Fa. Hartland BLOEDIGE BOTSINGEN TE WEENEN. De bomaanslag op den Keizer van Japan. Onrust in Chili. Amerikaansch vrachtschip vergaan. De bomaanslag te Belgrado. IN VLIEGENDEN STORM OP ZEE. Bi Nieuwe Grauwe- en Groene g ERWTEN, 20 ct. per pond. DOOR DE TRAM MEEGESLEURD. Opzienbarende arrestatie te Amsterdam. De Prins van Wales in Nederland. Felle brand te Kedichem. Uit onze Omgeving. In verband met den gonwdag der N.S.DJLP. De Nazi's en Socialisten slaags. Uit Weenen: In verband met den gouwdag van de N.S.D.A.P. te Weenen, is het Vrijdagmiddag tegen vijf uur hier en daar tot ernstige botsingen gekomen tus- schen politieke tegenstanders. De politie deelt mede, dat voor het vereenigings- lokaal van de Sociaal-Democraten in de Koeningsegg- Gasse eenige schoten zijn gelost en wel naar het schijnt door sociaal-democraten, waarbij eenige per sonen o.m. politiebeambten zijn gewond. Een inspec teur heeft een schot in het beneden-dijbeen gekre gen. Een aantal personen is gearresteerd. Een on derzoek wordt ingesteld. In de Gumpendorferstrasse kwam het tot een vecht partij tusschen sociaal-democraten en nationaal- socialisten. Twee personen bekwamen steekwonden, terwijl een derde ernstige inwendige kneuzingen kreeg. Het politioneel onderzoek. Volgens een mededeeling van de politie is de oor zaak van de botsingen in de Koenigsegg-gasse voor het Soc.-Democratische Bondsgebouw geweest, dat 4 Nationaal-Socialisten door politieke tegenstanders beschoten werden. Daarop snelden verscheiden hon derden Nationaal-Socialisten de straat in en tracht ten het gebouw binnen te dringen, van waaruit twee revolverschoten werden gelost. De schoten werden door Sociaal-Democraten gelost. Zoowel het Sociaal-Democratisch Bondsgebouw als het Hitlerhuis werden door de politie doorzocht. Het onderzoek leverde geen resultaat op. In totaal wer den 57 personen wegens openbare geweldpleging en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel gearres teerd. Verbodsmaatregelen zijn door de politie niet genomen. Na het zaalgevecht in den Weenschen gemeente raad en na het vertrek der Nationaal-Socialisten werd de zitting geschorst Na' heropening der zitting stelden de Christelijk-Socialen voor de besprekingen in verband met het voorgevallene voorgoed te schor sen. Het voorstel werd echter verworpen met de Sociaal-Democraten als tegenstemmers. Hierop ver lieten de Christelijk-Socialen eveneens de zitting zaal. De Sociaal-Democraten werkten de agenda daarop alleen af. In den loop van gisteravond vonden nog twee zaal gevechten plaats, waarbij de Sociaal-Democraten de aanvallende partij zouden zijn geweest De eerste slag werd geleverd in het bekende vergaderlokaal Lembacher in de Landstraat, welke zaal totaal ver woest werd. Het aantal gewonden is nog niet be kend. Een der slachtoffers zouden de oogen zijn uit gestoken. Een ander zou zwaar gewond zijn wegge dragen. V.D. verneemt uit Tokio: De dader van den op 8 Januari van dit jaar gepleegden bomaanslag op den Keizer van Japan, de Koreaan Rikosjo, is ter dood veroordeeld. De berichten uit Ohili worden steeds verontrustender en uit Mendoza komen opnieuw geruchten omtrent een opstandige beweging, die iun Antofagasta zou zijn uitge broken. Later wordt uit Santiago gemeld: Thans is te Antofagasta de reeds sinds enkele dagen verwachte opstand uitgebroken. Het door de autoriteiten gesteunde garnizoen heeft een tegen regeering gevormd voor Noord Chili, onder leiding van generaal Vignola. De Centrale Regeering heeft voor geheel Chili den staat van beleg afgekondigd en oorlogsschepen naar het Noorden gezonden. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NÏEUWL AND BERGEN. Het schip aan den grond geloopen en in drie stukken gebroken. 