SCHAGER HANDELDRIJVENDE EN 1NDUSTR1EELE M1DDENSTANDS- VEREENIGING. Theater Igesz. Eerste steenlegging voor den Openbare Lagere School. STT eelrurTooml wensch, de allerzwaarste bracht f 120 op. Deze beesten gelden den laatsten tijd zeer weinig. De graskalveren werden genoteerd van 2010 gld.; één was er verkocht voor f 18 en êcn van f 45, maar die van f45 geleek wel een pink. Deze dieren gelden ook langer hoegenaamd niets. De afzet voor de boeren is lang niet schitterend. Van de nuchtere kalvcre^ was ook weer af, handel stug. De handel in oude slachtschapen was iets beter, 10—18 gld. Overhouders stug; in vette schapen was nog wel wat in te doen. De duurste, f21, kwam weer op naam van den heer R. Bakker to Wieringerwaard, gekocht door den bekenden schapenkoopman G. van ^Vieringen te Alkmaar. Bokken en geiten niet aangevoerd. De biggen en schrammen hooger genoteerd bij de vorige week, maar de handel was toch niet druk, aan den stuggen kant. Weinig vette varkens aangevoerd, men zou gedacht hebben dat de prijs hooger zou zijn. maar het tegen deel bleek, goedkooper en een stuggen geest. Op de paardenmarkt was niet veel drukte, er waren weinig paarden aangevoerd. Dat gaat in den regel zoo: groote koemarkten, kleine paardenmarkten. De handel op de kippenmarkt was gewoon. Op de fokveemarkt waren aangevoerd 70 stierkél- veren, 4 kuikalveren en 6 pinken. Br heerschte wei nig handel. Het duurste stierkalf werd verkocht voor f 110.—terwijl de heer W. v. d. Oord van Barsinger- horn er een verkoopen kon voor f 120—, maar deze wilde hem houden voor zijn boerderij. In kuikalveren was niets geen handel, eveneens in pinken. ONTSLAG GEVRAAGD. De heer P. Raat Dz., alhier, directeur van het eier- veilingbedrijf, heeft als zoodanig tegen 1 Januari a.s. ontslag gevraagd. De algemeene vwitadering van deze verecnlflns ww-d Vrijdagavond gehouden In het lokaal van Mevr. Wed. Jb. Blaauboer aan de Markt. De Voorzitter, dc heer Ch. H. Th. Schmalz opent de niet druk bezochte vergadering en betreurt het dat de opkomst niet grooter is. We leven in een tijd van ma laise. onze gemeente maakt het centrum uit van een landbouwende bevolking en waar het tegenwoordig den landbouw niet naar den vleeze gaat. zal ook de midden stand daarvan den terugslag ondervinden. Maar wij mogen niet bij de pakken neerzitten, doch dienen te doen. wat een nijvere middenstand behoort te doen. Spr. wekt daar den middenstand toe op. De notulen worden door den 2en secretaris, den heer K. S. Leguit gelezen; ze worden onder dankzegging goed gekeurd. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter mede, dat tot zijn spijt de winkelweek niet Is doorge gaan, de besprekingen in de vergadering der commissie konden niet vruchtdragend zijn. Voor volgend jaar zul len alle krachten worden ingespannen door het bestuur om een ■winkelweek te krijgen, mede in verband van de herdenking van het 59-jarig bestaan van de Harddrave- rijvereeniging en het 40-jarig bestaan van de Paaschten- toonstellingsvereen igi n g Voorts doet de Voorzitter nog verschillende mededee- lingen, o.a. dat het afhalen van poststukken voortaan niet meer dient te geschieden tusschen 1 en 2 uur. doch voor half één. De verschillende Ingekomen stukken geven geen aan leiding tot bespreking. Aan de Schager leesbibliotheek ia weer een subsidie vm f 10 verleend. Bij hét 75-jarig bestaan van de Scha ger Courant is een bloemstuk aangeboden en heeft het Dag. Bestuur de redactie en directie gecomplimen teerd, omdat de pers, in deze de Schager Courant voor onze vereeniging van groote beteekenis is. Een dankbe tuiging voor de blijken van belanestelllng is ingekomen. Naar aanleiding vnn een circulaire van den Kon. Ned. Middenstandsbond heeft het bestuur een