Brand ie Amsterdam. Dinsdag 4 October 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9152 Liefdesdrama. Ernstige aanrijding. DIEPE UITSCHURINGEN BIJ DEN AFSLUITDIJK. De postvluchten van en naar Indië. De bezuiniging op onderwijs. EEN OVERVAL OP EEN KASSIER VAN EEN BOERENLEENBANK. Treffen tusschen gendarmerie en smokkelaars. BELASTINGVOORSTELLEN VOOR DE PROV. NOORDHOLLAND. Prinses Juliana's derde gift aan het Crisis-Comité. De eerste Nat.-Soc. Jeugddag. Plannen tot den bouw van den hoogsten wolkekrabber van Europa. Vreeselijke toestand in het Grieksche aardbevingsgebied DE NIEUWE DUITSCHE C0NT1NGEN- TEERINGSMAATREGELEN. Een verdachte „koe" aan de Russisch- Poolsche grens. Sigarenzaak met werkplaats uitgebrand. Een paar oudjes met moeite gered. AMSTERDAM. 2 October. Tn den afgeloopen nacht werd de brandweer gewaar schuwd voor een brand, welke te ongeveer 2 uur was uitgebroken in het benedengedeelte van het kleine per ceel Binne Oranjestraat 1. waar een sigarenzaak met werkplaats is gevestigd. Door de rook- en vuurverschijn- selen ontwaakten da bewoners van de le etage, het echt paar Bentelaar, waarvan de man 82 en de vrouw 70 jaar oud is. Tn hevigen schrik vluchtten de oude lieden raar de zolderverdieping, waar zij zich in hun onder- kleeren door een klein raampje van de W.C. wrongen en zoo via het naastliggend dak door daar te hulp ge komen buren naar binnen werden gebracht, zeer ont daan door dit nachtelijke avontuur. Winkel en werkplaats er is in het benedengedeel te geen woongelegenheid brandden geheel uit; de eerste etage kreeg brandschade door uitslaande vlam men. NOG EEN FELLE BRAND TE AMSTERDAM. Schoenmakerij en trappenhuis een prooi der vlammen geworden. Drie vrouwen, die de eérste en tweede verdieping bewoonden, naar het ziekenhuis vervoerd. AMSTERDAM, 2 October. De brand in de Binnen Oranjestraat was nog maar eenige uren oud, toen de brandweer opnieuw werd ge alarmeerd. thans voor een brand, die in den vroegen Zondagochtend de van Zesenstraat en omgeving in rep en roer bracht en zijn oorsprong had gevonden in het gelijkstraatsche gedeelte van perceel 56, een der oude huizen van de Indische buurt. In dit benedengedeelte van het huis bevond zich een schoenmakerij, welke ge dreven wordt door den heer C. van den Berg en een compagnon. Alle ruimte werd door dit bedrijf in beslag genomen; woongelegenheid was er niet. Vaststaat ech ter dat een van de beide mannen te ongeveer half vijf des morgens nog in de zaak is geweest en daar gereed staand aas heeft weggehaald, daar het plan bestond, een deel van den Zondag met visschen door te brengen Kort na het vertrek van den bewusten persoon ontdek ten omwonenden te ongeveer kwart over vijf dat er in de schoenmakerij brand was uitgebroken. Toen de naastbijzïjnde brandmelder was afgetrokken, stond de geheele ruimte reeds in lichte laaie. De vlammen gre pen razend snel om zich heen; de ruiten aan den straat kant sprongen en wat niet kon uitblijven geschiedde dan ook prompt; met een doffe klap sloeg het vuur door naar het trappenhuis en klom in dit gevaarlijke trekgat snel omhoog; een oogenblik zelfs sloegen de vlammen buitenom tot boven het dak uit. Bovendien was het ge heele perceel In rook gehuld. Zoo was ongeveer de situatie, toen de brandweer ar riveerde. De bewoners van de eerste etage, de 57-jarige mejuf frouw J. H. Bakker en haar 46-jarige zuster Geertje Bakker, van wie de oudste hulpbehoevend is, ontwaak ten door den hevigen rook, die in het vertrek binnen drong. Tot hun ontsteltenis