Alititei Nlim- Alraititii- Lailiiillit BESPREKINGEN MET DUITSCHLAND AFGESPRONGEN. B Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Den Haag houdt voet bij stuk. Ongewone hagelslag Rusland. in HINDENBURG VOOR MICROFOON. DE HET RAPPORT-LYTTON. DE GEVECHTEN IN MANDSJOERIJE. Wolkbreuk boven Californië. Duitsche vlieger verongelukt. Inval in een speelhol te Amsterdam. Verlaging benzineprijs. De Prins van Wales in ons land. Brand in de „we er fabriek" Wapensmokkel door Limburg. De crisiscollecte te Rotterdam. Prauw met 8 personen omgeslagen. Ontploffing in een gashouder. Woensdag 5 October 1932. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9153 COURANT Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver tentie!) nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER 3ESTAAT UIT DRIE BLADEN. De Duitsche plannen geen basis voor vrucht baar overleg. De besprekingen tusschen de Duitsche vertegen woordigers en de Nederlandscne delegatie te Den Haag over de Duitsche contingenteeringsplannen zijn gistermorgen om elf uur voortgezet en tegen twaalf uur beëindigd. De vrees dat de besprekingen geen vlot verloop zouden hebben, is geheel bewaarheid geworden. De onderhandelingen kunnen nl. als mislukt beschouwd worden. Van eigenlijke onderhandelingen is zelfs geen sprake geweest, daar de Nederlandsehe delega tie op het standpunt stond, dat de voorsteilen, zooals ze door Duitschland zijn gedaan, geen grondslag konden vormen voor vruchtbare besprekingen. De onderhandelingen zijn daarna onmiddellijk gestaakt. Zij zullen niet hervat worden. De Duitsche delegatie Is gister nog naar Rome vertrokken Verloop der besprekingen. Omtrent het verloop der besprekingen worden nog de volgende niet-officieele bijzonderheden meegedeeld: Maandag hebben de Duitsche gedelegeerden het stand punt van hun regeering nader uiteengezet en mededee- ling gedaan van de voornemens inzake de contingen- teering van bodemproducten. In de middagvergadering zijn de besprekingen voortgezet en zijn de Nederland sehe deskundigen aan het woord geweest. Maandag avond heeft de regeering toen nog de kwestie bespro ken. welke ook hedenochtend in den ministerraad in behandeling is geweest. De contingenten, welke Duitschland ons wenschte toe te staan, vielen niet mee; welke percentages genoemd zijn konden wij niet te weten komen, doch deze zouden niet gunstiger zijn dan de Belgische contingenten, welke Duitschland toelaat. De indruk van Duitsche zijde was Maandag, dat men nog vertrouwde met Nederland althans tot bepaalde onderhandelingen te kunnen komen. In Nederlandsehe kringen daarentegen was men Maandagmiddag reeds overtuigd van de onmogelijkheid om op deze basis ver dere besprekingen te voeren. De zitting van gisterochtend duurde slechts kort. De beslissing van onze regeering werd aan de Duitsohers meegedeeld, waarna de Duitsehers verklaarden dit aan Berlijn te zullen berichten. De Duitsche delegatie heeft gistermiddag den Haag verlaten en is naar Rome vertrokken, waar eveneens besprekingen gevoerd moeten worden. Men vestigde er onze aandacht op, dat door de Duitsche regeering nog niets besloten is. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Uit Berlijn nadere voorstellen zullen worden gedaan. Bevreemding te Berlijn o-v^r de resultaten van de onderhandelingen te Dien Haag. Het Duitsche Wolffbureau. dat het communiqué over de resultaten van de contingenteeringsonderhandelingen tusschen Duitschland en Nederland te 's-Gravenhage verspreidt, teekent daarbij aan, dat de houding van de Nederlandsehe regeering, naar het uit wel-ingelichte kringen verneemt, in Berlijn sterke bevreemding heeft gewekt. Immers, zoo zegt men. Nederland is zelf den laatsten tijd aan het contingenteeren geslagen. De invoer is o.m. beperkt van schoenen, tricotgoederen, textielwaren, confectie en aardewerk. Alleen deze maat regelen heben den uitvoer van Duitschland naar ons land met ongeveer vijftig millioen mark doen vermin deren. Nederland heeft deze invoerbeperkingen in het leven geroepen zonder 'van te voren de Duitsche regee ring daarover in te lichten of met haar van gedachten te wisselen over de gevolgen. Nu de zaak zoo staat, aldus het W. B., is het onbe grijpelijk, dat de