Bezoek van twee Engelsche Prinsen. Echt en goed Zaterdag 15 October 1932 SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9159 CONTINGENTEERINGS-ACTIE IN DUITSCHLAND. BLOEDIGE GEVECHTEN. Abonnementsgelden» Staatsloterij. aankomst op schiphol tijdens een troosteloos weer. Eenvoud en ongedwongenheid kenmerkten het bezoek. (Zie ook fotopagina In dit nummer) Omtrent de aankomst op Schiphol van den Prins van Wales en zijn broeder. Prins George, meldt men ons nog de volgende bijzonderheden. Toen de „Heracles". het Engelsche vliegtuig, waar mede de Prinsen van Hamburg kwamen, zich aan den gezichtseinder vertoonde, bood de Amsterdamsche lucht haven een troosteloozen aanblik. Uit het grauwe he meldak, waarin zich inktzwarte wolken hadden vastge hecht, was urenlang, slechts door enkele kleine pauzes afgewisseld, een dichte regen neergestroomd, waardoor zich op het betonnen platform kleine meertjes hadden gevormd. Het niet al te groote gezelschap officieele per sonen en eenige andere belangstellenden, die in verband met het hooge bezoek naar Schiphol waren gekomen, hadden zich dan ook teruggetrokken in de veilige be schutting van het restaurant, waar zij veel langer ver toefden dan aanvankelijk gedacht werd. Te twee uur kwam havenmeester Dellaert vertellen, dat van de „Heracles een draadloos bericht was ingekomen, mel dende dat de landing op Schllhol niet vóór 2.40 verwacht kon worden en dat het toestel op twaalfhonderd meter vloog. Een van Schiphol gestarte Zweedsche machine had in dit verband order gekregen om op zeshonderd meter te blijven, teneinde de ondanks het slechte weer overigens geringe kans van een botsing, in de lucht te vermijden! Een klein kwartier vóór de aankomst van de „Hera cles" begaven de voor de ontvangst aanwezige autori teiten zich naar het platform en ditmaal mochten ook de persvertegenwoordigers en de persfotografen dit hei lige stukje grond betreden, ofschoon een paar Nieuwer- Amstelsohe politiemannen er angstvallig voor waakten, dat al wat pers was in de achterhoede bleef. De landing van de „Heracles" geschiedde te 2 uur 50; de ma chine, die de koninklijken stan daard droeg, reed het platform op tot voor het restaurant, waarna de deur van de cabine onmiddellijk werd geopend. Het was op dat «ogenblik, dat Pluvius een beleef de bui kreeg: de regen hield op! Er verstreken eenige minuten van ongeduldig wachten en toen ver toonde Prince Charming zich In de deuropening, om het volgende oogenblik voet op Hollandsche bo dem te zetten, gevolgd door Prins George, die in tegenstelling met zijn broer zijn overjas had uitge laten en in een blauw colbert en bloothoofds het gure weer trot seerde. Beide Prinsen werden het eerst begroet door Lady Russell. de echtgenoote van den Britschen gezant; daarna onderhielden zij zich eenigen tijd zeer geanimeerd met Sir Odo Russell en verschil lende andere autoriteiten, o.w. bur gemeester Dr. de Vlugt. Middeler wijl was de auto van den gezant tot bij het hooge gezelschap ge reden; Prince Charming steeg, na PRINS GEORGE. nog een paar woorden met Prins George te hebben gewisseld, onmiddellijk in, terwijl Lady Russell aan zijn zijde plaats nam. Behalve Sir Odo zelf behoorden de adjudant en de secretaris van den Prins tot de overige passagiers. Te ongeveer drie uur werd de tocht naar Den Haag aanvaard. Terwijl de „Heracles" benzine bijlaadde, begaf Prins George zich, o.m. in gezelschap van den burgemeester, den Britschen consul-generaal en havenmeester Dellaert naar het restaurant, waar eenige ververschingen wa