iliiiiu Nitiis- Von Papen aan het woord. Frankrijk wil een Vrije invoer in verdrag met de V.S. Engeland. De afsluitdijk berijdbaar. Uitgevers: N.V. vJi. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Welke plannen zijn regeering heeft. De contingeeringspolitiek. OP ZOEK NAAR EEN MUMMIE. De strafexpeditie in Mandsjoerije. EIEREN, KAAS EN BOTER IN DUITSCHLAND. Het kapseizen van de K r a k a t a u. Donderdag 13 October 1932. SCBAEER 76ste Jaargang No. 9158 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno« inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend* PIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EEN BOVEN DE PARTIJEN STAAND STAATSGEZAG. Te Munchen heeft de Duitsche Rijkskanselier Von Papen voor den bond der Beiersche industrie een rede gehouden, waarin hij een uitvoerig overzicht gaf van alle vraagstukken der binnen- en buitenlandsche poli tiek. Wat de buitenlandsche politiek betreft, wees de rijkskanselier erop, dat Duitschland vrijheid en gelijke rechten wenscht en den vrede wil, doch geen nieuwe onrust, geen wedstrijd in de bewapening en geen oor logszuchtige avonturen verlangt Vervolgens verdedigde hij het economische program ma der regeering, dat een zoodanigen weerklank heeft gevonden als met geen anderen regeeringsmaatregel se dert den oorlog het geval is geweest, hoewel natuurlijk op enkele onderdeden critiek is geoefend. Op het gebied der sociale politiek is de regeertng geenszins tegen de arbeiders gekeerd. Het is onjuist te beweren, dat de regeering aan de ondernemers milliar- den schenkt. In tegendeel worden middelen beschikbaar gesteld om velen mülloenen werkloozen arbeid en een bestaansmogelijkheid te geven. In den winter hoopt de regeering de ondersteuning voor de werkloozen te kunnen verhoogen en ook de uit- keeringen aan de rentetrekkers. Wat de hervorming van de grondwet betreft, ver klaarde von Papen, dat het doel der hervorming moet ztjn een boven de partijen staand staatsgezag te schep pen, dat niet als een speelbal der politieke partijen heen en weer geslingerd wordt. De hervorming tusschen re geering en volk komt. Aan de groote gedachten van de grondwet van Weimar moet vastgehouden worden, doch wijzigingen zijn noodig, om tot een hernieuwing van het politieke leven tegeraken en de grondwet aan de be hoeften van het volk aan te passen. De regeering moet onafhankelijk van de partijen zijn en niet meer overgeleverd zijn aan de besluiten van een toevallige meerderheid. De verhouding tusschen regeering en volksvertegen woordiging moet zóó geregeld zijn. dat de regeering en niet het parlement het staatsgezag handhaaft. Als tegenwicht tef£n partijbesluiten van den rijksdag ia een eerste kamer noodig, met soherp omschreven bevoegdheden en aandeel aan de wetgeving. Overwogen wordt of de rijksraad tot een dergelijk lichaam kan worden ontwikkeld. De regeering is voornemens, de hervormingen door te voeren in nauw overleg met de landen. Zij wijst alle maatregelen van de hand die direct of indirect Pruisen tot een slaaf van het rijk zouden maken. Wij zien hier dus dat de Kanselier met groote openhar tigheid erkent dat hij 't plan koestert om de dictatuur van een kleine groep, die volgens hem geen partij maar ver boven alle partijen verheven is omdat zij haar ge zag rechtstreeks aan hoogere macht ontleent. De regeering die hij nu volgens zijn schets Duitsch land wil geven is niet meer aan eenlge parlementaire instantie, maar alleen aan eigen geweten verantwoording verschuldigd en dan verder aan den president, die als vertegenwoordiger der democratie in het stelsel figu reert. Van den Rijksdag en de verschillende partijen werd niet veel goeds gezegd en hij verdedigde zonder schroom het absolutisme. Wat de verkiezingen precies zullen opleveren is nog