commissie van onderzoek samengesteld, met tank een onderzoek in te stellen naar de schade, die men door de Zondagssluiting heeft geleden. Uit de mededee'.ingen van den heer Leguit blijkt, dat van de 20 zakenmensehen slechts door 3 personen antwoord was ingezonden. Het resultaat was dus poover en het bestuur stelt dan ook voor de cir culaire voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. Wat de actie tot verlaging van de personeele belas ting betreft, wordt aangeraden om voor volgend jaar een algemeen© actie op touw te zetten. Door tot nu toe gevoerde actie Is een ontheffing verkregen tot eren ge zamenlijk bedrag van f 237.77. Mededeeling wordt gedaan van de adressen, die het bestuur gezonden heeft inzake de postbestelling en de uren van openstelling van het postkantoor. Het resul taat is bekend. Ook is getracht om de postverzending naar de Wieringermeer via Kolhorn verzonden te krij- - gen, inplaats van over Den Helder, en hoewel nog geen resultaat is verkregen, zal het bestuur waakzaam zijn. Als we door den berg ingekomen stukken heen zijn, volgt Rekening en verantwoording van den eersten penningmeester, den heer C. Roggeveen Cz. De Handelswinteravondsohool mag zich verheugen over een groote deelname, dit jaar moet de eerste klas gesplitst worden. De rekening wordt goedgekeurd, onder dankzegging aan penningmeester en commissie van on- zoek. De cursus voor winkelpersoneel gaf een nadeelig saldo van f 86.33. Helaas kon dit jaar de cursus wegens ge ringe belangstelling niet doorgaan. Ook deze rekening wordt goedgekeurd. De heer G. Kouseband brengt verslag uit over den Middenstandswoningbouw. Het afgeloopen jaar was gunstig. Het winstsaldo bedroeg f 314.53, welk bedrag aan de reserve wordt toegevoegd, waardoor dit fonds stijgt tot f 1739.49%. Conform het advies der commissie wordt de rekening onder dankzegging goedgekeurd. Tot leden van de commissie tot nazien van- de reke ning woningbouw worden benoemd de hoeren Houtlos- ser, van Weelde cn van der Hoven; voor de rekening van de handelswinteravondschool de heeren Brugman en van Silfhout. Van den heer Joh. Rotgans was een uitvoerig schrif telijk verslag ingekomen van het Mlddenstandsrongres. Het uitmuntende verslag verkrijgt een hartelijk applaus en den verslaggever den dank van den Voorzitter. Vervolgens wordt door den Voorzitter ter sprake ge bracht het voornemen tot opheffing van het kanton gerecht te Schagen en de anrondtsementsrechtbanlfl te Alkmaar. Spr. deelt mede, hoe met de Kamer van Koophandel en andere winkeliersverenigingen actie is gevoerd, een motie is aangenomen, .waarin met klem wordt aangedrongen, niet tot opheffing van de arron dissementsrechtbank te Alkmaar en het kantongerecht te Schagen over te gaan. Ook in eigen kring wordt de actie gevoerd. Ook do Vereeniging van advocaten heeft gerequestreerd. Algemeen wordt goedgekeurd t.a. v. de opheffing van de arrondissementsrechtbank ook een telegram aan de Tweede Kamer te zenden, waarin op behoud wordt aandgedrongen. Wat de voorgenomen opheffing van het kantonge recht te Schagen betreft, wordt betoogd om de actie voor behoud vooral niet minder te doen zijn, dan die voor behoud van de arrondissementsrechtbank. Aan den Kon. Ned. Middenstandsbond is steun ver- zocMt en toegezegd. Besloten wordt om een verzoek tot behoud van het kantongerecht te richten tot den Mi nister en alle leden' der Tweede Kamer. De R.K. middenstanc'^g reer.iging „de Hanze" heeft zich bereid verklaard a;.n dit adres adhaesie te betui- j gen, terwijl adhaesiebetui&ing is verzocht aan Alge- meen Belang. Door den Voorzitter zal bovendien nog een bespreking met den Burgemeester worden aange vraagd, opdat het gemeentebestuur, daarbij wellicht gesteund door de omliggende