Onze zuinige Hollandsche huishouding. Brieven over Engeland. Wegenziekte. Waarnaar men luistert Hoe een Amerikaansche huisvrouw ons ziet. 15 October 1932. ELKE tijd schijnt zijn eigen plagen te moeten hebben De middeleeuwen sukkelden met de nest den Zwarten Dood, zooals de Engel- schen hem noemden, dien vreeselijken geesel, die bil zijn verschijning in de een of andere stad voor een derde of vierde van de inwoners een zeker doodvonnis beteekende. Toen ruimer gebouwd werd, toen beter voor straal reiniging werd gezorgd en toen werd ingezien, dat de rat niet alleen een griezelig, maar tevens een buiten gewoon gevaarlijk dier is om in één huis mee samen te wonen, verdween de pest, of trad nog slechts spo- radisch op. Maar een andere plaag nam haar plaats in. Of waarschijnlijk had ze al geregeld een rol gespeeld naa^t haar gevreesde zuster, maar ze was zooveel goedaardiger, dat aan haar aanwezigheid ternauwer nood aandacht werd geschonken. Toch was haar goedaardigheid maar zeer betrek kelijk. En toen de pest eenmaal tot het verleden be hoorde, werd de verschijning van de pokken met schrik en ontzetting vernomen. Wie kon, vluchtte in de donkere middeleeuwen voor de pest, en wie kon. vluchtte in de volgende eeuwen voor de pokken. Ze mochten dan niet altijd doodelijk zijn, de pokken lie ten kenteekenen na, waar alle vrouwen, en heel veel mannen, een stevige dosis eerbied voor hadden. Ver telt niet Thackeray in Henry Esmond, dat Castlewood lijn door de ziekte aangetaste vrouw in den steek laat, uit vrees, dat zijn mannelijke schoonheid in het gedrang zou komen? En wij? Wij weten niet, wat pest is. Wi] kennen geen pokken. Wij zijn wel in zeer voldoende mate ge zegend met ziektes. Met lichte ziektes, waarvoor we de schouders ophalen (als een ander ze heeft), zoo als verkoudheid en spit in den rug. En met heel ern stige kwalen, als kanker, en tuberculose. Maar ge looft U maar niet, dat Floris V nooit spit gehad heeft, en wie zal zeggen hoe stom verkouden Gerard van Velzen was, toen hij zijn graaf en heer op zulk een onheusche manier mee uit rijden nam in de buurt van het Muiderslot? En denkt u, dat onze voorvade ren in dien goeden ouden tijd geen kanker en tuber culose hadden? Nu, ik wel. Ze wisten alleen maar niet, hoe hun kwalen heetten. En ik moet zeggen, dat het een bijzonder schrale troost is, wanneer je door een vergiftige slang gebeten wordt, te weten, hoe dat diertje nu precies heet in het Latijn. Maar ziet U, één ding kenden onze voorvaderen niet. De kinderen van Maurits, o neen, die had nu toe vallig geen kinderen, maar de kinderen van Olden- barneveldt dan, konden veilig op Binnenhof en Vij verberg gaan spelen, zonder dat Vader en Moeder hun hart hoefden vast te houden bij de gedachte aan al de motorfoussen, vrachtauto's, fietsen en al die andere gcesels van ónzen tijd, die onze arme haren doen ver grijzen, lang voor de daarvoor vastgestelde tijd is aangebroken. Wij, ongelukkige twintigste eeuwers, wij worden niet gekweld door pest noch pokken., wij lijden aan een andere ziekte: de wegenziekte, de snelheidsziekte, de ros-maar-raakziekte, of hoe u haar maar noemen wilt. En zij is even geducht als haar illustere voor gangsters. Ik woon zelf aan een grooten verkeersweg. Wan neer ik zou zeggen, dat er wel eens een week voor bij gaat, zonder dat er op korten afstand van mijn wo ning een min of meer ernstig ongeluk gebeurt, zou ik me, vrees ik, aan schromelijke