GEBREIDE KLEEDINGSTUKKEN. Duurbetaalde schoonheid. HET IS NIET ALLES GOUD door J. de BoerVan Strien. In onzen tijd, waarin het sterrendom hoogtij viert, lijkt het menig meiske met een knap gezicht het toppunt van benijdens waardigheid om het één dag zoo ver te bren gen, dat een jury van ernstige heeren haar tot schoonheidskoningin van een stad of een staat verklaart. Zij verkeeren in de naïeve meening, dat voor deze schoonheidskoningin netjes daarna een wereld openligt, waarin men zich slechts behoeft te amuseeren in dure kleeren, te rijden in magnifieke wagens, om ten slotte in de huwelijksboot te stappen met een sprookjesprins, of wat wellicht nóg mooier is, een aanbod te krijgen om ais „leading lady" op te treden in een of andere Hollywoodsche film. De werkelijkheid echter is heel wat minder romantisch. Menige schoonheidskoningin van één jaar heeft dat tot haar schade en schande moeten ondervinden. Er is al eens een statistiekje aangelegd van hetgeen er op den duur geworden is van deze jonge dames vanaf 't moment dat haar roem verbleeken moest bij dien van een nieuwe ster en dat de weg eener schoonheidskoningin uit komsten van deze statistiek waren grooten- deels diep treurig te noemen. Bijna altijd bleek dat de ex-ster niet meer kon wennen aan een „gewoon" bestaan, ontdaan van het klatergoud, waarmee ze gedurende haar jubeljaar was omgeven. Zelfmoord is in menig geval het gevolg geweest, terwijl andere meisjes in armoede en vervolgens aan lager wal geraakteh. Slechts zelden werden zij weer „gewone" vrouwen. Maar ook wanneer de gevolgen nog niet zóó treurig zijn, moet men niet gelooven, dat de weg eener cshoonheidskoningin uit sluitend over rozen gaat. Daar hebt ge Renée Jouve, het huidige schoonheidskoninginnetje van Parijs. Ze werd dezer dagen door een ondernemend interviewer aangetroffen in een elegant vertrek van het Londensche Savoy-Hocel. waar ze een wijle zat uit te puffen van een stroom van belangstelling, die ze even te voren had gehad. Ze was ge fotografeerd, ondervraagd, bekekenen gedurende dat alles had ze haar lief glim lachje moeien bewaren. Tegen dien éénen man heeft ze toen eens even haar hart gelucht. „Het is eenvoudig verschrikkelijk" zei Renée onomwonden „om altijd mooi en 'onberispelijk en glimlachend te moeten zijn, dag en nachtAls ik in Londen ben, zooals nu, zit ik heele dagen op een tentoonstelling om mij.i haar, volgens de nieuwste methode gegolfd, te laten bewonderen. Op het oogen- blik heb ik vurig het land aan dat haar van mij, ik heb er schoon genoeg van „En in Parijs", vervolgde ze zuchtend, „moet ik den heeien dag mooie kleeren dra gen en naar allerlei oorden des vermaaks gaan om ze te toonen lederen avond moet ik, in nóg mooiere kleeren, dansen. Ik word er zoo moe van om zoo mooi te zijn Arme Renée! En dan nog te weten, dat ze ieóeren dag volle twee uur noodig heeft, voor ze zich aan de bewonderende wereld kan vertoonen! Eerst moet ze, zoo gauw ze uit bed is, de makc-up afwasschen, die ze den vorigen avond op haar gezicht heeft aangebracht en als ze dan de gelaatshuid heeft ingesmeerd met een of andere crème, dient ze aandacht te wijden aan: haar wenk brauwen. haar wimpers, haar lippen, haar haar, haar tanden en haar nagelsAlles bij elkaar heeft ze zichzelf een twintigtal behandelingen en behandelingetjes gegeven in den tijd, die ligt tusschen het moment dat ze uit haar bed stapte en dat ze in een morgentoiletje gereed is om uit te gaan. Niet onwaarschijnlijk verlangt Renée Jouve in de oogenblikken dat ze éérlijk is tegen over zichzelve, hartelijk terug naar den tijd toen ze nog niet zoo bewonderd maar wél haar eigen meester was! Zeer practische overall. Steeds