iliinii Knus- Uitmuit- üilliitllit Bedenkt Duitschland zich? Drang op de Duitsche regeering Bui tenland. MODERNE FOTO's Uitgevers: N.V. yJl TRAPMAN Co, Schagen. eerste blad dit nummer bestaat uit zes bladen TRAGISCH ONGELUK. Bloedige botsingen op Mindanao. Herriot's bezoek aan Londen. ARPAD M0LD0VAN, De Prins ran Wales in ons land. Zaterdag 15 October 1932. SCflAGER 76ste Jaargang No. 9159 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag eD Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- fcentiën nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Groothandelaren in levensmiddelen waar schuwen tegen contingenteering. Rijksbank acht valuta in gevaar. Directie der Rijksbank verklaart de contingenteeringspolitiek een ge vaar voor de stabiliteit van de Rijksmark. Uit BERLIJN, 14 October (V.D.)ï De Deutsche Tageszeitung" maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk de directie van de Rijks bank een brief zou hebben gezonden aan de Rijksre geering, waarin zij er met nadruk op wijst bij een doorvoering der contingenteeringspolitiek niet in staat (e zijn verder dc garantie te kunnen geven voor het op peil houden van de Duitsche valuta. Naar wij vernemen, is het juist dat de directie van ide Rijksbank tot dc Rijksregeering een dergelijke waarschuwing heeft gericht. Dit bericht, waarin dus de directie van de Rijks bank aan de Rijksregeering verklaart, de verantwoor delijkheid van de rijksmark niet langer te kunnen dragen, indien de regeering vasthoudt uan haar con- tingenteeringspolitie, heeft te Berlijn groot opzien ver wekt. De brief van het directorium der Rijks bank. Nader uit Berlijn: Het Rijkskabinet heeft zith Vrij dag in aanwezigheid van den president der Rijks bank Dr. Luthe-, o.m. bezig gehouden met het schrij ven van het directorium der Rijksbank dat betrek king heeft op de contingenteeringspolitiek. Nopens dit schrijven verluidt te bevoegder plaatse dat de Rijksregeering in overeenstemming met de Rijksbank constateert dat over een interne briefwis seling geen mededceling kon worden verstrekt. Er DR, LUTHER xan evenwel worden vastgesteld dat niet gesproken as over een in gevaar brengen van de valuta. ?«~.westi® der contingenteeringspolitiek is niet in het Rijkskabinet behandeld en zou ook niet behandeld kunnen worden aangezien de Duitsche commissie nog niet teruggekeerd is van haar rondreis door Europa. Eerst na haar teruekeer, vermoedelijk in den loop der volgende week, zouden eventueele beslissingen kun nen worden genomen. De stap van dc Rijksbank is van des te grooter ge wicht, daar Rijksbankpresident dr. Luther als een voorzichtig en bezadigd man bekend staat, die zich geenszins in de regecringspolitiek zou mengen, wan neerhij met van de noodzakelijkheid daarvan over tuigd was. Eerst de terugkeer van de reizende com missie afgewacht. Het Berlijnsch „Acht-Uhr Abendblatt'' meldde gis teravond. dat de Duitsche rijksregeering alvorens zich opnieuw bezig te houden met het vraagstuk der contmgenteeringen eerst den terugkeer der reizen de commissie naar Berlijn zal afwachten. Het kabinet is intusschen reeds voldoende inge licht over den tegenslag, dien deze commissie op haar reis heeft ondervonden. Hiervoor dient echter geenszins, zegt het blad. de commissie zelf, maar wel de regeering aansprakelijk te worden gesteld. Het blad acht het niet uitgesloten, dat de beide redevoe ringen, die de rijkskanselier morgen zal houden, eenige inlichtingen zullen bevatten over de verdere plannen der rijksregeering in deze aangelegenheid. Het Reichsverband des „Deutschen Nahrungsmittel- Grosshandels" heeft de rijksregeering dringend ver zocht 'van verdere contingenteerings-onderliandelin- gen met het buitenland af te zien De tot nu toe gehouden besprekingen hebben be wezen, dat de kansen op succes in geen verhouding staan tot het risico, dat het gansche bedrijfsleven zal te aanvaarden hebben. Na te hebben gewezen op de gevaren, waaraan de export-industrie wordt blootge steld, zc'gt de organisatie, dat een stijging van den af zet van landbouwproducten slechts door een verbete ring van de koopkracht van de bevolking der steden kan worden verkregen. De lage prijzen van de land bouwproducten zijn niet veroorzaakt door den invoer, maar door het verminderde verbruik. Hiertegen kun nen noch tarieven noch contingenteeringen baten. Groot© consternatie wi