Waarschuwing^ „Moeten wij ons laten verkoopen?"... Vergadering te Oudkarspel van het Boerencomité. Uit onze omgeving. Donderdagavond werd in de zaal van den heer C. Vis alhier, een bijeenkomst gehouden, waar de heer De Weerdt. van Nederhorst den Berg sprak over het onderwerp: „Moeten wij ons laten verkoopen?" Er was vrij veel belangstelling. Bü de opening werd door den heer Mink van Warmenhuizen zijn teleurstelling uitgesproken over het feit dal de delegatie naar Rusland dit jaar niet kon doorgaan, wat door den heer De Wéerdt, die hierna het woord verkreeg, werd uitgelegd. Door een fout op dc burcaux te Moskou was men daar van meening. dat de Nederlandsche delegatie er al ge weest was. gelijk met een andere delegatie. Toen men dus een telegram stuurde, dat de Nederlandsche dele gatie die en die tijd zou aankomen, kwam er be richt, dat dit niet kon doorgaan, daar er geen voor bereidingen waren getroffen. Alles is geprobeerd om het nog voor elkaar te krijgen, doch daar het over zeer veel schijven moest loopen, zou het te laat in den tijd worden en zou men alles onder de sneeuw vinden. De delegatie zal evenwel toch doorgaan in het volgend jaar. De gelden hiervoor bestemd, zijn op de spaarbank vastgezet. Alvorens tot het eigenlijke onderwerp over te gaan, wenschte spr eerst do crisis en de wijze waarop de Nederlandsche regeering de tuinders helpt, bespre ken. De crisis is. zooals reeds was voorspeld, erger ge worden en de Nederlandsche tuinbouw staat voor een volkomen ruineering en er is geen lichtpunt te be kennen. Men zal komen te leven in de grootste ar moede en tot paupers worden gemaakt, overgeleverd aan Burg. Armbestuur. De bedrijven zullen te gronde gaan. Spr. ging bier dieper op in en noemde de strooming, die er nu onder de tuinders heerscht om de grenzen voor de Duitsche artikelen te sluiten, wel ke tactiek, volgens spr. niet goed zou zijn. Het is niet goed, dat als Duitschland de deur dicht doet, dat wij het ook doen. De nood der Hollandsche bouwers is echter de nood der Duitsche arbeiders, welke door loonsverlaging en werkloosheid de producten niet meer kunnen koopen. De Duitsche tuinbouw is met regeeringshulp zeer uitgebreid en men staat er ver steld van, wat daar uit den grond gestampt is. En geen prutswerk. De Duitschers hebben het netjes van de Hollanders geleerd. De grove tuinbouwproducten zijn in Duitschland ook reeds onverkoopbaar ge weest, zoodat er van import uit Nederland geen sprake kan zijn. Duitschland wordt weer een land- bouwstaat, daar zij voor hunne industrieproducten geen afzetgebieden hebben. Daarom wordt de tuin bouw daar gesteund om het kapitalisme in stand te houden. De Nederlandsche tuinbouw en zuivel moet wor den ingekrompen net als de anderen, om een cata- strophe te voorkomen, waarvan het kapitalisme het slachtoffer zal zijn. Om ons bekommeren zij zich echter niet. Spr ging na, wat door dr. Rietzema op het Landhuishoudkundig Congres te Amsterdam is gezegd. De export was kapot en het was niet te den ken, dat het weer opleven zou. De zuivel moest wor den ingekrompen en de verbouw van tarwe uitge breid. 300.000 H.A. land gescheurd. Na een bereke ning kwam de heer Rietzema tót de conclusie, dat dit do beste oplossing zou zijn en dat er dan nog kans zou zijn, dat de landbouwer nuttig werkzaam kon zijn. Het loon kwam dan neer op cent per uur. Spr. vroeg zich af, wat de bouwer daarvoor moest koopen van de Hollandsche industrieproducten. Voor den tuinbouw wist dr. Rietzema geen andere oplos sing dan het verbouwen van ooft. Spr. merkte op. dat misschien onze kleinkinderen daar nog iets aan zou den hebben. Voor de bollencultuur wist de heer Riet zema evenwel geen oplossing te vinden. Spr. haalde een artikel aan uit de „Tuinderij", ■waarin het stelsel van Zwitserland werd aanbevo len, waar door cijns te heffen op in te voeren