VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Uit onze Omgeving. Bestrijding van de tuberculose onder het rundvee. Woninebouwvereeni?ing „Beter Wonen". Strafzitting van Vrijdag Octobar. het harm stomp-slomp mysterie n„, ONTSLUIERD. h*k?,YSglWaS ?e.rgen de 'ruitventar Harm Slomp bekeurd wegens het innemen van een standplaats stomn"" ïer8unPi,n« der Iocale autoriteiten De heer Slomp werd alstoen vereerd met twee bonnetjes waarvan de een stond ten name van Slomp en 'n an- dfbfeuratS» Wa' aan.Stomp' 'n ®l*tuur, waarop het ILS n?ee.mnS öjnde dat men ook vah ?eerg?f?eei, n, v°°r den Kantonrechter zeer terecht aanmerking maakte. Het onbeduidende zaakje werd aangehouden, hedtn voortgezet en de heer Harm Slomp a Ia minute vrijgesproken. BIJ 'T KANTJE AF HET ZIEKENHUIS MISGEREDEN! Een 19-jarig „student" uit Amsterdam, reed op 11 Jult jl. te Bergen met zijn motor op zoodanige roeke- looze wijze, dat het weinig scheelde of hij was door de „Eeuwige Laan de eeuwigheid binnen getuft. Want het is toch al zeer onvoorzichtig te trachten met een flinke vaart een voorrijdenden auto voorbij te willen rijden, terwijl van de andere zijde een z.g. tegenligger in aantocht is. De motorrijder kwam dan ook bij dit gevaarlijke experiment in botsing met het rijtuig van zekeren heer C. Bontes, geraakte tegen de vlakte en mocht waarlijk van geluk spreken, dat hij er slechts met een lichte handwonde afkwam' Het jonge mensch stond nu terecht, ontkende trots de zeer verzwarende getuigenis vac den heer C Zee man uit Wieringerwaard, beslist alle schuld. Hierdoor was het noodig ook den te laat verschenen heer Bon tes te hooren en werd de verdere behandeling ver daagd tot a.s. week. SLECHT BELOONDE GALANTERIE. De 47-jarige heer Jan Willem B., aannemer te Castricum, is zonder twijfel een galant automobilist, die niet kan aanzien dat een dame in den modder ploetert, terwijl hij hoog en droog achter het stuur troont. Op 30 Juli alzoo de Mienl aldaar berijdende, inviteerde hij een paar wandelaarsters in zijn wagen te stappen, maar was zóó intens met deze uitnoodi- ging vervuld, dat hij het verkeer vergat en den met 2 groote koffers zwoegende controleur W. Fokke met de schokbrekers van zijn rijtuig van achter zoon schok gaf, dat de schok heelemaal niet werd gebro ken, en de heer Fokke met zijn koffers voorover op de straat smakte, zijn knieën kneusde en ook nog met die gekneusde knieën door zijn beste broek viel. De aannemer, die niet gauw genoeg een minnelijke schikking trof, stond nu ook nog teiecht, voor artikel 22 en werd veroordeeld tot 15 gulden boete of 15 da gen, benevens f20 schadevergoeding aan den heer Fokke, wegens aangedaan letsel aan broek en kof fers, waarbij de gezwollen knieën dan maar niet in rekening werden gebracht. VAN DAT KWAALTJE MOET HIJ GENEZEN WORDEN. Stond dezer dagen de 20-jarige schippersmaat Ja- cob W. uit Oudorp terecht wegens het verkeeren in kennelijken staat van dronkenschap, thans had deze al te ijverige vereerder van Bachtis en Cambrinus, zich alweer te verantwoorden en wel ter zake het nog meer ernstige feit, dat hij op 20 Augustus op de Nieuwesloot in etwas angeheiterden toestand op een rijwiel had gezwierd en erger nog door zijn onbere kenbaar gehorres oorzaak was geweest, dat een wiel- rijdster, mej. A. de Groot, werd aangereden en zich een gat in het hoofd viel. Natuurlijk ontving deze jeugdige pimpelaar, die trouwens alles geredelijk toegaf, een flinke schrohbeering, en werd hij veroor deeld tot f 20 