gemeentebesturen, even eens de actie ter hand neemt. De marktstalletjes. Door den heer Van Weelde wordt bij de rondvraag nog eens ter sprake gebracht de plaats van de markt stalletjes. Niet alleen dat ze, doordat ze tegenwoordig aan beide kanten van de Gracht staan, het verkeer langs de Gedempte Gracht belemmeren, maar tegen woordig nemen ze ook wel het trottoir in beslag. Over dit onderwerp ontstaat een geanimeerde be spreking. Wordt daarbij eenerzijds betoogd dat door den raad was besloten, als plaats voor de marktstal letjes aan te wijzen de Gedempte Laan, een terrein dat toch ook in het brandpunt der gemeente ligt, ander zijds doordeelt men, dat door de aanwezigheid van die stalletjes, de aantrekkelijkheid van de markt wordt verhoogd en wordt het bijv. niet in het belang van de markt geoordeeld, dat de eierveiling aan het einde van de Laan is. Deze spreker oordeelt dat het gemeente bestuur niet alleen de belangen van de winkeliers in acht heeft te nemen, doch ook het belang van de Schager markt. Gevreesd wordt dat als de marktstalle tjes uitsluitend de Gedempte Laan als haar plaats toe gewezen krijgen, het aantal stalletjes zal verminderen, wat het bezoek aan onze gemeente niet zou bevorderen. Het resultaat van de bespreking is, dat algemeen wordt geoordeeld, dat de trottoirs vrij dienen te blijden en het verkeer over de Gedempte Gracht niet mag be lemmerd en het daarom aanbeveling verdient de stal letjes aan één kant van de Gracht toe te laten. De Voorzitter zal de kwestie nog eens met den marktmeester bespreken. Door den heer Kruit wordt gewezen op de water plas in het Heerenbosch, een toestand die eventueele gegadigden tot bouwen zal afschrikken. Opgemerkt wordt dat dit terrein een particulier ter rein is. Hierna volgt sluiting. Op het witte doek komen deze week twee interes sante films, n.1.: Kleine Inge en haar drie vaders en De Wrekende Schaduw. Op de eerste film zien wij hoe drié jongens. Bob, Fred en Hans op een wandeltocht zijn. Bob is de ver wende zoon van een groot industrieel. Hans de eeniee van den grondbezitter van Schonelang en Fred de neef van Tante Nellv. Opeens hoorden zij gehuil van een kind en als zij komen aanrennen, vinden zij een doode vrouw op het bergpad, terwijl een huilend kind er naast zit. Met het kind gaan ze naar den dominee van het naastbiizijnde dorpje. De vrouw wordt her kend als de weduwe van een arbeider uit een ander dorp. De drie jongens vinden het lot»van het lieve meisje al te hard on zij hesluiten na een telefoonge sprek met hun ouders het meisje als gezamenlijk pleegkind aan te nemen. Jaren Jator is Inge Rings-Paulsen-Kraft een van de ondeugendste bakvisschen van de kostschool en me; nige zucht wordt door haar vaders geslaakt als zij klacht op klacht krijgen en rekeningen van ingegooi de ruiten moeten betalen. Toch besluiten zij alle drie naar de kostschool te gaan als Inge haar eindexamen doet en als ze daar hun pleegdochter na al die jaren terucr zien. zijn alle klachten vergeten en hebben zij slechts verliefde zuchten voor de schoonheid van kleine Inge. Na het examen, waarbij Inge niettegenstaande haar streken als eerste slaagt, willen ze haar alle drie meenemen. Bob vindt dat slechts het oude familieslot Rings oen passende omgeving biedt: Hans meent echter dat ze op Schonelang veel beter zal opgroeien en ten slotte vindt Fred dat een meisje slechts onder leiding van tante Nelly tot een flinke huisvrouw kan op groeien. De dominee weet echter raad, eerst zal Inge een maand met Bob meegaan, daarna met Hans en tenslotte een maand met Fred. Aan het einde der drie maanden zal ze zelf beslissen, waar ze het liefst wi' blijven en welke der drie haar man zal worden. Dc lezer voelt wel dat allerlei verwikkelingen