boter een fonds wordt gevormd om den uitvoer van kaas te steunen. Door de crisis was men echter genoodzaakt door belasting op mais, vleesch- en vischmeel invoer rechten te heffen, waarvan spr het nut niet inzag. Door het geld op de eene manier aan belasting op het veevoer te betalen en het met de andere manier als steun op de kaasuitvoer terug te ontvangen, kreeg men toch niet meer geld. De uitvoer zal afnemen, als de grenzen dicht gaan. Hoe duurder de producten zijn, hoe minder de arbei der kan koopen. Als het vet en de boter dus belast worden, kan de arbeider minder koopen. Hooge loo- nen is in het voordeel der boeren. Spr. zeide, dat de tegenstelling niet is arbeider contra boer, doch in de stad arbeider contra bezitter en op het land bou wer contra bezitter. Spr. wees op de onrechtmatige steunverleeningen, welke aan de grooten meer geven dan aan de kleinen. B.v. bij de Zuiderzeesteunwet, waarbij iemand die vroeger een scheepswerf had, f20 per week, en een visscher slechts f 13 per week kreeg. Ook met de Tanvewet, Varkenswet gaat het zoo. Zwanenburg in Oss slacht varkens welke voor uit voer worden opgegeven, waarop f 1.75 per stuk toe slag wordt verkregen. Deze varkens worden naar Amsterdam verzonden en voor den binnenlandschen prijs verkocht. De Commissie van de Varkenswet werkt dan ook nog zeer geheimzinnig. De instel ling van het In- en Verkoopbureau noemde spr een groote comedie om de menschen zoet te houden en de storting van Yi in een fonds ora de tuinders te leeren sparen, een slag in het gezicht der tuinders. Dit is de grootste comedie en de andere comedie is, als Valstar op de Prov. Comm.-vergadering wordt uit- genoodigd, om den leeuw uit te hangen en te brullen, dat men zich maar op hen moet verlaten. Het In- en Verkoopbureau is verder ingesteld, om de menschen in de stad te sussen, die te keer gaan, als ze hooren, dat de producten worden vernietigd. Thans is spr. genaderd tot het eigenlijke punt van bespreking: Het geval van Wit te Lutjewinkel is een geval uit vele. Als men het van de Regeering, de Pro vinciale Commissie of de groote organisaties moet hebben, krijgt men niets. Men laat ons ten onder gaan. Men moet zich echter zelf helpen en wel op deze manier. Men heeft uit dit geval geleerd op el kaar te vertrouwen en solidair te zijn. Spr. is van meening, dat iemand die, na het allernoodzakelijkste voor zich en zijn gezin heeft aangeschaft en daarna met betalen kan, niet behoeft te betalen. Spr. haalde verschillende gevallen uit eigen ervaring aan, waar verknopingen waren verhinderd. Spr. waarschuwde wat er straks zal gebeuren als de nieuwe weg door het Geestmerambacht. wordt, aangelegd, welke in werk verschaffing zal worden uitgevoerd en wees op werk verschaffingen in Friesland, waar loonen worden be taald van f 6.— a f 12.— per week. En als dc kleine boeren, met 3 en 5 koeien op hun bedrijfje blijven krijgen ze niets. Alvorens in de werkverschaffing te gaan, ried spr. aan, om voor den aanleg van éen normale weg normaal loon te bedingen. Spr. wees op den toestand in de nabijheid van Nijmegen, waar het nog veel erger is dan hier. Doch zoo wordt het hier ook. Langzamerhand zal men tot dit peil afzakken ™SSJlrenzÜn ^oetGn n!,et dicht en er moet contect worden gehouden met de Duitsche arbeiders. Ver- om^#ün kant worden sezet in den strijd wil., moe'cn in het parlement vertegen- woordigers worden gekozen, die, los van elke politieke partij, voor de belangen der tuinders kunnen opko men en er van verzekerd kunnen zijn, dat ze na mens de bouwers spreken, dat deze achter hen staan. Spreker wekte op tot aansluiting bij het Boerenco mité en na te denken wie de vijand is. Men moet als één man front maken tegen het kapitalisme. Hierna werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. De heer Groet van Warmenhuizen merkte op, dat er