SchagerCourant Plaatselii EEN GESLAAGDE PROEFNEMING. ZEVENHONDERD VIJFTIEN MILLIOEN GULDEN. INSTORTINGSONGELUK IN ZWITSERLAND. Fokveemarkt en -keuring. De Ned. Spoorwegen. Goederenruil met Duitschland. Taifoen boven Annam. Nieuws. Bekendmakingen. MARKTP0L1T1E. CURSUS SCHOOLVRIJE JEUGD. Theater Royal. 75 jaar geleden. DE GROOTE BETEEKENIS DER SO- CIALE >VETGEVING. Men verzoekt ons opname van het volgende: Uit hetgeen men den laatsten tüd in de dagbladen leest, blijkt, dat men hoe langer hoe meer doordrongen wordt van de groote beteekenis onzer Sociale Verzeke ringswetgeving. Dat die belangstelling goede gronden heeft, valt af te leiden uit de cijfers, welke omtrent de uitkeeringen bekend zijn. Over de jaren 1922 tot en met 1931 werd in totaal uit gekeerd in geld ruim: Zes honderd vijf en negentig millioen gulden dat wil dus zeggen, dat per jaar gemiddeld: negen en zestig en een half millioen aan belanghebbenden ten goede kwam. Dat ook de Invaliditeitswet, hoewel de uitkeeringen niet hoog zijn te noemen, niet van beteekenis is ont bloot, volgt uit de omstandigheid, dat over het boven vermelde tienjarig tijdvak ruim Honderd negen en dertig millioen gulden in geld werd uitgekeerd, terwijl bovendien op rekening van de Invaliditeitswet moet worden geschreven een bedrag van bijnatwlntig millioen gulden, welk bedrag is uitgegeven aan kosten voor genees- en heelkundige be handeling en verpleging in een inrichting op grond van de artt. 99, 100 en 105 van voornoemde wet. Daarbij komt nog, dat de geldelijke uitkeeringen in gevolge de Invaliteitswet een regelmatige stijging doen zien. Was in 1922 het totaal van deze uitkeeringen Vier millioen gulden, in 1927 was dit gestegen tot vijftien millioen gulden, en in 1931 tot: drie en twintig millioen. De belangrijke plaats, welke de Ouderdomswet 1919 in onze verzekeringswetgeving 'inneemt, wordt gedemon streerd door het feit, dat over het meergenoemde tien jarig tijdvak in totaal ruim: Vier honderd één en twintig millioen gulden werd uitgekeerd. Hoe men ook over de verschillende wetten moge den ken, men zal moeten toegeven, dat onze verzekerings wetten een zeer belangrijk bedrag aan belanghebbenden en inzonderheid aan de arbeidersklasse ten goede hebben doen komen. Uit het bovenstaande volgt, dat het geraden is, voor zichtig te zijn vooral in de moeilijke tijden waarin we leven met afbrekende critiek. Wat wel in de eerste plaats van ieder, die daarop Invloed kan uitoefenen gevraagd mag worden, is alles in het werk te stellen, om onze verzekeringswetgeving gaaf en intact door dezen crisis heen te helpen. In dit bedrag is niet begrepen, hetgeen over de Jaren 1930 en 1931 werd uitgekeerd ingevolge de Ziek tewet. Bovendien wordt er de aandacht op gevestigd, dat het bedrag van twintig millioen gulden voor genees- en heelkundige behandeling enz. voor de berekening van het juiste bedrag, dat aan de verzekerden ten goe de kwam, dient te worden gevoegd bij het bovenver melde bedrag ad zes honderd vijf en negentig millioen gulden, voor geldelijke uitkeeringen. In totaal werd derhalve ten bate van de verzekerden uitgegeven: ze venhonderd vijftien millioen gulden. 