VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. De dame die zich Bancroft noemde Ingezonden Stukken. De nood der boeren en tuinbouwers en de Duitsche delegatie. Uitvoering Tarwewet. Verkeersstaking te Hamburg Da luchtmanoeuvres te Rome. Noodlottig ongeluk. STRAFZITTING VAN 30 SEPTEMBER. DE CHRONOMETER VAN DEN BURGEMEESTER LIEP CORRECT. We zullen maar niet vertellen, dat het vandaag slap was met de zaken. De minister mocht eens aanvech ting krijgen ook het Alkmaarsche Kantongerecht op zijn doodenlijstje te plaatsen. Primo verscheen dan weer de heer J. St, automobilist- handelsman uit Alkmaar, die opnieuw had afgestemd op den Kantonrechter, ten einde zijn minitieus zaakje, het rijden met gedoofde lampen te Z. en N.-Schermer, terwijl de krant al ..licht op" had verkondigd, te hooren voort behandelen. De heer Burgemeester, wiens vele ambtsbesognes oorzaak waren dat hem de dagvaarding door het hoofd was gegaan, was thans prompt op tijd om te verklaren, dat hij niet zijn wetenschap omtrent den waren tijd had ontleend aan de dorpsklok zijner gemeente, doch zijn chronometer, gecontroleerd aan de radio-tijdopgave, had geraadpleegd. Het pleit was thans spoedig beslist in het nadeel van den heer S., die tot f 6 boete of 6 dagen werd veroordeeld. DAT WAS NIET VOOR DEN BAKKER MET AL DIE BAKKERS. De ket van den koopman Pieter B. te Bergen had zich eenige malen de vrijheid gepermitteerd, een avond visite te maken in den moestuin van den landbouwer Simon Bakker. Laatstgemelde heer kon zich met deze ietwat hinderlijke belangstelling maar noode vereenigen en deed aangifte bij de politie met gevolg, dat de eige naar van het slippertjesmakend hippisch gedierte werd veroordeeld tot f 8 boete of 8 dagen. ■N DROGE LEVER IS LASTIG MET DE WARMTE. De 28-jarige los-werkman Willem K. te Alkmaar, wiens geest wel gewillig maar zijn vleesch zwak is, had op 24 Augustus aan de alcoholische verleiding geen weerstand kunnen bieden en zooveel gepimpeld, dat toepassing van art. 453 noodzakelijk moest worden ge- echt. Thans terecht staande, toonde Willem veel berouw en riep het medelijden van den Kantonrechter nog in, toen deze het vonnis onder vermaan, op dezen vochtl- gen weg, die naar Veenhuizen leidt, niet voort te gaan. RIJWIELBELLEN MET STOMHEID GESLAGEN. De heeren D. J. W. ter L. en Joh. S., beiden te Alk maar, hadden zonder eenige voorafgaande afspraak, aldaar hun rijwiel bereden, op de Noorder- en Dr. Schaapmanskade. zonder dat het voertuig was voorzien van een signaalbel. volgens art. 58 Motor- en rijwiel reglement hoorbaar op een afstand van 50 meter. De muziek was er totaal uit en veroordeeling van elk der comparanten tot f 1 boete of 1 dag volgde. EEN ONVOORDEELIGE SPECULATIE. Een werklooze fabrieksarbeider, Reinier B. te Castri- cum had zich zonder vergunning gewaagd in Gevers* tuin, ten einde een „sloffie" braam machtig te worden. Hü werd echter tweemaal achtereen gesnapt ter zake het loopen over verboden grond en had zich heden daar omtrent te verantwoorden. De stakker beriep zich op de noodzakelijkheid iets te moeten doen in 't belang van zijn levensonderhoud en hij werd dan ook van harte beklaagd en bij wijze van groote consideratie veroor deeld tot f 2 en f 3 boete, te vervangen door 2 en 3 dagen hechtenis. Dat is de opbrengst van 12Vt slof braam, als u het weten wilt! DE NIEUWE LAST OP DEIN RUG VAN DEN KLEINEN MAN. De ondernemer van een vischhandeltje ln het Gr. Nleuwland te Alkmaar, de 39-jarige Bern. E., was op 17 Sept. gecalangeerd, omdat hij dien Zaterdagavond om streeks 10 uur 40 nog een hartigheidje had verkocht in den vorm van gerookte paling. Hij stond heden des wege terecht en toonde zich uit den aard der zaak wei nig Ingenomen met deze hatelijke belemmering van zijn bescheiden broodwinning. Zoowel Kantonrechter als Ambtenaar konden zich zijn ontvredenheid indenken, maarzoo