llititti Kiciws- ilraimit- Laiiutllil Wie wordt premier in België Fitgevers: N.V. ?.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Trebitsch-Lincoln te Brussel gearresteerd. Redevoering van Mussolini. Juweelendiefstal te Londen. Demonstratie in de hoofdstad. Tramwagen te Amsterdam uit de rails. Suikerbietencampagne t ij del ij k gestaakt Werkverschaffingsplan in Duitschland. LANDBOUWCRISISWETTEN. Ir. Huisman te Wieringen. Donderdag 20 October 1932. SC HAGER 76ste Jaargang No. 9162 COURANT. Dit blad ferechtjnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 'a morgens 8 uur, worden Adver- tentiSn nog zooveel mogelijk in het eerstultkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. PIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Politieke leiders bU koning Albert. In verband met de regeeringscrisis heeft koning Al- bert gister de gebruikelijke consultaties gehouden van de presidenten van het parlement en de staatsministers Heden zal hij een beroep doen op dengeen, dien hij het meest geschikt acht voor het oplossen van de regee ringscrisis. Wie dit zal zijn is nog niet bekend, maar er wordt veel gesproken over den katholieken senator Begers. Koning Albert. Het is echter wel zeker, dat het nieuwe kabinet even els het oude zal zijn samengesteld uit liberalen en ka tholieken en het is evenzeer zeker, dat er niet weer een beroep zal worden gedaan op den afgetreden premier Ken-kin wien de liberale ministers verwijten, dat hij bij het uitwerken van het plan tot finantieel herstel, te veel heeft getalmd en te wankelmoedig is geweest. De nieuwe regeering zal, zoodra zij zich aan de Ka mer voorstelt, de goedkeuring he/bben te vragen van het legercontingent voor 1933, de voorlooplge twaalfden voor het nieuwe begrootingsjaar, terwijl zij ook een plan tot financieel herstel zal moeten indienen. Onmiddellijk daarna zal zij voorbereidingen moeten treffen voor de nieuwe verkiezingen. Het betreft hier evenwel nog ge ruchten, over de juistheid waarvan nog geenerlei ze kerheid bestaat. DE VERMAARDE EN GEVAARLIJKE AVONTURIER. LATER OVER DE GRENS GEZET. Brussel, 19 October (V.D.)): Woensdagmorgen is te Brussel gearresteerd de ver maarde avonturier Trebitsch-Lincoln, die in een klein hotel was afgestapt en zich er had doen inschrijven als ü'achao Kung, Boeddhistisch priester. By de politie was de bedenking gerezen, niet te doen te hebben met een onschuldige Boeddha-priester, doch met een gevaarlijken avonturier. Om acht uur ver schenen ambtenaren der politieke politie in het hotel. Zij toonden den priester aan, dat hun vermoeden, met Trebitsch-Lincoln te doen te hebben, juist was. Aangezien Trebitsch-Lincoln geen vergunning mag worden verleend in België te verblijven, werd hy ge arresteerd en naar de gevangenis overgebracht. By het verhoor verklaarde hy Zondag te Brussel te zijn aan gekomen om er te wachten op een Fransch visum. De Belgische autoriteiten wezen hem er op dat zyn tegenwoordigheid te Brussel ongewenscht wordt ge- eoht. Trébitsch verzocht hierop naar de Duitsche grens te worden geleid. Hij werd naar het Noordstati on gebracht vanwaar hy des middags per trein in de richting Keulen vertrok. Het revolutionnaire klimaat van het fascisme. .ROME, 19 Oct. (V.DHeden heeft te Rome naar aanleiding van de 10-jarige herdenkingsfeesten een buitengewone zitting plaats gevonden van den na- tionalen raad der corporaties onder voorzitterschap van Mussolini. Mussolini hield een inleiding, waarin hij den na- tfonalen raad der corporaties een „typisch revolution naire instelling" e noemde, die ontkomen zou aan het gevaar van de bureaucratische onvruchtbaarheid, wanneer de leden niet vergaten, dat de revolutie een geestelijk verworven bezit en een „moreel kli maat' beteekent, De wereldcrisis zou wanneer in Ita- i i j* "klimaat der revolutie" geheerscht had, 1?.. vee* ernstiger uitwerking gehad hebben. Hij ïs er van overtuigd, dat tusschen de beide tegen gestelde economische ervaringen, die de wereld te genwoordig opdoet, het laatste woord der synthese en van het evenwicht door Rome gesproken zou worden. Met een groote waarde verdwenen. Uit Londen: Vier