lluitu Ifiims- BEITELS De roofoverval te Zenderen. HET IS BEREIKT: Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. De dader gegrepen. SAMENZWERING IN JOEGO-SLAVIE ONTDEKT. TRAMBOTSING BIJ ASSEN.. De bodem in Griekenland nog steeds niet tot rust gekomen. Het Japansche antwoord op het rapport-Lytton gereed. Japansch aanbod van een bondgenootschap aan Frankrijk HERRIOT NAAR LONDEN. De Vijfmogendheden- conferentie. Het vliegongeluk in Surrey. Ernstig mijnongeluk in Engeland. 26 Visschers verdronken. Dinsdag 11 October 1932. SGBAGEB 76ste Jaargang No. 9156 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. 3 POSTREKENING No. 23330, INT. TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent {bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT DIT DRIE BLADEN. Eenige bijzonderheden over dezen lafft overval. Een man als verdacht aange houden. De politie vond hem in het bosch. Omtrent den laffen roofoverval te Zenderen, meente Borne, in de provincie Overijsel, gepleegd op de gezusters Johanna en Dina Pol, resp. 80 en 84 jaar, Zaterdagavond om negen uur, worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld. De roover is aan de achterzijde het huis binnen gedrongen en heeft de vrouwen, die reeds te bed wa ren, aangevallen en mishandeld, tengevolge waarvan Anna Pol spoedig bezweken is. Zij kreeg eenige diepe messteken in de borst en in het hoofd en werd boven dien met. een kom geslagen. De andere zuster kreeg enkele klappen en werd slechts licht gewond. Toen de oudste zuster begon te gillen, nam de on verlaat de vlucht, daarbij achterlatende een Zweedsch tonmes, zwaar met bloed bevlekt en een horlogeket ting, die waarschijnlijk bij de worsteling met Anna Pol afgerukt is. Dina Pol vluchtte daarop naar den nabij wonenden landbouwer Zonder, welks familie kwam toefoopen, die den dokter te Borne en den ge meente-veldwachter Smits te Zonderen, waarschuw de. Deze laatste waarschuwde op zijn beurt het par ket te Almelo, dat spoedig ter plaatse was, in gezel schap van den majoor der recherche te Almelo, A. Koot. Onmiddellijk zijn de nasporingen begonnen, welke tot diep in den nacht werden voortgezet. Daarbij werd gebruik gemaakt van een politiehond, die echter het spoor van den misdadiger niet verder kon volgen dan den weg. Omtrent de toedracht van den overval is heel wei nig bekend geworden, omdat de oudste zuster, die in het leven is gebleven, stokdoof is en zeer verwar de verklaringen geeft Men neemt aan, dat hij de zusters heeft willen dwingen te zeggen, waar het geld was, omdat de man wist, dat ruim een week geleden een koe verkocht was, waarvan hij de opbrengst nog dacht te vinden. Zondag is het onderzoek met kracht voortgezet. In den loop van den morgen werd in een bosch bij Aze- lo onder Ambt-Delden, door den Rijksveldwachter van Delden een man aangehouden, die bij het zien van den veldwachter op de vlucht was geslagen. Hij werd gevankelijk overgebracht naar Zenderen, daar aan een verhoor onderworpen, terwijl hem vervol gens op het politiebureau te Almelo een verhoor werd afgenomen. Daarna werd hij naar de plaats van den misdaad geleid ter confrontatie. Hij blijft echter hard nekkig ontkennen en beweert een alibi te hebben. Er zijn echter enkele tamelijk sterke aanwijzingen tegen hem. Later uit Almelo: De aangehoudene is een zek'ere G. P. Deze man ls gearresteeerd terzake van landlooperij. Bij het onderzoek van den rechtercommissaris van Zondag en gistermorgen is gebleken, dat er eenige aanwijzin gen zijn tegen G. R. in verband met den op mej. v. d. Pol gepleegden moord. Evenwel is het nog niet zeker, dat de gearresteer de de dader is, waarom de politie haar onderzoek ook in