70 JAAR EN INVALIDE DOOR RHEUMATIEK. Nu werkt hij 12 uur per dag. De mensehen beweerden, dat hij nooit meer zou kunnen werken. Het is wel waar, 70 jaar is oud, maar al gauw toonde hij dat de voorspellingen niet uit kwamen Nu werkt hij soms 12 uur per dag. Maar laat 't hem zelf vertellen: „Ik ben 70 jaar en het is aan Kruschen Salts te danken dat ik er nog ben. Vorig jaar Kerstmis was ik door rheumatick letterlijk dubbel gevouwen. Ik kon mijn haar niet borstelen, me niet wasschen en zelfs geen theelepeltje optillen. De menschen voor spelden mij, dat ik nooit meer zou kunnen werken. Tegenwoordig werk ik harder dan menig jonge man Ik kan ongeveer 100 Kilo tillen. De menschen zeggen nu dat het een mirakel is. Duizendmaal dank aan Uw Kruschen Salts. Niets anders kan mij zoo goed gezond houden. Ik neemt het in mijn thee en heb velen al aangeraden hetzelfde te doen. Ik kon zelf niet in- of uit bed komen, evenmin recht op zitten. Mijn vrouw moest steeds een handdoek om mijn nek doen om me te helpen. Ik gaf dus heel wat last, maar nu maak ik soms werkdagen van 12 uur. Dit heeft Uw Kruschen Salts gedaan". G. J. U moet de rheumatiek overmeesteren, voor zij U overmeestert. Wacht niet eerst tot de rheumatiek haar mes dieper en dieper in U heeft gezet, ert ten slotte de gemartelde gewrichten U plat terneer doen liggen. Neen. zoek direct naar de hoofdoorzaak van Uw rheumatiek en neem afdoende maatregelen Rheumatische toestanden zijn het gevolg van een teveel aan urinezuur in 't lichaam. Twee van de ingrediënten van Kruschen Salts heb ben het vermogen urinezuur-kristallen op te lossen. Weer andere dezer zouten sporen de organen aan om deze opgeloste kristallen langs den natuurlijken weg te verwijderen. Behalve deze zijn er nog andere zou ten in Kruschen, welke voorkomen, dat het voedsel ln de ingewanden kan gaan gisten en tevens zorgen dat urinezuur en andere lichaamsgiften, welke de gezondheid zouden ondermijnen, zich niet weer kun- 'nen ophoopen. Bedenk dus. wel, dat het de „kleine dagelijksche dosis" Kruschen is, die Uw lichaam zuivert van urinezuur en U uit de klauwen van de rheumatiek houdt Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en f 1.60 per flacon. Nu is het de meest geschikte tijd. dit alles eens zelf te ondervinden op 't oogenblik kunt U Kru schen Salts probeeren op onze kosten. Want door heel Holland zijn onder de apothekers en drogisten duizenden flacons Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt dezen gratis proefflacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kruschen te openen. En als U na deze proef niet vol komen tevreden bent, kunt U den grooten flacon te rugbrengen bij den winkelier, waar U hem kocht en hij zal U uw Fl. 1.60 (uw geheele uitgave) zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet, dat de gratis proefflacon alleen verpakt is bij de groote maat van Fl. 1.60 en dan nog slechts voor een be perkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitverkocht heeft. (Adv.) „GRAF ZEPPELIN" HEEFT HALF MILLIOEN K.M. AFGELEGD. Uit Berlijn: De Rijksminister voor Verkeerswezen, Freiherr von Eltz-Ruebenach, heeft de directie der luchtschepenwerf te Friedrichshafen ter gelegenheid van de terugkeer van het luchtschip „Graf Zeppelin" het volgende telegram gezonden: „Het luchtschip Graf Zeppelin heeft door 500.000 K.M. af te leggen, een prestatie volbracht, welke eenig ter wereld is. Ik spreek bij deze gelegenheid mijn hartelijke gelukwenschen uit, waaraan ik de beste wenschen verbind voor verdere gelukkige toch ten van het schip en den voorspoed van de luchtsche penwerf.". Zolder van een magazijn wegens overbelasting bezweken. Groot aantal arbeiders onder het puin bedolven. Verscheidene dooden. CONSTANZA, 20 October (V.D.): Donderdagmiddag heeft te St. Margrethen (grens station aan Oostenrijksch-Zwitschersche grens) een ernstige instortingsongeluk plaats gehad. In een pak huis was een groote hoeveelheid voeder opgeslagen. Tengevolge van overbelasting bezweek onverwacht de vloer: Een groot aantal arbeiders werd onder het puin bedolven. Tot nu toe zijn reeds negen dooden geborgen. Het aantal gewonden is zeer groot. Volgens een mededeeling van de politie zijn bij het instortingsongeluk in St. Margarethen 10 dooden ge vallen, n.1. 