De „verhinderde"!?) Een Hollandsch voorbeeld nagevolgd. Zaterdag 15 October 1932. SCHAGER COURANT. De dame die zich Bancroft noemde Het heelt oorspronkelijk in mijne bedoeling gele gen mij te onthouden van elke schrijverij aangaan de de bekende, door mij gehouden executieveiling te Schagen. Ik kan me begrijpen dat meerdere tuinders onder dc tegenwoordige omstandigheden in een ongewo ne» gemoedstoestand verkceren en dat dan wel eens woorden gezegd, ja dingen gedaan worden waaraan zii onder andere omstandigheden niet zouden ge dacht hebben. Dat. die bestaande toestanden slecht zijn, ja dat. er jr. de normale maatschappelijke en sociale verhoudin gen gccne verbeteringen mogelijk zouden zijn, ik zal de laatste zijn om het tegen tc spreken. Al ben ik persoonlijk van meening dat er met onvolmaakte menschen geen volmaakte samenleving op te bouwen is, zoo sluit dit natuurlijk niet uit dat ik heb te respcctecrcn dat ieder naar eigen overtuiging zijn best doet het ideale zooveel mogelijk nabij tc komen. Maar ik meen wel als eisch tc mogen stellen dat men daarbij rond voor zijne meening uitkomt en elkander niet rpisleidt. Waar'ik meer en meer den indruk krijg dat ge noemde veiling door bepaalde personen met een be paald doel nu verder wordt uitgebuit en cr in ieder geval onware voorstellingen worden gegeven, voel ik mij nu gedrongen, niettegenstaande vroegere voor nemens, de pen ter hand te nemen. Toen de veiling W. tot het verleden bfehoorde, werd ergens cenc vergadering bijeengeroepen met als on derwerp van bespreking: „Moeten wij ons laten ver- koopen of niet?" De beantwoording van deze vraag laat ik aan den lezer zelf over. Mij kwam als vanzelf de wedervraag op de lippen: „Moeten wij onze verplichtingen nako men of niet?" Immers hij dio iets leent ver plicht zich zelf dat geleende op een bepaald tijdstip terug tc geven. Dit zijn naar mijne meening niet al leen wettelijke, maar ook fatsocnsplichtcn! Erkent degene die leende deze plichten niet, dar. leende hij niet. maar deed iets anders, waaraan U zelf maar een naam moet geven. Dat die teruggaaf wel eens op een ongelegen tijd stip kan zijn vastgesteld of kan worden verlangd is niet tc ontkennen. Daardoor verandert de wettelijke verplichting niet, maar ook ik ben van meenïmg dat men zooveel als het kan redelijke en menschclijke toepassing der wetten mag verlangen. Daarbij mag echter allerminst worden vergeten dat een ieder rech ten en plichten heeft en de laatste alleen kan nako men als de andere partij ook zijn plichten nakomt. Dat een groep van personen ook onder abnor male omstandigheden eenzijdig zijn plichten zou kunnen op zij zetten, is dan ook niet alleen onder dc tegenwoordige wetten nog altijd onrechtmatig, maar komt me ook afgescheiden daarvan, tegenover de anderen altijd onbillijk en onredelijk voor. In het geval W. heb ik de volle overtuiging dat er niet anders gehandeld kon worden en daarnaast dat SV.'s belangen zooveel mogelijk behartigd zijn. De mededeeling van hot „Protestcomité" dat het be reikte resultaat is te danken juist aan de gevoerde agitatie, is beslist onjuist. Indien de tegenwoordige kooper, daartoe in laatste instantie mede door mijn persoonlijke medewerking in staat, gesteld, geenc schriftelijke opdracht had gegeven voor een bepaald bedrag en onder bepaalde voorwaarden af te mijnen, i was de plaats ingevolge de laatste Instructie van de 1 eerste hypotheeklioudstor gegund, onverschillig in welke deelen of combinaties ze was ingezet en zou het resultaat zijn geweest dat W. niet had kunnen blijven wonen! Ik heb den heer Zwagerman na afloop der veiling 'doen verzoeken zich te mijnen kantore tc vervoegen ten einde hem deze feiten mede te deelen en zoo noodig te bewijzen, doch deze heeft zich tot heden piet bij mij vertoond. Js het niet opvallend dat geen der woordvoerders op .veiling of vergaderingen ooit moeite hebben gedaan FEUILLETON. Roman van Norberfc Garai. 