andere richting krachtig voortzet. De aangehoudene legt een bekentenis af. - De moordenaar een berucht recidivist. Uit Borne. In verband met de plaats gehad hebbende roofoverval te Zenderen, waarbij de 80-ja- rige vrouw van de Pol werd vermoord, kunnen wij mededeelen, dat de Zondagmorgen gearresteerde R. uit Borne gistermiddag een bekentenis heeft afge legd. De Rijksveldwachter N. alhier heeft in een boschje bij Borne verborgen gevonden een gestolen fiets en een met bloed gevlekt overhemd Uit Hengelo. Omtrent de bekentenis van R. kan nog worden gemeld, dat hij deze heeft afgelegd te genover den commissaris van politie te Hengelo, terwijl hij deze heeft herhaald voor den rechter commissaris te Almelo. De man werd tevens gezocht, daar hij tijdens transport naar het gesticht „Het Hoogeland" ont vlucht was. Hij bleek een berucht recidivist te zijn. Zuster van het slachtoffer vertelt. Gisterochtend hadden wij een onderhoud met de overlevende zuster Dina, die nadat Zondag in het ziekenhuis te Delden haar wonden waren ver zorgd, haar intrek heeft genomen bij familie te Hen gelo, aldus een medewerker van het „Alg. Hsb.". De laatste had de gewoonte door stampen op'den grond de muizen te verdrijven. Toen Dina Pol dan ook om ongeveer halfnegen, waarschijnlijk tenge volge van het geluid der worsteling tusschen den indringer en haar zuster ontwaakte, meende zij aan vankelijk, dat de laatste bezig was muizen te ver drijven. Toen zij zich echter wilde gaan vergewissen, kreeg Eij een hevigen slag met een klomp op het hoofd. Terwijl de misdadiger op het hulpgeroep van Dina de vlucht wilde nemen, heeft de laatste haar deerlijk gewonde zuster uit het bed geholpen. Ofschoon zwaar gewond had Anna nog de tegenwoordigheid van geest om de lampen te ontsteken. Toen Dina, haar hierna met een doek het bloed van het hoofd wilde vegen, zakte zij levenloos ineen. De vrouw vertelde verder, dat het geld voor de ver kocht koe, ongeveer f 100, in het kahinet tusschen bladen van het kerkboek bewaard werd. Dit kabinet was gesloten en de sleutel was onder haar berusting. Zij verwachtte, dat het geld daarin nog aanwezig is. Een bezwarende getuigenis. Nader vernemen wij nog, dat een zeer bezwarende getuigenis tegen de verdachte was de in de woning van de zusters gevonden horlogeketting. Ongeveer een half jaar geleden heeft de gearresteerde onder de gemeente Hengelo een inbraak gepleegd bij den land bouwer Asveld. Hij werd deswege veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf met de bepaling, dat hij zou worden opgestuurd naar het gesticht „Het Hoogeland". Op transport daarheen, nu enkele weken geleden, wist hij te ontsnappen. Uit het onderzoek inzake deze inbraak wist de po litie te Hengelo, dat verdachte in het bezit was van een ketting, volkomen gelijk aan dien op de plaats van het misdrijf aangetroffen. De conclusie lag voor de hand, dat men in hem den dader meende te heb ben gevonden. Hij verklaarde bij zijn bekentenis in de woning te binnengedrongen, met de bedoeling om er geld te ste len. In die poging zou hij zijn gestoord door een der zusters, die waarschijnlijk door het door hem veroor zaakte rumoer was wakker geworden. Hij zeide door beiden te zijn aangevallen en toen uit zelfverweer zijn dolkmes te hebben getrokken en een in een der vertrekken aanwezigen klomp te hebben gegrepen. Deze lezing klopt niet met hetgeen het overledene oudje verklaard heeft. Het onderzoek wordt voortgezet, daar een aantal punten nog nadere verklaring behoeven. Een wijdvertakte revolutionnalre organisatie op 't spoor gekomen. Groot aantal arrestaties, waar onder zeer veel boeren. V.D. verneemt uit Belgrado: Officieel wordt