Schager Roosjes t Raad SchoorL hebben Hoe het Armbestuur van het christelijke Huizen zijn geld terug eischt. Staatsloterij. De raad der gemeente Schoorl kwam op Woensdag 28 dezer bijeen om 10 uur voorm. Voorzitter de Edelachtb. heer Baron van Fridagh; Secretaris de heer Smits. Aanwezig zijn alle leden. Na opening door den burgemeester, worden de notulen der laatst gehouden vergadering zonder op- of aanmer kingen vastgesteld. Hierna volgen Ingekomen stukken en mededeel in gen. a. missive d.d. 1 September 1932, no. 132 van Ged. Staten van Noordholand te Haarlem, houdende goed keuring der gemeentebegrooting voor 1932, alsmede van die van elk der Bedrijven, voor dat dienstjaar; b. missive als voren d.d. 1 September 1932, no. 106, begeleidende het goedgekeurde Raadsbesluit d.d. 11 Augustus 1932, tot het aangaan van, een rekening courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Neder- landsche gemeenten te 's-Gravenhage; c. missive als voren d.d. 14 September 1932, no. 100, begeleidende het goedgekeurde Raadsbesluit d.d. 11 Augustus 1932 tot het aangaan van een geldleening met de Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen te Amsterdam, groot f 24210.53 tegen een koers van 95 pet. en tegen een rente van 5 pet. 's jaars; d. missive als voren, d.d. 14 September 1932, no. 100, begeleidende het goedgekeurde raadsbeiluit d.d. 11 Au gustus 1932, tot het aangaan van een geldleening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld voor den dienst 1932, toteen bedrag van ten hoogste f 10.000 en tegen een rente van hoogstens 1 pet. boven het promessen- disconto van de Nederl. Bank. e. missive als voren d.d. 1 September 1932, no. 34, houdende mededeeling dat bij Koninklijk Besluit van 12 Augustus 1932, no. 17, ia goedgekeurd het Raadsbe sluit d.d. 8 Juni j.1. tot vaststelling eener verordening regelende de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting in de gemeente Schoorl, in gaande 1 Mei 1932. f. missive als voren d.d. 3 Augustus 1932, no. 37, waarbij wordt toegezonden de bij koninklijk besluit van 16 Juli 1932, no. 62 goedgekeurde verordening op de heffing van de vergunningsrechten d.d. 8 Juni 1932; g. missive als voren d.d. 3 Augustus 1932, no. 37, waarbij wordt toegezonden de bij Koninklijk Besluit van 16 Juli 1932, no. 62 goedgekeurde verordening op de heffing van het verlofsrecht d.d. 27 April 1932; h. missive als voren d.d. 14 September 1932, no. 95 begeleidende het goedgekeurde Raadsbesluit d.d. 11 Au gustus 1932 tot wijziging der begrooting voor 1932, tot een bedrag van f 11.000 in ontv. en uitgaaf; i. proces-verbaal van kasopneming d.d. 31 Augustus 1932 bij den Gemeente-ontvanger tot een bedrag van f 4214.02 en bij den Administrateur van het G.E.B. en van het G.G.B. d.d. 6 September 1932, tot bedragen xesp. f 3684.53 en f 2018.24, met welke bedragen de be trokken boeken overeenstemden. ih. missive d.d. 3 September 1932, no. 14576 afd. W. en S. van den Minister van Staat. Minister van Binnen- landsche Zaken te 's-Gravenhage, waarbij in principe medewerking wordt verleend voor een regeling der-ge meentelijke werkverschaffing (plan aanleg wandelweg), doch waarbij wordt te kennen gegeven, dat de ingezon den regeling inzake debelooning enz. in haar geheel dient te worden ingetrokken, indien de gemeente prijs stelt op de ontvangst van subsidie van rijkswege. B. en W. stellen voor de loonregeling d.d. 