Alkmaarsche Causerie. 30 ets. per lJi pondspakje OPHEFFING DER ALKMAARSCHE RECHTBANKEN. Sneltrein in Mexico overvallen. Echtgenoot van Beppie de Vries- plotseling overleden. SMOKKELARIJ VAN BOTER LLOYD GEORGE OVER HET OORLOGSGEVAAR. Vlaamsche dienstweigeraars. Hevig onweer boven Amsterdam. Het ongeluk met de K r a k a t a u. SMOKKELSCHIP IN DEN HELDER. Familietwist onder Zigeuners. Versch gekarnd met 25 °/o allerfijnste Room boter onder Rijkscontrole Onder het licht van Burgemeester meester Willem Wendelaars eere=Vuurtoren. De viering van den achtsten October, geachte luisteraars van Schagen en omliggende landen, het doel van dit feest is u reeds bij vroegere gelegenheden kenbaar gemaakt, heeft zich dit jaar, behalve door duisternis en slagregens met macaronistralen, bijzon derlijk gekenmerkt door de huldiging van den Hoog- geëerden en zeer beminden burgemeester Mr. W. Wendelaar, ter gelegenheid van zijn koperen ambts vervulling en werd hem uit bijdragen van de gan- sche burgerij, vanaf het ritselend flapje van den ban kier, tot het groen beschimmelde vierduitstuk van de schoonmaakster der gemeentelijke vischbanken, op den nog blijden, zonbestraalden en frisch bewaaiden feestmorgen onder feestredenen en fanfares plechtig aangeboden een sierlantaarn, geplaatst op het daarvoor uitnemend geëigende Kerkplein, onder de schaduw van de aloude St. Laurentiustempel, het onvergankelijk (onder voorbehoud van reparatie na tuurlijk) monument, getuigend van den Godsdienst zin en bewonderenswaardige werkkracht der Middel- eeuwsche Alkmaarders! Alvorens dit wonderschoone gedenkteeken van mr. Willem Wendelaars populariteit nog verborgen onder den mantel der Mysterie, zou worden onthuld en de jubilaris met zijn dierbaren en verdere genoodigden bereids hun zit- en staanplaatsen hadden ingenomen, trad mr. v. d. Feen de Lille, subs. Officier van Justitie bij de door den vriendelijken minister Don- ner, nagenoeg driekwart gekeelde arrondissements rechtbank, plechtig naar voren, ten einde uit te spre ken zijn met zorg vooifcereide feestspiets, waarin, ge kruid en gepeperd door historische bijzonderheden, de deugden en verdiensten van den Edelachtbaren Jubilaris naar behooren werden gememoreerd. Laat ik aanstonds zeggen, geëerde luistervinken, dat ik mr. v. d. Feen de Lille nog nimmer een zoo in alle opzichten gunstig requisitoir heb hooren houden. Hij vroeg niet alleen voor den verdachte ontslag van alle rechtsvervolging, doch bood hem tevens nog aan een kostbaar geschenk, een voorrecht dat nog nimmer een toehoorder op de zondaarsbank is ten deel gevallen. Het lijdt geen twijfel, dat ook ik, die door de gunst van den heer commissaris van politie in de gelegen heid werd gesteld mijn reeds overjarig karkas te kunnen beschutten voor het koortsrillingen verwek kende noord-wester-briesje. achter een reusachtige Grisleybeer der groote kerk, van harte instemde en mijn liefste gezicht trok, vooral ook omdat er ge filmd werd en een mannelijk mensch, dat zijn partij dapper heeft meegeblazen, toch nimmer zijn ijdel- heid verliest, nicht wahr? Maar mijn meeste instemming verwierf toch de Seitenhiefo van den feestredenaar, toen hij met een enkel woord gewag maakte van het wonde r- schoone en welgelegen postkantoor, waar mede Zijn Excellentie de minister van Waterstaat ons gelukkig heeft gemaakt. Alkmaar mag zich den laatsten tijd trouwens bij zonder verheugen in de gunst van onze beminde re geering. Deze heeren schijnen een monsterverbond te hebben