Arrondissementsrechtbank te Alkmaar 30 ets. per DE NAAM WAAR EEN GARANTIE ACHTER STAAT Donderdag 20 October 1932. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9162 De dame' die zich Bancroft noemde meervoudige strafkamer. Zitting van 18 October. NACHTELIJKE BIJEENKOMST IN DE HOUTLOODS EEN MISSCHIEN GOEDE SLAG PRECIES MISGESLAGEN. Een tweetal jeugdige zwervers, de 23-jarige arbeider H eeb te Spanbroek en Nic. de Vr.. schoenmaker te ckstricum. beiden zonder vaste woonplaats en f!n' laatst en tijd ook wel gelogeerd in een woonschuitje. fSvÏiSrop 28 Juli te Helder en maakten alstoen om in den nacht een visite te maken in de Potloods van de firma Vinken en Co., in de hoop 't een en ander te bemachtigen, dat hun van dienst kon in Het gelukte hen dan ook zonder al te veel moeite rioh tot die onbeheerde loods toegang te versohaffen, doch toen zij bezig waren met de inspectie, werden zij betrapt en ingerekend. Deze beide mislukte speculanten, thans vertoevende in hotel „La fève Brun" en uitgedoscht in de pilowsche smoking, dat het rijk, trots het rapport-Welter nog al tijd voor de pensionnaires beschikbaar stelt, stonden pu terecht ter zake poging tot diefstal, onder verzwa rende omstandigheden. Voorts was hen ten laste gelegd, het rondzwerven te Alkmaar en Helder zonder middelen van bestaan, in 't kort aangeduid: „Landlooperij". De verdachten werden als onmiskenbare prodeaantjes In rechten bijgestaan door Mr. Verdoorn en Mr. Loos. advocaten te Alkmaar. Het bleek dat de heeren ook nog roo'n beetje in hun onderhoud voorzagen, door verkoop van prentbriefkaarten. De tweede verdachte kreeg ook wel eens 'n. inspiratie om als vliegende schoenmaker op te treden, en was deswege in het bezit van de benoo- digde gereedschappen. Pikdraad, eist en diverse naalden Brigadier Horsman, net op tijd gewaarsohuwd, zat *t tweetal al spoedig achter de broek en smaakte het genoegen hen te kunnen inpikken. Verdachte nummer één werd bevonden in het bezit van een groot mes, ze ker om bij voorkomende gelegenheden kaas te snijden. Voorts ontdekte de brigadier ook nog een leeren hand schoen en 'n stukje koperdraad en 'n beitel, misschien bestemd voor afweer van vingerafdrukken het open peuteren van deursloten en het opwippen van keuken ramen, Quien Sabe, wie weet, zegt de Spanjaard. Verdaohten gaven evenwel aan de aanwezigheid van die heterogene verzameling een heel wat onschuldiger opheldering. Volgens verslag van de firma N. J. Vinken bevond zich in het kantoortje 'n bedrag aan geld, wel 3 gulden aan koperen oenten, tot welke annexatie heeren inbre kers natuurlijk niet gerechtigd waren. De getuige, die wat onbegrijpelijk scheen, verdiende door het verhoor wel dubbel en dwars zijn rijksdaalder getulgengeld. De heer officier was edelmoediglijk bereid, gelet op de velen, die thans zonder middelen van bestaan zijn, de landlooperij, subsidiair ten laste gelegd, te laten zwemmen, doch wierp zioh met verdubbelden ijver op de poging tot diefstal, daarbij niet aannemende het ver- Vveer van de verdaohten dat zij zioh alleen aan inslui ping, beter gezegd, huisvredebreuk zouden hebben schul dig gemaakt, zulks met het doel een geschikt nachtver blijf te vinden. De officier maakte echter de heeren er op attent, dat zij ook nog beschrikten over een eigen pied a terre in den vorm van het bewuste woonschuitje. Voorts wees de officier op de inbrekerswerktuigen, in hun bezit ge vonden. Vorderde ten slotte voor het ernstige feit voor Jeder gelijkmatig een gevangenisstraf voor den tijd van 5 maanden. Mr. v. Doorn opponeerde voor Petrus H-, ontkende het begin van. uitvoering, noodzakelijk voor de straf baarheid der poging tot diefstal. Gaf voorts een plau sibele