IÉÉË f i Stijging van het aantal abonné's der Schager Courant gedurende haar 75-jarig bestaan. 1857 1897 1932 SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9151 DE SMOKKELARIJ VAN WAPENS OVER DE DUITSCHE GRENS. Boterinvoer in Frankrijk. Niet over den afsluitdijk. Uitvoer van kippen naar Duitschland. Nieuwe stoompont aan de Hembrug. Consumptie-melk onder de C r i s i s-Z u i v e 1 w e t. De merkwaardige foto. HoUandsche zwemsters naar Kopenhagen. Een nieuw paleis voor de posterijen. Het vuurgevecht met de Dutteche douane van weerszoden werden pantserauto', gebruikt /w«»nt een arrestatie van den beruchten wapen- F Szymanski uit Venlo door de Duitsche douanQ3 en het gevecht, wordt nader gemeld aan het Volksblad. TTet was den beambten van de Zollfahndungstelle Düsseldorf reeds lang bekend, dat een der voornaamste kkelfrroothandelaars een zekere Frits Szymanski (in Flberfeld geboren) was, die aan het smokkelfront langs de Limburg-Duitsche grens „de koning der smokke laars" werd genoemd. Enkele maanden geleden was deze man berucht ge worden door de onversaagdheid, waarmee hij bijna lede ren dag tabak met honderden kilo's tegelijk in pant serauto's over de grens bracht, zonder dat het de dou ane ook maar een enkele maal gelukte den smokkelaar zelf te arresteeren. Wel werd verschillende malen de pantserauto in beslag genomen, doch even gauw ver scheen „Der Frits" weer met een nieuwen auto in het veld. Ongeveer een maand geleden hoorde de douane van spionnen, dat de voormalige tabakssmokkelaar thans dit product verloochend had en nu met vernieuwde energie zich op den wapen-smokkel had geworpen, waar mee volgens zijn zeggen veel meer geld te verdienen viel. De douane was ervan verwittigd dat Szymanski gister een volle lading wapenen over de grens zou brengen. De beambten hadden overal langs de grenswegen wachtposten opgesteld, die niet van plan waren hem door te laten. Szymanski bepoefed 's middags den doortocht, doch hij was wel zoo slim in te zien, dat hij ditmaal niet on gehinderd de grens zou kunnen passeeren. Hij keerde met zijn auto terug naar Arcen, waar een metgezel, de Hollander H^uit Arcen, zioh bij hem aansloot. Woensdagavond om tien uur probeerden beiden nog maals er door te komen, hetgeen gelukte. Zij slaagden er in de grens te passeeren en stevenden naar de her berg Landsknecht in Büderich. De beambten hadden echter spoedig lucht van de zaak gekregen en stelden derhalve alles in het werk om dezen tocht te verhinderen. Zij achtervolgden den smokkelauto en slaagden er in hem met twee andere auto's in te sluiten. In de omgeving van Büderich reed de pantserauto, die ondertusschen met kogels beschoten was, een veldweg in, hetgeen Szymanski's ongeluk werd. Over een ande ren weg kwamen de beambten hem thans met hun eigen auto tegemoet, zoodat Szymanski met zijn makkers in gesloten werd. Er ontstond een hevig gevecht waarop de beambten echter voorbereid waren. Ook zij hadden een pantser wagen, die even goed tegen kogels bestand was als de wagen van Szymanski. De overmacht was ditmaal eohter aan de zijde der beambten, die regelmatig hun salvo's afvuurden, waar van er verscheidene doel troffen, Szymanski werd door een kogel ernstig in de borst getroffen. Een der beambten slaagde er In op de treeplank van den smokkelauto te springen. Toen hij zijn pistool wilde afschieten, werd hij hierin verhinderd door Szymanski, die hem het wapen uit de hand sloeg. Toen Szymanski op zijn beurt op den beambte wilde schieten, werd hij door een geweerkolf plotseling bewusteloos geslagen. Een andere beambte was aan den anderen kant den wagen binnengedrongen, nadat hij eerst den Hollander K. uit Acren onschadelijk had gemaakt door een slag met de kolf van het geweer. Een derde inzittehde, een zekere Rits, zoon van een bioscoophouder te Barmen, die uit Duitschland gewezen