33 personen omgekomen. V.D. verneemt uit New York: In de omgeving van een eiland voor de kust van Alaska is Dinsdag het Amerikaansche vrachtschip „Nevada" aan den grond geloopen. Door de buiten gewoon sterke zeestrooming is het schip in drie stukken gebroken. Het stoomschip „President Madi- son", dat na het ongeluk ter plaatse verscheen, heeft drie schipbreukelingen van de „Nevada" in volko- fnen uitgeputten toestand opgepikt. Men vreest dat de overige 83 leden der bemanning zijn omgekomen. V.D. verneemt uit Belgrado: Het onderzoek inzake den bomaanslag in het officie rencasino te Belgrado (zie elders in dit nummer), heeft aan het licht gebracht, dat een nog onbekend gebleven man, een kruier opdracht heeft gegeven een handkof fer af te geven in het officierencasino. Bij aankomst in de vestibule van het casino ontplofte een bom, welke in het koffertje was geborgen. Beide armen werden den kruier afgerukt, terwijl de juffrouw van de vestiaire ernstig werd gewond. Zij werden beiden naar het zie kenhuis overgebracht, waar de kruier enkele uren later is overleden. Voor zijn dood kon hij nog enkele mede- deelingen betreffende zijn opdrachtgever vertrekken. Het avondblad „Prawda" wijst er op dat generaal Pe ter Radivojevi door een toeval aan den dood is ontsnapt Kort nadat hij het casino had verlaten, was de helsche machine geexplodeerd. KINDERMOORD TE DELFZIJL. Uit Delfzijl. Naar wij vernemen, is te Borgsweer, gem. Tcrmunten, een geval van kindermoord ont dekt. Dc 19-jarige ongehuwde dienstbode, Trientje P., inwonende bij haar vader, den arbeider Meint P. te Borgsweer, heeft haar kindje, direct na de geboorte, door worging van het leven beroofd en het lijkje daarna in het stroo van de matras van haar bed ver stopt. Toen deze kindermoord ontdekt werd, stelde de burgemeester van Termunten, geassisteerd door gemeente- en Rijkspolitie, direct een onderzoek in, waarop het meisje heeft bekend, haar kind te heb ben geworgd. Dr. Mieremet uit Groningen, heeft de sectie verricht. Gebleken is, dat het kinderlijkje reeds eenige dagen in het stroo verborgen lag. BEKNELD GERAAKT. Gisternamiddag is de 40-jarige arbeider J. Duin te Oude Pekela, bij het verplaatsen van een dorsch- machine, bekneld geraakt tusschen deze machine en een tractor. Zijn hoofd werd zoo goed als verbrij zeld. Hij is eenige uren later overleden. HET VERGAAN VAN DEN BAGGERMOLEN IN DE GOLF VAN BISCAYE. Relaas van den kapitein. Gisteravond tegen 5 uur hadden zich de Maassluize naars aan de haven verzameld, om de sleepboot „Ebro" van L. Smit en Co.'s Internationalen sleep dienst te zien binnenkomen, welke sleepboot het stof felijk overschot van den 31-jarigen runner C. Ras aan boord had. Ras is, zooals men zich herinneren zal, hij het kapseizen van den baggermolen „Camille Mortenol" in de Golf van Biscaye om het leven geko men. Onderhoud met den kapitein. Een medewerker van de „Msb" had het volgende onderhoud met kapitein J Termijn van de „Ebro" over dezen noodlottigen tocht. De kapitein vertelde dat de „Ebro" den 15en Sep tember den Waterweg is uitgevaren met den voor Fransche rekening bij de N.V. „Biesbosch" te Dor drecht gebouwden baggermolen „Camille Mortenol", met Guadeloupe als bestemming. Het begin van de reis is onder de beste omstandigheden verioopen, maar den 21en September, toen men in de Golf van Biscaije was gekomen, werd het weer slecht. Ook den volgenden dag trad nog geen verbetering in, in tegendeel, het slechte weer nam toe. In den nacht van Donderdag 22 op Vrijdag 23 September stak een zware storm uit het Zuid-Westen op, zoodat men wel dra in noodweer verkeerde. Van den baggermolen