en zotternijen het gevolg zijn en dat men hartelijk kan lachen voor het oogenhlik der keuze daar is. Inge weet nog niet wie te kiezen en dominé brengt raad: het zal door Inge geblinddoekt worden gedaan. Hans wordt gekozen, omdat Inge nog een beetje zien kon. Een gelukkig jaartje is het gevolg. „De Wrekende Schaduw" is een 5-acter vol sen satie, met don Duitschen herdershond Klondyke in de hoofdrol. Het is een film met een rooversoverval van de bankbeambte James Hamelton, die zijn geld wordt ontstolen, met als gevolg dat hij zelf voor den dief wordt gehouden en veroordeeld wordt tot dwangar beid. En in den loop van de actievolle geschiedenis die ons op het Witte Doek wordt vertoond, zien "wij hoe de hond als de Wrekende Schaduw optreedt en deze tragedie brengt tot een gelukkig einde. BOOG WOUT) De kroosschouw, uitgeschreven door de Banne Hoog woud en Aartswoud op 21 October, is wegens te hoo- gen waterstand uitgesteld. AARTSWOUD. Donderdagmiddag had alhier de eerste-steenlegging voor de Openbare Lagere School plaats. Wij merkten hierbij op wethouder Schilder, de raadsleden Ham, Eossen, Glas en Klaver, Bestuursleden van Volksonder wijs en Volksmln, het onderwijzend personeel, de heeren Maij en Goosen en Mej. Bartels, den architect Saai, opzichter Bart, de aannemers Klein en Nierop met hun personeel. Ook alle schoolkinderen stonden netjes opgesteld. Planken waren gelegd en geschilderd. Kalk- bakje en troffel stonden gereed. Alles was tip-top in orde. De plechtigheid werd verricht door Burgemeester Hoogenbooin, die hierna de volgende rede uitsprak: Het is mij een waar genoegen hedenmiddag den eersten steen van deze school te mogen leggen. En wanneer wij dan nu hier staan bij de fundamenten der nieuwe school, dan gaan we onwillekeurig met onze gedachten terug naar de oude school, die er eerst op dezelfde plaats gestaan heeft. Eerst moest de oude school worden afgebroken om plaats te" maken voor de nieuwe. Hier is afgebroken maar er wordt wat nieuws voor in de plaats gegeven. Hoeveel breekt de mensch ook figuurlijk niet'af, zonder er iets anders voor in de plaats te geven. De oude school verdween. Laat men niet denken, dat het niet noodlg was, dat die ver dween en laat men er niet te veel aan hechten, dat de fundamenten nog stevig waren en het hout nog goed, de school zooals die als gebouw was, kon niet meer mede. De omgeving, waarin iemand moet werken, de school, waarin de kinderen moeten leeren, waarin hun de eerste levenslessen moeten worden aangebracht, waarin zij voorbereid moeten worden voor het maat schappelijke leven wat hen te wachten staat is van grooten invloed ook voor de vorming van het karakter. Probeer een kind orde, reinheid, netheid bij te bren gen in elne omgeving, die zich daarvoor niet leent, kans om daarin te slagen zult ge niet hebben. En toch zijn deze drie dingen de meest noodzakelijke om een goeden grondslag te hebben om vruchtdragend onderwijs te ge ven. In Aartswoud gaat het met de school steeds voor uit. Verschillends Inreonens herinneren zteï de «hooi achter de kerk nog. Sommigen hebben er zelfs nog school gegaan. Toen kwam de andere, voor dien tijd een mooie school, maar zooals allea deran d. elschen waaraan acholen moeten voldoen ook. En hier aal nu eenc school verrijzen die aan alle tegen woordige elschen des tijds aal voldoen, zelfs de douches worden niet vergeten. Er komt dan gelegenheid voor school baden en daarbij stel lk mij voor. zal ook aan de inwoners van Aartswoud gelegenheid gegeven worden van die baden gebruik te maken. Een nieuwe sitoool dus hier en tevens wordt er een ander sociaal belang, de hygiëne mede gediend. En dan is hier eon woord van dank .op zijn plaats aan den Inspecteur van het Lager Onderwijs, den