Uiiiiii Bitlis- AilCEtlllit- Lllillllllll De Mandsjoerijsche knoop. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Door Lytton doorgehakt. WIJZIGING DER L.0.-WET. Fa. Hartland NED.-DUITSCHE BESPREKINGEN. VERLAGING DER SPOORWEG TARIEVEN. SCHEEPSONGELUKKEN IN DE BOTNISCHE GOLF. SPORT. E.V.C. I-D.T.S, I, 4-2, Dinsdag 4 October 1932. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9152 CTURAÏT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- Üentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkoraend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 8 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno« inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend!* PIT NUMMER BESTAAT DIT DRIE BLADEN. De politiek van Japan afgekeurd. Een zelfstandig Mandsjoerije onder Chi- neesche souvereiniteit. Het rapport van de door den Volkenbond benoemde enquêtecommissie voor de Mandsjoerijsche kwestie, naar den voorzitter Lyttonrapport genoemd, is Zon dag tegelijkertijd gepubliceerd door het Volkenbonds secretariaat, te Nanking en te Tokio. Het rapport bevat de algemeene beginselen en aan bevelingen voor de regeling van de Mandsjoerijsche kwestie en wel: De regeering van Mandsjoerije moet gewijzigd wor den op een wijze, welke in overeenstemming is met de souvereiniteit en de constitutioneele onschendbaar heid van China, waarbij vérgaande autonomische maatregelen moeten worden genomen, welke reke ning houden met de plaatselijke omstandigheden en den bizonderen toestand der drie provincies. De binnenlandsehe orde moet gehandhaafd worden door plaatselijke pol it ietroepen. De veiligheid tegen een buitenlandschen aanval moet berusten op een terugtrekken van alle troepen. Het is gewenscht dat oen nieuw handelsverdrag wordt gesloten tusschen Japan en China. De handhaving van den vrede in het Verre Oosten is een kwestie van internationaal belang en vereischl een tijdelijke internationale samenwerking voor het herstel van China. Het laatste en tiende hoofdstuk van het rapport be vat practische voorstellen aan den Volkenbond, ten einde t.e kunnen geraken tot een definitieve oplossing van het geschil. De commissie Lytton besluit haar uitgebreid rap port met de verklaring dat het essentieele doel thans moet zijn het directe begin van onderhandelingen tot herstel van hét vertrouwen. Voorts staat het in scherpe tegenstelling tot de Ja pansche opvatting dat de scheiding van Mandsjoerije en China onvrijwillig was, aangezien nadrukkelijk wordt vastgesteld, dat de Chineesche bevolking in Mandsjoerije tegen de Mandsjoerijsche regeering is. Japan uit den Volkenbond. Naar de meening van vooraanstaande volkenbonds kringen zal de goedkeuring van het Lyttonrapport door den volkenbondsraad onverwijld leiden tot het uittreden van Japan uit* den volkenbond. In Engel- sche en Fransche kringen streeft men er evenwel naar, dit uittreden met alle middelen tegen te gaan. Men neemt derhalve aan, dat de onmiddellijk belang hebbende groote mogendheden: Engeland, Frankrijk en Italië, evenals de Vereenigde Staten, diplomatieke stappen zullen ondernemen, teneinde met de Japan- eche en Chineesche regeeringen te komen tot een voorloopige schikking. Japan trekt zich niets van de conclusies aan. Reuter meldt uit New York. dat volgens bericht uit Moekden de Japansche opperbevelhebber in Mand sjoerije generaal Moeto verklaard heeft, dat Japan zijn tegenwoordige politiek in Mandsjoerije zou voortzetten onafhankelijk van de conclusies van het rapport-Lytton. Lord Lytton te Londen. Lord Lytton is gisteravond, naar Reuter meldt, te