Stormberichten. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Uit onze omgeving. Bekendmakingen. MARKTPOLITIE. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Op«t*vnd in een tuchthuis. Windhoos in Dithmarschen. Planten in Kamer en Tuin. Slechts een stonnachti.ee wind noemt het K.N.M.I. te De Bildt den storm van Dinsdag. Ernstige ongelukken zijn dan nok niet voorgeval len en van het vergaan van schepen zijn nog geen berichten ingekomen. Uit IJmuiden wordt bericht, dat op één na alle schepen binnengaats bleven. Van de Nieuwe Cementfabriek op het hoogoventer rein te IJmuiden is het dak van gegolfd plaatijzer ge deeltelijk weggeslagen, terwijl de zijwanden van het gebouw dreigen te bezwijken. De Nieuwe Waterweg was door den storm geblok keerd. Schepen konden noch uit- noch invaren. De eerste werkelijke najaarsstorm heeft de Rotter- damsche boomen voor een belangrijk deel hun ster venden bladerdooi ontroofd, als een speelsche kwa jongen de hoeden van achtenswaardige hoofden ge blazen, fietsers opgenomen en tegen de straat ge slingerd, doch gelukkig nog geen ernstig onheilen veroorzaakt. Op de Kruiskade heeft een rukwind een schutting geveld en kwamen 3 menschen er onder. Enkele schepen zijn op drift ger akt en togen an dere schepen aangebotst, zoodat nog schade ontstond. In de IJsselhaven heeft een schiefer, die bezig was luiken open te leggen van het lichterschip „Ida", zijn linkerbeen gebroken, doordat een rukwind hem deed vallen. An de Lloydkade is een pas gemonteerde kraan ten gevolge van den wind gaan rijden en tegen een oude hijschkraan aangebotst. De nieuwe kraan geraakte uit de rails. Het ijzeren constructiewerk werd dus danig erbogen, dat de nieuwe kraan wel gesloopt zal moeten worden. Een ïaadbrug op de loods van de Holland-Amerika- Lijn aan de Wilhelminakade is eveneens gaan rijden en in aanraking gekomen met een mast van het s.s. „Statendam". De kraan en de mast zijn ontzet. Te Amsterdam is de schade eveneens meegevallen. Ernstige ongelukken van persoonlijken aard zijn er niet geschied, terwijl ook uit het havengebied geen alarmeerende berichten bij den havendienst zijn bin nengekomen. Te Den Haag zijn enkele boomen gesneuveld, die den tramdienst stoorden. Te IJmuiden kon de Johan van Oldenbarnevelt van Batavia komend, niet binnenloopen. Windhoos boven Jnbbega. Jubbega, 18 October. Hedenmiddag heeft boven Jubbega een windhoos gewoed, die in deze omgeving zeer veel schade heeft aangericht. Bij het tuinbouw bedrijf. aldaar, sneuvelde een zeer groot aantal rui ten van de broeikassen, terwijl bij verschillende wo ningen de ruiten eveneens werden ingedrukt en bo vendien bij een dezer huizen de muur van den ach terkant geheel werd afgerukt. Tal van boomen wer den ontworteld, terwijl op den weg Jubbega-Gorredijk van vele boomen de kruinen afknapten, welke tien tallen meters verder op den weg en in het land te recht kwamen. Een brug voor de woning van den heer Schotanus werd opgenomen en een heel eind verder weer neergesmakt. De heer Stoelwinder, die zich aldaar op den weg bevond, werd met zijn rijwiel opgenomen en een eind verder weer neergeworpen. Gelukkig bekwam hij slechts zeer gering letsel. De windhoos zette zich in Oostelijke richting voort. Windhoos boven Westerlee. Winschoten, 18 Oct. (V.D.). Het dorpje Westerlee bij Winschoten is hedenavond door een windhoos ge teisterd. Eenige daken, onder meer dat van de boer derij van den heer Horlings en dat van de woning van mevr. Licftingh. werden op den weg geslingerd. Langs den weg naar Medum zijn een aantal palen Van het electrische net uit den grond gerukt. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor Schip in nood. Behouden binnenge bracht, Bruinisse 18 October. Hedenmiddag is het zeil schip ,Lena", schipper Braver, aan boord waarvan zich drie personen bevonden, ter hoogte van de bocht van St. Jacob, door den storm aan lager wal ge raakt. Het bergingsvaartuig „Trio' van de firma Hoogenboezem en van der Tak heeft het in nood ver- keerende schip, waarvan de zeilen gescheurd waren, behouden de Dintel opgesleept. Ook storm aan de Duitsche knst. Hamburg. 18 Oct. (V.D.). In den nacht van Maan dag op Dinsdag is aan de Duitsche Noordzeekust een hevige wind opgestoken, die spoedig in een storm overging. Vele kleine schepen waren gedwongen, een noodhaven binnen te loopen. Kerk door den storm Ingestort Leiprig, 18 Oct. (V.D) Sedert Dinsdagmiddag woedt ook boven Leipzig een hevige storm, die op sommige plaatsen groote schade heeft aangericht. Zoo werden in verschillende stadsdeelen boomen ontworteld en reclamezuilen omgewaaid. In Roetha ïtortte tegen 10 uur des avonds de Marienkerk onder donderend geraas in. Hierdoor werden alle electri sche geleidingen gestoord, zoodat de stad in het duis ter werd gehuld. Persoonlijke ongelukken hadden biet plaats. De storm aan de Noordzeekust. Hamburg, 18 Oct. (V.D.). De dreigende stormvloed aan de Duitsche Noordzeekust bracht reeds heden avond tegen 22 uur windsnelheden van 8 tot 10. Tal rijke stoomschepen, die de Elbc wilden uitvaren, zagen zich gedwongen, hun vertrek uit te stellen. De vischtrawler uit Wilhelmshafen „Johns Vester" raak te voor de reede van Cuxhafen aan den grond. Er Werd onmiddellijk assistentie verleend. Storm ook boven Berlijn. Berlijn, 18 Oct. (V D.). De krachtige storm die se dert Maandag boven West-Europa woedt, is Dinsdag ook overgeslagen op Midden-Duitschland. Des mid dags en des avonds werd te Berlijn een gemiddelde windsnelheid geconstateerd van tö K M. per uur. Veelvuldig bereikte de wind echter een snelheid van 70 K.M., W'indsterkte 9. Een storm van zoodanige kracht komt in Berlijn maar zelden voor. In de bosschen in de omgeving van Berlijn en in de parken werd veel schade aangericht. De straten en wegen liggen op vele plaatsen vol afgewaaide takken. Persoonlijke ongelukken hebben nog niet plaats gevonden. Schade te Leeuwarden De storm heeft te Leeuwarden nogal huisgehouden. Menschen, die zich op straat bevonden en in de wind hoos geraakten, moesten zich aan hekken vasthouden om niet meegesleurd te worden. Een woonwagen bij Leeuwarden werd opgenomen en totaai vernield. De bewoners, een paar bejaarde menschen, werden door te hulp geschoten omwonenden onder de wrakstuk ken van den wagen weggehaald. Van een loods werden ongeveer 300 dakpannen af gerukt. Een paar wagens staande op het erf van een boerderij, werden opgelicht en een eind verder neer geworpen Hetzelfde gebeurde met een in de stad staanden auto, die werd opgenomen en een eind ver der terechtkwam. Een groentekar en en bakkersfiets ondergingen hetzelfde lot. Ook werd een groote spie gelruit ingedrukt. Windhoos in Sloten. 