SchagerCourant Plaatselijk Nieuws. Theater Royal. Levering aan de Nederlandsche Varkenscentrale. Igesz Bioscoop. GERUCHTEN OVER DEN EX-KEIZER. De Brusselsche wolkenkrabber Het cadeaustelsel in Duitschlaud. 75 jaar geleden. O, die huwelijksnacht! Een film, waarbij men zich eens kostelijk kan amu seeren, draait deze week in Theater Royal. De be kende sterren Martha Eggerth en Felix Bressart (dc eerste vooral ook bekend door haar optreden met Schlager-liedjes voor de radio-microfoon) treden dit maal op in: „O, die huwelijksnach tl" Maria Charlotte (Martha Eggerth), het jonge en aardige gravinnetje is uit het pensionaat terugge keerd. Van het pensionaat in het vroolijke Weenen van voor den oorlog is wel een heele overgang en hals over kop stort Maria-Charlotte zich dan ook in het nieuwe leven. Terstond ook wordt zij verliefd op den ritmeester Rudi Wetern, van de Maria-Theresia Huzaren, den meest gevierden man van zijn tijd. Maar Rudi kijkt naar dit jonge piepkuikentje nog niet óm. Hij is meer gecharmeerd van de geraffineer de favorite van Maria's Oom: den Aartshertog. Als Maria-Charlotte ziet, dat vele anderen bij Rudi de voorkeur genieten boven haar, bedrinkt zij zich voor het eerst in haar leven aan champagne en trekt zich verdrietig terug in een leege antichambre. Maar ook Rudi komt daar even uitblazen, Maria verbeeldt zich dat hij om haar gekomen is en valt hem pardoes om den hals. Op dat oogenblik komt de Aartshertog bin nen en betrapt hen in een op geen twee wijzen uit te leggen situatie. Als eerman vraagt Rudi terstond om de hand van Maria-Charlotte en ziet zich zoo plot seling tegen zijn wil verloofd. Het huwelijk wordt even snel gesloten. Maar, al laat Rudi zich dwingen tot een huwelijk, tot liefhebben kan men hem niet dwingen. Hij heeft dan ook geen oogenblik zijn ver houding met Josefine opgegeven. Zelfs op den avond van zijn huwelijk treft hij haar in een café, terwijl zijn vrouwtje thuis met verlangen op hem wacht. Doch ook thans heeft Rudi weer pech. Wederom be trapt hem den Aartshertog, die thans snel ingrijpt. Hij stuurt den ritmeester naar een strafgarnizoen Scheibbs, waar hij geen kans zal hebben om met vrouwen in aanraking te komen. Maar de Aartsher tog heeft nog meer pijlen op zijn boog. Hij wil er ook zijn nichtje heenzenden en vertrouwt dat in de eenzame afzondering van het kleine garnizoensnest Rudi zijn vrouw wel zal leeren liefhebben. Rudi is echter van zijn plannen onbewust en heeft maatre gelen getroffen, dat Josefine hem daar gezelschap kan komen houden. Josefine heeft echter iets gehoord van de komst van Gravin Wetérn en begeeft zich in haar dienst als kamenier. Majoor Froeschen. garnizoenscommandant is in het geheim bekend en moet zorgdragen, dat man en vrouw elkaar leeren liefhebben, doch hij is jammer genoeg nu niet de uitvinder van het buskruit. Wan neer Josefine in de kazerne komt. ziet hij haar aan voor de Gravin en laat het daarbij. De ontvangst van Rudi is zeer hartelijk en Froeschen wrijft zich in de handen, dat alles zoo veel sneller verloopt als hij gedacht had Wanneer dan de jonge Gravin zelf komt beschouwt de commandant haar als de kamenier en behandelt haar overeenkomstig. Maar ingewikkelder wordt de geschiedenis, wanneer de Aartshertog, die iets van het bezoek van Josefine aan Scheibbs vernomen heeft een echte militaire Pruisische kamenier stuurt met het bevel, de andere kamenier terstond uit dè ka zerne te verwijderen. Rudi, die juist door een ge sprek met zijn vrouw, totaal van meening is veran derd (het was de eerste keer, dat hij onder vier oogen met haar kon spreken en hij heeft kwaliteiten in baar