overdrijving schuldig maken. Werkelijk, ik zou niet graag boom zijn aan dezen weg. Ja, ik zei boom. Wat heeren automobilisten toch eigenlijk op boomen tegen hebben, weet ik niet. In mijn buurt, in elk geval, schijnen ze een goed ge organiseerde campagne tegen deze onschuldige we genversierders op touw gezet te hebben. Ze ontvellen ze, ze maken er torens van Pisa van, ze schudden ze door elkaar, alsof het stoute schooljongens zijn. Soms vergissen ze zich, en wreken hun overmoed op arme, levenslooze lantaarnpalen zelfs. Met succes, moet ik zeggen. Enkele dagen geleden reed een auto met de heel bescheiden snelheid van heusch niet meer dan 95 kilometer het trottoir voor mijn woning op. De bestuurder had blijkbaar de hoop daar een boom aan te treffen, maar werd in die hoop op wreede wijze teleur gesteld. Doch hij liet zich niet dwarsboomen. Als mijn trottoir geen boomen had, dan zou er toch zeker aan den anderen kant wel een zijn. Dat was met zijn vaartje maar een kwestie van een paar seconden. Helaas, het ongeluk achtervolgde hem. Alweer geen boom. Slechts een struische lantaarnpaal. De operatie duurde maar een minimum van tijd. Na af loop er van stond de auto bovenop het ondergedeelte van den armen paal, en het bovengedeelte van den paal lag op de kap van de auto. Het was een eervolle strijd aan beide zijden. De lantaarn kon niet meer branden, en de auto kon niet meer rijden. De werkeloosheid in ons lieve dorp was er tijdelijk door verminderd. Als het nu maar bij boomen en lantaarnpalen bleef. Maar als ik bij bovenstaande gelegenheid niet in mijn voortuin was geweest, maar toevallig op het trot toir, zou ik op dit oogenblik niet bezig zijn, dezen brief te schrijven. En in de krant had een kort be richtje gestaan, eindigende met de mededeeling: den automobilist treft geen schuld. Die wegenziekte neemt onrustbarende afmetingen aan. Ze heerscht het ergst onder kinderen. Weet U, dat er in de twee vacantiemaanden Juli en Augustus bijna tweehonderd kinderen, in Engeland alleen, door zijn gedood? Wanneer er een besmette lijke ziekte uitbrak, die in dien tijd tweehonderd kin deren ten grave sleepte, zouden alle kranten er vol van staan. Nu wordt het feit nauwelijks vermeld. De ziekte heerscht niet even hevig op alle dagen van de week. Zaterdag is een heel gevaarlijke dag. Zondag is betrekkelijk veilig. Het gemiddelde aantal dooden in Engeland en Wa les, dooden ten gevolge van verkeersongelukken, wel te verstaan, in de bovengenoemde twee maanden, was op Zaterdag 23. Maar de Zaterdagen staan, zooals ik zei, boven op de lijst Onderaan staan de Zondagen, met een gemiddelde van 13. De verdere gemiddelden waren: Maandag 14; Dinsdag IS; Woensdag 14; Don derdag 14; Vrijdag 16. Wanneer we de Zaterdagen uitschakelen, is er dus feitelijk niet veel verschil tusschen de gemiddelden. Waaraan dankt de Zaterdag zijn hoog gemiddelde? Naar mijn meening zijn daar twee redenen voor aan te wijzen. In de eerste plaats de vrije Zaterdag middag, die Jan, Piet en Klaas gelegenheid geeft de ouwe kar uit de garage te halen, en eens te zien, hoeveel kilometers hij kan halen. In de tweede plaats het feit, dat de meeste Engelsche scholen den gehee- len Zaterdag vrijaf geven. Hoe het zij, de Zaterdag is een gevaarlijke dag voor de Engelsche jeugd, en een zorgelijke voor de Engelsche moeders. De vraag is thans, hoe wij ons te weer kunnen stellen tegen wat ik de wegenziekte heb genoemd, zooals onze voorouders