Nederlansche overwinning te Brussel Dinsdag 18 October 1932 SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9160 Een zwaar bevochten 3-2 zege. Stand met rust 2-1 voor Nederland. IMT INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN. SPORT HIEUVfS BRUSSEL, Zondagavond. De tweede wedstrijd, die ons vertegenwoordigend elf tal in hei Brusselsche Heysel-Stadlon heeft gespeeld, is geëindigd met een zwaar bevochten 32 overwinning. Bijna tot de laatste oogenblikken van den strijd was de uitslag twijfelachtig, zoodat de spanning er tot het einde inbleef. Wie gedacht had, dat deze extra-wedstrijd tegen Bel gië niet zooveel belangstelling uit ons land zou trekken, heeft zich vergist. Duizenden landgenooten hebben er de reis naar Brussel voor over gehad om den wedstrijd bij te wonen. Naar schatting bedroeg hun aantal zeker zes duizend. Met extra-treinen waren zij Zaterdagavond en hedenmorgen naar de Belgische hoofdstad gekomen; een groot gedeelte maakte de reis ook in autobussen en per auto. Deze duizenden bezoekers uit het Noor den veroorzaakten in de ochtenduren in het centrum der stad een gezellige drukte. Ook in België bestond voor dezen wedstrijd als steeds voor de voetbalkampen tegen de Nederlanders groote belangstelling. Extra-treinen brachten de bezoe kers uit Luik, Antwerpen en andere Belgische steden. Dat tenslotte het Heysel-Stadion, dat ongeveer 55 tot 60 duizend toeschouwers kan bevatten, niet meer dan on geveer dertig tot vijf en dertig duizend bezoekers had, zal voornamelijk wel het gevolg zijn geweest van het buitengewoon slechte weer van de laatste week. Ook vandaag liet het weer zich niet al te gunstig aan zien. Brussel was nat en koud. Den geheelen Zaterdag had het geregend en ook hedenochtend viel er een drui lerige regen in de Belgische hoofdstad. Tegen één uur in den middag werd het echter droog en... het is tijdens den wedstrijd droog gebleven. Zware wolken hingen weliswaar boven de stad, doch de zwakke wind bleek toch kracht genoeg te hebben voor dezen middag den regen tegen te houden. Tegen 1 uur ook begon de uittocht uit Brussel naar 't Eeuwfeest-Stadion, dat vrij ver buiten de stad is ge legen. De extra-trams waren overvol en de taxi's maak ten goede zaken. In het groote Heysel-Stadion werd om half twee reeds een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen twee politie-elf- tallen uit Parijs en Brussel. Rondom het veld waren greppels gegraven om den overtolligen regen van de laatste dagen te kunnen af voeren. Het veld was daardoor, ondanks het vele water, dat er op gevallen was, goed bespeelbaar; hoewel op eehige plaatsen wel wat glad. Voor den aanvang van den wedstrijd werden de Ne derlandsche sportjournalisten door hun Belgische col lega's in het Stadion, waar de geheele organisatie voor treffelijk was, ontvangen. Deze tweede wedstrijd van ons elftal in dit Stadion de eerste vond plaats in September 1930 ter inwijding van het .Stadion heeft, zooals gezegd, een beter re sultaat gehad, want de vorige bracht ons een smadelijke 41 nederlaag na een uiterst onbelangrijken wedstrijd. Deze wedstrijd had van te voren een element van on zekerheid en bracht hierdoor een spanning, zooals wij deze bij de traditioneels Nederland-België-wedstrijden wenschen. De eerste helft. Acht minuten voor drie uur (Belg. tijd) komen de Nederlandsche spelers in het veld, luide toegejuicht, zoo wel door landgenooten als door de Belgen. Het blijkt, dat van Run, van wien men tot het laatste oogenblik In verband met zijn blessure niet wist of hij zou kunnen Uitkomen, meespeelt. Na de gebruikelijke begroeting komen de Belgen, zoo mogelijk nog luider begroet en onmiddellijk daarna laat de Engelsche scheidsrechter Lewingstone opgooien voor de toss. Hooydonckx, de Belgische aanvoerder, is gelukkiger dan onze Van der Meulen en kiest den niet sterken wind