verklaring der aanwezigheid der z.g. inbrekers- Werktuigen en achtte de poging al zoo niet bewezen. Mr. v. d. Loos. raadsman van Nic. de Vr., bestreed de landlooperij. die trouwens al door den officier was prijs gegeven. Wat betrof de poging tot diefstal oefende ver dediger critiek uit op de duidelijkheid der dagvaarding en vermeende ten slotte eveneens dat het primair ten Jaste gelegde feit niet wettig en overtuigend was bewe zen. omdat hier geen strafbare poging kon worden aan getoond. De juridische argumentatie van dezen verdediger gaf den officier nog aanleiding tot repliek, waarop pleiter natuurlijk ook weer het antwoord niet schuldig bleef. Ook Mr. Verdoorn Het zioh ten dien aanzien niet onbe tuigd. Wij kregen echter een visioenaire voorstelling van onzen redacteur, afwijzend met 't hoofd schuddend en willen dus eindigen met de mededeeling, dat de uit spraak werd bepaald op a.s. week. REUZE SCENE OP HET BELASTINGKANTOOR. EEN OPGEWONDEN BELASTINGPLICHTIGE? De 55-jarige heer T. B.. voorheen drogist, thans zon der beroep te Alkmaar, stond terecht ter zake dat hij op 8 Juni zich niet op de vordering van den rechtheb bende had verwijderd uit het gebouw der directe belas tingen, inspecteur le afd. de heer P. Hartkamp, welke fiscustempel. zooals vele slachtoffers zich wel tot hun onverdeeld genoegen zullen memoreeren, is gelegen aan den Kennemerstraatweg. Voorts zou hij bedoelden heer inspecteur Hartkamp, in de aanwezigheid van den heer S. Peereboom hebben beleedigd, doelende op den heer Hartkamp, tegen ge noemden heer Peereboom te zeggen: Ben jij de knecht van dien schoft? Als getuigen waren in deze zaak gedagvaard de hee ren Hartkamp, Mr. Dibbets er» S. Peereboom. De heer B. ontkende echter pertinent het voornemen te hebben gekoesterd op eenige wijze huisvredebreuk tc plegen, noch den heer Hartkamp te beleedigen. Wel beweerde hij. toen hij zioh bij de inspectie ver voegde om inlichtingen, door den heer Hartkamp zeer onbeleefd te zijn behandeld. Tot den heer Peereboom. die hij herkende als een vroegere bediende zou hij alléén gezegd hebben: Hé. ben jij hier ook, ben jij niet mijn vroegere knecht of zoo iets! De heer Peereboom, in dienst bij de administratie der belastingen, verklaarde echter dat verdachte had ge zegd: Ben jij den knecht van dien man, van dien schoft? Dit werd gezegd boven op het portaal, om het nu wat meer deftig te zeggen, de hal van de eerste d etage van het gebouw, alwaar de inspectie der le afd. is gevestigd. De heer Peereboom werd aan een tamelijk langdurig verhoor onderworpen, omdat zijn verklaringen niet over een kwamen met die voor de politie afgelegd. Ook de heer B. had bij de politie een andere verkla ring afgelegd. Daar had hij gezegd: Ben je den knecht van dien man? De verdachte bleef echter bij zijn ver weer. Op de desbetreffende vraag van Mr. Ubbens erkende deze getuige in derdaad 'n 14 jaar geleden in dienst te zijn geweest van den heer B. Laatstgenoemde heer beweerde het woord „schoft" in beleedigenden zin niet te hebben gebezigd. Hij had zich verwijderd, mopperende over de onhebbelijke behande ling en in zich zelf gezegd: 't is toch sohoftig. Mr. Ubbens merkte echter op, dat als een groote smoes te beschouwen. Mr. A. J. M. Dibbets. ook 'n inspecteur le afd., ver klaarde gehoord te hebben dat een deur werd geopend en het woord „gemeene kerel.!" Het woord „schoft" had getuige niet gehoord en zulks ook niet verklaard bij de politie. Ten slotte trad op als getuige de 45-jarige heer Petr. Hartkamp, inap. dir. belastingen le afd.. die een relaas had opgemaakt van de gepleegde huisvredebreuk. De verdachte had zioh zoodanig gedragen, dat getuige zich verplicht gevoelde hem de deur te