boete of 20 dagen. DE LIMMER BLOEMEN VENTERS RAKEN IN HET GEDRANG. De reusachtige bloemenmanden door de negocian- ten in kinderen van Flora op hun rijwielen geplaatst, hebben een breedte van pl.ra. 93 c M., terwijl maar 65 c.M. is toegestaan. Het schijnt dat tot dusver de Alkmaarsche handhavers der wet door hun uitge spreide vingers naar die bloemenmanden blikten, maar thans worden de bonboekjes ook hier in ge bruik gesteld en verscheen de lS-jarige J. P. N. uit Limmen ter zake deze overtreding. Hem werd slechts 50 ct. of 1 dag opgelegd, maar daarmede wordt de mand niet kleiner en het stuur niet breeder. Wie kan de beeren helpen aan een onfeilbaar ontdui kingsrecept? MET TOEGELATEN VOOR DE CONVERSATIE. De 21-jarige arbeider Jan de J., een verdienstelijk lid van de openlucht sociëteit „arm maar vroolijk", die haar avondvergaderingen houdt op de leuning van de brug over de Oudegracht bij het KI. Nieuw- land, was daardoor in conflict gekomen met artikel 201 secundo der algem politieverordening, dat der gelijke zitplaatsen strafbaar stelt en werd heden ver oordeeld tot maar 3 gulden boete of 3 dagen, 'n Loge in de opera is waarachtig nog goedkooper! HIJ HAD GEEN BEWIJS VAN GOED GEDRAG. Een ingezetene van het woonwagenpark te Alkmaar de vischventer Cor v. N.. door omstandigheden ge dwongen in het onderhoud van zijn gezin te voor zien door het venten met galanteriën, kon op 6 Octo- ber geen vergunning toonen Het gevolg laat zich denken, f0.50 boete of 1 dag! MEN MOET DE BRUTALITEIT NIET TE VER DRIJVEN. Een 22-jarig timmerman uit Heerhugowaard, de heer A. A.. B., kwam op 14 Augustus op den Middel weg in mo'eilijkheden, aangezien hij een motor bereed, zonder voorzien te zijn van een geldig rijbewijs. Dit gemis kwam aan den dag na een plaats gehad heb bende aanrijding, die nog in de justitioneele vetpot zit. Vonnis f6 boete of 6 dagen. SCHATGRAVERS EN „LICHTBAKKERS" IN KENNEMERLANDS DUINEN. De geachte wildstroopers uit Egmond aan Zee, die geregeld elke zitting garneeren, ontbraken ook dit maal niet op het appèl. In de eerste plaats de heer Rijer Zvv., 'n kunste naar in 't konijnendelven bij gebrek aan een trawler- engagement, die op 7 Augustus de duinen van den heer v. Vliet had uitgepeuterd, f 15 boete of 15 da- Ken. Diezelfde tunnelgraver stond later nog eens terecht in vereeniging met den visscher Corn. St., nog 'n leer ling in 't vak. De kantonrechter maakte echter geen onderscheid: ieder f20 boete of 20 dagen. Het be trof hier stroopen met behulp van honden en licht bakken. Voorts verschenen nog de visschers Jan V. en En gel P., die 's morgens om 5 uur al werden aangetrof fen in de prov. duinen van Castricum, gewapend met schoppen en voorzien van honden. Jan V., die een prachtteekening had gemaakt om de onjuistheid van het proces-verbaal aan te toonen. zei sarcastisch: Die veldwachters makeh er tegenwoordig 'n lolletje van! Jij maakt er óók 'n lolletje van, grapjaste de amb tenaar. Nou, gromde Jan grimmig, mot je maar naar me gezicht kijken! Enfin, de teekening werd overgelegd, de bezwaren aangehoord en de zaak uitgesteld tot a.s. week, ten einde den verbalisant Castricum aan den tand te voelen. DE NIEUWSTE PLAAG VOOR STAD EN DORP. Bij de 7 Tormenten van Egypte is nu ook een achtste verschenen: de wet op de Zondagssluiting! Althans de sigarenhandelaar C. B. te Bergen zal er •wel niet milder over denken. Deze heer stond heden dan terecht ter zake den verkoop van sigaretten uit een op het stationsplein aldaar geplaatste