wol te kort was De veemen liggen echter vol en de kleerenkasten zijn leeg. We vijand zit wel in eigen land. Spr. wees op de handelwijze van het Armbe stuur te Huizen en zeide dat overal vandaan protes ten aan het Armbestuur werden verzonden. Men besloot ook vanuit deze vergadering een pro test te zenden. Wethouder Bakker was van meening, dat de dele gatie naar Rusland eigenlijk wel had kunnen door gaan, daar het Mathijsen toch ook mogelijk was ge weest naar Rusland te gaan. Spreker dacht dat het hoofddoel van het beleggen der vergaderingen voor de delegatie was om volk bij elkaar te krijgen. Als de tuinbouw moet worden gesteund en de pro ducten komen op de mestvaalt terecht, was het vol gens spr. toch beter, dat artikelen werden verbouwd die wel waarde voor ons haddon. De landbouw was er toch om het volk te voeden. Aardappelen zijn er ge noeg, doch volgens spr. was het toch wel wenschelijk dat de ooftteelt werd uitgebreid, evenals de glascul tuur, daar er bij de arbeiders nog geen druiven op tafel verschijnen. Spr. is het met den heer De Weerdt eens, dat er voor het kapitalistisch stelsel een ander in de plaats moet komen. Spr. was van meening, dat het kapitalisme er meer aan zou hebben als er vrij handel was, dan dat de grenzen dicht werden ge daan. Het kapitalisme werkt aan zijn eigen onder gang. De handel noemde spr. de oorzaak van het ka pitalisme. Door het geval te Schagen steekt men geen geld meer in den tuinbouw. Spr. vroeg zich af, of Wit er nu zooveel beter aan toe was. Als het werd ver kocht zou hij misschien wel meer hebben gemaakt. De Spaarkas, de eerste hypotheekhoudster, moest vol gens spr. eigenlijk toch ook het geld ontvangen, daar dat toch meestal geld van menschen is, die het geld best kunnen gebruiken. De tweede hypotheekhouder heeft het perceel nu voor een matigen prijs gekocht, en als het aanstonds weer een opgaanden tijd wordt, zal deze het weer ver koopen en er goed aan verdienen. Spr. noemde deze handelwijze van het Boerencomité „Kinderspel", even als het optreden van L. de Visser en Wijnkoop om bij de opening van de Staten Generaal te roepen: „Weg met dit of dat". De heer K. Kaan stelde de vraag, of de spreker dacht, dat de Duitsche tuinbouw nog langer door de Regeering zou worden gesteund, of dat er een andere politiek zou komen. Spr. vreesde, dat er conflicten zouden komen. Verder zeide spr., dat de minimumprijzen eigenlijk bescheiden garantieprijzen moesten zijn. Spr. vroeg, waarom de drie communistische Statenleden voor de door Ged. Staten voorgestelde regeling hebben ge stemd. Hierna verkreeg de heer De Weerdt weer het woord en noemde eerst nog een voorval te Hensbroek van een tuinder, die een sproeimiddel van de firma Hai- tema te Alkmaar had gekocht, welk middel niet goed bleek te zijn, zoodat de bouwer ruim f400.schade heeft gehad. De kunstmesthandel wilde echter geen schadevergoeding betalen, zoodat overal met lijsten wordt rondgegaan, waarop wordt geteekend, dat men niet meer van genoemde firma zal koopen, als niet de f400— schadevergoeding is betaald. Vervolgens lichtte spr. de zaak-Huizen toe. Spr. zeide, dat de heer Bakker zich vergist, dat de delegatie evengoed had kunnen doorgaan. De heer Matthijsen kon wel heengaan, doch die had een goede portemonnaie ter zijner beschikking, terwijl de tuinders reisgeld hebben tot de Russische grens en verder de gasten zijn van de Russische regeering. Dus moest daarvoor organisatie zijn. Spr. sprak het volstrekt tegen, dat de vergaderingen waren belegd om menschen bij elkaar te krijgen. Wat betreft de verbouw van tarwe, maakt het spr. niet uit, of hij kool verbouwt en er niets voor ont vangt of dat het tarwe is waarmee hij 7 cent per uur kan verdienen en te gronde gaan. Wat de druiven op de tafel der arbeiders betreft, zeide spr., dat dit hem zat in de koopkracht der ar