ontdekt, die zelfs de geraffineerde Josefine mist)- wil haar met alle geweld in de kazerne höu- -den. Wanneer de Pruisische komt, omhelst hij haar ■allerhartelijkst. Terstond wordt zij door vier man opgepakt, in een wagen geladen en weggevoerd. Maar nog altijd vertoeft de Gravin als de goede kamenier ergens op een zolderkamer. Rudi ontvoert haar i's nachts als een luitenant uit de kazerne en samen nemen zij in een hotelletje hun intrek. De comraan- .dant, de opdracht van den Aartshertog indachtig, besluit dienzelfden nacht geen halve maatregelen te treffen. Hij sluit kort en goed Josefine in de kamer ;van haar „man" op, waarin echter Ferry von Wer- tern logeert, op verzoek van zijn neef Rudi. Ferry wordt door Josfine handig naar buiten in den regen gezet. De commandant houdt dien nacht in gezel schap van een groote pot bowl de wacht voot: de slaapkamerdeur van de „jonggehuwden." Trotsch op zijn prestatie stuurt hij terstond een telegram aan der- Aartshertog. Reeds den volgenden morgen arriveert de Aartshertog te Scheibbs. Froeschen ontdekt echter :de groote hoeveelheid blunders die hij begaan heeft pn hij ziet zich al als ambteloos burger met een hoo- ^e hoed. Alles keert zich echter ten goede. Dolgeluk kig verschijnt Maria Charlotte aan de arm van haar man Rudi voor den Aartshertog, zoo kan dus de Ma joor toch nog zeggen, dat hij voor elkaar gemaakt heeft. Voor zijn verdiensten op het veld der liefde, wordt hij beloond met een schitterend eereteeken. Josefine zoekt haar troost weer bij den Aartshertog. De Gedempte gracht bood gister-(Vrijdag) ochtend het aspect van een marktdag, en wel speciaal dan wat betreft de plaats waar gewoonlijk de varkens worden aangevoerd. Met groote vrachtauto's, speciaal ingericht voor vee- vervoer, zoowel als per paardentractle was een groot aantal varkens aangevoerd. De levering geschiedde aan de Nederlandsche Var- kénscentrale en vond plaats door de afdeeling Schagen van dit lichaam, een van de zes afdeelingen die in ons land zijn gevormd tot regeling van den varkensexport. De aangevoerde varkens, z.g. zouters, zijn dan ook uit sluitend voor den export bestemd en wel in hoofdzaak met bestemming Engeland, Ongeveer een 170-tal krulstaarten werden namens de Nederlandsche Varkenscentrale door den heer W. Schol ten uit Alkmaar in ontvangst genomen. En welke prijs wordt er nu gemaakt? zoo luidde onze vraag, we hooren een prijs van 15 cent noemen? Over den prijs, antwoordde de heer Scholten, is de leverancier zeer tevreden 16, 16*£ a 1' cent, al naar kwaliteit, wordt uitbetaald. Men denke nu niet, aldus een varkenshouder, dat dit onderdeel van ons bedrijf nu zoo'n winstgevend zaakje is, en ter staving van deze bewering deelde hij ons mede, dat hij drie jaren gele den voor varkens van dezelfde kwaliteit 45 4 46 cent maakte. Wel is Inmiddels de prijs van het voeder ge daald, maar men zal begrijpen, dat ook hier van een loonend bedrijf geen sprake is. Maar waar da markt prijs 13 a 14 cent bedraagt, ls de leverancier over den door de Varkenscentrale uitbetaalden prijs tevreden. Per groote vrachtauto's werden de varkens naar de plaats van bestemming vervoerd: zoo werden er bijv. 80 stuks in één vrachtauto geladen, allen met Boxtel als plaats van bestemming, daar worden ze geslacht en verder export-klaar gemaakt ONGELUKKIG GEVALLEN. De heer S., bezig met turf lossen gleed uit op de loop plank van het schip en had het ongeluk te vallen. Dit kwam zoo erg aan, dat de heer S. een pees, ongeveer - ter hoogte der knie, scheurde, zoodat operatief ingrijpen noodzakelijk was en het slachtoffer naar het ziekenhuis te Alkmaar moest worden