met revolvers bewapende mannen nebben eistermorgen een inval gedaan in een juwe- ilerawinkel, waar zij onder bedreiging den chef en een verkooper in bedwang hielden. Zij plunderden de Brandkast en verdwenen met de buil, die geschat SerüngP 6611 waarcl0 van eeni8e duizenden ponden Van Handels- en Kantoorbedienden. Eenige duizenden handels- en kantoorbedienden heb ben gisteravond te Amsterdam, onder leiding van de „Algemeene", een optocht gehouden, waarin zij, na het woord van een hunner voormannen, hun wil naar meer levensvreugde en minder zorgen des bestaans, hebben gedemonstreerd. De indrukwekkende stoet, waarvan ook zeer vele vrouwelijke kantoorbedienden deel uitmaakten, terwijl verschillende bestuurders aan het hoofd liepen, trok met fakkels en muziek van het Museumplein naar de Wes- termarkt. Op de vele doeken en banieren, die werden meegedragen, stonden do verschillende leuzen vermeld. Zy gaven o.m. te lezen dat de demonstranten de 40- urige werkweek voor zich opeischten, alsook een vryen middag voor de winkelbedienden, vacantie en pensioen, niet als gunst, maar als reoht, een wettelyke vaststelling van den arbeidstyd, terwijl mede getuigd werd van hun stryd tegen het alleen-provisie-stelsel. De optocht, die door een behoorlyke politiemacht werd begeleid, trok langs de geheele route, die gevolgd werd, zeer veel belangstelling. Na een korte toespraak van enkele bestuurders, werd hy op de Westermarkt ontbon den. Via het trottoir in een tuin tot stilstand ge komen. Uit AMSTERDAM: Een bywagen van lyn zes, die op den Amstelveenschen Weg in de riohting van het Stadion reed, heeft gister avond te ongeveer zeven uur een zonderlinge escapade gemaakt. Ter hoogte van de Sluisstraat is namelijk door onbekende oorzaak het trekwerk tusschen dezen bywa gen en den motorwagen gebroken, waardoor eerstge noemd rijtuig uit de rails liep, vervolgens het trottoit opreed, om tenslotte in den tuin van café „Neutraal" op de hoek van de Saxon Weimarlaan tot stilstand te ko men. Een gedeelte van het hekwerk van den tuin werd daarop grondig vernield. In den wagen bevonden zich gelukkig geen passagiers; de conducteur kwam er met een hevigen schrik af, terwijl het een gelukkig feit mag heeten, dat op het oogenblik van de ontsporing nie mand de plaats des onheils passeerde. Reeds twee mi nuten na het ongeval de motorwagen was doorgere den was er een noodwagen uit de remise-Havenstraat ter plaatse; na eenige gemanoevreer slaagde het perso neel erin den deserteur, die nogal schade had opgeloo- pen, over het trottoir op den rijweg te krijgen, waarna hy met behulp van den motorwagen weer in de rails werd getrokken. Een en ander onder groote belangstel ling van het publiek, dat door de politie op een behoor- lyken afstand werd gehouden. Ernstige vertraging in het tramverkeer heeft dit ongeval niet veroorzaakt. Wegens h»t slechte weer. Uit Halfweg: Het aanhoudende slechte weer is oorzaak, dat gedu rende de laatste dagen geen suikerbieten gerooid kun nen worden. Tengevolge hiervan is de aanvoer van bieten aan de suikerfabriek alhier, in den laatsten tyd zoo gering geweest, dat de directie zich genoodzaakt zag, gistermorgen de campagne stop te zetten. Hier door zyn 250 a 300 werklieden tydelyk werkloos ge worden. Men vermoedt, dat de fabriek a.s. Vrydag of Maandag weer gaat werken. 280 millioen B.M. voor werkverschaffing bij de Rijksspoorwegen. Berlijn, 19 October. De Rijksspoorwegen hebben thans de onderhandelingen inzake de financiering van het werkverschaffingsplan lot een bedrag van 280 millioen R.M. beëindigd. Dit programma gaat uit van het feit dat de Rijksspoorwegen de beschik king hebben over ongeveer 1S0 millioen R.M. belas tingbons uit hoofde van verkeersbelasting, terwijl voorts 100 millioen als crediet zal worden opgeno men. Het werkverschaffingsplan der Rijksspoorwegen houdt in het bizonder in werkzaamheden boven den grond, dringendl noodzakelijke kleine werkzaamhe den voor het onderhoud en de uitbreiding van de ge bouwen en installaties der Rijksspoorwegen. ONTEVREDEN GRIEKEN MAKEN HET HUN CONSUL LASTIG. Een groep van 20 Grieken heeft Woensdagmiddag een bezoek