Raad Heerhugowaard. -De dame die zich Bancroft noemde RUSSISCHE VARIA. Vergadering van den Raad op 10 October. Voorzitter burgemeester Van Slooten opent om 2 uur de voltallige vergadering, waarna voorlezing der notulen en onveranderde vaststelling volgt Aan de orde zijn: fe. Dankbetuiging van den heer Kwanten voor de be moeiingen. welke vlug afkomen van gijn pensioen ten- Idem Iran den heer Hartog voor do veranderingen In ziin laatst betrokken woning. 3e Verzoek muziekvereen. H.U.G.O. om weder de Jaariüksche subsidie te mogen ontvangen. Toegestaan f 50. 4e Verzoek ontheffing schoolgeld 1931 van Jb. Bes, aan den Hondenweg. In handen van B. en W. ter afwik keling gesteld. 5e. Verzoek subsidie A.N.RJB. In verband met minder gunstige tijdsomstandigheden afgewezen. 6e. Eenzelfde lot ondergaat het verzoek om subsidie der oommissie van den legwedstrijd te Beemster. 7e. Verzoek van den heer Verhaar te Zijdewind om eenige tegemoetkoming vervoer Zuiderzeearbelders. Ook de betreffende arbeiders hebben dienaangaande geadresseerd, daar in het winterseizoen de verdiensten minder worden en bovendien ook nog zeer ver den pol der lngefietst moet worden. Momenteel maken nog zes arbeiders uit de gemeente van dit voertuig gebruik, terwijl ongeveer een gelijk aantal den weg dagelijks per rijwiel aflegt. De heer Wagenaar vraagt hoeveel deze menschen per week verdienen. Voorzitter zegt dat dit volgens de berichten tusschen f 17 en f 19 is. De heer Groenland is er voor het verzoek toe te staan Als van dit bedrag nog f 3.50 af moet, blijft er niet te veel over, gerekend dat men 's morgens vroeg van huis gaat, 's avonds laat thuis komt en den geheelen dag zwaren arbeid moet verrichten. Ook de heer Wagenaar vindt billijk dat weder een tegemoetkoming van f 1.50 per week gegeven wordt, ge hoord het gesprokene. 8e. Van de commissie uit de Westfrische gemeenten zijn verschillende geschriften ingekomen oa een con cept werkloozenregeling. Als norm voor de uniforme steunregeling is gesteld: Geh. en ongeh. kostwinners f fs per week met f 0.75 toelage voor ieder gezinslid boven 2 personen tot een maximum van ze" personen, boven dien een maximum bijdrage in de woninghuur van f 1 per week, indien deze boven de f 2.50 is. Kostgangers f 5.50 per week. Ongeorganiseerden en uitgetrokken gehuwden en kostwinners f 7 per week, toeslag als boven. Kostgangers f 4.50 per week. Voorzitter deelt mede dat in de Zaterdag te Alkmaar gehouden vergadering deze regeling druk besproken is. Heeft men werkverschaffing van f 0.25 per uur, dan zou voor menschen met groote gezinnen de werkloozensteun boven het totaal loon in de werkverschaffing komen. Ook vindt hij dat rekening moet worden gehouden met de plaatselijke omstandigheden. Als de toestand blijft zoo hij is, zal spoedig deze regeling zoodanig zijn, dat een werklooze meer Inkomen heeft, dan Iemand die ge regeld werkt. Op een vraag van den heer Koóij deelt Voorzitter mede, dat reeds een steunregeling werd Ingezonden aan den Minister, doch alsnog werd terugontvangen met de mededeeling dat het getal werkloozcn in de gemeente nog niet groot genoeg was, om de rijkssubsidieregeling toe te passen. Thans is deze regeling opnieuw ter goed keuring opgestuurd, doch nog geen antwoord ontvangen. Waar de loonstandaard in velschillende gemeenten ech ter verschillend is, is men van opinie dat men zich aan de ter goedkeuring opgezonden normen moet houden. De heeren Kostelijk en Wagenaar