moeilijk te zeggen, maar er blijft een geduchte macht over die zich tegen Von Papen zal verzetten. Wat daarmede gebeuren zal heeft Von Papen tevens aangekondigd. De regeering heeft de wil en de macht d.w.z. beschikt over de machtsmiddelen om zich te handhaven, heeft hij gezegd Zij zal de grondwet u. nchtinS d>e z« ""«"Hg acht, met de staatsmacht losgemaakt van het parlement en de re geering niet verantwoordelijk tegenover den Rijksdag. ™,M a'r aif? E"StC Kamer van -nauwkeurig be idt tal li 6," Sr0Ot aandeel In de wetgeving" «Kkta artlk gC"S het t0t het fantastische fa niet „"a moeleI> ">1 atand komen. Want het tra,dan f t denkbaar welke andere middelen daartoe zouden bestaan, daar aan de mogelijkheid van een dlnken is meCrlierheid voor d«e herziening niet te v.7°° CTkcnt: "en kan niet eeuwig met arti- ettvo 5' rekacren- Maar volgens hem moet artikel we»"nT L °l en vervangei1 door de nieuwe grond- wet. Dit echter kon men weer opmaken uit zijn woor- den: De republiek wil hij laten voortbestaan' Von Papen heeft natuurlijk ook over de gelijkge- rechtigdheid gesproken en tevens aangeroerd de contln- genteeringsplannen der regeering. Uit zijn woorden bleek niet dat de rijksregeering in deze van plan was haar beleid te herzien. Thans worden besprekingen gevoerd met Finnen en Denen en wordt gepoogd een overeenkomst te treffen, zin f°U fie,nenvav hondslag voor onderhandelin gen, met andere belanghebbende staten. HITLER OVER DE REDEVOERING VAN VON PAPEN. Munchen, 12 October (V.D.) In Poeking, in het beneden-Inn-dal heeft Hitier he den het woord gevoerd. Er waren ongeveer 10.000 boe ren uit Neder-Beieren en omgeving, zoowel als van den anderen kant van de grens, uit Oostenrijk, naar de vergadering opgekomen. In zijn redevoering oefen de Hitier scherpe critiek uit op het economisch pro gram van Von Papen, dat er in werkelijkheid slechts toe leidde de vreeselijke materleele en psychische nood toestand van het Duitsche volk nog meer te verscher pen. Alle ook nog zoo dialectische redevoeringen kun nen daar niets aan verhelpen. De ware beteekenis van den 13en Augustus is niets anders geweest dan de po ging de nationaal-socialistische beweging de verant woordelijkheid op te leggen, zonder haar den dienover- eenkomstigen invloed te geven. Dat weet thans het geheele Duitsche volk. Alleen von Papen beweert nog steeds het tegendeel. „Of er wordt in onzen geest ge regeerd, dan dragen wij de verantwoordelijkheid, óf er wordt niet In onzen geest geregeerd, dan dragen de anderen de verantwoordelijkheid. Ik geloof niet in een regiem, dat niet in het volk zelve verankerd ligt. Ik geloof in geen enkel economisch regiem, dat het paard achter den wagen spant. Niet van boven af kan men een huis opbouwen, maar van onderen op moet men beginnen. De fundamenten van e»en staat liggen niet in de regeering maar In het volk". Tot de burgerlijke partijen en politici, die sedert November 1918 geslapen hebben, terwijl het nationaal- socialisme gewerkt had, richtte Hitier de woorden: „Het is thans niet meer Uw tijd, maar onzen tijd. De heer Von Papen, die eerst drie maanden geleden uit de centrumpartij is getreden, heeft tot dusverre niets ge presteerd. Op de bewering van Von Papen, dat de nat. soc. slechts bestaan door het bestaan van den nood, antwoordt Hitier: „Ja, wanneer het geluk er zou zijn, behoefde ik niet hier te zijn en zou ik niet hier zijn". Spr. zal niet dulden, dat deze zoogenaamde burgerlij ke politici de door het nationaal socialisme in harden arbeid opgebouwde volksgemeenschap weer uiteen scheu ren, maar zal dit Duitsche volk van binnen weer uit breiden. „Ik weet, aldus eindigde Hitier, dat ik daar mede de voorwaarde schep voor nieuwe grootheid van de Duitsche natie." De Duitsche Pers bespreekt de rede van Von Papen in