is. poogde nog te ontvluchten. Hij werd na een kort gevecht overweldigd. K. en Szymanski werden naar het gevangenis-lazaret gebracht, waar Rits aan een streng verhoor werd on derworpen. Het bleek, dat in den panserauto 100 revolvers, een groote hoeveelheid munitie en enkele karabijnen ver boren waren. Een dergelijke hoeveelheid levert een winst van f 1000 op. De beambten hebben na een onderzoek kunnen vaststellen, dat Szymanski reeds groote partijen revol vers en geweren over de grens had gebracht. Zelfs werd een machinegeweer met uitrusting en al ge smokkeld. De wapenen zouden in opdracht van eien politieke partij gesmokkeld worden. Szymanski is ongeveer dertig jaren oud. Sedert Mei 1931 leefde hij te Venlo, van waaruit hij bijna steeds zijn smokkeltochten organiseerde. Hij is vermoedelijk van Poolsche afkomst, doch in Elberfeld geboren. In het geheel zijn tegen hem vijf arrestatiebevelen uitge vaardigd, terwijl een flinke premie op zijn arrestatie was gezet. Szymanski is nog dien nacht in het lazaret geopereerd' Zijn toestand is zeer ernstig. De Hollander K. bleek minder ernstig gewond te zijn. In smokkelaarskringen heeft deze arrestatie groot opzien verwekt. De vier beschuldigde bendeleiders welke afzonderlijk verhoord werden, gaven allen verschillende uitleggingen van het geval. De hoofddader, Frits Szymanski uit Venlo, beweerde dezen tocht slechts meegemaakt te hebben om zich ervan te kunnen overtuigen, of met den smokkelhandel ook wat te verdienen viel De in beslag genomen auto had hij slechts voor een tijdje geleend van het eveneens gearresteerde bendelid, den Hollander Camps uit Arcen. De z.g. smokkelkoning, die 30 jaar oud is en in een bovenwoning nabij de Duitsche grens te Venlo woon achtig is, heeft zich aldaar een zekere bekendheid weten te verwerven door zijn grove verteringen in ca- fé's, waarbij hij dan in een zeer opgewekte stemming geraakte en zich een hartstochtelijk aanhanger van Hitier verklaarde. Het vermoeden is daarom zeer ge grond, dat onder zijn leiding meer dan eens wapens over de grens gesmokkeld zijn en dat deze voor de Nationaal Socialistische organisatie bestem^ waren. De tweede beschuldigde, Ritz, uit WuppertaJ-JBar- men, welke bij den overval een poging waagde om te ontkomen, doch door een beambte werd neergeslagen, deelde mede, dat de wapens Dinsdag te Roermond in den dubbelen bodem van de auto verborgen waren en over de grens waren gesmokkeld. Zonder eenige moei te was dit gelukt bij Waldfeucht. Tot dan toe hadden zij met drie man, hij zelf, Camp en de Venlonaar Schankweiler in den wagen gezeten en Szymanski eerst opgepikt op Duitsch gebied, daar deze in den regel „zwart" d.w.z. buiten controle van de grens beambten de grens passeerde. Ritz zoowel als Camp verklaarde in opdracht van Szymanski gehandeld te hebben. Deze laatste logen strafte dit echter. Schankweiler is in dit geval een mysterieus iemand. Zijn verklaringen zijn wel over wogen en zeer gereserveerd. Vast staat echter dat hij uit Venlo nauwe relaties onderhield met een radicale groep in Duitschland. Naar alle waarschijnlijkheid heeft hij reeds jaren lang smokkelhandel op de Duitsche in dustriecentra gedreven. Zijn handel moet zich zelfs uitstrekken tot Hamburg. Het is daarom dan ook wel waarschijnlijk dat men hier met een wijdvertakte zeer gevaarlijke smokkelbende te doen heeft. Opheffing van de oontingenteering voor versche boter. He£*ministerie van handel heeft een communiqué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat het jongste besluit tot verhooging van de invoerrechten op boter ongerechtvaardigde bezorgdheid heeft uitge lokt, De verhooging van het tarief brengt inderdaad een gedeeltelijke opheffing van de contingenteering van den invoer mede. Met ingang van 1 October zal buitenlandsche versch gezouten boter vrij in Frankrijk ingevoerd