zich met goed gevolg ten slotte hebben te weer weten te stellen tegen de pest en de pokken. Afschaffen van alle auto's lijkt mij het beste mid del. Wanneer dat niet gaat, dan wegen aanleggen, waarop alleen auto's mogen rijden. In de laatste plaats alle kinderen voortdurend inprenten nooit, als het niet absoluut noodzakelijk is, een voet op den rijweg te zetten. VRIJDAG 21 OCTOBER. HILVERSUM (296 M.) V.A.R.A.: 8.00 Tijdsein; 8.01 Gramofoonmuziek; VP. R.O.: 10.00 Morgenwijding; V.A.ILA.: 10.15 Voordracht door Carel Rijken; 10.30 Gramofoonmuziek; 11.15 Onze Keuken door P. J. Kers Jr.; 11.45 Voordraoht; A-V. R.O.: 12.00 Tijdsein; 12.01 Klein-Orkest o.l.v. Nico Treep; 2.00 Gramofoonmuziek; 2.30 Kamerorkest o.l.v. Louis Schmidt; VA.R.A.: 4.00 Gramofoonmuziek; 4.40 Na schooltijd; 5.20 Klein-orkest o.l.v. Paul Duchant; 6.00 Gramofoonmuziek; 6.15 Orgelspel; 6.40 „Verspil ling van productieve arbeidskrachten" (IV) Spreker Dr. F. M. Wibaut; 7.00 De Flierefluiters, m,m.v. Albert de Booij; V.P.R.O.: 8.00 Cathechisatie; 8.30 Brahms- concert; 9.00 Cursus: Religieus Humanisme; 9.30 Beet hoven-concert; 10.00 Vrijzinnig Godsd. Persbureau; 10.05 Vaz Dias; 10.15 Voordracht; 10.45 Gramofoonmuziek; V.A.R.A.: 11.00 Gramofoonmuziek: 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen; 12.00 Politieberichten; 12.15 De K.R.O.-boys o.l.v. Piet Lus- tenhouwer; 1.45 Verzorging zender; 2.00 Orgelspel door Evert Haak; 3.00 Solistenconcert; 4.00 Gramofoonmu ziek; 4.30 Solistenconcert; 5.30 C. Bakker: „Voetgan gers"; 5.50 Gramofoonmuziek; 6.15 Albert Vogel: „Wel sprekendheid"; 6.45 Gramofoonmuziek; 7.10 Jan Feits- ma: „Van vreemde landen en volken"; 7.30 Politie berichten; 7.45 Gramofoonmuziek; 8.00 Nederlandsch programma door de Schola Cantorum o.l.v. Hubert Kuypers; het K.R.O.-orkest onder leiding van Johan Gerritsen; 11.00 Gramofoonmuziek. BRUSSEL (509 M.) 12.20 Gramofoonmuziek; 1.30 Concert; 5.20 Concert; 6.50 Concert; 820 Idem; 9.20 Idem, 10.30 Gramofoonmuziek. KALÜNDBORG (U53 M.) 2.20 Instrumentaal Ensemble; 7.30 Omroeporkest; 9.40 Omroeporkest. BRESLAU (325 M.) 6.20 Gramofoonmuziek; 7.50 Concert door het Philhar- raonie-orkest van Silezië; 9.10 Populaire en dansmu ziek door de omroepkapel. HAMBURG (372 M.) 12.35 Gramofoonmuziek; 1.30 Idem; 9.50 Populair con cert door het Norag-orkest. KONIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 5.50 Populair concert; 11.20 Gramofoonmuziek; 120 ld.; 3.50 Concert uit Leipzig. LANGENBERG (472 M.) 11.20 Populair concert; 12.20 Concert; 10.20 Lied und Tanz in Rokoko. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Orgelrecital; 5.05 Dansmuziek; 8.20 Concert; 11.00 Dansmuziek. PAR1JS-EIFFEL (1446 M.) 7.50 Concert; 8.30 Idem. PARIJS-RADIO (1725 M.) 8.05 Gramofonmuziek; 12.50 Concert; 7.40 Idem; 8.20 Opera-uitzending. MILAAN (331 M.ï 6.50 Gramofoonmuziek; 7.20 Idem; 8.05 Symphonie- concert. ROME (441 M.) 8.05 Gevarieerd concert; 9.20 Concert. WEENEN (517 M.) 4.10 Concert; 6.55 Populaire sohlagers; 9.35 Populair concert; WARSCHAU (1411 M.) 520 Dansmuziek; 7.35 Concert; 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 6.35 Militair concert; 7.35 Concert; 7.50 Italiaansche muziek; 9.00 Dansmuziek. ZATERDAG 22 OCTOBER. HILVERSUM (296 M.) V.A.R.A. 8.00 Tijdseinen en gramofoonmuziek; V.P.- R.O. 10.00 Morgenwijding; V.A.R. 