4 arbeiders en 6 arbeidsters; verder wer den 19 personen gewond, waaronder verscheidene zwaar. Als de oorzaak van het ongeluk beschouwt men overbelasting van den graanzolder. De eigenaars van de „Kuehlhaus-Handel A.G zijn een Nederlander, die jarenlang in Hamburg heeft ge woond, en een Hongaar. Tot nu toe 11 dooden en veertig gewonden bi] het instortingsongelnk. Nader uit Bazel: Het aantal dooden b ijhet instortingsongeluk te St. Margrethen bedraagt thans 11. De slachtoffers zijn bijna allen vrouwen. Onder het puin zouden, naar verluidt, nog twee of drie menschen bedolven liggen. Ongeveer 40 personen zijn gewond, van wie enkelen zwaar. De graanzolder is ingestort. Op de eerste verdieping waren ongeveer 80 arbeidsters werkzaam. Hiervan zijn ongeveer 50 door het vallend puin bedolven. dat eigenlijk geen proefneming was. De bewoners rond de Markt en Hoog- en Laagzijde plotse ling opgeschrikt. Donderdagavond omstreeks halfzeven werden de be woners rond de Markt en een deel van de Hoog- en Laagzijde plotseling opgeschrikt door een hevig geloei, als van een sirene, waarvan de herkomst door de oningewijden moeilijk was te gissen. Wel was het niet moeilijk, waar te nemen, dat het angstaanjagende geluid uit het gebouw van de Rotter- damsche Bankvereeniging kwam, doch door de omwo nenden en voorbijgangers, die op de plaats te hoop lie pen, was van eenig levend wezen binnen niets te ont dekken. Inmiddels bleef het geloei de lucht verscheuren en deed het hen., die op dat oogenblik nog steeds niet wisten, misschien huiveren van schrik. Doch er kwam na verloop van eenigen tijd redding opdagen. Twee mannen wrongen zich door de menigte, gingen het gebouw binnen en spoedig daarop verflauwde het geluid tot niets overbleef dan het gewone straatgeroe- zemoes. En toenwist plotseling ieder wat er gebeurd was. De alarrainrichting, die dezer dagen door het Technisch Bureau A. Keesman in het Bankgebouw is aangebracht, was plotseling in werking gesteld. Op onverklaarbare wijze, dacht men aanvankelijk, doch spoedig wist men beter. Wat toch was het geval? De werkster de heer en mevrouw Timmerman met hun gezin zijn tijdens de verbouwing nog op Callants- oog de werkster dan had blijkbaar een onderzoe kingstocht door de kantoren gemaakt, en toen ze een bepaald knopje vond, heeft ze dit misschien daar door denkende het electrisch lioht te ontsteken on bewust de alarminrichting in werking gebracht. Het resultaat was van dien aard, dat de vrouw voor elk knopje nu wel voorloopig een belangrijken afkeer zal toonen te hebben. Inmiddels is door deze niet gewilde proefneming komen vast te staan, dat de inrichting bij een even- tueelen overval in de toekomst wel aan zijn eischen zal beantwoorden. Donderdag werd de jaarlijksche fokveemarkt en daar aan verbonden keuring gehouden op het Oudeslotplein. Aangevoerd waren 70 stierkalveren. 7 kuikalveren en 7 hokkelingen, waaronder uitmuntende dieren. Ondanks het slechte weer was er groote belangstel ling voor deze markt .terwijl ook de handel goed was. Er werden goede prijzen besteed, al waren ze uiteraard 'lager dan vorig jaar. Als keurmeesters traden op de heeren E. Koster Dz., Berkhout en A. Ruijter te Oosterblokker en de vol gende prijzen werden toegekend: Stierkalveren De la prijs aan Albert 32 van W. van der Oord, Barsingerhorn; de lb prijs aan Frans Max 86 van A. Francis, Schagen; de 2a prijs aan Frans Nicolaas 50 van W. van der Oord, Barsin gerhorn; de 2b prijs aan Frans Nicolaas 51 van