weer worden ons patronen gevraagd voor pratische schorten; het lijkt ons, dat dit model bijzonder in den smaak zal vallen, daar het de geheele japon bedekt. Het 6preekt vanzelf, dat alle waschstoffen in EEN GEBREID JONGENSPAKJE. aanmerking komen, maar toch lijkt ons satinet bijzónder geschikt. We kunnen dit op een donkere ondergrond met zoo'n on eindige variatie van patroontjes en kleuren koopen, het een al mooier dan het andere. Herhaaldelijk bereiken ons vragen over het verkrijgbaar stellen van beschrijvingen voor gebreide of gehaakte kleedingstukken. De langere avonden komen weer en daar mede onze verhoogde werklust om iets nut tigs te maken. We hebben gemeend te moeten beginnen met de beschrijving te geven voor een heer lijk warm jongenspakje, bestaande uit broek en pullover, dat aan de hand der gegevens zeer gemakkelijk te maken is. In gedachten zie ik reeds vele moeders en grootmoeders druk bezig om vóór de koudere dagen ko men het pakje klaar te hebben. Maten. Pullover Lengte vanaf den schou der 37 «4 c.M. Wijdte over rug en borst onder de armen 60 c.M. Lengte mouw van arms gat (onder den arm) tot het handje 27 c.M. Broekje Lengte op zijde 30 c.M., wijdte middel 60 C.M. Dikte der wol. Om te bepalen welke dikte van naalden en wol noodig zijn, wordt een klein vierkant proeflapje gebreid en daarna gemeten. 13 steken moeten in de lengte 5 c.M. zijn en 9 toeren 2c.M. De pull-over. We beginnen met het breien van de pull over met den rug en zetten 84 st. op met donkergroene wol, werken 10 toeren 1 recht 1 averecht op dunne naalden en gaan ver der met iets dikkere naalden en de lichte tint groen. Ie toer: 12 averecht, 12 recht, dit her halen totdat de naald uit is en eindigen met 12 averecht. 2e toer: averecht. Beide toeren herhalen. 5e toer: 12 recht, 12 averecht, eindigen met 12 recht. 6e toer: averecht. Beide toeren herhalen. Deze acht toeren vormen een patroon. We herhalen deze toeren 14 maal en zijn dan aan het armsgat gekomen. 3 steken afkanten aan het begin van 1ste en 2de naald, daarna 1 st. minderen aan het eind van elke nieuwe patroon, totdat er 72 steken over zijn. Voortgaan zonder min deren totdat van het armsgat af 4 '4 patroon is gebreid (dus 4'/> maal 8 naalden) en de hals beginnen. 30 st. m het patroon breien en op een reservenaald overnemen, daarna 12 steken afkanten en weer 3o st. in het patroon breien, daarna verder breien en aan de hals zijde bij iedere toer 1 st. minderen, totdat er 24 st. over zijn. (6 X), daarna afkanten; opnieuw aanhechten en de andere schou derhelft hetzelfde breien. De voorkant wordt precies hetzelfde ge- bred als de rug, alleen werken we van het begin van het armsgat af geen 4% doch 4 patroontjes (4X8 toeren) en breien daarna 30 steken in het patroontje, brengen deze op de reserve-naald, kanten 12 steken af, breien weer 30 steken, gaan eveneens ver der met aan de halszijde 'van iedere toer 1 st. te minderen totdat 24 st. over zijn en kanten nog niet af, zooals wij bij den rug deden, maar breien op deze 24 st. nog één patroon, dus 8 toeren verder; daarna af kanten; de andere schouder wordt precies hetzelfde gebreid. De mouwen. We beginnen de manchet te breien met den donker groenen wol, zetten 24 st. op met de fijnere naalden en breien 9 c.M. 1 recht 1 averecht, daarna de iets grovere naalden 12 averecht 12 recht enz.; hetzelfde patroon, v/aarmede wij de jumper breiden en meerderen aan het eind van iedere 8ste toer totdat er 60 steken op de naald zijn, daarna zonder meerderen breien totdat we vanaf het begin (de opzetsteken) af 25 c.M. lengte hebben, waarna we de bovenkant gaan breien en aan het einde van iedere naald twee steken samen breien totdat er 48 steken overgebleven zijn, daarna afkan- ten. De hals. Om de halsronding breien we een smal boordje, we beginnen met de voorzijde en nemen met de fijne naalden 48 steken of, werken 6 naalden 1 recht 1 averecht en kanten af. Voor de achterzijde nemen we 34 st. aan de hals op en breien weer 6 naal den 1 recht 1 averecht; afkanten. Hét boordje is met donker groene wol ge breid. De broek. 