Alumni Nitiis- Uitmuit- LtiUinUil Boycot van Duitsche goederen. De ministercrisis in- Engeland. HEVIGE BRAND IN ELEC- TRISCHE CENTRALE TE BRUSSEL. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Vrachtauto in botsing met een autobus De Antillen geteisterd. De Lindbergh-affaire. GANDHI. Viervoudige moord. Verschillende ministers hebben ontslag genomen. Zesdaagsche Wielerwedstrijd in Amsterdam. Donderdag 29 September 1932. SCIAGER 75ste Jaargang No. 9150 CTüraït. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters wofden naar plaatsruimte berekend* DIT NUMMER BESTAAT DIT DRIE BLADEN. Brussel zonder stroom. Het openbare leven ligt stil. De couranten kannen niet verschij nen. BRUSSEL, 28 September. Hedenmiddag te ongeveer half twee is In de elec- trische centrale van Brussel een kortsluiting ontstaan. Er ontstond een brand, welke onmiddellijk oversloeg op de twaalf turbines die feich daar bevinden. Het dak van de centrale is ingestort. Een arbeider werd levens gevaarlijk gekwetst. De gevolgen welke deze brand met zich sleept, zijn nog niet te overzien, daar slechts een enkel bijstation van 36.000 P.K. behouden is gebleven. Als er geen wijziging in den toestand komt, zal heden Donderdag geen telefoonverkeer met de hoofdstad meer mogelijk zijn. De geheele stad is zonder electrl- echen stroom, zoodat het openbare leven zoo goed als geheel stil ligt. De schade wordt geraamd op 100 mil- lioen franken. Nader wordt gemeld: De bladen konden tiiet verschijnen. Een ontzaglijke menschenmenigte bevindt zich langs het kanaal van Willebroek bij de Praetbrug, waar de electrische cen trale is gelegen. De electrische centrale welke door het vuur totaal werd vernield was een gebouw van ongeveer 100 M. lengte. 25 M. breedte en 20 M. hoogte. De centrale ont ving stroom van de .Jnterbrabant' op een sterkte van 36.000 volt en moest deze herleiden tot 5000 volt. Daar op werd de stroom door middel van feeders verdeeld over de verschillende bijstations van de stad op een sterkte van 220 en 110 volt. Daar nu deze feeders, van de centrale uitgaande, door den brand werden vernield, zit geheel Brussel zonder licht. Men behelpt zich met kaarsen en petroleumlampen. Bioscooptheaters en schouwburgen zijn gesloten; avondbladen zijn niet ver schenen. met uitzondering van .Le Solr". Ook 2/3 van de gemeenten in de nrovincie Brabant zijn zonder stroom. De schade, door het vuur veroor zaakt, wordt thans geschat op 150 mlllioen franken. De Brusselsche correspondent van het Hsbl. meldt nog: De brand, diefde electrische centrale van Brussel. Welke aan het kanaal van Willebroek is gelecen. heeft vernield, brak in de machinezaal uit. waar 350 arbei ders aan het werk waren. De vlammen, door in de tur bine aanwezige olie gevoed, sloegen zoo geweldig uit, dat de arbeiders in paniek de vlucht namen. Aan blus- schen viel niet te denken. Vóór de brandweer, die on- middelijk werd gewaarschuwd, ter plaatse verschenen was. stortte het dak reeds in. Enkele werklieden, die nog geen schuilplaats hadden gevonden, werden daarbij gekwetst, doch geen enkel 1 evensgevaarlijkDoor de brandweer werd toen het vuur van versohillende zijden bestreden, zoodat de ramp beperkt kon worden tot de machinezaal. De onlangs gebouwde bijlokalen bleven ge spaard. Omstreeks drie uur was men den brand meester doch van de reusachtige machinezaal, die een omvang heeft van 100 bij 20 meter, en waarvan de machines nieuw waren, bleef slechts wat puin over, waarover een donkere wolk rook hing. Omtrent de oorzaak van de catastrophe Is tot dusver niets met zekerheid bekend. Het Brusselsche parket is ter plaatse verschenen. Het staat vast, dat plotseling uit een der turbines een enorme vlam sloeg, die tot de houten zoldering reikte en die op de andere turbines oversloeg. Volgens sommige ingenieurs zou de turbine zijn gesprongen, waarop de in het toestel aanwezige olie (drie