als de Kantonrechter zeide: Ita lex est scrlpta, zpó is de wet nu eenmaal geschreven en de rechter Is niet geroepen om de innerlijke waarde te beoordeelen, maar om die wet te handhaven. Met deze schrale troost en f 3 boete of 3 dagen kon de geplaagde gerookte- visch-winkelier alzoo vertrekken. VREEMDELINGEN IN JERUZALEM, OPGELET. De Zandersloot, of zooals het nu meer deftig en grammaticaal juist heet, de Zanderweg, te Alkmaar, is vanaf Zaterdagvoormiddag 12 uur tot Maandag afge sloten voor rijwielverkeer, ter bescherming" van de lik doorns der vele wandelaars. De 21-jarige bediende der firma de Wijs en Broers, Joh. D., die pas uit Eindhoven kwam en nog geen tijd had gekregen, de Alkmaarsche politieverordening door FEUILLETON. Roman van Norbert Ga ral. 10. Een half uur later stormde een der verkoopsters van het bekende modepaleis Varndal en Co. het kantoor van haar chef binnen met de opzienbarende mede- deeling, dat Nicole Irvine, de bekende oplichtster, de brutaliteit bleek te hebben zich weer in de zaak te laten zien, hier in dezelfde zaak, waar zij een jaar geleden op zoo geraffineerde wijze haar slag had ge slagen. Mr. Varndal haastte zich naar de verdieping, waar Nicole Irvine zich, volgens de mededeelingen van de verkoopster, moest bevinden. Hij was vast besloten korte metten met haar te maken en haar zonder vorm van proces de deur te wijzen. Maar toen hij tegenover Nicole stond, stond een heer, die tot dusver zwijgend naast haar gezeten had, van zijn stoel op en zei: „Mijn naam is Savages, Jules Sa- vages. Deze jonge dame. Miss Nicole Irvine, wenscht eenige voorjaarstoiletten van u te betrekken". De uitwerking van deze woorden was verbijsterend. Gedurende eenige seconden weerspiegelden de meest uiteenloopende gevoelens zich op het gelaat va.n Mr. Varndal. Woede en verontwaardiging maakten plaats voor grenzenlooze verbazing. „Mr. Savages persoonlijk...?" stamelde hij en hij maakte op dit moment niet bepaald een intelligenten indruk. Spoedig wist hij zich echter te beheerschen en terwijl het onderdanige glimlachje, waarmee hij zijn beste klanten placht te begroeten, op zijn plaats ver scheen, zei hij tot de verkoopster, die nog steeds met open mond het drietl beurtelings aanstaarde: „Miss Irvine gunt ons weer de eer van haar belangstelling. Laat u direct de nieuwste Parijsche voorjaarsmodellen zien!" En zich vervolgens met de meeste voorkomend heid tot Irvine wendend: „U zult ongetwijfeld een keus kunnen doen: wij hebben juist gisteren de laatste ncuveaute's uit Parijs ontvangen." En toen Nicole aan Savages* zijde het modepaleis van Varndal en Co. verliet, begon een der merkwaardigste autoritten, welke zij ooit in haar leven gemaakt had en die aan de society dagenlang stof gaf tot praatjes, die te lezen, had een pakje te bezorgen bij een renstal, onbewust de verordening overtreden en kon nu de rijkskas versterken met f 1.50 boete. Hü verdient 11 gulden, waarvan af 9 gulden kostgeld, dus als hij deze week nog sopt, zal het niet vet zijn. UITBREIDING VAN ALIvMAARSCH COMFORT VERZOCHT. Het meerendeel van de openbare toiletten in Alkmaar munt uit door behaaglykheld en sierlükheid van bewer king. Plafondlicht, stroomend water, architectonisch in renaissancestijl, onberispelijk afgewerkt, geven zij een aangenaam aspect en kunnen als sieraden der gemeente worden aangemerkt. Jammer, dat er niet meer reclame voor deze inrichtingen van kunst en gemak wordt ge maakt. want onbekendheid met de sanwezigheid van een dergelijke retirade was oorzaak, dat in den avond van Woensdag 21 Sept. na afloop van het landbouw - feestvuurwerk een 56-jarig landbouwer, Pieter M. uit Hensbroek een urologische overtreding pleegde en he den terecht stond. De goede man wist duidelük te maken dat nood hier wetten brak en werd dan ook tot de minimum-boete, f 0.50 of 1 dag. veroordeeld, doch de Kantonrechter