heer Dun, voor zijn kalme en bezadigde manier, waarop hij tot dezen bouw heeft medegewerkt. Hij was er reeds lang van overtuigd, dat het zoo niet ging, en met zaoh- ten drang, zoo ongemerkt heeft hij het in deze richting gestuurd. Ook den architect, den heer Saai wil lk een woord van dank brengen voor zijn plan. Bij de vele gebouwen, die er in Westfriesland staan komt er nu nog een van hem, dat Aartswoud tot 6ieraad zal strekken. Van de 48 inschrijvers voor het werk waren de heeren Nierop en Klijn degenen, aan wien het werk werd opgedragen. De energie, waarmede zij begonnen zijn, belooft veel voor de voltooiing van het gebouw, dat afgeschilderd cal worden door den heer Glas. Ook een woord van dank aan de aannemers, voor de wijze, waarop zij bij na het geheele werk laten verrichten door de ingeze tenen dezer gemeente. En al dit werk had niet kunnen geschieden, wanneer niet U Raad van Hoogwoud, de benoodigde gelden daarvoor had beschikbaar gesteld en die plannen niet had goedgekeurd. Het besluit van U. genomen in de vergadering van den 26 April 1932 was een gewichtig besluit, maar gij hebt gezien wat gebeuren moest en ik hoop en ik ben er van overtuigd, dat gij die beslis sing nooit zult betreuren. U mijnheer May. krijgt een nieuwe school om Uwe krachten te ontplooien. U komt met uw personeel te werken in een prettige omgeving. Onderwijst onze jeugd, brengt de kinderen die kundigheden aan die zü noodig hébben, toont dat een dorpsschool niet achter behoeft te ataan bij een stadsschool, maakt van Uwe leerlingen, ieder in eigen kring, nuttige leden der maatschappij en dan zal deze stichting aan de roeping voldoen, tot welzijn van de tegenwoordige jeugd van Aartswoud. Hierna weiden eenlge kiekjes genomen. Ur^lJ' schoolkinderen allen twee chocoladereepen Op oltnoodiging van den Burgemeester vereenlgden al- LAN G E N D IJ K Men deelde ons mee, dat er den laatstcn tijd noR al eens diefstallen worden gepleegd van producten, die nog op de akkers staan. Zoo ^den we van ge- stolen uien aardappelen, kool, erwten, liet is maa 'te hopen, dat de politie de daders °P het sj^r w^et te komen want voor hen, die al met moeite het nooia boven water weten te houden is het weghalen van nroducten die nog wat geld opbrengen, nog een ern stige strop bij al de moeilijkheden, die ze reeds doer- maken. Te St. Pancras bleven bij een verkoopingvan tuinbouwakkers, deze week gehouden. onverkocht. Die nog vericocht werden, b^achten1J\"J" zen op, ver beneden die, welke een paar jaar geleden werden besteed. Zijn de mededeelingen juist, die het Tweede Ka merlid Van den Heuvel deze week in een openbare vergadering deed met betrekking tot den inhoud van de te verwachten Steumvet voor den tuitóouw dan zou voor de tuinbouwers, aangesloten bijl de \eilin gen der L.G.C. en Noordermarktbond een bedrag van f 800.000 voor iedere veiling beschikbaar komen. Dit zou dus meer zijn dan wat tot nu toe aan rentel°°ze voorschotten aan die tuinbouwers werd verstrekt. OUDKABSPEL. V.CJ.R Donderdagavond hield de afd. Langendyk van den VCJ.B. een bijeenkomst in de consistoriekamer, wa als spreker optrad Ds. van Dijk uit Oudkarspel. Nadat de voorzitster. Mej. Truus Tuin. een welkomst- woord gesproken had. en de aanwezigen het oude bondslied „Frlsch els de morgen hadden ge zongen. gaf zy het woord aan den spreker van dezen a%Dezè had tot zijn onderwerp gekozen: „De werkelijk- held der idealen". „WD zijn", aldus Ds. ven Dijk. „de bouwers van den tijd die op de pulnhoopen ven het verleden, bezig zijn de 'toekomst te bouwen, daarbij geholpen door on. loof. dat zegt, dat de werkelijkheid van het leven alleen in zooverre werkelijkheid is. als het Ideaal daar in leefri De tijd Ie niet alleen voor ons. de verwoester