pleiten voor het in werking brengen der toeslagregeling baggeren, waarbij door den betrokken landbouwer 30 pet. wordt bijbetaald. Aldus wordt besloten*een oproep te doen aan de ver schillende landbouwers om te zien hoevelen geneigd zijn een dergelijke proef te nemen. Plus den toeslag kan dan door den arbeider pl.m. f 13.50 per weekverdiend worden, terwijl de tuin der dan hieraan f 4 behoeft te betalen. Ingekomen is het rapport van den schoolarts, waar- "uit blijkt dat in 1931 in totaal bij eerste ronde 166 kin deren werden onderzocht, waarvan een 64-tal afwijkin gen vertoonde. Steeds volgde hierover bespreking met of schrifte lijk bericht aan de ouders. Aan een later onderzoek werden nog 36 kinderen onderworpen, waarbij 17 afwijkingen werden gecon stateerd. Bovendien werden door de betreffende onderwijzers tientallen leerlingen naar het spreekuur gezonden. Waar thans aan school Donkereweg en Kruis ook lokalen voor onderzoek beschikbaar waren, kwam ook hierin verbetering. Door omstandigheden konden slechts de Dinsdag- en Vrijdagmiddagen voor bezoek aan de scholen benut %orden. In verband met'de hangende verlaging salaris amb tenaren, meent de arts voor te moeten slaan ook dit FEUILLETON. Roftan van Norbert Garai. 14. „Dat is nu Josua," zei Berry tot Nicole, „Josua, die me heeft opgevoed," Nicole reikte den ouden man vriendelijk de hand. „Lord Berry heeft me veel van u verteld. Zoo o.m. dat u het vaak noodig hebt geoordeeld hem een flink pak slaag te geven." ..Ik zou zoo vrij willen zijn Mylady te verzekeren" antwoordde Josua, meesmuilend, „dat dat slechts in het allernoodzakelijkste geval..." hij schraapte zich de keel, „...als het werkelijk niet anders ging... en natuurlijk slechts in opdracht van Zijn Lordschap..." „Maar ook wel eens niet in opdraoht van zijn Lord schap..." „Maar ook wel eens niet in opdracht van zijn Lord schap, oude Josua", viel Berry hem vergenoegd in de rede. „Weet je nog, dat je me eens uit het water hebt gehaald, toen ik uit liefdeskommer een eind aan m'n leven wilde makeu, omdat Bessie, de dochter van den brievenbesteller me ontrouw was geworden? Zij had haar hart aan een smidsknecht geschonken en dat maakte me wanhopig." De herinnering aan deze gebeurtenis deed den ouden man glimlachen. „Ja, Bessie, de dochter van den brie venbesteller..." zei hij, in gedachten verzonken. Plot seling echter schrok hij in zijn overpeinzingen op, zocht haastig in een zijner zakken en haalde een telegram te voorschijn. „Een telegram voor Mylord. Het is onge veer een uur geleden bezorgd." Berry vouwde het telegram open. „Mijn man stemt In schelding toe, Elis," las hij. Een oogenblik stond hij perplex. Savages wilde Elis vrij geven! Daarvoor was slechts één verklaring: hij had Nicole Irvine lief en wilde haar tot zijn vrouw ma ken. Dat was het! jaar reeds zijn vergoeding met 20 pet. te verlagen. De heer Kostelijk vraagt of nog altijd de Christelijke school zich van dit onderzoek afzijdig houdt. Voorzitter antwoordt dat in zeven scholen dit onder zoek wordt toegepast en dus wat genoemde school betreft, de toestand ongewijzigd is gebleven. 