11 Augus tus j.1. dienovereenkomstig in te trekken. Deze stukken en mededeel ingen worden voor kennis geving aangenomen, terwijl de loonregeling d.d. 11 Au gustus. onder h genoemd, wordt ingetrokken, overeen komstig het voorstel van B. en W. Naar aanleiding Wiervan meent de heer Gutter nog een en ander te moeten zeggen. Nu de minister aan dringt op intrekking van de loonregeling, zal de ge meenteraad moeten afwachten wat er mag worden verdiend bij de uit te voeren werken. Hieruit is te con- cludeeren, dat de gemeenteraad feitelijk niets meer heeft te zeggen. Dit vindt spr. zeer betreurenswaardig. Ook de heer Schermer spreekt er zijn verwondering over uit. De menschen. die arbeid zou worden gegeven, zouden ongetwijfeld zeer tevreden zijn gesteld, terwijl nu bovendien al dat beraadslagen en vaststellen zonder doel is, zoodat haast van voren af aan kan worden begonnen. De zelfstandigheid van den raad. aldus de heer Schermer, gaat geheel verloren. Spreker vindt 't zéér bedroevend. Ongetwijfeld zal de minister aan de steunregeling willen knibbelen. Voorzitter gelooft en hoopt dat laatste niet. 't Blijft in elk geval afwachten, en 't parlement beslist. Voor zitter kan nog mededeelen, dat zeer waarschijnlijk de werkloozen Maandag as. 3 October ln de Staatsdui- nen te werk mogen worden gesteld. Mocht dit onver hoopt niet het geval wezen, dan kunnen deze personen met de werkzaamheden aan den Munnlkenweg voort gaan. Vaststelling rekeningen. Komt aan de orde 't voorstel van B. en W. tot vast stelling van diverse rekeningen voor 't dienstjaar '31. De commissie belast met 't nazien der rekeningen rapporteert bij monde van den heer Gutter, dat alle be scheiden in de beste orde zijn bevonden en kan ook de commissie bovenbedoeld, met gerustheid adviseeren tot 't goedkeuren der diverse rekeningen, Een opmerking echter meent de commissie te moe ten plaatsen en wel in verband met de overschrijving van f 1000 naar de gewone middelen, waardoor 't na- deelig saldo van dit bedrijf met dit bedrag zou worden verminderd. Het lijkt de oommissie zeer gewenscht en adviseert dan deze ook aan B. en W. in dien zin, dat 't gasbedrijf op meer rendabele basis wordt gegrond vest, opdat dit lichaam zich zelve zal kunnen bedrui pen. Belastingverhooglng zal noodwendig moeten wor den toegepast en meent de commissie, dat dergelijke posten niet mogen voorkomen. Voorzitter brengt in de eerste plaats de Commissie dank voor de wijze, waarop ze een en ander heeft nage zien. Met de opmerking van de commissie zal wel dege lijk rekening worden gehouden. Daarna komen de diverse rekeningen onder de loupe t.w.: a. De rekening en verantwoording van het Burgerlijk Armbestuur, ontvangsten f 4647.41. uitgaven f 4403.29, batig saldo f 244.12. Deze reke.ning wordt zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. b. De rekening van den Keuringsdienst in den Vleesohkeuringsdienst Schoorl, gewone dienst: uitgaven f 3129.52, ontvangst f 3129.52. met een boeking naar winst van f 322.10; kapitaaldienst: ontv. f 622.10 uitg. f 622.10. saldo nihil. Deze wordt eveneens vastgesteld. c. Balans en winst- en verliesrekening van de Wo- ningbouwvereen. Schoorl. per 31 December 1931, met een nadeelig slado voor bouwblok A. ad f 1530.61, en voor bouwblok B ad f 714.38. Deze gaat 't zelfde weggetje als voorgaande d. De rekening van het Gemeentelijk Electricïteitsbe- drijf. Balans: bezittingen