Ingezonden Stukken. DE „KRAKATAU" OMGESLAGEN. Scheepsrampen in de Oostzee. Brutale berooving. Frauduleuze slachtingen. Italië en de Duitsche contingenteering. PROVINCIAAL IN- EN VERKOOPBUREAU. wetboek van strafrecht, dat ln 474 recepten, voorschrif ten geeft tot behoud der justitieels gezondheid van den Nederlandschen staatsburger, niet altijd als het non plus ultra van aangename afwikkeling der zaken kan worden aanbevolen. De heer B. stond dan tereoht, dathij op Zaterdag avond 16 Juli den getuige Th. v. d. Helm uit Oudorp had geslagen en gestompt. De verdachte erkende het feit, doch beweerde dat deze getuige hem had gehinderd door zich met zijn rijwiel voor de deur van zijn winkel te 9tationneeren en geen gehoor had gegeven aan de ver schillende verzoeken om zich te verwijderen. Bovendien had deze getuige hem een schop tegen het been toege bracht. (Het is een feit dat in de nauwe drukke Ach terstraat voortdurend kleine conflicten plaats grijpen ontstaan uit de belemmering van het verkeer). De mishandelde getuige verklaarde dat hij door den verdachte zeer ruw behandeld was en kreeg zelf bemer king over de niet zeer parlementaire taal, die hij onop zettelijk bezigde. Een tweede Oudorper getuige, C. Visser, geloofde niet aan God en maakte bezwaar tegen den eed, doch liet zich overreden van zijn bezwaar af te zien. Deze getui ge had geconstateerd dat verdachte getuige v. d. Helm naar de keel greep. Getuige had v. d. Helm ontzet, toen deze blauw werd. De tuinbouwer Jan Kouwen uit Broek op Langen- dijk verklaarde als getuige a decharge te hebben ge zien, dat verdachte door een persoon die hij niet kende, getrapt werd. Eisch f 20 boete of 20 dagen. Vonnis over eenkomstig vordering. Veroordeelde nam genoegen met het vonnis en tikte contant af. EEN DAME MET EEN LOSSE TONG. De niet verschenen juffrouw Theodora Geertruida H., huisvrouw H. R., zou op 3 Juli in het openbaar te Enk huizen haar buurvrouw, Mej. D. Rorter. huisvrouw G. Bakker, vereerd hebben met het welluidende praedicaat stinker! Eisch f 10 boete of 10 dagen. Vonnis f 7 boete of 7 d. Deze dame is thans gelukkig 'n paar kilometer ver der gaan wonen. MET EEN SCHOEN ER OP LOS GETROEFD. De welgedane Heldersche dame, Martientje K., huis vrouw van Fred van Br., stond terecht wegens mishan deling van den 64-jarien heer F. L. Steeman, die zij op 29 Juli met het schoeisel van haar 12-jarigen zoon, had geslagen. Verdachte verklaarde dat genoemde heer haar lastig had gevallen, waarvan zij niet gediend was. De behandeling nam echter zoodanige proporties aan, dat de zaak verder met gesloten deuren moest worden vastgesteld. Na heropening requireerde de heer officier i 15 boete of 15 dagen. Uitspraak conform. HET GEBRUIKELIJKE „ONDER ONSJE." De laatste zaak contra Nic. B. te Enkhuizen, betrof art. 239 strafrecht en dan weten wij het wel: Slui ting der deuren! De delinquent werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, luidde het niet officieele bul letin. MEE RVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 11 October. Uitspraak van vorige zaken: Dirk Willem M., chauffeur te Beverwijk. Gedeti neerd. Oplichting gepleegd te Bergen. 1 maand gev. met 1 maand aftrek en ter beschikking der regeering gesteld. Joh. Corn. v. d. H., venter, te Texel, thans in voorarrest, zedenmisdrijf art 247 W. v. Str., 10 maan den gev. voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. Willem Frederik H., werkman, Büttgen, Duitsch- land, thans gedetineerd, rijwieldiefstal en verduiste ring, gepleegd te Andijk, 1 jaar gevangenisstraf. Hendr. Joh. de Vr., bakker te Alkmaar, in voor arrest, zedenmisdrijf art. 248 W'. v. Strafr., 10 maan den gev. voorwaardelijk, met 3 proefjaren en op vrije voeten gesteld. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zou ik eenlge plaatsruimte van U wenschen, naar aanleiding van een repliek van den heer Mink te Warmenhuizen, tegen een door mij in uw blad ingezon den stuk, onder het opschrift: „De nood der boeren en tuinbouwers en de Dultsche delegatie." Eigenlijk is mijn schrijven misschien wel overbodig daar de heer Mink mij reeds tevoren het recht ontzegt om over deze dingen mijn meening kenbaar te maken, daar zooals hij het uitdrukt, alléén zij, die de crisis op internationalen grondslag willen oplossen, daartoe be voegd en economen van mijn soort daarbij geheel over bodig zijn", m.a.w.: dat het recht om over maatschap pelijke en economische vraagstukken te oordeelen en daarvoor een oplossing te zoeken en vast te stellen al-, léén bij den heer Mink en zijne partijgenooten berust, die daarvan het monopolie bezitten. Gelukkig wensch ik me heelemaal niet als eoonoom aan te dienen, dus daarover kan de heer Mink gerust zijn, maar om mijne meening naar voren te brengen, daartoe meen ik als staatsburger evenals ieder ander nog volkomen het recht te hebben, zoolang het regiem dat de heer Mink voorstaat in Nederland nog niet in toepassing is gebracht en zoolang een redacteur de ge legenheid daartoe in z'n blad nog mag en wil toelaten. Toch dacht ik, dat de heer Mink over de tegenwoor dige gang van zaken zeer tevreden kon zijn. Immere de grootste en meest bevoegde economen uit de verschil lende landen zijn op 't oogenblik in Genève bezig om een oplossing, een internationale oplossing voor wat men de crisis gelieft te noemen, te zoeken en misschien hebben ze die wel al reeds gevonden. Maar tusschen vinden en toepassen ligt evenals tus- schen theorie en praktijk nog een zeer breeden weg, en al zullen allen het er dan zeker wel over eens zijn, dat b.v. een algeheel vrij ruilverkeer over de geheele wereld één der eerste middelen ter verbetering van den eco- nomischen toestand is, naast dan zeer zeker nog veel andere ingrijpende maatregelen. Zoolang elke staat op zich zelf daaraan nog geen gehoor geeft, en door invoer verboden en contingenteeringsmaatregelen meent zich zelve te moeten en te kunnen bevoordeelen, zoolang zullen ook wij daar wel terdege rekening mee moeten houden, en mogen we, onder het streven naar een in ternationale oplossing en een naar men hoopt, algeheele verbroedering der menschen en der volken, hoe mooi misschien in de toekomst ook en hoe goed bedoeld, daaraan op 't oogenblik onze nationale belangen niet ten offer brengen, aangezien anderen, die op 't oogen blik minder broederlijk zijn aangelegd, daar allicht mis bruik van zouden maken, wat reeds al te duidelijk is uit gekomen, waar Nederland door zoo lang mogelijk z'n alleszins te prijzen standpunt van vrijhandel hoog te houden, door anderen, die hun overvloed naar Neder land afvoeren, zoodanig in een hoek is gedrongen en onder den voet is geloopen, temeer daar die anderen bovendien onzen uitvoer zooveel mogelijk belemmeren, dat al onze productieve bedrijven zonder regeeringshulp op 't oogenblik geheel voor de vlakte zouden liggen, en nog erger tegemoet zouden gaan, wanneer de voorge stelde contingenteeringsmaatregelen van Duitsohland door de Nederlandsche regeering zouden zijn goedge keurd. Dat onze regeering dan ook krachtig stelling genomen heeft tegen deze Duitsche voorstellen en daar mee getoond heeft toch nog van zich af te durven bij ten, mogen we dan ook ten zeerste prijzen, daarbij de hoop uitsprekende, dat beter dan in 't verleden, niet alléén in woorden, maar deze meerdere belangstelling voor den Nederlandschen producent voortaan In tast bare daden zullen worden en blijven