10e. Verzoek van mej. Tesselaarv. d. Heijden om meer steun te ontvangen, aangezien zij van het B.A.S. niet genoeg ontvangt om van te kunnen rondkomen, daar haar man nog steeds in het St. Elizabthsgesticht verpleegd wordt. In verband hiermede leest Voorzit ter tevens een schrijven voor van de Moeder Overste van dit ziekenhuis, waarin de gemeente gevraagd wordt, zich borg te stellen voor de betaling der ver- pleegkosten. Voorzitter deelt mede, dat bericht Is ontvangen van de K.L.M.. dat deze verzekerd Is tegen derden. Van de verzekeringsmaatschappij kwam echter bericht in, dat zij meende zich op het standpunt te moeten stel len. in deze niet verplicht te zijn tot uitkeering. Besloten, na toelichting Voorzitter, van de totale gezinsinkomsten voorloopig nog geen verhoozing te geven, terwijl wat betreft betaling, verbinding zal worden gezocht met de rechtbank. 11e. Schrijven Ged. Staten betreffende vermindering jaarwedden B. S. en O., voorloopig voor den tijd van 3 jaar. Voor kennisgeving aangenomen. Hierna komt in bespreking het In de vorige verga dering om prae-advies in handen van B. en W. ge stelde verzoek betreffende twee arbeiders uit deze gemeente, die werken aan „Koophandel'' te Noordschar- woude. Door het college wordt voorgesteld dezelfde regeling toe te passen als in Noordscharwoude (norm f 10.met f 0.75 toeslag per kind tot een maximum van 6 kinderen en huurtoeslag van maximum f 1 per week). Na eenige bespreking goedgevonden. Vastgesteld wordt de verordening betreffende de In de vorige vergadering goedgekeurde verhooging van de 2e In de 3e klasse gemeentefondsbelasting. Het schoolbestuur der Parochie H. Dionysius ver zoekt voor vernieuwing van het dak van het gymna stieklokaal, wegens doorroesten van het tegenwoordige uit plaatijzer bestaande, medewerking van het ge meentebestuur, kosten totaal f 525. De gemeent-opzlchter heeft geadviseerd, dat ver nieuwing zeer noodzakelijk was, daar het dak ver schillende doorgeroeste plekken vertoonde. De heer Krom meent, dat in verband met art. 72 der L.O.-wet hier niet veel over te praten Is. Aldus goedgevonden. Gemeentebegrooting. Namens de commissie belast met het nazien der be grootingen, ij door den heer Kostelijk schriftelijk rap port uitgebracht. De heer Wagenaar krijgt uit dit rapport den indruk, dat bezuinigen ook in de gemeente-flnanciën ge- wenscht, doch zeer moeilijk is. Geadviseerd is de aandacht van den Raad te vesti gen op de 20 opcenten op het ongebouwd en mogelijke afvoering daarvan. Hij voelt hier veel voor, gezien den tegenwoordigen toestand van den landbouw. De heer Krom zegt, dat z.i. waar gesproken wordt over mogelijke salarisvermindering hier toch zeker de nieuwbenoemd meteropnemer-geldophaler buiten valt, daar deze al een geduchten knauw in zijn salaris#heeft gehad. Wat het eerste punt betreft, zegt voorzitter dat hij zich met hand en tand tegen iedere verlaging der be lasting verzetten zal. Dit jaar heeft men nog zonder buitengewone middelen de begrooting sluitend kunnen krijgen. Maar hoe zal het een volgend jaar gaan? Deze opcenten zijn in ieder geval „safe". Gerekend over de geheele gemeente bedragen deze lasten ruim één cent per snees. Het geld ls hard noodig en deze ver mindering van Inkomsten wordt niet gedekt door an dere inkomsten. De heer Wagenaar noemt als tegenpókten de verla ging der salarissen. Reeds zijn deze voor B., S. en O. vastgesteld en dan zijn er nog de andere ambtenaren. Voorzitter houdt het er voor dat men toch als ge meente met vrijwillig ietwat hooge lasten vrijer vaart, dan wanneer men in financieelen zin aan lager wal geraakt en als noodlijdende gemeente aan het Rijk wordt verbonden als een werfgelt aan een ketting. De heer Groenland meent dat als de 20 opcenten op de grondbelasting afgevoerd