gesloten, Alkmaar zooveel mogelijk naar be neden te trappen! (Ex abundantra cordis os lo-quitur! Uit den over vloed des harten spreekt de mond, excuseer dus mijn lompigheid, hitte!) Wat betreft dit miraculeuze postkantoor, voorheen kwajongensgesticht, later noodwoningkazerne en bergplaats van beschimmelde landstormpakjes, wi! ik U in de toekomst nog eens afzonderlijk onderhouden. Thans keer ik met uw permissie terug naar het groteske (ik meen natuurlijk grootsche) moment, dat na een elegant dankwoord van het edelachtbare feestvarken, als ik het zoo eens noemen mag, het wondere feestcadeau zou worden onthuld. Enfin, eindelijk werd de badmantel der geheim zinnigheid afgestreken Nou, als er mij ooit iets is tegengevallen, dan was het voorzeker wel dit opgeschroefde kunstwerk! Wie dit nu wil noemen: a thing of beauty for ever, moet toch wel 'n abnormale optimist zijn! Ik voor mij, maar ik wil wel a pribri toegeven, dat ik een atavistische stommerik hen, heb mij mis schien, juist op grond van die erfelijke belasting, met pijnlijke verbazing de gewetensvraag gesteld: Was het nu noodig om daarvoor een interlocale architect lastig te vallen? Zou iedere kunstzinnig aangelegde boeremetselaar na het gebruik van 'n paar slappe katsies, ook 'n dergelijke lichtbank niet hebben kunnen ontwerpen? De beautifulle lantaarn, passende in het historisch en architectonisch milieu, maakte op mij aanvanke lijk den indruk een vuurtoren te zijn, die wat al te veel de slanke lijn had geprefereerd, maar kan ook wel worden vergeleken met een keukenschoorsteen, die aan de Engelsche ziekte heeft gesouffreerd, be kroond door een duiventil! Neen, eerlijk gezegd, kan ik niet getuigen dat Alk maar door dit sierlaarntje bijzonder is opgeknapt. Maar we zullen aannemen, dat onze burgemeester er dol blij mee is en aangezien hij zich als toekom stig Vrijheidsbonds-Kamerlid voorneemt zijn burge- meesterssteek. degen en ambtsketen ter beschikking van een anderen liefhebber te stellen en zich in den Haag wil vestigen, zal dit geschenk hem vermoede lijk geen nachtmerrie bezorgen. Evenmin als het bij de aanbieding slechts in vage termen ter sprake gebrachte feit, dat er met betrek king van den dag der aanbieding, 8 October. het feest van donderbussen en kokende olie, tusschen 8 Oc tober en 1 Mei alreeds een zekere wrijving was ont staan, die tengevolge had. dat de Ed.achtb. Wethou- deren Jan Westerhof en Tije Bonsema op het uur van de huldiging, gevonden konden worden op een bank bij den molen van Piet, bezig elkander in te wijden in de geheimen van het attractiespel van 1932, Oóó, Jojo! En hiermede, be3te toehoorders, neem ik deze week afscheid! Mijn identiteit behoeft u geen kop zorg te geven, want mijn visitekaartje vindt ge op ieder fatsoenlijk boerenerf: CAVE CANEM. De Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier heeft ernstige bezwaren. Noord-Hol land houdt niet op bij Alkmaar. In de deze week gehouden vergadering der Kamer van Koophandel voor Hollands Noorderkwartier, werd uitvoerig gediscusieerd over de in de M. v. A. verschenen regeeringsvoorstellen tot opheffing van de Alkmaarsche rechtbank en het kantongerecht te Schagen. Algemeen was de Kamer van oordeel, dat de Twee de Kamerleden er van doordrongen moeten worden, dat* Noord-Holland hij Alkmaar niet ophoudt; het grootste deel van deze provincie ligt boven Alkmaar. Het door den minister voorgestelde arrondissement- Haarlem zal een lengte krijgen van 80 of meer K.M. Dit is geen