wijzen, verdachte had toen tot door getuige gerequireerden heer Peereboom gezegd: Ben jij den knecht van dien gemeenen kerel? Verdachte kwam op het bureau van getuige om in lichtingen in tc winnen omtrent de redenen van een gewijzigden aanslag. De verdachte was door Peereboom in den arm genomen ter verwijdering uit de kamer. Het woord „schoft" had getuige niet gehoord. De heer B. kende den heer Hartkamp niet en be weerde voorts dat hem geen stoel was aangeboden. Het was zijn bedoeling informatjën in te winnen onftrent zijn aanslag, doch de heer Hartkamp sneed hem den pas af op een brute en onbehoorlijke manier. Aanvankelijk had verdachte den heer Meij willen spreken, doch deze heer was met vacantie en werd hij naar den heer Hartkamp verwezen. sleohts pleohtige en in de plooi getrokken gezichten. Naast Lady Ellinor Davis zat de oude Lord Douglas, Berry's vader. Hij was zeer zwijgzaam en daarvoor be stond een bijzondere reden. Noch Lady Ellinor Davis nJ., noch zijn tafeldame ter linkerzijde, Lady Isidora Drummond, spraken een woord met hem. Beiden meen den op deze wijze het best te toonen hoe vertoornd zij waren over de handelwijze van den bejaarden Lord Dou glas, die nu „de roode Davis" genoemd werd. Deze bij naam. welke aan tafel fluisterend van mond tot mond ging, had hij aan zijn zoon Berry te danken. Lord Dou glas, vroeger een der meest conservatieve leden der fa milie, legde thans een voor allen even onbegrijpelijk streven aan den dag om sociale verschillen te over bruggen. De oude heer had onmiddellijk na zijn aankomst zijn zoon op onverbloemde wijze verteld, hoe hij over hem dadht. Het stond n.1. bij hem vast, dat de hetze tegen Nicole sleohts van Berry was uitgegaan. Teneinde een hernieuwde woordenwisseling tussohen vader en zoon te vermijden, had men Berry aan het uiteinde van de tafel geplaatst, waar hij Baby tot buurman had, die hem in bonte kleuren het leven in de lichtstad schil derde. Toen de tafel werd opgeheven, verzocht Lord Drum mond den aanwezigen zich naar de bibliotheek te wil len begeven. Ook hij had zich reeds een bijnaam ver worven. Baby noemde hem „de groote redenaar", om dat hij, bij ontstentenis van den heer des huizes, de gas ten had ontvangen en daarbij gelegenheid had gekregen in ellenlange redevoeringen van zijn eloquentie blijk te geven. Men had de bibliotheek in een vergaderzaal gemeta- morphoseerd. Veertig stoelen, keurig in rijen van acht geplaatst, alsmede een kleine katheder voor de spre kers. gaven het vertrek een plechtig aanzien. Lord Drummond nam het woord. Hij opende de bij eenkomst en prees het saamhoorigheidsgevoel der Da vis, dat hen allen hier tezamen had gebracht. Hoewel hij zelf geen geboren Davis was hij had sleohts een lid dezer familie tot vrouw gewaagde hy van de in nerlijke saamhoorigheid van deze familie in een preek, waaraan weer geen eind scheen te zullen komen. Niet tegenstaande de geestdriftige toon, waarop deze rede werd uitgesproken, geraakte zijn auditorium dan ook in een toestand van slaperigheid, welke hij zelf echter voor stille bewondering hield. Eindelijk kwam hij echter tot het doel van zijn be toog. Hij beschuldigde Lord Douglas de reputatie der familie in gevaar te hebben gebracht. Een meisje, met name Nicole Irvine, was door Lord Douglas als zijn De heer B. verklaarde nog, onmiddellijk gehoor te hebben gegeven aan net verzoek van den heer Hart kamp om de kamer te verlaten, maar hij bleef nog een oogenblik toeven om zijn paperassen bijeen te zoeken. De heer Hartkamp liet hem daartoe echter geen tijd, drukte op het belletje, waarop de klerk Peereboom verscheen, die verdachte bij den arm nam en hem uit de kamer geleidde. De Officier achtte huisvredebreuk