illlUUD Nitiws- KEG® Wetsontwerp opheffing Rechtbanken en Kantongerechten. WAND KOFFIE MOLEN KOFFIE Uitgevers: N.V. vJl TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Opheffing Aikmaarsche Rechtbank. Opheffing Kantongerecht te Schagen. EEN NIEUWE WEG DOOR HET GEESTMERAMBACHT. VERRAAD IN RUSLAND. Buitenlandsche werkkrachten. Als het kermis is. Valsche munterswerkplaats ontdekt. EEN PRIMA WERKLOOZENONLUSTEN TE BELFAST. Drie Belgische soldaten omgekomen. SNELTREIN PARIJS-BAZEL ONTSPOORD. Wonderbaarlijke redding b ij m ij n o n g e 1 u k. Woensdag 12 October 1932. SCflAGER 76ste Jaargang No. 9157 CODRANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- itentiën nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 0 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Er is ingediend een wetsontwerp tot nieuwe vaststel ling van rechtsgebieden en de zetels der rechtbanken en kantongerchten. waarbij naar een inkrimping van bet aantal gerechten wordt gestreefd. Volgens de memorie van toelichting wordt gestreefd naar bezuiniging waar dit mogelijk is zonder vitale be langen te schaden. De voorstellen tasten de vitale belangen niet aan. brengen een goede rechtsbedeeling niet in gevaar. Zij laten de grondbeginselen van de rechterlijke organisatie in hun geheel. Wie bezuinigen wil, moet, zonder het kleine te ver- waarloozen, een groote lyn volgen. De te volgen lyn is te dezen gevonden in de opheffing van verschillende gerechten. Wel is, wat de kantongerechten betreft, de mogelijkheid van zittingdagen buiten de kantonnale hoofdplaats geopend. Dit kan vooral ook van belang zijn voor de crisispachtzaken, welker behandeling krachtens een wet, die een tijdelijk karakter heeft, is toevertrouwd aan de kantongerechten. En dan zien wij dat voorge steld wordt op te heffen de volgende arrondissements rechtbanken: Roermond, Zutphen, Tiel, Almelo, Dor drecht, Alkmaar, en Winschoten; de kantongerechten te Oss, Heusden, Veghel, Oir- schot, Oosterhout, Zevenbergen, Tholen, Gulpen, Weert, Wageningen, Eist, Doesborgh; Groenlo, Geldermalsen, Zaltbonrmel, Druten, Vlanen, Kampen. Harderwijk, Om men, Steenwijk, Goor, Alphen, Schoonhoven, Sommele- dijk, Oud-Beijerland, Ridderkerk, Sliedrecht, Goes. Oost burg, Hulst, Schagen, Medemblik, Zaan dam, Purmerend, Haarlemmermeer, Breukelen- Nijenrode, Wijk bij Duurstede, Woerden, Dokkum, Ber- gum, Harlingen, Bolsward, Lemmer, Zuidhorn, Appinge- dam, Onderdendam en Hoogeveen zijn ontbonden. De nieuwe indeeling kan leiden tot eene bezuiniging op de personeele en materieele uitgaven van de kanton gerechten van pl.m. f 365.000 per jaar. Hierbij is bui ten beschouwing gelaten de mogelijk geworden ver mindering van het aantal huizen van bewaring als gevolg van de opheffing van rechtbaken. Wel is rek< ning gehouden met vermeerdering van getuigengelden en met de omstandigheid, dat hier en daar uitbreiding van personeel noodig zal zijn. Met wachtgelden is daarbij evenwel geen rekening gehouden, zoodat de re- eel te bereiken bezuiniging voorloopig lager Is. Omtrent de opheffing van DE RECHTBANK TE ALKMAAR zegt de memorie van toelichting nog: Wat de rechtbanken betreft, wordt volstaan met op heffing van die te Alkmaar. Het arrondissement Alk maar bestaat uit de kantons Alkmaar, Schagen, Hel der, Hoorn en Medemblik. De kantons Schagen en Me demblik worden opgeheven. De indeeling der over blijvende kantons geschiedt het beste aldus: Helder en Alkmaar bij het arrondissement Haarlem, Hoorn bij het arrondissement Amsterdam. Deze opheffing der Aikmaarsche rechtbank is zeker gerechtvaardigd, gelet op den betrekkelijk geringen omvang harer werkzaamheden. En ook de verdeeling der daartoe behoorende kan tons over and»rp arrondissementen is niet zoo bezwaar lijk. dat van de opheffing ware af te zien. Het denk beeld is geopperd om niet het arrondissement Alk maar, doch het arrondissement Haarlem op te heffen. De minister is niet overtuigd geworden, dat de op heffing dezer veel belangrijker rechtbank de rechtsbe deeling ten goede zou komen, te minder wanneer men aan dit denkbeeld verbindt de verplaatsing van het gerechtshof van Amsterdam naar Haarlem. Met 76 stemmen door den Polder beslo ten om een bijdrage te verleen en. Blijkens een uitvoerig verslag elders in dit num mer van de gistermiddag gehouden vergadering van het bestuur van den polder Geestmerambacht (Ooster- dijk en Molengeerzen) met de ingelanden van dien ?iolder en de commissie van den Ringpolder, is met —6 stemmen besloten een bijdrage te verleenen voor den nieuwen weg door het Geestmerambacht. 