landbouwkundige kringen. Het ingrijpen van dr. Luther in de contingenteerings- kwestie heeft in landbouwkringen groote consternatie verwekt. Reeds gisteravond deed de „Deutsche Tages zeitung" een scherpen aanval op den president van de Rijksbank. In den loop van den avond publiceerde de Duitsche landbouwraad een communiqué, waarin dit instituut beproeft den Rijksbanpresident met zichzelf in tegenspraak te brengen. Het betoogt, dat juist uit een oogpunt van stabiliteit der rijksmark overbodige Invoer van landbouwproducten verhinderd moet wor den. Hoe de industrie er over denkt. Een „hoogst bedenkelijk beginsel." In industrieele kringen vindt men de aangekondigde contingenteeringsmaatregelen een „hoogst bedenkelijk beginsel", in de Duitsche handelspolitiek. Het Neder- rijnsche Industriegebied, waar de uitvoerindustrie en de daarmede verbonden takken van nijverheid, thans nog duizenden arbeiders een bestaan verschaffen, wordt een zware slag toegebracht, aldus betoogt „Ruhr und Rhein" door de toenemende weigering van het buitenland om Duitsche waren af te nemen. De werkloosheid zal daar door toenemen. De Duitsche landbouw zal daarmede ten slotte niet gediend zijn, omdat de koopkracht van het grootste verbruikersgebied in Duitschland nog verder verminderd wordt. 15-jarige jongen te water geraakt en ver dronken. Onverantwoordelijke toe stand ter plaatse. Alphen a. d. Rijn. Op den Oost-Kanaahveg on der deze gemeente heeft Donderdagavond een tra gisch ongeluk plaats gehad, waarvan de 15-jarige A G.Luyben, wonende te Aarlanderveen. het slacht offer is geworden. De Oost-Kanaalweg, waaraan, zoo wel in verband met de nieuwe oeververdediging van het Aarkanaal als met het aanleggen van den Nieu wen Provincialenweg tot Aardam, gewerkt wordt, is reeds sinds eenige maanden voor het verkeer met voertuigen gesloten. Een gedeelte van den weg is voor wielrijders nog wel berijdbaar, doch op het ge deelte, dat aansluit op den weg naar Aarlanderveen wordt voortdurend puin gestort, waardoor de weg onbegaan geworden is. Naar het 3chijnt, zijn hier ech ter geen waarschuwingsborden geplaatst en waar elke verlichting langs dezen weg ontbreekt, levert de toestand ter plaatse, vooral 's avonds gevaar op Omstreeks zeven uur Donderdagavond kwam de heer v. d. Kreeke, notaris te Aarlahderveen, langs den Oost-Kanaalweg gereden. Hij hield zooveel mo gelijk het midden van den weg. Plotseling reed hij te gen een hoop puin op. met het gevolg dat hij met fiets en al in het Kanaal terecht kwam. Gelukkig slaagde de notaris er spoedig in, vasten grond onder de voeten te krijgen, waardoor het hem mocht ge lukken, zich zelf op het droge te brengen. Waar schijnlijk ongeveer een kwartier na dit ongeval ech ter, passeerde de 15-jarige Luyben op weg naar zijn woning te Aarlanderveen, por rijwiel dezelfde plaats. Ook hij moet daarbij tegen de puinhoop zijn gereden, en daarbij eveneens te water ziin geraakt. Toen hij nl. 's nachts om een uur nog niet thuis was, werden zijn ouders ongerust en togen zij op onderzoek uit. Men vond zijn fiets tegen de hoop Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd en nadat men eenigen tijd gedregd had, werd het lijk van den jongen opge haald. Door de politie wordt thans onderzocht, in hoeverre de werklieden, die het puin op den weg heb ben gestort en verzuimden de gevaarlijke plaats te verlichten, voor he gebeurde aansprakelijk moeten worden gesteld. fl Dooden. MANILLA, 14 October (V.D.) Te Cotta op het tot de Philippijnen beboorende eiland Mindanao is het Vrijdag tot ernstige botsingen geko men tusschen inboorlingen en politiebeambten. Vijf in boorlingen en een politieman werden gedood. Een vier-mogendhedenconferentie kan vrijwel als „verzekerd" beschouwd wor den. Indien we de berichten over het bezoek van Frank- rijk's minister-president, Herriot, aan Londen nagaan, dan kan een conferentie van de vier groote mogend heden inzake de ontwapening thans vrijwel als „ver: zekerd" beschouwd worden. De houding van Duitschland nopens de conferentie zelf is reeds herhaaldelijk uiteengezet. Voor Duitsch land speelde echter de kwestie een groote rol, waar de conferentie zal bijeenkomen. Van welingelichte, nict-officieele, Franschc zijde is Donderdagavond verklaard dat Herriot den Engel- schen premier reeds in groote lijnen het Fransche ontwapcningsplan heeft medegedeeld. Het zou even wel