en alleen „ge meene kerel" bewezen, welke strafbare feiten de Offi cier waardeerde op f 60 boete of 60 dagen hechtenis. Verdachte hield daarop nog een uitvoerig verweer en handhaafde zijn ontkentenis. PSYCHIATER EN ANTHROPOLOOG EEN DRACHTIG AAN HET WERK. Tegen Jan V., 'n 36-jarig landbouwer uit Wijdenes, die zich aan een ernstig zedenvergrijp had schuldig gemaakt en zich deswege in voorarrest bevond, had de rechtbank een tusschenvonnis gewezen .en alsnog voort zetting van het vooronderzoek gelast. Thans kwam die zaak opnieuw aan de orde en werden Dr. Kruijtbosch en J. H. Wiggers andermaal en petit comité met be trekking tot het lot van Jan V. als getuigen gehoord. Alles met gesloten deuren, conform den aard van het misdrijf. MOEILIJKHEDEN MET HET TOEPASSEN DER JUISTE STRAFMAAT. Op 19 September stond terecht de 32-jarige te Noord- wijk geboren bloemist Gerard J-, gedetineerd ter zake diefstal van bankpapier uit de woning van den land bouwer E. Romar te Anna Paulowan. Deze bloemist scheen te zijn bezocht met dergelijke kleptomanische neigingen, dat hij reeds meermalen met de justitie in aanraking kwam. Er was echter ernstigen twijfel ge rezen aan de volledige toerekeningsvatbaarheid van den verdachte en werd de verdere behandeling uitgesteld tot heden. De heeren Dr. Kruijtbosch en J. H. Wig gers werden ais getuigen gehoord. Om bijzondere om standigheden had voorts ook deze behandeling bulten tegenwoordigheid van publiek plaats. VOOR 10 MAANDEN ONDER DE PANNEN! De 20-jarige los werkman Simon Jan R. te Den. Helder, stond op 1 Maart tereoht ter zake diverse dief stallen met braak aldaar, zulks in vereeniging met zijn mede-verdachte, de smid Bastiaan K., en werd op 15 Maart veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf met 3 proefjaren en opgelegde bijz. voorwaarden. Blijk baar heeft de reclassant zich echter niet naar behoo- ren gedragen, althans werd heden na verhoor van een Officier van het Leger des Heils, onder wiens toezicht de voorw. veroordeelde was gesteld, de rechtbank de ten uitvoerlegging der voorw. straf gelast. I NACHTELIJKE RUTTENTCKKERU TE VENHUI ZEN. IS JAN ONSCHULDIG? EEN GETUIGE VAN MEINEED VERDACHT. Jan Cornelis B„ 'n 19-jarig slagersknecht te Ven huizen, was op de middagzitting geconvoceerd op grond van het hem ten laste gelegde feit, dat hij in den nacht van 6 op 7 Maart een vensterruit zou hebben vernield in de woning van den bejaarden tuinder J. Bloemendaald aldaar. De heer Bloemendaal, die nog niet in Morpheus' armen was gezonken, hoor de een geschreeuw van brand! brand! en was in een minimum tijds uit de bedstee en in de kleeren gestoken. Hij snelde naar buiten, zag geen brand, maar wel dat het gesneeuwd had en een glasruit vernield was. Hij kwam bibberend van kou weer binnen, reden waarom hij zich in een déken hulde en op den rand. van het bed bleef zitten. De vrouw bleef de wacht houden en waarschuwde haar man dat er onraad was. Ze loer den gezamenlijk door het venster en zagen verdachte, die schuin keek naar de vernielde glasruit. De heer Bloemendaal gaf van een en ander uitvoerig verslag en bracht ter zitting een keurige situatie-foto, benevens een rekening van den schilder ten bedrage van f 17.10. Jn deze hoogst belangwekkende en emotioneele straf zaak moesten niet minder dan 7 getuigen worden ge hoord Dit wordt nog de doodsteek voor de Alkmaar- sohe rechtbank! Door verdachte werd beslist ontkend de vernieling te 'hebben gepleegd. Hij was nog wel op de been en had onder de onvermijdelijke plichtplegingen zijn meisje thuis gebracht. Mej. Bloemendaal had verdachte bij het huis ge zien, in het bezit van een brandende zaklantaarn. Hij is een buurman van Bloemendaal en kwam