16. Savages had deze woorden op zoo ernstigen toon ge sproken dat Elis verbaasd opkeek. „Waar gaat het om, Jules?" „Om onze scheidingsplannen. Daar ik. zooals gezegd, eensgen tijd op reis moet en het niet onmogelijk is, dat die- i-eis langer duurt dan ik vooruit voorzien kan, schijnt het me raadzaam je dit voorstel nu reeds te doen." „En wat heb je me dan te zeggen, Jules?" „Ik ben bereid je een maan del ijksche toelage van 200 pond te geven tot je weer zult hertrouwen. Als je met Berry trouwt, ontvangen jullie op den dag van je hu welijk 50.000 pond. Dat wil zeggen, niet jij, maar Berry Davis. Ik zal dan dat bedrag op zijn naam bij een bank depuneeren." Ontzet sprong Elis op. „Dat zou onzinnig zijn, Jules", riep ze uit,- „Berry is een verkwister!" „Dat is zoo. Maar hij is geen speler. En een verkwis te1' b°e zeer het me ook spijt je dat te moeten zeg gen is me toch liever dan een speler!" Zij gaf geen antwoord. Zij had het gevoel, alsof de grond onder haar voeten wegzonk. Tot dusver was zij steeds van meening geweest, dat haar man haar voor 50.000 pond had opgelicht. Dat hij zich dit bedrag had toegeëigend om het door haar hartstocht voor het spel niet in gevaar te laten brengen, had ze nooit willen inzien. Maar de gebeurtenissen van dezen nacht had den hem in het gelijk gesteld. Zij was een speelster, ja, nu moest ze het zelf toegeven. zich op de hoogte te stellen van de feiten waar over zij het publiek toch zouden inlichten? Nu lees ik in dc Schager Courant van 11 dezer de aankondiging van eene vergadering met als onder werp: „Wat leert ons dc verhinderde vorkoo- ping te Schagen?" Nu loopt het toch wel de spuigaten uit! Dit is zui vere misleiding. Er is verkoch» te Schagen. Voor een betrekkelijk lagen prijs, doch bij gebrek aan contante gelden en geheel geen behoefte aan bouwland is dat toch niet te verwonderen. Zoodra de tuinbouw beter gaat, zal naar mijne meening het bieden en koopen door geen enkele „solidaritcitsoverweging" worden bemoeilijkt. Ik laat aan het gezond verstand van den lezer over tc beantwoorden waarom men blijft vergaderen en blijft ageeren. Hij die wel eens dc verslagen van deze vergaderingen leest, vindt daarin gegevens genoeg om te beoordeelen of hier al of niet dc politiek zich heeft meesier gemaakt van een beweerd onrecht en van oen gefantaseerd succes om te eigen bate munt uit te slaan. Maar hoe men over politiek denke en welke rich ting inen voorsta, hier is mijn plicht om uitdrukkelijk te verklaren dat er geen veiling verhinderd'is en dat het naar mijne meening, onder onze tegenwoordige wetgeving niet mogelijk zal zijn ccne veiling te ver hinderen, al moest ook dc inzet door schriftelijk ge machtigden worden gedaan of in laatste instantie de veiling volgens artikel 495 Burg. Rechtsvordering op de Rechtbank worden gehouden. Ten slotte meen ik te moeten waarschuwen tegen het feit dat het niet is buitengesloten dat deze en dergelijke agitatie's het credietwezen in de tuinbouw streek op den duur wel eens zouden kunnen schaden en het onderling vertrouwen en daardoor het zaken doen meer kwaad dan goed zouden kunnen doen. Het ligt natuurlijk niet in mijne bedoeling politieke of zelfs maatschappelijke discussies te openen, zoodat ik op eventueele beantwoording niet zal ingaan. De opgemelde feiten garandeer ik volkomen en ieder belangstellende kan zicli van dc waarheid daarvan te mijnen kantore overtuigen. II. J. VAN VEEN, Notaris. 