medegedeeld, dat de autoriteiten in Dalmatië en het kustland van Kroatië een wijdvertak te revolutionnaire organisatie op het spoor zijn geko men. De ontdekking geschiedde bij een onderzoek naar aanleiding van de botsingen tusschen opstandelingen en gendarmerie, welke in die streken hebben plaats gehad. Een groot aantal personen die de opstandelin gen behulpzaam zijn geweest bij het smokkelen van helsche machines, wapenen en munitie uit Zars en Fi- ume naar Joego Slavië, is gearresteerd. Er zijn ook zeer veel boeren in het grensgebied gearresteerd. De arrestatie van IW. Ivan Pernar. Bij zonderheden omtrent de revolutionnaire be weging. Nader uit Belgrado: Omtrent de arrestatie van Dr. Ivan Pernar en negen andere personen, als verdacht van aansporing tot re volutie, vernemen wij nog, dat Pernar een gewezen afgevaardigde is van de Raditsj-partij en tot voor kort in het Parlement zitting had. Bij het bekende incident in 1928 in het Parlement werd Pernar zwaar gewond. Hij behoort tot de meest links-staande elementen uit de Raditsj-partij en staat steeds een radicale politiek voor. Men vestigde er in bevoegde kringen de aandacht op, dat er van een eigen lijke revolutie-poging geen sprake is. In dit verband moet men niet te veel waarde hechten aan berichten, welke de zaak meestal opblazen, aldus wordt verklaard. Voor zoover men op het oogenblik de situatie beoor- deelen kan, is er geen enkele reden tot ongerustheid! Nader wordt^gemeld, dat de zaak een ernstiger aan zien heeft gekregen, dan men aanvankelijk vermoedde. Was de eerste indruk, dat men te doen had met een kleine onbelangrijke gebeurtenis, welke slechts bestond uit het ongeoorloofd verspreiden van pamfletten, latere berichten spreken van een, zij het dan ook beperkte, samenzwering tegen den staat. Er gaan geruchten, dat honderd personen gearresteerd zijn en dat ook verschillende wapens in beslag zijn ge nomen. Enkele leiders der beweging zouden naar Italië zijn gevlucht. Beide locomotieven in elkaar gedrukt. Vijf licht gewonden. Vry groote materieele schade. ASSEN. 10 Oct. Hedenmiddag is te Ekehaar op de lijn van de Eerste Drentsche Stoomtramweg Maatschappij een goederen tram op een personentram, die uit de richting Assen kwam, geloopen. Beide machines werden in elkaar ge drukt, terwijl een aantal goederenwagens uit de rails liepen en gedeeltelijk in elkaar schoven. Drie passagiers liepen eenige schrammen en builen op. De conducteur Leissenaar had eenige verwondingen van lichten aard. De machinist Krabben bleek inwendige kneuzingen te hebben Oipgeloopen en leed veel pijn. Op advies van Dr. Rijtma werd hij naar het ziekenhuis te Assen vervoerd. De waarschijnlijke oorzaak is, dat de goederentram op den wissel te Ekehaar de personentram, wilde laten passeeren. Deze kwam eerder dan verwacht werd. De materieele schade is vrij groot» V.D. verneemt uit Athene: Naar uit Saloniki wordt gemeld, zijn in het Grieksche aardbevingsgebied op nieuw krachtige aardschokken waargenomen. De op gewondenheid onder de bevolking is zeer groot. Japan aanvaardt d© volle verantwoording. TOKIO, 9 Oct :Naar semi-officieel wordt medegedeeld, is het Ja pansche antword op het rapport-Lytton reeds opgesteld Het zal in het begin van deze week door den kroonraad worden goedgekeurd. In dit. antwoord wordt er op ge wezen, dat Japan er niet aan denkt af te wijken van de principes van zijn politiek in Mandsjoerije. De Ja pansche regeering is bereid de volledige verantwoorde lijkheid op zich te nemen voor de toestand in 't Verre Oosten. Mandsjoerysche nota aan den Volkenbond en de groote mogendheden. Tsjangtsjoen, 8 Oct. Officieel wordt medegedeeld, dat vandaag de Mand- sjoerijsohe