en schulden f 135893.65%: winst- en verliesrekening: verlies en winst f 23763.21, met een boeking naar winst van f 1418.27 Hier merkt de heer Duin op, dat hij liever had gezien, dat van deze tak van dienst f 1000 was overgeboekt in plaats van 't gasbedrijf daarvoor te kiezen. Voorzitter zegt daarop, dat de zaken goed uiteen moeten worden gehouden, 't Gaat hier niet om 't maar ergens uit te nemen. Maar de rekening van 't gasbë- drijfdrijf volgt nog en kan daarna over worden gedis- cusleerd. Dan komt 't kind van de rekening aan de orde. e. De rekening van het Gem. Gasbedrijf, balans: be zittingen en schulden f 93039.55; winst en verliesreke ning: verlies en winst f 14383.58, met een boeking naar verlies f 2555.62. De heer Dapper verklaart er sterk tegen te wezen om uit de reserve f 1078.26 te putten. Raadslid Duin laat hetzelfde geluid hooren. Op deze manier, aldus laatste spreker, helpt 't eene bedrijf 't andere. Dat is geen zuivere toestand. Als ruim f 1000 wordt overgebracht, ls er geen reserve meer. De heer Schermer vindt 't juist zeer voor de hand liggend, dat een tekort wordt aangezuiverd of verkleind van gelden, die vroeger in dit bedrijf zijn verdiend en dus reserve vormen. Een reserve is toch wel om in minder gunstige tijden, wanneer een nadeelig saldo ge boekt moet worden, te worden aangesproken en niet om dit geld vast te zetten om 't bij eventueele uitbrei dingen te besteden. Daarvoor wordt dan een leening aangegaan, maar de reserve moet ook werkelijk „re serve" zijn. Nog eenigen tijd praten de heeren er zeer genoegelijk over door. maar de heeren Duin en Dapper blijven op hun standpunt staan. Tenslotte wordt ook deze rekening goedgekeurd door den raad. echter met aanteekening dat de heeren Duin en Dapper tegen goedkeuring zijn. Gemeenterekening 1931. Aan de orde ls nu de voorloopige vaststelling van de gemeenterekening voor 't dienstjaar 1931 en wel wat betreft den gewonen dienst: uitgaven f 120.714.88, in komsten f 118.883.31, met een nadeelig saldo van f 1831.57; de kapitaaldienst: ontvangsten f 76.800, uitga ven f 76.449.15, met een voordeelig saldo van f 350.85. De rekening wordt aldus vastgesteld. Diverse begrootlngen dienstjaar 1983. B. en W. bieden vervolgens aan: a. de begrooting van het burgerlijk armbestuur, in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 4268.01; b. de begrooting van den vleeschkeuring9dienst in den Vleeschkeuringskring Schoorl: gewone dienst in ontv. en uitgaaf f 2952.50; kapitaaldienst in ontv. en uitgaat f 300; c. de begrooting van het gemeente-electriciteitsbedrljf in ontvangst en uitgaaf f 21935; d. de begrooting van het gem. gasbedrijf, ln ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 13800; e. de gemeente-begrooting: inkomsten gewone dienst f 112449.32, uitgaven gewone dienst f 112449.32, saldo nihil; kapitaaldienst in ontv. en uitgaaf tot een bedrag van f 22650.85, saldo nihil. Alle bovengemelde begrootingen worden overeenkom stig voorstel van B. en W. aldus vastgesteld. In de commissie van onderzoek van voormelde begrootingen worden aangewezen alle raadsleden, uitgezonderd de wethouders, die echter gaarne daarbij tegenwoordig wil len zijn. Hiertegen bestaat dan ook niet het minste be zwaar. Jaarwedde och o olsch oonmaker. Hierna volgt een voorstel van B. en W. om de wedde van den schooischoonmaker aan de o. 1. school te Schoorl (kom) J. Ridder, m.i.v. 1 September