70-JARIGE ROTTERDAMMER STIJF VAN RHEUMATIEK. Nu wéér lenig als toen hij 40 was. Men schrijft ons uit Rotterdam: „Ik had veel last. van kramp en stijfheid in mijn boenen. Daar ik 70 jaar ben en ik eiken avond 2 uur moet loopon om kranten te bezorgen, gaf mijn vrouw mij den raad om ook eens Kruschen Salts in te ne men. Ik ben daar zes weken geleden mede begonnen en ik heb nu geen pijn meer. Mijn beencn zijn nu weer net zoo lenig als toen ik 40 jaar was. Dus ben ik vast besloten om er mee door te gaan zoolang ik loef. Als U liet noodig acht, kunt U mijn schrijven bekend maken". P. J. P. te Rotterdam. 70 jaar. Dan funcüonnecrt alles zoo vlot niet meer; inwendige stoornissen brengen kwalen moe, en kunnen aanleiding zijn tot rhcumatiek en hevige pijnen. Nu wordt Kruschen onmisbaar. Kruschen Sjilts tast direct de ooi-zaak van het kwaad aan; de scherpkantige unnezuurkristallcn, die do on draaglijke pijnen veroorzaken, worden opgelost en met de andere afvalproducten volkomen verwijderd. Door de ideale combinatie van zes verschillende zou ten is Kruschen tevens een zachte aansporing voor alle organen, dus zal hot onmogelijk zijn dat derge lijke zuren zich weder, kunnen ophoopen en zich in uw gewrichten nestelen. Dat is de reden waarom een trouw Kruschen-gebruiker geen last van rheu- matiek kan hebben. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a F1 0.90 en Fl. 1.00 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd, dit. alles eens zelf te ondervinden op t oogenblik kunt U Kru schen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt deze gratis proefflacon gebruiken zonder de gewone flacon Kru schen te openen. En als U na deze proef niet volko men tevreden bent, kunt U dc groote flacon terug brengen bij den winkelier, waar U haar kocht en hij zal U Uw f 1.60 (Uw geheele uitgave) zonder omwe gen terugbetalen. Maar vergeet, niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is hij dc groote maat van f 1.60 en dan nqg slechts voor beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitverkocht heeft. (Adv.) En deze erkenning ontnam haar de kracht, waarmee de haat jegens haar man haar tot dusver vervuld had. Nu eerst zag zij in. dat ze geen recht had bem te ver afschuwen en de wijze, waarop hij te werk was gegaan als verachtelijk te kwalificeeren. Het zwijgen dat thans tusschen hen heersohte, lag zwaar en drukkend in het vertrek. Door de gesloten ramen drong slechts gedempt het ruischen van de Theems en het getjilp der vogels, die in het park ont waakten. „Ik kan me met alles vereenigen", zei ze eindelijk, bijna fluisterend. „Ja, ik kan me met alles vereenigen En overigens, Jules, hebben wij elkaar zeker niets meer te zeggen?" „Neen." „Dan wensch ik je goede reis, Jules." In een toestand van volslagen uitputting verliet zij het vertrek. Moeizaam ging zij de trap op, die naar haar vertrekken leidde. In haar boudoir vond zij de kame nier. die op haar wachtte. Zij liet zich. rillend van koude door haar ontkleeden, hoewel het in het vertrek be haaglijk