ren gereed gezet. Bijzondere maatregelen waren hier niet getroffen, hetgeen trouwens ook volmaakt overbo dig geweest zou zijn, aangezien de hooge bezoeker zich buitengewoon ongedwongen gedroeg en dan ook nauwe lijks tusschen de hem omringende autoriteiten opviel. IN DEN HAAG. De verwachting was, dat de Prins van Wales Donder dagmiddag omstreeks drie uur in de residentie zou ar- riveeren. Een groote menigte had zich op dat uur in de buurt van het gebouw der Britsche legatie verza meld om den populalren Engelsohen kroonprins een welkom in den Haag toe te roepen. Het werd echter al later en later en eindelijk bereikte de menigte het gerucht, dat de Prins eerst tegen half zes zou arriveeren. Het bleek dat Z.K.H. van plan was veranderd en zich naar de banen van de Haagsche golfclub aan den Waalsdorperweg had begeven, waar hij zich gedurende eenigen tijd opgehouden had. Aan vankelijk lag het in de bedoeling dat de Prins een partij zou spelen tegen den Engelsohen militairen attaché, ma joor Fraser; de Prins gevoelde hier echter weinig voor en gaf er den voorkeur aan zich een weinig te oefenen Z.K.H. had van Hamburg naar Amsterdam een kwaden overtocht gehad en was er op gesteld, zich eenige oogen- blikken in de frissche lucht te bewegen. Het was reeds na half zes, toen hij de golfbanen verliet en zich naar het gebouw der legatie aan het Westeinde begaf, Daar arriveerde hij enkele minuten vóór zes uur. De auto, waarin de vorstelijke bezoeker plaats had genomen! reed tot voor de particuliere woning vah den gezant, waar de Prins ontvangen werd door Lady Russell, en mevrouw Fraser, de echtgenoote van den Engelschen militaire attaché. De Prins begaf zich dadelijk naar de voor hem inge richte vertrekken, waar hy zich kleedde voor den ont vangst door Prins Hendrik. Om kwart over zes reed de auto voor en begaf de Prins van Wales zich naar het paleis aan het Noordeinde, vergezeld van Colonel Pears Lagh en sir Gotfrey Thomas. Bezoek aan Prins Hendrik. Ook hier wordtgejuicht, aj is Prins Oharming in den donkeren auto niet te onderscheiden. Met groote stappen gaat hij de treden van het paleis op. Hij wordt in de hall van het paleis hartelijk ont vangen door Z.K.H. Prins Hendrik, die zyn adjudanten luitenant-kolonel jhr. W. Laman Trip en luitenant ter' zee le kl. J. W. Termijtelen aan den Prins voorstelt. Voorts is aanwezig de hofmaarschalk van HJVI. de Ko ningin, baron de Smeth. Na de begroeting in den crème salon, begeeft de Prins van Wales zich met Prins Hendrik naar diens kamer waar de thee gebruikt wordt. De ontvangst duurde on geveer een half uur. PRINS VAN WALES. Vervolgens werd om 8 uur in het legatiegebouw een diner gegeven, gevolgd door een soiree in de fraaie balzaal. Het bal heeft tot zeer laat geduurd. Prins George vertrokken. Om 3 uur 44 Donderdagmiddag is Prins George aan boord van de „Heracles" naar Londen vertrokken. De Prins van Wales bleef Vrijdag nog In Nederland en vertrok gisteravond, waarover elders in dit nummer meer. zijn Poeders alleen, wanne-r zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoe ders. Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist Rijksminister Von Braun vast besloten zijn plannen door te zetten. Berlijn, 13 Oct. (Y.D.) In-de vergadering van de Vakafdeeling voor Tuin bouw van de Pruisische Kamer van Koophandel voor den, Landbouw te Berlijn heeft de Rijksminister voor dé Levensmiddelenvoorziening Freiherr von Braun ver klaard, dat hij besloten is op den eenmaal ingeslagen weg der contingenteering onder alle omstandigheden verder te gaan. Hij beriep zich daarbij op de gelijk luidende verklaringen van den Rijkskanselier te Mün- chen. De contigenteering zal geen hermetische sluiting voor het buitenland beteekenen, wel echter het leven van het eigen volk beschermen. Den „tomatenoorlog" besprekende, constateerde hy dat de tuinbouw een belangrijke tak van het geheele Duitsche economische leven is en daarom recht op be scherming heeft. Alleen reeds 315.000 menschen vin den arbeid in den tuinbouw, hetgeen drie maal zooveel is als het aantal arbeiders in de ertsmijnen. De jaar- lijksche opbrengst van den tuinbouw bedraagt ongeveer een millioen Mark. Zal de contingenteerings-actie po litieke gevolgen hebben? De oppositie in invloedrijke kringen wordt steeds grooter. In politieke kringen is men door de verklaring, welke de rijksminister van Landbouw, Freiherr von Braun, heeft afgelegd op den eenmaal Ingeslagen weg der contingenteering onder alle omstandigheden verder te zullen gaan geenszins overtuigd. Men spreekt er over, dat de contingenteeringsactie ten slotte zal uit- loopen op het ontslag van den minister van Landbouw. De tegenwoordige tijdsomstandigheden, in het bijzonder de a.s. verkiezingen, zijn niet gunstig voor een parti- eele crisis in het kabinet. Man verwacht daarom, dat de beslissing over het aanblijven van Freiherr von Braun eerst na de verkiezingen zal. worden genomen. Reeds wordt van verschillende zijden als zijn opvolger genoemd von Knebel-Döberitz, die als vertegenwoordi ger van den Pommerschen landbouw meer den nadruk legt op de bevordering van den graanverbouw dan op de z.g. veredelingsproducten. De Landbond heeft in een motie, die hij gisteren heeft aangenomen, beproefd de positie van den minister vah Landbouw te steunen. De scherpe aanval, dien de heer Siemens gisteren in een rede ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan van zijn maatschappij, op de politiek van den minister van Landbouw heeft gedaan, bewijst hoe sterk in in vloedrijke kringen de oppositie is geworden. Volgens Berliner Tageblatt en D.A.Z. wordt overwogen om de contingenteering idt te stellen; men zou voor de verkiezingen een ministercrisis willen vermijden. Het „Berl. Tageblatt" meldde Donderdagavond, dat de ..tomatencommlssie". zooals de in het buitenland vertoe vende contlngen teeringscomm issie der rijksregeering al gemeen wordt genoemd, zich nog steeds te Rome be vindt en wel niet voor het midden van de volgende week te Berlijn kan worden terugverwacht. Het blad verze kert, dat, gezien het weinig gunstige begin der onder handelingen met Nederland, in den schoot van het rijks kabinet ernstig wordt overwogen, of het in verband met de buitenlandsche politiek en den oeconomischen toe stand zin heeft thans reeds tot/ïe contingenteering over te gaan. Verzekerd wordt zelfs, datde verdere behande ling van deze aangelegenheid tot na de verkiezingen zal blijven rusten. Dit zal dan. meent het blad, een „stille begrafenis" van deze nieuwe soort handelspolitiek beteekenen. De D.A.Z. kondigt eveneens uitstel van de beslissing aan met de woorden, dat de verdere behandeling van het contingenteeringsprobleem bepaalde interne gedacb- tenwisselingen in den schoot van het rijkskabinet zal uitlokken, die echter thans, dus voor de verkiezingen ongewenscht zijn. Het Tageblatt ziet in deze woorden de bevestiging, dat de poltiiek van von Braun. den rijks minister van landbouw, wel degelijk bedreigd is. Men wil natuurlijk thans een ministercrisis voorkomen, al ware het alleen met het oog op de houding