j.1. te bren gen op f 275 per jaar, wegens ingebruikneming van 't vierde lokaal dier school. De heer Dapper vraagt waaruit die meerdere werk zaamheden al zoo bestaan. Voorzitter deelt mede, dat eiken dag de lokalen wor den schoongemaakt., op tijd de ramen worden gelapt en 's winters de kachels moeten worden aangemaakt en uitgehaald. Een vergoeding van f 1 per week voor 't meerder werk is, vindt voorzitter dan toch ook niet veeL Allen zijn 't hiermee eens en wordt overeenkomstig 't voorstel van B. en W. besloten de wedde te brengen van f 225 op f 275 per jaar. Wintercursus rijpere jeugd. Vervolgens komt ter tafel een voorstel van B. en W. om bij voldoende deelname (10 leerlingen) een extra crediet te verleenen van f 100120, voor het geven van een eenigszins gereorganiseerden wintercursus voor de rijpere jeugd, zoowel als voor belangstellende ouderen. Naar aanleiding van dit agendapunt kan Voorzitter mededeelen dat 't college van B. en W. ook hebben gedacht aan de werklooze jongelieden. Ook ouderen be zoeken dergelijke cursussen, waar onderwijs wordt ge geven in boekhouden, moderne talen, Esperanto, enz. Aan 't Rijk is om subsidie gevraagd en B. en W. twij felen niet of dit zal wel worden verleend. Maar uit de gemeentekas zal ook wat moeten worden gedaan, van daar dan ook 't verzoek van B. en W. om een extra crediet. Van 't rijk is nog geen antwoord ontvangen, maar dat zal wel niet zoolang meer op zich laten wachten. De heer Duin is 't er maar ten deele met B. en W. over eens. Spr .is zeer bang, dat de animo zeer gering zal wezen. Er zijn meer van dergelijke cursussen ge weest en die resultaten waren ook nooit schitterend. Spr. vindt, dat onder deze tijdsomstandigheden de ge meente daar geen geld aan mag besteden. 't Is een herhaling van 't reeds geleerde en meestal begint zoo'n cursus met een bevredigend aantal deel- nemeras, maar al spoedig blijven er velen weg. De heer Schermer is er juist vlak voor. Niet alle oudere kinderen gaan naar een M.U.L.O. Voor deze zal zoo'n cursus weinig raison hebben, maar er zijn ook anderen. Zij, die den heelen dag op 't land of in den tuin werken, kunnen geen scholen bezoeken en voor hen ie juist zoo'n cursus zeer goed. Natuurlijk moet de leerstof zich aanpassen en wat smakelijk worden opgediend. Maar hieraan twijfelt spreker geen oogenblik. Vroeger waren de cursussen herhalingen van 't eens geleerde, maar hier is 't een middel om kennis te verrijken. Neemt, aldus de heer Schermer, een eenvoudige boekhouding. Voor ieder heeft dit toch nut en in bedrijven ls 't onmisbaar. Ook ouderen zullen 't stellig waardeeren. Spreker stelt voor 't te probeeren,, blijkt 't werkelijk, dat de animo te gering is, dan is 't een leer voor 't volgend jaar en zullen de cursussen dan niet meer behoeven te worden gehouden. Maar dit moet eerst bewezen worden. De heer Gutter is 't met den vorigen spreker volko men eens. Wel vreest de heer Gutter, dat 't aantal cursisten niet direct zal meevallen, maar in Sint Pan- cras b.v. gaat 't heel best. Daar zijn 50 a 60 deelne mers. Ook de heer Kaag is er een sterk voorstander van. De heer Dapper is er ook niet tegen, maar vindt 't minimum, hier gesteld op 10, te laag. Spreker wil daar 15 van maken. Als er eens met 10 wordt begonnen en er blijven later 6 weg, dan worden al die kosten gemaakt voor 4 personen, 't Lijkt er meer op, of de leerkracht f 1.50 per v/eek extra moet verdienen