Londen aangekomen. Hij verklaarde dat het doel der commissie was geweest, te trachten een grondslag te vinden voor vrede in de toekomst. Wij hopen, zeide lord Lytton, dat de leden van den Volkenbond deze quaestie in denzelfden geest zullen behandelen. Hij zeide er zich niet over te verwonderen te vernemen dat Japan van meening is dat de vestiging en de on afhankelijkheid van Mandsjoekwo aanvaarding van de denkbeelden van het rapport der commissie on mogelijk maken. Dat had men hem te Tokio duide lijk te verstaan gegeven. Chineesche aanval op Tsitsikar afgesla gen. Ook gevechten In Mandsjoerije. Ondanks de pogingen om aan het geschil in Mand sjoerije nu voor goed een einde te maken, schijnen volgens een V.D.-bericht uit Moekden de bloedige ge vechten nog steeds voort te duren. De Chineesche vrijscharen in Noord-Mandsjoerije, zoo wordt gemeld, hebben onder leiding van generaal Li Hai Tsjang een aanval op Tsitsikar gedaan. De Chineezen zijn teruggeslagen. Volgens mededeelingen uit Japansche bron zouden zij 300 dooden op het slag veld hebben achtergelaten. Een aanval van generaal Lis op Angantsji is eveneens mislukt. Ook in Zuid-Mandsjoerije, in de omgeving van de Chineesche grens, worden thans hevige gevechten geleverd tusschen Chineezen en troepen van de Mandsjoerijsche regeering. Japansche troepen heb ben ingegrepen, ten einde de vijandelijkheden te doen staken. Het schijnt dat de Japanners een neutrale zone willen voorstellen. HET SPOED-ONTWERP BIJ DE TWEEDE KAMER INGEDIEND. Besparing op wachtgeldregeling en snbsidieering voorgesteld. Nieuwe leerlingenschaal. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging der Lager Onderwijswet. In de Memorie van Toelichting wordt o.m. opge merkt: Nu het wel uitgesloten schijnt, dat het op 10 Sep tember j.1. ingediende wetsontwerp tot wijziging der L. O. wet op 1 Januari 1933 reeds het Staatsblad zal hebben bereikt en anderzijds de toestand van 's Lands geldmiddelen verder uitstel van de beoogde besparing op de Rijksuitgaven voor het lager onderwijs niet ge doogt, zijn de voornaamste bepalingen, welke tot die besparing kunnen leiden, samengevat in het thans ingediende afzonderlijk wetsontwerp, dat naar de re geering vertrouwt, een spoediger behandeling van de betreffende bepalingen mogelijk zal maken. Voor de toelichting der bepalingen verwijst de mi nister naar die van het vorig ontwerp. Thans wordt voorgesteld te herzien de bepalingen betreffende het getal onderwijzers, dat aan de open bare en gesubsidieerde bijzondere scholen voor ge woon en voor uitgebreid lager onderwijs ten minste moet verbonden zijn, hot recht van gemeenten en schoolbesturen op rijksvergoeding, het recht van de onderwijzers op wachtgeld alsmede de termijnen ver vat in art. 191 eerste lid en art. 193 vijfde lid, van welke termijnen wordt voorgesteld ze te verlengen tot een nader bij de wet te bepalen tijdstip. Leerlingenschalen. Aan elke school voor gewoon 1. o. zoo wordt voor gesteld voortaan te bepalen wordt het hoofd bij gestaan door ten minste één onderwijzer, zoodra het aantal leerlingen 35, door twee zoodra het 76, door drie zoodra het 131, door vier zoodra het 186 bedraagt Voor elke vijftig leerlingen meer wordt één onderwij zer meer vereischt. Aan elke school voor uitgebreid lager onderwijs wordt het hoofd bijgestaan door ten minste één onder wijzer zoodra het aantal leerlingen 27 bedraagt. Voor iedere 26 leerlingen wordt één onderwijzer meer ver eischt. In bijzondere gevallen kan de minister van Onder wijs, K. en W. na overleg met den Onderwijsraad, het verplicht getal