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven; 12.00 Vara-orkest; 12.45 Backfish Parade, Lincke; 1.30 NikJ-Marsch uit „Ein Walzertraum", Strauss; 2. Verzorging zender; 2.15 Gramofoonmuziek; 2.50 „Hoe word ik specialist"? vraag gesprek met J. F. Ankersmit; 3.10 „De Flierefluiters"; 3.50 Beoefening huismuziek; 4.30 H. Lindeman: „Wat zijn onze coop. plichten?"; 4.50 Orgelspel door Joh. Jong; 5.40 Litterair overzicht door Herman Poort; 6.00 Volksliederen door de zanggroep „De Wielewaal"; 6.30 Gramofoonmuziek; 7.00 Vraaggesprek tusschen G. J. SPORT PROGRAMMA K.N.V.B. 23 OCTOBER. Eerste klasse: 't GooiHerraes; H.B.S.BI. Wit; R.C.H.—A.D.O.; Feijenoord—D.H.C.; Z.F.C.—V.S V. Dit was voor afd. I. Voor afd. II luidt het programma: Stormvogels—West Frisia; Sparta—Haarlem; Ajax KFC.; V.U.C.—Xerxes; D.F.C.—Hilversum. Afd. I 2A: D.E.C.—Zeeburgia; E.D.Ü.—Z.VV; Kin- beim—W.F.C. 2B: AlphenD.W.S.; HerculesH.F.C A.F.C. Baarn; SpartaanVelox; Bloemendaal—B.F.C. 3A: K.V.V.—Helder; Purmerstcijn—Volewijckers; D.W.V.—Meervogels; Hollandia—O.S.V.; Zaandijk— Assendelft 4a: Q.S.C.—Zilvermeeuwen; Sparta—Uitgeest; Vro- neE.V.C.; BeverwijkTexel. Reserveklassen: 1. Hilversum 2A.F.C.2; Blauw Wit 2E.D.O. 2; Zeeburgia 2—Ajax 2; H.F.C. 2— Stormvogels 2 2A: W.F.C. 2H.R.C. 2; V.S.V. 2-R.C.H. 2; K F C. 2—Ajax 3; T.O.G 2—Alcmaria 2; V V.A. 2—West Fri sia 2. 3a: W.F.C. 3—Hollandia 2; O.S.V. 2—A.P.G.S. 2; Kennemers 2K.F.C. 3; Helder 2Alcmaria 3; Z.V V. 2Q.S.C. 2. (Sportkroniek.) Zwertbroek, S. S. Lantlnga en H. de Weerd; 7.30 Orgel spel door John. Brookhouse Maccarthy; 7.45 Vara-front, toespraak door A. Vrijburg; 7.50 Orgelspel; 8.00 Zater dagavondprogramma; 10.30 Vaz Dias; 11.40 Gramofoon muziek; 12.00 Tijdsein en sluiting. HUIZEN (1875 M.) £.R.O. 8.00 Morgenconcert; 10.00 Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Tijdsein en politie berichten; 12.15 De K.R.O.-Boys oJ.v. Piet Lustenhou- wer, refreinzang Jack Mossel; 1.45 Verzorging zender; 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd; 2.30 Kinderuurtje; 4.00 Gramofoonmuziek; 4.15 Esperantonieuws4.30 Het tiende jaarlijksclhe congres van den R.K. Nat. Bond van waschindusfcrieelen; 5.30 Het K.R.O.-sextet ol.v. Piet Lustenhouwer6.20 Journalistiek weekoverzicht; 6.40 Vervolg concert Sextet; 7.10 Kath. R.V.U.; 7.30 Politie berichten; 7.45 Sportpraatje van de R.K.F.; 8.00 Avond programma; 9.15 Vaz Dias; 11.00 Gramofoonmuziek; BRUSSEL (509 M.) 12.00 Gramofoonmuziek; 1.30 Idem; 5.20 Kamermu ziek; 6.35 Gramofoonmuziek; 8.20 Pianorecital; 9.30 Concert KALÜNDBORG (1158 M.) 11.20 Strijkorkest; 1.50 Gramofoonmuziek; 2.50 Om roeporkest; 7.20 Concert; 10.05 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 7.20 Concert; 9.20 Dansmuziek. HAMBURG (372 M.) 12.35 Gramofoonmuziek; 1.30 Idem; 3.50 Concert; 6.50 Concert; 9.50 Dansmuziek. KONIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.) 1.20 Gramofoonmuziek; 3.50 Concert; 5.25 Gramofoon muziek; 9.35 Dansmuziek. LANGENBERG (472 M.) 1L20 Populair concert; 12.20 Idem; 1.55 Gramofoon muziek; 4.20 Vesper concert; 9.50 Populaire- en dansmu ziek; 11.50 Meister der Jazz" gramofoonplaten. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Concert; 1.05 Idem; 1.50 Concert; 3.50 Idem; 5.05 Orgelconcert. 