Dinsdag 4 October 1932 SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9152 DE LOONEN BIJ DE NED. SPOORWEGEN. STEUN AAN DEN TUINBOLW. Omgekeerde wereld. De bezuiniging op onderwijs. WIEL VAN DEN AUTO GEOOPEN. Groot stuk land afgescheurd. Twee dooden bij een vliegongeluk. Drie personen door auto overreden en gedood. Auto-ongeluk te Antwerpen. Krankzinnige lost een schot op de vensters van de Volkenbondszaal. Fa. Gebr. ROTGANS Gandhi's dreigement met nieuwe hongerstaking. Ernstig bootongeluk. OPNIEUW VERLAGING. Met ingang van Januari a.s. weer 5 pet. naar beneden. De directie der Nederlandsohe Spoorwegen heeft «hans den volgenden brief aan den personeelraad ge- ^^BiTde besprekingen met uwen raad in Juni van dit laar die tot de u bekende korting van 5 pet. op de be zoldigingen enz. en de verlaagde verblijfkostenregeling leidden, spraken wij de vrees uit, dat in het najaar wel zou blijken, dat verder gaande maatregelen niet te ont- n zouden zijn. De feiten hebben helaas onze som bere verwachtingen maar al te zeer bevestigd. Het ver voer per spoor is sedert in steeds toenemende mate te- ruggeloopen; maandelijks moeten thans achteruitgan gen van ongeveer drie millloen gulden worden gecon etateerd. De voorloopige bedrijfsuitkomsten tot en met Augustus doen een tekort van rond 12 millioen gulden over de eerste acht maanden van het loopende jaar verwachten. Onder deze omstandigheden gevoelen wij ons, mede gelet op het peil, waarop de kosten van levensonder houd allengs zijn afgezakt, tot ons leedwezen niet ver antwoord, de uit de dienstbetrekking verkregen in komsten van het personeel op de thans geldende hoogte te handhaven. In aansluiting aan ons aanvankelijke denkbeeld om de bezoldigingen, toelagen, premlën enz. geleidelijk, nl. in twee étappes, met 10 pet. te verminderen, overwegen wij daarom Ingaande 1 Januari a.s. de dienstinkomsten van het personeel, gerekend op de basis van het vóór de 6 pet. korting genoten bedrag, andermaal een verlaging van 5 pet. te doen ondergaan. Wij stellen ons voor. dat dat zou kunnen geschieden door de thans geldende loon-, toelage- en premiën-, enz. -regelingen (de laatste beide voor zoover ze niet auto matisch tengevolge van loonsverlaging met een gelijk percentage als het loon naar beneden gaan en behou dens nog nader in détails te bekijken wijzigingen) met ingang van 1 Januari as. algemeen met een bedrag van 10 pet. te verlagen en dienovereenkomstig in plaats van de thans toegepaste 5 pet. korting, ook de individueel genoten bezoldigingen, toelagen, premiën, enz. van dien datum af, met een gelijk percentage te verminderen. Een uitzondering hierop vormt de verblijfkostenrege- ling, aanzien deze toelage reeds in Juli 1.1. op een ver minderd bedrag is vastgesteld en voorshands daarin geen verdere vermindering geboden schijnt. Wanneer wij hierbij deze aangelegenheid aan de orde stellen, doen wij dat niet zonder tevens te verklaren, dat Ihet daaromtrent verkrijgen van overeenstemming, in onderling overleg met uw colege door ons op prijs ge steld zou worden. Mocht uw raad aan eenige andere, voor ons aannemlijke regeling, die tot óngeveer dezelf de besparing op de personeelsuitgaven leidt, de voorkeur geven, dan zult u ons ter wille van 't overleg tot mede werking bereid vinden. Het zal ons aangenaam zijn, met uw zienswijze bin nenkort op de hoogte gesteld te worden. Indien uw raad daarover een bespreking wenscht, dan zijn wij daarvoor beschikbaar." Regeeringstoeslag op de veilingprijzen tot een zekeren richtprijs. Regeling, geldt voor het geheele loopende jaar. Naar wij vernemen, aldus