worden, men ook van hen die personeele belasting betalen, zeker aandrang zal vernemen om deze "belasting te verlagen. De heer Tromp voert aan. dat deze vermindèrlng pl.m. 1 cent per snees bedraagt en het bij het aan vragen om subsidie werkverschaffing aan het Rijk zeker geen goedon indruk zou maken, als men een be lasting, die men altijd geheven heeft, thans gaat af voeren. De heer Kostelijk is van meening, dat het land te genwoordig veel te zwaar belast is. Polderlasten, Hoog- heemraadslasten. Grondlasten (plus de opcenten van provincie en gemeente) vragen ieder het hunne. De personeele lasten worden door de geheele ge meente gedragen, de grondlasten alleen door de bezit ters van het land. De heer Wagenaar is van meening, dat de commis sie zich hier wel in de goede lijn bewoog, aangezien het Rijk overweegt de grondbelasting af te schaffen. Voorzitter merkt op, dat waar de gemeenten thans 75 van die belasting krijgen, die opnieuw duistere punten in hunne huishouding zal brengen. Als het geheele tekort op de ambtenaren verhaald Zeldzaam! Savages was rijk en hij, bezat niets dan sohulden. En desondanks begeerden de vrouwen, die Sa vages lief had. slechts hem. Elis. zoowel als Nicole. Ja, zeker, ook Nicole! Hij behoefde zijn hand slechts uit te steken en hij zou haar weer om den vinger kun nen winden. Een auto, welke op het stationsplein wachtte, bracht hen naar het oude landgoed, waar Josua Nicole behulp zaam was bij het uitstappen. Als ln een droom ging zij aan Berry's zijde de fraai gebeeldhouwde trap op, die naar het bordes leidde. In de hall kwam Lord Douglas Davis hen tegemoet. Hij was een bejaarde heer, die, hoewel hij sterk voor over liep en zich daarbij op een stok moest steunen, nog grooter was dan Berry, die toch zeker niet klein kon worden genoemd. Terwijl hij Nicole hartelijk welkom heette en daarbij de hoop uitsprak, dat ze zich op het landgoed spoedig thuis zou voelen, wierp hij haar van onder zijn borstelige wenkbrauwen een onderzoekenden blik toe. Toen wendde hy zich plotseling tot Josua, die zioh bescheiden op den achtergrond had gehouden en terwijl een vergenoegd lachje om z'n lippen speelde, zei hij: „Wel, Josua, wat zeg jij van onze nieuwe dochter?" En op een toon, die van het noodige respect voor zijn meester getuigde, antwoordde de oude bediende: „Mylord, wij verheugen ons ten zeerste..." Een partü écarté. Het licht kroop snel langs de kronkelende lijnen van den letter „J", sprong daarna over op den kleineren „u" en vervolgde zoo verder zijn weg, tot de naam „Jules Savages" in een zee van licht op het front van het geweldige zakenpand in de City straalde. Dan doof de de lichtreclame plotseling uit, het perceel lag eenige seconden in diepe duisternis, tot het licht bij de krul van den „J." opnieuw zijn baan begon. Een kleine jongen, die 's avonds laat met zijn vader naar huis terugkeerde, had In het voorbij gaan eens, op het gebouw wijzend, gezegd: „Arm huis. Het kan niet slapen; het licht maakt het telkens weer wakker." En zoo was het inderdaad. Dit gebouw sliep niet, niet tegenstaande de deur gesloten was en van de vele vensters geen enkele lichtstraal naar buiten doordrong. In een der kantoren ratelde onophoudelijk de telefoon, ondanks het nachtelijk uur. Het licht van de bureau- moet worden, zullen deze wèl een zwaar loodje moe ten leggen. De heer Groenland is van meening, dat het leeuwen aandeel der personeele belasting door zakenmenscben