7.50 Gramofoonmuziek; 10.10 Concert; 11.10 Orkest. PARIJS RADIO (1725 M.) 12.20 Populair concert; 9.05 Gramofoonmuziek. MILAAN (331 M.) 6.50 Gramofoonmuziek; 7.20 Idem. ROME (441 M.) 7.20 Gramofoonmuziek; 8.05 Opera in drie acten. WEENEN (517 M.) 4.05 Vocaal concert; 5.10 Populair concert. WARSCHAU (1411 M.) 5.20 Populair concert; 7.20 Idem; 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 7.05 Vocaal concert; 9.20 Gramofoonmuziek. EEN VLUCHTIGE BESCHOUWING. De schrijfster, een zekere Mrs. Christine Fredericks, autoriteit op het gebied van Efficiency in de Huis houding te New York, was dit jaar drie weken bij een Hollandsche familie gelogeerd. In dit artikel geeft zij naar aanleiding van haar verblijf hier te lande „zeer vluchtig" en „Amerikaansch" naar onze opvatting hare indrukken weer. Het is typisch om eens te lezen, hoe een Ameri kaansche, ons, Hollandsche Huisvrouwen, beschouwt. Zeker zullen velen met mij de opvatting deelen, dat deze dame het esentieele van de Hollandsche huis houding niet heeft aangeroerd en meer de bijkomstig heden tot hoofdzaak maakte. Ongetwijfeld is een lang duriger verblijf in het land zelve en in verschillende gezinnen noodig om een grondig inzicht te krijgen in een Hollandsche huishouding. Wij laten het vertaalde artikel hieronder volgen; het is onderdaad wel zéér, zéér vluchtig en zoo af en toe er „vlak naast". Leest u maar: Holland is een land, aldus de schrijfster, waar men op economische wijze kan huishouden. Geen wonder dan ook, dat men daar de crisis minder gevoelt dan m andere landen en men geen werkloosheid, uitkee- ringen of opstootjes kent. „Soliede" is wellicht het beste woord, om den Hol lander te omschrijven. Wanneer men zijn kleine, stevige huizen ziet en de hiermede overeenstemmende nauwe straten, denkt nien aan zijn eenvoudige voeding en de vrouwen zon der de „slanke lijn". „Zuinigheid" is het parool van de Hollandsche vrouw. Men trouwt hier niet, voordat men zich de weelde \an een eigen huis kan veroorloven, waaronder niet alleen de inrichting hiervan begrepen is, doch tevens een spaarwijze der reserve, zoodat men in geval van nood niet zonder geld zit. Beide zoowel het huis als het meubilair worden gekocht, om inderdaad gebruikt te worden. een ïand> waar oude gebruiken in hoo- ge eere worden gehouden; vooral wanneer het koopen van een of ander betreft, leggen stof - kwaliteit en steeds 100 gewicht in do schaal. Ziin ot«n t zlch hler de dinKen nist slechts voor rjn t. H aan' maar ,evcns om op zijn kinde ren te doen overgaan. Meubilair, tapijten, serviezen, alles is even duur zaam en heeft men éénmaau iets aangeschaft, dan denkt men er niet aan om hierin eenige verandering aan te brengen. Het resultaat hiervan is, voornamelijk wat de klee ding betreft, dat de groote massa van het volk alle gevoel voor mode ontbreekt, hetgeen voor een Ameri kaansche of Parijsche op een min of meer eentonige uniformiteit gelijkt. Is men b.v. op een station en slaat men zoo'n vijf tig menschen gade, dan kan men inderdaad niet zeg gen of hun kleeding dit jaar of vijf of tien jaar ge leden werd aangeschaft. Hun regenjassen en mantels zijn van onbestemde mode, hun hoeden en hoofdbedekking wijzen alle op een zuinige manier van kleeden bij 90 van de Hol landers. Het heeft er veel van, dat er een aangeboren tegen zin bestaat om ook maar iets weg te gooien, want de Amsterdamsche doctor, waar ik drie weken logeerde, droeg een hoed, die hij reeds 10 jaar had en die, zoo- a'^ hij zeide „nu weer in de mode kwam". Zijn innemende vrouw, die zeer bekend is op „in tellectueel gebied", vertelde mij ook vol trots, dat haar dochter dezen zomer op ©en danspartij een paar lange witte glacé-handschoenen zou dragen, die af komstig waren uit mevrouws