evenwel werden nog steeds kalmeerende seinen gegeven. De runners seinden: Al les wel aan boord. Op de „Ebro" had men waarge nomen, dat de baggermolen wat slagzij had gekregen. Waardoor deze slagzij was ontstaan, wist men even wel niet. In den loop van den Vrijdag nam de slagzij aan merkelijk toe en met het oog daarop wilde kapitein Termijn probeeren den molen te praaien, ten einde mondeling in contact te komen met de beide runners, die dan nadere inlichtingen zouden kunnen geven over de oorzaak van de slagzij. De toestand van wind en zee liet echter niet toe, dat men den molen praaide. In den loop van den Vrijdag liep de wind om naar het Noord-Westen en het weer werd beduidend beter, zoodat er weer vaart in de sleep kon worden gebracht, die gedu rende den storm vrijwel had liggen drijven. Van den baggermolen bleef men seinen: Alles wel aan boord!" Schagen. Opnieuw een doodeiyk ongeluk met de Drachtster tram. Twee dooden. Uit Groningen: Gisteravond omstreeks half negen heeft de Drachtster tram wederom twee slachtoffers geëischt. De heer en mevrouw Nanninga, wonende te Niebert, gemeente Leek, lieten op genoemd tijdstip een kennis die bij hun op visite geweest was, uit. Deze bezoeker zette zijn motor aan en door het lawaai dat hierdoor veroorzaakt werd, hoorden de heer en mevr. Nanninga niet, dat een tramtrein van de Drachtster Tram, welke vlak langs hun huis loopt, aankwam, met het noodlottig gevolg, dat belden gegrepen werden en ongeveer 40 Meter medegesleurd werden. Deerlijk verminkt werden de lijken later geborgen. De burgemeester en de marechaussee stelden een on derzoek in, waarbij vastgesteld werd, dat den machinist geen schuld treft. Geld en diamanten verduisterd. Een commissionnair in diamanten, kantoor houdend in de Beurs voor den Diamanthandel, te Amsterdam is door de politie gearresteerd ter zake verduistering van geld en diamanten. Het was opgevallen, dat de man eenige dagen achtereen niet op zijn kantoor was geweest en dat het gesloten was gebleven. Er waren personen, die zich later bleek terecht ongerust maakten. Zij deden aangifte bij de politie, aldus de Tel., en deze stelde een onderzoek In. Toen kwamen andere klachten los. Verscheidene personen hadden diamanten in consignatie gegeven, over het algemeen voor bedragen van duizend tot vijf en twintig-honderd gulden. Betreffende een bedrag van f 15.000 is reeds aangifte gedaan: mogelijk dat nog andere aangiften zullen volgen. De bewuste commissionnair bleek niet thuis te zijn doch de politie vischte hem op een adres op, waar hij meer kwam. Hij werd naar het bureau Jonas Daniël Meyerplein overgebracht. Hij gaf toe de in consignatie ontvangen diamanten verkocht te hebben, doch zelde het geld niet te kunnen loskrijgen. Het schijnt dat hij mislukte speculaties heeft gevoerd. Een bezoek van eenige dagen. De Prins van Wales, die op het oogenbllk In Scan dinavië vertoeft, zal op den terugweg een bezoek van eenige dagen aan ons land brengen. Hij zal vermoedelijk op 13 October hier te lande aan komen en in Den Haag logeeren. Het bezoek zal strikt incognito zijn. Het plan is, dat de Prins de reis zal ma ken met een vliegtuig van de Kon. LuohtyaartmiJ. Zijn broer George, die, eveneens met een vliegtuig van de K.L.M. vandaag op weg naar het Noorden Schiphol is gepasseerd, zalhem bij zijn bezoek vergezellen. Twee boerderijen in de asch gelegd. 