kunnen worden. Derhalve heeft de sluiting van de grenzen gedurende het geheele laatste kwartaal alles zins reden gehad. Herhaaldelijk verschijnen in de pers mededeelin- gen, als zou het voornemen bestaan, den weg over den afsluitdijk tusschen IJsselmeer en Waddenzee in den aanvang van October a.s. ten behoeve van het verkeer open te stellen. Deze mededeelingen zijn onjuist. Tn verband met den toestand van den weg en de bermen en van de uitvoering van verschillende werken is voorshands de weg over den afsluitdijk nog niet geschikt voor openbaar verkeer en zal hij daarvoor voorloopig nog niet opengesteld kunnen worden. In de drie Noordelijke provinciën Is thans een drukke handel in één-jarige en oudere kippen, prijs 6075 cent per kip. 800010.000 kippen worden we kelijks in aparte wagons uit Groningen, Winschoten en andere stations naar Berlijn verzonden. Vele han den vinden daarbij werk. In gebruik. Donderdagmorgen om half 12 is de nieuwe stoom pont aan de Hembrug officieel in gebruik genomen. Van Maandag af was reeds proefgestoomd met het nieuwe vaartuig en eergisteren was het personeel voldoende ingewerkt om den dienst te kunnen waar nemen. Met drie stooten op de stoomfluit werd het sein ge geven dat de weg, welke toegang gaf tot de oude pont, werd afgesloten, waarna het verkeer langs den nieuwen primairen weg werd geleid, welke op het nieuwe stoomvoer aansluit. Bij de officieele ingebruik neming waren aanwezig de hoofdingenieur van den rijkswaterstaat ir. Van Voorst Vader en de heer Kroon, hoofd van den dienst der stoompontveren. De nieuwe pont fungeerde uitmuntend. r- i v' i*. V~ Sa "r~ --r V .V •vV o'. r& J <v-V' Bij Kon. besluit (St.bl. 475) is bepaald, dat het ver- koopen, vervoeren en afleveren van consumptiemelk in de door den minister van Economische Zaken en Landbouw aangewezen gebieden slechts is toegestaan op voorwaarde, dat daartoe vergunning is verleend door de Crisis-Zuivel-Centrale. De Centrale is bevoegd voor die vergunning de door den minister vastgestelde voorwaarden te stellen. De vergunning kan, ingeval van niet-nakoining van de daarvoor gestelde voorwaarden of indien de houder overigens de juiste uitvoering van de wet ernstig in gevaar brengt, te allen tijde door de Centrale worden geweigerd of ingetrokken. Van de weigering of de intrekking der vergun ning staat den belanghebbenden binnen 7 dagen na de mededeeling daarvan beroep open bij den minis ter. Het instellen van beroep heeft echter geen schor sende werking ten aanzien van de oorspronkelijke be slissing. Wordt in beroep deze beslissing gewijzigd, dan treedt de gewijzigde beslissing in de plaats van de aangevochten beslissing. Dit besluit kan worden aangehaald onder den titel van: Crisis-Zuivel-Besluit III en treedt in werking met ingang van heden, 30 September. Een honden-geschiedenis met sche verwikkelingen. dramati* De lezers van een der Rottërdamsche bladen wer den eergisterenavond vergast op een hoogst merk waardige foto. Het plaatje stelde voor een herders hond, omringd door niet minder dan dertien kleine herders-hondjes en de indruk werd gewekt, dat al deze hondjes kinderen van hetzelfde gezin waren. Nu is een zesling of een zevenling in de hondenwe reld heelemaal geen ongewoon verschijnsel,maar een dertieniingiedereen zal zich kunnen voor stellen, dat dit een feit was waard om te vereeuwi gen. Zij die van deze hondenmoederweelde genoten, zul len niet bevroed hebben, wat er aan voorafgegaan is voor het kroostrijke gezin bij elkaar was gebracht. Wat is het geval. Een kastelein, bezitter van een reu en zes jonge hondjes, had een afspraak gemaakt met een bewo ner van den Zwaanshals, die in het bezit van een teef was, om tusschen hun dieren een huwelijk tot stand te brengen. Uit dit huwelijk nu werden zeven herdertjes geboren. Er bestaat een ongeschreven wet, dat in een