Nederlandsehe regeering zich onttrek ken wil aan een door Duitschland geopende bespreking over de te nemen contingenteeringsmaatregelen. Groote schade aangericht. Uit een van de districten van het Verre Oosten wordt een hagelslag gemeld, die langer dan veertig minuten geduurd heeft en zich over verscheidene dorpen uit strekte. De hagelkorrels hadden de grootte .van kippen eieren en soms zelfs van ganzen-dito's. Gemiddeld wo gen de korrels 34 gram. Op verschillende plaatsen werd de oogst vernield, het pluimgedierte gedood, de ruiten verbrijzeld. Ook de grootere dieren en de mensohen hadden er zoozeer van te lijden, dat er mensohen wa ren, die gaten in het hoofd van de hagelsteenen kregen Op sommige plaatsen lag de hagel 6—7 c.M. dik, op andere 12. Hij dooide zoo langzaam, dat de grond drie dagen lang met de steenen bedekt bleef. Om te bedanken voor de gelukwenschen ontvangen op zijn 85sten verjaardag. De toespraak, welke Rijkspresident Von Hinden burg gisteravond voor de radio heeft gehouden, om te bedanken voor de hem ter gelegenheid van zijn 85sten verjaardag overgebrachte gelukwenschen en bewezen attenties, heeft den volgenden tekst: „Op mijn 85en verjaardag zijn mij uit alle deelen des Rijks en ook van gene zijde onzer grenzen zeer vele gelukwenschen geworden. Al deze groeten en giften van groot en klein, van rijk en arm, hebben mij diep geroerd. Ik heb deze vele be wijzen van persoonlijke attentie tegelijkertijd toege juicht als bewijs van trouwe vaderlandsche gezind heid en verbondenheid. Met bizondere voldoening heb ik er ook kennis van gekregen dat de oproep van het Hindenburg fonds, hetwelk mijn oude oorlogsinva lide kameraden en hun nagelaten betrekkingen in geval van nood tot nu toe zoo zegenrijk heeft gehol pen. goeden weerklank heeft gevonden en nieuwe middelen te dien einde heeft doen binnenkomen., Op deze wijze dank ik dan heden van ganscher harte al len, die mij hebben bedacht, die in mijn geest velen behoeftigen hulp hebben gebracht en die mij door de gelofte van trouwe medewerking aan den wederop bouw van het vaderland hebben verheugd. Wij staan voor moeilijke taken. Naar buiten worstelen wij voor onze vrijheid en ons recht; in het binnenland om werk en brood. Zoo als steeds zal mijn doel zijn als rechtvaardig zaak waarnemer van het geheele volk boven de partijen staande alle Duitsehers te dien einde te vereenigen. Ik bouw daarbij op het gezond verstand van het Duit sche Volk, welks geschiedenis leert dat het zich ook in vroeger tijden van nood en gevaar eensgezind ach ter een krachtige en door nationalen wil bezielde leiding heeft gesteld. Het gaat niet om de beschou wing en wenschen van personen, groepen en partijen, het gaat om het vaderland, het gaat om Duitschlands toekomst. Deze te dienen, voor haar offers te bren gen, moet de wil zijn van iederen Duitschen man, van iedere Duitsche vrouw. Wie in deze erkenning aan mijn zijde staat en mij helpt, heeft mij de beste verjaardagsvreugde bereid. In dezen zin: Voor waarts met God". Japansche kabinetsraad. Geen wijziging in de politiek ten opzichte van Mandsjoerije TOKIO. 4 Octoer. (V.D.) Het Japansche kabinet heeft onder voorzitterschap van minister-president Saito den politieleen toestand in het Verre Oosten besproken naar aanleiding van het ter zake door de commissie-Lytton uitgebrachte rapport. Aan deze zitting werd ook deelgenomen door de ver tegenwoordigers van den admiralen en generalen staf. De minister van Buitenlandsche Zaken, Oesjida, heeft verklaard dat de Japansche regeering niet in staat ia haar politiek ten opzichte van Mandsjoerije te wijzigen. Na de kabinetszitting heeft de minister van Oorlog, Araki, verklaard, dat het Japansche hoofdkwartier in Mandsjoerije volgens de vroegere instructies en richt lijnen der Japansche politiek zal blijven handelen. Het rapport van de commissie-Lytton zal geen terugslag hebben op de door Japan in Mandsjoerije gevolgde po litiek. 