mee. De elftallen stellen zich dan als volgt op: BELGIë. Van den Berghe Nouwens Hooydonckx Claessens Hellemans Van Brandt Versijp Voorhoof Capelle Van Beek Van Campenhout O Van Nellen Bonsema v. d. Broek (P.S.V.) Adam Nagels Van Heel Van den Broek (Xerxes) Pellikaan Weber Van Run Van der Meulen NEDERLAND. Even voor drie uur trapt Van den Broek voor Ne derland af. De eerste aanvallen zijn voor de Belgen, wanneer Voorhoof hoog over het doel schiet. Een schuiver van Capelle werkt Van der Meulen direct daarna het veld in. Het initiatief blijft nog steeds bij de Belgen. Capelle krijgt als onze verdediging slordig wegwerkt een goe de kans, doch deze gaat door slecht schieten verloren. De eerste aanval van onze zijde ontstaat als Adam die direct prachtig op dreef is, een pass naar Bonse ma geeft. Van den Berghe loopt uit en door zich voor den Groninger te werpen, kan hij een doelpunt voor komen. Na de eerste vijf minuten is het spel verdeeld. Bij ons toont Adam zich bijzonder actief. Het duurt niet lang of de echte spaning komt er in. Van Nellen weet zich prachtig door de Belgische ver dediging heen te werken. Hij schiet niet zelf op doel, doch geeft den bal naar binnen, waar de toeloopende Nagels het leder onhoudbaar voor den Belgischen doel- verdediger in het net schiet. Nederland leidt m©t 01. De duizenden Nederlanders juichen bij dit eerste doelpunt voor onze landgenooten, gemaakt nadat er nog niet langer dan zeven minuten gespeeld is. De Belgen trachten dan met kort gehouden samenspel de Nederlandsche verdediging te verschalken Onze ver dediging doet echter goed destructief werk, al werkt vooral Weber over het algemeen slordig weg. Boven dien worden de Belgische aanvallen slecht afgewerkt, waarbij het schieten zelfs buitengewoon slecht is. Een schot van Claessens wordt daarna door Van der Meulen het veld ingewerkt. De bal belandt dan bij Nagels, die een afgemeten voorzet geeft. De Eindhovenaar Van den Broek stormt toe en met een kopbal verdwijnt het leder voor de tweede maal. nadat de wedstrijd slechts 14 minuten oud is in het Belgische doel. Nederland vergroot hiermede den sproeig tot 02. voor- De onzen blijven in den aanval. Van Nellen werkt zich opnieuw door de Belgische verdediging heen. Dit maal schiet hij echter zelf. De schuiver wordt door Van den Berghe vallende gestopt en wanneer de toe loopende Adam en Belgischen doelverdediger te hard handig aanpakt, wordt een vrije schop toegekend, waarmede deze kans voor ons verloren is. De Belgische aanvallen komen voornamelijk van links, waar de invaller Van Campenhout zich onder scheidt. Hun aanvallen zijn echter minder gevaarlijk, dan die van de Nederlanders, die soms zeer plotse ling komen opzetten. Een nieuwe keurige voorzet van Nagels levert Hol land bijna weer een doelpunt op, doch het schot van Bonsema stuit tegen de paal terug en daarna gaat het leder naast. Door het open spel der Hollanders zijn de situaties voor het Belgische doel veel gevaarlijker dan voor het doel van Van der Meulen. Nadat er 21 minuten gespeeld is, wordt de eerste cor ner genomen tegen Nederland. Deze en kort daarop een tweede, beiden door Versijp genomen, leveren den Bel gen echter geen doelpunt op. Intusschen zijn de Belgen steeds in het veld iets ster ker geweest, een gevolg hoofdzakelijk van het falen van onzen spil van den Broek. Zijn naamgenoot van P.S.V. krijgt in deze periode een onverwachte kans, doch staat buitenspel. Hij besluit zijn ren op het doel met een schot r- jtó1 In den hoek, dat de Belgische keeper er met moeite wist uit te houden. Een volgende Hollandsche aanval door den Belgischen aanvoerder Hooydonckx, die in uitstekenden vorm is, gestuit. Eindelijk, wanneer de wedstrijd al een half uur ge duurd heeft, ziet de Belgische middenlinde haar fout in door uitsluitend naar links te spelen. Versijp, op den