wordt gedragen. De heer Tromp merkt nog op, dat bij herziening der grondbelasting hier zeer zeker verhooging zou worden ingevoerd, aangezien vele grónden laag zyn geschat. Hierna wordt overgegaan tot postgewijze bespreking. De heer Kooij vraagt naar aanleiding van den post vervoer schoolgaande kinderen, hoedanig de ont- vangstpost ad f 100 ontstaat. Voorzitter licht toe, dat enkele ouders wel, anderen niet ln staat zijn een bijdrage te geven. De uitgaven zijn geraamd op f 500. De heer Tromp zegt, dat de gemeente den wagen liet rijden en men als gemeentebestuur bedelde om een bij drage. Men zal thans trachten een bepaalde vergoe ding per kind te gev.en Goedgevonden wordt onderhandelingen in deze aan te knoopen. De heer Kostelijk zou gaarne een uitspraak van den Raad hebben inzake het pensioensverhaal ambtenaren. Waar thans echter de kortingen op B. S. en O. be kend zijn, is deze zaak ln een ander stadium gekomen, dan toen het rapport werd geschreven. Voorzitter deelt mede, dat in verband met het Amb tenarenreglement in deze den vereenigingen van amb tenaren kennis zal moeten worden gegeven van een voorgestelde verlaging en hun oordeel gevraagd. Hij ls van meening, den zelfden maatstaf toe te moeten passen als door de provincie op de hoogere ambtenaren van toepassing is verklaard, terwijl men dan den nieuwbenoemden meter-opnemer, in wiens salaris-grond slag de tijd zich reeds afspiegelt, evenredige verhoo ging zou moeten toekennen. De heer Kostelijk zegt zijn stem niet aan deze be slissing te kunnen geven. Hij meent echter dat het college van Ged. Staten den maatstaf te laag heeft ge steld, gezien de tijdsomstandigheden. Speciaal voor de plattelandsgemeenten, waar de levensstandaard zoo veel lager ls dan in de steden. Hij denkt bij deze aan de huishuren Voorzitter bestrijdt deze meening. In de stad zijn de huren hooger, maar dat is het eenigste. Als men Za terdags in de stad komt, ziet men verschillende inwo ners dezer gemeente daar hun inkoopen doen. Dat is een bewijs, dat zij daar goedkooper terecht kunnen, bovendien is de gemeente thans in de derde klasse Ge meentefondsbelasting, wat ook geldt voor de ambte naren. Ook den heer Tromp ls het tegengevallen, dat Ged. Staten niet verder zijn gegaan. Hij had gehoopt op een intrekking van het indertijd genomen besluit tot verhooging. Billijkheidshalve meent hij thans niet verder te moeten gaan dan Ged. Staten. De heer Groenland is het hiermede eens. De heer Kostelijk wil hetgeen in het rapport is ge steld als voorstel indienen, n.1. 8% pensioensaftrek. Voorzitter deelt mede, dat steeds 8 bijdrage Is betaald. Bij stemming blijkt dat de Raad zich niet vereenigen kan met het voorstel Kostelijk (65) en wordt besloten dat B. en W. ln de volgende vergadering met voor stellen zullen komen in den geest van de verlaging van het hooger personeel, voorgesteld door Ged. Staten. Aangaande een opmerking post malariabestrijding merkt wethouder Tromp op. dat de malaria indertijd hier een geesel genoemd kon worden. Voorzitter voegt hieraan toe dat als men toen onder mll. dienst kwam al dadelijk hieromtrent iets te hooren kreeg, doch dat dit thans is afgeloopen. De heer Wagenaar is van meening dat verschillende subsldieposten met 20 pet. verlaagd kunnen worden. Ook noemt hij versobering bij de O. L. scholen. Voorzitter zgt dat deze al zoo sober mogelijk worden behandeld, doch duur zijn in verhouding tot de Bijz. scholen, die een veel grootere