ilftuti eims- minimie-1 liifaillai. Een Bijzonder Nummer schager courant 1857 1OCTOBER 1932 Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Zaterdag 1 October 1932. SCHEER 76ste Jaargang No. 9151 ClüRAÏT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- Itentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TEI.EF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADEN EN BIJVOEGSEL 75 KAN DEZE UITGAAF DER SCHAGER COURANT zeer zeker genoemd worden, niet zoozeer door het uiterlijk, dan toch door den datum die het draagt, n.1. 1 October 1932. 1 October 1932 toch is het 75 jaar geleden dat de Schager Courant voor het eerst ver scheen. Wij hebben voor onze lezers als cu riositeit van dit eerste nummer een facsimile afgedrukt. En dat zal hun wel den duide- lijken indruk geven in hoe bescheiden vorm deze eerste Schager Courant het levenslicht aanschouwde. Éénmaal in de week, op Don derdag, kwam de krant uit en de inhoud zegt 't, van welk een primitieven aard alles was. Wij zouden voor zulk een krant nu den neus ophalen, maar men moet alles be zien in de lijn van zijn tijd en in de om standigheden waarin het werd geboren. 't Was toen in die jaren 'niet „voordeelig" een krant uit te geven. De lezerskring toch was uiterst beperkt en bleef jaren lang o zoo klein en de revenuën der advertentie pagina, kijk maar eens naar dit le nummer, (zegge 1 betaalde advertentie) leeren het ons duidelijk genoeg dat er geen groote uitgaven verdragen konden worden. Maar toch, gehoor gevend aan een alge- meenen drang om Schagen, dat toen reeds een belangrijke centrumplaats was, zijn eigen krant te geven, bracht een clubje men- schen, waarvan b.v. een was de bekende dokter Hoekstra, er toe om dit te probeeren. De eerste Schager verscheen en vandaag bestaat ze 75 jaar. De personen die haar hebben opgericht, zullen er waarschijnlijk niet aan hebben gedacht, dat aan hun gees teskind een zóó lang leven beschoren zou zijn. De eerste uitgever der Schager Courant was de heer P. J. G. Diderich, die, nadat hij eenige jaren daarna was gestorven, is op gevolgd door zijn weduwe. Deze trad later in het huwelijk met Schagens Burgemeester, den heer H. R. de Meer, die, nadat hij druk- ker-uitgever was geworden, het burgemees terschap aan den kapstok hing. Vervolgens kwam de zaak in handen van den heer Schorer, die haar in October 1882 aan den heer Jan Winkel, den lateren beken den redacteur der Schager overdeed. In die jaren was en bleef de Schager Cou rant voorshands een klein en zeer bescheiden blaadje en beteekende het als plaatselijk blad in die dagen zelfs voor de Schagers niet veel. En toen de heer Winkel als redacteur optrad, beliep het aantal be talende abonné's nog slechts enkele tiental len en verslond de oplaag van elk nummer nog geen half riem papier. Toch werd het recht van uitgave, zooals de heer Winkel ons dezer dagen schreef, met 10 rood-rugjes gehonoreerd. Want het recht van het voeren van den titel was als officieel geijkt, dat gold nog als een eere zaak. De heer Jan Winkel pakte de uitgave der courant met energie en groote voortvarend heid aan. De inhoud der krant werd weldra voor die dagen goed verzorgd. Een enkele medewerker werd aangesteld, berichtgevers gezocht, kortom met bescheiden middelen werd er gewoekerd en gewerkt en de Scha ger werd weldra een lezenswaardig blad, dat tweemaal per week verscheen, n.1. Woensdag en Zaterdag. Deze redacteur begreep, dat een krant een eigen meening moest hebben, niet mocht af hangen van de „grooten", maar haar kracht moest vinden in ,,'t algemeen en haar sym pathie". Op maatschappelijk en ook op politiek ge bied kreeg de Schager een oordeel, dat zij onafhankelijk verkondigde en propageerde. Zélf in dien tijd een vooruitstrevend man, aanhanger der liberale beginselen, werd door den redacteur Winkel de krant ook aan de verspreiding dier beginselen dienstbaar gemaakt. Met mannen als Levy, Kerdijk, Treub, Van Gilse en anderen kwam de Scha ger in relatie en zoodoende steeg haar in vloed en belangrijkheid. Dat de Schager aan politiek deed, bezorg de haar echter ook vele tegenstanders, die scherp en niet steeds met nobele middelen tegen haar optraden. Maar ondanks dit, wel licht mede juist daardoor, werd haar aan hang en beteekenis grooter. En het was door familie-omstandigheden dat de heer Jan Winkel in October 1896 van werkkring moest veranderen en de zaak en de krant aan de handen van ondergetee- kende werden toevertrouwd, die beiden op 1 April 1897 voor zijn rekening begon te drij ven. Vanaf dat oogenblik dateert ook al reeds de werkzaamheid des heeren Kerk- meer in de firma en werd hij eenige jaren later als deelgenoot daarin opgenomen - en onder deze dubbele, maar nog zeer jonge leiding is de krant