maakte van deze gelegenheid gebruik op te merken, dat dergelijke inrichtingen ln Alkmaar noodwendig moesten worden vermeerderd en de bestaande niet zoodanig gecamoufleerd, dat zü voor vreemdelingen onvindbaar waren. Aan het uitgesproken verzoek, deze aangelegenheid te publiceeren, willen wij volgaarne voldoen. In de groote dagbladen van heden komt een bericht voor, waarin kennis wordt gegeven, dat waarschijnlijk in 'b begin der komende week een Duitsche Regeerings- delegatle onder leiding van minlstrlalrat Walter, Ne derland zal komen bezoeken teneinde met de Nederland sche Regeering besprekingen te houden over de doop Duitschland in te voeren contingenteeringsmaatregelen ten laste van den uitvoer van Nederlandschen land-, tuinbouw en zuivelproducten naar Duitschland. De Duitsche delegatie koestert daarbü de hoop, dat men Nederland zal kunnen overtuigen van de „tydelij- k«"? noodzakelykheid dier contingenteeringsmaatrege len, welke vrijwel gelijk staan met een algeheel verbod van invoer van Nederlandsche bodemproducten naar Duitschland. Deze nieuwe poging van Duitschland of liever van de Duitsche Regeering om door verbod va.n invoer van Nederlandsche producten, den Nederlandschen boer en tuinbouwer, die nu reeds niet meer op eigen beenen kan staan, geheel ten gronde te richten, wordt daarna wel heel zachtzinnig aangekondigd en gecamoufleerd, met de verzekering, dat ter zynertijd, wanneer Duitsch land weder in betere conditie verkeert, en de Duitsche koopkracht zal zijn teruggekeerd, men ook weer meer van den Nederlandschen leverancier hoopt te betrekken. Erg leuk, als het niet zoo brutaal was, maar tegen over den dummen Hollander schijnt alles geoorloofd; die slikt dat wel. Wü moeten daarbij vooral de Duitsche industriearti kelen blijven afnemen, want natuurlijk, anders zou Duitschland met deze overeenkomst toch nog niet ge baat zijn. Men staat werkelijk paf, hoe 't mogelijk is, dat een land hetwelk jaarlijks voor 3 k 400 millioen gulden aan goederen meer naar Nederland uitvoert dan wij naar Duitschland zenden, en waardoor de Nederland sche handelsbalans ten koste van den Nederlandschen producent en belastingbetalenden burger, zeer ongunstig wordt beinvloed, nog de verregaande brutaliteit durft hebben om tegenover z'n beste klant Nederland be trekt naar ik meen ongeveer elf procent van den ge- heelen Duischen uitvoer nog hoogere eischen te stel len en na Nederland eerst van z'n jas te hebben be roofd, hem nu ook nog z'n hemd wenscht uit te trekken Zal de Nederlandsohe Regeering deze verdere afslach ting van den Nederlandschen producent nog langer ge- doogen, en op deze Duitsche voorstellen ingaan? Och mischien wel. De Nederlandsche Regeering is Immers een Joris Goedbloed en er sohijnen in Nederland machten te zijn, die ten behoeve van hun eigen belan gen de Nederlandsche producenten gaarne aan de Dult- Bohe eischen ten offer brengen. Reeds éénmaal zün de nederlandsche producenten aan Duitschland verkocht; zullen nu ten tweede male de Ne derlandsche boeren en tuinbouwers aan de Duitsche belangen worden ten offer gebracht? Wie zullen de onderhandelingen met de Duitsche delegatie voeren, en zullen de belanghebbenden, hier de boeren en tuinbou wers, weder geheel buiten hun weten worden opge- hang? In Zweden, in Denemarken, in Hongarije, heeft men tegenover de Duitsche eischen reeds tegenmaatregelen genomen of zal die nemen. zelfs hun weg vonden naar Devonshire, waar Lord Drusmond zün burgemeestersmantel weer had opgevat. Zij deden inkoopen bij alle zakenmenschen, die des- tüds door Nicole benadeeld waren geworden en overal ontmoetten zij hetzelfde beeld: verontwaardigde ge zichten, welker uitdrukking echter onmiddellijk ver anderde, zoodra Savages zün naam noemde en zyn chequeboek te voorschijn haalde. Achter in den wagen hoopten de paketten en doozen van alle mogelüke afmetingen