kiosk, op Zondag 18 September. De comparant verklaarde naar zijn meening niet straf- j baar te zijn en had in overleg met den chef-veld wachter zich laten bekeuren, ten einde juridisch te laten uitmaken, wie gelijk had. Natuurlijk werden er weer heel wat woordjes gewisseld tusschen mr. Tack en den gedaagde, die niet schroomde bedoelde wet broodroof te noemen. Gevorderd werd schuldigverklaring en veroordee ling tot f 12 boete of 12 dagen, doch de kantonrech ter wenschte, alvorens vonnis te wijzen, den heer Vermeulen nog ie hooren en bepaalde de voortzetting der zaak op a.s. weck. Z IJ P E SCHAGERBRl'G. De Vereeniging van de tuberculose onder het rundvee, „Klein Begin" te Schagerbrug, hield Zaterdagmorgen 15 October, om half 10 ten huize van Mevr. Wed. J. Broer alhier, haar algemeene vergadering. Met inbegrip van de bestuursleden waren slechts 9 personen aanwe zig. De Voorzitter, de heer W. Jimmink Hz., sprak in zijn openingswoord den wensch uit dat de besprekingen in het belang der vereeniging zouden mogen zijn. De Secretaris, de heer E. A. Lindenbergh, las de no tulen der vorige vergadering, waarna ze onder dankzeg ging aan den samensteller, werden goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken gaven geen aanleiding tot kespreking. Rekening en Jaarverslag. Door de heeren Schilder en Vlam werden de beschei den van den penningmeester nagezien en bij monde van den heer Vlam werd gerapporteerd dat alles in orde was bevonden. De Voorzitter dankte den secretaris-penningmeester voor zijn accuraat beheer en sprak er zijn teleurstelling over uit dat de heer Lindenbergh met het oog op zijn aanstaand vertrek naar de Wierlngermeer, zijn dubbele functie zal neerleggen. Spr. wijst erop dat de heer Lin denbergh in zijn dubbele functie steeds al zijn krachten aan de belangen der vereeniging heeft geschonken en heeft meegeholpen de vereeniging tot bloei te brengen Spr. dankt hem daar uit naam van de vereeniging har telijk voor. De rekening wordt goedgekeurd, in ontvangst en uit gaaf sluitende tot een bedrag van f 1875.30. De vereeni ging had op 1 Mei j.1. een bezit van f 384.09, wat wel eenige finantieele achteruitgang beteekent, maar toch niet van dien aard, dat men het hoofd behoeft te laten hangen, zegt de Voorzitter. Mede in verband met de rekening wordt er op gewe zen, dat de rijksbijdrage voorheen bedroeg f 1.10 per dier, de belooning aan den veearts f 1, zoodat het res- teerende bedrag voor de vereeniging 10 cent per dier bedroeg. Thans zijn deze bedragen teruggebracht res pectievelijk tot 95 en 90 cent, zoodat het resteerende bedrag voor de vereeniging van 10 op 5 cent terugge bracht is. Het wordt wenschelijk geacht voor volgend jaar hieraan aandaoht te schenken, door bijv. te trach ten de vergoeding voor den veearts op 85 cent bepaald te krijgen. Vervolgens wordt door den secretaris het Jaarverslag uitgebracht. Hieruit blijkt het volgende: In totaal werden onderzooht 883 runderen, waarvan 243 reageerden, terwijl 7 dieren wegens open vorm wer den afgeslacht. Het gemiddelde reactlecijfer was 27.5 pet. Voor het oudere vee wisselde dit percentage van 6.7 tot 100 pet., bij het jongvee waren deze cijfers 8.3 en 88.9 pet. Twee stallen waren geheel vrij en van het Jong vee waren 20 stallen vrij van reactiedleren. Vorig jaar was het gemidelde reactiecijfer 20.7 pet., Er is dus eenige teruggang, wat wel het beste uitkomt door het aantal open vormen en wel 7 op 883 runderen; 't vorige jaar was dit 4 op 1035 dieren. De secretaris eindigt zijn verslag met het uitspreken van den wensch dat steeds meerdere veehouders het nut van de t.b.c.