blijven groeien. Het aantal abonné's ging voortdurend voor uit, de advertentiepagina's vulden zich telkens meer en uit alles sprak al maar sterker het feit, dat het werken der nieuwe redactie werd gewaardeerd. En zoo werd de Schager Courant in Hollands Noor den het blad waarop de geijkte term dat ,.het huis aan huis wordt gelezen", volko men van toepassing is. Tal van medewerkers van naam gaven hun goed-verzorgde bijdragen, een klein le gertje van berichtgevers werd aan de krant verbonden, zoodat uit elke gemeente van Hollands Noorden het nieuws naar de Scha ger toestroomde. Over allerlei onderwerpen van den meest uiteenloopenden aard verkondigde de Scha ger een vooruitstrevende opinie; aan alle medewerkers werd steeds de grootst moge lijke vrijheid van meeningsuiting gegeven. En toch wist de redactie onder alle omstan digheden steeds haar onafhankelijkheid te bewaren en zoodoende den naam van de Schager hoog te houden, aan het blad een eigen karakter en aparte beteekenis te geven. Den strijd heeft ze nooit ontweken. Wat goed was geprezen en hen die uitstekend werk deden gehuldigd maar ook is nooit en niemand de critiek gespaard waar het algemeen-, streek- of plaatselijk belang dat eischte. De Schager heeft zich altijd gaarne in dienst van deze belangen gesteld en de redactie heeft zich gelukkig geprezen als ze haar bescheiden krachten dienstbaar aan die algemeene belangen mocht maken. Zoo is er gewerkt en het is gestadig en ze ker vooruit gegaan met de Schager. Werden er vroeger op de eenvoudige hand pers eenige tientallen couranten gedrukt en later enkele honderden op de snelpers, wel dra was de oplaag zoo groot, dat een dub bele toermachine met inleg- en vouwappa- raat noodig was. Maar ook deze heeft spoe dig weer plaats moeten maken voor een vlakdruk rotatiemachine, totdat eindelijk het oogenblik kwam, dat een moderne rota tiepers met stypinrichting in een nieuw aan gebouwde drukkerij haar plaats vond. Zetmachines hadden eerder hun entrée gemaakt, ze waren verbeterd en vermeer derd in aantal, kortom de drukkerij der Schager Courant, die nu viermaal per week in een groot aantal bladen en in een oplaag van eenige duizenden verschijnt, groeide uit tot een modern geoutilleerd krantenbedrijf en kon aan de krant een goed-verzorgd uiter lijk worden gegeven, terwijl tevens de lezers hun nieuws „a la minute" voorgediend kregen. En het was noodig dat de firma Trapman en Co. voor een tiental jaren geleden tot een Naamlooze Vennootschap werd omgevormd. De concurrentie heeft de krant niet ge spaard, en felle tegenwerking is menigmaal haar deel geweest, maar boven alles uit ging toch de stroom van hartelijke sympathie en grooten steun van duizenden lezers en adver teerders Wij wisten ons daardoor gedragen en krachtig in ons verweer. Die algemeene sympathie, dat hartelijk meeleven met de Schager Courant en haar bestaan is een sterke ruggesteun geweest, een felle stimulans om telkens weer hooger te grijpen. En in een oogenblik van herdenken als thans, gevoelen wij een groote dankbaarheid voor al die hulp en medewerking,daarvoor te danken is ons een innige behoefte. Niet minder hartelijken dank aan allen die in deze jarenreeks, in welken vorm ook, hun werk en arbeid aan de Schager hebben ge geven, of hun gaven in haar dienst hebben willen stellen. Hun aller ambitie, hun aller energie is mede de oorzaak dat de Schager is kunnen worden „een der best geredigeerde plattelands bladen", zooals dezer dagen nog zoo vleiend werd getuigd. Dat compliment brengen wij daarom gaarne hier aan hen allen over! Voor feestvieren is het nu geen tijd, want ook ons zakenleven heeft de malaise sterk beïnvloed, maar toch hebben wij op deze plaats dezen herdenkingsdatum niet onop gemerkt willen laten passeeren. Het is een gewichtig en gelukkig oogen blik in het bestaan van de Schager, dat groote tevredenheid schenkt naast voldoe ning over wat is bereikt. Maar niet minder ligt er een aansporing in, een aansporing om met nog meer energie naar hooger te streven, om zoodoende de Schager Courant iióg aan trekkelijker, nóg lezenswaardiger te maken. De eischen die aan een krant gesteld wor den tegenwoordig, zijn niet gering, men vraagt steeds meer en steeds beter Welnu, wij hopen dat, als later het 100-tal jaren van het bestaan der Schager vol is, dat dan getuigd mag worden dat aan die hoogere eischen in alle opzichten is voldaan en dat de Schager Courant is gebleven, vooraan, aan de spits en in nog sterker mate is ge worden het meest gelezen blad van Hol lands Noorden. Daaraan mee te werken, daaraan al zijn krachten te mogen geven, zoolang het voor hem nog dag is, zal voor ondergeteekende een vreugde zijn. TRAPMAN.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1