warm was. Een beseheiden klopje op de "deur deed haar uit haar apathie opschrikken. Het was James, die een brief voor haar bleek te hebben. Een gesloten couvert zonder adres De inhoud bestond uit een crèque van 60 pond. De winst van dezen nacht! Van buiten drong het geluid van het aanslaan van een motor tot haar door. Zij snelde naar het raam en luisterde net zoolang tot het gonzen van den wagen in de verte wegstierf. Door een onverklaarbare onrust gedreven, liep zij daarna het vertrek op en neer, tot zij eensklaps tot een besluit scheen te zijn gekomen. Zij nam plaats aan het kleine schrijfbureau, dat in een hoek van het boudoir stond, zocht een couvert en voorzag dit van het adres van haar man. Daarna schoof zij de chèque in de en veloppe, plakte deze dicht en gaf haar kamenier op dracht den brief onmiddellijk naar de post te brengen. Maar toen het meisje reeds bij den deur was, riep zij haar terug, nam den brief uit haar hand en opende hem weer. 300.000 H.A. veenmoerassen en plassen in Duitschland wachten op de kolonisten. Een gebied, halt zoo groot als Neder land, ligt ongebruikt. Door Dr. W. Tietgens. ALS men ziet. hoe intensief de landbouw in Duisch- land wordt bedreven, lijkt het bijna onmogelijk, om daar nog een kolonisatie te ontwikkelen, binnen de eigen landsgrenzen. En toch vindt men ook daar naast streken, die op de meest intensieve wijze in cultuur zijn gebracht, andere streken, die braak liggen, waar niets groeit, waar alles nog wacht op het werk van den kolonist, dat ook deze gronden geschikt zal m%ken voor het opleveren van rijke oogsten. Het Saargebied niet meegerekend bedraagt de oppervlakte van Duitschland 46.8 millioen H.A.. waarvan vólgens de jongste statistieken 63 pet. in gebruik is voor den landbouw, terwijl 27 pet. met wouden en bbomaanplan- tingen zijn bedekt. Van de rest wordt 1.3 pet. in beslag genomen door huizen en tuinen. 3.7 pet. door allerlei wateren. 3 pet, door wegen, spoorwegen, parken, kerk hoven, sportterreinen, vliegvelden e.d., terwijl slechts 4 pet. als werkelijk onbenut wordt aangemerkt. Dat is dus een gebied van 1.88 millioen H.A. Deze onbenutte grond is echter hiet altijd onbruikbaar. Er is 421000 H.A veen bij. wat een niet onbelangrijke geldswaarde vertegenwoordigt. En de 1.470 K.A., die er dan nog overblijven, zijn wel niet meer dan 3.1 pet, van.de totale oppervlakte, doch bij elkaar vormen ze toch nog een terrein zoo groot als de helft van Nederland. Dat i3 voldoende, om de vraag te rechtvaardigen, hoeveel er van dat gebied nog bruikbaar gemaakt kan worden en hoeveel menschen er zoodoende door binnenlandsche ko lonisatie onderdak gegeven kan worden. Volgens de officieele statistieken zijn er bij dat land ongeveer 250.0C0 H.A. welke geschikt gemaakt kunnen worden voor den landbouw, zooals heidevelden of moe rassen. die kunnen worden gedraineerd. Doch ook van het overige zou er nog heel wat voor den landbouw geschikt zijn, zocals velden, die bij hoog water een enke le maal kunnen onderloopen, doch overigens geen reden tot klachten. Het waterrijke Holand kon trouwens in meerdere opzichten tot voorbeeld worden genomen, want de 781000 'H.A. water, welke' binnen het Duitsche grondgebied vallen, bedekken nog veel vruchtbaar land, dat zonder veel moeite kan worden drooggelegd. Vele meren en plassen zijn slechts enkele decimeters diep, ontelbare beekjes en delta-armen loopen breeduit met ontelbare bochten door het vlakke land al die over