Tegen deze redeneering komt de heer Gutter in stel ling. Als de beer Duin, aldus spreker, nu meent dat 't mijnheer Maas om die daalder per week te doen is, dan is hij glad mis. Dat is geen reëel praten, 't Gaat toch ook niet uit van den heer Maas, maar 't is een voorstel van B. en W. Voorzitter merkt op, dat 't beter ware, hier niet persoonlijk te worden. De naam van den heer Maas be hoeft niet te worden genoemd, maar nu kan spreker wel zeggen, dat mijnheer Maas heeft verklaard, 't ook wel voor f 1 per week te willen doen, als 't niet an ders kan. De heer Dapper vraagt dan hoeveel cursussen er ko men moeten. Voorzitter zegt, dat dit wel eens 3 kon worden, ten minste ais de bijzondere leerlingen zich afschelden willen, wat te betreuren zou zijn. Dan zou ln dit geval een extra crediet noodig zijn van 3 maal f 120 is f 360. Allen vinden 3 cursussen overbodig. Ook Voorzitter is die meening toegedaan. Spreker zou nog 't liefste 1 zien; 't zijn allemaal ouderen en was een klas van 30 niets erg. Dan zou deze cursus in 't centrum der ge meente kunnen worden gehouden. De heer Duin wil als minimum 15 leerlingen ge steld zien, maar al vindt hij 10 wat weinig, 15 is te veel. 't Verschil wordt gedeeld en zoo stelt men een minimum van 12 vast. De heer Duin kan zich niet vereenigen met 't voor stel van B. en W. en wenscht stemming over dit punt. Zoo komt dan in stemming 't voorstel om f 120 cre diet per cursus te geven, bij een minimum aantal leer- lingen van 12 en maximum 2 cursussen. (Dit maximum voor 't geval de bijzondere leerlingen zich afgeschei den willen houden). 't Voorstel wordt aangenomen met 61 stemmen. Tegen stemde de heer Duin. Voorzitter deelt ten overvloede nog eens mee, dat als met 1 cursus kan worden volstaan, dit zeker niet zal worden nagelaten, en hoopt op groote deelname. Een grondkwestie. Aan de orde is nu een voorstel van B. en W., hun maohtiglng te verleenen om met P. Hoogland te Groet, wiens aangebouwde schuur staat op gemeentegrond, een regeling te treffen tot afbraak, verplaatsing en weder opbouw, eventueel met overdracht var. den daartoe be- noodigden grond. Dit voorstel houdt verband met 't maken van een wandelpad, waartoe in vorige raadsvergadering werd be sloten. Bedoelde schuur nu, staat de plannen in den weg en zoo moet bovenomschreven regeling getroffen wor den. Inmiddels is van den heer Hoogland bericht inge komen, dat hij den grond, waarop zijn schuur staat wil koopen. De heer Schermer, het eerst het woord verkrijgend, spreekt er zijn bevreemding over uit, dat nu die schuur moet worden verplaatst. Dit zou plaatsvinden behoudens de goedkeuring van grondruiling. In 't laatste geval zou de weg anders loopen en dan ls de bedoelde schuur absoluut geen belemmering voor 't verkeer. Als de ge meente de schuur gaat verplaatsen kost dat minstens f 100, terwijl wanneer de grond, waarop deze schuur staat, aan Hoogland wordt verkocht, de gemeente geld ontvangt. Dit is een groot verschil! 't Laatste lijkt spr. 