a vierhonderd liter) in brand vloog en uitsloeg. De ingenieurs verklaarden nooit een explosie met zulke ernstige materieele gevolgen te hebben meegemaakt. Tengevolge van den brand kon geen electrische stroom worden geleverd voor de verlichting van Brus sel. In het begin van den avond heeft men de groote straten met gas kunnen verlichten, tengevolge van het feit, dat het gasbedrijf over eigen toevoer beschikt. Daar echter een gedeelte van de distributietoestellen der elec trische centrale niet zoo ernstig beschadigd scheen te zijn, hoopte men dat nog hedenavond de stroom zou kunnen worden hersteld, dank zij ook de hulp van twee particuliere centrales, waarbij de Brusselsche centrale zal kunnen worden aangesloten. Ernstig gewond. Uit Vreeswijk, 28 September: Hedenmiddag te ongeveer half zes is op den Ut- rechtschen Straatweg nabij Huize de Geer een vracht auto, komende uit de richting Utrecht en bestuurd door den heer V. uit Vianen, met groote snelheid te gen een tegemoetkomende autobus gereden, waardoor de vrachtauto om' antelde en in de naast den weg loopende sloot terecht kwam. De cabine werd geheel in elkaar gedrukt en met groote moeiti slaagde men er in den chauwffeur te bevrijden. Hij bleek inw n- dige kneuzingen te hebben opgcloopen en heeft een der foeenen gebroken. Met een ziekenauto is hij in zorgwekkenden toestand naar het Academisch Zie kenhuis te Utrecht overgebracht. De passagiers van de autobus kwamen met den schrik vrij. De mate rieele schade is aanzienlijk, zij wordt door verzeke ring gedekt. Tel. (Zie ons nummer van gister). Een stormramp. Honderden gedood. Dui zenden gewonden. Tengevolge van den tornado, die gisteren gewoed heeft, werden 200 personen gedood en 1000 gewond. Hon derden families werden dakloos. De fruit- en koffieoogst zijn geheel verwoest. Talrijke gebouwen zijn ingestort. De verbindingen met het eiland zijn verbroken. De hoofdstad biedt een aanblik van volkomen ver woesting. De stad is zonder water, licht, en telefoonver binding. Kleine schepen in de haven werden geheel vernield. De daken van de opslagplaatsen in de haven werden afgerukt en de goederen door hevige regens beschadigd. Toen de orkaan het hevigste was, werden de instru menten van het meteorologisch instituut weggeslagen en het gebouw werd overstroomd. Tenslotte werd een hulpactie georganiseerd, scholen en kerken zijn Ingericht voor vluchtelingen. Het Ameri- kaansohe Roode Kruis heeft per oorlogsschip medica menten gezonden, terwijl het Amerlkaansche leger en de marine aan het reddingswerk deelnemen. De gevangenen helpen de nationale garde, om de we gen en straten vrij te maken. Uit San Juan wordt gemeld, dat de stormramp, waar door Porto Rico is getroffen, van reusachtigen omvang Is. De typhoon heeft inderdaad meer dan twee hon derd dooden geëischt, terwijl duizenden zijn gewond. Tallooze huizen zijn volkomen volledig vernield. De cycloon kwam van de Noord-Oostzijde van het eiland en passeerde de geheele Noordelijke kust met een snelheid van 180 K.M. per uur. Tot op een afstand van 8 a 10 K.M. het land in heeft de storm bijna alles vernield. De sohade kon niet bij benadering worden geschat; zij is echter veel grooter dan de door den orkaan van 1928 aangerichte schade. Uit Afajardo wordt gemeld, dat geen huis in de ge heele stad is blijven staan. De autoriteiten doen alle pogingen om comité's tot hulpverleening op te richten en zoo snel mogelijk te doen functlonneeren, Zij wor den hierbij echter gehandicapt, doordat bijna alle ver bindingen zijn verbroken. De storm heeft zich voortgezet in de richting van Santo Domingo, waar reeds San Pedro de Macoris ern stig geteisterd is, terwijl ook de hoofdstad Santo Do mingo wordt bedreigd. Uit Harrisburg fHlinois), 28 September: De politie aü.ier heeft een zekeren Denni. Lawrence gearresteerd, dien zii er van verdenkt bij de ontvoe ring van Lindbergh's