omgezet en in een spoedige toekomst tot een gewaarborgde bestaans zekerheid voor den Nederlandschen producent mogen leiden. Of echter de Regeering bij het nemen van maatregelen altijd den goeden weg volgt en of het niet beter zou zijn inplaats van den grootsten druk harer maatregelen beneden te leggen en de bestaansmoge lijkheden daardoor nog moeilijker te maken, deze van bovenaf te beginnen, is een tweede vraag die alleszins de moeite van overweging en bespreking waard is. Dat bovendien bij 't nemen harer maatregelen voor- loopig ook door de Regeering in 't belang harer pro ducenten één wat u noemt bekrompen nationaal standpunt zal moeten worden ingenomen, is, zoolang over de geheele wereld nog geen vrijhandel heerscht, en zoolang de meeste staten daartoe nog niet gene gen zijn, onvermijdelijk, en ook bij haar vrijhandels politiek alleszins te verantwoorden. Dat het trouwens niet zoo gemakkelijk is principes en daad met elkander in overeenstemming te brengen, bewijst wel de door de verschillende land- en tuinbouw- vereenigingen op touw gezette boycot-maatregelen te gen Duitschland en welke leden dier land- en tuln- bouwvereenigingen hoofdzakelijk bestaan uit niets- bezittenden, dus geen belanghebbenden bij het tegen woordige kapitalistische stelsel van grondbezit; maar slechts uit zelfbehoud en als verweermiddel tegen de door Duitschland in uitzicht gestelde maatregelen, te gen hun principe in, want ze zijn allen in beginsel voor vrijhandel op 't oogenblik uit zelfverdediging zich ge drongen zien. dit middel van boycot aan te griinen. Principes ziin mooi, als ook anderen ze toepassen, en wanneer ze niet leiden tot misnlaatste en dogmatische dweeperij. want onze tijd heeft meer behoefte aan prak tische politiek, die zich aanpast bii de omstandighe den, dan aan het driiven in een éénzijdige richtng, en zal ik het dan ook ten zeerste toejuichen wanneer een breeder, ruimer en meer Internationaal inzicht in toestanden zal hebben baangebroken en praktisch in toeoassing zal ziin gebracht, waarbij mede een alge heel vrij ruilverkeer de Staten en Volken nader tot elkander zal hebben gebracht. Met dank voor de plaatsing, Noordscharwoude, October '32. J. VLUG. UIT ONZE OOST Een milnenlegger van de Nederlandsche marine. De geheele bemanning gered; vijf lichtgewonden. Aneta meldt uit Batavia, 11 October: De mijnenlegger Krakatau is vanmiddag, omstreeks half één. in ondiep water, terwijl een golf over het mijnendek sloeg, gekenterd en omgeslagen in het Ooster-vaarwater van Soerabaja. Er was nog gele genheid. het schip op een bank aan de Oostzijde van het vaarwater te zetten in vier meter water. De bemanning is volledig gered. Vijf opvarenden zijn licht gewond. De oorzaak is onbekend. Het marine-établissement treft maatregelen voor berging van het schip. De bemanning, totaal 104 koppen, te weten 30 Europea nen en 74 inlanders, is voor een klein gedeelte door watervliegtuigen en grootendeels door de mijnveger M 2 opgenomen. De commandant van de Krakatau, overste Jager, die gezien had, dat de Krakatau niet recht kon wor den gehouden, heeft het schip full speed op de bank laten loopen, waardoor het behouden bleef. Nadere bijzonderheden. Aneta seint uit Soerabaja: De Krakatau kwam in ondiep water. Een golf sloeg over het mijnendek. De Krakatau werd op zij gegooid, waarop S.O.S.