Idem; de 2c prijs aan Frans Max 89 van A. Francis, Schagen; de derde prijs aan Frans Nicolaas 26 van N. Kaan Kx., Wieringerwaard, terwijl een eervolle vermelding ver wierven Gerard 27 en Gerard 2S, beiden van R. VadeT te Dirkshorn. Kuikalveren: eerste prijs Maartje 133 van N. Kaan, Wieringerwaard; tweede prijs Maartje 131 van denzelfde; derde prijs Gretha 2 van A. Baken. Hokkelingen: eerste prijs Johanna 23 van K. Reijne Kz., Barsingerhorn; tweede prijs Fina 2 van C. R. Blaauboer, Wieringerwaard. BENOEMD. De heer Ir. G. Lienesch, adj. Rijkslandbouwconsulent te Groningen, is benoemd tot Waarnemend Rijksland bouwconsulent alhier. CRISIS-COMITé. De opbrengst van de collecte voor het plaatselijk Crisis-comité heeft opgebracht f623.05. Door onderwijzers en leerlingen van de U.L.O.-school heeft een periodieke afdracht plaats gehad van f 8.25. De plaatselijke vereenigingen hebben toegezegd mede te werken aan een openbare uitvoering, waarvan de opbrengst ten goede zaf komen aan het Crisis-comité. 249 Locomotiefbeambten overcompleet door de malaise. Thans zijn er bij de Nederlandsche spoorwegen 1884 machinisten, 901 ondermachinisten, 1785 leerling-ma chinist en 13 leerlingen-machinist voor lichten dienst in functie. Ingaande 1 November a.s. zullen, naar de „Utr. Crt." meldt, 30 machinisten en 1 leerling-machinist ontsla gen worden, waarna er, als gevolg van de malaise, nog 249 locomotiefbeambten overcompleet zullen zijn. Met den Winterdienst zullen ditmaal geen onder machinisten tot machinist bevorderd worden, terwijl niet doorgegaan zal worden met het afnemen van examen voor hen, die nog niet aan een examen heb ben deelgenomen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier stelde zich heden in verbinding met alle inporteurs van Duitsche goederen in haar Dis trict om na te gaan of met hun medewerking vrije de viezen ten behoeve van den export handel zullen kunnen worden verkregen. Verscheidene dorpen verwoest Uit PARIJS, 20 Octobef (V.D.): Volgens een bericht uit. Hanoi in Fransch Ino- China, is de kust van Annam door een taifoen ge teisterd. Er werd groote schade aangericht. Eenige personen zijn om het leven gekomen. Verscheidene dorpen zijn volkomen verwoest. Een groot aantal po litiekazernes is ernstig beschadigd. Het telefoon- en telegraaf verkeer is onderbroken. Burgemeester en Wethouders van Schagen bren gen onder de aandacht van belanghebbenden, dat ge durende de maanden November 1932 en Februari 1933 het vee niet vroeger dan 7 uur des morgens ter markt zal worden toogciaten en gedurende de maanden De cember 1932 en Januari 1933 niet vroeger dan 7Y2 uur des morgens, een en ander met dien verstande, dat het tijdstip van toelating in geen geval vóór zons opgang wordt gesteld. Schagen, 20 October 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Scha gen maken bekend dal de gelegenheid bestaat tot het volgen van een cursus voor de schoolvrije jeugd. Aanmelding tot deelname kan geschieden vóór 30 October a.s. bij het Hood der O. L. School. Schagen, 20 October 1932. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. Deze week is het in ons Theater Royal een bui tengewoon interessant programma. Journal, bijfilms etc., vormen reeds een zeer aantrekkelijk deel van den avond. Alles wordt echter tot 100 opgevoerd door de hoofdfilm „Met een neuslengte", waarin ons enthousiasme wordt opgevoerd door de spanning en opwinding der wielersport. Wij zijn in Holland niet erg verwend op 't gebied van zesdaagsche wielerwedstrijden; wat wij ervan weten, is van hooren zeggen, behalve de bereisden, die zulk een schouwspel in het buitenland mochten aanschouwen en 