verschillenden zin, al naar gelang van de groep, waartoe men behoort. Alleen de Soc,-Democratie is scherp in haar afkeuring. De „Vorwarts" beschouwt de uiteenzettingen van den Rijkskanselier als het programma der tegenrevolutie, waartegenover het blad de republikeinen oproept ter verdediging der republiek. De elementen van het Duit sche volk, die getrouw aan de grondwet zijn en die Hindenburg als 'beschermer van de grondwet op zijn post hebben gebracht, eisohen als antwoord op de drei- gemeenten van Von Papen een duidelijk,. verklaring va" den Rijkspresident, dat hij nooit grondwetswijziging zal toestaan, anders dan langs den voorgeschreven weg Indien een dergelijke verklaring zou uitblijven,, dan is met de rede van Von Papen den strijd om republiek en democratie begonnen. De leider der soc. dem. partij Otto Wels heeft, vol gens een bericht in de Boersenzeitung, tegen de passage in de redevoering van den rijkskanselier te Munchen, dat ieder een vijand des volks is, die zich niet ondub belzinnig achter de regeering Von Papen plaatst, direct bij den staatssecretaris van den rijkspresident ten scherpste geprotesteerd en hem tevens verzocht dit pro test aan den rijkspresident te willen doorgeven. Staats secretaris Meissner verklaarde hieraan onmiddellijk te zullen voldoen. De. sociaal democratie ziet in deze uit lating van von Papen een bruskeering van millioenen vollcsgenooten, die voor Duitschland hun bloed hebben gegeven en medegewerkt hebben aan zijn wederopbouw na 1918. Men ziet hieruit alreeds dat Von Papen's redevoe ring wel de noodige spanning in de politieke arena zal brengen. WAARIN DE VER. STATEN DE FRANSCHE VEILIGHEID WAARBORGEN. Uit WASHINGTAON, 12 October (V.D.): Naar alhier verluidt, zou de Fransche ambassadeur Claudel, president Hoover er hedenmiddag van in kennis hebben gesteld, dat Frankrijk alvorens het kan toestemmen in een of andere ontwapening, een verdrag wil sluiten met de Vereeftigde Staten, waarin deze de garantie op zich nemen voor de Fransche vei ligheid. Verder verluidt, dat hooggeplaatste ambtenaren van het staatsdepartement in deze Fransche eischen, voor het geval deze het laatste woord van Frankrijk moch ten vormen, een onoverkomelijke hindernis zien voor de beperking der bewapeningen. Deze indruk wordt versterkt door de vertrouwelijke rapporten van de op. het oogenblik in Washington vertoevende Amerikaan- sche ambassadeurs in Europa. Deze ambassadeurs wezen er op, dat de argwaan en het wantrouwen tus schen de Europeesche volkeren voortdurend toene men en dat de militaire deskundigen in Genève meer dan ooit afkeerig zijn van iedere verzwakking van de defensieve kracht hunner landen. Alexander de Groote wordt gestoord. Men volgt hem In het graf. De geleerde wereld zoekt op het oogenblik naar een mummie, het lichaam van den man, die Oost en West onderwierp, Alexander van Macedonië, gezegd Den Grooten. Men heeft in den loop der eeuwen de berichten der geschiedschrijvers gewantrouwd en overal dezen mummie trachten te ontdekken. In de Balkan en in Azië, in Afrika en in Italië en thans onderzoekt men de Omarmoskee en hoopt als alle vorige keeren ditmaal te slagen. Wanneer men inderdaad een gebalsemd lichaam mocht vinden, blijft het de vraag of men met de resten van Alexander te doen heeft. Beschrijvingen van den grooten veldheer bestaan er genoeg, maar niemand vermag te beoordeelen in hoeverre derge lijke overleveringen op fantasie berusten. De kroninkschrijvers moeten niet zelden hun ver beelding hebben laten werken sedert het oogenblik dat de groote staatsman en krijger in de Ammons- oase (de plek, waar nu Alexandrië ligt) met veel pracht en praal werd bijgezet. De Mohammedaansche Egyptenaren zijn thans meester over dit gebied. Na vele koeren het tot hen gerichte