zich op. Nicole was niet meer te herkennen. Moedeloosheid en melancholie waren verdwenen en langzaam scheen haar oude vroolijkheid terug te keeren. Toen zij het pension weer naderden, gaf Nicole den wensch te kennen het laatste eind te voet te willen afleggen. Na de opwindende gebeurtenissen van dezen dag zou de frissche buitenlucht haar goed doen. „Als je het goed vindt, zal ik je vergezellen, Nicole," zei Savages ,.Ik heb nog een paar dingen met je te besprekfen." Zü stegen uit; Savages gaf den chauffeur opdracht naar het pension te rijden en daar te wachten. Ongemerkt was de avond gevallen. Hier en daar brandden reeds lantaarns. Nicole en Savages wandel den door de stille straten, voorbij keurig onderhouden villa's met fraai aangelegde tuinen. Plotseling bleef Nicole staan. Zij nam haar hoed af en ademde met volle teugen de frissche buitenlucht in. De wind streek zacht door haar krullend haar en op haar gelaat lag een gelukkige glimlach. Met welgevallen constateerde Savages de verandering die met zijn beschermelinge had plaats gegrepen. „Zoo beval je me beter. Nicole", zei hij. „Je hebt nu, zooals ik zie, je zelfbewustheid en je goede stemming teruggevonden. En dat is van zeer veel belang. Ik heb grootsohe plannen met je. Je buitengewoon ontwikkeld aanpassingsvermogen is een van je sterkste eigenschap pen. Ten opzichte van menschenkennls hen je mü vol komen de baas. Ik zou niet zeggen, dat je uit een pro vincieplaatsje komt en in betrekkelük bekrompen om standigheden bent opgegroeid. Zóó zeker en zelfbewust ben je ln je optreden." „Dat was juist mijn ongeluk, Mr. Savages". antwoord de Nicole peinzend. „Allen geloofden aan mijn rijkdom. U ziet, dat m'n aanpassingsvermogen mü tot dusver al leen nadeel heeft gebracht." „Wat zyn dat voor dwaasheden Nicole! Deze eigen schap zal je juist in staat stellen een weg te gaan. die weliswaar moeilük. maar dan toch in ieder geval loo- nend zal zün. Ik wil een tooneelspeelsteT van je maken, waarvan heel Engeland zal spreken. Niet een tooneel- speelster uit den schouwburg. Nicole, neen. in het wer kelijke leven zul je een rol spelen van beteekenis, een rol..." De Depnsche en Zweedsche spoorwegen zullen geen schop Duitsche steenkolen meer gebruiken en hebben hunne bestellingen elders gedaan. Wat zal de Nederlandsche Regeering doen? Zal ze op de Duitsche'ongemotiveerde en totaal misplaatste voorstellen ingaan en de boeren geheel ten gronde la ten gaan, of zal ze van de gelegenheid gébruik maken om de rollen om te keeren en aan Duitschland den volkomen rechtvaardigen eisch te stellen, dat, waar Duitschland hier jaarlüks voor 3 a 400 millioen gulden meer van zün producten invoert dan wij naar Duitsch land uitvoeren, wij van Duitschland voor de eerstkomen de jaren de waarboren eischen van een geheel vrijen invoer van al onze Nederlandsche bodemproducten naar Duitschland, ten bate van den Nederlandschen pro ducent en den Duitschen consument. Niets meer en niets minder!! 't Zal wel niet zoo loopen, want de Duitsche gedele geerden zyn gehaaide jongens; en onze onderhande laars. Maar Ik meen het toch te moeten zeggen, want „het gaat er volgende week om", althans, het kan er om gaan: er staan voor de Nederlandsche productenen zeer groote belangen op het spel en ,.un homme averti en va ut deux". Maar ook al zou dan onze Regeeering niet pogen uit deze onderhandelingen voor de Nederlandsche produ centen verbetering te slaan, wat alleszins haar plicht was; als deze onderhandelingen tot een voor Nederland ongunstig einde worden gebracht, en de Nederlandsche Regeering, wat eigenlyk ondenkbaar is, inderdaad op de zooals ze in de dagbladen worden aangekondigd Duitsche voorstellen mocht ingaan, en daardoor de toestand voor de Nederlandsche bodembedrüven nog ongunstiger en nog ondeugdelijker worden, dan zou dat zeker veel overeenkomst hebben met