bevolking hebben. De heer Wagenaar stelt voor de 20 opc. ongebouwd af te schaffen, welk voorstel door den heer Kostelijk ondersteund wordt. Ook meent hij dat naast de 20 pet. vermindering die het schoolartseninstituut thans reeds met zioh brengt, algeheele afschaffing hiervan overwe ging verdient, Willen we ernstige bezuiniging bereiken dan zullen we dingen over boord moeten gooien. De heer Wagenaar stelt hierop voor de vergadering tot een volgenden dag te schorsen. Dit voorstel wordt echter niet ondersteund. Bij stemming over het voorstel Wagenaar-Kostelijk, wordt dit verworpen met acht tegen 3 stemmen (Wa genaar, Kostelijk en Van Langen). Hierna wordt de begrooting aangenomen als voorge steld, met onvoorzien f 4178.59, in totaal ontv. en uitga ven gew. dienst op f 158.325.82, behoudens de aan te brengen wijzigingen in verband salaris ambtenaren. Kapitaaldienst f 3780. Begrooting Burgerlijk Armbestuur sluit met een eind cijfer van f 8905.48, ontv. en uitgaven. Voor het G.E.B. volgde vaststelling met als ink. gewone dienst f 40.522.20; uitgaven f 37.716.99, verm. winst f 2805.21. Kapitaaldienst ontv. en uitg. f 54.774.04 Behoudens wijziging salaris ambtenaren. Vastgesteld wordt de gewijzigde pensioengrondslag van den heer C. Hartog, in verband met zijn benoeming secretaris commissie tot Wering van Schoolverzuim. Hierna doet Voorzitter mededeelingen omtrent de be sprekingen, gevoerd met de eigenaars van de gronden, waarop en waarlangs de Donkere weg gelegen is. Het slotaanbod was dat deze aangeboden werden te gen f 75 per snees, wat een kosten van ongeveer f 800 met zich zou brengen, waardoor de gemeente het recht lamp viel hel op de vermoeide trekken van twee men schen, van wie deze dag de uiterste krachtsinspanning had geëlscht Savages keek op zijn horloge. „Verdraaid al half twaalf! Die beroerde staking in Bremen heeft al m'n plannen voor vandaag omver geworpen. Het was een zwarei dag, Haynes, wat?" „Een zeer zware dag, Mr. Savages." „Is er nog wat bijzonders?" „Niets, Mr. Savages." De secretaris raapte de papie ren bijeen, die op den schrijftafel verspreid lagen en borg ze zorgvuldig in een lade. Savages, die inmiddels zijn jas had aangetrokken, ver zocht Haynes zioh te haasten en hem te vergezellen. „Een kop sterke koffie zal je goed doen, Haynes. Zoo als ik zie, is deze dag je niet in de kleeren gaan zitten. Maak voort: het kleine café hier in de straat zal nog wel open zijn." Maar toen zij in het café bij een kopje mokka zaten, was het ook Savages aan te zien, dat de opwinding, die een gevolg was van de onverwachte staking in Bremen, niet zonder meer aan hem voorbij was gegaan. Moe en afgemat leunde hij achterover in zijn stoel en dacht na Het werk had hem vandaag dusdanig in beslag geno men, dat hij eerst nu gelegenheid kreeg aan zijn parti culiere aangelegenheden te denken. Zijn vrouw wilde zioh van hem laten scheiden. Zijn secretaris had haar de boodschap overgebraoht, dat hij een scheiding niet in den weg wilde staan. Een handige zet! In zijn weloverwogen plan was ook deze stap vooruit overzien en berekend, even zoe goed berekend als de reis van Nicole naar Schotland... Schotland... Nu zou Nicole zeker wel reeds op het landgoed van den ouden Lord Douglas zijn aangeko men. Welke wending zouden daar de zaken nemen? Hoe zou Berry zich tegenover zijn nieuwe zuster ge dragen? Zou hij invloed op haar krijgen? Ging alles naar wensch? Hij had alles gedaan, wat