meisjesjaren. Ook het koken is in Holland tot de eenvoudigste vormen teruggebracht, voor zoover de vluchtige on dervinding van een reiziger dit kan beoordeelen. Zoowel ontbijt als noenmaal.zijn „broodmaaltijden" 4 £.enuMigd, met uitzondering van een kop thee of koffie. Een eigenaardig ontbijt. Het eigenaardige ontbijt in dit goed gesitueerde ge- nn '■>e®^ond uit: drie soorten brood, wit een soort brood met hier en daar stukjes gember en een lang honingbrood, wat veel weg heeft, wat smaak en samenstelling betreft, van het gemberbrood. In het midden van de tafel stond een schaal met twee of drie soorten worst; op zij de onveranderlijke „Chineesche" kaas Redactie). Wanneer men aan het ontbijt komt, gaat men zit ten, snijdt zelf een plak kaas af, legt die op het brood en schenkt zich een kop thee in. Nog een sneedje brood met jam en het ontbijt is afgeloopen. Nooit heeft men een ei, een plak ham of een bord havermout. lunch is bijna precies hetzelfde, d.w.z. veel brood, soms met een dun plakje ham, dat dan met mes en vork gegeten wordt. In de meeste gezinnen komt aan de lunch niet één warme schotel. Bij mijn gastvrouw was dit wel het 92Y?1 ,en ziJ noemde dit bij een grappige naam (Kliekje? Redactie). Wij zouden dit een handige manier vinden om over gebleven eten van den vorigen dag te benutten. Het avondeten. Het avondeten begint met een eenvoudige entree, b.v. ©en macaroni-schotel, daarna soep, vleesch, aardappelen, groenten, dessert of pudding en vruch ten. Dit is de eenige maaltijd, waarbij vruchten worden geserveerd. Détails die mij opvielen waren: niemand mag etensresten op het bord laten liggen, daar men an ders van meening is, dat het maal de aanzittenden niet smaakt. Schotels en schalen die van tafel afge nomen worden, zijn dan zoo schoon gegeten, dat zij wel bij een volgende maaltijd gebruikt kunnen wor den. (1) Geen noodelooze verspilling wordt bij deze tafel- etiquette toegestaan. De oven wordt zeer weinig gebruikt, vermoedelijk om kosten te besparen. Het vleesch dat men opdient, bestaat in hoofdzaak uit kalfscoletten, Hamburger gehaktballen, saucijs jes, gekookte versche tong, en stukken vleesch, die in de pan gebraden worden, doch geen echt ge roosterd vleesch en voor zoover ik kan beoordeelen in het geheel geen karbonade! Het bleek, dat men iets tegen het eten van lams- vleesch heeft, en tot mijn groote verwondering willen de dienstmeisjes zelfs geen schapenvleesch eten, maar geven zij de voorkeur aan gehakt. Eieren zijn te kostbaar. Gevogelte is kostbaar en eieren zijn er bijna niet, d.w.z. zij worden niet aan het ontbijt gegeven en in ommeletten e.d. niet gebruikt. In het kort: de Hollandsche huisvrouw gebruikt uit een oogpunt van zuinigheid weinig brandstoffen voor het koken, neemt bij voorkeur geen groot vleesch en bepaalt zich meer bij gehakt vleesch en worst, tot wat wij noemen, het goedkoopere vleesch dat gekookt of gestoofd wordt. In het bijzonder is men zeer zuinig met brandstof fen en stookt men kleine blokjes hout; alle kolen worden ingevoerd en zijn onderworpen aan hooge rechten. De verwarming in het meerendeel der huizen ge schiedt door middel van aparte kachels, die vaak voorzien zijn van mooi gekleurde tegels, waardoor Holland zoo bekend is. Meestal staat er in iedere kamer een kachel, die slechts aangemaakt wordt, indien men daar zit. Het verwarmen van de hall of van kamers, waarin men niet vertoeft, is tegenwoordig „te" kostbaar voor