verzoek om den mummie te mogen uitgra ven, van de hand te hebben gewezen, zijn zij nu zelf met het werk begonnen. De Egyptische regeering heeft financieelen steun toegezegd en Prins Omar Toessoen, zelf een archae- oloog, heeft de leiding van de onderneming op zich genomen. Volgens Strabo heeft men Alexander begraven in een massief gouden doodkist en alle aardsche schat ten, die cle heerscher bezat, zijn mee in het graf ge gaan. Door de Dominions. Zuivelproducten, eieren, enz. Thans zijn gepubliceerd de bijzonderheden van de overeenkomst te ^Ottawa tusschen Engeland en zijn Dominions gesloten. Allo bijzonderheden opnoemen, zou te veel plaats ruimte vragen, maar het blijkt wel en wat voor ons land het meest nadeelig is, dat de overeenkomsten met. Canada, Australië, Zuid-Afrika en Nieuw Zee land bepalen, dat voor den tijd van drie jaar in het Vereenigd Koninkrijk vrij zullen kunnen ingevoerd bepaalde kwantum eieren, gevogelte, boter, kaas en andere zuivelproducten, terwijl de Britsche regeering wetsontwerpen bij het parlement zal indienen, welke ten doel hebben, de rechten op buitenlandsche pro ducten als volgt te bepalen: boter 15 shilling per hundred-weight, kaas 15 ad valorem en eieren een shilling tot 1 shilling 9 pence per „great hundred" (120 stuks). Aan het accoord tusschen Groot-Brittannië en Au stralië is een verklaring van de Britsche regeering toegevoegd, waarin deze zich verplicht, tusschen 1 Januari a.s. en 30 Juni 1934 bepalingen te treffen voor den invoer van vleesch en vleeschproducten uit het buitenland in het Vereenigd Koninkrijk. In het eerste kwartaal van 1933 zal hoogstens 90 van de ingevoerde hoeveelheid bevroren schapen- lams- en rundvleesch, in het tweede kwartaal 85 in het derde kwartaal 80 in het vierde kwartaal 75 in het eerste kwartaal van 1934 70 in het tweede kwartaal 65 mogen worden ingevoerd van de hoeveelheden, welke in de overeenkomstige kwar talen van het op 30 Juni jl. afgeloopen jaar werden ingevoerd. De Australische regeering zal ernaar stre ven, dat in 1933 de uitvoer van bevroren schapen en lamsvleesch naar Groot-Brittannië dien in de twaalf maanden, geëindigd 30 Juni jl., met niet meer dan 10 zal overschrijden. De situatie wat betreft bevroren vleesch zal in 1933 opnieuw worden onderzocht. In de overeenkomst met Canada verklaart de Brit sche regeering, voornemens te zijn zoo spoedig mo gelijk na ontvangst van het rapport der thans verga derende commissie tot reorganisatie van de varkens industrie in het Vereenigd Koninkrijk, een regeling te treffen voor den invoer van bacon en ham in En geland. Zij belooft, in de wetsontwerpen, welke zij eventueel bij het parlement zal indienen voor het re gelen van den invoer van Bacon en ham uit alle lan den in Groot-Brittannië, een bepaling te zullen opne men, krachtens welke Canadeesche ham en bacon van „good quality" vrij zullen worden ingevoerd tot een maximum van 2A millioen hundredweight per jaar. Tel. Uit Charbin, 12 October (V.D.) De Japansche expeditie tegen de Chineesche vrij- scharen in Mandsjoerije heeft heden tot den eersten grooten slag geleid. Na een strijd van 40 uur sloegen de vereenigde JaDansche en Mandsjoerijsche troepen de Chineezen op de vlucht. De verliezen aan beide zij den zijn groot. De Chineezen zijn in wilde vlucht langs den Chineeschen Oosterspoorweg teruggetrok ken. Dezer dagen opengesteld. De Hoefijzercorrespondent van het HandelsbL schrijft: Er hadden ons onrustbarende geruchten bereikt over de Zuiderzeewerken: De uitwateringssluizen bij Den Oever zouden niet kunnen worden geopend we gens den sterken stroom uit het Marsdiep, de dijk zou al min ef meer zijn aangetast en daarom, na het eer ste bericht over de aanstaande berijdbaarheid als ver keersweg nog niet worden geopend. En men zou daarom