in zijn macht lag om de gebeurtenissen in de door hem gewensohte banen te leiden. Maar als het noodlot wilde, wierp het al zijn plannen en berekeningen omver... En wat dan, als zijn plan mislukte? Als de omstan digheden hem er toe zouden dwingen van zijn vrouw afstand te doen? Plotseling was zijn lethargie verdwenen. Afstand doen van Elis? De vrouw, die voor hem, den nuchteren za kenman, alles beteekende, vrij geven? Neen, duizend- krijgt om den weg in werkverschaffing te verbroeden. De heer Wagenaar verlaat de vergadering. Op een vraag van den heer Kroon deelt Voorzitter mede, dat de polder den weg onderhoudt, doch de aan- wonenden eigenaar zijn. Het is een eigenaardig geval, doch men kan er een object van werkverschaffing in vinden. Goedgevonden als voorgesteld. Voor het vervolgonderwijs hebben zich in totaal 13 leerlingen aangemeld over de 4 scholen. Bij concentratie in school n kon men slechts 8 leerlingen krijgen. De heer Quant vindt het jammer, dat, als het onder wijs niet doorgaat, hier het bijzonder onderwijs in der knel zou komen, daar er zich bv. aan de H. Familie- school nogal eenige gegadigden hadden opgegeven. De heer Kroon is van oordeel, dat nu bij doorzetting van het 7e leerjaar, het vervolgonderwijs als duur in stituut is te kenmerken, indien zoo weinigen prijs op deelname stellen. Algemeen goedgevonden dezen winter geen vervolg onderwijs te geven. Van het .orisiscomltê is een verzoek om een bijdrage ingekomen. B. en W. meenen, gezien de speciale geval len, waarin hier hulp geboden wordt/ den raad voor te moeten stellen eén bedrag te voteeron van f 1000. De heer Kroon vraagt een nadere uiteenzetting. Wethouder Tromp geeft toelichting, dat er speciaal in onze gemeenten velen buitengewoon gedupeerd zijn en voor geen werkloozenuitkeering ln aanmerking komen, verplicht zullen zijn zich binnenkort naar het Armbe stuur te begeven. Voorzitter deelt mede. dat ook van vele arbeiders het loon zoo laag is dat eigenlijk met dit bedrag lang niet rondgekomen kan worden, en eenige hulp zeer welkom zal zijn. De heer Kooij is nog van meening, dat eerst de le den van dit comité nogmaals rond moeten gaan, voor de gemeente geeft. De heer Kostelijk is gezien de omstandigheden van meening. dat een bedrag van f 1000 in dit geval teveel gevraagd ls. De heer Groenland vindt dat dit bedrag zeer zeker hoog is. Doch een gang naar het B.A.S. is voor velea zeer moeilijk en deze kan hierdoor misschien voorko men worden. Bij stemming wordt het voorstel van B. en W. aange nomen met 6 tegen 4 stemmen (Kostelijk, Kooij, Kroon, Pool). Besloten wordt nog dat evenals den vorigen winter de politie weder de nachtelijke surveillancediensten per auto zal houden. Hierna sluiting. EEN MISLUKT BROEDSEL. De Amerikaansche schrijver Stephan Leacock ver telt van zijn reis door Rusland een alleraardigst» anecdote, die tegelijkertijd karakteristiek ls voor het streven der Russische autoriteiten om alles te wlller dwingen. Tot het vijf-jaren-plan behoort o.a. ook d« bevordering der hoenderteelt. De Sovjet-regeering be stelde daarom bij een Canadeesch ingenieur een reus achtige broedmachine( welke de uitvinder zelf in Rus land ln elkaar zette en die zoo schitterend werkte, dat uit 50.000 eieren niet minder dan 49.700 kuiken/ werden gewonnen. De Russische opzichter, die na dei afreis van den Canadeeschen ingenieur de broedma chine overnam, was zoo eerzuchtig, dat hij nog betera resultatén wilde