ven vele illusies, zij eischt bovendien nog, dat wrj mee zullen bou- wen aan hetgeen eens komen zal. Illusies zijn levensdroomen, dikwijls luchtkasteelen, die onverbiddelijk gedoemd zijn teloor te gaan, die met hun heengaan, tot bitterheid kunnen stemmen maar tegelijk het zaad kunnen zijn, waaruit de werkehjkheden der toekomst, eenmeal omhoog zullen stijgen. Droomen zijn niet altijd bedrog. Iedere groote sohepplng op het gebied ven kunst of teohnlek wordt geboren uit den droom, die er aan voorafgaat. Zoo droomde Jezus van het Godsrijk op aarde, dat zal oprijzen uit het onderbe wuste, het eeuwige, goddelijke ln den menseh. Idealen groeien uit Illusies, uit droomen, waarvan er velen moe- ten vergaan, alvorens de vrucht ven het ideaal er uit kan voortkomen. De worsteling van den mensch ls dan ook. om uit zijn Illusies zijn ideaal te leeren kennen Het gaat zoo dikwijls boven de menschenzlel uit, maar de fantasie le de groote drijfkracht van ona leven; zy is het die ons tot het Ideaal omhoog voert, en die ons de nieuwe eohept. Met fantasie bezielen wij de levenser varingen. en daarmee wordt het Ideaal geboren dat als werkelijkheid in ons hart gaat leven. Zooals to Less ngs verhaal over de drie ringen (Nathan der Weisel hij de erfgenaam is der waarheid, die weet te gclooven in de kracht der liefde, die da hem geschonken ring uitstraalt, zoo bewijst ook de bezitter ven het ware geloof, de echt heid daarvan door de liefde, waarmee hij dat geloof weet te bezielen. God. die Zijn waarheid, als de vader ln Lessings verhaal, de ringen aan zijn zoons, aan de menschheid naliet, wil niet, dat het eene kind boven het andere zal staan. Zoo is Iedere godsdienst de waar heid voor den belelder, als hij zijn geloof door bezieling levend weet te maken. Tijdelijke illusies kunnen het zaad zijn, waaruit het eeuwige ideaal geboren wordt. Zij mogen niet geschei den zijn van de werkelijkheid in het dagelqksch leven, maar zij onderscheiden zich daar wel van. Illusies zijn verbonden aan het persoonlijk leven, idealen gelden de menschheid; illusies zijn de vormen waarmee men omhoog stijgt, naar den top van den berg waar ons het ideaal onbereikbaar opstijgt. Toch ie het werkelijkheid voor ons, want al vech tend ondervinden wij den zegen ervan voor ons ge- moed; el gelukt het ons niet het hoogste tot over winning te brengen, het heeft als werkel«kheldln ons geleefd en ons met zijn zegen verrukt. Wij zeggen het Albert Schweltze na: het zaad dat sterven wil, brengt vrucht voort - dertig-, zestig-, honderdvoud. Ds Van Dijk maakte zijn betoog voor ons nog aan trekkelijker. door dc schoone Parsival-sage, die hij ter vergelijking aanvoerde. 7<vr?de In de kleine pauze die er gehouden werd. zorgde Mej. Tuin met een van de leden voor de thee en na aflnrm der lezing van Ds. Van Dijk. bleek t vruchtbare nabesprekingen, hoezeer zij de instemming der toehoorders had verworven. Jammer, dat mede door het slechte weer, de opkomst niet zoo groot was, als een dergelijke onvergetelijke avond zeker verdiend had. Wij hopen, dat bij een vol gende gelegenheid zal blijken, hoe zeer deze avonden gewenscht zijn, niet alleen door de jongeren, maar ook door de ouderen. In haar slotwoord herinnerde Mej. Tuin nog aan den Bondsdag van 9 November, en merkte zij op, dat de V.C.J.B. iederen Donderdagavond in de consistorie kamer van Noordscharwoude bijeenkomt en er zeen veel prijs op stelt, nieuwe gezichten te zien. Dinsdagavond om 7 uur komt de Gemeenteraad in openbare Raadsvergadering bijeen. Een dezer dagen is van mej. v. H. een actetasch van haar rijwiel ontvreemd, toen zij dit te Alkmaar voor het Warenhuis gestald had. Bij de politie is aan gifte gedaan. NOORDSCHARWOUDE. Zondagmorgen spreekt voor het Instituut