gebracht aan het Grieksche consulaat te Antwerpen. Zy waren ontevreden omdat zy geen vol doening hadden bekomen. Zy drongen de bureauruim ten binnen en slingerden alles wat binnen hum bereik kwam in het rond. De consul, de heer Nicolaidis, werd door een paar projectielen getroffen en tamelyk erstig aan het hoofd gekwetst, zoodat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Gisteravond Is een razzia gehouden in het havenkwartier ten einde de ontvluchte daders op te «poren* Woensdag had in Hotel Lont vanwege de Holland- sche Mij. van Landbouw, afdeeling Wierngen, een le- zng plaats, waarbij als spreker optrad de heer Ir. T. P. Huisman, Secretaris van het Hoofdbestuur, over het onderwerp: „Landbouwcrisiswetten". De secretaris der afdeeling opent de bijeenkomst en roept oen welkom toe aan de talrijke aanwezigen, als ook de heeren van de Zustervereenigingen uit Wie- ringcrwaard, Schagen, Anna Paulowna en Den Hel der. die zich de moeite hebben getroost naar hier te komen om naar Ir. Huisman te luisteren. Het doel van deze bijeenkomst zegt spreker, is dat het noodig is eens een ruimer inzicht te krijgen omtrent de re- geeringsbemoeiingen inzake den boerenstand, daar dit boven onze kracht gaat. Hierna verkrijgt Ir. Huisman het woord en het vol gende sprak: Voordat ik aan mijn onderwerp begin, wil ik eerst in het kort spreken over de maatregelen om den boerenstand te helpen. Waarom deed de re geering dit niet. U weet allen hoe het met den boeren stand gesteld was en nu is. Eerst was de toestand niet erg, maar daarna kwam de crisis. De graanprij zen gingen achteruit en meerdere producten. Dat wilde do Regeering voorkomen en de organisaties overtuigen om in te grijpen In den aanvang was dit zeer schaarsch. Doch de crisis zette zich ook voort in do veehoudersbedrijven. De veestapel was grooter dan ooit het geval was geweest en de daling in prijs des te erger. Als eerste maatregel kwam de Tarwe- wet. Dit was in het algemeen belang van het Neder- landsche volk en ook voor onze organisatie was het van belang deze maatregel in stand te houden. Do boer moet vermogen hebben. Hij heeft veel meer geld noodig als b.v. een middenstander. Als een boer geld heeft kan hij het uitzingen, maar thans is dit anders. Van onze leden zijn 5 die geen geld bezitten en dit aantal is gestegen tot 23 De landwaarde f2300. per H.A., terwijl f 1500.voldoende zou zijn. De toe stand van den Ned. boerenstand is ernstig geworden. De regeering gelooft echter niet dat de toestand ern stig is en werkt voort tot het misloopt. De organisa ties schreeuwen maar, zegt zij, maar de regeering moet de boeren behoeden voor 'n snellen ondergang maar niet behoeden voor een gewone ondergang. De boer heeft geen loon doch laat verdienen aan den arbeidsstand. Spreker wijst verder op het Landbouwcongres, dat gehouden is te Tiel. Hier was htt de Kamer van Koophandel die ageerde tegen de boeren en liet uit komen dat de schippers evenzeer recht op steun had den als de boeren. Hun schepen liggen waardeloos en zij werkloos. Wanneer echter een schipper een vracht heeft, ver volgt spreker, dan vangt hij. Dit is echter met den boer anders. Hij zaait en moet op het eind van het jaar maar afwachten of de oogst mee- of tegenvalt. Valt het tegen dan had de boer ook wel kunnen rus ten. Dit kan niet. De boer kan niet vooruitzien. Aan den boer verdient de arbeider zijn brood, kan de schipper varen en is de welvaart er mede gediend. 40 hangt af .an de welvaart van den boer voor het land en zijn bewoners. Als dit stil ligt is het uit. Die ramp moet voorkomen worden egt spreker en de steun moet zoo worden, dat de boer loon krijgt voor zijn werken, al is het een schamel loon. Maar dit is nog niet bereikt. Hierna gaat spreker over tot behandeling van de „Landbouwcrisiswetten en begint dan een uitleggnig te geven over de Tarwewet. Spreker wijst r op dat de Ned. Regeering niet be reid was bij te dragen. Het brood werd duurder en bovendien slechter. Daarna is gesticht de Ned. Tar- we-Centrale. Iedere meelfabrikant is verplicht 25 te betr-kken van den voorraad, terwijl de r inister de prijs behaald. Dit jaar was de oogst veel