rechtervleugel, wordt dan aan het werk gezet en diens voorzet biedt de Belgische voorhoede een uitstekende kans. Van Campenhout krijgt den bal in vrije positie, vlak voor het doel, hij schiet... naast. Aan den anderen kant moet van den Berghe, bij die plotselinge gevaarlijke aanvallen van onze voorhoede, eenige malen uit zijn doel loopen om meer doelpunten te voorkomen. Met een zwaar bevochten 32 zege voor onze land genooten komt het einde onder luid gejuich van de supporters, die speciaal voor dezen wedstrijd over de grens waren gekomen. Nabeschouwing. Hoewel er zooals reeds gezegd voortdurend spanning was, kan deze wedstrijd toch geen mooien wedstrijd genoemd worden. Fraai technisch spel werd vooral van Hollandsche zijde slechts zelden te zien ge geven. De geestdrift der spelers vergoedde echter veel en heeft zeer zeker tot de overwinning bijgedragen. België is in het veld gedurenden den geheelen wedstrijd bijna steeds iets in de meerderheid geweest, hoofdzake lijk het gevolg van het betere ploegverband. De zwakker plek in ons elftal was de middenlinie, waarin vooral van den Broek als spil faalde. Anderies- sen van Ajax zou het hier heel wat beter hebben afge bracht. Van der Meulen heeft zich goed geweerd, doch be paald gevaarlijke schoten heeft hij niet te verwerken Het Nederlandsche elftaldat een zwaar bevochten zege wist te behalen. hofheliik moment voor. het Nederlandsche doel. (Breedtebeeld.) Zoo nadert de rust. De Belgen blijven aanvallen,' hun aanvallen worden steeds kraohtiger. Twee minuten voor half time slingert Voorhoof zich door de Hollandsche verdediging. Hij geraakt tusschen Weber en Pellikaan en wordt als het ware gekraakt. Het gevolg hiervan is een strafschop tegen Nederland, dat door Van Campen hout genomen wordt. Onhoudbaar gaat de bal in het Nederlandsche doel en de Belgen verkleinen den achterstand, door den stand hiermede op 12 te brengen. Onmid dellijk daarna is het rust. De tweede helft. Te 3.55 uur wordt de wedstrijd hervat. In de eerste vijf minuten is Holand in den aanval, zonder echte voor doel zeer gevaarlijk te zijn. Adam is eenmaal heele- maal naar den linkervleugel verhuisd, waar hij een goe den voorzet geeft, die door van den Berghe wordt on- dersohept. Nagels doet even later hetzelfde, doch ook thans werpt van den Berghe zich er tusschen. De Hollandsche supporters moedigen de spelers aan en zij overstemmen daarbij bijna de Belgen. Na vijf minuten echter werken de Belgen zich los. Nagels krijgt een vrije schop tegen zich en er onstaat duidelijk een druk op het Nederlandsche doel. Van Beek kopt eenmaal even over de lat. Dezelfde spelers neemt den bal even later uit een corner weer op het hoofd, doch alweer gaat de bal over het doel heen. Bij een uitval der Hollanders rent van Nellen op van den Berghe af; hij lost een keihard schot, dat buiten be reik van den Belgischen doelverdediger blijft. De bal komt echter net tegen de lat en stuit terug in het veld. Een corner op het Belgische doel wordt door Nagels achter geplaatst. Evenals in de eerste helft blijken de Belgen in het veld ook thans sterker te zijn. Hun afwerking blijft echter slordig, zoodat Van der Meulen slechts zeer weinig gevaarlijke schoten te verwerken krijgt. Langzamerhand komen de Belgen er eohter beter in. Hun overwicht wordt steeds sterker. De Belgische backs staan bijna over de helft van het veld. Steeds beter wordt het spel en af en toe doet het weer den ken aan dat fraaie technische spel van eenige jaren geleden. Een doelpunt hangt in de lucht en blijft dan ook niet uit Een voorzet van Versijp wordt door Ca pelle op het hoofd genomen en het leder vliegt on houdbaar voor Van der Meulen in het doel. M©t 22 staan de Belgen gelijk. Donderend gejuich der Belgen beloont dit doelpunt en bij onze Zuidelijke buren begint de hoop op een overwinning weer levendig te worden. Van