200.000 pond hooi verloren. Gisteravond omstreeks acht uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand ontstaan in de schuur van J. J. Verhaar aan den Steilen Dijk te Kedichem. In een oogwenk deelde het vuur zich mede aan het woon huis, de nabij gelegen hooibergen en sloeg daarna over op den hooiberg, schuur en hofstede van A. de Leeuw. Van den inboedel van Verhaar werd zoo goed als niets gered, van De Leeuw een groot gedeelte. De brandweer uit Kedichem, Leerdam en van de N.V. Betondak te Arkel, verrichtten het blusschings- weric. Naar schatting ging behalve de beide boerderijen met schuren ongeveer 200.000 pond hooi verloren. De brand die tot ver in den omtrek zichtbaar was, trok veel publiek. Verzekering dekt de schade. Te kwari voor ze» in den avond eenter seinden de runners plotseling: „Tracht ons binnen te brengen". De sleep bevond zich toen op 60 mijl afstand van den Spaanschen haven Eerrol en daarheen wilde de kapitein koers zetten. Het weer was plotseling weer veel slechter gewor den en om tien minuten voor acht kwam geheel on verwachts het sein van de runners: Haal ons van den molen af. Hoewel men ondanks de dichte duister nis aan boord van de „Ebrohad waargenomen dat de slagzij van den molen zeer was vermeerderd, kon men zich over wat er eigenlijk aan boord zou zijn voorgevallen, geen meening vormen. Zoodra cie beide runners om hulp hadden geseind, heeft de kapitein vrijwilligers gevraagd om in een reddingssloep van boord te gaan ten einde de beide in gevaar verkeerende opvarenden te kunnen red den. De kapitein zag zelf in hoe bezwaarlijk het zou zijn met die dichte duisternis en die zware zee een sloep nar buiten te brengen. Inmiddels passeerde een onbekend stoomschip. Met behulp van zoeklichten, morse-lichtseinen en draadlooze hoeft men de aandacht van dit schip trachten te trekken. Allicht zou deze boot assistentie kunnen verleenen en tenminste had het schip het kunnen naderen. Men kreeg evenwel geen antwoord van het schip en het stoomde door. Kapitein Termijn gaf daarop bevel de trossen to kappen. Hij wilde de runners met behulp van lijnen van boord halen. Een deel van de bemanning begaf zich naar het hek van het schip teneinde de zware Manilla-trossen te kappen. Maar nog voor dit ge beurd was, kapseisde plotseling de molen. Binnen 20 minuten de molen verdween om 0.10 uur in de diepte was alles gebeurd. De trossen werden ijlings gekapt, de Ebro wendde den steven en begaf zich onmiddellijk naar de plaats waar de „Camille Mortenol" was gezonken. Men wil de trachten de beide opvarenden te redden, maar de zoeklichten van de „Ebro" lieten niet anders dan wrakhout, een olievat, een paar klompen en eenige koffertjes zien. Uren lang heeft men gezocht en eerst tegen den ochtend, toen het weer al weer volkomen kalm was, vond men het lijk van den runner Ras in zee drijven. Ras had een zwemvest om. maar naar alle waar schijnlijkheid heeft hij een slag van een stuwhout gekregen. Hij werd met een gebroken schedel gevon den. Nadat men een van de opvarenden had gebor gen, zocht men verder naar zijn collega, waarmee men tot kwart over twee bezig is geweest. Daarna beeft de „Ebro" koers gezet naar Falmouth. Men neemt aan dat Sperling aan boord van den molen tusschen het stuwhout is bekneld geraakt en dat hij met den molen in de diepte is verdwenen. Te Falmouth is het lijk van den runner Ras ge kist. opdat het naar Maassluis zou kunnen wordefi overgebracht. POLITIE GEM. SCHAGEN. Gevonden: een bril: een ketting. Verloren: een riem; een rij wiel plaatje; een porte- monnaie met eenig geld. Vermist: een kat. ZONDAG 2 OCTOBER 1932. NED. HERV. GEMEENTE t«: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vaandrager. Burgerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. NIEUWE NI E DO R P Onder leiding van den heer P. Fluister vergaderde Vrijdagavond de afdeeling Oude- en Nieuwe Niedorp, van Het Witte Kruis, ten huize van den heer H. J. Kos- sen. Na opening