achter zijn woning vandaan. Hierbij werd de kaart geraadpleegd. Het verdëre verhoor was alleen met een koptelefoon te volgen. De verdachte was zoo vrij op te merken, dat er geen woord waar was van hetgeen de juffrouw van hem vertelde. Hij was alleen in het bezit van een vulpen- lantaarntje, dat bijna geen licht verspreidt. Dit instru mentje was op de zitting aanwezig. Rijksveldwachter Weijland had een onderzoek inge steld en ook den vulpenzaklantaarn in beslag genomen. dochter geadopteerd, hoewel hij zeer goed wist, dat zij in de gevangenis had gezeten en hij verzocht daarom den ouden heer. zich over deze. door allen veroordeelde handelwijze, hier in den familiekring te verantwoorden. Lord Douglas stond op en begaf zich langzaam naar den geimproviseerden katheder, welke Lord Drummond nu verlaten had. Even wierp hij een spottenden blik op de vergadering, knikte een paar maal en begon toen te spreken. Hij betuigde zijn spijt er over, dat hij zooveel opwin ding in zijn familie had veroorzaakt, maar hij hoopte, dat een nadere verklaring met betrekking tot de rede nen. welke hem tot deze, zoo zeer becritiseerde stap aanleiding hadden gegeven, alle aanwezigen wat milder zou stemmen. Hij begon over Nicole te spreken. Dat haar schuld vaststond, daaraan hoefde z.i. niet te worden getwijfeld „Als ik destijds haar rechter was geweest, zou ik haar minstens vijf jaren gevangenisstraf hebben gegeven. Vijf jaar gevangenisstraf! Dat zou zeker niet te veel zijn geweest, Want de dwaasheid verliefd te worden op mijn zoon Berry" hij dreigde met zijn stok in Berry's richting „in dien deugniet daar, dat is een misdaad, waarvoor geen straf zwaar genoeg is." Even wachtte hij, toen scheen hij zich in het bijzonder tot Elis te wenden. „Verliefd te worden op mijn zoon is een misdaad, waarvoor geen straf zwaar genoeg is", herhaalde hij, terwijl hjj Elis geen moment uit het oog verloor. Deze verschoot van kleur. De doordringende blik van den ouden man maakte haar verlegen. Zij vreesde, dat Lord Douglas nu haar verhouding tot Berry ter sprake zou brengen. Smeekend zag ze hem aan, maar de oude heer knikte haar sleohts glimlachend toe en bracht toen plotseling, zonder eenige overgang zijn landgoed in Schotland ter sprake. Hij gewaagde van het fraaie, oude park, den vrucht baren grond en de uitgestrekte weiden. En dit koste lijke bezit dreigde door onverbiddelijke schuldeischers publiek fce zullen worden verkocht. „Ik was radeloos", vervolgde hij op zijn min of meer omstandige wijze, „de wanhoop nabij. En toen deelde ik aan al mijn familieleden mede in welk een impasse ik mij bevond. Ik verzweeg ook niet, dat het mijn zoon Berry was, die mij zoover gebracht had, want ik moest zijn schulden betalen om hem uit de gevangenis te hou den. En nu is het mij bepaald een voldoening, lieve menschen, te kunnen meedeelen, dat ik van jullie allen ook inderdaad antwoord kreeg. Deze antwoorden, het zijn er ongeveer dertig, zal ik nu eens een voor een voorlezen." Wordt vervolgd. FEUILLETON. Roman van Norbert Ga ral. Tommy had het vertrek verlaten. Elis. uiterlijk kalm en beheerscht, ondanks haar verontwaardiging, wendde zich nu tot Nicole: „Vindt u uw komst hier zelf niet min of meer misplaatst?" „Het spijt me, Mrs. Savages, dat mijn komst in uw oogen geen genade kan vinden, maar ik heb slechts re kening te houden met de wenschen van mijn vader." „Het ligt dus werkelijk in de bedoeling de comedie hier in Londen verder te spelen?! Maar denkt u dan, dat men geen rekening zal houden met uw verleden,' wanneer u zich hier in onze kringen als Lady Davis pre senteert?" „Jij schijnt te denken", viel nu Berry Elis bij, „dat je overal even gemakkelijk toegang zult vinden