's Morgens werd Sloten door een soort van wind hoos bezocht. Een omheining van een voetbalveld bij den Zuider Akerweg woei om; een ooom werd ont worteld. Maar bovendien werden, naar een ooggetuige mededeelde, eenige kalveren door de windhoos opge nomen, waarna de beest-en omgekeerd in de wei te recht kwamen met de pooten in de hoogte. Toen de hoos voorbij was, verloochenden ze hun aard van viervoeters niet meer, en sprongen weer lustig rond. Schade aan de stationsoverkapping te Leiden. Gistermiddag is een groot gedeelte van de bekap ping van het tweede perron op het station te Leiden afgewaaid. Groote stukken asfalt kwamen op den in het station staanden trein terecht en vlogen ver in het rond. Onmiddellijk werd met het opruirnings- werk begonnen. De voor het station staanden trein kreeg zeven minuten en de volgende trein vijf mi nuten vertraging. Visschersschnii bij Harderwijk omgesla gen. De opvarenden gered. Gistermorgen is op het IJselmeer. ten noorden van Harderwijk, de visschersschuit HK15, eigenaar A. Klaassen Czn., te Harderwijk omgeslagen. De opva renden, twee zoons van Klaasen, zijn door een Bun- schoter visscher, die met zijn schuit in de nabijheid was, gered. Geen ongerustheid omtrent de Schevenlng- sche visschersvloot. Bij den havendienst te Scheveningen zijn gisteren geen berichten van averij van de Scheveningsche vis schersvloot binnengekomen; nagenoeg alle 100 mo- torloggers bevinden zich op de Noordzee in de buurt van de Schotsche of Engelsche kust ter haringvis- scherij. Zitting van Dinsdag 18 October. Uitspraken U October. Hermanus O., sigarenmaker te Amsterdam, overtre ding vlsscherijwet (Hooger beroepzaak). Geen straf op gelegd. Pieter M., meelfabrikant Hoorn, overtreding Waren wet (hooger beroepzaak). Uitspraak 8 dagen aangehou den. Corn. v. d. P., pensionhouder te Bergen, schuldmls- drijf, f 150 boete of 50 dagen. WIERINGERWAARD De belastingen. Het raadsverslag dient nog aangevuld te worden met het volgende: Op voorstel van B. en W. werd besloten tot plaat sing der gemeente in de 2e klasse der gemeentefonds- belasting; idem tot verhooging der op de personeelc belasting te heffen opcenten van 7 op 14 en verder werd besloten tot heffing van 30 opcenten op de ver mogensbelasting. Dinsdagmorgen is tijdens den zeer harden wind. vlak bij de trambrug, een groote boom langs heen midden door afgeknapt, waardoor tijdelijk het, ver keer was afgesloten. Er was juist een auto gepas seerd, toen het gevaarte viel. De leuning ter plaatse werd beschadigd. De boom was middenin geheel ver molmd en hol. BARSfNGERRORN Door den Dienst der Zuiderzeewerken is aan B. en W. vergunning gevraagd voor het bouwen van twee dub bele dienstwoningen, resp. nabij de pontonbrug te Kol- honi en bij die te Nieuwesluis. Door Ged. Staten is goedgekeurd het Raadsbesluit van 7 October j.1. tot het aangaan van een geldleening, groot f 28600. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft bij schrijven van 17 October j.1. bezwaren gemaakt te gen openstelling van winkelo gedurende enkele uren des Zondags, waartoe de Raad in zijn vergadering van 19 Augustus j.1. besloot. LANGEND IJ K ZTJIDSCHARWOUDE. Bij den heden gehouden nederlaagwedstrijd tusschen de damclubs te Obdam en die te Zuidscharwoude was de laatste winnaar met 2416. Het afgebrande perceel van den heer P. Goet wordt opgebouwd door den metselaar Rutsen alhier en den timmerman Oosterlee te Noordscharwoude. HEERHVGO WAARD Door een reeks van elkaar in de hand werkende om standigheden, vertoont het polderwater al gedurende eenige dagen een peil, zooals dat over zoodanige perio den in de laatste jaren niet is voorgekomen. Door den hevigen storm van gister, die veroorzaakte dat tal van