van de land- bouwkringen bij de verkiezingen. In het oerwoud van Jolo, een der eilan den van de Phiüppijnen. AARDBEVING TIJDENS HET GEVBGHT. N e w-Y o r k, 13 October (V.D.) Naar uit Manila wordt gemeld, hebben 60 politie beambten onder leiding van een Amerikaanschen poli- tie-officier op het tot de Philippijnen behoorende eiland Jolo In het oerwoud de schuilplaats ontdekt van de beruchte Morostam, welke zich daar met vrouwen en kinderen had verschanst, nadat bij achtervolging 24 politie-beambten van verdekte plaatsen uit waren neer geschoten. Bij een gevecht met de Morostam, dat acht uren duurde, werden meer dan 10 Inboorlingen en een politie beambte gedood. Tijdens het gevecht, heeft een aard beving plaats gehad. De politie zet haar pogingen voort de Morostam tot gehoorzaamheid te dwingen en het eiland Jolo van bandieten te zuiveren. Communistische relletjes. Bij een woning-uitzetting te Nieuwer- Amstel. Oproerkraaiers door politie nit elkaar geslagen. Eenige dagen geleden werd een inwoner der ge meente Nieuwer-Amstel uit zijn woning gezet als gevolg van huurschuld. Daar de bewuste persoon tot de werkloozen behoorde, was dit voor de commu nisten aanleiding zich minzaam over „het. slachtof fer van een hardvochtigen huisbaas" te ontfermen en schreeuwende reclame te maken. Men trok met een handwagen, aldus de „Msb." waarop een bord was bevestigd, vermeldende het snoode feit, door de gemeente. Maandag jl. werd de huisboel achter het gemeentehuis gedeponeerd. Voorafgegaan door het karretje met het bord volgde een platte wagen, waarop de -schamele meubelen. Onderwijl probeerde een communistische strijd-combinatie verbinding met den burgemeester te krijgen, welke echter niet aan wezig was Het was echter zeer rumoerig voor het gemeentehuis en relletjes zaten in de lucht, doch al les liep ten slotte met een sisser af. Woensdagmid dag echter kwamen de heeran, versterkt met Am sterdamsche collega's, terug en thans zou alles niet zoo vredig gaan. Circa 1 uur verzamelde men zich onder leiding van enkele raddraaiers voor het ge meentehuis en enkele afgevaardigden wisten ten slotte binnen te dringen om den burgemeester, die thans wel aanwezig was, te spreken, doch de politie was gewaarschuwd eu op het juiste oogenblik arri veerden eenige agenten onder leiding van 'n inspec teur, welke na sommatie de oproerige elementen uit het Raadhuis verwijderden en met sabel en gummi stok de menigte, die een dreigende houding aannam, uit elkaar sloeg. Hierbij werden rake klappen uitge deeld. Van een der agenten vloog de schede van zijn klewang in de lucht en werd tot heden nog niet te ruggevonden. Wijd en zijd vlogen de communisten uit elkaar, achterna gezeten dour de politie, die ze niet op verhaal deed komen Een der leiders vloog in angst een winkel binnen, waar hij uit werd verwij derd. Een ander vluchtte op het dak van een kolen- loods, en zakte hier doorheen, waarna hij minder zachtzinnig werd verwijderd. Eenige personen zijn gewond en werden medisch behandeld. Koeien op den weg. Het noodlottig gevolg van een botsing tus schen een auto en een koe. Op den weg MaasheezeLeende wandelden rechts twee koeien aan een touwtje onder geleide en links een losloopende koe zonder geleide. De auto van den heer v. F. uit Leende, trachtte tusschen de beesten door te passeeren, maar de losloopende koe draaide zich plotseling om en viel tegen den auto. Het arme dier verloor een hoorn en bekwam een ernstige wond in de zijde. Tijdens dit evenement, passeerde een tweede auto, die handig door het