overgebracht ONWEER. Gisteravond tusschen 11 en 12 uur ontlastte zich bo ven onze gemeente een vrij zwaar onweder. gepaard gaande met hevige regen en waarbij wü eenigen tijd de electrische verlichting moesten missen. Van ongelukken is ons niets gebleken. Een gemoderniseerde Zaak geopend. Het was in de zaak in huishoudelijke artikelen, kin derspeelgoed enz., van den heer H. van Weelde, als in zooveel andere zaken: het aantal en de verscheidenheid van artikelen had zich meer en meer uitgebreid met het gevolg een tjokvolle winkel. Op allerhande manieren wordt dan getracht het euvel zoo goed mogelijk te ver helpen, in ieder geval de uiterste best gedaan de clien tèle naar behooren te helpen, maar tenslotte is het eind resultaat, een radicale verbetering door verbouwing. Het winkelpand van den heer Van Weelde heeft dan ook een groote verandering ondergaan. Aan weerskan ten voor den ingang biedt een diepe etalagekast thans alle gelegenheid om de vele artikelen op keurige wijze te etaleeren. De ruime winkel bevat een groote verschel- denheid huishoudelijke artikelen, porselein, glas- en aar dewerk, lederwaren, 'n keurcollectie electrische kamer lampen enz. Een vijftal toonbanken vinden er plaats, waarvan een over de geheele lengte en diepte tevens als vitrine dienst doet, terwijl ook een vitrinekast aanwezig is. Tegen de muren zijn keurig op do planken gerang schikt de duizenden artikelen, terwijl zich aan den ach terwand een gesloten kast bevindt. En het geheel is rijk van electrische lampen, in de meest moderne uitvoering voorzien. Ook de woongelegenheid voor de famile Van Weelde is er zeer op vooruit gegaan. Een flinke woonkamer, gang met breede trap die toegang geeft tot de van drie slaapkamers voorziene bovenverdieping, een vrien delijke keuken en daarachter nog een flinke bergplaats. En dat alles heeft een keurige uitvoering gekregen en strekt den ontwerper, den heer Chr. Dekker, architect, tot eer. Dat ook den uitvoerders een woord van hulde toekomt spreekt vanzelf, de familie Van Weelde was vol lof. Het werk was uitgevoerd door den heer P. de Geus. St. Maarten, den heer Houflosser, Schagen als schilder, den heer P. Doorn, St. Maartensbrug als metselaar, terwijl de electrische verlichting door den heer Van Weelde zelf was aangelegd. Hoewel het voor de familie Van Weelde een teleur stelling is dat de tegelbezetting ln het winkelpui nog niet kon worden aangebracht, omdat de tegels nog niet aanwezig waren, zal hedenmiddag als de opening plaats vindt, dit gedeelte van de Gedempte Gracht oor deze verbouwing een zeer vriendelijk aanzien hebben gekregen. In verband met de heropening wor den bij aankoop tot bedragen van f 10, f 7,50 enz den koopers verrassingen bereid en we twijfelen niet of mede door deze attractie zal de heer Van Weelde zich in een drukke clientèle mogen verheugen, We wenschen het hem van.harte toe, MARKTO VERZICHT. De handel in vette koeien was meikelijk beter bij de vorige week, niettegenstaande er meer aangevoerd waren. Een bekende slager vertelde: je moet er zien bij te komen om wat te koopen; zoo gaat het goed. De noteering kon tot 34 ets. zijn, dus dat gaat. De beste rijpe koe, werd beweerd, is gekocht door slager Geerligs te Oudesluis. De aanvoer van geldekoelen was heel goed voor den tijd. Kalfkoeien waren er niet veel aangevoerd, die handel was zeer matig. De handel in pinken was vrij goed; de een vertelde zeer stug, een ander vlug, dus laten wij het gemiddelde maar aannemen. In stieren was weinig handel; deze brengen den laatsten tijd weinig op. Naar paarden was wel vraag. Wat worden de graskalvèrên toch goedkoop ver kocht; de besté