dakpannen afwaaide, werd ook een der zwa- ren iepenboomen aan den Basserweg ontworteld. Doordat de aan de wortels hangende aardkluit den val vertraagde, wist men met een Westortakel het ge vaarte om te trekken en daardoor te voorkomen dat het op het huis van den heer P. Hittema terecht kwam WINKEL De N.H. Cinema zal na het groote succes Zondag j.1. met Vadertje Langbeen, a.s. Zondag een voorstel ling; in de tooneelzaal van den heer Laan te Winkel geven, met de schitterende film van de Paramount: „De Lachende Luitenant". Een schitterende zingende film onder regie van Ernst Lubitsch, met muziek van Oscar Strauss. Maandagavond had een druk bezochte bijeenkomst plaats bij den heer D. A. de Bruijn van de aangeslotenen aan de Radio-distributie, teneinde hun standpunt te be palen tegenover den houder van de Centrale. Nadat de op Vrijdag j.1. gehouden vergadering, uitge schreven door den Centralehouder en waarin een bonds- bestuurder de onmogelijkheid zou aantoonen dat een abonnement van f 1.25 per maand, ondoenlijk was, geen bevrediging had gebracht, en waar de aangeslotenen hun eisch opnieuw hadden gesteld, doch zonder resul taat, waren nu de aangeslotenen uitgenoodigd om nader hun standpunt te bepalen, waar men op de thans gel dende voorwaarden niet langer aangesloten wensohte te blijven. De groote opkomst, waarvan een groot deel bestond uit vrouwen, opperde vele bezwaren en meende dat het wel minder kon. Na een voorbespreking werd de Centralehouder ter vergadering uitgenoodigd. Deze voldeed aan het ver zoek, doch zag zich alleen geplaatst tegenover een groot aantal protesteerenden. Zijn aanbod om het abonnement te brengen op fl.60, kon geen ingang vinden en de groote overmacht heeft bem genoodzaakt, toe te stemmen In een abonnements prijs van f 1.25 per maand, echter voor een proeftijd van 6 maanden. Voor een juiste beoordeeling, wordt ingesteld een commissie, door de aangeslotenen aangewezen, een commissie door den Centralehouder aan te wijzen, en een bevoegd persoon om het commercieels gedeelte te controleeren. Tegenover bond en collega's zal de houding van den centralehouder misschien een ongunstigen Indruk ma ken. doch de overmacht heeft hem er toe genoodzaakt Door de afdeeling van de N.H. Vereen. Het Witte Kruis zal den aanstaanden winter een cursus voor Eerste hulp bij Ongelukken worden georganiseerd en heeft zij Dr. Broekens alhier bereid gevonden de leiding daarvan op zich te nemen. Zoodanige cursus bestaat uit ongeveer 10 lessen, waarvoor gedacht is deze te doen geven op Donderdagavond van 7.308.30 uur in de zaal van den heer D. A. de Bruijn alhier. Het cursusgeld zal bedragen f 1, terwijl on- en min vermogenden daarvan vrijgesteld kunnen worden. Waar reeds in de laatste jaren herhaaldelijk ver- geefsche pogingen zijn gedaan om een zoodanige cur sus te krijgen, is het een gelukkig verschijnsel daar voort hans In de gelegenheid te zijn en het bestuur meent dan ook een belangrijke deelname te mogen verwachten. Burgemeester en Wethouders van Schagen brengen ter algemeene kennis, dat, in verhand met do op Don derdag 20 October a.s. te houden fokveemarkt op het Slotplein aldaar, op dien dag geen auto's worden toe gelaten. Schagen, 18 October 1932. Burgemeester en Wethouders van Schagen, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. WEEKEND V.CJ.B. Door het Gewest Noord-Holland-Noord van de V.C.J.B., werd Zaterdag en Zondag een samenkomst hier ter plaatse gehouden. Een dergelijke