onderwijzers lager stellen. ■■BBBBBHHEBBHBBB» Schagen. Nieuwe Grauwe- en Groene ERWTEN, 20 ct. per pond. GEEN VLOT VERLOOP. De besprekingen tussohen de Duitsdhe commissie en de Holandsohe delegatie over den invoer in Duitsch- land zijn begonnen De Duitsohe onderhandelaren heb ben een exposé gegeven van hun plannen en voorstellen in zake de eontingenteering. Hoewel over het verloop van de besprekingen tot nu toe een strikte geheimhouding in acht wordt genomen, mag toch wel verondersteld worden, dat de besprekin gen hier in Nederland niet zoo'n vlot verloop zullen heb ben als in België het geval was, zegt de Tel. De belanghebbenden, die b ijde eontingenteering ge ïnteresseerd zijn, staan op het standpunt, dat zij zich ia geen enkel opzicht kunnen vereenigen met voorstel len, zooals zij aan België zijn gedaan Contingenten, zooals aan België zijn toegestaan, achten zij voor Ne derland volstrekt onvoldoende, De algemeene verwach ting is, dat deze positieve meening in kringen van be langhebbenden weerklank zal vinden bij de leden van de delegatie, die met de Duitschers de besprekingen voe ren en dat dus ook de Nederlandsche delegatie geens zins bereid zal zijn, tegenover bepaalde vorderingen van Duitschland een buitengewoon tegemoetkomende houding aan te nemen Diverse plannen in studie. De voor te stel len verlaging zal echter de 20 pet. niet over schrijden. Een medewerker van de „Tel." heeft naar aanleiding van de doqr den minister in beginsel verleende goed keuring aan de plannen van de directie der Nederland sche Spoorwegen, om over te gaain tot een algemeene tariefsverlaging voor het vervoer per spoor, te bevoeg- der plaatse geinformeerd of wellicht reeds eenlge nadere mededeelingen zijn te doen ten aanzien van de in uit zicht gestelde verlaging van de tarieven, welke het rei zend publiek en de ondernemingen, die haar goederen per spoor verzenden, met belangstelling tegemoet zien. Hem werd medegedeeld, dat de Spoorwegen diverse plannen in studie had genomen, waarbij met verschil lende moeilijkheden rekening moet worden gehouden, maar waarbij als hoofdzaak wordt aangenomen, dat de verlaging er komt. Het staat echter wei vast, dat de voor te stellen verlaging de 20 pet. niet zal overschrij den. De Spoorwegen hopen het eerst gereed te zijn met de voorstellen, welke een veralging van de abonnements tarieven omvatten, daar deze oorstellen minder bestudee ring en ergelijking behoeven dan de algemeene verla ging der overige tarieven. Met de uotwerking van deze laatste planen, welke derhalve verlaging van de alge meene reizigers- en goederentarieven omvatten, zal men op zijn vroegst niet voor 15 Mei 1.933 gere,d kunnen zijn. Hierbij is met zeer veel omstandigheden rekening te houden en het laat zich aanzien, dat voor sommige afstanden in het geheel geen verlaging zal worden in gevoerd. Wat betreft de opheffing van het vervoer eer- ste-klasse, werd opgemerkt, dat het vrij zeker is, dat men tot een dergelijken maatregel nooit zal overgaan. DRIE SCHEPEN DOOR DEN HEVIGEN STORM OP DE GEVAARLIJKE ROTSEN GESLAGEN. DE BEMANNINGEN ONDER DE GROOTSTE MOEILIJKHEDEN GERED. Aan de Finsche zijde van de Botnische Golf hebben zich in den nacht van Zondag op Maandag drie ern stige scheepsrampen voorgedaan. Eerst brandde het Zweedsche stoomschip Star uit Gothenburg uit en eenige uren later in de nabijheid van de Spar het Grieksche stoomschip Georgios en het Finsche Else. Dii laatste Is intusschen gezonken, de bemanning kon met groote moeite gered worden. De Star had 15 per sonen aan boord, onder wie twee vrouwen. Elf opva renden