't meest te verkiezen en daarom zal hij zijn stem ook niet geven aan 't voorstel van B. en W.. De heer Duin zegt, dat de schuur staat op gemeen tegrond, maar daarvoor ls voor eenige jaren toestem ming aan Hoogland verleend. De schuur staat er al zoo met alle recht. Als nu met 't oog op 't verkeer deze sohuur in den weg staat is 't niet meer dan billijk, dat alle kosten komen voor rekening van de gemeente. Voorzitter merkt op dat er nooit toestemming is ge geven om die schuur daar te bouwen. Dit bestrijdt de heer Duin en wil spreker wel eens dc kaart zien die hierover op 't gemeentehuis is. Het gemeentebestuur heeft indertijd, precies gezegd, in 1928 na een brand bi] Hoogland, goedgevonden om die schuur zoo te bouwen en dan is deze - op z'n zachtst uitgedrukt - vergissing voor rekening van genoemd bestuur. De heer Kaag vindt dat er op deze wijze geen eind aan komt en stelt voor den grond maar vast te verkoo- pen en dan kan later over afbraak en wederopbouw worden gesproken. Spr. voelt er niets voor om de fout van B. en W. te herstellen door 't bouwen van de schuur op een andere plaats en 't noodzakelijk her stellen van de woning. Voorzitter deelt mede. dat B. en W. den grond vóór f 0.75 per M2. willen overdoen aan Hoogland en zoo zal dit een bedrag vormen van ongeveer f 35. Nu ontspint zich een heel debat over de al- ol niet noodzakelijkheid van 't verplaatsen van de schuur. De weg loopt met rare bochten en de heer Hoogland I kan niet van z'n eigen erf afkomen, als dat zoo door. gaat, meent de heer Duin. Wethouder Van Lienen aot- woordt hier weer op, dat door 't maken van een glooi. ing alles weer in orde zal komen. De heer Kaag zegt, dat door 't leggen van den weg zoo vlak langs de schuur, deze op instorten staat, enz, en dan doet de heer Gutter het voorstel om de schuur te laten staan en 't huis niet op te knappen. Voor 't geld dat hiervoor zal noodig zijn (een paar honderd gul- den), kan welioht van 't Staatsboschbedrijf een streep land worden gekocht. Alle herrie is dan uit den weg; de weg wordt zonder bochten en de sohuur blijft staan. Enkele vroede vaderen krijgen nu te veel van 't goede en stellen voor om dit punt aan te houden om eerst nog een en ander uit te pluizen. Maar met de heeren Gut ter, Duin, Bijl en Van Lienen tegen, sneuvelt ook dit voorstel. A is nu gezegd, E moet volgen en zoo moet nu de beslissing worden genomen of er een maximum crediet van f 180 mag worden verleend voor de afbraak van de sohuur, etc. Nadat uitdrukkelijk de eisch is gesteld, dat f 180 't maximum bschikbaar te stellen bedrag is, wordt dit aangenomen. Tegen stemden de heeren Schermer en Dapper. De grond, waarop de schuur staat, zal aan Hoogland worden overgedaan voor 25 cent per M2. (en niet zooals B. en W. wilden voor 75 cent). Een tijdelijke crisismaatregel Volgt nog een voordracht van B. en W. om machti ging te verleenen, bij wijze van tijdelijke crisis-maatre gel, m-i.v. 1 October as. het keurloon, als bedoeld bij art. 2 der verordening op de heffing, voor varkens als volgt te bepalen: A gewone slachtingen: f 1.50 voor varkens t.m. 50 Kg. levend gewicht. f 2.50 voor varkens van 50 tot 100 Kg. lev. gewicht. f 3.50 voor varkens van 100 Kg. en hooger lev. gewicht B. Voor de noodslachtingen in denzelfden zin eene re geling te treffen en het keurloon te stellen op f 1.75. Voorzitter licht toe, dat het de bedoeling is deze maat regel voor een half jaar voorloopig toe te passen. Wordt met algemeene stemmen goedgevonden. De Paardenmarkt Ter elfder ure was van een 5-tal omwonenden van de Paardenmarkt een verzoek ingekomen, om deze plaat3 te willen bestraten. B. en W. stellen voor om dit verzoek eerst te stellen in hunne handen voor prae-advies. Aldus wordt besloten De rondvraag levert weinig belangrijks op, waarna sluiting volgt. In naam der