zagen zij zich den weg naar de straat door het vuur versperd en deze ontdekking deden ook de op de tweede etage wonende weduwe En- gelbarts, 79 jaar oud, en haar dochter M. E. Engelbarts. De hulpbehoevende juffr. Bakker bleef, daar zij wei nig of niets kon uitrichten, in haar kamer liggen, hevig overstuur van de doorstane emotie, doch bij haar volle bewustzijn, werd zij door de brandweer weggehaald. Haar zuster was niet zonder moeite naar den zolder ge vlucht; buren wisten haar daar uit haar benarde posi tie te bevrijden en via de trap van perceel 54 naar bui ten te brengen. Ook de bewoners van twee hoog hadden het vóór en tijdens het optreden van de brandweer leelijk te kwaad gehad. De 79-jarige juffrouw Engelberts was, toen de toestand zich dringend liet aanzien, met haar dochter naar zolder gegaan. Laatstgenoemde heeft daar een raam opengemaakt en is op een platje geklommen. Bu ren van het naastliggende huis trachtten haar via het hooger gelegen dak te bevrijden, doch zij stond er op dat eerst haar moeder geholpen werd. Dit is dan ook geschied en wel door twee lieden van het brandweer corps, die de oude vrouw bewusteloos bij de zoldertrap vonden liggen met brandwonden aan het hoofd. Belde mannen hebben haar naar het raam gesleept om weer wat bij te komen, waarna zij per brancard naar beneden is gedragen. Allen zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Verschillende steken miet een lang dolkmes. HAAKSBERGEN, 2 October. Hedenmiddag omstreeks half twee heeft een zekere Willem Boeker, afkomstig uit Enschede, te Haaksber gen een moordaanslag gepleegd op een anderen inwo ner van Enschede, Van der Woning genaamd. Eerst genoemde vervoegde zioh op vermeld tijdstip ten huize van zekeren S., waar de vroegere verloofde van Boeker in gezelschap van Van der Woning vertoefde. B. trok onmiddellijk een lang dolkmes en bracht v. d. W. daar mede verschillende steken toe in het gezicht, de schou ders en in een der handen. Een hevige worsteling ont stond. Tenslotte wist de aangevallene te ontkomen, waarop B. er per fiets vandoor ging. Het slachtoffer heeft een zeer groote hoeveelheid bloed verloren en is in hoogst zorgwekkenden toestand naar het St. An- thoniusziekenhuis te Haaksbergen overgebracht en la ter per ziekenauto naar Enschede vervoerd. B. is later door den Rijksveldwachter uit Haaksber gen, die hem per auto achterna was gegaan, te Usselo aangehouden. De man zal op transport worden gesteld naar Almelo. Zware schade. Geen persoonlijk letsel. Alfen a. d. Rijn, 2 October. Zaterdagavond heeft op den Kortsteekterweg onder deze gemeente een ern stige aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto van de Ned. IJlgoederen-Mij. te Den Haag en een vrachtauto van den sneldienst LeeuwardenRotterdam. Eerstgenoemde vrachtauto werd aangereden door den tweeden wagen, welke, doordat de chauffeur voor en kele wielrijders moest uitwijken, geheel aan de linker zijde van den weg terechtkwam. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De personen welke zich in de cabines van beide wagens bevonden, bekwamen merkwaardigerwijze geen letsel. Een jongeman, zekere D. Boot uit Alfen a. d. Rijn, die op zijn fiets achter een der wagens reed, kwam onder een daarvan terecht en liep daarbij ernstige verwon dingen aan het hoofd op. Het verkeer op den weg LeidenUtrecht was door het ongeval langen tijd gestremd. De resten der wagens zjjn later door een. kraanwagen weggesleept. Oorzaak de zware stroom. Naar wij vernemen, aldus de Tel., zijn bij de slui zen in den afsluitdijk van de Zuiderzee belangrijke bodembeschadigingen geconstateerd, hierin bestaan de. dat zich voor die sluizen meer dan tien meter diepe uitschuringen in den zeebodem hebben ge vormd. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in den zwaren stroom, die voor en achter de sluizen ontstaat gedurende het loozen van het overtollig IJselmeerwater door de sluizen in de Waddenzee. Gelukkig zijn deze calamiteiten nog opgemerkt, voordat de fundamenten van de sluizen belangrijk aangetast zijn. Ware dit laatste het geval geweest, dan zou daarvan instorting van de sluiswerken het gevolg kunnen zijn. Men is reeds begonnen met op zoo krachtig moge lijke wijze de ontstane beschadigingen te herstel len, met behulp van helmduikers en zinkstukken. Om een herhaling van dergelijke onheilen te voor komen, zal het waarschijnlijk noodig geacht worden om langere leidammen bij de sluizen uit te brengen; zelfs is de noodzakelijkheid van den bouw van een derde uitwateringssluis in den afsluitdijk niet uitge sloten. Wellicht is van een en ander de reden, dat de openstelling van den afsluitdijk, die oorspronkelijk bepaald was op heden, thans is uitgesteld. Bij informatie bevestigde de directie van de Zui derzeewerken ons. dat zich uitschuringen hebben ge vormd in den zeebodem en wel in een strook van ongeveer honderd meter voor de kunstwerken. De kunstwerken zelf, zijn volgens deze mededeelingen onaangetast gebleven. Naar men ons verzekerde, is er geen reden tot ongerustheid. Men heeft maatrege len getroffen om verdere uitschuring van den bodem te voorkomen en is daartoe op de gewone wijze te werk gegaan, namelijk door het aanbrengen van zinkstukken. Men deelde ons nog mede, dat een en ander vrij veel tijd zal vorderen. De „Ibis" beschadigd. Amsterdam. 1 Oct. De gezagvoerder van de „Ibis",. Pellens, heeft gerapporteerd, dat hij tusschen Medan en Bangkok vliegende, buitengewoon zwaar weer heeft ontmoet, waardoor de vleugelklappen be schadigd werden. De directie van de K.L.M. heeft ge meend, teneinde de ontvangst van de post niet te zeer te vertragen de „Duif" met den gezagvoerder Par- mentier mogen van Batavia te moeten laten vertrek ken om hulp te verleenen en de lading en post over te nemen. De post zal dientengevolge met twee a drie dagen vertraging Amsterdam bereiken. Een beknopt ontwerp te wachten. Be handeling nog vóór de begrooting? In De Morgen lezen wij: „Zooals bekend, besloot de Tweede Kamer om het ontwerp tot wijziging van de Lagerondenvijswét pas in Februari 1933 te behandelen. Niettemin heeft de regeering bij het ontwerpen van de begrooting van onderwijs gerekend op de in het ontwerp vervatte bezuiniging door verhooging van de leerlingenschaal. Hoe moet dat nu? Het Katholiek Schoolblad van deze week brengt de oplossing. Dit blad meldt dat zeer binnenkort een sterk beknopt wetsontwerp tot wijziging van de L.O.-we, 1920 zal worden ingediend. Belangrijke t zuinigingsmaatregclen uit het aanhangig wetsontwerp zijn overgenomen. Tech nische verbeteringen blijven helaas rusten. De leerlingenschaal wordt in ongunstigen zin gewii- zigd. Een paar erge dingen, die Weltersche drei gingen konden worden genoemd, blijven ons ge lukkig bespaard. Hit.tepetit.ten hebben niet de liefde van onzen minister en van het verbod van boventalligen moet Z.Excellentie ook niets heb ben. De tweede Kamer zal nu behalve de bedrijfsraden- wet ook dit ontwerp nog wel vóór de begrooting moeten behandelen. Of zou ze het andermaal vertikken en tot uitstel be