werd verkocht voor den prije vaft f 40. Deze had veel van een pink; er zijn er ook ver kocht voor 15 en 20 gld. Er werd verteld dat ln Fries land deze kalveren zeer weinig gelden, vandaar hter die druk. De prijzen welke besteed werden voor de nuchtere kalveren waren weer minder bij de vorige week; deze handel was zeer stug. Dat is ook wel een gevolg dat de grafekalveren zoo goedkoop zijn. Oude slachtschapen den gewonen gang, 15 gld., doch een uitzondering bracht 19 gld. op; handel heel goed. Voor de jonge vette schapen werd f 20.50 betaald door den heer Heidema aan den heer R. Bakker, Wieringer- waard; deze prijs is in langen tijd niet gehoord. De handel in overhouders moest jammer genoeg slecht genoemd worden; daar is absoluut geen vraag naar. Ofschoon er weinig vette varkens aangevoerd wa ren, was toch de handel niet naar wensch; ze brachten ook voor de hoogste markt 1 ct. minder op, tot 14 ets. Er was aan de biggen en schrammen den laatsten tijd wel verloren, dat kon men best merken; prijzen min der, weinig handel. Op de kippenmarkt was het gewoon, oude kippen f 0.450.60, jonge kippen f 1.251.75; wel even meer aanvoer. „IN EEN ROES". Op het programma van de Igesz-Bloscoop staat deze week als hoofdfilm aangekondigd „In een roe s", een sterk spel, waarin een wereldsche vrouw het zonnetje in een gelukkig gezin dreigt te verduisteren, wat aan vankelijk slaagt, doch tensflotte zegeviert toch weer 't echte geluk. Op een mooien zomerschen dag, aldus vangt de ge schiedenis aan, kwam zich op het eiland van den vuur torenwachter een vreemdeling aanmelden, die voor eenige weken het zomerhuisje wilde huren, om in de ongestoorde rust van de prachtige omgeving aan zijn nieuw tooneelstuk te kunnen werken. Al spoedig ont dekte Marice Denard, den schrijver echter, dat ook in een rustige omgeving het hart onrustig kan gaan kloppen. Kerstl, het dochtertje van den wachter was namelijk een zeer mooi, charmant meisje, en niettegen staande het spraakverschil begrepen deze belden el kaar goed. Kersti's vader was woedend toen hij de liefde van deze beiden ontdekte en beval zijn dochter het huis te verlaten wanneer zij dien schrijver niet wilde opgeven. Kersti volgde de stem van haar hart en samen met Maurice trok ze naar Parijs. Het ondankbare Parijs erkende niet Maurice's groote gaven en het gezin, dat door de geboorte van een lief meisje vermeerderd was, dreigde van gebrek om te komen. Wel hielp Kersti, door het bijhouden van wasschen zoo veel mogelijk mede, maar Maurice raakte hierdoor verbitterd. Eindelijk echter komt zijn succes en zal een zijner werken worden opgevoerd. Dronken van geluk ver telt hij zijn vrienden van zijn succes en het toppunt wordt bereikt als een der dames zich ontpopt als de hoofd vertolkster en hem eenige passages voordraagt, waaruit hij ternauwernood zijn eigen werk herkent. In de roes van zijn succes ziet hij in deze vrouw de bewerkster hiervan en dreigt om haar, de eigen vrouw, die hem door jarenlange aanmoediging en in stilte geleden ontbering het werk verlichte te verge ten. De ervaren wereldsche vrouw lokt hem steeds na der tot zich en op den avond van de première als de oude vrienden hem willen huldigen, wachtte zij tever geefs. Maurice is met de actrice gaan soupeeren. Wel is hij geheel in haar strikken gevangen, maar toch trekt het kind hem teri\T- waarna Henrietle on geduldig uitroept: „als dat kind er maar niet meer was'" welke uitroep door den kellner wordt gehoord. Maurice duwt Henriette vol afschuw van zich af, maar zij weet hem er van te overtuigen dat zij niets ergs heeft be doeld. Zij komen overeen dat Maurice nog eenmaal