beiders. Ze kunnen niet koopen. Spr. noemde een ge val te Den Briel, waar de melk in de sloot werd ge daan, terwijl in Rotterdam zeer veel arbeidersgezin nen zullen zijn, die niet te veel melk zullen gebrui ken. Het is de kwestie maar, dat ze deze menschen niet bereikt De vraag, waarom de communisten hebben voor ge stemd, kon spr. niet beantwoorden, daar hij niet als communist, dóch als secretaris van het Boerencomité sprak. Tegenover de grenzen dicht moeten wij de grenzen open eischen. De Duitsche zoowel als de Hollandsche kapitalisten weten niet, welken kant ze heen moeten. Het kapitalisme heeft zichzelf echter overleefd en moet weg. Over de kwestie Schagen zeide spr. niet te hebben gedacht, dat de heer Bakker daar zoo over zou spre ken. Hij was er niet voor en niet tegen. Het crediet zou vernietigd zijn door dit geval, doch spr. vroeg zich af, waar men vóór dien tijd geld kon krijgen. Men moet zoo aan den gang. Er is geen keus. De heer Bakker: Is hij dan gered? De heer De Weerdt: Ook de notarissen hebben dat gezegd, doch het gaat niet alleen om boer Wit te hel pen, het gaat om allen. Het moet niet meer voorko men, dat iemand wordt verkocht. Voor machinegeweren en bajonetten behoeven we niet bang te zijn, want als je een verkooping ver hindert, zeg je gewoon niets. Op de vraag van den heer Bakker hoe het ging bij onderhandschen verkoop, antwoordde de heer De Weerdt,, dat de kooper dan werd geboycot, wat spr. met eenige voorbeelden illustreerde. Spr. noemde de houding van den heer Bakker vijandig aan de belan gen der tuinders, omdat hij hinkt op twee standpun ten en geen bepaalde lijn in het hoofd heeft. Spr. geloofde niet, dat er een wijziging zou komen in de Duitsche politiek en toonde a&n dat Duitsch land zichzelf van de prove producten kan voorzien. Hierna sluiting. Koopt geen losse Asplrin-tabletfen, het kan minderwaardige en voor de gezondheid schadelijke namaak ©f waardelooze vervafschlng zijn. P Aspinn-tabletfen worden alleen door de Bayer-fabrieken in den handel gebracht en wel uitsluitend in: orlglneele oranjeband-buisjes ver pakking van 20 tabletten a 70 cent en de orlglneele oranie-zakjes verpak king van 2 tabletten a 10 cent. Alleen deze origineel» ver- jen van BAYER waar- pakkingi borgen c rgen echtheid en zuiverheid. Weigert namaak en losse tabletten. WIERINGEN LEDENVERGADERING DOUWAT. Algemeene ledenvergadering Bouwat, ln het café van den heer Klein te Oosterland, Woensdag 12 October, 7.30 uur. De heer M. Bosker, voorz., opent de vergadering met een welkom aan 17 aanwezige leden. Spr. vangt aan met de teleurstellende mededeeling dat van een der leer aren n.1. den heer van Meurs, bericht la ontvangen dat hij als leeraar van Bouwat door vertrek naar elders (de heer v. Meurs is gedetacheerd naar den Wieringer- meerpolder met standplaats de Haukes. Red.) tot zijn spijt moet bedanken. Voorzitter stelt voor den heer v. Meurs een aanden ken aan Bouwat te schenken bulten bezwaar der kas, waarmede alle leden accoord gaan. Geen nieuwe leden hebben zioh aangemeld. De verkochte loten van de ten bate der kas georgani seerde loterij worden afgerekend. Van de 1200 loten blijken reeds pl.m. 900 stuks te zijn verkooht en de secretaris, de heer Oud, twijfelt niet of de resteerende 300 exemplaren zullen nog worden verkocht. Evenals de vorige loterij kan ook thans wederom van een groot succes worden gesproken ongeacht het nog niet ver kochte aantal. heer van Meurs de vergadering binnenkomt, richt de Voorz. persoonlijk het woord tot hem. Spr. brengt den heer v. Meurs dank voor den steun ala leer aar en tevens voor de vele diensten daarbuiten aan Bouwat bewezen. Spr. hoopt dat de heer van Meurs een prettige herinnering aan Bouwat meeneemt en over handigt den heer van Meurs een souvenir daarbij er- aan herinnerende dat ook Mevr. v. Meura gaarne in de hulde