rationeel© indeeling, waarmee de minister wel schermt t. o. van Zutphen. Opheffing van do Alk maarsche rechtbank de grootste van de rechtban ken die dreigen opgeheven te worden brengt geen bezuiniging, omdat daardoor in Amsterdam en Haar lem verbouwd moet worden, hetgeen groote kosten meebrengt, terwijl toch ook de Alkmaarsche rechters op wachtgeld gesteld moeten worden. Van het bewerken van de Tweede Kamerleden ver wachtte de Kamer meer succes dan van adressen aan de Tweede Kamer. Ook aan de Middenstandsvereeni- gingen te Den Helder zal gevraagd worden de actie voor het behoud te steunen. Ontstemming over de oprichting van een provinciaal In- en Ver koopbureau. De heer Hoogland veroordeelde het oprichten door de provincie Noord-Holland van een in- en verkoop bureau van groenten, zooals dezer dagen is bericht. Hij noemde dit een oneerlijke concurrentie met geld van de gemeenschap en betoogde uitvoerig, dat de handel ten onrechte belasterd is met te zeggen dat hij het publiek afzet; dat door genoemd bureau een nieuwe ambtenarij zal ontstaan met zekerheid van loon voor de betrokkenen, zonder verlieskansen en dat hier weer een nieuwe bron van geldverspilling is geopend, die aan de ondernemers en aan den han del veel schade zal berokkenen. Sterk werd afge keurd, dat de handel, die het meest bij de zaak be trokken is, eigenlijk niet om advies in dezen is ge vraagd. De ontstemming hierover zal aan Ged. Staten wor den kenbaar gemaakt; voor de rest zal de werking van het bureau, welks instelling niet meer te voor komen is, nog eerst worden afgewacht. Aantal bandieten gevat. Mexico City, 13 Oct. (V.D.) De sneltrein van Guadalajara (staat Jalisco) en Mexico-City is door bandieten overvallen. Een aantal bandieten kon wor den gevangen genomen. De militaire autoriteiten heb ben medegedeeld, dat zij te Guanajuato zullen worden terechtgesteld. DE VOORSTELLING VAN „PRINS STU DENT" IN THEATER CARRé AFGE LAST. Uit Amsterdam. De opvoering van de operette Prins Student" in het Theater Carré is Donderdag avond afgelast moeten worden in verband met het plotseling overlijden van den heer F. Lebret, echtge noot van mevr. Beppie de Vries, die in deze operette een hoofdrol vervulde. De heer Lebret, die bij de siga- renfirma Weinthal en Co. in betrekking was als in- kooper, was ook werkzaam als manager van zijn vrouw Omtrent zijn plotsellngen dood vernemen wij, dat de heer Lebret Donderdagmiddag omstreeks drie uur met zijn auto, die hij zelf bestuurde en waarin ook een nicht van mevr. de Vries, de echtgenoote van den be kenden revue-komiek Siem Nieuwenhuizen, had plaats genomen, op weg was van Den Haag naar Amsterdam. De beer Lebret wilde daar met den directeur van het Theater Carré, den heer A. Wunnink, een bespreking voeren in verband met een reeks voorstellingen, die „De Operette-zangers" zullen geven van „Madame de Pompadour", van welke operette Zaterdag de première zal gaan Nabij den Hoofdweg gekomen, voelde de heer Lebret zich niet goed worden; hij deed zijn auto daar om voor 't huis van een dokter stoppen, teneinde zich van medische hulp te verzekeren. In de kamer van den geneesheer is hij daarop, zittende op een stoel, vermoedelijk ten gevolge van een hartverlamming, doodgebleven. Mevr. de Vries, die spoedig van het gebeurde op de hoogte was gebracht, was begrijpelijkerwijs zeer onder den indruk, doch om de leden van het gezelschap, waarin zij speelde niet te dupeeren, gaf zij om 6 uur te kennen, dat zij des avonds wilde optreden. De