konden gered worden, terwijl de overige zich nog aan boord van het met water gevulde en voortdu rend door de branding overspoelde schip bevinden. Het Grieksche stoomschip heeft een bemanning van 26 koppen aan boord. Tengevolge van den hevigen storm, die af en toe de kracht van een orkaan heeft, kon tot nog toe geen reddingsboot het wrak, dat een groot lek heeft gekregen, naderen. Verscheidene sleepbooten en bergingsvaartuigen zijn naar de plaats van de ramp vertrokken. Waarschijnlijk zijn alle drie schepen door den hevigen storm naar dezelfde zijde van de Botni sche golf gedreven, waar de rotsen en scheren zeer gevaarlijk zijn. 15 menschen half bevroren van het wrak gehaald. V.D. verneemt nog uit Helsingfors: Van de drie in den Bottnischen Golf gestrande stoom schepen is thans ook het Zweedsche schip „Start" ge zonken. Men verkeerde heden in groote bezorgdheid om trent het lot van de dertig schipbreukelingen van het Grieksche stoomschip „Georgias", daar de reddings booten door de branding zijn weggespoeld en tegen den ochtend geen S.O.S.-berichten meer werden opgevan gen. Tegen den middag is het evenwel gelukt met een reddingsboot het wrak te naderen, en met zeer groote moeite 15 leden der bemanning te redden. Dezen wa ren evenwel half bevroren. De menschen zijn er zoo slecht aan toe, dat het ergste wordt gevreesd. Veertien personen bevinden zich nog aan boord van het schip. Het schip is bijna doormidden gebroken. Meer dan een halve eeuw geleden, nl. den 5 October 1860 zijn eveneens drie schepen, twee Noorsche en een Zweedsch juist terzelfder plaatse vergaan Een geheel volledig D.T.S. heeft Zondag 1.1. den strijd aangebonden tegen E.V.C. 1 en kans gezien toch nog met 42 te verliezen, een uitslag die wat speelsterkte der beide ploegen betreft, de verhouding lang niet goed weergeeft. Zeker, er zijn naturlijk E.V.C.-overwichten geweest, doch de volkomen meerderheid der gasten voor de rust was zoo overtuigend, dat de Edammers er toen met den gelijken stand, 22, genadig afkwamen. Na de rust is E.V.C. bij vlagen in de meerderheid ge weest. Maar toch had de overwinning nog lang niet hij de gastheeren gebleven, als zij niet door een groven blunder van den scheidsrechter een penalty toegewezen kregen, die naar de regelen der kunst in een doelpunt werd omgezet Toen kwam de kentering, en het zeo vol zelfvertrouwen begonnen D.T.S. zakte als een kaartenhuis ineen, om den slag weer te boven te ko men, toen E.V.C. aan alle illusies een einde maakte,door den eindstand op 42 te brengen. Weliswaar hebben toen de withemden nog tal van goede aanvallen opge zet doch het beslissende goede schot ontbrak en wat nog op het doel kwam, belandde in de handen van den oer-soliden E.V.C.-keeper. Met een nederlaag in den zak, maar met een hopenlijk goeden raad mee, toog D.T.S, op huls aan. De wedstrijd. Van Dijk had den opgooi gewonnen en koos den schuin over het veld staanden wind mede. Het- D.T.S.- elftal zag er volgt uit: Ant. Kroon; J. Mulder, C. Kroon; Jb. Speets, W. van Dijk, K. Kooij; J. Schrieken, K. van Meurs, J. Dekker, D. Kokes, H. Kuiper. Scheidsrechter, de heer Borst, Krommenie. D.T.S. is het eerst aa nhet woord; goede aanvallen worden opgezet, die de verdediging van E.V.C. handen vol werk bezorgt. Mede echter door het goede spel der halflinie weten zij langzamerhand het spel te verplaat sen en ook de D.T.S.