84 steken opzetten op de grovere naalden met licht groene wol, daarna 5 toeren 1 ave recht 1 recht breien. 6e toer 1 averecht 1 recht wol naar voren (omslag) twee ste ken samen breien 1 averecht 1 recht 1 ave recht 1 recht herhalen vanaf en eindigen met 1 averecht 1 recht, daarna nog 6 toe ren 1 averecht 1 recht. Nu is de boord af en hebben wij in het midden (door de omslag en de 2 st. samen te breien) een toer gaatjes gekregen, waar later het elastiek door gaat om de broek te laten aansluiten. We breien verder het patroontje. Ie toer 12 averecht 12 recht herhalen en eindigen met 12 averecht. 2e toer Averecht. We breien nu de achterkant. 3e toer 12 averecht, werk omkeeren. 4e toer De naald averecht uitbreien. 5e toer 12 recht 12 averecht omkeeren. 6e toer Averecht. 7e toer 12 recht 12 averecht 12 recht om keeren. 8e toer Averecht. 9e toer 12 averecht 12 recht 12 averecht 12 recht, omkeeren 10e toer averecht. 11 toer 12 averecht 12 recht 12 averecht 12 recht 12 averecht omkeeren. 12e toer Averecht. 13e toer 12 recht 12 averecht 12 recht 12 averecht 12 recht 12 averecht, werk om keeren. 14e toer Averecht. We breien nu verder, maar meerderen 1 st. aan het begin van iedere 8ste toer tot dat we 90 st. hebben en breien daarna door totdat wij vanaf de boord 12 patroontjes hebben (96 toeren), daarna gaan we verder met het patroon doch minderen aan het eind van iedere naald 1 steek totdat we 76 st. overhouden, daarna nemen we de donkere wol en breien met de fijne naalden zóó, dat wij den rechten kant van het werk voor ons hebben 1 recht 1 averecht (6 toe ren) en kanten af. We beginnen nu met de tweede helft te breien, maar beginnen na het boord met 1 toer van het patroon, volgende toer 12 averecht, werk omkeeren en averecht over- breien. We breien verder als voor het andere pijpje en werken iedere toer 12 steken meer, keeren om en breiden averecht over, maar zorgen, dat het patroon gelijk wordt met de andere helft en inplaats van aan het begin van iedere naald, minderen wij nu aan het einde daarvan. In elkander naaien. We verbinden de schouders met elkan der vanaf het armsgat tot 2 c.M. breedte. De mouwen worden met een overhandsclxe steek in het armgat genaaid, daarna wor den mouw en zijnaden aan elkander ver bonden; maar vóór het in elkander zetten hebben wij het breiwerk op den verkeerden kant opgestreken. Op de schouders der rug zijde worden twee rijen stokjes gehaakt, die als onderslag dienst doen, aan die der voor zijde wordt 1 rij stokjes gehaakt en bij de kleine knoopsgaten, we haken 1 stokje, 3 tweede rij maken wij aan beide schouders, 3 kettingst., slaan 2 kett.st. over, een stokje in de derde kett.st., dit laatste herhalen wij 3 X en maken zoo noodig verder stokjes. Op de achterzijde brengen we op elk onderslagje 3 knoopjes aan, zoodat de pull-over ge makkelijk uit en aan gedaan kan worden door de knoopjes los te maken. De voor- en achternaad van het broekje worden dichtgenaaid en een elastiek door de gaatjes gehaald. Bijzonder groote motieven zouden wij bij voorkeur echter niet aanraden. Het patroon hebben wij nageknipt, we gaan dus dadelijk aan het werk en beginnen de schouders en zijnaden met Engelsche naden te naaien. Nu blijft ons alleen over het afwerken van den omtrek. Het midden achter wordt over een lengte