zoontje betrokken te zijn ge weest. Naar verluidt vond de arrestatie plaats op grond nn een anoniemen brief, door een vrouw aan het echtpaar Lindbergh toegezonden. „Sch©p vreugde in 't leven". Gandhi, wiens gezondheidstoestand buitengewoon goed vooruitgaat, besteedde Dinsdag een groot deel van zijn tijd aan het grappenmaken en stoeien met een schare kleine Indische kinderen, die met hun moeders naar de gevangenis waren gekomen om Gandhi geluk te wen- schen op zijn verjaardag. Gandhi scheen buitengewoon in zijn schik en savou reerde met zichtbare voldoening z\jn vruchtensap; hij heeft er intusschen op aangedrongen, dat dit vruchten sap hem slechts moet worden gegeven op het uur, waar op de gevangenen hun eten krijgen. Gister is geitemelk aan zijn voedsel toegevoegd. Hij heeft vergunning gekregen zijn familieleden te laten komen. Ook heeft een muzikant hem .veel genoe gen bereid. Hij luisterde verrukt naar het spelen van zijn lievelingsliedjes. De Mango-boom waaronder Gandhi rust, krijgt legen darische beteekenis, evenals de boom. waaronder Eoeddah zijn ingevingen kreeg. Vele van Gandhl's bewonderaars nemen bladeren en twijgen mede naar huis, als relikwieën. Een schoenmaker, die op 16 September is gearres teerd te Heyerswerde in Duitschland. onder verdenking van viervoudigen moord, heeft onder den druk van het bewijsmateriaal bekend, zijn 61-jarlgen schoonvader, zijn zwager, diens echtgenoote en hun 6-jarig zoontje door middel van arsenicum om het leven te hebben ge- braoht. Hij is bij het bedrijven van zijn daad buitengewoon geraffineerd te werk gegaan. Het arsenicum heeft hij eerst in kleine doses in de koffie van zijn slachtoffers gedaan. Het gevolg hiervan was, dat de heele familie ziek werd. zoodat men geloofde, dat er griep of typhus in het gezin heerschte. Just heeft echter ook zijn vrouw en dochter van de vergiftigde koffie laten drinken en ook zelf ervan genuttigd, om niet de verdenking tegen zich te verwekken door het feit. dat hij en zijn gezin van alle ziekteverschijnselen vrij bleven. Hierop heeft hij het arsenicum in dagelijks sterker wordende doses ingegeven, onder voorwendsel, dat het een poeder tegen hoofdpijn was. Tijdens het door de politie ingestelde onderzoek is nog gebleken, dat hij ook bij den dood van zijn tweede vrouw Just is driemaal gehuwd de hand in het spel heeft gehad. Ook de Nederlandsche brouwerijen. Niet alleen de Tuinbouw, ook de Nederlandsche Brouwerijen spreken van boycot der Duitsche goede ren. Zij hebben den volgenden brief naar hun leve ranciers in Duitschland gezonden: „In de eerstkomende weken zullen Duitsche produ centen en handelaren aan Nederlandsche brouwerijen weer zeer vele aanbiedingen zoowel van gerst, mout en hop van den nieuwen oogst, als van machines, doen. In verband daarmee zouden wij er de aandacht op willen vestigen, dat onder de tegenwoordige om standigheden de te verwachten aanbiedingen der Duitsche leveranciers minder succes zullen hebben dan in vroegere jaren. Zoowel door de financieele en de politieke maatregelen van oeconomischen aard der Duitsche regeering. als vooral door haar maatregelen tegen den invoer van Nederlandsche landbouw- en veeteeltproducten en door de Duitsche deviczcnpoli- tiek, zijn de Nederlandsche exportbelangen zoozeer benadeeld, dat het geheele oeconomische leven daar van catastrophale gevolgen ondervindt. „Daar de Duitsche regeering zonder meer alle goed geargumenteerde wenschen der Nederlandsche be langhebbenden en der Nederlardsche regeering af wijst. komt in Nederland steeds meer het streven op om bestellingen, die tot nu toe in Duitschland ge plaatst werden, in andere landen te doen. Vooral de Nederlandsche brouwerijen, die indirect onder de hoogst nadeelige gevolgen der bovengenoemde stag natie in het oeconomische leven hier te lande lijden, hebben het ernstige voornemen, machines, gerst, mout en hop, welke