-bestrijding zullen inzien, en tot de vereeniging mogen toetreden. De Voorzitter wijst er op dat de secretaris van de hoofdvereeniging in de algemeene vergadering te Alk maar had medegedeeld, dat het gemiddelde reactiecijfer was verbeterd, doch uit de mededeelingen van onzen secretaris blijkt dat het achteruitgegaan is. Spr. dankt den secretaris voor zijn uitgebracht verslag. Door den heer Appelman wordt een uitvoerig verslag uitgebracht van dp te Alkmaar gehouden algemeene vergadering van de hoofdvergadering en waarvoor de heer Appelman den dank des Voorzitters in ontvangst heeft te nemen. Bestuursverkiezing. Aan de orde ls de verkiezing voor 2 bestuursleden; le. wegens de periodieke aftreding van den heer F. Ko nijn op 1 Mei 1933; 2e. wegens het vertrek van den heer E. A. Lindenbergh. In de eerste vacature wordt geko zen de heer J. Appelman, 't Zand; in de tweede vaca ture de heer P. J. Vlam te Burgerbrug. Zij nemen beiden de benoeming aan. Als afgevaardigde naar vergaderingen van de hoofd vereeniging wordt benoemd de heer F. Konijn. Aan de orde is de vaststelling van het stalaris voor den secretaris-penningmeester. Door den Voorzitter was naar het oordeel van den te- genwoordigen functionaris gevraagd en deze deelde mede dat z.i. het huidige salaris van f 25 te weinig was naar verhouding van de werkzaamheden. Als evenwel met het oog op de tijdsomstandigheden het salaris thans op f 25 bepaald bleef, was het salaris z.i. goed. Overeenkomstig dit advies stelt het bestuur nu voor om het salaris van f 25 te handhaven. De vergadering gaat hiermede accoord. Een afscheid. Bij de rondvraagt betuigt de heer Lindenbergh zijn erkentelijkheid voor de vriendelijke woorden die de Voorzitter straks tot hem sprak en spr. dankt Voorzit ter, bestuur en leden voor de medewerking die hij steeds heeft mogen ondervinden. Spr. beeft zijn func tie steeds met pleizier vervuld en hoopt dat de ver eeniging steeds moge groeien, dat steeds meer men- schen met de t.b.c.-bestrijding zullen instemmen en daardoor meerdere resultaten zullen worden verkregen. De Voorzitter herhaalt dat het hem spijt dat de heer Lindenbergh ons gaat verlaten. Dat de heer Lin denbergh steeds met pleizier zijn functie heeft waarge nomen ls wel gebleken door het feit dat hij steeds een goede kracht is geweest, terwijl er steeds een aange name samenwerking bestond. Ook in andere vereeni- gingen zal de spijt over het vertrek van den heer Lindenbergh wel tot uitdrukking komen. Spr. gelooft uit naam van de vereeniging te spreken, als hij den heer Lindenbergh met zijn gezin alle goeds In hun nieuwe woonplaats toewenscht. Spr. hoopt daarbij dat zij in den Wierlngermeer een anderen tijd mogen be leven en het hun daar voor den wind zal gaan. Waar de heer Lindenbergh voor de verschillende vereenlgin- gen steeds veel heeft gevoeld, verwacht spr. dat hij ook in de Wierlngermeer zijn beste krachten aan het algemeen belang zal schenken en spr. hoopt dat de heer Lindenbergh dan nog dikwijls met aangename herinneringen aan onze vereeniging moge terugdenken. Hierna vraagt spr. het oordeel van de vergadering over het voornemen dat bestaat om den heer 't Hooft, Inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst, uit te noodigen om een lezing te houden over de t.b.c.