1500 CHINEEZEN GEDOOD. Moekden, 4 October (V.D.) Bij een straf-expe- ditie langs de Nonny-rivier werden volgens een rapport van de Mandsjoerijsche militaire autoriteiten 1500 Chi- neezen gedood. Japansche bombardementsvliegtuigen achtervolgen de naar het overstroomingsgebied vluch tende Chineezen. DE WESTELIJKE TIET ."FT VAN DEN OOST-GH3NEESCHEN SPOORWEG BE ZET. DOOR GHINEEZEN. C h a r b i n, 4 October (V.D.) De Chineesche vrij- scharen hebben in Noord-Mandsioerije nieuwe succes sen behaald. Zij hebben den OostChineeschen spoorbaan over de geheele Westelijke zijde aangevallen. Zij werden daarbij door Mongoolsche vrijscharen gesteund. Dezen zijn eveneens niet tevreden over de nieuwe Mandsjoe- rije-regeering. De Japanners hebben een uit 40 toestel len bestaand vliegtuigeskader belast op te treden tegen de vrijscharen. Meer dan 100 menschen verdronken. Vijf tien bruggen weggeslagen. In het Westen der Unie heeft een wolkbreuk gewoed, die noodlottige gevolgen heeft gehad. Er zijn heet het meer dan honderd menschen om het leven ge komen. Bij Tehaohapi Canon in Californië zijn 80 lijken gevonden van menschen, die waren verdronken. Dertien personen worden nog vermist Ook is materieele schade aangericht. Zoo zijn vijftien bruggen ingestort; en twee goederentreinen werden door den zwaren waterstroom weggesleurd. Het vliegtuig tijdens een looping stuurloos geworden en naar beneden gestort. MANNHEIM, 4 Oct. (V.D.). Hedenmiddag laat is in de nabijheid van het vliegveld van Mannheim een ernstig ongeluk gebeurd. De 25-ja- rige vlieger Wilhelm Gaus uit Sohramberg in Wurtem- berg oefende met een ouden tweedekker kunstvluchten ofschoon de machine hiervoor niet goedgekeurd was. Tijdens een looping werd het toestel stuurloos en stortte van een hoogte van 600 M. neer. Gaus slaagde er niet vlug genoeg in zich uit den stuurstoel te bevrijden, zoodat, toen hij eenmaal uit het toestel was geraakt, hij te dicht bij den grond was aangekomen, dan dat het valscherm nog behoorlijk kon werken. Het ging dan ook niet meer geheel open. met het gevolg, dat de aviateur tegen den grond sloeg. Onderweg naar het ziekenhuis overleed hij. De machine werd volkomen vernield. EEN GEZELSCHAP VAN 40 PERSONEN OVERVALLEN. Amsterdam, 5 Oct. De politie alhier heeft in den afgeloopen nacht omstreeks middernacht een in val gedaan in perceel Rozenstraat 97, waar, naar men vermoedde, door de gebroeders Veth, geen onbekenden bij de politie en de justitie, gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. De inval geschiedde aan den voorkant zoowel als aan den achterkant van het huis Door onbewoonbaar ver klaarde woningen in de Laurierstraat was de politie aan den achterkant gekomen Aan den voorkant was een aantal agenten en rechercheurs bijeengekomen ln een fabriek, liggende tegenover het perceel, dat, om geen aandacht te trekken, met planken was dichtge spijkerd. Een gezelschap van ongeveer 40 mensehen werd overvallen. Geconstateerd werd, dat het bekende ha zardspel „mijn en dijn" werd gespeeld. Alle aanwezi gen werden successievelijk overgebracht naar het bu reau Raampoort, waar zij verhoord werden. Proces verbaal is opgemaakt tegen de houders van het speel huis. Overtreding van de drankwet werd niet geconsta teerd. Deze inval van de politie veroorzaakte groote opschudding in de buurt. In den loop van den nacht zijn allen weer vrij gelaten. Met ingang van gister. In vervolg op het bericht in ons nummer van gister kan nog worden meegedeeld, dat met ingang van gister de .erschillende groote Amerikaansche petro- leummaatschappijen, evenals de Shell, den benzine prijs hebben verlaagd en vastgesteld voor particulie ren op 14 cent per liter bij afname van de pomp en op 15 ct. per liter bij afname in 10-liter bussen. Op zijn terugreis uit Zweden. Uit Rotterdam, 4 October: Naar wij vernemen zal de Prins van Wales op 13 dezer per vliegtuig uit Zweden, waar hij thans op bezoek is, arriveeren voor een bezoek van eenige da gen aan ons land. De prins zal op dien dag, waarschijnlijk met een particulier vliegtuig, uit Stockholm op Waalhaven aankomen en zich dan naar Den Haag begeven. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt door het vuur bedreigd. Groo te waterschade op de bureaux. Geen uitzending, van weerberichten. Gisterochtend om negen uur is brand ontstaan up den zolder van het oude gebouw van het meteorolo gisch instituut in de Bilt. Spoedig was de brandweer van de Bilt met twee motorspuiten ter plaatse. Daar de brand steeds feller woedde, heeft de burgemees ter van de Bilt de hulp ingeroepen van de brandweer te Bilthoven en te Utrecht, welke beide met de mo torspuit en een autospuit ter plaatse kwamen. De brand is met 16 stralen bedwongen. Om tien uur was het gevaar geweken. De zolder is totaal uitge brand. In de verschillende bureoux is een enorme waterschade aangericht. Men vreest zelfs voor in storting van de plafonds van de bureaux wegens de geweldige watermassa, welke in het gebouw gespo ten is. De bureaux onder den toren en de bibliotheek alsmede de kostbare instrumenten, hebben geen schade geleden. De oorzaak. Naar is komen vast te staan, is de oorzaak van den brand te zoeken in het feit, dat op den zolder met een steekvlam werd gewerkt. Reeds eenigen tijd is de fa. T. uit den Iiaag bezig met werkzaamheden aan de centrale verwarming, waaraan men thans op den zolder met een autogenen-laschapparaat werkte. De uitzending van de weerberichten spoe dig hervat. Men meldt nader uit De Bilt: Het registratiegebouw heeft zeer veel waterschade geleden. Voorloopig is dit totaal onbruikbaar. De ad ministratie zal worden ondergebracht in het oude ge meentehuis aan den Biltsche straatweg. Waarschijn lijk zal de uitzending van de weerberichten binnen enkele dagen worden hei-vat. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 765 m.M. Vooruitzichten: kans op regenbuien. Temperatuur: 10 gr. C. is 50 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogzijde E 103, Schagen, Gedipl. Opticien - Refracüonist. Tiet oogonderzoek doen wij gratis. Een vondst te Stevenweert. Politie onderzoek heeft resultaat. Door de politie-autoriteiten te Venlo zijn met me dewerking der Duitsche politieke recherche ver schillende sporen gevolgd om opheldering te krijgen in de kwestie van de smokkelarij van wapenen, die verleden week door de arrestatie van den leider der smokkelaars en de zijnen aan het licht is gekomen. Een dier sporen leidde naar Stevensweert. Maandag heeft daar nu de brigade-commandant van de mare- chaussée te Echt, in vereeniging met den commis saris van politie te Venlo, een huiszoeking gedaan in de woning van zekeren S., wonende aan den ingang van het dorp. Het mocht den politiemannen hierbij gelukken een linnengordel te ontdekken, waarin acht nieuwe re volvers zaten van hetzelfde type als die, welke ge smokkeld werden. Gordel en wapenen -zijn in beslag genomen, terwijl S. is gearresteerd Gistermorgen liep in Venlo het hardnekkige ge rucht, dat de leider der smokkelaars Szimansky gis ternacht uit de gevangenis in Dusseldorf zou zijn ontvlucht. Van Duitsche zijde werd het bericht ons aanvankelijk bevestigd, aldus de „Msb.", doch latei- pertinent tegengesproken. Opbrengst ciroa f 32.000. Gister is te Rotterdam de crisiscollecte gehouden. Deze heeft ca. f 32.000 opgebracht, hetgeen vrijwel ge lijk is aan de opbrengst van de crisiscollecte van 19 Januari j.1. AANVARING OP HET IJSSELMEER. Maandagnacht zijn tusschen Marken en Durgerdam twee motorschepen met elkaar in aanvaring geko men. Het eenc motorschip Zeester, toebehoorende aan K. Zwaan, vischhandelaar te Amsterdam, werd zoo danig beschadigd, clat het in zinkenden toestand ver keerde. Het is door het andere motorschip op sleep genomen en nabij Durgerdam aan den grond gezet. Een motorschip is naar de Zeester vertrokken om de lading visch te bergen. Persoonlijke ongevallen zijn niet voorgekomen. De opvai-enden zijn op het andere motorschip overgestapt. Allen meegesleurd. Aneta seint uit Medan: Op de Batang Serangan, nabij Soengei Litoer, is een prauw omgeslagen. Acht inzittenden werden door den stroom meegesleurd. Vier lijken zijn gevon den. Negen arbeldeAi gewond. Dinsdagmorgen heeft te La Louvière in België een ontploffing plaata gehad in den gashouder van de fa brieken Boël. Deze gashouder kan 50.000 M3. gas be vatten, doch hield op het oogenblik der explosie slechts 37.000 M3. in. Hij dient voor den toevoer van gas naar twee fabrieken der firma Boël, waar op mechanische wijze glas wordt vervaardigd. Door de kracht der ont ploffing werden de daken dar omliggende gebouwen vernield en sprongen zeer vele ruiten. Negen arbeiders werden min of meer ernstig gekwetst.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1