-seinen werden afgegeven. Er werd ech ter geen contact verkregen. Drie vliegtuigen van de marine vlogen uit en trof fen de Krakatau op de bank aan. De vliegtuigen daalden en haalden de bemanning op De gezagvoer der van de Krakatau. kapitein-luitenant ter zee C. C. F. de Jager en de commandani der marine te Soe rabaja. kapitein ter Zee J. van Reede. bevonden zich aan boord. De ligging van het schip is gunstig. Morgenoch tend gaat een vaartuig uit ter opneming van de si tuatie. waarna de berging kan aanvangen. Blijkbaar liep de Krakatau reeds op de bank, toen de golfslag de positie verergerde. De Krakatau drijft niet. doch ligt vast op de bank. halverwege het licht schip. op een afstand van eenige uren varens van Soerabaja. Hoe hulp werd geboden. Aneta meldt nad«r uit Soerabaja: De foto-correspondent van het Soer. Handelsblad, aan boord van een mijnveger, meldt,, dat de M 2 om 12.30 een sein kreeg om naar de Krakatau te gaan. De M 2 vond op de aangegeven plaats om 2 uur 30 de Krakatau op de flank liggen, met de bemanning, totaal 104 koppen, er bovenop. De bemanning be stond uit: 30 Europeanen en 74 Inlanders. Toen de M 2 arriveerde, cirkelden 12 vliegtuigen boven de Krakatau. Drie dezer vliegtuigen streken op het water neer. Later daalden ook de andere negen vliegtuigen, die echter de bemanning niet overna men. De commandant der marine te Soerabaja, ka pitein ter zee Van Reede en diens adjudant, luitenant ter zee 1ste klasse A. de Booy. werden wel door de vliegtuigen overgenomen, eveneens de lichtgewon den. Van de 30 Europeesche opvarenden waren 10 of ficieren. De M 2 bracht verder de geheele bemanning terug. Een ernstige ramp voorkomen. De Krakatau ligt in 3.25 meter water. Door de zui ging was het mijnendek volgeloopen., de Krakatau ging langzaam kantelen, hetgeen drie minuten duurde. De commandant, overste Jager, die zag, dat de Kra katau niet recht kon worden gehouden, liet het schip full speed op de bank loopen, waardoor het behou den bleef. Indien de commandant niet aldus gehan deld had, zou een ernstige ramp zijn ontstaan. De mijnlegger Krakatau is in 1922 op de werf van het marine-établissement te Soerabaja op stapel ge zet en in 1924 te water gelaten Het schip meet 1100 ton. Flnsch houtschip vermist. Ten gevolge van den -hevigen storm zijn aan de Zweedsche Oostzeekust weer tal van scheepsongevallen gebeurd. Het Finsche stoomschip Sampo werd lek geslagen. Nadat het geruimen tijd hulpeloos had rondgedreven, slaagde een Zweedsch bergingsvaartuig erin, het naar Nynashamn te sleepen. De bemanning was door de inspanning volkomen uitgeput en de geheele lading van het schip was over boord gespoeld. Een tweede Finsch stoomschip, Vera, uit Helslng- fors, dat een Zweedsche noodhaven wilde binnenloopen en draadloos om een loods vroeg, heeft men sedert dien niet meer teruggezien. De met hout geladen boot was door den storm ernstig beschadigd en maakte sterk slagzij. Toen de loodsboot buitengaats kwam. kon men het schip echter niet meer vinden. De Letlandsche motorschoener Frledrich kon nog juist op het laatste oogenblik geborgen worden, toen de bemanning reeds bezig was te trachten, om met een zelf gebouwd vlot het land te bereiken. 92 JAAR EN RENT DE TRAP OP. Dochter tJotsch op haar actieven vader. „Ik voel het als een plicht", schrijft (Mevr.) A. J. W., „hiérmede mijn dankbaarheid uit te spreken voor de schitterende resultaten die mijn vader verkregen heeft door 't gebruik van Kruschen Salts. Ze zouden werkelijk wonderen genoemd kunnen worden. Hij is. twee en negentig jaar oud en zoo levendig als een veulen. Hij is altijd in de weer en rent trap op, trap af Zijn vrienden verwonderen er zich altijd over, hoe hij altijd zoo levendig kan zijn en zich nooit eens slap voelt. Hij vertelt hun dan altijd de reden: mijn geregel de dagelijksche dosis Kruschen Salts ln het eerste kopje thee eiken morgen. Wij raden Kruschen Salts steeds aan alle kennissen aan. Naar mijn meening raag het in geen enkel gezin ontbreken." (Mevr.) A. J. W. De meeste menschen worden lang voor hun tijd oud, omdat ze één noodzakelijke vereischte voor de gezondheid verwaarloozen: de vereischte van een in- ?