van Bouwat werd betrokken. De heer v. Meurs dankt voor het zijn vrouw en hem aangeboden souvenir bestaande uit zilveren servetrin gen. Spr. heeft niet de bedoeling het contact met Bou- wa geheel te verbreken, doch hij moest voor het leer- aarschap bedanken aangezien hem daarvoor in zijn nieuwen werkkring niet voldoende tijd restte. Gaarne stelt hij zich zoo gewenscht nog eens beschikbaar voor het leiden eoner excursie naar de werken ln den Wie- rlngermeerpolder of op ander gebied. Spr. dankt ten- r^voor de zoo prettige samenwerking en spreekt ae beste wenschen voor Bouwat's toekomst uit. Voorzitter dankt voor de toezegging van den heer v. - eura en stelt den heer Dammers, nieuw benoemd hoofd der O. L. school te Oosterland den leden als op volger van den heer v. Meurs voor. Voorzitter spreekt den wensch uit dat de heer Lammen de voetsporen van den heer v. Meurs zal drukken. De heer Lemmers dankt tenslotte Bouwat voor de sympathieke wijze, waarop door zijn aanstelling als leeraar van Bouwat zoo spoedig na zijn komst te WIeringen vertrouwen in hem ls gesteld. Deze aanstelling acht spr. zeer ver- eerend erj hij hoopt zijn beste krachten aan de vereeni- ging te geven. Hoewel niet terzake dienende wil spreker, daar hij vooreerst geen gelegenheid ziet dit te doen, bij dezen de bevolking van het Oostelijk deel van WIerin gen, speciaal den heer M. Bosker, dank zeggen voor de voorkomende wijze, waarop spr. en zijn vrouw bij hun komst te WIeringen door hen zijn tégemoetgetreden, hetgeen ten zeerste werd gewaardeerd. De heer Bosker verzoekt den secretaris den heer Oud, de vergadering verder te willen leiden, daar hij ln verband met een blelde gebeurtenis te zijnen huize thans verder den avond in familiekring zou wenecfaen door te brengen. De heer Oud leest vervolgens het jaarverslag voor, hetgeen tot geen op- of aanmerkingen aanleiding gaf en waarvoor den secretarie dank wordt gebracht De penningmeester, de heer J. J. de Jong, geeft ver volgens verslag der flnantiën over het afgeloopen cur susjaar. Het batig saldo bedraagt f 58.68. Ook hem wordt dank gebracht voor het aocuratQ beheer der geld middelen. De waarnemend voorzitter vraagt vervolgens den leeraren wanneer en op welke avonden zij zich hadden voorgesteld den nieuwen cursus te doen aanvangen. De heer Steinmetz antwoordt daarop en stelt voor met 2 leeraren 2 avonden per week les te geven, n.1. Dins dag voor de le en Se klasse en Donderdag voor de 2e en Se klasse. Voor de 3e klasse bestaat aldus gelegen heid ontstanes) achterstand ln te halen. Na eenige discussie wordt de le les vastgesteld op Woensdagavond 26 Oot., op welken lesavond de 2e week- avond zal worden vastgesteld. Aan de rondvraag komende verzoekt een der leden nog eens een schrijven te richten aa.n aannemers en directie te en nabij WIeringen om bij behoefte aan wa kers zoo mogelijk deze uit Bouwatleden te kiezen. De heer Oud zegt toe daaraan te zullen voldoen. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering met dank voor de opkomst gesloten. Medegedeeld wordt nog dat de verloting a.6. Zaterdag 8 uur zal plaats hebben. NIEUWE N 1 ET) ORP Alhier trad voor het Nut op de heer Martien Bever sluis met den troubadour chansonnier Edwin Dooren- bos. De heer Beversluis is wel bekend door zijn gedichten, alsmede door zijn voordracht hiervan, vooral voor de radio. Deze avond werd echter iets aparts geboden. Vertolkt werd het levenslied van alle landen, verklaard en toe gelicht door den heer Beversluis, gezongen met luitbe geleiding door den heer Doorenbos. Deze laatste zwierf door alle landen, zingende, spelende op zijn luit, een echte zwerver. Een schitterende positie gaf hij hiervoor op. Hij was n.1. ambtenaar bij de B.