dergelijk geval de bezitter van den reu de eerste keus uit het nest jongen heeft. De kaste lein heeft de wet niet al te nauw genomen en toen de eigenaar van de teef gisterenmiddag afwezig was, begaf hij zich naar diens woning, waar hij de zeven hondjes oppakte en meenam. Vervolgens belde hij den fotograaf van het bewuste blad op, die, niets kwaads vermoedende, de merkwaardige foto nam. Toen de eigenaar van de teef thuis kwam, trof hij zijn hond verlaten en in 'n wanhoopsstemming aan. De man brak er zich het hoofd over, waar de jonge hondjes wel gebleven konden zijn en ten einde raad nam hij de politie in den arm. die onmiddellijk haar speurders uitzond om zeven jonge honden op te sporen. De foto in het bewuste blad bracht 's avonds de oplossing van het raadsel. Ook zonder deze foto was de zaak wel in orde gekomen, want de kastelein heeft dienzelfden avond de zeven hondjes bij den eigenaar teruggebracht. Er zijn toen harde woorden gevallen en de kaste lein is naar zijn huis teruggekeerd met een blauw oog en de mededeeling, dat de echtverbintenis tusschen zijn reu en de teef van den bewoner van den Zwaan hals voor altijd verbroken was. Msb. De bekende schoolslagzwemster Jenny Kasteyn van de H.D.Z. is me tPuck Oversloot van de O.D.Z. uitge- noodigd aan eenige wedstrijden in Kopenhagen deel te nemen, georganiseerd door de Kobenhavns Svomme Union. Mej. Kasteyn zal daar o.a. zwemmen tegen de Deenscbe zwemster Elze Jacobsen. De wedstrijden worden Zondag 2 en Dinsdag 4 October a.s. gehouden. VERDUISTERING VAN f 70.000. Haarlem, 29 September. Het OM. bij de Haarlem- sche rechtbank heeft heden twee jaar gevangenisstraf geëischt tegen den 50-jarige G. V., vroeger chef der effectenafdeeling van het kantoor Haarlem der Rot- terdamsche Bankvereeniging, wegens verduistering van effecten te waarde van ruim f 70.000, gepleegd in de jaren 1928—'32. Uitspraak over 14 dagen. 48532 kantoren, 250.000 employees. Te Washington heeft president Hoover dezer dagen den eersten steen gelegd voor een nieuw centraal re- geeringsgebouw, waarin het hoofdbestuur der posterijen zal worden gevestigd. De plechtigheid geschiedde met denzelfden troffel waarmee 139 jaar tevoren president Washington den eersten steen had gelegd voor het Kapitool. Ten tijde van Washington had de Amerikaansche postdienst een personeel van 118 menschen en waren er 75 kantoren. Tegenwoordig zijn er 48.532 kantoren met 250.000 em ployees. Het nieuwe postpaleis wordt een van de groep reusachtige regeeringspaleizen, welke tusschen Pennsyl- vania Avenue en de Mali gezet zijn of nog zullen wor den gebouwd. Het zijn er in het geheel zes, en het de partement van koophandel is reeds gereed en in ge bruik genomen. Het gebouw voor het belastingwezen is ten deele klaar en reeds voor zoover het gereed is in dienst gesteld. Voorts komen er dan nog een departe ment van landbouw, een gebouw voor de archieven en het departement van justitie. Maar om op het departe ment van posterijen terug te komen: de dienst van het departement werpt tegenwoordig aan baten 700 millioen dollar 's jaars af. ROTSINSTORTING. Oochen, a. d. Moezel, 29 September. De Bruaseley (de „Lorelei" van de Moezel) is aan de zijde van den straatweg verzakt, zoodat deze weg thans door een aardmassa van meer dan 20 M. hoogte wordt versperd. ONWEER BOVEN DE RrVTERA. Grootte schade. Parijs, 29 September. In den afgeloopen nacht heeft boven de Fransche Riviera een zwaar onweder gewoed, hetwelk in het bijzonder te Cannes groote schade heeft aangericht. Daar de hoofdverkeersweg naar Antibes versperd was, moest het verkeer in die richting worden stopgezet. Ook te Cannes werd schade aangebracht, o.a. aan den spoorweg, die over 3 K.M. vernield werd. In de stad zijn muren ingestort, waar door de straten versperd zijn voor het verkeer.

Schager Courant | 1932 | | pagina 13