/endige zuiverheid. Toevallig beginnen ze eens met het gezonde Kruschen-systeem en dan misschien wel voor het eerst in hun leven zullen eiken dag alle afvalstoffen uit hun organisme verwijderd worden. Ge zond, frisch bloed stroomt door hun aderen. En bijna onmiddellijk daarop voelen zij dat hun jeugd terugge komen is. Zij voelen zich Jeugdig, energiek en opge wekt. In één woord is dit het beroemde „Kruschen- gevoel." Kruschen Salts ls uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit alles eens zelf ts ondervinden op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Hol land zijn onder de apothekers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt deze gratis proefflacon ge bruiken zonder de gewone flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet volkomen tevreden bent, kunt U de groote flacon terugbrengen bij den winke lier waar U baar kocht en hij zal U uw Fl. 1.60 (uw geheele uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet. dat de gratis proefflacon alleen verpakt ls bij de groote maat van Fl. 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitverkocht heeft. (Adv.) Passagiers van een huur-anto te Rotter dam overvallen, beroofd en mishandeld. De man, een Duitscher, van 3000 gul- den beroofd. De daders gearresteerd. Zondagnacht te omstreeks 3 uur vond een surveil- leerende agent van politie, in de omgeving van het Westplein te Rotterdam een man op den grond lig gen, die bij een nadere beschouwing op een vreese- lijke manier toegetakeld bleek te zijn. Zijn gezicht was bol opgezet en beide oogen waren dicht gesla gen De agent nam den man. die de 46-jarige Duitsche koopman E. K., uit Melsungen bleek te zijn, mee naar het politiebureau aan de Witte de Withstraat. Daar vertelde de Duitscher. dat hij omstreeks mid dernacht op den Schiedamsche Dijk een snorder had aangeroepen en deze opdracht had gegeven hem naar zijn hotel op het Westplein te rijden. Daar aangeko men vroeg de chauffeur voor het korte ritje niet min der dan tien gulden. De Duitscher weigerde dezen belachelijken prijs te betalen. Hij bood aan f5 te ge ven, doch de chauffeur ging daar niet op in en stel de voor om naar een politiebureau te rijden. Daar zou de zaak wel in orde komen. In plaats van naar een politiebureau te rijden, reed de chauffeur echter naar de Parkkade, waar hij plot seling stopte. Er was daar geen sterveling te zien en voor dat de Duitscher er op verdacht was sleurden de chauffeur en een man, die naast dezen zat, hem uit den wagen. Zij sloegen hem tegen de straat, trapten hem op het gezicht en toen hij op deze wijze buiten gevecht ge steld was, roofden zij hem alles af wat maar van waarde was. Toen hij weer bij kwam, bemerkte hij, dat al zijn geld verdwenen was Dit bestond uit twee biljetten van 50 Mark, vijf van 100 Mark, één van 500 Mark, één van 1000 Mark, één van 100 Belg. francs, acht van 1 p.st. en een cheque van 100 p.st. Voorts ver miste hij twee horloges en zijn paspoort, dat in een leeren étui zat. De mishandelde man kon een vrij volledig signale ment van zijn aanranders opgeven en nadat hij deze inlichtigen gegeven had, oordeelde men het noodig hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel over te brengen Hij is daar ter observatie opgenomen. Aan de hand van de signalementen heeft de politie onmiddellijk een onderzoek ingesteld en dat heeft Maandagmiddag geleid tot de arrestatie van den 21- jarigen chauffeur P. O., en den 23-jarigen varensge zel J. T. A. H. Na een langdurig verhoor zijn zij door de mand gevallen en hebben zij een bekentenis afge legd. Zij weigeren echter