't is eigenlijk vreemd, dat vóór dien nog niemand op 't idee is gekomen, zulk een sportgebeuren tot onderwerp van een rolprent te kiezen. Ons Theater Royal staat nu in 't teeken van den zesdaagschen en van Siegfried Arno's langen neus. vandaar de ondubbelzinnige titel „Met een neus lengte". Het eerste gedeelte van de film is om zoo te zeggen slechts een voorbereiding om tot 't sport evenement met al zijn opwinding, sensatie, en enthou siasme, te geraken. Siegfried Arno, de bekende ko miek, wiens profiel een gewoon mensch tot vertwij feling zou brengen, heeft juist door de phenome- nale afmetingen van zijn reukorgaan en de openhar tigheid, waarmee hij zich hierover uitlaat, steeds de lachers op rijn hand, In den aanvang dan, is hij een krantenjongen, een Berlijner van 't gehaaide soort, zoo een met een trui en een lefpet, die dwars door het metropool-verkeer jacht met ettelijke kilo's beladen op zijn rug. Een onverwachte ontmoe ting met een 'jeugdvriend, een beroemd renner, be zorgt hem een welkome douceu en Arno koopt zich een confectiepakje en voelt zich „heer". Dan ont moet hij haar, de dame. die natuurlijk portiersdoch ter is. Als hij zich uitgeeft voor zijn vriend, den fameuzen wielrenner, en zij voor een danseres, ont staan natuurlijk allerlei dwaze vergissingen, die nog ingewikkelder worden als de vriendin van den ech ten Paul Renz in 't zelfde huis woont als Lily, de por tiersdochter. En zoo komen we tot de kern: de zes- dagen-rennen. waarin Paul Renz zal starten en Arno, omdat hij zich voor zijn vriend heeft uitgegeven, eigenlijk moet. maar natuurlijk niet kan meedoen. Dan begint het meest interessante tweede deel, waar in we in het groote Sportpalast de duizendkoppige menigte zien, in de loges publiek in avondcostuum, hooger op den arbeider met zijn vriendin, en allen even laaiend enthousiast, een geroep uit duizend kelen als een van de rijders een voorsprong heeft. We zien het eindelooze rondtollen, het elkaar af lossen, 't werk van de helpers, masseurs. We maken een ongeval mee en de schrik van de menigte Dit ongeval is Siegfried ten heil; in de laatste ronde zet hij er geweldigen sprt achter en...--, gaat als eerste over de streep, althans incognito. Daverende ovaties, muziek, bloemen. Wc maken de heele op windende sfeer mee van een zesdaagschen, zoowel van de zijde van 't publiek als achter de coulissen, en 't is een nieuwe sensatie op 't filmdoek. Sieg fried Arno met zijn flegmatieke humor illustreert de film op een wijze, die de toeschouwers steeds aan 't lachen maakt, terwijl de overige rollen ver vuld werden door Julius Falkenstein, Lucie English en Elga Brink. Men ziet uit dit korte overzicht, dat de bezoekers wat kostelijks wacht. U IT D E1 van No. 4. 22 October. 1857. In den tegenwoordigen tijd maken de couran ten eens per jaar een periode door, waarbij men spreekt van den „komkommertijd". Ieder weet natuurlijk nu wel, wat dit beteekent. Het is den tijd van het jaar, ongeveer Juli en Augustus tijdens de vacanties dat er gebrek is aan copie. In vroeger tijd moeten de redactie's daar ook al mee gesukkeld hebben, want in No. 4 van de Schager Courant, uitgegeven op den 22sten Oc tober 1857, tinden we niet veel nieuws, wat onze bijzondere aandacht trekt. Een bekendmaking van de gemeente Schagen houdt in, dat: „De honden, die niet zijn vastgelegd, zullen „een koperen haleband moeten dragen, voorzien „van den naam des eigenaars en gemaakt vol- „gens een model, dat ter secretarie der gemeente „ter bezigtiging ligt. En hier zoo'n paar van die komkommertijd- berichtjes: „PARIJS. Door de jongste stormen alhier „is eene dame door den wind