conferentie heeft tot doel, de band tusschen de verschillende afdeelingen te versterken, en samen van gedachten te wisselen over de proble men, die van onze jeugdbeweging de aandacht vra gen. Voor Zaterdagavond was als spreker uitgenoodigd Ds. Kuiper van Alkmaar. Als onderwerp was geko zen: „De nood van onzen tijd en in welke richting wij de oplossing moeten zoeken". Het is niet gemakkelijk, aldus spreker, een onder werp objectief te behandelen, waarin wij zelf te zeer betrokken zijn. Toch zal ik trachten een richting aan te wijzen, waarin m.i. de oplossing gezocht moet wor- den. Spreker wees er op, hoe de redelijklieid van het menschdom is verdwenen, door den nood waarin we staan. De leiders van onze samenleving gelooven niet meer aan eigen voortretfelijkheid. Er is loom heid, flauwheid 3» bijgeloof ontstaan. Velen denken: „Er zal wel eenü een sterke man komen, die alles weer in orde maakt", zooals in Italië Mussoiini is verschenen, wiens systeem spreker vergeleek met een schoonmaak, waarbij het stof onder de bedden wordt geveegd. Weer anderen meenen in autarchie, met als uit vloeisel de contingenteering, een uitkomst te kunnen vinden. Het gevolg hiervan echter is: Honger, werk loosheid en oorlog. Dit alles drukt op het zieleleven van ieder mensch. Zóó zelfs, dat het grootste deel der menschheid de kracht tot verzet mist en *.egt: „God regeert, dus Hij zal alles wel in goede banen leiden". Dit echter is schijn-vroomheid, afgoderij, het geloo ven in een noodlot. Wij gelooven wel, aldus Ds. Kuiper, maar wij ge looven niet in den oorlog, niet in bei blinde noodlot, maar wel in God, en dit als menschen met een taak, als heerschers in deze wereld, met alleen God als on ze Heer. Daarom moeten wij in geloof, gihoorzaam- heid, hoop en liefde de richting zien, waarin de op lossing gezocht moet worden Verandering van front in ons Godsdienstig leven is hiervoor noodig. Spreker ziet als grondslag van genoemde punten uitsluitend de gerechtigheid, gene genegenheid, geen idealisme. We moeten die gereentigheid zien als de spil, waarom alles draait, dan zien we ook de naas ten in deze wereld, kunnen v^-.n daaruit begrijpen en verstaan de opstandig geworden mensch, de ver bitterde mensch. We zullen de gerechtigheid moeten stellen boven de gehoorzaamheid aan deze wereld, want het eerste is Gods wil, maar het laatste is des duivels wil. >Vij jongeren mogen daarom niet stii blijven wachten, maar zullen moeten grijpen datgene, wat onze hand vindt om te doen. Geheel in den geest van de lezing van Ds. Kuiper was Zondagmorgen de preek van Ds. Eikema die door alle jongeren met bijzonder veel aandacht werd gevolgd. Zondagmiddag hield de voorzitter van het Gewest Noordholland Noord de heer C. J. Schutte, een in leiding over: „De Bond als religieuze gemeenschap". Hierin belichtte spreker hoe z i. de Bond in zijn ge heel en de leden afzonderlijk moeten bouwen aan een betere maatschappij. Deze krijgen we nooit door goede gedachten en woorden alleen, maar door daden. We moeten zorgen voor een harmonische eenheid, de bindende eenheid der liefde. Evenals op de lezing van Zaterdagavond volgde ook hier een levendige nabespreking Hierna sluiting. ZAAK VERKOCHT. Door den heer M. Hoep alhier is één zijner zaken in fruit, groenten, aardappelen, comestibles enz, n.1. die. in de Landbouwstraat, verkocht aan den heer J. Voerman, thans te Vollenhove. De heer Hoep zal dus weldra uitsluitend zijn nieuwe zaak aan de Laagzij- de drijven, terwijl de heer Voerman de zaak in de Landbouwstraat op denzelfden voet zal voortzetten. NOORDSCHARWOUDE. 