den Broek van Xerxes en Van Heel wisselen thans van plaats, hetgeen een uitstekende maatregel blijkt te zijn. De Hollandsche voorhoede wordt nu veel beter gevoed en het wordt weer meer verdeeld. Na een half uur spelen werkt Nagels zich langs Hooydonckx. Zijn voorzet wordt door hat Hollandsche middentrio gemist, doch Bonsema herstelt zich onmid dellijk en trapt voor de verblufte Belgische verdediging het winnende doelpunt onhoudbaar ln (23). In het laatste kwartier heerscht zoo mogelijk nog grooter spanning. Vooral van Belgische zijde wordt hard gewerkt om alsnog te trachten althans gelijk te spelen. Minuut voor minuut verstrijken. Het spelpeil zakt echter in, het tempo wordt langzamer en in den stand komt geen verandering. Eenige minuten voor het einde geeft België zich gewonnen, al leveren ook de laatste aanvallen van de Hollanders geen resultaat meer op^ gekregen. De beide doelpunten waren echter voor hem onhoudbaar. Weber schitterde in zijn verdediging, doch zijn weg werken was nog altijd slordig. Van Run was iets min der, doch zijn prestaties over het geheel waren meer dan voldoende. In de middenlinie was van Heel verreweg de beste. Het debuut van Van den Broek was niet schitterend, terwijl Pellikaan op een matigen wedstrijd kan ter-ug- zien. Waarschijnlijk zullen de beide Pauwes hier wel te- tugkeeren. Het drietal in zijn geheel was in zooverre on voldoende, dat het geen goede schakel vormde tusschen verdediging en aanval. In de voorhoede was Adam de sterkste. Hij verraste weer ieder met zijn dribbelen en zijn fraaie techniek. Bovendien wist hij zich voortdurend goed te plaatsen, zweefde waar noodig ook op het middenveld om daar door de voorhoede aan het werk te kunnen zetten. Hij Was als van ouds de motor van de ploeg. Onze midvoor van den Broek speelde een goeden wed strijd, doch er ging niet veel initiatief van hem uit. Vooral waar het betreft de verdeeling van het spel schoot hij nog te kort. Zijn doelpunt was schitterend. De beide vleugelspelers Nagels en Van Nellen waren actief en hun voorzetten uitstekend. Bonsema viel niet op, doch deed als schakel tusschen Van den Broek en Van Nellen goed werk. Het door hem gemaakte doel punt mag voor hem zeker een voldoening zijn. Bij de Belgen was Hooydonckx de sterkste. Nouwens was veel minder, terwijl Van den Berghe in menige gevaarlijke situatie door uit te loopen redding bracht. De middenlinie speelde als linie uitstekend, doch in dividueel maar matig. Vooral Hellemans viel tegen, al speelde hij ongetwijfeld veel beter dan de Hollandsche spil, De voorhoede speelde goed samen, waarbij geen zwakke plekken vielen op te merken. Alleen de afwer king was totaal onvoldoende, terwijl het schieten een zeer slecht verzorgd onderdeel vormde. De scheidsrechter heeft maar matig voldaan. Vooral met het buitenspel lag hij enkele malen overhoop, ter wijl zijn beslisingen aarzelend werden genomen, Zuid-Nederland speelt gelijk spel tegen Luxemburg, terwijl Oost-Nederland van West-Duitschland verliest. Behalve de interlandwedstrijd tusschen Nederland en België zijn Zondag nog twee internationale wed strijden gespeeld en wel Zuid-Nederland tegen Lu xemburg, terwijl Oost-Nederland tegen West-Duitsch land had te kampen. In deze twee wedstrijden heeft Zuid-Nederland ge lijkgespeeld, ondanks de moeilijkheden die de Zuide lijke elftal-commissie te overwinnen had, alvorens zij een eenigszins presentabel elftal kon stellen tegen over de sterkste ploeg, die Luxemburg op de been kon brengen,. Oost-Nederland daarentegen heeft de vierde opeen volgende nederlaag tegen de West-Duitschers geleden en het krachtsverschil tusschen de spelers van afdeo- ling III en hun Oostelijke buren bleek nog grooter dan in de vorige ontmoetingen, al was toen ook do i nederlaag tweemaal achtereen 5—0 en thans 4—1.

Schager Courant | 1932 | | pagina 5