-P. Mij., secretaris van Colyn. Hij zong te Parijs op Mont Martre, in vele steden van Europa, in Afrika, in New York, in het verre Westen van Amerika. Overal deed hij zijn indrukken op en leerde en zong de echte oude liedjes van het volk. Het toeval braoht hem in aanraking met den heer Beversluis en samen treden zü nu op. Voor het eerst In Nieuwe Niedorp en het kan dadelijk gezegd worden, dit optreden ls een groot succes geworden. De heer Beversluis licht de beteekenls van het levens lied toe, draagt enkele vorsen voor en geeft verklaring van de te zingen liederen. Doorenbos zingt ln alle talen, van alle landen, ook de door Beversluis ln Hollandsche tekst vertaalde liedjes En al verstaat men niet altijd de taal, na toelichting en juiste wijze van voordracht, begreep ieder beteekenls en bedoeling van het gezongene. Wij hoorden Fransohe liedjes. Frankrijk vooral la het land van het chanson; vervolgens Spaansche, het ver schil was duidelijk merkbaar, wat nog weer veel sterker uitkwam bij de Afrikaansche liedjes die toen volgden. Vervolgens hoorden wij Hawaya-liederen, zuiver en ge voelig en daarna wat de Amerikanen en de moderne Jazz hiervan heeft gemaakt. Zooals bekend vertaalde Beversluis negerllederen. De wijze, waarop hij die ten gehoore braoht, vond veel bij val, maar ook het zingen der negerliederen was een succes; na de verklaring voelde leder het weemoedige hierin en vooral de droefenis der negers over hun dooden meester, die ln het korenveld in de koude aarde werd gelegd. Het zou ons te ver voeren alles op te noemen; het was veel, het waa mooi en kunstzinnig. Het Nut kan zich gelukkig rekenen, dezen avond te hebben georganiseerd en elk Nutsbestuur die de leden een kostelijk mooien avond wil geven, doet goed zich ln verbinding te stellen met den heer Martin Beversluis te Blaricum. De voorzitter, de heer P. Pluister, maakte zich bij het sluiten der bijeenkomst dan ook zeker tot tolk van alle aanwezigen, toen hij den diohter en den zanger dank braoht en hun veel succes toewenschte bij hun op treden in het komende seizoen. JUBILEUM TC KLOOSTER. Nog ln verband met het 25-jarig bestaan werd gis termiddag In het FrancisianerkloosteT voor alle school kinderen een bioscoopvoorstelling gegeven, Ongeveer 125 kinderen waren aanwezig, welke tevens werden ont haald op ranja en chocolade. Dee avonds om 7 uur werd een film afgedraaid voor de ouderen, terwijl des avonds om 9 uur wederom een mooie film met den bekenden Chevalier in de hoofdrol werd afgedraaid voor de bewoners uit de naaste omge ving van het klooster, welke eveneens werden onthaald op bier en sigaren. HOOGWOUD Burgemeester en Wethouders dezer gemeente stel len aan den Raad voor eene overeenkomst met de gemeente Abbekerk aan te gaan inzake het weder- keerig verleenen van hulp bij brand. Bij het uitbre ken van brand in de Weere, gemeente Abbekerk, zal de brandweer van Hoogwoud met hulpverleening aan vangen, bij brand te Lambertschaap vangt de brand weer van Abbekerk met blusschen aan. De gemeente waar de brand is geweest betaalt de kosten. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente verzoeken aan den Raad hen een crediet van f40. te verleenen voor het aankoopen van twee zwarte lakens, een groote en een kleine, te gebruiken bij begrafenissen. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente stel len aan den Raad voor de huur van het perceel Ker- kelaan C 12 vast te stellen op f250.per jaar. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente stellen aan den Raad voor het loon dat botaald zal worden voor de werkverschaffing, vast te stellen op 20 cent per uur. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente stellen aan den Raad voor een steunregeling vast te stellen voor werklooze landarbeiders. WARMENHUIZEN Donderdagavond vergaderde de vereeniging „Steunt Elkander" in de zaal van den heer Slikker. Aanwezig 19 leden. De voorzitter, de heer C. Barsingerhorn, opende de vergadering, waarin hfj de aanwezigen welkom heette en ook de pers, die naar hij hoopte voor verdere pu bliciteit zal zorgdragen. Hierna werd den secretaris verzocht de notulen van de laatste algemeene vergadering te willen voorlezen. Zonder eenige op- of aanmerkingen werden deze onder dankzegging aan den samensteller goedgekeurd. Punt 3 van de agenda was het bedanken van den leider der vereeniging, den heer C. Barsingerhorn. Voornoemde bracht naar voren, dat de gevallen die den laatsten tijd vookomen, geen vertrouwen meer in de vereeniging stellen. Om een feit te noemen, zegt spre ker, dat het ls voorgekomen dat een onvolwaardig» kracht werd gestuurd en wat heelemaal geen onvol waardige kracht was, maar zelfs heel goed zijn taak verricht. Meer gevallen zijn voorgekomen en spr. wil deze liever niet in details opnoemen, doch het is voor mij als leider genoeg en bedank bij dezen voortgang. Door de vergadering worde opgemerkt, dat al heeft de vereeniging een anderen leider, deze wantoestanden evengoed bestaan blijven. Beter zou het wezen maar dadelijk op deze vergade ring de zaak duidelijk naar voren te brengen en een en ander grondig te bespreken. Door de aanwezigen werd verzocht dat voorzitter eenige feiten wilde noemen, die niet door den beugel kunnen. Hierna komt ter sprake de houding van twee leden die bij een ziektegeval niet wilden invallen. Dit gaat niet op en de vergadering vond deze houding zeer on sympathiek. Zulke leden heeft de vereeniging niet noo- dig, want zooiets is juist contra het doel. Deze leden zullen worden geroyeerd, wat algemeen door de ver gadering besloten is. Door één lid is bericht ingestuurd, als lid der ver eeniging te bedanken. Ook onder de aanwezigen waren er nog twee geneigd om als lid te bedanken, wat door de anderen zeer werd betreurd, want van een ver eeniging die 24 leden telt, kunnen geen vijf leden wor den gemist. Het nut der vereeniging werd nog een» uitvoerig besproken en juist vooral in dezen tijd zou het jammer wezen als de vereeniging viel. Door deze uiteenzetting trokken de twee leden hun besluit om te bedanken in; de andere die schriftelijk bericht had ingezonden, zal men trachten te bewerken om lid te blijven. De heer D. Mink stelde voor om bij ziekte enz, om den anderen dag een hulp disponibel te stellen en wel de eerste veertien dagen. Mocht het ziektegeval langer dan veertien dagen duren, dan lederen dag een werk kracht te verschaffen. Na uitvoerige bespreking werd hiertoe besloten. Na deze besprekingen verzocht de vergadering of de heer Barsingerhorn zich wederom als leider disponibel stelde. Deze nam de benoeming aan, doch onder voor waarde, dat niet weder gevallen van dergelijken aard moeten voorkomen, zooals gebeurd Is, Rondvraag. De heer P. de Groot bracht naar voren, dat men buitenom wel eens verneemt over ziektegevallen, waar soms te lang mee geloopen wordt. Spreker achtte het toch zoo: het is beter te voorkomen dan te genezen. Het bestuur krijgt machtiging om volgens besluit de eerste veertien dagen om den anderen dag een werk kracht disponibel te stellen.dit zoo te wijzigen,dat als hij een vorstperiode groenten verloren zouden gaan, dan dagelijks een werkkracht te geven. Na nog enkele be sprekingen van huishoudelijken aard volgde sluiting, dankte voorzitter de aanwezigen en hoopte dat de haken en oogen die bestonden, deor de besprekingen van hedenavond zijn opgeheven. LANGEND UK NOORDSCHARWOUDE. De afdeel ing van den Algemeen en Ned. Geheelonthou ders Bond kwam deaer dagen in h.h. vergadering bijeen Besloten werd lid te worden van de V.A.S. De beschrij vingsbrief voor de najaarsvergadering der N.H.P.C. werd behandeld. Als afgevaardigden werden gekozen de heeren C. de Jong Jr. en S. v. d. Neer. Besloten werd nog om te trachten in Sint Pancras een propaganda-avond te houden.

Schager Courant | 1932 | | pagina 15