van 25 cM. van de hals af met smalle stofreepjes tegen- genaaid, waarin de knoopsgaten gemaakt en de knoopen aangebracht worden. Verder wordt de geheele omtrek met een smal effen biesje in de hoofdtint van het satinet afgebiesd. We kunnen deze biesjes, die kleurecht zijn, op rolletjes koopen; wil len we zelf biesjes knippen, dan nemen we deze pl.m. 2 cM. breed (inslagen van y, cM. 1 cM. der bies), maar zorgen er voor, ze vooral in schuine richting te knippen. We stikken de bies eerst op den verkeerden kant, slaan hem om, strijken hem uit, rijgen hem op den goeden kant over, daarna opstikken. Tenslotte blijft na het opzetten van de zak nog over het bevestigen van de stofree- pen. die als sluiting achter dienst doen, aan de zijnaden en ons schort is klaar. Patronen verkrijgbaar in de maten 4252. Prijs l 0.58. Een vragenhoekje. In verband met de zeer vele vragen die tot ons gericht worden naar aanleiding van deze rubriek, hebben wij gemeend in den geest van onze lezeressen te handelen door een vragenhoekje open te stellen. De redactrice van deze rubriek zal gaarne tot haar gerichte vragen over kinderverzor ging, opvoeding e.a. vraagstukken de vrouw en haar gezin betreffende, beantwoorden en op deze wijze een band met hare lezeressen trachten te vonnen. Zijn er onder U, die vragen tot haar rich ten, die zij meent, dat beter persoonlijk be antwoord kunnen worden, dan zal zij dit doen, mits een postzegel voor antwoord wordt ingesloten. Meer algemeene vragen worden met aanduiding van voorletters of aange geven schuilnaam in deze rubriek beant woord. Hopende aan het verlangen van velen te zullen voldoen, worden tot haar gerichte vragen gaarne verwacht. De brieven moeten geadresseerd worden aan de redactrice van de Vrouwenrubriek van dit blad, Joan Maet- suykerstraat 96, 's Gravenhage. In den linker bovenhoek te vermelden: „Vragenhoekje". Herfstmantel. Vaak vraagt het koudere jaargetijde een warmer kleedingstuk, dan onze dunne, on gevoerde zomermantel. Voor onze wintermantel met hoog op staande kraag voelen we niet veel, temeer daar wij hierdoor min of meer verwennen en er met de werkelijk koude winterdagen niet meer het noodige profijt van hebben. Bovenstaand model is ook buitengewoon geschikt voor werkende vrouwen, die dag in dag uit door weer en wind moeten gaan en hiervoor graag een practische jas hebben, vooral als op de zijkanten dan een paar flinke zakken gezet worden. Homespun of tweed lijken ons o.m. zeer geschikte weefsels voor zulk een herfstman tel; in ieder geval een fantasiestof, die een veel sportiever geheel geeft. Een warme shawl, gebreid of gehaakt in bijpassende tinten komt het geheelen dsu ook de draagster zeer ten goede. Het patroon voor den herfstmantel is in alle maten verki-ijgbaar. Prijs ƒ0.58. Schoonmaken van japonnen. Japonnen, die er minder frisch uitzien, worden met de lengtedraden mede met een in water en amoniak gedrenkte borstel flink afgeschuierd, daarna wrijft men er over met een spons met schoon water en hangt het kleedingstuk buiten om te drogen. Middagjapon voor gezette figuren. De hier afgebeelde, japon kleedt zeer af en is bijzonder geschikt voor gezette figuren door de in schuine richting loopende lijnen. We zouden bij dit model de ceintuur niet precies op taillehoogte willen nemen, maar bijv. 5 c.M. lager, hetgeen heel goed kan, daar deze zoowel hoog als laag worden gedragen bij de komende modellen. Meer gezette figuren moeten een lagere lijn heb ben. Het model kan van wollen crêpe, zoowel als van fluweel gemaakt worden. Bij zwart is wit het fijnst, terwijl bij bruin, blauw of groen zacht rose heel mooi is; bij donker rood kan b.v. een vest van kant gemaakt worden. De mouw is modern en loopt naar onderen toe wijder uit, daarbij een punt vormend, terwijl de manchet eveneens aan één zijde is opgeknipt Het ceintuurtje gaat door een knoopsgat, zoodat het puntig ge knipte voorpand niet onderbroken wordt. Juist deze drie onder elkaar vallende punten geven zoo'n gekleed geheel. De garneering bestaat uit drie fantasie- of strassknoopen. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 52 voor ƒ0.58. KUSSENS. Kussens dragen er bijzonder veel toe M om de gezelligheid van een interieut Ve hoogen. Van kleine overgeschoten w' fluweel en zijde, maar evenzeer van crew^ kan men alleraardigste kussens maken, dien men slechts over een weinig fa^' en een paar vlugge handen beschikt. We zien kussens in allerlei vorm,^ ovaal, vierkant of welke vorm we od^ wenschen. Het eerste kussen is van effen zijö^ een geappliqueerd bloemenmotief. Wt^ ben b.v. gebloemde zijde, knippen hierjq, mooie bloemen uit en festonneeren Zf^j kleine steekjes op de effen fond. Het tweede kussen bestaat uit een <n» trek, waarvoor twee cirkels met een diamt van pl.m. 50 cM. geknipt worden; deze roe lappen van bijv. satinet worden verba* met een ingehaalde reep, waartoe we- lap nemen die 10 a 12 cM. breed is en 21 de omtrek van een cirkel lang is; deze ingehaald en de ruimte over de cirkeloir aan de bovenzijde verdeeld, eerst gen daarna gestikt, waarna de overtrek ova kussen komt en de onderste cirkel rechte ingehaalde kant wordt gezoomd. In het midden van zoo'n kussen kan» aardig gehaakt of gebreid kleedje gena worden. Bij zwart satinet doet bijv. zilvergrijs middenstuk het heel goed, bruin een gouden tint. Het laatste kussen is vierkant en ha- twee gewerkte zijden of brocaathoeken, 4 afgewerkt worden met een smal tresband. Een handige vingerhoed. Twee in één. Hoe dikwijls mopperen wij niet als we c-: draad niet in de naald kunnen krijgen r. het lijkt of de draad met geen mogelijkheü door de nauwe opening is te werken. Ka dikwijls worden er geen vergeefsclie minu ten doorgebracht met het insteken, WHlJ als het begint te schemeren of onze oogef niet al te sterk meer zijn of als het wolle draden betreft. Thans heeft men in Engeland een vinger hoed gefabriceerd, die een practische inrici ting bezit voor het gemakkelijk doorstete van den naald. De afbeelding vertelt té hoe het draaddoorsteken in zijn werk gtf GOEDKOOPE KNIPPATRONEU VOOR ONZE LEZERESSEN Van de op deze pagina afgebeelde mofi ïen stellen wij ten behoeve van onze 1# ressen tegen kostprijs knippatroi beschikbaar Bestellingen worden bint 36 dagen uitgevoerd na overschrijving een bedrag van 0.58 op postrekening t.n.v. den Patronendienst te den Haag der vermelding van gewenscht nummers luiste maat Aanvragen kunnen eveneens geschietë door inzending van 0.58 per postwissel per brief In postzegels aan de moderat trice van dit blad. Joan Maetsuyckerstr të den Haag Men verzulme vooral niet Juiste mató gewenscht nummer op het postwisse. strookje of In de brief te vermelden De juiste ma*1 Dikwijis komt het voor, dat men niet cies de maat weet van het te bestellen model. Ten gerieve van lezeressen die Wer- mede niet op de hoogte zijn, geven wij on derstaand een lijstje met de juiste maten en de hiermede overeenkomende buste- heupwijdten Voor men tot bestelling over gaat, diene men zich er eerst van te verge wissen of de opgegeven maat klopt. D» voorkomt teleurstelling Maat Bustewijdte Heupwijdte 40 92 lüü c.M 42 100 104 cM 44 108 110 C.M. 46 112 U6 c.M 48 120 124 c.^ 50 126 130 c Het verdient wei aanbeveling dil lijetjl goed te bewaren, opdat men h< k; «w olegen bij eventueel nabestèllei van pal» oen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 20