door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat wederom de gelegenheid zal worden opengesteld, deel te nemen aan een moedercursus. Het bestuur zal een en ander hieromtrent nader onder de oogen zien, waarna bij voldoende deelname deze cursus zal worden uitgevoerd. De beschrijvingsbrief geeft geen aanleiding tot lang durige bespreking. De candidatuur-van Leersum door de afd. N. Niedorp aanbevolen zal natuurlijk gesteund worden. Tot afgevaardigde worden benoemd, de heeren Fluis ter en Haringsbuizen, als plaatsvervangers de heeren Dr. Maats en N. Stammes. In de plaats van de heeren J. Blokker Jz. Jr., C. de Boer en P. Plulster (niet her kiesbaar) worden gekozen de heeren v. d. Laan te 't Veld, J. v. Leeuwen, D. Rempt en Jb. J. v. d. Stok. De heeren IJ. Meijer, S. Wit en N. Stammes worden aange wezen de commissie te vormen belast met het nazien der rekening. Daarna brengt de Voorzitter een verslag uit over de door hem bezochte vergadering te Amsterdam van de commissie voor de wijkverpleging. Bij de rondvraag vraagt een der aanwezigen hoe het staat met het verplegingsmateriaal en of er voldoende voorraad is. Toegelicht wordt, dat er van alles voldoende ls, toch is het een enkele maal voorgekomen dat men de men- schen niet direct kon helpen, dit werd echter veroor zaakt door het feit, dat de menschen wel vlug de mate rialen halen, maar dikwijls, meermalen er aan herin nerd moeten worden om toch het gebruikte terug te brengen. Ook laat dan de toestand waarin het uitgeleen de, dat terugkomt, verkeert, meermalen te wenschen over. Men zal dit den menschen nog eens duidelijk maken en hoopt dat ieder dan zijn plicht tegenover de gemeen schap, die helpend optreedt, begrijpt. LANGEND IJ K Ondanks de slechte uitkomsten in het bloembollen- bedrijf is en wordt er dit jaar toch weer meer uitge- plant dan het vorige jaar. De omstandigheid, dat de vooruitzichten voor den groven tuinbouw nog onzeker der worden geacht dan die van de bloembollencultuur, is zonder twijfel de aanleiding tot dezen grooteren uit- plant. OUDKARSPEL. Dezer dagen is ten nadeele van den heer A. S. alhier een partijtje uien van het land ontvreemd. Van den zelfde werden reeds eerder aardappelen gestolen. Naar wij vernemen, komt het den laatsten tijd meer malen voor, dat landbouwproducten ontvreemd worden. De politie is van een en ander op de hoogte. NOORDSCHARWOUDE. De afd. Noordscharwoude van den Bijz. Vrijw. Land storm hield Donderdagavond in hotel „De Burg" een plaatselijke schietwedstrijd. Tegenwoordig waren de heer Oolders uit Alkmaar en twee pl. commissieleden. Door welwillende medewerking van enkele midden standers was men in 'de gelegenheid gesteld om mooie prijzen beschikbaar te stellen, welke na afloop werden uitgereikt door den heer N. Kramer, die op het nut van de B.VL. wees en er op aandrong om niet te ver slappen, daar het bij een omwenteling door geweld voor ons wel kon verslechteren, maar niet verbeteren. De uitslag was als volgt: B. Scherpschutters: le prijs P. Sneekes, 97 punten; 2e prijs J. C. Kraakman, 96 punten; 3e prijs Jb. Riet veld, 96 punten; 4e prijs D. Stoop, 95 punten; 5e prijs Ant. Kraakman, 95 punten; 6e prijs N, Beemsterboer, 93 punten; 7e prijs L. Schrijver. C. Schutters le klas: le prijs G. Koopman, 96 pun ten; 2e prijs A. Bruin Jz. 94 punten; 3e prijs D. Bruin Jbz., 92 punten; 4e prijs Jb. Kos, 87 punten; 5o prija D. Bruin Jbz., 92 punten; 4e prijs Jb. Kos 87 punten; 5e prijs P. Beers 85 punten. D. Schutters tweede klas: le prijs N. Spaans, 89 punten ;2e prijs J. de Jong 84 punten; 3e prijs J. Blij- leven, 81 punten; 4e prijs W. Woestenburg, 76 punten. BROEK Of iiANGttiviriJK. Vrijdag 30 September 1932 werd in het gebouw van