19 vooraanstaande personen uit de partij gezet. Nieuwe oppositie tegen Stalin. MOSKOU, VIA KOWNO, 11 October (V. D.) Te Moskou heerscht groote opgewondenheid naar aan leiding van de publicatie van een officieel rapport, waarin wordt medegedeeld, dat zicb in de Commu nistische Partij der Sovjet Unie een uit 19 personen bestaande contra-revolutionnaire groep heeft ge vormd. Een aantal leden der partij heeft een Sovjet-blok gesticht, dat, van de regeering en de partij de invoe ring eischt van privaat-kapitalistische methoden in de Sovjet Unie, zoomede maatregelen welke het par ticulier initiatief mogelijk maken. Deze politieke groep heeft de verwijdering van de Sovjetloiders, met inbegrip van Stalin geëischt. Ook heeft zij getracht met behulp van vervalschte docu menten te bewijzen dat de politiek der partij tot een politieke en economische instorting van het land moet leiden. Aan het hoofd van dit contra-revolutionnaire Sov jet-blok zouden hebben gestaan de bekende bolsje- wistenleiders Sinowjew, Oeglanow en Kamenew. De werkzaamheid dezer groep, aldus wordt ver klaard, verschilt in geen enkel opzicht van de politiek van Trotzki en beteekent een verraad aan den Sovjetstaat en aan de Communistische dic tatuur. Het Centrale Executieve Comité der Communisti sche Partij, dat het officieele rapport heeft gepubli ceerd, heeft besloten alle leden van het Sovjet-blok en zijn organisatoren uit de partij te zetten. Onder de uitgestootenen bevinden zich Zinovieff, de schrijver van den fameuzen „rooden brief", en Kameneff, die beiden beschouwd worden als de voor naamste organisatoren van deze oppositie en anti- sovjet-bloc. De andere verjaagde communisten zijn Galkin vroeger lid van den rechter vleugel der opportunis ten; Slepkoff, een ander lid dezer richting; Maretskv, die reeds vroeger om gelijke redenen uit de partij werd gezet en Ptashnyi, eveneens vroeger uitgestoo- ten wegens füjn agitatie voor Trotzki. Invasie van Italianen. Doordat in Zeeuwsche-Vlaanderen de suikerbieten campagne begonnenis, is daar de nijpende werkloos heid, voor een paar maanden opgeheven en zijn de gemeenten gedurende dien tijd van den zwaren druk der steunregeling ontlast. Na deze opluchting is evenwel een nieuwe 2warte wolk aan den werknemershemel komen opdagen. De groote ammoniakfabriek van het Cattaminl- concern te Sluiskil is er toe overgegaan om geleidelijk personeel af te danken, doordat zij is toegetreden tot het consortium, dat tot productiebeperking besloten heeft. Niet alleen onder het lagere personeel maar ook onder het leidend personeel wordt opruiming gehouden, doordat slechts een derde deel van de fabriek aan de productie deelneemt. Van de 1500 man, die eenigen tijd geleden nog in het bedrfjf werkzaam waren, zijn er nauwelijks een goede 500 overgebleven, waaronder dan nog een groot aantal buitenlanders. Er wordt overigens in dit bedrijf een vreemdsoortige tactiek toegepast en wel het suc cessievelijk vervangen van binnenlandsche arbeids krachten, door vreemdelingen, vooral Italianen. Ware het niet, dat het bestendig contact met de Nederlandsche arbeids-, bedrijfs- en andere wetten het noodzakelijk maakten om ook Nederlandsch personeel te handhaven, zeker zou het heele bedrijf uitgeoefend worden met trans-alpische werkkrachten, die systema tisch geïmporteerd worden. Hevige vechtpartij om een meisje te Stok- kum. Een jongeman levensgevaarlijk gewond. Eergisteravond is op de kermis te Stokkum (Geld.) hevig gevochten. De aanleiding was, dat twee jon gens, Litjes en Jansen uit 's-Heerenberg met een meisje wilden dansen, wat zekere Coenen uit Wehl niet aanstond. Buiten de danstent gekomen, heeft Coenen Litjes en Jansen zoodanig met een mes be werkt, dat beiden zwaar gewond werden. Litjes kreeg eenige steken in den buik, waardoor hij in le vensgevaar verkeert. De dader vluchtte. Hij is later gearresteerd. Ten huize van een schoenmaker te Utrecht. Reeds lang was valsch geld uitgegeven. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een perceel aan de Korteboomenlaan te Utrecht gear resteerd een ongeveer 30-jarigc werklooze schoenma ker en diens vrouw, verdacht van het maken van valsch geld, aldus de „Msb." Reeds lang zocht de recherche naar de herkomst van overigens slecht nagemaakte kwartjes en guldens, die in verschillen de groote steden werden uitgegeven. Het onderzoek te Utrecht, dat onder leiding stond van den inspec teur der tweede afdeeling, A. W. Brandt, leidde ten slotte naar het genoemde perceel, waarvan de twee bewoners door negen rechercheurs in den nacht zijn gearresteerd. Tevens werd het geheele huis onder zocht, waarbij men een volledige installatie vond .voor het namaken van valsche munten. GERUISCHLOOZE bij Inlevering van 30 bons uit de pakjes 65-55-50-45-37^-30 en 24 ct. per half pond Een masa-betooging van 10.000 man. Onder bedreiging met geweld verhooging der steun gelden geëischt. LONDEN. 11 October. (V.D.) Te Belfast was voor heden een massabetooging geor ganiseerd waaraan door 10.000 werkloozen zou worden deelgenomen. Er zou naar de arbeidsbeurs worden ge marcheerd, waar onder bedreiging met geweld de ver hooging der steungelden zou worden geëischt. Ten einde de demonstratie te verhinderen, concen treerde de politiecommissaris van Ulster in den nacht op Dinsdag 2.000 leden der burgerwacht met eenige pantserauto's en met machinegeweren uitgeruste auto's in Belfast. Niettemin is het tot groote volksverzamelingen geko men, terwijl hier en daar botsingen met de politie plaats vonden. De burgerwachten maakten by verschillende gelegenheden gebruik van de gummistok. Later tracht ten de werkloozen het tramverkeer te belemmeren door dwarsliggers op de rails te plaatsen. De ruiten van een groot aantal tramwagens en omnibussen werden ver nield. De toestand kritiek. Nader wordt gemeld: Heden is in verband met het toenemen der werkloo- zenrelletjes een bevel uitgevaardigd, volgens hetwelk de inwoners van hedenavond tot Woensdagochtend hun huizen niet mogen verlaten. By een relletje heeft de politie op de menigte geschoten, waardoor vier personen werden gewond. De werkloozen hebben vele winkelrui ten vernield en eenige winkels volkomen geplunderd. De polite heeft een cordon rond Belfast gelegerd, niemand wordt in de stad toegelaten, die niet kan aantoonen daar voor zaken te moeten zijn. Deze maat regelen staan in verband met de ernstige werkloozen- relletjes in deze stad. die zoo hevige vormen hebben aangenomen, dat de politie gedwongen was van de vuurwapenen gebruik te maken. Gisteravond laat was hierbij één man gedood, terwijl twaaf anderen verwon dingen opliepen, waarvan sommige ernstig gekwetst werden. De oproerige menigte heeft barricades in de straten opgeworpen: vanuit hinderlagen vuren de werkloozen op de politie. Tal van winkels zijn geplun derd, een autobus werd in brand gestoken. De politie is versterkt met agenten uit het omliggende district en is bewapend met revolvers en geweren. Meer dan 2000 politieagenten doen dienst in de straten, terwijl talrijke auto's in de rumoerige strat patrouilleeren. Dertig personen zijn gearresteerd. Bij een botsing met een automobiel. Brussel, 11 October (V.D.). Bij een botsing tusschen een auto en 'n rijwiel zijn te Doornick drie soldaten gedood. Nader wordt omtrent dit vreeselijke verkeersonge val gemeld: In den nacht van Maandag op Dinsdag keerden drie militairen, een korporaal en twee eoldaten, van het derde regiment jage-s per motorrijwiel terug naar de kazerne te Doornick. Te Barry-maulde reden alle drie motorrijders, waarschijnlijk