landverraad en de Nederlandsche Regeering geen „Joris Goedbloed" maar een Joris Slechtbloed geworden zyn. J. VLUG., Noordscharwoude, 28 Sept. 1932. Beperking van den steun. Naar wij van de Tarwe Centrale vernemen, aldus de N. R. Ct., kunnen dc gewestelijke tarwe organisa tics aan hun ledon mededeeling doen, dat in 1933 ten hoogste om voor steun in aanmerking te ko men een derde van het bouwland met. tarwe be bouwd zal mogen worden. Onder bouwland te ver staan het land, dat in 1032 als bouwland in gebruik was. Natuurlijk is het mogelijk, dat een lid door verkoop of overgang in andere handen of op andere wijze in 1933 meer bouwland in handen heeft dan in 1932. Hij zal dan ook van dat meerdere een derde met tarwe mogen bezaaien. Voorkomen dient te worden, dat land in 1932 als blijvend grasland in gobruik, gescheurd wordt met het doel daarop tarwe te vciLouwen. In elk geval mag dat bij de berekening niet meetellen. Voorts vernemen we van andore zyde, dat de mi nister accoord gaat met een voorloopige uitbetaling van f 10.voor den oogst van 1932. In vollen omvang De staking van de arbeiders ln de vervoerbedrijven te Hamburg is Zaterdagochtend in voleln omvang be gonnen. Wie zich naar zün werk wilde begeven vond noch stadstrein, noch tram, autobus of Alsterboot. Aan gezien het Vrüdagnacht genomen besluit nog niet be kend was, verzamelden zich steeds weer menschen aan de haltes voor '-am of bus. Vele lieden ne nn samen een taxi naar de binnen stad, anderen keerden naar huis terug om hun sinds lang niet gebruikte fiets voor den dag te halen. De meesten legden echter den weg naar hun werk te voet af. De zeer vele taxi's en de ongewoon vele fietsen als mede in gebruik gestelde autobussen, vrachtauto's en particuliere voertuigen, gaven het stadsbeeld een onge woon aanzien. De staking is in nog geen acht uur tüds tot stand ge komen. Gisteravond te zes uur hadden de arbeiders in de bedrijven hun stem uitgebracht. Te 9 uur werd een conferentie gehouden met den bemiddelaar, die na rug gespraak met de voormannen, gisteravond tegen elf uur als volkomen mislukt kon worden beschouwd, zoodat men vannacht om 12 uur voor de uitgemaakte zaak van do staking stond. In een oogwenk waren de staklngsposten georgani seerd. Een ordonnans-dienst en een stakingscentrale werden ingesteld en vanmorgen tegen vier uur was alles Verbaasd keek zü hem aan. „U hebt my »n het leven een zekere rol toegedaoht Mr. Savages...?" stamelde zü en in haar toon lag zoo wel vrees als nieuwsgierigheid opgesloten. „Wat ls dat voor een rol, als ik vragen mag...?" Doch Savages scheen hierop het antwoord schuldig te willen blyven. „Dat zul je nog vroeg genoeg ervaren, Nicole", zei hü met een geheimzinnig lachje, dat intus- schen niet naliet haar vertrouwen in hem te doen te- rugkeeren. „...Nog vroeg genoeg, maar Ik kan je verze keren, dat het een rol ls, die je passen zal..." Een gestoord souper. Lord Berry Davis bevond zich in de slaapkamer van zün comfortabel ingerichte vrijgezellen woning en be wonderde- zichzelf in den grooten staanden spiegel. In de beste stemming knikte hü zün evenbeeld vergenoegd toe, trok zyn das nog wat strakker aan. streek een paar wederspannige haren glad en begaf zich vervolgens naar zijn zitkamer. Hy monsterde een en ander met een kritischen blik en zich daarop tot zijn bediende wen dend, vroeg hü: „Alles in orde. Tommy?" Tommy knikte sleohta. Van alle brave butlers, die er op de wereld rondloopen, was hij de zwijgzaamste. Da gen verliepen zonder dat er een woord over zün lippen kwam. Wanneer hij echter genoodzaakt werd het zwü- gen te verbreken, begreep iedereen onraiddellyk, waar om Tommy er de voorkeur aan gaf elk overbodig woord te vermijden. Hij stotterde! Hij stotterde dusdanig, dat er van zijn waardigheid maar heel weinig overbleef, als hü den heroisóhen strijd tegen zün spraakgebrek op nam. Tommy