de Haagsche redacteur van de Msb., zal binnenkort een regeling afkomen, waarbij Regeeringssteun aan den tuinbouw zal wor den verleend. Deze steun zal bestaan in een toeslag op de opbrengst der over de veilingen verkochte pro ducten en wel in die mate, dat een door de Regeering vast te stellen richtprijs voor de verschillende pro ducten wordt bereikt. Deze regeling zal gelden voor het geheele loopen de jaar en is dus van terugwerkende kracht tot 1 Januari 1932. DE BOTERPRIJS BIJ ONS Zóó GESTEGEN, DAT EK NU UIT DUITSGKLAND IN ONS LAND WORDT BINNEN GESMOKKELD. Tengevolge van de crisis-zuivelwet zijn de boterprij- zen in ons land dermate gestegen, dat het loonend schijnt te zijn boter uit Duitschland in ons land binnen te smokkelen. Het prijsverschil bedraagt ongeveer 25 cents per pond, zoodat er slechts bij grootere partijen boter wat te verdienen valt. Degenen, die deze Duit- sche boter in ons land binnensmokkelen, zijn tot nu toe meestal arme Duitsche grensbewoners, die eenige ponden boter van Duitschland naar Nederland smok kelen en op den terugweg, koffie, thee, of tabak van Nederland naar Duitschland invoeren. Aldus wordt de smokkeltocht, dubbel productief ge maakt Zaterdagavond werd te Tegelen een Duitscher aan gehouden, die van Kaldenkirchen kwam en een groote hoeveelheid boter bij zich droeg. Een spoed-ontwerp. Van de meest bevoegde zijde wordt het Nederl. Cor respondentiebureau bevestigd, dat, nu het vast staat, dat het wetsontwerp tot herziening van de wet op het lager onderwijs niet meer vóór Januari zal kunnen worden afgedaan, het in het voornemen van de re geering ligt, een spoed-ontwerp in te dienen, ten ein de de bezuiniging op het lager onderwijs te verkrij gen, welke noodig is voor de begrooting van 1933. ONEERLIJKE KASSIER. f 10.000 verduisterd. De kassier P. B. van de Coöperatieve Aankoopver- eeniging te Lutjebroek is gearresteerd als verdacht van verduistering van f 10.000 ten nadeele van boven genoemde vereeniging. Boeken en bescheiden zijn in beslag genomen. VROUW LEVEND VERBRAND. Woning in vlammen opgegaan. Te Ter Apel is Zondagmorgen de vrouw van den arbeider E. Overberg bij het aanmaken van de kachel met petroleum, in brand geraakt en Zondagavond aan de bekomen verwondingen overleden. Het huis werd een prooi der vlammen. DRANKELLENDE. Jenever gestolen voor vader en moeder. Dezer dagen zijn te Groningen twee meisjes aange- nouden van 14 en 17 jaar, die diefstal pleegden van flesschen jenever. Zij gingen voor hun ouders in een zaak een paar maatjes citroen-jetever halen en wan neer de winkelier zich even verwijderde, stalen zij een flesch jenever. De gestolen jenever brachten zij naar huis, waar ze door den vader en de moeder werd opgedronken. Ernstig auto-ongeluk bij Wierden. 8- jarig meisje gedood. Haar vader en 6-jarig broertje gewond. Wierden, 3 October. Hedenmiddag om half vijf is op den Rijksweg Wierden-Rijssen een doode- lijk ongeval gebeurd. Op dat tijdstip is de heer Gazan uit Holten met zijn auto, waarin tevens zijn zesjarig zoontje en zijn achtjarig dochtertje gezeten waren, tegen een boom en vervolgens in en langs den weg loopende sloot gereden. Het ongeval is vermoedelijk ontstaan, doordat een der wielen van den wagen af liep. De auto werd geheer versplinterd. Het inzittende meisje kwam tusschen de overblijfselen van den wa gen terecht en werd zoo zwaar gewond, dat zij ter plaatse bijna onmiddellijk na het ongeluk overleed. De heer G. en zijn zoontje hadden slechts lichte ver wondingen opgeloopen. Toch was de toestand van het jongetje, dat uit de auto in de sloot werd geslin gerd, zoodanig, dat het ventje naar de ouderlijke wo ning moest worden vervoerd. Het knaapje was over het geheele lichaam gewond, doch, zooals gezegd, de verwondingen waren slechts van lichten aard- De politie heeft een onderzoek ingesteld. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Onder den wagten terecht gekomen. Uit Leeuwarden: Gisteravond ongeveer 6 uur werd de 7-jarige Petrus Poelsma, wonende aan de Spanjaardslaan, door een met twee paarden bespannen wagen, beladen met gras en bestuurd door een knecht van zijn vader, overreden. De jongen, die op een kinderfiets naast den wagen reed, raakte, doordat hij over een boomwortel reed, stuur en trappers kwijt. Hij kwam te vallen, met het noodlottig gevolg dat hem een der voorwielen over de borst ging. Doctoren constateerden dat een der ribben was gebroken en door de longen gedrongen was. De dood trad spoedig ln. VAN HET SMOKKELFRONT. Auto met rijken buit. Zaterdagnacht is door de douanebeambten te He ringen (D.) weder een smokkelauto aangehouden. Eerst nadat de wagen hevig onder vuur was genomen en de radiateur lek was geschoten, kwam de wagen tot stilstand. De inzittenden vluchtten en konden in het dichte struikgewas ontkomen. De auto, alsook de smokkelwaar, zijnde 760 pond ta bak en 25 K.G. koffie, werd door de douane in beslag genomen. Bij de aardbeving in Griekenland. Men vreeet voor verzinking in zee. V.D. verneemt uit Athene: Tusschen Stratonion en Aghla Vervara is ten ge volge van de aardbeving een diepe scheur in den bo dem ontstaan, waardoor een stuk land van ongeveer 6 ICM. lengte van het overige vasteland is afgescheurd. Men vreest, dat het geheele stuk dat zich in eenige dagen tijds ruim 40 Meter verplaatst heeft, in zee zal verzinken. De Engelsche oorlogsschepen, die in het gebied van de aardbeving hulp hebben verleend, hebben Hierissos weer verlaten. Zij hebben een hulpschip met 20.000 kis ten- gecondenseerde melk en andere voedingsmiddelen achtergelaten. Voor hun vertrek verdeelden zij 30.000 eieren onder de noodlijdende bevolking. De wanhoop en zenuwachtigheid onder de bevolking zijn onbeschrijfelijk. Verscheiden personen zijn gebeten door honden, die van dorst dol zijn geworden. De Grieksche ministerraad heeft een crediet goedge keurd van 12 millioen drachmen voor de eerste hulp verleening aan de slachtoffers van de aardbeving. Gedurende een betrouwbaarheldsvlucht. Uit Darmstadt, 1 October: Op het vliegveld te Gries licim is hedenmorgen een ernstig ongeluk gebeurd, dat twee dooden heeft geëischt. De piloten Hettinger en Ilasslocher die deelnamen aan de betrouwbaar- heidsvlucht, zijn bij het landen tegen een boom ge vlogen, waardoor een vleugel afbrak. Hettinger was op slag dood, terwijl zijn metgezel zoo ernstig werd gewond, dat hij kort na zijn opneming in het zieken huis eveneens is overleden. De geheele Olympische ploeg met officials is op de Indische tentoonstelling te Den Haag ontvangen gehuldigd. Het gezelschap tydans een rondwandeling over de terreinen van de tentoonstelling. Op de menschen ingereden. Bergen (België), 2 October. Hedennacht te om streeks 1 uur is 'n chauffeur uit Bergen die uit Brussel terugkeerde, op de Groote Markt te Bergen op een 3- tal personen ingereden. Twee hunner, de 58-jarige en 22-jarige Vanhauwer, vader en zoon, werden op slag gedood, terwijl de der de, een man van 60 jaren, stervende werd opgenomen. De duisternis moet oorzaak van het ongeval zijn. Drie gewonden. Antwerpen. 