als 'hier in dit huis. Ik moet mij dat laten welgevallen, omdat Savages mijn vader gedwongen heeft tot een stap, wel- ke de oude heer zeker reeds lang betreurt Maar al ben je er dan door handige manipulaties in geslaagd mijn zuster te worden, aan mijn gevoelens ten opzichte van jou zal dat zeker niets veranderen. Je ben een vreemde voor mij. Ik mag dus al genoodzaakt zijn je in mijn huis te dulden, je zult er nooit in slagen meer dan een vreemde voor mij te worden." Nicole staarde peinzend in het licht van den kroon In de zwarte pupillen van haar oogen zag men als twee lichtende puntjes de reflex der plafonnières. Zij had een zware taak op zioh genomen. Savages' plannen hadden zoo mooi geschenen. Zij zou Berry te rugzien en Lady Davis worden. Het had haar alles een sprookje geleken en hoe ontnuchterend was de werke lijkheid. „Ik weet, dat ik een vreemde voor je ben, Berry," zei ze met een weemoedig glimlachje. „Je hebt mij dat dui- eyk genoeg laten voelen in de lange maanden van niyn gevangenschap. Maar wat er ook gebeurd is, ik heb nu je vader beloofd een goede zuster voor je te zullen zijn en ik zal m'n best doen die belofte te hou den," Va pondspakje Ver;ch gekarnd met 23 allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole Deze woorden maakten Berry weerloos. Hy zou Nicole onmiddellijk de deur gewezen hebben, als zijn vader hem bij zijn vertrek uit Dundee niet gewaarschuwd had haar niets in den weg te leggen. „Als je mijn wenschen niet vervult, Berry, krijg je van mij geen penny meer", had de oude heer op ernstigen toon gezegd. En hij had daar nog aan toegevoegd, dat hij 't ten zeerste zou betreuren wanneer Berry hem er door zijn gedrag toe zou dwingen zijn handen van hem af te trekken en Nicole tot zijn erf gename te maken. „En welke belofte hebt u tegenover Mr. Savages af gelegd?" vroeg Elis plotseling, niet in staat zich langer te beheerschen. „Waar dat mogelijk is, voor zijn belangen op te ko men", antwoordde Nicole rustig. Berry laohte hoonend en Elis liet zich spottend ont vallen, dat er nog wel andere redenen zouden zijn. Doch Nioole gaf haar een gevoelige terechtwijzing. „Mevrouw, u vergist zich", zei zij kalm, Elis onbe vreesd in de oogen ziende. „Ik koester slechts gevoelens van groote dankbaarheid jegens uw man. Ik acht hem zeer hoog, ja, ik durf zelfs te zeggen, dat ik hem hoo- ger acht dan u, want uw aanwezigheid hier dunkt mij niet van zoo onschuldigen aard als de mijne." Er volgde een diepe stilte op haar woorden. Nicole scheen de verslagen gezichten van Berry en Elis niet te bemerken. Zij ging naar de tafel en verzocht Mre. Savages beleefd plaats te willen nemen. „Het zou Berry en mij een buitengewoon genoegen doen, als u dezen avond by ons zou willen doorbrengen. Mijn aan wezigheid maakt het voor u mogelijk hier te blijven, zonder dat uw goede naam in gevaar wordt gebracht, want nu zal men denken, dat uw bezoek mij geldt. Wilt u dus zoo vriéndelijk zijn, Mrs. Savages...?" Maar Mrs. Savages gaf er de voorkeur aan te ver trekken...? De Familieraad. De familieraad was bijeen geroepen. Zij hadden allen aar de uitnoodiging gevolg gegeven: de Davis uit Engeland, uit Schotland en uit Ierland. Hasting Davis, de beroemde aviateur, die in den wereldoorlog zijn rechterarm had verloren, ontbrak evenmin op het appèl en zelfs „Baby", het jongste lid van den familieraad, een 24-jarige, knappe jongeman, die als secretaris aan het Britsche gezantschap te Pa rijs verbonden was, had een plaats gevonden aan de tafel, welke niet minder dan veertig leden der familie Davis op het buiten van Elis vereenigde. Daar de bij eenkomst een officieel karakter droeg, zag men alom

Schager Courant | 1932 | | pagina 5