volgde zün meester gerulsohloos als een scha duw naar de voorkamer, hielp hem in zün autojas, reik te hem zijn sportpet, nam vervolgens Berry's avondcape en diens in een doos verpakte hooge hoed en bracht beiden naar de rood gelakte, twee-persoons cabriolet, welke voor het huis stond. Hü opende een smalle kof fer. welke achter aan de auto was bevestigd en borg daar de kleedingstukken zorgvuldig in weg. Lord Davis nam achter het stuur plaats en gaf gas. Terwijl hij door de straten van de city reed, hielden zijn gedachten zich onophoudelyk bezig met het doel van dezen tocht: Elis! Een half jaar had hy met haar in Biarritz door ge bracht. Hü was vrgwel niet van haar zijde geweken en hoewel hü alles in het werk had gesteld haar te ver overen, was zij koel en ongenaakbaar gebleven. De gebeurtenissen der laatste dagen echter hadden de anders zoo flegmatische Elis in een toestand van op winding gebracht, welke hü niet van haar kende. De oorzaak hiervan scheen te moeten worden gezocht in oneenigheid met haar man en verschillende omstandig- gereed om eventueele werkwilligen te weren ls het werk zoo lastig mogelük te maken. De communisten hadden nog in den loop van den nacht eenige duizenden leden gemobiliseerd, die aan de verschillende stations gingen posten en op tal van plaat sen de arbeiders toespraken. Men verwacht, dat de Rfjlcsregeering, die nog in den loop van den nacht van de gebeurtenissen te Hamburg op de hoogte was gesteld, in zal grijpen om de staking zoo kort mogelijk te doen duren. Voorloopig ligt het ge_ heele openbare verkeer in Hamburg stil, zoodat ook voorsteden en Altona met een totale bevolking van ruim twee millioen menschen, van verbinding met het centrum verstoken zyn. Zelfs de passagiersdiensten met de kleine bootjes over den Alster zyn gestaakt. Aan de staking nemen meer dan 8000 man deel. Da politie heeft toegestaan, dat alle auto's voor passagiers vervoer worden gebezigd, ook de vrachtauto's. De ta rieven voor dit noodverkeer zullen zich in de praktijk wel vanzelf regelen. Het personeel, dat belast ls met het beheer en het opzicht over de „Hoohbahn", en dat. nog niet in staking ls, zal Maandag zyn houding bepalen. Een voorproef der verschrikking. Dezer dagen zün, zooals wij reeds aankondigden, W Rome luchtmanoeuvres gehouden. Onder de millioenen bewoners van Rome en den Va- ticaanschen staat, was ook de H. Vader, die een voor beeld medemaakte van de verschrikkingen, waarmede een moderne aanval uit de lucht gepaard gaat. Indien het publiek niet tevoren gewaarschuwd was, dat de lucht-aanval, welke ten doel had den bewoners van Rome en het Vatlcaan te leeren. hoe zy" zich in geval van oorlog hebben te gedragen, zou plaats vinden, dan zou ongetwüfeld een paniek zijn ontstaan. De wijze, waarop de Italiaansche luchtvloot zich van haar taak kweet, aldus schrüft de Romelnsche corre»- nondent van de „DallyHerald" aan zün blad, liet aan va-schrikkelijke realiteit niets te wenschen over. Toen het gedonder der tallooze machines het geraas van het verkeer in de straten van Rome geheel over stemde, daalde een regen echte bommen over de stad neer. In plaats van giftige gassen, ontwikkelden de Sommen hevige rookwolken, welke een verschrikkelijk beeld gaven van de uitwerking van het doodende ■"s in een werkelüken oorlog. Kort na tien uur des avonds werd het alarmsignaal gegeven door da krachtige stoomfluit, naar welke an ders de Romeinen des middags hun klokken en horlo rres regelen. In minder dan vüf minuten was de geheele stad In volslagen duisternis gedompeld. De straatdeuren der Suizen werden aeopend om de voorbügangers ln de ge- '«■^enbeid te stellen binnenshuis een toevlucht te zoe ken. Auto's, bussen, taxi's en trams stopten, terwiil de r>assa®1ers In alle richtingen uiteenstoven op zoek naar deuren. Degenen, die ziah binnenhuis bevonden, waren er nog het best aan