sluiten?" De roovers zonder bult gevlucht. Veldhoven, 1 Oogt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag te ongeveer één uur had een brutalen roof- ■•orval plaats bij den kassier van de boerenleenbank Zeelst. Drie gemaskerde mannen drongen door inschuiven van het keukenraam de woning bin- rn. Vervolgens gingen zij naar de slaapkamer van den kassier D., die door het rumoer, dat. de mannen hadden gemaakt, uit zijn slaap was gewekt. Twee ke rels drongen de slaapkamer binnen en grepen den kassier en zijn vrouw vast. Zij wierpen beide men- schen op den grond en dreigden met een revolver. Intusschen was een oude man. die ten huize van D. woont, wakker geworden en naar den zolder gevlucht, met de bedoeling vanuit het dakraam om hulp te roepen. De oude man werd echter door den derden indringer overmand. Een van de bandieten dreigde te zullen schieten als de kassier niet zeide, waar het geld was. D. wist echter plotseling een bijl te grij pen, die achter de kast stond. Hij liep daarmede ge wapend achteruit naar de deur met de bedoeling om hulp te gaan halen. De bandieten waren van zijn op treden blijkbaar zoodanig onder den indruk, dat zij door de achterdeur het hazenpad kozen zonder iets van hun gading mede te kunnen nemen. Onmiddel lijk werd de politie gewaarschuwd, die een. uitvoerig onderzoek instelde. Een smokkelaar gearresteerd. Calmptliout, 2 October (V.D.): In den nacht van Zaterdag op Zondag is het tot een treffen gekomen tusschen gendarmen en een bende Nederlandsche smokkelaars. Niemand werd gewond. Een der smokkelaars is gearresteerd. Op hem werd noch geld, noch papieren gevonden. De aangehoudene weigert zijn identiteit bekend te ma ken. Vermoedelijk is de man woonachtig te Hol- Iandsch Putten. De gendarmerie zou een goedé vangst hebben gedaan. De man is in de gevangenis opge sloten. -v if - -'; Belasting-verhooging. Ged. Staten zullen voorstellen de opcenten op de Inkomstenbe lasting van 16 tot 20 te verhoogen. De Haarlemsche correspondent van het Algemeen Handelsblad sohrijft: In hun toelichting op de begrooting voor 1932 schre ven Ged. Staten het vorige jaar: „Het is ditmaal niet mogelijk geweest de begrooting zonder verhooging van den belastingdruk sluitende te maken." De opcenten op de vermogens- en inkomsten belastingen zijn toen verhoogd van 11 op 16. Als over enkele weken de begrooting voor 1933 wordt aangeboden, zullen Ged. Staten zonder twijfel met de mededeeling komen, dat het sluitend maken van deze begrooting hun nog veel meer zorgen heeft gegeven. Opnieuw achten zij belastingverhooging noodzakelijk, omdat de opbrengst uit de belastingen ook voor de provincie aanzienlijk verminderd is. Opnieuw achten zij belastingverhooging noodzakelijk, omdat de opbrengst uit de belastingen ook voor de pro vincie aanzienlijk verminderd is. De belastingverhooging, die Ged. Staten nu zullen voorstellen, komt niet op de grondbelasting, met het oog op de moeilijkheden in land- en tuinbouw, maar weer op de inkomsten- en vermogensbelasting. Voorgesteld zal worden het aantal opcenten op beide belastingen voor 19331934 te verhoogen van 16 op 20 De opbrengst van deze verhooging zal echter, naar wij vernemen, niet voldoende zijn om de begrooting sluitend te maken. Daarom zal ook worden voorgesteld zooals wij on langs al meldden om op de salarissen van het pro vinciale personeel een korting van 6 pet. toe te passen. De eerste f 1000 zullen bij deze korting niet in aanmer king worden genomen. Dit voorstel is behandeld in de Commissie van Over leg; naar wij meenen, is daar echter geen overeenstem ming bereikt. Buiten deze verhooging van belastingen en bezuinï- Naar wij vernemen, heeft H.K.H. Prinses Juliana ten derde male f 30.000 ter beschikking gesteld van het Na tionaal Crisis Comité. 