naar huis zal gaan om afsoheid ie nemen van het kind. Bij liet verlaten van zijn huis ziet hij Marion in een auto voorbijgaan. Reeds oen paar uur later worden zij belden bij den commissaris van politie ontboden. De kleine Marion is spoorloos verdwenen. Radeloos zit daar ook Kersti. Gewillige op sensatie beluste buren komen ge tuigen en ieder meent iets van een moord te hebben gezien. De een bosohuldigt Maurice, de andere Henriette voor wie vooral de verklaring van den kellner zeer be zwarend is. In het heetst van de debatten komt dan de oude congierge binnen, die het kleine meisje aan den hand meeneemt, hij had haar huilend gevonden in zijn straat, waar ze verdwaald was. Vol berouw keert Maurice naar Kersti terug. Zij voelt zich echter te veel gekrenkt en keert zich van hem ai. Voor Maurice volgt nu een ellendigen tijd, waarin hij leert inzien hoeveel hij in Kersti en de kleine Marion verloren heeft. Een vriend geeft hem den raad door het dakvenster in Kersti's woning binnen te dringen, daar zij de deur voor hem gesloten houdt. Dien raad volgt hij op en stilletjes knielt hij bij Kersti neer, die aan het bedje van Marion in slaap is gevallen. Als ze wakker wordt wil ze hem eerst weren, doch als zij zijn sma kende oogen vol tranen op haar en hun kind gevestigd ziet, wankelt haar vaat besluit en vergeeft zij hem alles. DOOR MR. KAN TEGENGESPROKEN. In Engelsche bladen verscheen een vrij sensationeel bericht, dat de Duitsche gewezen keizer voornemens zou zijn zich op 20 dezer naar Coburg te begeven, om aldaar deel te nemen aan een vorstelijkfeest en, na afloop daarvan, niet meer terug te keeren naar Hol land, doch zich blijvend in Duitechland te vestigen. In verband hiermede heeft „Vooruit" zich gewend tot mr. J. B. Kan met het verzoek om inlichtingen, Op de meest nadrukkelijke wijze heeft mr. Kan deze mededeeling uit Engelsche bron tegengesproken. Er is zei hij letterlijk, geen woord van waar en Ik mag dit met des te meer klem verzekeren, daar ik nog pats enkele dagen geleden met den ex-keizer een onderhoud heb gehad. Ik gelóóf ook niet, dat de ex-keizer het voorbeeld van zijn zoon. waar hij indertijdzelf erg boos over ls geweest, zal volgen en In het geheim zal ver trekken. Zoolang de Duitsche partijen zijn terugkeer niet wenschen, acht ik het, aldus mr. Kan, uitgesloten dat de gewezen keizer stilletjes ons land zal verlaten. Het eenige echter, waarvoor de Nederlandsche regee ring geen waarborg kan geven, is, wat de gewezen kei zer zal doen. wanneer er in Dultschland een omwente ling komt, die in dat land geheel andere toestanden brengt In aansluiting met bovenstaande is nog te melden dat de Haagsche correspondent van de „Daily Mali" ver klaart van den heer Kan te hebben vernomen dat er geen woord van waar is van de geruchten, dat de ex- keizer zijn vertrek naar Dultschland voorbereidt. De ex- keizer zou Holland slechts verlaten wanneer Dultsch land hem daarom zou verzoeken. De „Daily Herald" bevat een bericht uit Amsterdam, waarin gezegd wordt dat de hofmaarschalk van den ex-keizer zou hebben verklaard, dat Wilhelm weliswaar graag het huwelijk te Coburg zou hebben bijgewoond, doch dat hij er niet aan had gedacht toestemming te vragen om naar Duitsohland terug te keeren, al was het ook voor tijdelijk bezoek. De ex-keizer zou in Ne derland willen blijven, totdat het Duitsche volk zijn te rugkeer naar Dultschland zou wenschen. Duizelingwekkende cijfers. De Brusselsche correspondent van de N. R. Crt. meldt: Aansluitend bij een reeds vroeger gepubliceerd be richt betreffende principieele goedkeuring, door den gemeenteraad van de voorstad Sint-Joost-ten