zij tot nog toe gewoon waren in Duitschland te koopen, dit jaar niet uit Duitschland te betrekken, voor zoover zij die artikelen nu in de zelfde kwaliteit elders tegen concurreerende voor waarden kunnen verkrijgen. „Wij meenen u de opvattingen in Nederlandsche industrieele kringen niet te moeten onthouden, op dat gij of uwe organisaties voorzoover gij er belang bij hebt met uwe Nederlandsche klanten goede en vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden, de gelegenheid zult hebben, bij de bevoegde autoriteiten te bewerken, dat aan de gerechtvaardigde Nederland sche bezwaren tegemoet wordt gekomen en een nor maal handelsverkeer tusschen Nederland en Duitsch land weer mogelijk wordt." Preferentieele rechten in plaats van meestbeg.anstlging? Onder het opschrift: „Hoe de invoer wordt gekne veld" bevat de Voss Ztg. nadere gegevens over de plannen der Duitsche rijksregeering om tal van be langrijke invoerartikelen te contingenteeren. Het blad schrijft o.m.: „Ofschoon de hoogte der contingenten nas na de onderhandelingen met de betrokken landen zal wor den vastgesteld, verluidt toch in welingelichte krin gen. dat de rijksregeering het reeds eens is over een quotum, dat zij tot grondslag wil kiezen voor die on derhandelingen en dat voor de belangrijkste waren van de contingenteeringslijst 30 a 40 pet. van den gemiddelden invoer in de jaren 19291931 zou be dragen. „Volgens onze inlichtingen is het waarschijnlijk, dat de door de kneveling van den Duitschen invoer getroffen landen c. q. door preferentieele tarieven voor de gccontingenteerde, maar ook voor andere karen, schadeloos zullen worden gesteld, mits zij de belemmeringen die zij voor den uitvoer van Duitsche nijverhoidsproducten hebben ingevoerd, intrekken. In dezen zin zouden de contingenten dus tevens als handels-politiek strijdmiddel worden gebezigd. „Men wil blijkbaar het stelsel van meestbegunsti- ging, dat voor alle betrokken landen gelijkelijk geldt, door afzondei'lijke overeenkomsten met bepaalde sta ten vervangen. Een dergelijke gedragslijn zou neer komen op een zwenking van Duitschland van een op de geheele wereldmarkt toepasselijke meestbcgunst- gingspolitiek naar handelspolitieke groepsvorming. De benadeelde landen zouden in dat geval geneigd zijn, ook den Duitschen uitvoer te benadeelcn, tenzij hun door inmenging van staatwege een zekere mate van afzet op de Duitsche markt werd gewaarborgd. De bevoordeelde landen zouden automatisch een zeer groot deel van den Duitschen invoer krijgen, aan gezien het contingent niet voor elk land afzonderlijk, doch globaal zal worden vastgesteld, zoodat de mo gelijkheid bestaat dat sommige landen met leege han den blijven staan en dat hun gelukkiger of goedkoo per concurrenten met alle toegelaten leveringen gaan strijken. „Of deze koersverandering zonder ingrijpende wij ziging of opzegging van bestaande handelsverdragen (bijv. met Frankrijk of Italië) uitvoerbaar is dient af gewacht. Van groote beteekenis is in dit opzicht dat de contingenteering niet te beschouwen is als tijde lijke strijdmaatregel, waarvan in ruil voor concessies ten gunste van onzen nijverheidsexport kan worden afgezien, maar als duurzame bescherming ter ver hooging van productie en rentabiliteit van onzen landbouw." De delegatie van de officieele onderhandelingscom missie under leiding van ministerial Walther zal uit Berlijn eerst naar Brussel vertrekken, daarna naar Den Haag en vervolgens naar Parijs en Ko penhagen. Wij zullen niet berusten. Bij de rondvraag heeft ir. Mansholt, waarnemend directeur-generaal van den Landbouw gisteren in de te Utrecht gehouden vergadering van den Alg. fre- derl. Zuivelbond. nog in het kort gesproken over de door de Duitsche regeering op economisch gebied on dernomen maatregelen, waardoor onze belangen wor den geschaad. Van ons is niet te verwachten, zoo zeide hij, dat we erin zullen