-be strijding en den opfok van jongvee. Het verdient wel licht aanbeveling om dit in samenwerking met de zui velfabriek te 't Zand te doen en spr. oordeelde het met het oog op een voldoende opkomst gewenscht dat die vergadering dan werd gehouden te 't Zand. Na eenige bespreking blijkt dat de vergadering ermee accoord kan gaan den heer 't Hooft uit te noodigen een lezing te houden en tevens dat dit geschiedt in een bijeen komst te 't Zand. Aan de directeuren der andere fa brieken zal dan worden gevraagd de leden hunner fa brieken op deze vergadering te wijzen. In de vergadering van de hoofdvereeniging was de wensch geuit om het tuberculineeren voor den staltijd te doen plaatsvinden en wel in verband met den afzet van reactledieren. Uit een bespreking die de Voorzitter met den vee arts De Boer heeft gehad, is hem gebleken dat een dergelijke regeling desgewenscht wel uitvoerbaar is en spr. raadt dan aan om met den veearts in overleg te treden. Hierna volgt sluiting. HARENKA HSPEL De aanbeveling ter benoeming van een Secretaris, Ontvanger en Ambtenaar van den Burgerlijken Stand bestaat uit de heeren: 1. G. H. Essing te Castricum. 2. A. M. van der Ham te Jutfaas. 3. G. Draaijer te Stad Hardenberg. Ledenvergadering van den Bond voor Staatspen- sionneering, afd. Harenkarspel, gehouden op Vrijdag 14 October 1932, des avonds IVz uur, in het lokaal van den heer Th. LTff. Aanwezig 14 leden. De heer C. de Vries opent met een welkom aan de aanwezigen, de vergadering, zegt dat ditmaal de op komst weer niet groot is. Dat van de gewoonte om in het voorjaar de jaarvergadering te houden in ver band met de bespreking over de winterpropaganda, is afgezien, geeft vervolgens het woord aan den secre taris voor het lezen van de notulen en het jaarver slag. Beide uitgebreide verslagen werden zonder aanmer king onder dankzegging goedgekeurd. De penningmeester doet hierna rekening over het afgeloopen jaar 1931, waaruit blijkt, dat was ontvan gen f 185.76; de uitgaven f 165.51, alzoo een batig saldo van f20.25. De rekening nagezien door de heeren h. Smit en P. Hoeve, verklaren dat deze in alle opzichten in orde is bevonden en adviseeren tot goedkeuring. Daarna brengt de penningmeester verslag uit van de kosten van den rijtoer enz. van de ouden van da gen. De ontvangsten hadden bedragen f 343.30, de uit gaven f 328.42V2. alzoo een saldo over van f 14.S7V£. De voorzitter zegt, dat deze rijtoer niet is uitgegaan van den Bond voor Staatspensionneering, doch door medewerking van een commissie uit verschillende deelen der gemeente. De uitkomst was schitterend en voorzitter hoopt op dezelfde medewerking in volgen de jaren. Volgt bestuursverkiezing: aftredend waren de hoe ren P. Wink, J. Paarlberg en S. Bood, welke heeren met bijna algemeene stemmen werden herkozen en verklaarden wederom de benoeming te aanvaarden. Tot vaste afgevaardigde voor de federatievergade ringen werd benoemd de heer F. Visser en ftls plaats vervanger de heer J. Paarlberg. Als ingekomon stukken werd door den voorzitter de Beschrijvingsbrief voor de op Zondag a s. te Scha- gen te houden federatievergadering voorgelezen en werden de aftr. Bestuursleden wederom aanbevolen. Deze vergadering zegt, voorzitter, wordt altijd goed bezocht, geheel anders is bet met de algemeene ver gadering, daar verschijnen nog niet de helft van de afgevaardigden. Hij waarschuwt dan ook de afdee- lingen uit Noordholland, dat zij dooi lauwheid zullen maken dat hun hoofdbestuurslid voor Noordholland verdwijnt, wat jammer zou. wezen. Voorts werd nog besloten om dezen winter een