Oode gehecht aan een plan tot oprichting van een wol kenkrabber van 35 etages; wordt thans nog medego- deeld dat de basis van dit reusachtig gebouw een oppervlakte zal beslaan van 1800 vierkante meter. De totale hoogte wordt op 135 meter gebracht, d.i. onge veer 50 meter meer dan het Antwerpsche Torenge bouw hetwelk trouwens maar 24 etages telt. Voor de grondvesten voorziet men een diepte van 13 meter,, terwijl te Antwerpen met 8 meter kon worden vol staan. In den Brusselschen wolkenkrabber, die waarschijn lijk „Botanie Palace" zal heeten, daar hij boven op den heuvel tegenover den Kruidtuin komt te staan, zullen 110 appartementen worden ingericht. Ook is het de bedoeling van de panoramazalen, op de drie bovenste etages, veel werk te maken. Er zal in deze zalen plaats zijn voor ongeveer 1000 personen. In de beneden-etages zullen 15 winkels worden gevestigd. Uit- en ingangen zijn voorzien in de Galilei-, Brial- mont- en Koningstraten. De ontwerpers van „Botanie Palace" zijn de architecten Van Hoenacker en Dan- kelman. Felle strijd ontbrandt tusschen porse- lelnwinkellers en koffiehandel, Het nationaal-comité tot beteugeling van het ca deaustelsel schrijft: De actie der Duitsche porselein-, glas- en aarde werkwinkeliers met afweerkoffif neemt steeds scher per vormen aan, tengevolge van den grooten nood, welke er onder deze winkeliers heerscht door het door de koffiehandelaars in omloop gebrachte „ca deau-porselein". In ongeveer 2000 porselein- en aardewerkwinkels wordt thans hetzelfde merk afweerkoffie tegen kos- tenden prijs verkocht. Teneinde zich een onafhankelijke positie te verze keren en zoo mogelijk nog goedkooper te kunnen le veren, wordt binnenkort van die zijde de koffie di rect van een groote federatii- van Centraal-Ameri- kaanschc koffieplanters gekocht. Deze heillooze vernietigingsstrijd typeert den in Duitschland door het cadeaustelsel geschapen toe stand van vertwijfeling onder de porselein- en aarde werkwinkeliers Hier te lande is eenzelfde actie overwogen en zelfs tot in alle ondordeelen voorbereid, doch gelukkig 'heeft de meerderheid der betrokkenen gemeend, nog niet tot een dergelijken strijd te moeten besluiten. Wat niet is, kan echter nog komen, wanneer ook hier de uitwassen van het cadeaustelsel, dank zij het nog ontbreken van een wettelijke regeling daarvan, in aantal en aard blijven toenemen. DE INBRAKEN TE BEEK EN BERG EN DAL, Vier Duitsche verdachten gearresteerd. Door de politie van Beek bij Nijmegen en die van Cleef zijn gearresteerd drie Duitseliers, afkomstig uit Cleef en een Duitscher uit Beek. De vier arrestanten werden ervan beschuldigd in den afgcloopen zomer verschillende inbraken ge pleegd te hebben in de omgeving van Beek en Berg en Dal. Na lang verhoor bekenden de vier arrestan ten. Twee van hen waren pas veroordeeld door dc Justitie te Cleef tot VA jaar gevangenisstraf wegen:- verschillende inbraken in de omgeving van Cleef gepleegd. jUIT DEj van No. 3. 15 October. 1857. Als een bewijs dat de uitgave van een courant 75 jaar geleden nog niet het ..tempo" had van die van den tegenwoordigen tijd, moge hieruit blijken, dat de Schager Courant van 15 October 1857 aanvangt met het bericht datwegens ongesteldheid van den uitgever do courant eerst heden (dat was ongetwijfeld een paar dagen la ter) verschijnt. Vanaf dat oogenblik begint ook de werving van abonné's; tenminste in hetzelfde nummer worden de lezers opgewekt het inliggend biljet met hunne handteekening voorzien bij den uitgever in to zenden, zullende het volgende nummer niet meer al gemeen verzonden worden. Er waren dus ongetwijfeld in ruira aantal proefnummers