-achterhoede moet alle zeilen bij zetten, om onheil te voorkomen. Hoewel Mulder, door eenigen tijd op non-activiteit te zijn gesteld, in het be gin wat weifelend optreedt, weet hij zich langzamer hand te herstellen en tezamen met C. Kroon er voor te zorgen, dat Ant. Kroon het in het doel niet zwaar krijgt te verantwoorden. Anders is het gesteld met den E.V.C.keeper. Deze wordt onophoudelijk aan den tand gevoeld, wat hem echter uitstekend afgaat, totdat hij eindelijk moet zwichten voor een fraai schot van J. t>ekker.Energiek houdt DTS vol om dezen voorsprong te vergrooten. Edoch het suces komt aan die zijde, waar het 'niet verwacht werd. In duidelijke buitenspel positie krijgt de midvoor den bal toegespeeld. De backs bleven even staan, genoeg voor den midvoor onhoudbaar in te sohieten, 11. Zelfs nemen ze de lei ding. Midden in een D.T.S.-overwicht trekt plotseling de E-aanval er tusschen uit. een handsbal op den rand van het strafschopgebied, een kalm schot op het doel, en... de gebroeders Kroon verstaan elkander blijkbaar ver keerd en kalm rolt de baJ in het net tot uitbundige vreugde der talrijk opgekomen E.-aanhangers, 21 voor E.V.C. Een fraaie kans krijgt Kuiper als hij na mooi de backs te hebben gepasseerd alleen voor den keeper komt te staan, maar het schot ging meters over. Op sensationeele wijze wordt vlak hierop de gelijkmaker geboren. De keeper van E.V.C. had slecht uitgeschoten, en voor hij zich weder goed had opgesteld had v. Meurs den bal alreeds achter hem in het net geplaatst 22. Tot rust gebeurt er niet veel bijzonders, dan wel dat de E.V.C.-achterhoede met inspanning van alle krachten haar doel weet schoon te houden. Na de thee, eerst een aanvallend E.V.C., doch al heel spoedig werkt D.T.S. zich los, en gaat de strijd vlug Van doel tot doel. Een ieder voelt het, wie de eerste goal maakt is de winnaar van den wedstrijd. Dat deze op ozo ongelukkige wijze tegen DTS gemaakt werd uit een zeer dubieuze strafschop is wel jammer voor de spelers. Nog enkele zwakke pogingen werden aange wend, maar de E.V.C.-achterhoede weet nu ook van op ruimen. Kokkes en Dekker krijgen nog mooie kansen, doch beiden worden op het beslissende oogenblik tame lijk ruw van den bal gezet. E.V.C. doet het beter en doel punt nogmaals. Ant. Kroon wist nog te redden, doch, het schot is te hard en rolt tergend langzaam in den hoek, 4—2. Zonder noemenswaardige feiten wordt hier na het einde aangekondigd. De scheidsrechter vonden wij vrij zwak. Zeer zeker had hij nooit den strafschop mogen toekennen. Door dit voorval raakte het enthousiasme bij de spelers weg, en had E.V.C. vrij spel gekregen. Het is D.T.S. in deze competitie nog niet erg meegeloopen, doch laten we ho pen, dat door energiek volhouden, succes ook eens haar deel moge worden. JULIANADORP. J.V.C.-nieuws, Zondag jL was het een drukke dag voor J.V.C. De J.V.C. adsp. ontvingen bezoek van de H.R.C. adsp. C. In een- aardig gespeelden wedstrijd wisten de J.V.C. adsp. met 60 te winnen. Daarna kwamen J.V.C- I en Texel II in het veld. Texel II won den toss en koos het windvoordeel. Toch wist J.V.C. een 20 voorsprong te behalen. Vlak voor de rust maakte Texel uit een corner 2—1. Het weer was er niet beter op geworden en zelfs moest voor een zware regenbui een tijdje gestopt worden. Na de rust kreeg J.V.C. den wind in den rug en had dan ook al spoedig succes. De stand was 3—1. Texel wist toch den stand nog op 3—2 te brengen, waarmee het einde kwam. J.V.C. II was op bezoek bij Wieringerwaard II en verloor met 32 onder protest van J.V.C. II. NIEUWE NIEDORP. N.V.V. II—M.F.C. Hl, 6—1. N.V.V. Hl—K.S.D. II, 2—5. N.V.V. A—D.T.S. A, 0—7. De wedstrijd Hollandia IIIN.V;V. I ging door ter reinafkeuring niet door. Wat voor plan heeft N.V.V. II, zal menigeen zich afvragen,. Nu wie dezen middag