het droogmaken van den N.O. polder nog niet aandurven. Wij zijn eens op kondschap uitgegaan en hebben, te bevoegdcr plaatse het volgende vernomen. Met de sluizen heeft men inderdaad een zekeren tegenslag gehad, doch slechts in zooverre als een ze ker grondverloop waarop men had gerekend (plaats en aard is ons precies aangewezen, maar dat is zon der teekoning niet weer te geven) doch dat men eerst langzamerhand had verwacht, zich nu reeds en vrij snel, heeft voorgedaan. Dientengevolge moesten zink- stukken, die mettertijd zouden worden aangebracht, nu reeds worden neergelaten en nadat dit. is ge schied, heeft men verder geen last ondervonden Dit heeft betrekking zoowel op de sluizen bij het Korn- werderzand als op die bij Den Oever. Dat de dijk als rijweg nog niet bruikbaar is ver klaard (de aankondiging daarvan is overigens niet van het Departement uitgegaan; ze moet op een ge rucht hebben berust), is een gevolg hiervan, dat de breede bermen weerzijds van den rijweg (die geheel gereed is) nog bestort worden (door de M.U.Z.) met klei. Dit geschiedt met groote grijpers en die kletsen heel wat van de klei over het rijvlak dat daardoor gevaarlijk glad wordt. Zoodra dit eenigermate is verholpen en dat zal dezer dagen het geval zijn zal de rijweg wordon opengesteld voor het autoverkeer, maar dan nog op eigen risico (van glijden) van de autcmobolisten en vermoedelijk tegen een kleine vergoeding ten bate van het Crisiscomité. Wat den N. O. Polder belangt, daaromtrent is nog geen beslissing genomen. Men berekent nog, of het werk onder de tegenwoordige omstandigheden finan cieel te verantwoorden ware en wacht dus, „voors hands" zooals de regeering mededeelde, nog wat af. De invoer aanzienlijk toegenomen. Naar het statische Reichsamt mededeelt, is gedu rende de laatste maanden de invoer van boter, kaas en eieren in Duitschland aanzienlijk toegenomen. Zoo werd in September van dit jaar aan boter 7.075.600 kilo ter waarde van 9.521.000 Mark ingevoerd, tegen 5.241.600 ter waarde van 7.398.000 Mark in Augustus. Voor kaas waren deze cijfers 5.682.800 kilo ter waar de van 4.403.000 Mark tegen 4.688.900 ter waarde van 3.836.000 mark in Augustus; voor eieren 12.183.300 kilo ter waarde van 11.592.000 Mark tegen 10.901.700 kilo ter waarde van 8.609.000 Mark. In duizend stuks be droeg het aantal eieren 205.720 en voor Augustus 181.776. Er heeft gene paniek geheerscht. Aneta meldt uit Soerabaja: De Krakatau, die gisteren voor Soerabaja omkan telde, ligt plat op een bank met pijp en masten bo ven water. De geheele bemanning vertoefde tijdens het onge val heneden, omdat .een inspectie zou plaats hebben. De officier van den marinestoomvaartdienst twee de klasse J. G. Frederikse, kreeg brandwonden aan gelaat en handen. De officier van administratie twee de klasse J. P. Scheepmaker en de marconist raak ten te water. Zij konden zich gemakkelijk redden. Van den commandant der marine te Soerabaja, ka pitein ter zee J. van Reede, werd een rib gekneusd. De marconist had juist overgezet van de 770 meter golf voor persberichten op de 600 meter, de z.g. nood- golf, waardoor eenmaal het S.0 S.-sein onmogelijk was. De vliegtuigen, de mijnveger en de torpedojager Zeeslang vonden de geheele bemanning op den romp gezeten met reddingsgordels op banken, stoelen en tafels. Geen oogenblik heeft een paniek geheerscht. De majoor-machinist van de Krakatau W. C. Kars- sen, brak eenige ribben. Er bestaan plannen om de Zwaluw van de Gouver nementsmarine bij de Krakatau te stationneeren als bergingsschip met materialen. Een bok en een 25-tons kraan zijn reeds ter plaatse. Getracht zal worden daarmede de Krakatau om te trekken. Betwijfeld wordt of deze hulpmiddelen voldoende zullen zijn.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1