grooter, 40 tot en met 45 De is verplicht f 15 per 100 K.G. te betalen, terwijl de boer krijgt f9.75. Elke boer die in zijn land met tarwe heeft gezaaid is uitgesloten van steun. Dit is dus een dwangmaat regel de tarweteelt niet meer uit te breiden. De K merleden werken er echter voor verhooging van de 25 en dan de rest aan de fiscus te sturen. Wat de Crisiszuivelwet betreft, zegt spreker dat bijna in ieder land de steunmatregel is mislukt. De boterprijs was in Oct 1930 f 1.70 per Kg., daarentegen in Nov. 1931 f 137 per Kg. De steunmaatregel is van alle kanten bekeken. Thans moet er echter op de boter een merk zitten van 75 ct. op 1 Ivo. boter. Dit is een geweldige controle om voor elkaar te zetten Echter wordt er veel boter vermengd met marga rine. Dit bedraagt 25 en er is een accijns op van 32 cent per ko. Dit brengt ettelijke millioenen op voor de veehouders. Het is eigenaardig, zegt spr., dat in het buitenland veel meer boerenboter gegeten wordt dan hier te lande. De Crisisvarlcenswet is veroorzaakt door het goed- koope voeder. Nog nooit is het aantal varkens zoo groot geweest. In 1930 werden van de 8 varkens er 3 uitgevoerd, hetgeen thans niet zoo is. Men moet thans het Ned. consument dwingen te betalen, maar dan komt het feit, dat het verbruik minder wordt. De export moet ingekrompen worden en men moet niet meer varkens houden dan rendabel gemaakt kunnen worden. Denemarken en Polen zijn wat ons betreft op de wereldmarkt groote stappen vooruit en niet in te halen. De N.V.C. betaalt thans f 0.15 per pond. Een telling van het aantal varkens in Neder land zou noodig zijn om deze wet te doen slagen Wat betreft de scharen, zegt spreker, i3 door de re geering nog niets gedaan. Er is groote overproductie en export is niet mogelijk. België en Frankrijk zijn de grootste afnemers. Voor Frankrijk is de invoer beperkt, maar daar worden door de handelaars groo te winsten behaald., terwijl de boeren hier niets krij gen voor hun schapen. Er zijn 15 handelaren die voor 90 dit in handen hebben en er schromelijk aan ver dienen. De regeering vond t dit ook en besloot er van te heffen en de rest te storten in een fonds. Dit geld zou dan te verdeelen zijn over de schapenhouders naar gelang van het aantal schapen. Doch dan zou den de schapen in geheel Nederland moeten worden geteld. Het Hoofdbestuur is -al bezig geweest, maar dit had een slecht verloop. Wanneer men dan bij de Regeering kwam zou het mis zijn. Er zijn echter nog 85000 oude schapen in ons land. Deze worden voor weinig verkocht, aangezien het varkensvleesch is gestegen en thans meer schapenvleesch wordt gege ten. Neen, bij deze 3 wetten zijn wij er nog niet. Ook voor steun aan aardappelverbouwers is nog geen maatregel genomen, evenmin voor de rogge. Crediet kan de boeren niet helpen, zegt spr., Dit is geen hulp. Het is weggegooid geld in een bodemloos vat. Het bedrijf moet echter loonend zijn. (Applaus). Hierna werd gepauzeerd en gelegenheid gegeven zich op te geven eventueel vragen te richten tot Ir. Huisman. De heer J. Veerdig zegt niet in te zien dat de prijs der varkens in November wel zal stijgen. Dit is echter niet redelijk tegenover de huurboeren. Deze toch moeten in die maand hun pacht opbrengen en zoodoende verkoopen, terwijl de boer met kapitaal ze houden kan., De heer Huisman zegt, het jammer te vinden, dat de prijs niet is gestegen Hij heeft het echter niet in de hand. Er is echter gegarandeerd dat met Januari de prijs hooger zou zijn. De heer P. Veerdig vraagt, hoe gelijke kwaliteit in het geslacht is te krijgen voor varkens als in Dene marken. De heer Huisman antwoordt, dat in Denemarken de dieren afkomstig zijn van erkende fokstations Hij zegt dan ook propaganda te maken ook voor hier voor een dergelijk station of stamboek. Ook ligt het aan de voeding der varkens. Dan wil de heer P. Veerdig van de regeering eischen dat moeten wij hebben. De heer Huisman zegt, dat de boer een fatsoenlijk mensch is voor de organisatie. Wij kunnen wel storten, maar hebben toch geen machtsmiddelen. Wij moeten za kelijk zijn en invloed uitoefenen. Echter valt dit voor het Hoofdbestuur niet mee. Er zijn