te zeggen waar zij het geld gelaten hebben. De politie stelt daar nog een onderzoek naar in. In de nabijheid van Boskoop. In samenwerking met ambtenaren van belastingen en de politie van Recuwijk, heeft de Goudsche Keu ringsdienst van waren in de gemeente Reeuwijk, nabij de grens van Boskoop, een slachtplaats ont dekt, waar ziek en invalide vee frauduleus werd ge slacht. Bij een naar aanleiding van gewekte vermoedens ingesteld onderzoek bleek, dat bij den veehouder V. een koe, die aan darmziekte was gestorven, niet aan gegeven, noch vernietigd was, doch door de slach ters T. en v. 't H. in den nacht, na den dood van de huid werd ontdaan en uitgebeend. Teneinde den schijn te wekken, dat niets onbehoor lijks was geschied, hebben zij een kuil gegraven en daarin de beenderen geworpen. Toen op last van den keuringsdienst dit „graf" werd blootgelegd, vonden de politie, de keurmeester en de ambtenaren niet anders dan het geraamte der koe. Bij voortgezet onderzoek kwam nog aan het licht* dat dezelfden van den veehouder v. d. D. te Wad- dinxveen voor f 15 een koe, die niet meer loopen kon, hadden gekocht en uitgepond. Het heette voorts, dat ook in de Gouwe zich vleesch bevond. Naar aanleiding van de hieromtrent ontvangen aan wijzingen, liet de keurmeester een gedeelte van de rivier afdreggen en werkelijk werden groote stuk ken vleesch en beenderen opgepikt, die vermoedelijk van ziek en invalide vee afkomstig waren. Tegen T. en v. 't H. en den veehouder V. is pro ces-verbaal opgemaakt, wegens overtredinr van de Vleeschkeuringswet. De beide slachters werden voorts nog verbalisecrd wegens overtreding van de wet op het geslacht. STOEIEND OP EEN FIETS. Een ernstige val. Bij het stoeien op een rijwiel gezeten, is Maandag middag de 14-jarige Truus L.. op den Rijksstraatweg, nabij Sloterdijk, zoodanig komen te vallen, dat zij een ernstige hersenschudding bekwam. Door een passeerenden auto werd zij opgenomen en naar een ziekenhuis overgebracht. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 757 m.M. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 9 gr. C. Is 48 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONPERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien - Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. BOERDERIJ en TUINDERIJ Een artikel ln de „Messaggero". Te verwachten ls. dat Italië en Nederland weldra den steun v«n andere gedupeer- de landen zullen krijgen. De Romeinsche corr van het Handelsblad meldt: Op het oogenblik. waarop de Duitsche commissie Italiaansch grondgebied betreedt, publiceert de Ro meinsche „Messaggero" een belangrijk artikel over de Italiaansch-Duitsche handelsbetrekkingen. Zooals men weet, heeft dc regeering te Rome reeds van tevo ren dusdanige maatregelen genomen, dat men te Ber lijn wel gedwongen zal zijn om althans ten opzicht» van Italië de afgekondigde beperkingen geheel ol gedeeltelijk te herroepen. Met voldoening constateert de „Messaggero". dat in navolging van Rome ook Den Haag aan de regeering Von Papen rijn ontevreden heid heeft getoond en dat te verwachten is. dat de bei de landen weldra den steun van andere eveneens door de Duitsche maatregelen getroffen regeeringen zullen verwerven. Het is onmogelijk om hier den inhoud van het uit voerige Italiaansche artikel weer te geven, doch de volgende cijfers zijn toch van te veel belang, dan dat wij ze niet zouden overnemen: In 1927 was de Italiaansche uitvoer naar Duitsch land nog steeds grooter dan de invoer uit dat land; de gunstige balans sloot dat jaar met 245 millioen lire; in de vier daaropvolgende jaren waren de cijfers voor Italië steeds negatief. Het deficit over de periode 1928—1931 bedroeg niet minder dan 