blijfselen uit een vroeger tijdperk, toen Duitschland neg een echt waterland was, kunnen gereguleerd worden, of geheel verdwijnen. De bekende, grootsch opgezette ko lonisatie, pogingen der Pruisische koningin uit de acht tiende eeuw, waardoor het Havelandsche veenmoeras en de moerassen van de Oder, de Warthe, en de Netze tot vruchtbaar land hebben gemaakt, zijn ongetwijfeld van belang, doch ze verrijkten het landbouwgebied met sleohts ongeveer 95000 H.A., zoodat er nauwelijks een derde gedeelte is gedaan van wat thans nog gedaan moet worden, nog ongerekend het vele, wat er evenals in.Holland langs do zeekusten gedaan kon worden, niet Leden van den vrijwilligen arbeidsdienst bij het brnikbaar maken van den moerassigen grond. alleen door bedijkingen, zooals in Friesland en Gronin gen, maar ook door drooglegging op groote schaal. Tot dusver heeft eigenlijk alleen op laatstgenoemd gebied het Hollandsche voorbeeld aanstekelijk gewerkt, de drooglegging der Zuiderzee kreeg een pendant in de drooglegging van het Frische Haff en zelfs van de Noord-Friesche Waddenzee en andere ondiepe gedeel ten van Noord- en Oostzee. Zoo zou nog 80.000 H.A. land gewonnen kunnen worden. Bij dc allerlaagste, meest voorzichtige schatting komt er dus nog een 350.000 a 400.000 H.A. grond voor kolo nisatie in aanmerking, daarbij bevinden zich gronden van de beste kwaliteit. En als wij dan nu eens voor een zuiver schematische berekening aannemen, dat deze grond verdeeld wordt in boerderijen van 5 H.A., dan zouden er niet minder dan 70.000 boerderijen op kun nen komen. Dat zijn. weer schematisch genomen, 1750 dorpen met elk 40 boerderijen, waarin minstens een kwart millioen menschen een levensbestaan kunnen vinden. Het belangrijkste voordeel van zoo'n systema tische kolonisatie zou echter zijn, dat de koioniën niet worden gesticht op reeds bestaade landbouwterreinen, doch dat er voor die koloniën werkelijk nieuw land wordt gewonnen. De vrijwillige arbeidsdienst, waarin thans reeds bijna 200.000 jeugdige werkloozen bezigheid vinden, zou jaren achtereen ontelbaar velen, die thans tot nietsdoen zijn veroordeeld, door deze kolonisatie plannen werk verschaffen van groote algemeene be- teekenis, werk. dat met des te meer vreugde zal wor den gedaan als diegenen, welke daarvoor geschikt too- nen te zijn. het gewonnen land ook te bebouwen krij gen, wanneer hét eenmaal voor den landbouw geschikt is gemaakt. Het levensbestaan, dat zoodoende aan ve len wordt verschaft, doet het gebruik van allerlei arti kelen toenemen, waardoor de binnenlandsche markt zich tot een grooter afzetgebied ontwikkelt en de ge heele economische samenleving een stoot in de goed® richting krijgt. Akkers ontstaan uit een moeras! Een van de reusachtige baggermolens, waarmee in korten tijd een onbruikbaar moeras veranderd wordt in akkerland. Op de achterzijde van de chèque schreef zij de woor den: „Ik zal nooit meer een kaart aanraken; ik zal nooit meer spelen! Elis!" En eerst toen de kamenier met dezen brief vertrok ken was, eerst toen was zij tevreden... De man met de twee gezichten. In den namiddag van denzelfden, dag zat Lord Dou- glas Davis in de bibliotheek van zijn landgoed. Nicole hield hem gezelschap. De oude heer gewaagde ook nu nog met geen woord van de reden, welke hem aanlei ding had gegeven Nicole te verzoeken hem naar de bi bliotheek te vergezellen. Maar toen zij hem verzocht haar levensgeschiedenis te mogen vertellen, knikte hij haar