Kabinetsraad het concept van de Mandsjoe- rijsche nota aan het Volkenbondssecretariaat alsmede aan de Vereenigde Staten, Japan, Duitschland, Frank rijk, Italië en Engeland heeft goedgekeurd. In deze nota wordt geprotesteerd tegen de uiteenzet ting van het Lytton-rapport. De mogendheden worden er opmerkzaam op gemaakt, dat de Mandsjoerijsohe re geering zich met energie zal verzetten tegen de verwe zenlijking van de elschen van het Lyttonrapport, Even zoo zullen alle Volkenbondsmaatregelen, die tegen Mandsjoerije gericht zijn, den sterksten tegenstand vin den. De nota is onderteekend door den minister-pre sident en den minister van Buitenlandsche Zaken. Zij zal nog heden telegrafisch aan de genoemde regeerin gen worden overgezonden. Door Frankrijk niet aanvaard. Londen, 9 Oct. De „Sunday Times" meldt, dat de Japansche regeering eenigen tijd geleden Frankrijk een formeel bondgenootschap zou hebben aangeboden. Het aanbod zou op de Quai d'Orsay zorgvuldig zijn onderzocht doch nadat een oud Fransch diplomaat, die een groote kennis heeft van de zaken, het Verre Oos ten betreffend, als zijn meening te kennen had gege ven, dat het sluiten van een dergelijk bondgenootschap niet met de eer van Frankrijk strookte, zou men het denkbeeld om op het Japansche aanbod in te gaan, hebben laten varen. Voor een bespreking met MacDonald over het internationale ontwapeningsprobleem. Uit Londen. De Fransche minister-president Her riot heeft de door Rarnsay MacDonald tot hem ge richte uitnoodiging aangenomen en zal waarschijn lijk Woensdag of Donderdag een bezoek aan Londen brengen. De bedoeling van het bezoek is de beide minister presidenten gelegenheid te geven de moeilijkheden te bespreken welke zich met het oog op het interna tionale ontwapeningsprobleem voordoen. Donderdag bespreking tusschen Herriot en MacDonald. Nader uit Parijs: Officieel wordt medegedeeld, dat Herriot reeds Woensdag naar Londen zal vertrek ken. De bespreking met MacDonald zal Donderdag plaats hebben. Dinsdag wordt te Parijs een kabinetsraad gehou den, terwijl tegen Woensdagmorgen een minister raad rs bijeengeroepen, welke gepresideerd zal wor den door den president der Republiek. In Fransche politieke kringen neemt men aan, dat Herriot te Londen zal trachten de Duitsche eischen inzake rechtsgelijkheid te verbinden met een Fran- schen eisch inzake veiligheid. Frankrijk in principe tot confereeren be reid. Bij het Foreign Office is thans ook het Fransche antwoord binnengekomen. Naar medegedeeld wordt, staat de Fransche regeering gunstig tegenover een gedachtenwisscling, maar zij is van meening, dat- de plaats van bespreking nog het onderwerp van overleg moet uitmaken. Voldoening in Engeland. Nu de Duitsche en Fransche antwoorden zijn bin nengekomen, wordt de meening van toonaangeven de politieke kringen te Londen als volgt samenge vat: In aanmerking genomen dat ook de Italiaan- sche regeering zich bereid heeft getoond bij te dragen tot de oplossing der moeilijkheden, en de Engelsche uitnoodiging heeft aanvaard, wordt, in Engelsche kringen bijzondere voldoening uitgesproken over het feit, dat het Engelsch initiatief tot overbrugging van den bestaanden kloof een dergelijke ontvangst heeft Prof. B. Sjollema schatte de voordeelen die te bereiken zijn door rationeeie voeding op gemiddeld 20 cent per koe per dag, hetgeen voor een bedrijf met 40 koeien gedurende 200 staldagen een bedrag van f. 1600.