de Langendijker Groenten Centrale de lüe contante droge bloembollenveiling gehouden. De aanvoeren beginnen nu aanmerkelijk minder te worden,/terwijl de prijj.cn ook zeer laag zijn. Aange voerd waren 30.000 stuks leverbare en 3500 K.G. plantgoed. De leverbare zijn alle verkocht, doch van het plantgoed konden Anus, Dream, La Merveille Centenaire, Ürnatus en een groot gedeelte der Clara Butt niet worden verkocht. De volgende prijzen werden besteed voor lever bare: Baron de Latonay f0.25; Clara Butt f 0.20, La Reine f 0.85, Murillo f 0.35—0.65. Will Copland f 0.10-02Q VVilL Pitt f 0.30, alles per 100 stuks. Voor plantgoed waren de prijzen als volgt: Baron de Latonay f0.05. Bleu Atnable f 0.12, Bril- liant Star f 0.14. Clara Butt f 0.05—0.09, Fred. Moore 10.17, La Precieuse f 0.16, Murillo f0.170.22, Will. Copland f0.050.07, Will. Pitt f0.ll, alles per Kg. BARSINGERHORN KOLHORN. Beroepen. Tot hulppredikant by de Geref. gemeente alhier, is beroepen de heer G. S. Oegema, candidaat te Kampen. WINKEL Donderdagmiddag is ten overstaan van Notaris H. de Boer te Hoogwoud, in het openbaar verkocht, het vast goed van P. Molenaar, met het volgende resul taat: perceel la, lb en lc, groot 4.90.90 H.A., met huis en schuren voor f6184.—, aan de heeren G. en A. Kamp te Winkel-, perceel 2a. 2.15.50 en 2b. 1.47.58 I-I.A., gecombineerd voor f5000.—, aan den heer H. de Boer q.q.; perceel 3, 2.79.60 H.A., voor f 4417.68, aan den heer S. Vos te Aartswoud. Braakpolder, huis, erf, schuur en weiland, in 3 perceelen, 3.63.00 II.A., voor f6870.— aan den heer A. Fijnheer te Oude Niedorp voor f 6870.id. perceel V, 1.55.40 H.A., voor f219425 aan denzelfde. De perceelen 2b en 3, zijn gelegen onder do gemeen te Nieuwe Niedorp, alle andere onder de gemeente Winkel. Vrijdagavond vergaderde de afdeeling Winkel der Noordholandsche vereeniging Het Witte Kruis bij den heer D. A. de Bruijn. De Voorzitter deelt mede. dat het bestuur heeft ge meend goed te doen. om als waardeering voor hetgeen Dr. Bosch voor Het Witte Kruis is geweest, een krans aan de baar te hechten. Algemeen wordt deze handeling zeer op prijs gesteld. Tot bestuurslid wordt herbenoemd de heer G. J. van Leersum. Bepaling van het aantal afgevaardigden. De heer De Ridder zag thans het getal gaarne be paald op 3 en wel de 3 bestuursleden, die de vergade ring te Schagen hebben bijgewoond, omdat, Ingeval door de afdeeling ZijpeCallantsoog de gelegenheid wordt gegeven te spreken over de verzonden circulaire, waar van in het verslag dier afdeeling sprake is, zij alleen in staat zijn hun standpunt te verdedigen en niet een ander lid der vereeniging. De voorzitter deelt mede, dat dit ook het standpunt van het bestuur is. Omtrent deze zaak worden nadere inlichtingen ge vraagd, en In het kort is het volgens mededeeling als volgt: In de voorjaarsvergadering Is reeds door de afd. de heer van Leersum candidaat gesteld In overleg met de afd. Alkmaar, omdat die een hoofdbestuurder ver loor en men haar de eerste keuze wilde geven, de afd. Alkmaar echter meende dat Winkel zeer wel met een eigen candidaat kon komen en zij niet zeker van een candidaat was. Later heeft het bestuur der afd. Scha gen een elftal afdeellngen uitgenoodlgd een samenspre- king te houden te Schagen. om tot één candidaat te stellen, ten einde te bereiken, dat er uit den kop van Noordholland een Ud !n het hoofdbestuur kwam. Voor deze afd. zijn geweest de heeren Kamp, Burgman en Wilken. Er waren toen twee eandidaten, één gesteld door Winkel, de heer G. J. van Leersum, en één gesteld door Anna Paulowna. de heer G. J. Lovlnk. De vraag werd gesteld, of de candldeerende afdeelin- gen bereid waren, hun candldaatuur, wanneer