getuige is geweest van den wedstrijd tegen M.F.C. III heeft vooral na de rust kunnen zien, dat ons reserve-team een goede partij kan voetballen en ook doelpunten maken. Om de bezetting van de bovenste plaatsen zal dit elftal dan ook een hartig woordje meespreken. N.V.V. II verscheen met het complete elftal, Als gast trad op Jan Wit. Jammer is, dat dit lid niet ge regeld beschikbaar is. Voor de rust is het een strijd geweest van gelijke kansen, welke gelijkelijk niet be- nu4 werden, zoodat met 0-X) de rust inging. Wel had Toepoel een paar flinke schoten gelost, te kort werd er toen op het doel geschoten, dikwijls ontsnapte het Medemblik-doel op wonderbaarlijke wijze aan door boring, maar de M.F.C.-doelman liet zich niet passee- ren. Keeper Bart kreeg voor de rust wel geteld vier ballen, waaronder een tweetal gevaarlijke, welke op de bekende wijze onschadelijk werden gemaakt. De rust had N.V.V. hijzonder goed gedaan, bijna- onmid dellijk na den aftrap scoorde Toepoel met een kalm geplaatst schot. Bij een hevige doelworsteling kort hierop smaakte Langereis het genoegen voor de twee de goal te zorgen. N.V.V. was nu beslist heel wat ster ker dan M.F.C.. lederen aanval van N.V.V. was ge vaarlijk en daar stond tegenover dat ons backstel Keetman en Sterk, met geringe inspanning (enkele momenten uitgesloten) de Medemblikker voorhoede van het lijf kon houden. Met een fraai ver schot was het Toepoel die er 30 van maakte. M.F.C. maakte hierop de verdiende tegengoal. Voor dat scheidsrech ter Molenaar einde aankondigde, hadden Kuiper, Wit en Toepoel met mooie schoten gezorgd dat N.V.V. II een flinke alleszins verdiende 6—1 overwinning be haalde op M.F.C. III. N.V.V. III was naar Koedijk om aldaar K.S.V. II te bestrijden. Jammer was, dat H. de Vries en Jac. Krap niet van de partij waren, hierdoor geraakte een ne gental naar Koedijk. K.S.V. was sterker dan N.V.V. veel zwaardere spelers. Niettemin heeft N.V.V. III gewerkt tot het bittere einde. K.S.V. kreeg een 'ver diende 52 overwinning. Keeper Jan de Boer was de man bij N.V.V.; ook waren in goeden vorm Merrelaar, M. Kuiper, zonder de anderen te kort te doen, waren het wel dezen die op den voorgrond traden. N.V.V. a onderging een zware nederlaag tegen D.T.S. 70 was de einduitslag. D.T.S. verdiende de overwinning volkomen, toch is deze uitslag wel eenigszins geflatteerd. Een andere maal beter. Zondag a.s. krijgt N.V.V. I het he?'boren en ook weer sterke M.F.C. I op bezoek. Aan spanning hebben in vroeger jaren de N.V.V.M F C. ontmoetingen niet ontbroken. Alles wijst er op, of ook dezen strijd is spannend. N.V.V. II trekt naar Enkhuizen om West- Frisia 5 te bekampen. BARSINGERHORN. Zondagmiddag speelden de D.E.S.-adspiranten den eersten wedstrijd voor de competitie tegen H.R.C. d uit Den Helder en beëindigden dezen met gelijken stand, 33. Reeds vrij spoedig neemt D. de leiding en ver hoogt de voorsprong zelfs tot 30. H.R.C. laat zioh ech ter niet ontmoedigen en als de rust aanbreekt is de stand 32 voor D.E.S. Na de pauze speelde H. met den wind in den rug en weet den stand gelijk te maken. De achterhoede van D.E.S. houdt verder evenwel stand, zoodat het einde komt met 33. Intusschen is dit re sultaat zeer bevredigend. Goed zoo, jongens, gaat zoo door. Hierna komen D.E.S. 1 en H.R.C. 6 in het veld. Bij D.E.S. zien we een andere opstelling met een reserve doelman. De nieuwe opstelling heeft goed voldaan. Als de rust aanbreekt heeft D. een 20 voorsprong. De wed strijd wordt echter wegens zwarea regenval afgelast.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1