niet juist zijn reeds thans van een uitgewerkt plan te spreken. Herriot schijnt te trachten eventueele voorstellen van MacDonald in zijn plan te ver werken. Feitelijk zou Herriot beoogen een algemeen ontwapeningsplan, een consultatief plan, regionale veiligheidsverdragen tot stand te brengen, terwijl hij er ook naar zou streven een internationale strijd macht te vormen. De besprekingen van Herriot met MacDonald zou den er toe moeten bijdragen in deze richting een op lossing tot stand te brengen. Uit de tot nu toe door de Engelschen uitgesproken zienswijze, krijgt men den indruk dat MacDonald met succes heeft getracht de bespreking van plannen op den achtergrond te dringen, welke niet direct sa menhangen met de taak de Ontwapeningsonderhan delingen te Genève weder op gang te brengen. Tijdens het onderhoud heeft, aldus wordt verklaard MacDonald zich bereid verklaard ook de kleinere mo gendheden tot de besprekingen der groote mogend heden toe te laten. Betreffende den zetel der conferentie is men het nog niet eens geworden. Het is mogelijk dat MacDo nald niet zal persisteeren hij de aanwijzing van Londen als zetel der conferentie. Het officieele communiqué. Het Engelsche en het Fransche ministerie van bui- tenlandsche zaken hebben gistermiddag beide het vol gende communiqué openbaar gemaakt: Gisteren en vandaag is te Londen een gedachten- wisseling tusschen MacDonald en Simon met Herriot gevoerd over het Engelsche voorstel tot bijeenroeping van een viermogendheden-conferentie, om de moei lijkheid op te lossen die zich op het oogenblik te Genève voordoet. De Fransche en Engelsche ministers zijn het eens geworden, dat Genève de aangewezen plaats voor zulk een conferentie is en de Engelsche regeering heeft dus een voorstel gedaan aan Duitschland cn Italië of zij daarmee accoord gaan. De conferentie zou een preliminair karakter dragen. Haar doel is middelen en wegen te toetsen om het door do ontwapenings conferentie ondernomen gemeenschappelijk werk te hervatten. Besloten tot een conferentie van vier mogendheden te Genève. Herriot verliet de plaats van samenkomst met Mac Donald te Londen gistermiddag om 1 uur, waarna werd meegedeled, dat de Engelsche, Fransche en Ita- liaansche regeering het er over eens geworden zijn, dat het hot beste zou zijn, wanneer do conferentie van de vier mogendheden te Genève werd gehouden, üp het oogenblik wenscht Duitschland Genève niet als plaats van samenkomst. Reuter verneemt, dat Italië Genève al als plaats van samenkomst heeft aanvaard en dat de regeering ook al het antwoord van Duitschland heeft ontvan gen, waaruit blijkt, dat dit land althans voor het oogenblik niet bereid is Genève te aan vaarden. Engelaijds standpunt is ongewijzigd Het hoopt, dat de plaats van samenkomst niet als een onoverko melijke hinderpaal beschouwd zal worden. Voor Engeland maakt de plaats van samenkomst geen ver schil. Waarom Duitschland weigert Van Duitsche zijde, wordt het volgende medege deeld: Het standpunt van Duitschland ten opzichte van de conferentie zelf is reeds herhaaldelijk toegelicht. Voor Duitschland moet echter de vraag een rol spe len waar de conferentie bijeen komt. Wanneer van Duitschland verwacht mocht worden voor deze con ferentie naar Genève te komen, dan moeten aller eerst de bekende Duitsche voorwaarden geregeld worden en moet eerst een regeling van de quaestie der rechtsgelijkheid tot stand komen. Anders zou het gevaar bestaan, dat men Duitschland langs den weg van ene viermogendhedenconterentie te Genève als het ware door een achterdeurtje weer ter Ontwape ningsconferentie zou terugbrengen. Of de conferentie in Londen of elders plaats heeft, is voor Duitschland van minder beteekenis; tenslotte is Londen zelf veeleer voor de Engelschen als voor Duitschland een prestige-quaestie. Duitschland is natuurlijk gaarne bereid om ook op een andere plaats dan Londen besprekingen te hou den, met die beperking, dat wat Genève betreft aan de genoemde voorwaarden wordt voldaan, welke na tuurlijk ook voor de plaatsen in de nabijheid van Genève gelden. Herriot over het resultaat van Londen. Uit Londen, 14 Octolber (V.D.): Na zijn besprekingen met MacDonald heeft Herriot verklaard dat het on- derhou 1 buitengewoon hartelijk eri vriendschappelijk is geweest. Door deze bijeenkomst is de Engelsch Fransche vriendschap nog versterkt. Herriot ver klaarde met