18 Oct Aangevoerd: 43000 Kg. aardappelen: groote schot f 0.70 0.90. schotsche muizen f 0.400.70. Duken f 0.50, bl. eigenh. f 1.30, bl. aardappelen f 0.701.90, 13200 Kg. uieiv gele nep f 6.506.80, drielingen 1 4.104.70, uien f 3.70—4.10, grove uien f 3.80i.20, 3400 Kg. peen f 1.90 —2.40. kl. peen f 0.70—0.90, 5700 Kg. kroten f 0,60—1.80. 17400 Kg. roode kool f 1.30—3.60. 60600 Kg. gew. witte kool f 0.60—1, 16000 Kg. gele kool f 1.40—2.70, 300 stuks bloemkool 1 10.30. MEDEMBLUC 18 Oct Schotsche muizen f 0.300.50, witvl. aardappelen f 0.25 0.35, uien f 2.102.20, gele nep f 2.502.75, per 50 Kg., witte kool f 0.70—0.80, per 100 Kg., bloemkool f 10 13 per 100 stuks. WARMENHUIZEN. 18 Oct. Aangevoerd: 12500 Kg. aardappelen: schotsche mui zen f 0.400.70, eigenheimers f 1.10—1.50, bl. aardappe len f 1.40, 9400 Kg. roode kool f 1.703.60, 35 Kg. sla- boonen f 16.9018, 15000 Kg. witte kool f 0.60—0.90, 225 Kg. nep f 6.70, 2300 Kg. uien f 3.801.10, drielingen f 4.304.50, grove uien f 3.60, 50 stuks bloemkool f 12 60 825 Kg. peen f 1.60—2, 1200 Kg. bieten f 0.70-1.80.' PURMEREND, 18 October 1932. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas: 18 stapels Fabriekskaas f 26, 1 stapel Boerenkaas f 26 en 1 tapel Goudsche kaas f 28, alles per 50 Kg., In totaal 20 stapels, we gende 35500 Kg. kaas 1464 Kg. boter f 1.45—1.65 p. Kg. Vee: 699 runderen, w.o. 464 vette 6468 cent per Kg., 200 melk- en geldekoeien f 80220, 35 stieren, handel stug; 17 paarden f 85-130, handel stug; 120 vette kalveren f 0.700.90, 169 nuchtere kalveren: slacht f 620, fok f 1416, handel stug; 277 vette var kens. voor de slacht 2429 cent per Kg., handel matig 37 magere varkens f 314, handel stug: 243 biggen f 47, handel stug; 1369 schapen f 818; handel vlug; 35 bokken; kipeieren f 5.506.25, eendeieren f 2.75 piepkuikens 65-70 cent; 380 ganzen f 2.753. Eierenveiling: 2884 kipeieren a f 4.506, 425 idem b f 2.70—3.30; 738 stuks eendeieren a t 3.10. BROEK OP LANGENDIJK. 18 Oct. Aangevoerd: 15000 Kg. aardappelen: schotsche mui zen f 0.600.80 bl. eigenh. f 0.701.70 eigenh. f 0.50— 0.90, Duc f 0.70, drielingen f 0.50—0.80. 7000 Kg. rood« kool f 2.10—3.80. 26000 Kg. gele kool f 1.50—2.90. 33006 Kg. vr. witte f 0.601, 4000 Kg. Deensche witte f 1.20 1.40. 5200 stuks bloemkool: Lecerf f 6.3013.10, reus f 8.20—13.30, bik. U f 1.60—4.50. 19000 Kg. uien f 6.30 13.10, gele nep f 6.507.50, drielingen f 4.304.60, uien f 3.70—4.10, 4000 Kg. peen f 1.70—2.10, 12000 Kg. bieten f 0.602.40, 750 Kg. rammenas f 1.20, 275 Kg. tomaten A f 16. B f 16. PURMEREND. 18 October 1932. Coop. Centrale Eierveiling: 40.000 eendeleren f 3.05 3.35; N.H. broedeieren f 67.70; 42C00 kipeieren: 70— 80 Kg t 66.50; 65—06 Kg f 6—6.20; 63—64 Kg 5.70— 5.90; 6062 Kg. f 5.60—5.80; 58—59 Kg f 5.60—5.70; 56— 57 Kg f 5.50—5.60 53—55 Kg f 5.10—5.50; 50—52 Kg f 4.294.30 45—40 Kg f 3.10—4. Brandstichting en vuurgevechten. OTTAWA. 