propaganda-avond te houden. Op welke wijze, wordt aan bet bestuur overgelaten. Na de rondvraag, die niets opleverde, sluit de voor zitter onder dankzegging voor de medewerking, hoopt dat in het vervolg de vergaderingen meer belangstel ling mogen hebben, de vergadering. NIEUWE NI EDORP Zaterdagavond vergaderde de tulnbouwvereeniglng N. Niedorp en omstreken in het lokaal van den heer Kossen. Na opening door den heer Band en notulen van den heer Zwagerman, wordt nog besproken de verkoop bij executie te Schagen van het bedrijf van den heer A. Wit, lid dezer tuinbouwvereeniging. De heer Zwager man zegt dat men geen verkoop kan keeren, maar dat men door aktie kan verhinderen dat er een ander op zoo'n bedrijf komt. Zeker is het aan de aktie te Schagen te danken, dat de heer Wit op zijn bedrijf kan blijven zitten. Hierna komt in behandeling het punt aansluiting van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuin bouwers. De voorzitter zegt dat de Tuinbouwvereeni ging een onderdeel van den Noordermarktbond Is. Po litieke aangelegenheden komen in het vervolg op de algemeene vergadering van den Noordmarktbond niet meer ter sprake. Er zijn echter zooveel vakbelangen die in alle opzichten politieke kanten raken, dat de vraag ls gerezen, welke organisatie voor ons die be langen bepleit. Andere richtingen als R.K. en Chrlste- lijken, hebben belangrijke afd. van hunne Bonden met veel leden. Ook in den Centralen Bond van Veilingen Irunnen die belangen niet worden behartigd. Een andere organiseering van boeren en tuinders is noodzakelijk gebleken en spr. meent dat voor ons daartoe de Neu trale Bond de organisatie ls. Het ligt niet in de bedoe ling dat de Tuinbouwvereeniging zich en bloc aansluit, maar dat ieder in toetreding geheel vrij is. Ter vergadering geven iich 16 nieuwe leden van N. Niedorp op. Met de Langereis waar z. .h een kleine 40 leden hebben opgegeven, zal een afd. worden gevormd. Men stelt zich voor beurt om beurt te N. Niedorp "en aan de Langereis te vergaderen.- Volgende week zal een vergadering worden gehouden met den heer Veltrop als spreker om dan definitief een afd. op te richten en zoo mogelijk hier in N. Niedorp zelf meer leden te werven. De heer Grootes zegt dat het hem afvalt dat niet meer tuinbouwers hier tegenwoordig zijn om lid te worden. We moeten in dezen tijd schouder aan schouder staan en hebben gezien in Schagen wat daarmee kan worden bereikt. Den Neutralen Bond moeten de tuinbouwers beschouwen als hun vakver eeniging. Volgt bespreking van een aktie tegen verhooging van grondlasten. Voorzitter zegt dat vele stemmen zijn opgegaan dat de heffing van opcenten op de onge bouwde eigendommen een groot schandaal was. De in komens van boeren en tuinders zijn beneden alles en nu wordt de grond nog meer bezwaard. Landelijk wordt geageerd om de grondlasten te doen verdwijnen. Het heeft allen buitengewoon verwonderd, dat de gemeenteraad tot dezen maatregel ls overge gaan. Ook spreekt voorzitter over de uitkeering vat de regeeringscredieten, waar naar het schijnt bij enke len de ondersteuning die ze vorigen winter hadden genoten, weer was afgetrokken. De gemeente had dus geen ondersteuning gegeven, doch slechts een voorschot op het regeeringscrediet. Voorzitter noemt deze Inhou ding aan den eenen kant onrechtmatig, aan den an deren kant onmenschelijk. Op een mededeeling van een der op de vergadering aanwezig zijnde steuntrekkers, als zouden bedoelde gelden op onrechtmatige wijze zijn ingehouden, wordt