90.000 deelnemers. Potsdam. Zondag is te Potsdam de eerste natio- naal-socialistische Rijksjeugddag gehouden, waaraan, volgens de mededeelingen van de organisatoren, door meer dan 90.000 jongelieden is deelgenomen. Er is gede fileerd voor Hitier. Hl tier spreekt. Op de bijeenkomst op den eersten dag van den Rijks jeugddag heeft Adolf Hitier een rede gehouden, waar in hij o.a. zeide: „De tijd was vroeger voor de jeugd misschien in zooverre rijker, dat het leven meer bood, maar armer wellicht in zooverre dat die jeugd niet reeds in haar vroege jaren inleidde in het leven van het eigen volk. De nood en de ellende die heden heer- schen, zijn ontstaan, doordat het Duitsche volk niet zijn eenheid heeft bewaard. Als wij nu spreken van pogingen om den Duitschen nood te lenigen dan weten wij, dat zij moeten uitgaan van het volk zelf dat moet leeren zich als volk te verzoenen en als volk te handelen. Dat is de groote taak die onze beweging zich heeft ge steld. Een dergelijke strijd kan niet vroeg genoeg be ginnen. Een dergelijke opvoeding moet jong een aan vang nemen. Laat anderen lachen over onze jeugd, Gij zijt Duitschland's toekomst. Buig nooit het hoofd voor onrecht. Verlaat Uw volk nooit en blijf het trouw, vooral wanneer het in den hoogsten nood en in het grootste gevaar verkeert. Wij gelooven, op den rechten weg te zijn en voelen ons In dit geloof gesterkt op de zen Rijks-jeugddag onder het hakenkruis. Op Uw ouden dag zult Gij in de herinnering eenmaal het loon ont vangen dat thans niemand U kan geven." Hitier beëindigde onder grooten bijval zijn rede met den uitroep: „Duitschland ontwaak". Plannen tot den bonw van den hoogsten wolkenkrabber van Europa. 35 ver diepingen. Antwerpen, 1 Oct. De gemeentebesturen van Brussel en St. Josse ten Noode hebben tn principe het plan goedgekeurd tot bet bouwen van een wol kenkrabber die niet minder dan 35 verdiepingen zal hebben en die 135 M. hoog zal zijn. Dit gehouw zal dus het Torengebouw van Antwerpen, dat thans het hoogste woonhuis van Europa is, met. elf verdiepin gen en 51 M. overtreffen. Het zal worden opgetrokken op het kruispunt van de Koninklijke Straat en de Kruittuinlaan. Deze plaats moet volgens een Konink lijk Besluit van Willem I, afgekondigd in 1828, wor den vrijgehouden voor het oprichten van een ruiter standbeeld. Daar dit Kon. Besluit nog steeds van kracht, is. zal het. door een nieuw K. B. moeten wor den opgeheven. De plannen voor dit gebouw zijn ge maakt door den Antwerpschen architect Vanhoen- acker. Hef, ziet er uit als een slagveld. Athene, 1 Oct. Zooals reeds gemeld hebben En gelsche oorlogsschepen vele halfverwoeste gebouwen op Chalcidice neergeschoten om instorting te voorkomen. Het verwoeste gebied ziet er als een slagveld uit. De Engelsche matrozen, die deelnemen aan het reddings werk, dragen hier en daar gasmaskers om zich te be schermen tegen den stank van de lijken. Het gevaar voor het uitbreken van besmettelijke ziekten is zeer groot, daar vele lijken bij gebrek aan doodkisten nog niet konden worden geborgen. Het massagraf van de menschen, die waren omgekomen bij de verwoesting van Jerisso werd in den nacht van Vrijdag op Zater dag geheel door jakhalzen vernield. De slachtoffers moesten opnieuw worden begraven. De Engelsche ma-: trozen brengen de bevolking drinkwater van de oor logsschepen, daar op vele plaatsen de waterleiding volkomen vernield is. Van alle kanten komen gaven voor de ongelukkige bevolking binnen. O.a. een gift van den Italiaanschen minister-president Mussoline van f 9000. In Athene worden dioor militairen op vracht auto's, inzamelingen gehouden.. Te Salonicl gaat het gewone leven weer zijn gang ging op de uitgaven willen Ged. Staten ook door een verminderde storting in het Wegenfonds de provinciale kas versterken. Eenige jaren geleden hebben de Prov. Staten vastge steld, dat gedurende vijf jaar uit de provinciale kas een bedrag van f 1 millioen per jaar zal worden gestort in het Wegenfonds. In 1930 is dit voor de eerste maal ge schied, zoodat 1934 het laatste jaar zou zijn. Daarna zou een nieuwe regeling worden getroffen. Ged. Staten zullen nu voorstellen deze storting in hef Wegenfonds voor 1933 tot de helft terug te brengen; dus te stellen op f 500.000. Ten slotte ligt het in het voornemen van Ged. Staten om voor te stellen de bijdragen van de bedrijven aan de provinciale kas iets te verhoogen. Sinds 1929 stort het P.E.N. jaarlijks een bedrag van f 200.000 in de kas der provincie als terugbetaling op de aan het bedrijf over 1922 tot en met 1927 verstrekte ja-arlijksche rentelooze voorschotten van f 240.000. Waarschijnlijk zal door Ged. Staten worden voorgesteld dit bedrag van f 200.000 iets te verhoogen. Het. is ook mogelijk, dat in anderen vorm een terugbetaling aan de provinciale kas zal worden mogelijk gemaakt, bijv. door de bedrijven, op dezelfde wijze als particulieren, voor het gebruiken van grond enz. aan de provincie te laten betalen. Echter is niet te verwachten, dat zal worden voor gesteld een uitkeering aan de provinciale kas te doen van de winst door de bedrijven gemaakt. Ged. Staten willen hun standpunt handhaven, dat de bedrijven niet ten bate van de kas der provincie winst moeten maken. Waarschijnlijk zullen Ged. Staten aan deze voorstel len er nog een toevoegen, dat nogal voor de hand ligt. Het komt meermalen voor, dat wanneer de provincie leent voor de bedrijven, dit geld niet dadelijk door het bedrijf wordt opgenomen. Maar wel moet er onmiddel lijk rente en aflossing van worden betaald. Die betaalt dan de provincie tot dat 't bedrijf het geld opvraagt en dan neemt het rente en aflossing voor eigen reke ning. Het is onjuist mr. Guépin heeft daarop het vorige jaar nog in de vergadering der Prov. Staten gewezen dat de provincie den eersten tijd de lasten draagt van deze voor de bedrijven geleende gelden. Het moet nu, als onze inlichtingen juist zijn, in het voornemen van Ged. Staten liggen om voor dergelijke leeningen de bedrijven de volledige rente én aflossing te doen betalen. De Duitsch-Belgische besprekingen Za terdag geëindigd. Het vermoedelijke re sultaat. De correspondent der N.R.Crt. te Brussel meldt: De besprekingen tusschen de Belgische en Luxem- burgsche delegaties en de vertegenwoordigers der Duitsche regeering. Vrijdag en Zaterdag gehouden in het departement van buitenlandsche zaken, alhier, hebben tot een accoord tusschen de beide partijen ge leid. Dit aceoord de besprekingen liepen, als be kend, over de invoerbeperkingen welke de Duitsche regeering van zins is toe te passen op de landbouw producten van verschillende staten, w.o. ook Neder land moet echter nog door de drie betrokken re geeringen worden geratificeerd. Hoewel het officieele communiqué, na afloop der besprekingen aan de pers verstrekt, geen bizonder- heden