heer Wunnink achtte het echter in verband met de ge moedsgesteldheid. waarin mevr. De Vries verkeerde, beter, de voorstelling van „Prins Student" niet te doen doorgaan. Wel is het zeker, dat mevr. de Vries Zaterdagavond in de eerste voorstelling van „Madame de Pompadour" zal optreden. Van Dnitschland naar Holland. Win sten van 25 tot 50 cent per pond. Onlangs hebben we reeds onder het opschrift „De omgekeerde wereld" een bericht gepubliceerd, over een nieuwe smokkolbron, welke blijkbaar aan da grensgemeenten was ontdekt in verband met de in werkingtreding van de Crisiszuivelwet. waardoor de boterprijs hier te lande aanzienlijk gestegen was, zóó zelfs, dat de Duitsche boter heel wat goedkooper was dan de Hollandsche. Het blijkt nu. dat de smokkelaars hun boter be trekken van de boerenbedrijven uit het Duitsche grensgebied en een winst maken van 25 tot 50 cent per pond. wanneer de boter bij onze grensbewoner» van de hand wordt gedaan. Op den terugtocht naar Duitschland nemen zij een partijtje koffie, tabak of sigaretten mede, zoodat het mes dan van twee kanten snijdt Woensdagmiddag slaagde de Tegelsche politie er in, een ingezetene van Tegelen aan te houden, die per rijjviel 80 pond boter langs een landweg invoerde. Boter en rijwiel werden in beslag genomen. Tegen den smokkelaar is proces-verbaal opgemaakt. „Op het oogenblik is het aantal menschen, dat opgeleid wordt voor het dooden van hun medemenschen veel grooter dan in 1914." Voor de internationale liga voor den vrede heeft Lloyd George, de groote Engelsche staatsman een toe spraak gehouden. Er bestaan thans, aldus zette Lloyd George uiteen, veel meer en veel ernstiger misverstanden in de wereld dan hij ooit heeft beleefd. Weliswaar wil niemand den oorlog, maar dat beteekent nog lang niet, dat er geen oorlog meer zal zijn. Op het oogenblik ia het aantal menschen, dat opgeleid wordt voor het dooden van hun medemenschen, veel grooter dan in 1914. De Fransche premier komt naar Engeland om daar de dingen weer eens te bespreken. Hij, Lloyd George, kan alleen maar zeggen „God helpe hem". Het beste, dat men kan doen met de overtollige wapenen, is ze te doen vernie tigen, gelijk de geallieerden dat in Duitschland hebben gedaan. Overgaande tot bespreking van het verdrag van Ver- sailles, zelde Lloyd George, dat het verdrag als geheel moet worden ten uitvoer gelegd. „Wij, Engelschen heb ben ons in overeenstemming met het verdrag van Ver- eailles verplicht te ontwapenen. Maar we hebben het niet gedaan, aldus riep Lloyd George onder luid foel- roepen uit. „Toen deze documenten werden ondertee kend, had de meerderheid der onderteekenaars reeds het voornemen ze niet ten uitvoer te leggen. Nog vóór de inkt droog was, maakten eenige van hen voorberei dingen nieuwe legers te scheppen. Duitschland is om geven door landen, die tot aan de tanden bewapend zijn. Wat voor Duitschland in het bijzonder ontmoedigend is, is het gevoel bij den neus te zijn genomen. Er bestaat geen grooter gevaar voor den vrede in de wereld dan wanneer een volk met recht verontwaardigd is over een ondervonden beleedigende behandeling. Nu wij ons woord gegeven hebben, behooren wij, Engelschen het ook eerlijk, trouw en ridderlijk te houden." DE WINTER DOET ZIJN INTREDE. In Engeland heeft het gesneeuwd. Uit Londen: Donderdag heeft het in Engeland gesneeuwd. Over bijna het geheele land was het dien dag den koudsten dag sinds Mei j.1., met gemiddelde temperaturen, die anders slechts in December voorkomen. In het