gevalletje heen laveerde, en plotseling nog een van de andere zijde, die vlugger tegen een boom zat, dan de chauffeur zelf wel dacht. Deze auto werd zwaar gekraakt. Bei de automobilisten kwamen er persoonlijk goed af. Noodlottig ongeluk onder C a p e 11 e. Chauffeur met zijn auto te water gereden en verdronken. Eergisternacht kreeg de politie van het bureau aan de Hoflaan te Rotterdam de mededeeling, dat op den 's-Gravenweg een auto te water was geraakt. De po litie waarschuwde den G. G. D. en gezamenlijk trok men op onderzoek uit. Onder de gemeente Capelle aan de IJssel vond men den wagen in den sloot langs den weg liggen. In den wagen bevond zich het lijk van den chauffeur den 20-jarigen J. Louter, uit Hillegersberg. De ongeluk kige bleek door verdrinking om het leven te zijn ge komen. Omtrent de toedracht van dit ongeluk tast men in het duister. Het lijk is naar Capelle a. d. IJssel overgebracht. Burenveete uitgevochten. Levensgevaarlijke slag met de klomp op het hoofd. Uit Leek: Donderdag is tengevolge van een oude burenveete een vechtpartij ontstaan tusschen den 46- jarigen Balmakers en den 43-jarigen Schuiling te Oostwold, gemeente Leek. Balmakers sloeg Schui ling met een klomp zoo hard op het hoofd, dat hij volgens de verklaring van den dokter den nacht niet zou halen. Balmaker is gevankelijk binnengebracht te Leek. POGING TOT VERGIFTIGING. De politie te Almelo had de vorige week Vrijdag middag aangehouden een 28-jarigen meubelmaker aldaar, verdacht van poging tot moord op zijn 21-ja- rige vrouw, met wie hij slechts kort geleden ge trouwd was. De verdachte heeft thans in het Huis van Bewaring bekend, dat hij gepoogd heeft reeds kort na zijn hu welijk zich door middel van gasverstikking van zij'n vrouw te "ontdoen, wat echter onafhankelijk van zijn wil, niet gelukte. Ook heeft hij bekend fijngewreven luciferskoppen door het voedsel van zijn vrouw gemengd te hebben. Betaling 3e kwartaal 1932. Aan onze lezers bnlten Sofaagen doen wij hel wét* zoek het abonnementsgeld der Schagor Courant over het derde kwartaal 1932, ten bedrage van fl.80 (voor courant met Zondagsblad f2.53). vóór 1 November a.s. aan ons Bureau te betalen, óf over te maken pei postwissel óf over te laten schrijven op onze post» rekening No. 23330. Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten* geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Mode blad, Gracieuse, enz. zijn geabonneerd, kunnen even eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld 3e kwartaal 1932, op dezelfde wijze toezenden. Na genoemden datum wordt beschikt met f 0.14 verhooging. Toezending is dus voordeelig! Voor De Prins is het bedrag 12.13 Voor Het Nienwo Modeblad f 1-25 Voor Gracieuse 12.15 Voor Panorama f2.60 Voor Hot Loven I2J0 DE ADMINISTRATIE. De smokkelhandel bloeit. Tienduizend strafvervolgingen in drie maanden tijds in het district Keulen. In het afgeloopen kwartaal (1 Juli tot 30 Septem ber) hebben de beambten van de douane te Keulen, belast met de bestrijding van den smokkelhandel, volgens de thans verschenen statistiek, vele succes sen behaald. Het gelukte in dit kwartaal 10000 straf vervolgingen tegen smokkelaars in te stellen. Wan neer men rekening houdt met het feit dat deze straf vervolgingen voor een groot gedeelte tegen meer dan één persoon zijn gericht, dan beteekent dit een ge middelde per dag van 200 aanhoudingen van smok kelaars. Gedurende dit kwartaal werden als belangrijk ste goederen in beslag genomen; Ongeveer drie millioen sigaretten, 56.000 pakjes sigarettenpapier, 9000 K.G. rooktabak. 