belangstellend toe. Met groote aandacht volgde hij het verhaal en toen zij had uitgesproken, staarde hij nog eenigen lijd na denkend voor zich uit. Eindelijk zei hij: „Die dr. Stan- hope heeft u met zijn rapport dus eigenlijk in de ge vangenis gebracht." Nicole zweeg. Zij sprak niet graag over dr. Stanhope. Zij haatte hem. Hij had haar bestolen, moreel bestolen, want hij ontnam haar de eenige verontschuldiging, welke zij voor zichzelf had, de verontschuldiging, dat zij haar misstap begaan had uit liefde voor Berry. Moe dig zou zij de ontzettende gevangenisstraf gedragen hebben, ongevoelig voor al het afschuwelijke, dat zij daar had moeten beleven, wanneer haar tenminste de troost was gebleven, dat zij ^terwille van haar liefde moest lijden. Maar dr. Stanhopé had immers beweerd, dat het niet liefde was geweest, die haar in de gevan genis had gedreven, maar levenshonger! Levenshonger, een woord, dat niets zei, maar nochthans over haar lot besliste. Ik heb in de gevangenis zooveel doorgemaakt", zeide zij, in pijnlijke herinneringen verdiept, „dat ik de men schen niet benijd, op wie de verantwoording rust over anderenrecht te moeten spreken. De motieven, die iemand tot misdaad kunnen drijven, zijn zoo verschil lend, zoo tragisch en vaak ook zoo vergeeflijk, dat men zich afvraagt waarom menschen, wier schuld werkelijk niet zoo heel groot was, te gronde meesten worden ge richt Vele mijner medegevangenen hadden gestolen en bedrogen, maar bij de meesten was het de nood, die haar daartoe gedreven had. Ik heb in die kooi heel wat leed gezien, Lord Douglas, en niet mijn eigen leed al leen, maar ook dat van anderen heeft mij te denken gegeven. En daarom haat ik dr. Stanhope, die het waagt met één woord met een mensch af te reke nen..." Lord Douglas troostte haar met de ververzekering, dat zij ook deze tragische episode van haar leven spoe dig vergeten zou zijn. Handig gaf hij daarna het gesprek een andere wending. Hij vertelde haar, hoe verbaasd hij geweest was, toen eenige dagen geleden geheel onver* wachts Savage's secretaris, mr. Haynes, was versche nen om hem mede te deelen, dat Mr. Savages bereid was de op het landgoed ruslende hypotheek over te nemen, zij het dan ónder één voorwaarde: dat hij. Lord Douglas, bereid was Nicole Irvine, dezelfde, die ongeveer een jaar geleden zijn zoon Berry in zoo'n moeilijk parket had gebracht, te adopteeren--. „Ik kan je wel zeggen, m'n lieve kind", vervolgde de oude heer glimlachend, „dat ik me, zoo lang ik kon, tegen deze eisch verzet heb. Je moet me goed begrijpen M'n familieleden hebben je zoo heel anders geschilderd dan je in werkelijkheid bent, maar ik moet je eerlijk bekennen, toen ik vanmorgen onder de betreffende acte mijn handteekening plaatste, deed ik dat geenszins met tegenzin. Toen ik je leerde kennen, was ik aangenaam getroffen door den indruk, dien je op mij maakte. Neen, neen, m'n lieve kind, het ligt niet in m'n bedoeling je een complimentje te maken. Maar één vraag moet je me toch nog beantwoorden, oprecht beantwoorden, wat ik je verzoeken mag: hoe is je verhouding tot Savages?" Nicole keek den ouden heer vrijmoedig in het gelaat. „Hij is als een vader voor me", antwoordde zij zonder aarzelen. „En als Mr. Savages er niet geweest was, dan zou ook voor mij het leven geen waarde meer hebben gehad." „En waarom verlangde hij, dat je mijn dochter zou worden?" „Mr. Savages wilde sleohts, dat ik de zuster van uw

Schager Courant | 1932 | | pagina 17