- uit maakt en dat millioenen guldens bespaart kunnen worden. Op sommige bedrijven was de besparing zelfs grooter en steeg melkgift en melkvet. Dit is bereikt en alle foutief voe deren wordt opgeheven door voedering met: R i A A uitgebalanceerd o L 1 O xv dagrantsoenkoek je voor iedere melkgift tot 4 melkvet. De melk hiervan kost pl.m. 2 '/i ct. p. liter; R i- D uitgebalanceerd koekje a L 1 O J3 voor mestrunderen. Ratio A en B (wettig gedeponeerd) bevat de juiste dosis jodium, opgeloste ijzerver bindingen en voedingszouten waardoor grooter weerstandsvermogen tegen verschillen de ziekten o.a. mond- en klauwzeer en in 't algemeen verbetering van den gezond heidstoestand der dieren en vergrooting der melk-en vleeschproductie wordt verkregen zoo als op verschillende veebedrijven is gebleken. Vraagt Brochure: 22 ruwvoederrantsoenen met Ratio voor iedere melkgift en attesten. Ratiokoekjes mogen op geen stal ontbreken I Veehoudersprijs A f. 7.90, B f. 7.15 per 100 Ko. vrij spoor/boot Amsterdam. Bij voedering in de Weide: Ratio en Bertels* lijnzaadkoekjes 't beste en voordeeligste. Weigert namaakLet op ons ongeschonden Loodje en dat in elk koekje voluit den naam Bertels staat en niet een enkele B. Bestel bij Uw leverancier in Uwe plaats? indien daar niet voorradig direct a.d. fabriek. Oliefabrieken N.V., Amsterdam. genoten. Men meent, dat 't betrekkelijk gemakkelijk zal zijn, het eens te worden over plaats en tijd van de conferentie, wanneer algemeen het verlangen be staat, een brug te slaan tusschen de verschillende op vattingen. De meening te Londen. In officieele kringen te Londen werden Maandag de vooruitzichten voor een conferentie der viermo- gendheden gunstiger beoordeeld dan de vorige week het geval is geweest. Men hoopt dat het onderhoud dat MacDonald met Herriot zal hebben tot resultaat zal hebben, dat de datum waarop de conferentie zal aanvangen, zoomede de plaats waar de conferentie zal worden gehouden, zal kunnen worden vastgesteld. Te Londen gelooft men dat de jptel der conferentie noch Lnoden, noch Gnève zal zijn. Men probeert a.k les te doen om de gedachtenwisseling te beperken tot- de vier groote mogendheden, terwijl de Vereenigde Staten door een waarnemer zullen worden vertegen woordigd. Heldenmoed van den piloot. Omtrent het neerstorten van een militair vliegtuig nabij Campton in het, graafschap Surrey, waarbij twee inzittenden werden gedood 'en vier anderen zich konden redden, meldt Reuter uit Londen nog nader: In het neergestorte vliegtuig bevonden zich zes personen. Door den heldenmoed van de piloot konden vier der inzittenden zich redden. Toen de piloot bemerkte, dat zijn machine in brand geraakt was, maakte hij den anderen duidelijk, dat zij met de parachute uit de machine moesten sprin gen. Hij zelf bleef den stuurstang vasthouden en ma noeuvreerde verder met zijn machine, teneinde het neerstorten van het vliegtuig zoolang mogejijk tegen te houden. Vier der inzittenden konden zich door de para chute redden, de vijfde vond tezamen met den moe digen piloot den dood. EEN FAMILIEDRAMA. De burgemeester van Schnarrtanne in Vogtland, Hofmann, heeft Zaterdaganacht zijn vrouw, zijn 11- jarig zoontje en zijn 9-jarig dochtertje met een bijl gedood. Na zijn vreeselijke daad hing hij zich in het bosch op. Pas Zondagmiddag werd de daad ontdekt en het lijk van Hofmann gevonden De aanleiding is onbekend. 19 mijnwerkers gedood. V.D. verneemt uit Londen: In de Planklanemijn bij Leigh in Lancashire heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Een liftkooi stortte naar beneden en 19 mijnwerkers werden gedood. Op de kust van Groenland. Portugeesche visschersvaartuigen, die van de Groenlandsche kust zijn teruggekeerd, hebben het be richt meegebracht, dat daar tijdens een heftigen storm 26 visschers verdronken zijn. Het ongeluk is gebeurd kort voordat de visschers huistoe gingen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1