bereiken. Hij deed andermaal 50.000 eieren in de broedmachine, terwijl hij de temperatuur aanmerkelijk verhoogde. De uitslag was 50.000 steen hard gekookte eieren. EEN VREEMDSOORTIGE BRANDSTOF. In de Sovjet-Unie worden de locomotieven in den regel door verhitte olie gedreven. Op alle groote kruis punten bevinden zich groote tanks, waaruit de olie in de ketels der locomotieven wordt gepompt. Kort gele den nu kwamen twee ketelwagens met verhitte olie in Ursatijwskaja binnen, een station aan den Middel- Aziatischen spoorweg. De olie werd onmiddellijk in de groote stationstank gepompt. Een uur later liep de Mosltouer express bin nen. Hij vulde zijn voorraad olie aan, waarop hij d# verdere reis voortzette. Toen de trein 20 K.M. had af* gelegd, weigerde de locomotief plotseling. Trots alle bemoeiingen van den machinist was het onmogelijk, de locomotief weer op gang te brengen. Een paar inge nieurs inspecteerden de locomotief nauwkeurig. Alle deelen der machine werden zorgvuldig onderzocht, d« oorzaak van het weigeren kon echter niet worden ont dekt. Een van de technici maakte den ketel open. om te zien of deze nog voldoende met olie gevuld was. Hij stak een vinger in de vloeistof en bemerkte tot zijn groote verrassing dat deze ditmaal van een zeer eigenaardige substantie was. Zij was dik, taai en zoet. Het bleek, dat in de tank aan het station Ursatijewka- ja bij vergissing in plaats van olie, honing was ge pompt. maal neen! Hij had haar hartstochtelijk lief en zelfs zijn nuchter verstand was tegen die liefde niet opge wassen. De vrees, dat de loop der gebeurtenissen ster ker zou blijken dan hij. maakte hem zoo onrustig, dat hij plotseling van zijn stoel opsprong. Hij moest den volgenden ochtend vroeg naar Man chester reizen. Met opvallende verstrooidheid gaf hij zijn secretaris in alle haast nog eenige aanwijzingen, daar het mogelijk was, dat de zaken, welke hij had af te doen. hem daar langer zouden ophouden dan vooruit te voorzien was. Daarna nam hij zoo haastig van Hay nes afscheid, dat deze hem verbaasd nastaarde. Niet minder verbaasd was Elis. toen haar moeder een kwartier na middernacht op haar toetrad met de woorden: „Je man is er." „Mijn man? Waar?" „In de muzieksalon" „Ik heb hem niet eens zien komen Hoe lang ls hij dan al hier?" „Dat weet ik niet, Elis Heb jij er eenig idéé van, wat hem hierheen voert?" Deze vraag kon Elis niet beantwoorden. Misschien had hij zijn spijt van zijn besluit om haar vrij te geven Zij ging naar de muzieksalon en trad onbevangen op haar man toe Deze stond in een der hoeken van het vertrek en converseerde met Marion, de dochter van Lord Drummond „Jij, hier, Jules?" „Ja, je was zoo druk in gesprek, dat ik je niet wilde stooren." „Mr. Savages vertelt mij juist iets van de groote sta king onder de havenarbeiders in Bremen". Marion, die steeds op ^enzelfden luiden, sohel klinkenden toon sprak, in welke omgeving zij zich ook bevond, ratelde nu aan één stuk door: „Stel je voor, Elis, je man heeft vandaag 500 pond alleen voor telegrammen en telefoon gesprekken uitgegeven! 500 Pond! Is het niet dol? Wat kan je al niet voor 500 pond doen? Lieve help, ik zou dat bedrag wel nuttiger hebben besteed! Eer ik 500 pond voor codewoorden uitgaf!..." „Wat zou u daar dan mee doen?" vroeg Savages lachend. „Zeker bij "Varndal Co. een paar toiletten bestellen of een mooie bontmantel, nietwaar?" Wordt vervolgt.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7