verblind door het licht van een uit de richting Doornick komende automobiel, welke be stuurd werd door een handelsreiziger uit Brussel, met volle vaart tegen dit voertuig. Toen men de on- gelukkigen hulp wilden verleenen, bleek dat de drie jongemannen op slag waren gedood. Het parket uit Doornick heeft een onderzoek inge steld ter plaatse, waarbij gebleken is dat het ongeluk te wijten is aan de onvoorzichtigheid van de mili tairen. De automobilist is dan ook niet gearresteerd. De drie lijken zijn naar het militaire hospitaal te Doornick overgebracht. Met een snelheid van 110 K.M. uit de rails geloopen. 16 gewonden. Uit PARIJS, 11 October (V.D.): Bij de ontsporing van den sneltrein ParijsBazel, werden 16 personen gewond. De trein reed met een snelheid van 110 K.M. per uur, toen de locomotief uit de rails liep. Als door een wonder ontspoorden slechts het post- rijtuig, de bagagewagen en een wagon eerste en twee de klasse. Het verhaal van den eenigen overlevende. Bij het mijnongeluk in de Plank Lane Coilliery te Leigh, Engeland, waarbij 19 van de 20 arbeiders in een omlaag gestorte liftkooi den dood vonden, is de eenige overlevende als door een wonder aan den dood ontsnapt. Hij merkte al spoedig, zoo vertelde hij, aldus lezen we in het „Hdbld.", dat er iets niet in orde was; de kooi verminderde geen vaart, maar bewoog zich met groote snelheid naar den mond van den mijnput, waarin het water ruim 50 M. hoog stond. In haar val verbrijzelde de kooi de steunbalken waarop zij had moeten rusten. De man, die het laatst was ingestapt, en daardoor vlak bij de deur stond, deed deze open in de hoop aldus te kunnen ontsnappen. Toen de kooi al ongeveer 10 M. in den mijnput was afgedaald, sprong hij door de deur in de kooi, waar het water reeds tot aan zijn hoofd reikte. Hij kon niet zwemmen, en zonk, maar kwam weer aan de oppervlakte en kreeg houvast aan een stang waarlangs de kooi loopt. Hij klemde er zich in het donker aan vast en riep om hulp. Er werd hem een touw toegeworpen door iemand die zich aan de op pervlakte van den mijnput bevond en zoo in veilig heid gebracht. De man, die er aldus op wonderbaar lijke wijze het leven afbracht is blijkbaar een ge luksvogel: tijdens den oorlog werd hij gewond en ontkwam ternauwernood aan den dood. Eenige jaren geleden werd hij bedolven, doch werd gered. Ver scheidene malen heeft hij longontsl eken. gehad, waar van hij telkens herstelde. Hij schrijft zijn behoud toe aan zijn krachtig gestel Zijn redder bleek een man van de nachtploeg te zijn, die bij den mijnput gereed stond om op te stij gen. Men hoorde het hulpgeroep uit het water; geluk kig waren er een touw en een ladder in de nabijheid en daarmede slaagde men er in hem te redden. De negentien anderen, die den dood door verdrin king vonden, werden, zich aan elkaar vastklem mend. aangetroffen. Bijna alle 'slachtoffers zijn ge trouwd en laten gezinnen achter. ZEVEN EN VIJFTIG MIJNWERKERS IN ZUID- AFRIKA OMGEKOMEN. Door gasverstikking na mijnbrand. Uit Johannesburg: In de Geldenhuis-deep mijn zijn 12 Europeesche en 45 Inlandsche mijnwerkers omge komen door gas, hetwelk zich ontwikkelde na een brand in de mijn. De reddingsbrigade geraakte be wusteloos; haar moest hulp ijorden verleend. DOOR WESPEN GESTOKEN. Een aanval uit een plafond. Te Ouderkerk ontdekte Maandagmiddag een land bouwersknecht, zekere D. de R. tusschen het pla fond ene wespennest. Bij het verwijderen van het nest werd hij door de wespen zoodanig gestoken, dat De R. zich ijlings onder geneeskundige behande ling moest stellen en in den loop van den middag naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Voor het behoud van een zijner oogen worde gevreesd EEN MEISJE TE WATER GEREDEN. En verdronken. Een 19-jarige dochter van den heer S. Botma, vee houder te Balk, die per fiets op weg was naar het land van haar vader, moest daartoe het Volderdijkje passeeren. Waarschijnlijk ten gevolge van den harden wind is zij tv water geraakt en verdronken.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1