door den heer W. (wien hiernaar wordt gevraagd), ge. reageerd, door wiens toelichting (welke door andere aanwezig zijnde steuntrekkers als juist wordt erkend) een ander licht op deze zaak werpt en dan ook wordt gemeend, alvorens over een en ander een oordeel uit te spreken een nader en juist onderzoek dient te worden Ingesteld. Te meer daar de betrokken steuntrekkers in- zake deze kwestie zelf maar matig naar voren komen. Het raadslid Borst, die door zijn aanwezigheid van zijn belangstelling blijk gaf, zegt er van overtuigd te zijn, dat de bouwers en boeren onmogelijk meer grond lasten kunnen betalen. Spr. heeft in den Raad gevraagd wat volgens B. en W. niet mogelijk was. Bij stemming over de voorstellen over belastingverhooging werd me degedeeld dat men er door de regeeringsmaatregelen als 't ware toe verplicht was. Spr. heeft toen onder protest voorgestemd. Als men den heer Borst de mid delen aanwijst die moeten worden toegepast om de op centen op de grondlasten te verijdelen, wenscht deze daartoe zijn medewerking te verleenen. De heer Zwagerman zegt aan het voorstemmen on der protest geen waarde te hechten. Men had zich een voudig tegen een dergelijke onrechtvaardige belasting heffing moeten verzetten. De bouwers hebben niet en men wil van ze ontvangen. Spr. vindt dit besluit van den Raad een groot schandaal en zegt dat het toch niet opgaat de begrooting sluitend te maken ten koste van de boeren en tuinders. Men besluit dat door middel van een request bij den Raad geprotesteerd zal worden en hiervoor aansluiting te zoeken met de afd. van de Hol! Mij. van Landbouw en de afd. van den L.T.B. Op billijkheidsgronden zal tegen het raadsbesluit worden geageerd. Over het inhouden van gelden op het regeeringscre diet kunnen de betrokkenen zich wenden tot het Be stuur om daar deze zaak onder de oogen te zien. Bij de rondvraag, waarbij nog eenige zaken van hui®- hcudeliiken aard worden besproken, worden ook nog eenige inlichtingen verstrekt over de werking van het in- en verkoopbureau. Hierna volgt sluiting. WIE HINGEN In het voorjaar van 1933 opnieuw indiening van het bouwplan aan de Kielfstraat. Bovengenoemde bouwvereeniging hield J.1. Vrijdag een ledenvergadering in de oude school te Hippolytushoef. Deze vergadering was in hoofdzaak belegd om de ver dere plannen te bespreken, welke noodig zijn. nu de raad der gemeente Wieringen afwijzend heeft beschikt op het verzoek der vereeniging. om gelden in voorschot uit de gemeentekas, ten bedrage van f 106000, voor den bouw van 30 arbeiderswoningen. Het schrijven van het gemeentebestuur, waarin zij de afwijzing motiveeren, werd door de leden heftig becri- tiseerd. niet zoo zeer om de afwijzing op zich zelf. doch wel om de manier waarop men zich van deze zaak af maakt. Men geeft eenerzijds toe, dat er een woningtekort Is op Wieringen, aan den anderen kant noemt men den toestand labiel, op Wieringen, dat wil dus zeggen, wan kelbaar. Men was echter algemeen van meening op deze vergadering, dat de toestand op Wieringen lang niet wankelbaar is, in vergelijking met andere plaatsen, zelfs stabiel te noemen. Niet alleen wat do bevolking betreft, doch ook wat de finantieele positie aangaat. Wanneer de toestand op Wieringen inderdaad een zoo labiel karakter heeft als de meerderheid van den ge meenteraad vermeent, dan is het een groot schandaal vam dien raad dat men een drietal permanente scholen heeft bijgebouwd, welke dan zeer zeker onbevolkt zul len raken, als de bevolking