berusten, dat de toestand van nu zal worden gehandhaafd; óf de uitvoer zal belangrijk moeten kunnen worden uitgebreid, óf de invoer be perkt. Spr. hoopt, dat de Duitsche regeering het eer ste mogelijk zal maken. De breuk in het Engelsche ministerie, die al enkele dagen geleden wa. voorspeld, is een feit geworden. De vrijhandelsgezinde ministers zijn uitgetreden, de minister van finantiën, Snowden, de minister van binnenlandsche zaken, Samuel en de minister van Schotland, Sinclair hebben hun ontslag genomen. De protectionistische kant die in Engeland thans wordt gevoerd, heeft tot di' ontslag aanleiding gege ven. Snowden verwijt MacDonald en zijn collega's, dat zij zich leenen tot het voeren van een protectionisti sche en conservatieve politiek. Toen de conservatie ven, zegt hij, tot de nationale regeering toetraden, werd de tariefquaestie niet te b~rde gebracht. Zij werd nooit geopperd, behalve door den leider der Ar beiderspartij. Geen van de gunstige resultaten, die door de voorstanders van het protectionisme werden voorspeld, heeft zich voorgedaan. Onze buitenland- sche handel is aanzienlijk afgenomen, dc werkloos heid neemt toe, en de protectionistische politiek heeft huitcnlandsche repressailles en beperkingen uitge lokt. Snowden laakt bitter hetgeen hij de imperialisti sche tariefpolitiek der conservatieven noemt en komt op tegen de conferentie van Ottawa, welke haar doel einden niet heeft bereikt. Wij hadden, aldus Snowdeft. de verzekering onzer delegatie dat in niets zou worden toegestemd, dat onze vrijheid van onderhandelen met het buiten land over verlaging van tarieven zou kunnen belem meren, doch de delegatie keerde terug met overeen komsten, welke de bestaande tarieven handhaven en nieuwe rechten invoeren. De koning heeft de ontslagaanvrage van de minis ters Lord Snowden. Sir Herbert Samuei en Sir Ar- chibald Sinclair aanvaard en er iimoegestemd dat Sir John Gilmour, die sinds 1931 minister voor Land bouw was, de portefeuille van Binnenlandsche Za ken verkrijgt; majoor Elliot, tot nu toe conservatief financieel secretaris voor de Schatkist, minister van Landbouw wordt en Sir Godfrey Collins, liberaal nationaal-parlementslid benoemd wordt tot minister voor Schotland. Een opvolger voor Lord Snowden is nog niet be noemd. MacDonald verdedigt zich. De premier heeft namens zich zelf en zijn „natio nale labour" collega's Lord Sankey en J. H. Thomas verklaard; „Twaalf maanden geleden hebben wij een zonr. moeilijk werk aangevangen. Wij wisten wat MACDONALD. het beteekende. Het werk is niet beëindigd en kan niet beëindigd worden alvorens op een of andere wij ze de kwestie der herstel- en schuldenproblemen is geregeld, terwijl er nog de economische wereldconfe rentie is. Wij zullen niet heengaan voor deze aangele genheden zijn afgehandeld. De natie heeft nog steeds oen onpartijdige regeering noodig en zuivere partij- overwegingen zouden onzen nat ionalen invloed in de wereld verzwakken cn een slag beteekenen voor de werkzaamheden met betrekking tot het herstel. In het R.A.L-gebonw. I-Iet is thans definitief dat ook Amsterdam zijn zes daagsche wielerwedstrijd krijgt. Het. groote succes elders heeft een commissie onder leiding van de heeren Fr. Grolms en Hollander uit Merano er toe ge bracht het ook in Amsterdam te probeeren. De inrichting van de R.A.I. is zoodanig, dat in to taal 6000 toeschouwers toegang zal kunnen worden verleend. Met den bouw van dc baan is men reeds in Gouda aangevangen en de eerste deelen er van zijn in Am sterdam gearriveerd. In begin November zal de inrichting van de R.A.I. nagenoeg voltooid zijn. De baan, die. zooals gezegd 1G6 2/3 M. lang is zes ronden zijn dus 1 K.M. is evengroot als die in Berlijn en Keulen. Er zullen 12 koppels starten, w.o. 5 Nederlandsche. Pijnenburg heeft reeds zijn contract geteckend.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1