omtrent de bepalingen van dit in principe be reikt accoord bevat, meen ik toch te kunnen melden dat de besprekingen zeer vlot van stapel zijn geloo- pen. De Duitsche gedelegeerden slaagden er in de Belgen ervan te overtuigen dat hun land- en tuin bouw niet fel door de Duitsche contingenteering zal worden geschaad. Voor België wordt het verlies op '2Vi millioen francs geraamd. Het accoord zal geldig zijn voor den duur van een kwartaal, maar kan, eventueel, worden verlengd. De contingenteering zal vergeleken met de invoer- cijfers van het vierde kwartaal van 1931 ongeveer 40 pet. bedragen voor den invoer van afgesneden bloemen en bloemkoolen, 65 pet. voor tafeldruiven en tomaten. 60 pet. voor spek, 50 pet. voor boter en zachte kaas, enz. Daartegenover staat dat Duitsch land aan België toelaten zal den invoer van hout, aardappelen en enkele andere producten op zijne beurt te contingenteeren. Overeengekomen is ook nog dat, bijaldien Duitsch land, bij de verdere besprekingen, aan een of ander land een gunstiger regime mocht toestaan, dan in de overeenkomst met België is voorzien, de hierboven aangehaalde cijfers ipso facto in overeenstemming met dit regime zullen worden gebracht. Een Russische student, die genoeg had van de heer lijkheden van den bolschewistischen heilstaat, be sloot naar Polen uit te wijken. Dit was echter ge makkelijker besloten dan gedaan en herhaalde malen beletten de Russische grenssoldaten hem den door tocht. Op zekeren dag, aldus meldt, de „Daily Herald', toen de student in de nabijheid van de grens zat te peinzen over de wijze, waarop hij de grenswachten zou kunnen verschalken, zag hij een kudde koeien grazen. Sommige van die koeien liepen de grens over en aten Polosch gras, terwijl de overige in Rusland bleven en zich tegoed deden aan de malsche Sovjet- sprieten. Bij het zien van die grazende koeien kreeg de stu dent een ingeving. Hij ging naar het naburige dorp en kocht daar een koehuid met den kop en de ho rens er nog aan. Vervolgens trok hij den huid aan en begon zich te oefenen, om zich uiterlijk geheel als koe te kunnen gedragen. Nadat hij in dit opzicht een zekere volmaaktheid had bereikt, verzekerde hij zich de hulp van den her der der kudde koeien, en kocht den man om, hem als lid van zijn kudde op te nemen. Temidden van de andere koeien wandelde de stu dent-die-een-koe was, langzaam over de grens, onder wijl hier en daar een bijzonder sappig grassprietje weggrazend. Een van de Russiche grenssoldaten, die als boeren zoon wel eenig verstand van koeienvleesch meende te hebben, maakte tegen den herder de opmerking, dat de nieuwe koe een bijzonder fraai beest was, vooral de oogen vond hij bijzonder mooi. Bij een nadere beschouwing van het dier begon hij echter toch wel wat argwaan te koesteren omtrent zijn identiteit. En deze argwaan werd tot zekerheid tot de koe zich plots op de achterpooten verhief en aan den haal ging. Voordat de soldaten van hun verbazing bekwomen waren en hun geweren konden richten, was het „dier" reeds achter struikgewas verdwenen. Aan de Russische grenzen wordt thans streng uit gezien naar verdachte „koeien". Msb. BRIEVENBESTELLER VERMOORD. Waarschijnlijk roofmoord, WARSCHAU. 1 October. In het bosch tusschen Gruenthal en Kobelnlcker Friedlof in het district Neuinarkt is het lijk gevonden van een brievenbesteller, die was doodgeschoten. Men vermoedt roofmoord, daar de man juist op dat oogen blik belangrijke bedragen aan geld bij zich had.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9