opgenomen en „van den Pont des Arts in de Seine geworpen, „doch door haar crinoline gered, daar zij op „dezelve is blijven drijven. Deze mode, welke „zulke sprekende feiten levert, zal vooreerst „wel niet verdwijnen. „LONDEN. Eene Engelsche familie had „alhier aan een station reeds plaatsbriefjes ge- „nomen, om naar Zwitserland te vertrekken, „toen een der conducteurs bemerkte, dat eene „der dames een hondje bij zich had. Hij ver- .zocht de dame, welke eerst allerlei zwarigheden „maakte, het hondje in den daartoe bestemden „wagen te mogen opsluiten. Eensklaps ontstond „er een luid gelach onder de passagiers; de „conducteur gaf het hondje aan de dame terug Azor was opgezet!!! Bekend is, dat in den Achterhoek van Gelder land reeds sedert eenige jaren op succesvolle wijze zoutmijnen worden geëxploiteerd en dat er ook wel eens sprake van is geweest, dat er zich steenkool in den grond zou bevinden. Merkwaardig is het dat we in een van de eer ste nummers van de Schager Courant van deze ontdekking in den Nederlandschen bodem voor het eerst sprake was. We lezen n.1.: „Te winterswijk ln den Achterhoek van Gel derland heeft een Duitscher, iemand van tech nische ondervinding, in den grond op een „diepte van 240 voeten een steenlaag ontdekt, „welker substantie alle kenmerken draagt, dat „zich daar steenkolen onder kunnen bevinden, „omdat genoemde steenlaag ijzererts bevat, wel- „ke veelal de steenkolen vooraf gaat. De burgerlijke stand van Schagen anno 22 Oc tober 1857 luidde als volgt: Ondertrouwd: 16 Oct. Cornelis Land man, j.m., met Maartje de Vries, j.1. Overleden: 16 Oct. Trijntje de Vries, Oud 4 j. en 9 m.; 18 Oct. Trijntje Eriks, oud 8 m. In de advertentierubriek ontdekten we inmid dels de eerste verkooping, welke ontdekking geen moeilijkheden opleverde, daar het aantal adver tenties bij deze 4de uitgave was gestegen tot 2.... zegge twee. Bedoelde advertentie luidde als volgt, men lette op de stijl: Men is van meening. om op Maandag, den 16den November 1857, des voormiddags, ten elf ure, ten huize van JACOB BERGER, kastelein aan het Zand ln de Z ij p e, ln het openbaar te verkoopen 41 PERCEELEN LAND. waaronder uitmuntend KLAVERLAND, te zamen groot ongeveer 337 Bunders; met het daarbij zijnde GEBOUW; alles staande en ge legen in het westelijk gedeelte van den Anna Paulownapolder. Breeder bij Biljetten aangewezen. Nadere in- formatlen zijn te bekomen ten kantore van de Notarissen S. A. MORAAZ te Alkmaar en Abr. P. de LANGE te Schoorldam, alsmede bij den heer J. L. T. GRONEMAN aan het Zand in de Z ij p e. We hebben helaas nergens kunnen vinden hoeveel het land had opgebracht. Dit zou zeker wel interessant geweest zijn in vergelijking met de huidige landprijzen. MARKTOVERZICHT. Het weer was lang niet aanlokkelijk. Donderdag morgen. Het liet zich ook wel aanzien dat handel en aanvoer op een van de grootste koemarkten in 't, jaar, niet zouden meevallen en toch mogen wij eigenlijk nog niet klagen. De goede rijpe vette koeien gingen er nog wel uit voor een behoorlijken prijs, tot 32 ets. kon er geno teerd worden. De duurste koe bracht, f 275.op, af komstig van den heer G. Blaauboer, Vennik bij Ha ringhuizen en werd gekocht door slager C. Kaan te Anna Paulowna; het was een kolosaal beest, naar schatting pl.m. 950 pond. De handel in kalf- en geldekoeien was trekkend, deze werden soms voor heel lage prijzen verkocht; voor f 150 had men al heel wat te vertellen. Er waren nogal veel pinken aangevoerd; de handel was stug; er waren er van 40—140 gld, maar f 40 is dan toch ook al heel weinig. De handel in stieren was ook lang niet naar

Schager Courant | 1932 | | pagina 10