grootendeels zal wegtrek ken. zooals beweerd wordt Ook wekte het ontstemming op de vergadering, dat het meerendeel der raadsleden geen moeite heeft ge daan om eens Inzage te nemen van de stukken, zoodat men dan eens kennis had kunnen namen van het prach tige plan, wat, Indien het uitgevoerd had kunnen wor den, het prachtigste punt van Hippolytushoef zou zijn. Geen particulieren ondernemer kan voor een huur prijs van f 4 en f 4.50 per week een dergelijk complex woningen exploiteeren, als door de vereeniging „Beter Wonen" gebouwd zou zijn geworden. Heden den dag is nog een nijpend gebrek aan goed kooper arbeiderswoningen, het feit dat een postambte naar van Texel, overgeplaatst naar Wieringen, uitstel heeft aan moeten vragen van oevrplaatsing daar hij geen woning kan vinden, die de draagkracht van zijn salaris niet te boven gaat, demonstreert wel ten duide lijkste dat er woninggebrek is. Aan Den Oever komen de laatste weken steeds woningen leeg, doch de bewo ners zijn er nog niet uit, of nieuwe staan klaar, en hu ren in tegen weekhuren van acht 4 negen gulden per week. Een woning boven een café aldaar, wordt graag voor acht gulden geaccepteerd. Voor een heel gewoon bur gerwoonhuis, met niets geen buitengewone accomedatie wat dezer dagen leeg komt, aan de Hofstraat, staan tal van huurders klaar, welke den gevraagdenhuurprijs van 9 gulden per week gaarne betalen, als zij maar wonen. Steeds wordt de vereeniging, in het bijzonder de be stuursleden. met aanvragen om een woning overstelpt. Het gemeentebestuur heeft een belangrijk feit over het hoofd gezien, n.1. deze, dat een groot aantal men- schen naar Wieringen is gekomen, welke uit een streek 1 komen waar zij aan den rand an de ellende leefden. Deze menschen hebben zich op Wieringen een nieuw bestaan weten te veroveren, wat in vergelijking met hun vroeger bestaan, weelde genoemd kan worden. Wanneer men de meening is toegedaan dat deze men schen weer weg zullen trekken, geeft dit een blijk van een slecht Inzicht. Er zal voor deze menschen steeds werk blijven op'Wieringen, ook al is met een jaar de Wleringermeerpolder ln cultuur gebracht, want deze polder zal steeds bewerkt moeten worden, en steeds zal daar een groep arbeiders noodig zijn, welke niet vast verbonden behoeft te zijn aan de een of andere boer derij. Ook de Middenstand heeft er groot belang bij, dat het Inwonertal van Wieringen niet afvloeit, doch steeds toe neemt Hun zaken zijn gebaseerd op een „Nieuw Wieringen"; de verschillende uitbreidingen welke alom hebben plaats gehad, toonen dit duidelijk aan. Verschillende goede zaken zijn de laatste jaren onder tafel gewerkt, alle uit den boezem van den midden stand afkomstig. Men denke maar eens aan een on- middellijken verbindingsweg, van de Wierlngermeer door de dorperkoog naar Hippolytushoef, het markt- plan, vlschrookerlj, enz. Alle voorstellen welke een po gen zijn om Wieringen, in het bijzonder Hippolytus hoef, tot een centrum te maken. Week aan week zijn hier vergaderingen over gehou den, ellenlange verslagen verschenen in de bladen hier over, met een élan en groot optimisme is voor deze zaken gewerkt door verschillende vooraanstaande men schen in de zakenwereld, doch de totale medewerking van officieele zijde heeft steeds ontbroken en het groote ongeluk van alles is, dat men steeds bij deze zelfde menschen terug moet komen Dit waren ongeveer de gespreken op deze vergade ring, waarvan het resultaat was, dat met algemeene

Schager Courant | 1932 | | pagina 2