MacDonald als nog beter vrienden-te zi n uiteengegaan dan zij reeds vroeger waren geweest. Frank ik heeft zich nimmer verzet tegen een vriendschappelijke gedachtenwisseling van de mo gendheden die er het meeste belang bij hebben. Frankrijk heeft zulks reeds te kennen gegeven bij de besprekingen welke dezen zomer met de Amerika nen zijn gevoerd. Frankrijk heeft cr evenwel steeds bij gepersisteerd dat deze onderhandelingen op een of andere wijze in verband met of i:i het kader van den Volkenbond of van de Ontwapenings-onderhande- lingen moesten plaats vinden en derhalve in Genève zouden moeten worden gehouden. Herriot naar Parijs teruggekeerd. Uit Londen, 14 October (V.D.): De Fransche minister-president Herriot is heden middag om vier uur naar Pa. is teruggekeerd. Mac Donald en Sir John Simon waren bij het vertrek van den trein aanwezig. VERGROOTINGEN en KUNSTDRUKKEN van buitengewone kwaliteit. Geopend dagelijks van 88 uur, 's Zondags den geheelen dag tot n.m. 10 uur. FOTOGRAFISCHE ATELIER NIEUWE NIEDORP. Hoe de dag gister in Den Haag. is doorgebracht. (Vervolg van le pagina Tweede Blad.) Het was Vrijdagmorgen een ongewone drukte in Den Haag, vooral in het Westeinde, in verband met de aanwezigheid van den Engelschen kroonprins. Bij de aankomst van den prins hier te lande was nog een telegramwisseling gehouden met de konin gin, waarin wederzijdsche spijt was uitgedrukt, dat er geen gelegenheid was, om elkaar te ontmoeten. Gistermorgen nu werd in Den Haag allereerst het Mauritshuis bezichtigd. Van dit bezoek reed de Prins door het HaagschA Bosch naar het Huis ten Bosch, waar de vorstelijke bezoeker in een plasregen aankwam. Hij nam eenige oogenblikken de omgeving in oogenschouw en ver dween toen met Lady Russeli en den Engelschen gezant in het paleis, waar zij tot kwart voor één bleven. Daarna zou de Prins zich naar de banen der Haag- sche Golfclub begeven. Dit plan was echter inmiddels gewijzigd. Of het tengevolge van het ongunstige weer dan wel door andere omstandigheden gekomen is, kon men ons niet zeggen. Maar de Prins reed naar de stad terug en tot groo te verwondering van zijn gevolg gaf hij eensklaps bevel om voor den winkel der firma Nieuwerkerk aan het Lange Voorhout te stoppen Zooals misschien bekend, is de firma Nieuwerkerk de zaak, waaraan indertijd baron Hop zijn beroemd geworden recept afgaf. De Prins voorzag zich daar van eenige trommeltjes Haagsche hopjes, die hij als een specifiek Haagsch product naar zijn land mee wil nemen. Hij had toen vermoedelijk zin gekregen in het win kelen en stapte daarna den winkel der firma Phi- lippona op den hoek van de Plaats en de Hoogstraat binnen. Daar schafte hij zich verschillende voorwerpen aan van oud-Delftsch porselein. Buiten komende, stuur de hij de auto's van hem en zijn gevolg weg en wan delde verder de Hoogstraat door. Enkele huizen verder verdween hij weer eens klaps in den winkel van de Silveren Molenbeecker om daar eenige inkoopen te doen. 's Middags werd na de lunch eer partij golf ge speeld, waarna de thee werd gebruikt op het buiten goed „Clingendael" van baronnesse van Brienen. Het restaurant „Royal" was uitverkoren om er het diner te gebruiken. Dat de Prins van Wales, die hier toch voor zijn ge noegen is geweest, er lust toe gevoelde met deze spe cifiek Haagsche inrichting kennis te maken, valt niet zoozeer te verwonderen. Het gezelschap ging on geveer half acht van de legatie weg om zich naar het Voorhout te begeren. In een aparte zaal was een diner aangericht v>or vijftien personen. Vermelden wij nog, dat de prins de hoofdschotel voorbij liet gaan en ran een eüite Hollandsche bief stuk de voorkeur gaf. Voor zijn vertrek heeft de prins van Wales ook nog even op den dansvloer van het restaurant vertoeft. Afgereisd. Precies tien uur vertrok hij per auto naar Hoek van Holland, vanwaar te elf uur het s.s. „Amster dam" naar Harwich ging. Groote ingenomenheid. Uit de directe omgeving van den prins vernam een verslaggever van het C.B., dat de Prins meermalen zijn groote ingenomenheid had betuigd met ons land en de ontvangst, die hem hier ten deel was gevallen. Het had hem veel genoegen gedaan, dat hij na de vele officieele plechtigheden ln Denemarken en Zwe den zich, zij het dan slechts kort, op een zoo aangena me en ongedwongen wijze in ons land heeft kunnen ophouden,

Schager Courant | 1932 | | pagina 1