wet! Amsterdam, de Provincie en de zes Gooische ge meenten hebben, zooals men weet, ongeveer 1500 H.A. heide en bosch van de Erfgooiers gekocht voor 2 millioen gulden. Dat kostelijk bezit blijft verder ongerept en voor ieder toegankelijk, evenals tot beden. De verkoopers. zoo is in de gewijzigde Erfgooiers- wet bepaald, mogen de koopsom verdeden. Scha re nden' en niet-scharenden. dat zijn Erfgooiers die wel en die niet het boerenbedrijf uitoefenen, krij gen elk hun portie, welke geschat wordt op onge veer f600 per hoofd. Vooral in dezen tijd is dat een buitenkansje, te meer omdat de meeste Erfgooiers het alles behalve rijk hebben. Terecht schreef men dan ook uit Hui zen aan het Volksblad: Vooral de arme drommels hier, die al zooveel schade hebben, doordat de visschery op de Zuider zee niets meer oplevert, waren in hun schik. Wat al plannen werden er gemaakt, door jongemenschen, die daarvoor meubels zouden gaan koopen; hoe snakten ouden van dagen naar dit appeltje voor den dorst; zij behoefden den eerstvolgonden tijd dan niet meer afhankelijk te zijn van „de bedeellng". Plotseling is aan al deze voor-vreugde een eind gemaakt en de hoop op het extraatje, dat reeds voor de lippen hing, is weggeslagen door het menschlie- vende armbestuur van Huizen. Een regen van deurwaardersexploten is losgelaten op de verschrikte Huizers. Terug de centen, die jul lie van het Armbestuur genoten hebben." U gelooft het niet? Het is ook ongeloofelijk en toch volkomen waar. Hier hebt u de rekening, welke aan een der geluk kigen is gepresenteerd: Bedeeling gedurende 1925 Bedeeling gedurende 1926 Bedeeling gedurende 1927 Bedeeling gedurende 1928 Kosten uitzet voor sanatorium op 18 Fe bruari 1928 Kosten aankoop schoenen op 23 Januari 1928 Vleeschwaren in December 1928 Vleeschwaren in November 1928 Melk van 22 Nov. tot 22 December 1928 Vleeschwaren in November 1928 Vleeschwaren in November 1928 Melk van 22 Sept. tot 22 November 1928 Vleeschwaren in October 1928 Vleeschwaren in Juni 1928 Melk van 12 Juni tot 12 Juli 1928 Vleeschwaren in Juli 1928 Vleeschwaren in April en Mei 1928 Brood van de Coöperatie in Januari en Maart 1928 Bedeeling in geld gedurende 1929 Melk over Mei 1930 Spek over Mei 1930 Melk over April 1930 Spek over April 1930 Melk over Maart 1930 Spek over Maart 1930 Spek over Februari 1930 Melk over Februari 1930 Bedeeling in geld gedurende 1930 Bedeeling in geld gedurende 1331 Bedeeling in geld gedurende 1932 (eerste halfjaar) f 3.— f 19.- f 39.- f245.— f 17.10 f 9.50 f 11.50 f 3,52 f 434 f 29.90 f 3,52 f 8.68 f 3.52 f 20.64 f 4.34 f 3.60 f 28.82 f 3.04 f169. f 4.20 f 3.- f 3.92 f 3.41 f 4.20 f 3.08 f 3,41 f 4.65 Een armlastige had een zoon, die mobilisatie- slachtoffer was en deshalve van de gemeente eenige uitkeering had gekregen De jongen moest in een sa natorium worden opgenomen en is ten slotte aan t.b.c. gestorven. De vader is nog armlastig. De oude man wordt nu aangesproken voor de kosten van de verpleging aan den zoon besteed, voor de mobilisatie-uitkeering en voor zijn eigen „bedeeling" te zamen 1860 (achttien- honderdzestig) gulden. In hoeverre het armbestuur het recht heeft met dit bedrag voor den dag te komen, als het weet dat het extraatje maar f 600 zal bedragen, zal worden uitge- vischt. In eerste instantie is het in orde. want de kantonrechter heeft verlof gegeven tot de tenuit voerlegging der exploiten. In naam der koningin! Snikkend