toe. daar zü niets anders te doen hadden dan de vensters te sluiten en te wachten, tot het signaal zou weerklinken, dat het gevaar voorbü was. Het publiek in de theaters vernam, dat de stad ge bombardeerd zou worden van de orkest-dirigenten, die de uitvoering staakten en in de bioscopen bemerkten de toeschouwers het gevaar door het verdwijnen van het beeld van bet doek, daar de stadscentrale den stroom uitschakelde. Hot is voor de eerste maal. dat derge'ijke grootach ongezette oefeningen in een millloenenstad zün gehou den. Echtpaar door een tramtrein gedood. Zaterdagavond omstreeks half negen heeft do Drachtster tram twee slachtoffers ceëischt. De heer en mevrouw Nanninga. wonende te Niebert. gemeente Leek. lieten op genoemd tijdstip een kennis, die hij hen op visite geweest was. uit. Deze bezoeker zette zijn motor aan en door het lawaai dat hierdoor ver oorzaakt werd. hoorden de heer en mevr. Nanninga niet, dat een tramtrein van de Drachtster tram. welke vlak langs hun huis loopt, aankwam, met het nood lottig gevolg dat beiden gegrepen werden en onge-, veer 40 meter medegeslcurd werden. Deerlijk verminkt werden de lijken later gehorgen. De burgemeester en de marechaussee stelden een onderzoek in, waarbij vastgesteld werd. dat den ma chinist geen schuld treft. heden hadden hem ln die meening gesterkt. Was het niet opvallend, dat Elis het zorgvuldig vermeed over Jules te spreken! Lord Davis had genoeg vrouwenken nis om te begrypen, dat zyn tyd gekomen was. De auto had intusschen de stad verlaten en gleed nu ln razende vaart over den breeden straatweg. Hü was nu niet ver meer van het buiten verwüderd. Een groep berken, welker zilverkleurige stammen In de heerschen- de duisternis reeds op eenigen afstand zichtbaar waren, wees hem den züweg. welke rechtstreeks naar Savage's villa leidde. Elis wachtte reeds op hem in de hall. ZÜ scheen zeer gejaagd en beantwoordde rijn begroeting slechts vluch tig. Met een nonchalance, die hem verbaasde, wierp zij haar avondcape om en liep daarna haastig naar de auto. Berry volgde eenigszlns bedremmeld. Onderweg trachtte hij uit te vorschen, wat er eigenlyk gebeurd was, maar zü bleek zoo opgewonden, dat zy eetfgen tijd noodlg had om te kalmeeren. Eerst toen vertelde zy, dat haar man de onkieschheld had begaan zich ln het openbaar met de oplichtster, Nicole Irvine, te vertoo- nen en alsof dat nog niet genoeg was, had hij met dat persoontje Inkoopen gedaan bü alle groote zaken, welke destyds door haar waren benadeeld. Zelfs bü Vandal Co. het modehuls. waarvan zü en al haar vriendinnen haar toiletten betrokken, waren zij samen geweest en ook hieT waren inkoopen gedaan op een wyze, die niet had nagelaten overal geweldig opzien te baren. „Dat is werkelijk impertinent!" rep Berry uit, nadat hü het verhaal tot het einde toe had aangehoord. „Wat een blamage voor onze familie!" „Heel Londen spreekt er over!" zuchtte Elis. „En wat ben je nu van plan te doen?" „Dat weet Ik niet", antwoordde ze, peinzend voor zich uitstarend. „Ik weet niet, wat ik doen moet en dat la juist het verschrikkelijke." Ook Berry wist geen raad. Het was een ellendige sa menloop van omstandigheden. Door die Nicoi» Irvine werden zü nu allen ten tweede male ln een achandaai- affaire betrokken, die niet minder pynlyk was dan de eerste. „Na alles, wat je me verteld hebt, gevoel ik, ®«rUJk gezegd, weinig lust om naar den schouwburg te gaan", zei hij eindelyk, het voorloopig verkieselykcr achtend van het onderwerp af te stappen. „Ik denk dat jy daar voor ook niet in de ware stemming bent." En hij stelde voor om den avond in een pas geopend cabaret door te orengen om op andere gedachten te komen. Het sLik van Noël Ooward. waarvoor hij reeds twee plaatsen be sproken had, zou zeker niet in staat zijn haar sleohta stemming te verbeteren. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10