nog te veel boe ren die geen lid zijn. Waren zij dit nu, dan was het iets anders. Nadat nog enkele andere sprekers het woord heb ben gehad, krijgt de heer O. J. Bosker het woord. Hij zegt ontstemd te zijn, over een brief die de heer P. Veerdig naar het Hoofdbestuur heeft geschreven en wel over de varkencontrole. Uit dezen brief blijkt, dat er hier verkeerd is georganiserd. Er bleek echter eigenbelang in het spel te zijn, nl. varkensmerken Ook is ér in de vergadering de wensch geuit meer te vergaderen. Voorts brengt spreker dank aan Ir. Huisman voor zijn rede en wekt allen op die nog geen lid der Mij. zijn, dit te worden, urn te komen tot een flinke afdeeling. Hierna sluit voorzitter de verga dering. Muziekvereen. „Harmonie" te Wieringen. Jaarvergadering van de muziekvereen. „Harmonie", op j.1. Woensdagavond in Concordia, van den heer S. Halfweeg te Hippolytushoef. Met een toepasselijk wel komstwoord werd deze vergadering door den voorzitter den heer C. J. Bosker geopend, waarna de secretaris de notulen jaarverslag las, hetwelk geruimen tijd in be slag nam, omreden in het afgeloopen jaar nogal veel was gebeurd. Zooals uitvoeringen der kunstlievende le den, entree-uitvoeringen, concerten en vooral het con cours, waarop „Harmonie" als goed geslaagde avonden en goedgeslaagde concerten en concoursdagen met trots op kan terugzien. Een flinke eerste prijs in een afdee ling uitmuntendheid is niet gemakkelijk te veroveren, dit eischt van de leden en vooral van den directeur een zeer groote Inspanning. Doch door yverige studie, trou we opkomst op de repetitien, en een goede leiding is veel te bereiken. De penningmeester deed hierna rekening en verant woording, waarvan het slot was, dat een batig saldo was overgebleven, hetgeen gezien de zeer groote uitga ve, welke door zoo'n vereeniging als „Harmonie" moet worden gedragen, eigenlijk wel opmerkelijk was. De heeren Gorter en Rump worden resp. als penning meester en secretaris dank gebracht voor hun moeite en arbeid, den vereeniging toegedaan. De voorzitter memoreerde het feit, dat de heer H. G. Rump 25 jaar lid van de vereeniging was en overhan digde dezen (de gewoonte getrouw) een zilveren herin neringsmedaille. De heer Rump dankte voorzitter en de vereeniging voor deze onderscheiding. De heer Gorter nam vervolgens het woord en richtte dit tot den voorzitter, zeggende dat ook hy 25 jaar hij de vereeniging was geweest, en alzoo werd aan dezen eenzelfde herinnering overhandigd. Ook deze nam dit onderscheidingsteeken dankbaar in ontvangst. Hierna volgde bestuursverkiezing. De heeren C. J. Bosker, O. Gorter en C. Duynker moesten volgens rooster aftreden en werden met algemeene stemmen herkozen en namen hunne benoeming weer aan. In de plaats van den heer K. Minnes welke als lid had be dankt, werd na twee vrije stemmingen gekozen de heer Jr. Luijt, die eveneens zijn benoeming aannam. De uitvoeringen voor de kunstlievende leden werden bepaald op half November en half Februari in Con cordia, evenals een entrée-uitvoering op Paaschmaan- dag en tweeden Kerstdag. Een intree-uitvoering werd bepaald in de zaal van den heer Veerdig, terwyl een concert zou worden georganiseerd in de zaal van den heer Soheltus. De overige concerten in Concordia. Tevens zal een extra-concert gegeven worden in Hotel Smit te Slootdorp op 1 November as. Na de rondvraag, die allerlei vroolyke stof deed op waaien, werd de vergadering gesloten. Dreigende Timmerlieden staking te Wieringen. Naar ons wordt medegedeeld is in een alhier ge houden vergadering van timmerlieden besloten, de aan gekondigde loonsverlaging door de patroons 'niet te accepteeren.. Voorgesteld werd door de patroons een uurloon van 55 cent heden, en 50 cent per uur met ingang van 1 Januari. De bij de bonden aangesloten timmerlieden eischen een uurloon van 56 cent per uur contractueel vast te leggen voor den tyd van één jaar. Wanneer het geschil voor a.s. Maandag niet is bijgelegd, en naar het schijnt is daar niet veel kans voor, zullen die bij de ver schillende bonden aangesloten timmerlieden a.s. Maan dag in staking gaan.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1