die In de minderheid was, terug te nemen. Anna Paulowna ver klaarde zich hiertoe bereid, doch Winkel behield zich het recht voor, omdat zij daartoe niet bevoegd waren, niet echter om zich aan de medewerking te onttrekken. Daarbij werd tevens vastgelegd, dat de andere afdeelln gen dien candidaat, dien de meerderheid verkreeg, zou den steunen. De samenroeping van een willekeurig aantal afdeelln gen, wekte wel eenige bevreemding, terwijl er waren, die zich niet konden onttrekken aan de meening dat In deze bijeenkomst een vooropgezet plan bestond. Een stemming is niet gehouden, doch door bemidde ling van de afd. Schagen is een stemming bewerkt en de opening daarvan zou geschieden in tegenwoordigheid van den voorzitter der afd. Schagen en een afgevaar digde uit Winkel en Anna Paulowna. Winkel heeft aan deze stemming niet deelgenomen en is ook niet bij de opening tegenwoordig geweest. De vraag wordt gesteld welke overwegende bezwaren de afgevaardigden hadden, om niet naar Schagen te gaan en hun candidaat bij de stemming te steunen. De afgevaardigden beschouwden de zaak, gezien de vergadering te Schagen. als verloren De uitslag was echter anders. Beide eandidaten hadden 4 stemmen en bij het lot werd de candidaat der afd. Winkel aange wezen. De afd. Schagen zond daarvan bericht en drong er op aan 'dat Winkel nu ook voor haar candidaat reclame zou maken. Een circulaire, bestemd om aan alle afdeelingen te zenden, werd ontworpen en gezon den aan de afdeelingen die te Schagen waren geweest, met verzoek of zij zich met den inhoud konden ver eenigen. In deze circulaire was. gelet op de te Schagen gemaakte afspraak, melding gemaakt van den toege zegden steun dier afdeelingen. De afdeelingsbesturen hadden geen bemerkingen en teekenden de circulaire, zoodat zonder persoonlijke machtiging geen handteekenlng is geplaatst. Alleen de afd. Zijpe-Callantsoog zag in die circulaire zoodanige onjuiste voorstelling, dat zij haar niet kon steunen. Een voorstelling, die het afdeelingsbestuur hier niet deelt en meent te mogen veronderstellen, dat waar de afdeelingen zijn gevraagd of ze er mede accoord kon den gaan, geen enkele aanwijzing ontving. welke re dactie men dan wel prefereerde dat de inhoud juist was en een aantijging als verscheen van de afd. Zijpe- Callantsoog, bevreemde haar ten zeerste en kan die ook niet aanvaarden. Immers toch de mededeeling dat in de vergadering te Schagen werd vastgelegd, dat de cand'daat, die de meerderheid kreeg, door de andere afdeelingen zou worden gesteund, was juist, en niet misleidend. Zie circulaire: In de ledenvergadering d.d. 11 Februari 1932 der af deeling Winkel van de N.H. Ver. ..Het Witte Kruis" werd de heer G. J. van Leersum, Penningmeester dier afdeeling en Notaris te Winkel, candidaat gesteld voor het Hoofdbestuur in de vacature ontstaan door het be danken van den heer H. W. Frese te Alkmaar. In een later te Schagen gehouden vergadering van afgevaardigden der afdeelingen uit de omgeving, werd besloten deze candidatuur te steunen. Bedoelde afdeelingen achten verdere aanbeveling overbodig en vertrouwen, dat Uwe afdeeling zal willen medewerken om den heer Van Leersum een plaats in het Hoofdbestuur te verzekeren. Volgt onderteekenlng. Het voorstel om de heeren Kamp, Brugman en Wilken als afgevaardigden aan te wijzen, werd aangenomen. Beschrijvingsbrief. De behandeling van den be schrijvingsbrief gaf geen aanleiding tot discussie of het doen van voorstellen, terwijl aan de afgevaardigden vrij mandaat werd verleend. Tot leden der commissie voor het nazien der reke ning 1933 worden benoemd de heeren W. Keetman, C. Faber en H. B. Lenghaus.

Schager Courant | 1932 | | pagina 26