2 October (V.D.): In den afgeloopen nacht is een auto, bestuurd door T. Hoogen uit Tilburg, op het kruispunt van de Ita- lielei en de Kassiersstraat tegen een gaspaal gere den. De wagen werd geheel vernield, terwijl de 39- jarige W. v. Mook, journalist, wonende te Tilburg, vrij ernstig aan het hoofd werd gewond Twee Bel gische inzittenden werden eveneens gewond. De drie gekwetsten zijn ter verpleging overgebracht naar het Stuijvenbergziekenhuis. De politie heeft een uitge breid onderzoek ingesteld. GENEVE, 3 October. Hedenavond Is gedurende de zitting van de leidings commissie van den Volkenbond een schot gelost op de vensters van de zittingszaal vanuit den tuin van het Volkenbondsgebouw. De kogel ketste echter tegen het kozijn af. De politie kon den dader arresteeren. Het bleek te zijn een krankzannige Hongaar die het schot niet heeft gelost uit politieke overwegingen en ook niet een aanslag tegen een bepaald persoon in den zin had. 14 DOODEN. Bij de overstroomingen in Mexico. Reuter seint uit Mexico City: Tengevolge van de geweldige overstroomingen wel ke het noordelijk deel van Mexico teisteren, zijn reeds 14 personen om het leven gekomen, terwijl duizenden dakloos zijn geworden. Ter gelegenheid van de feestelijke Ingebruikneming van de Rijkspont aan de Hembrug heeft te Zaandam een optocht met versierde auto's plaats gehad. Barometerstand op Dinsdagmorgen 9 uur: 765 m.M. Vooruitzichten: Kans op regenbuien. Temperatuur: 9 gr. C. is 48 gr. F. Zijn Uw oogen vermoeid? Wacht niet te lang, maar gaat naar de Inrichting voor Oog-onderzoek, bij de Opticien - Refractionist. HOOGZIJDE E 103 SCHAGEN. Het oogonderzoek doen wij gratis. Een hoos. Een trein in een bergkloof geworpen. Te Bakersfield in Californië heeft een waterhoos, die van een windhoos werd voorafgegaan, ten minste zeven menschenlevens geëischt. Na een geweldigen windstoot vormde zich een waterhoos van 12 M. hoog te, die de spoorbrug bij Woodford trof, juist toen er een trein over reed. Deze trein, een locomotief met zeven wagens, we.d in de bergkloof geworpen. De machinist en een nog niet vaststaand aantal reizi gers kwam om het leven. De hoos trof vervolgens een benzinestation aan den weg. De eigenaar van dit benzinedepot, zijn vrouw en beide kinderen verdron ken, eenige klanten spoelden weg. Tot dusver staat de dood van zeven menschen vast en worden er nog ten minste 20 vermist. Een later bericht schat het aantal dooden op dertig. DE KERKEN IN MEXICO. Zullen als verkoopplaatsen worden inge richt, dreigt president Rodriguez. Reuter seint uit Mexico (Stad): President Rodriguez heeft verklaard, dat alle Roomsch-Katholieke kerken aan het gebruik voor den godsdienst onttrokken zullen worden, indien de hou ding der Kerk, aan den dag gelegd in de pauselijke encycliek van 30 September, wordt bestendigd. Nader wordt nog gemeld: Inzake de verklaring van president Rodriguez naar aanleiding van de jongste pauselijke encycliek, wordt nog vernomen, dat hij van plan is, de katholieke ker ken te gaan gebrüiken voor verkoopplaatsen der werkliedencooperaties. Naar verluidt, heeft Gandhi aan eenige van zijn volgelingen te kennen gegeven, dat hij zijn honger staking zal hervatten, als binnen zes maanden de z.g. onaanraakbaarheid" niet wordt opgeheven voor de kasten, waarop dat stelsel thans van toepassing Vijf dooden in de Golf van St. Malo. Uit. PARIJS, 3 October (V.D.): Vijf personen hebben den dood in de golven gevon den in de buurt van Avranches in de golf van St. Malo. Ondanks den hevigen storm hadden drie inwo ners van de stad, vergezeld van twee vrouwen, een tocht met een zeilboot ondernomen. De boot sloeg om en alle vijf inzittenden verdronken.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5