vroeg ons een der oude slachtoffers: kan de koningin dat nou goed vinden; ik htb een paar weken geleden nog zoo staan juichen t'»en ze bij het Blindeninstituut was, drie kwartier heb ik geloopen om haar te zien en nu worden me de centen afge nomen, waar ik zoo op gehoopt neb." De correspondent van het Volksblad voegt hieraan toe: „Zoolang er nog ergens in het land mcnschlievend- heid is. rullen de Huizer stumperds, wier gronden verkocht en die zelf verraden zijn. nog niet behoe ven te wanhopen". Wij helpen hem het wenschen. doch vreezen voor de zoo on menschel ijk behandelde stakkers het ergste. Volmaakt onbegrijpelijk is het ons hoe Christenen onder elkaar zóó kunnen handelen nis daar in Hui zen. Is dat nu naastenliefde of geldt er deze regel: Ben ik mijn broeders hoeder? 9 Totaal f 703.89 Wat de deurwaarder op last van het Christelijk Armbestuur opeischt, is dus in dit geval plus mi nus f 100 meer. dan ontvangen zal worden. Het schijnt wel dat alle exploiten de f600 te boven gaan. Men zal begrijpen, welk een ontroering dit optre den in het Christelijke dorp heeft gewekt. Het Volks blad geeft daarover de volgend0 beschouwing: „Hoe het schijnbaar dol geworden armbestuur te keer gaat blijke uit de twee volgende gevallen: Tien jaar geleden werd een 17-jarige jongen als wees op kosten der gemeente naar een weesinrich ting ezonden. Hij is nu getrouwd en krijgt een re kening gepresenteerd van 900 gulden, zijnde de kos ten van verpleging in het weeshuis. De man heeft kinderen en kan nauwelijks rondkomen, het armbe stuur zal hem nu ruim laten omkomen. Want be halve de 600 gulden van het extraatje eischt het nog drie honderd gulden, als de rest van de schuldl Trekking van 27 September. 5e klasse 6e lijst No. 13861 f 5000. Nos. 1041 10197 20160 ieder f 1000. Nos. 44 408 6934 6988 ieder f 400. Nos. 4148 13153 16107 16394 16975 186-18 ieder f 200. Nos. 645 4462 4523 5543 7898 10900 14796 16471 20200 20646 23814 ieder 1 100. Prijzen van i 70. 84 3631 6295 9113 12485 15031 18206 20871 86 3837 6314 9164 12490 15190 18207 20902 104 3887 6336 9476 12639 15238 18245 21082 227 4090 6604 9608 12961 15252 18339 21176 336 4102 6609 9616 13123 15309 18369 21309 595 4314 6678 9817 13147 15360 18415 21348 673 4324 6753 9821 13155 15874 18551 21364 1159 4362 6772 9866 13313 15887 18631 21468 1173 4380 6781 9884 13532 15925 18657 21473 1189 4446 6847 9955 13711 15998 18731 21653 1212 4540 6857 9963 13779 16170 18803 21806 1342 4579 6913 10003 13796 16283 18893 21926 1417 4589 7023 10572 13852 16378 18915 22008 1465 4800 7065 11009 13873 16507 19191 22027 1539 4825 7154 11077 13895 16604 1924S 22081 1649 4835 7372 11082 14030 16622 19251 22160 1875 4844 7488 11174 14066 16652 19310 22294 2051 4894 7600 11379 14079 16877 19337 22335 2072 4954 7640 11485 14091 16948 19353 22642 2108 5102 7645 11545 14213 17013 19480 22789 2174 5257 7683 11604 14505 17026 19489 22841 2550 5324 7721 11747 14536 17089 19744 22884 2582 5450 7733 11800 14572 17158 1976C 22952 2699 5471 7973 11981 14583 17418 19864 22976 2726 5610 8118 12038 14690 17485 20120 23025 2751 5708 8151 12070 14692 17775 20294 23474 2804 5722 8445 12108 14700 17802 20346 23496 3184 5786 8465 12123 14772 17935 20366 23555 3211 5836 8749 12146 14846 18010 20512 23702 3371 5937 8978 12210 14850 18111 20730 23707 3511 6275 9095 12398 14994 18182 20811 238"T4 3543

Schager Courant | 1932 | | pagina 2