Noorden van het land heeft storm en onweer nogal wat schade aangericht aan verschillende huizen. De sneeuwval is het zwaarst geweest in Schotland, maar ook in Cheshire is sneeuw gevallen, zelfs twee duim dik. Behandeling voor den krijgsraad te Luik. Het proces geheel in het Nederlandsch gevoerd. Een Vlaamsche milicien uit Leuven, Georges Ken- nes. die. in 1929. zijn militairen dienst deed bij het 13e regiment infanterie te Namen, maar in Augustus jl. weigerde aan een oproepingsbevel voor het deelne men aan kampoefeningen gehoor te geven, stond gis teren terecht voor den krijgsraad te Luik, wegens desertie in speciale omstandigheden gepleegd. De geheele zaak werd in het Nederlandsch afgehandeld. Mr. Van Dieren, een der verdedigers van den be klaagde, betoogde dat Kennes aan een ideaal ge- horozaamde en de straf, door den krijgsauditeur ge- eischt: twee maanden opsluiting, daar niets aan zal veranderen. Morgen, zeide hij, wordt de wet mis schien gewijzigd en het recht tot dienstweigering we gens gewetensbezwaren erkend. Wanneer dit zal zijn geschied zal men niet begrijpen hoe het mogelijk is geweest een man te veroordeelen die weigerde aan de huidige wet te gehoorzamen. De krijgsraad, rekening houdende met de zeer gun stige antecedenten van den beklaagde, veroordeelde hem slechts tot 1 maand militaire gevangenisstraf. Incidenten deden zich tijdens of na het proces niet voor. Ook in Frankrijk een student geweigerd de wapenen te dragen. Jacques Martin, protestantsch student in de theo logie aan de universiteit te Parijs, is wegens zijn weigering de wapens te dragen tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld. Sinds 26 Augustus zat hij in ar rest. De opsluiting heeft zijn overtuiging niet aan het wankelen gebracht. Zijn geweten verbiedt hem, zich bij zijn legerkorps te voegen. Hij zei voor het ge recht, in het geschil van de zedelijke en de burger lijke wet de eerste gekozen te hebben en gevraagd, hoe hij zich de wettelijke zelfverdediging dacht, luid de het antwoord: „Ik zal er maar tce overgaan in de mate, waarin het me mogelijk zal zijn geen in breuk te maken op het leven van een ander. Zoo noodig, zal ik me zonder protest laten dooden." Als getuigen ten gunste van dtn beklaagde werden o.a. ds. Boegner, het oud-Kamerlid Mare Sangier en de redacteuren van het maandschrift Europe, Gue- henno en Bloch gehoord. AUTOWEG OVER EEN VUURSPUWENDEN BERG. Ten deele gereed. V.D. meldt uit Rome dat de autoweg over de Etna. waarvan reeds lang sprake was, werkelijkheid begint te worden. De helft van de 2 K.M. lange en 8 M. breede „autostrada" is gereed en wordt den 28sten October ingewijd. De kosten van den geheelen aan leg worden op 3.000.000 lire geraamd. Felle bliksemflitsen en zware donderslagen vergezeld van plasregens. Tusschen half zes en half twaalf Donderdagavond ont lastte zich boven de hoofdstad eenige malen achtereen een hevig onweer, dat met zware regenbuien gepaard is gegaan. Gedurende de oogenblikken, dat het op zijn hevigst woedde, zetten felle bliksemflitsen de ramen der huizen in een blauwachtige gloed, terwijl zware don derslagen zich met zeer korte tusschen poozen deden hooren. Ondanks dit noodweer, behoefde de brandweer gelukkig geen enkele maal uit te rukken. Stagnatie in het tramverkeer Tengevolge van kortsluiting hebben de verschillende tramwagens in de Linnaeusstraat, de Plantage Midden- laan en de Indische buurt Donderdagavond vanaf 10 minuten over 10 tot kwart voor 11 stroomloos gestaan. Het