2 mil- liard en 332 millioen lire! Niettegenstaande dezen voor Duitschland dus zéér gunstigen ommekeer en niettegenstaande men op initiatief van Berlijn op l Juli 1.1. tot nieuwe voor Duitschland nog gunstiger handelsverdragen was gekomen, kondigde dit l&nd scherpe contingenteering en vastlegging der Italiaan sche credieten in het Rijk aan. Temeer moet deze ultra-protectionistische politiek verbazen, zoo vervolgt de „Messaggero", wanneer men bedenkt, dat Duitschland onder de Europeesche mo gendheden de eenige is, die in deze crisisjaren een gunstige handelsbalans heeft aan te wijzen met in 1931 nog een batig saldo van bijna 15 miiyard lire (2 milliard gulden). In 1928, dus vóór de crisis, werd de netto-opbrengst der Duitsche industrie geschat op 32 milliard mark; thans is die opbrengst zeker minder, doch de hoe veelheid der producten, waarmee Duitschland de we reld overstroomt en in het hijzonder ook de Italiaan sche markt voor Italiaansche producten ongunstig be- invloedt, is thans grooter dan in 1928. De Duitsche industrie is door de crisis in een bijzonder gunstige positie gekomen. Thans tracht men ook den land bouw, door sterke protectie, verder te beschermen en houdt daarbij geen rekening met de belangen van de landbouwstaten. die Duitschlands klanten zijn voor industrie-producten. Nog meer wil men den invoer verlagen. Deze be staat voor 42 uit grondstoffen voor de industrie, voor slechts 18 uit verwerkte artikelen en voor 10 uit voedingsmiddelen. Alleen op deze laatste 40 is bezuiniging mogelijk. Doch dan moet men te Berlijn ook tegenmaatregelen verwachten! De „Mes saggero" hoopt, dat men spoedig tot vriendschappe- lijker betrekkingen zal geraken, doch wijst er tevens op. dat Italië zoo noodig alles wat het uit Duitsch land betrekt, ook zélf zal weten te fabriceeren of in het ergste geval de eenmaal in Duitschland geplaat ste orders zal doen toekomen aan die landen, die hunnerzijds Italiaansche producten koopen! VOOR TUINBOUWPRODUCTEN. Naar wij vernemen, zal het door de provincie Noord- Holland in te stellen in- en verkoopbureau voor tuin bouwproducten, worden gevestigd in het Landbouw- huis te Alkmaar. Tot directeur is benoemd de heer P. Klant, secre taris der Prov. Commissie uit de veilingen in Noord- Holland. De heer A. W. Michels, lid van Gedeputeerden, zal optreden als voorzitter der commissie, die op de ver richtingen van dit bureau zal toezien. De samenstelling dezer commissie moet nog plaats hebben. Zooals bekend is, stelt het In- en Verkoopbureau zich ten doel, de aan de Noord-Hollandsche Groente veilingen aangevoerde producten, die de daarvoor ge stelde minimumprijzen niet kunnen opbrengen voor rekening van de Provincie aan te koopen. Aan elke veiling wurdt één van de handelaren alt vertegenwoordiger van het bureau aangesteld, dio zorg moet dragen voor de verzending van de produc ten. De door de Provincie overgenomen producten zul len worden gedistribueerd als menschelijk voedsel, daar waar een tekort bestaat, of als veevoeder. Voor de distributie als menschejijk voedsel zal de direc teur zich in verbinding stellen met liefdadige instel lingen en inrichtingen van sociaal nut in verschil lende plaatsen van het land, voor zoover deze in richtingen in aanmerking komen, om door het bu reau te worden bediend. Voor de levering van groenten, eventueel ook van vroege aardappelen, als veevoeder of pluimveevoeder, wordt de medewerking gezocht van diverse land bouworganisaties. Door de bovenvermelde maatregelen wordt aan de tuinders eenige vergoeding voor hunne onverkoop bare producten verzekerd en tegelijk de vernietiging van goede producten voorkomen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 6