verzonden, iets wat zeer zeker de manier is, doch waarbij desondanks het succes niet altijd verzekerd is. Maar de Schager Courant handhaafde zich, al was het aantal abonné's in den beginne niet uit bundig groot, zooals de lezers van thans zich nog wel uit het nummer van 1 Oct. j.1. herinneren. Als wij ons oog vervolgens over de berichten laten glijden, dan trekt ons eerst de omgeving, en lezen wij: „Het ZAND, 12 Oct. Heden bad alhier bU „gelegenheid van de kermis, de aangekondigde „Harddraverij plaats, onder begunstiging van „het schoonste weder en een vrij aanzienlijke „schaar van toeschouwera „Twaalf paarden dongen naar den prijs en „premie, bestaande in een paar fraaie Hoofdstel- Jen. De eerste werd eindelijk behaald door het „paard Era van den heer A. de Wit, bereden „door C. de Wit, terwijl de Bles van den heer „P. de Wit, bereden door den eigenaar, de pre- „mie behaalde, bestaande in een fraaije zweep. Men lette op de „fraaie" prijzen, al mogen wij gerust aannemen, dat er in die dagen niet minder tel om gestreden werd dan bij de tegenwoordigo harddraverijen. Het bewijst tevens hoe oud deze sport reeds is. Opvallend zijn ook de namen, die in dit bericht voorkomen, daar ook nu nog de familie De Wit zeer sterk bij dezen harddraverij dag geïnteresseerd is. Verdere berichten uit do omgeving zien wij nog niet in dit nummer op genomen. Onder „Binnenland" lezen we: „Van de langdurige droogte wordt in sommige .^treken van Drenthe ijverig gebruik gemaakt, „om moerassen op te hoogen en in brulkbaren „grond te herscheppen. „Te Naarden hebben twee heeren in twee „dagen tijda tezamen 60 hazen geschoten. En onder „Buitenland": „Men berigt uit Bristol. dat aldaar een dame „die door haar man verlaten was, zich heeft „doodgehongerd. Zij overleed na in 33 dagen „niets te hebben gegeten. „Uit PARUS, 11 Oct. Men is te Ch&lons „aan de Saóne bezig proeven te nemen, om de „stad met electrisch licht te verlichten. Een „enkele straal schonk zooveel licht, dat men „op een afstand van 450 passen zeer goed een „gewoon boek kon lezen. „De Z e t verklaart zich voor het Suez- „Kanaal, en doet Engeland opmerken van hoe- „veel gewigt het voor Indië en de Katoen- „industrie zal zijn. Zij houdt zich overtuigd, dat „de wetenschap eindelijk zal zegepralen. Tot slot weer de Burgerlijke Stand van Schagen: Geboren: 10 Oct. Leendert, Z. van Gerrit Zomerdijk en Helena Herman. Ondertrouwd: Ari Smaas, j.m. met Sijtje Breet. J.d. O'verleden: 7 Oct. Catharina Meijer, weduwe Sausenthaler, oud 74 jaren. 8 Oct. Coun- raad Joseph Tomei, oud 65 jaren. 9 Oct. Dirk Klein, weduwn. Spaans, oud 44 j. Oct. 10. Ca tharina Overtoom, oud 17 w., Grietje Meui- oud 7 j. Oct. 12. Jannetje Stoffers, wed. Rootjes, oud 77 jaren. Ter verduidelijking diene misschien nog, dat bij de Ondertrouwden j.m. jongeman en j.d. jon- gedochter beteekent. ONFORTUINLIJK BEGIN DER CAMPAGNE. Ongevallen o> een suikerfabriek. De suikerfabriek te Breda heeft haar campagne niet fortuinlijk ingezet. Van een jeugdig arbeider werden de vingertoppen ^afgesneden, doordat hij met zijn rechterhand tusschen een snijmachine geraakte. Van ernstigen aard was net ongeluk, dat den ge huwden arbeider P. uit ^eek, gemeente Princen- 'ïage, overkwam. Toen deze behulpzaam was bij het afladen van bieten uit den spoorwegwagon, werd hij door een ijzeren loskraan gegrepen. In ernstigen toe stand werd hij opgenomen en, na ter Dlaatsc voor zien te zijn van d H.H. Sacramenten, naar het Sini Ignatius-Ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat hij o.m een zware hersenschudding hekomen had.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10