26.000 K.G. koffie, "24.000 K.G. meel. 30.000 K.G. koloniale waren. 65.000 K.G suiker 16.000 K G. brood. Verder vielen den beambten in handen; 560 rijwielen. 17 motorfietsen en 47 auto's, de voertuigen, waarmede de smokkelwaar werd ver voerd. Het grootste gedeelte werd in de maand Septem ber in beslag genomen, toen verscherpte maatrege len tegen den smokkelhandel werden genomen. Deze aatistiek toont wel aan, hoe de smokkelhandel langs de westelijke grens bloeit. Leeft ij dsgrens voor rechters. MEENING VAN DEN MINISTER. In ons nummer van Donderdag hadden we een be richt ontleend aan de N. R. Crt., waartbij dit blad had uitgerekend, hoeveel rechterlijke ambtenaren hun toga zullen moeten uittrekken, indien het wetsonwerp inzake den leeftijdsgrens voor de uitoefening van het rechtersambt, dat bij de Tweede Kamer aanhangig gemaakt is, wet wordt. Thans heeft de minister van Justitie op de vraag, of de Staat het recht heeft die leden van de rechter lijke macht, die benoemd zijn vóór de grondwetsher ziening van 1922, op grond van hun leeftijd te ont slaan, bevestigend geantwoord. Een benoeming „voor het leven" bedoelt uitsluitend de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht te waarborgen, zoo zet hij' uiteen in de Memorie van Antwoord naar aanleiding van het vaststellen van den leeftijdsgrens voor ambtenaren van de rechter lijke macht. Voor het stellen van den leeftijdsgrens op 75 jaar voor leden van den Hoogen Raad wordt slechts aangevoerd, dat diezelfde grens in België en Frankrijk ook geldt. Dit acht de minister echter niet voldoende klemmend om een z.i. ongewenschte diffe rentiatie aan te brengen. De minister wijst, er nog op, dat voor de staande magistratuur het stellen van een vasten leeftijdsgrens overbodig is. Trekking van Donderdag 13 October. 5e klasse 15e lijst, Nos. 7162 17596 17752 en 18019 ieder f 1000. No. 20814 f 400. Nos. 2743 en 21340 ieder f 200. Nos. 307 1819 1857 3315 5235 6889 8559 9294 9592 1584T 17769 18698 20718 21165 en 23328 ieder f 100. Prijzen van f 70. 23 102 183 228 347 563 624 702 735 846 980 1174 1243 1324 1590 1746 1812 1938 2009 2420 2639 2747 2799 2844 2864 2962 2975 3218 3487 3528 3588 3755 3762 3841 3853 4040 4170 4332 4421 4442 4658 4777 4813 4970 5060 5193 5282 5667 5668 5698 5752 5772 5803 5826 6197 6213 6409 6436 6498 6546 6675 6709 6767 6890 7002 7074 7189 7226 7332 7376 7377 7380 7637 7646 7667 7674 7681 7775 7796 7828 8061 8086 8125 8328 8360 8494 8557 8666 8910 8985 9040 9155 9326 9391 9393 9692 9746 9803 9901 9926 10088 10265 10414 10442 10522 10660 10712 10725 11130 11201 11247 11389 11424 11595 11642 11672 -11769 11810 11822 11851 11860 11984 12219 12233 12297 12492 12494 12543 12593 12674 12699 12817 12932 12977 13007 13047 13087 13096 13119 13209 13230 13246 13422 13600 13700 13746 13835 13863 14051 14052 14156 14347 14374 14452 14576 14624 14735 14891 15044 15068 15173 15479 15607 15615 15869 15991 16072 16073 16079 16136 16504 16513 16661 16683 16735 16861 16889 17046 17120 17125 17147 17332 17378 17386 17441 17503 17523 17648 17730 17788 17861 17896 17899 17941 17978 18014 18223 18229 18266 18285 18379 18538 18676 18688 18767 18871 19196 19209 19243 19294 19324 19330 19347 19485 19490 19500 19547 19593 19704 19712 19935 20010 20037 20040 20050 20188 20195 20475 20744 20799 21066 21083 21181 21185 21291 21306 21373 21530 21616 21620 21787 22120 22327 22545 22613 22615 22939 23069 23263 23361 23408 23495 23516 23585 23712 23735 23736 23815

Schager Courant | 1932 | | pagina 5