vermoeden bestaat, dat blikseminslag op de boven leiding van het electrische net de oorzaak van deze stagnatie is geweest. De vermoedelijke oorzaak. Water in het mijndek geloopen. Aneta seint uit Batavia: Een communiqué van het departement der marine in Ned. Indië ten aanzien van het omslaan van de Kra- katau meldt: De oorzaak is vermoedelijk gelegen in de hevige zui ging van het water achteruit na het passeeren van den drempel ten Noorden van de witte gasboei met groen lioht, waardoor het water in het mijndek is geloopen. De mijnrails waren na de inspectie van den mijnlegger nog niet afgetuigd. Daardoor stond de deur van het waterdichte schot van het mijndek nog open. BLOEDIG GEVECHT MET EEN ROOVERBENDE IN TURKIJE. Elf dooden en twintig gewonden. Uit Angora wordt gemeld dat in de nabijheid van Urfa een bloedig gevecht is geleverd tusschen de grensbevolking en de gendarmerie eenerzijds en een bende van ongeveer 300 roovers anderzijds, die trachtten het dorp te plunderen. De roovers moesten tenslotte vluchten met achterlating van elf dooden, twintig gewonden, dertig gevangenen en 'n groote hoe veelheid geweren en munitie. HET GEHEIM VAN HET GARNALENSGHIP. PROCES-VERBAAL OPGEMAAKT TEGEN DRIE PERSONEN. ALCOHOLSMOEL KF.T.ART.T OPGEHELDERD. Men zal zich herinneren, dat het te Den Helder ge- stationneerde douanevaartuig „Zeemeeuw" onder lei ding van den belastingambtenaar Plesman onlangs 50 bussen van twintig liter alcohol heeft in beslag geno men. De waar zat verborgen in het in de haven lig gend schip „Chemica". De eigenaar wist tijdens den overval niet op te helderen, hoe die bussen daar in het schip gekomen waren. Naar het „Handelsblad" bericht, is dez ezaak thans tot klaarheid gebracht. Uit de verhooren, die den vermoedelijken smokke laars en verschillendeen getuigen zijn afgenomen, ia het vervoer van den alcohol van den uitvoer uit IJmui- den tot den heimelijken wederinvoer met een Helder- schen botter langs den Helder en de berging in ds „Chemica". tot in bijzonderheden geconstrueerd. Zoowel de eigenaar van de „Chemica", als de schipper van den botter en een te Amsterdam wonende medeplich tige zullen Inzake de door hen bij het verhoor afgeleg de verklaringen te zijner tijd terecht moeten staan. De inspecteur heeft althans meer dan voldoende gegevens verkregen, om tegen deze drie personen pro ces-verbaal te kunnen opmaken. Is het blad juist ingelicht, dan bedroeg de geheele gesmokkelde voorraad indertijd tweeduizend iiter, t. aar van men voor den overval door de „Zeemeeuw" kans zag om des nachts duizend liter naar Amsterdam ts vervoeren en clandestien te verhandelen. Op een veemarkt in een Dultsch stadje. Vier zwaar gewonden. Donderdag op den vooravond van den veemarkt van Wartenburg is het tusschen eenige zigeuners tot een twist over familieaangelegenheden gekomen. In den loop van den twist wondde de zigeuner Ludwig Herz- berg, een reeds verscheidene malen met gevangenisstraf bestraft, geweldadig mensch, met een scheermes vier andere zigeuners zwaar. Ten slotte vuurde Herzberg 6 maal naar de saamgestroomde menigte, waarhij een bloedverwant van een reeds zwaar verwond zigeuner een kogel In den dij kreeg. Na een wilden jacht slaag de de politie er ten slotte in den man gevangen te ne men en naar de gevangenis over te brengen. Naar men zioh herinnert had de vrouw van Herzberg kort geleden In Berlijn een overval gepleegd op een naaister. Zij wordt door de politie nog gezocht.

Schager Courant | 1932 | | pagina 14