Holland, voor de kachels en haarden worden kolen gebruikt, waarmede men zeer zuinig is. Een van de meest bekende voorwerpen dat in de Hollandsche gezinnen zelfs op schilderijen voorkomt, is de z.g doofpot. Dit is een kegelvormige pot met deksel en hengsel, die van mooi geel of rood koper gemaakt wordt en naast elke haard of kachel staat. Hierin wordt het overgebleven vuur bewaard, wanneer het gezin naar bed gaat. Dc stukjes kolen of hout worden uit de kachel ge haald en in de doofpot bewaard, die daarna met de deksel gesloten wordt. 's Morgens zijn dit „doovekolen" geworden, die men weer gebruikt om de kachels aan te maken. Het opdoen der wasch geschiedt reeds lang op commercieele basis en de wasch van drie personen en de dienstbode, die om de veertien dagen verzon den wordt, kost $1.50 (f3.75). Als een gevolg hiervan komt de „Blue Monday" (waschdag Redactie) bij de gewone huisvrouw in de stad slechts weinig voor. Buiten echter, of in gezinnen waar het inkomen dit niet toelaat, wordt* de wasch aan hu's gedaan. Op het platteland ziet men vaak kleine steenen ka chels, waar het vuur binnen gestookt wordt en waar de waschketel bovenop komt te staan. In Amsterdam heeft men een speciaal type van ge meenschappelijke wasscherij, waar iedere vrouw voor een klein bedrag haar eigen wasrh kan doen, die ongeveer 25 K.G. mag wegen; zeep, heet water en gelegenheid tot drogen worden daarbij verstrekt. Ieder krijgt een apart waschhokje met electrische waschmachine, die onder toezicht staat van een op zichter, welke den tijdsduur voor wasschen, spoelen enz. regelt. Deze inrichting is in hoofdzaak opgericht om ge bruikt te worden door vrouwen uit de volksklasse. Wat doet de Hollandsche vrouw? Men zal nu wellicht denken wat doet de Holland sche vrouw dan met haar tijd. indien zij zoo weinig zorgen aan koken en bakken besteedt en de wasch buitenshuis is? Zij is altijd aan het schoonmaken In huis valt men steeds over werkemmers en bezems. De kamers worden iederen dag onderste boven ge haald en dat is het gewone dagelijksche werk. De Hollandsche huizen hebben veel ramen en veel koperen ornamenten; het is een vaste gewoonte om óf het koper te poetsen óf de. ramen te zeemen óf beide. Iedere deur heeft een koperen bel, die gepoetst moet worden en iedere eetkamer heeft koperen ke tels, enz, die dagelijks gepoetst worden, verder vele matten en kleedjes, die steeds geklopt worden, kort om al den tijd, die de huisvrouw wint door de maal tijden zeer eenvoudig te bereiden en de wasch bui ten de deur te doen, gaat verloren met al dat poet sen! Glinsterend en blinkend glas, als tegels en koper werk, ziehier haar ideaal! Licht en donker.... Mogelijk is dit noodig in huizen waar de meubels zwaar en donker zijn en men bij voorkeur bruin kiest voor behang en meubileering. Buitenshuis veel regen, donkere luchten en koude zeewinden, daarbinnen donkere muren en nog don kerder gordijnen, zoodat de huisvrouw gaarne licht punten ziet in den vorm van blinkende ramen en glimmend koperen bloemen, de vroolijke bonte bloemen uit den Hollandschen tuin. Hoewel haar huis somber is en donker, heeft haar tuin een schat van bloemen, zelfs het armste huis heeft een tuin, die menig rijk man hem zou kunnen benijden. Sober, soliede, zuinig, ongevoelig voor modesnuf jes, is de Hollandsche huisvrouw beveiligd tegen de spreekwoordelijke en onvermijdelijke regendagen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 7