18 Oct. (VJD.) Maandagavond is in het tuohthuis van Portsmouth waar ongeveer 1000 personen zijn ondergebracht, eei ernstige opstand uitgebroken. Tusschen de gevangenen en de cipiers ontstonden vuurgevechten. De gevangenen staken op verschillende plaatsen brand aan. Daar ge vreesd werd, dat de bewakers het tegen de gevangenen zouden afleggen werden troepen gerequireerd, die het tuchthuis omsingelden en alle toegangswegen afzetten. Tegen middernacht slaagde men er in den toestand meester te worden. Belangrijke schade. Wesselburg, 18 Oct (V.D.) Hedenmorgen is een windhoos over Reisbuettel in Dithmarschen getrok ken, die belangrijke schade heeft aangericht. Het dak van een enorme schuur werd 500 tot 600 meter weg geslingerd en vernielde daarbij de masten van het hoogspanningsnet. De schuur woei volkomen in el kaar. Bij het instorten van een huisje werden een vrouw en een kind gewond. Ook elders zijn personen gewond. In totaal zijn door den windhoos acht hui zen vernield., vele andere beschadigd. (Vragen en Mededeellngen, deze rubriek betreffend* in te zenden aan den heer K. VAN KEULEN, Lootsstraat 24, Amsterdam.) PRUIMEBOOMEN EN PERZIKBOMEN. Uit Schagen ontving ik het volgende schrijven: Schagen, Sept 1932. Mijnheer, Ik heb achter mijn huis op 't Zuiden geplant twee Reine Victoria's en twee Reine Claude's. nu geeft wel de R.V. veel opbrengst maar niet de R.C. en die bloeit toch veelbelovend. Tevens heb ik vele jaren achtereen van twee perzi- kenboomen veel perziken geplukt, nu bloeien ze nog wel, maar geen perziken. Ze zijn ongeveer vijftien jaar. Ik wou ze er nu uitrooien. Kan ik daar nu een paar druiveboomen planten of weder een paar perziken. Heb evenwel met de vruchten last van ongedierte, In afwachting teeken ik, Hoogachtend, r P. P. An twoo rd: Ik heb Uw brief doorgezonden naar den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wageningen, vanwaar mij het volgende schrijven gewerd: De heer Van Keulen zond ons Uw briefkaart, met verzoek U te willen antwoorden. Het niet-vruchtzetten van de Reine Claude Is een bestuivingskwestie, misschien komen er niet genoeg bijen tijdens den bloei bij de boonen. Reine Claude is een van die soorten, die alleen vruchtzetten, als er stuifmeel van andere pruime- soorten op de stempels (een gedeelte van het vrouwe lijk orgaan in de bloem) terecht komt. Het is dus noodig, dat er in de omgeving van de Reine Claude andere pruimen staan, die ongeveer te gelijkertijd bloeien. Misschien bloeien Uw Victoria's vroeger dan de Reine Claude's. In dit geval raad ik U aan nog een anderen pruim te planten, die wel gelijk met de Reine Claude bloeit. Een perzik, die goed onderhouden (goed gesnoeid, flink bemest enz.) is behoeft na vijftien jaar nog niet opgeruimd te worden, vermoedelijk is Uw bemesting niet in orde, de vruchten zullen dan door gebrek aan voedingsstoffen niet kunnen uitgroeien. Zonder te weten welke Insecten op Uw boomen voor komen, kunnen wij natuurlijk niet opgeven welke be strijdingsmiddelen U moet aanwenden. Parasieten, welke vaak op pruimen en perziken voor komen zijn: bladluis, spint, pruimezaagwesp. (Zie de vlugschriften). Perziken hebben vaak veel last van oorwormen. Men kan deze nachtdieren die zich overdag liefst verschui len, vangen in allerlei schuilplaatsen: bosjes peenloof, open lucifersdoosjes, lappen, oude dakpannen, enz. Ook kan men een vergiftige stof, waarvan zij graag eten, neerleggen. Men mengt een K.G. tarwekorrels, een pond suiker, een pond vleeschmeel en llé ons Pa" rijsch Groen droog goed dooreen en strooit het meng- esl op een drogen avond uit tusschen de planten, die last van oorwormen hebben. Na een week of drie herhaalt men dit. Het geven van bemestingsadviezen ligt niet op on zen weg. U kunt hierover inlichtingen vragen aan den heer Ir. J. G. Hazeloop, Rijkstuinbouwconsulent te Alkmaar.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2