voor Ar beidersontwikkeling A. P. H. van Duuren over het onderwerp: „Heftige beroering in Goederen- en Gel wereld en Socialisme". De bijeenkomst wordt gehou den in Concordia. Voor het vervolgonderwijs der O. L. School heb ben zich 10 leerlingen opgegeven, zoodat deze cursus hoogstwaarschijnlijk wel zal doorgaan. ZUIDSCHARWOUDE. Het verbeterde gemaal van den polder Geestmer- ambacht is officieel in gebruik gesteld. Het stoomge maal is veranderd in een met twee Dieselmotoren, waardoor de capaciteit nog aanmerkelijk is opge voerd. We vernamen dat de Commissaris der Koningin gistermorgen een kort bezoek heeft gebracht aan de 4 Langendijker gemeenten en St. Pancras. Het orgel in de Ned. Herv. Kerk alhier is ge heel vernieuwd door de firma Flentrop te Zaandam. A.s. zal nu een orgel-concert worden gehouden, dat ongetwijfeld veel belangstelling zal wekken. NIEUWE NIEDORP RADIO-OORLOG. Zooals in meer plaatsen het geval is, wordt ook hier een actie gevoerd, om te komen tot verlaging van de abonnementsgelden der Radio-centrale. Om hier toe te komen, is door een tweetal vrouwen, de dames K. een lijst bij de abonné's ter teekening aangeboden, waar mede deze zich voorstellen te komen tot een abonne mentsprijs van f 1.25 per maand. Natuurlijk zullen zij verscheidene handteekeningen krijgen. Minder betalen mag niemand tegen zijn. Een handteekening op bedoelde lijst houdt echter, zoo als wij naderhand vernamen, meer in. Namelijk, dat als de centralehouder niet in deze bewilligt, om te verlagen tot f 1.25, men zich tevens verplicht niet te betalen en ln hoogste instantie de radio te laten afsnijden. Of alle teekenaars op de lijst zich dit bewust zijn, is niet zeker. Door de dames wordt tevens beweerd, dat er met den houder der oentrale op een andere manier niets valt t« bereiken. Naderhand bleek ons echter dat bedoelde dames toch wel wat voorbarig zijn geweest. In beginsel was namelijk een commissie benoemd, uit gaande van de vereen, van arbeiders Radio-amateurs, om met den centralehouder te onderhandelen. Een dag werd bepaald, wanneer besprekingen omtrent een en ander zouden plaats hebben ten huize van den centrale- houder. Niettemin gingen v.n. dames reeds eerder met de lijst aan den loop, zonder af te wachten, welke regeling er tot 9tand zou komen. Of dit nu de manier, is, is wel wat twijfelachtig. In ieder geval had toch de bijeen komst met de commissie behooren te worden afgewaoht Met het doel van deze commissie waren zij toch bekend. Uit een onderhoud dat wij met den centralehouder hebben gehad, bleek ons echter, dat deze in 't geheel niet onwillig is, en tegenover de commissie een tege moetkomende houding heeft aangenomen. Dat hij met de dames op deze zaak niet verder wenschte in te gaan, ligt wel wat voor de hand. O.m. is hij bereid een rege ling te treffen in overleg met de commissie, om voor hen die hiervoor in aanmerking komen, reductiebonnen te verstrekken van f 0.50 tot f 1 per maand. Wat toch zeer zeker een stap in de goede richting kan genoemd worden. Ongeacht of deze daar is noodig geweest, kan ons inziens een afbraakpartij zooals deze in een onzer na burige gemeenten is toegepast, hier als overbodig wor den geacht. Donderdagavond is in een bijeenkomst van boeren en tuinders besloten, om een Boerencomité op te rich ten. Als leider werd gekozen de heer Ham. Tezamen met nog eenige andere heeren, zal de actie te Nieuwe Niedorp verder worden uitgebreid. WIERINGERWAARV Het bestuur van de afd. Wieringerwaard van den Bond voor Staatspensionneering is voornemens in de 2e helft van November, waarschijnlijk den 20sten, haar eerste propaganda-avond te houden. Alsdan zal ver toond worden de nieuwe bondsfilm „Oud en Arm", toe gelicht door een bondsspreker. Tevens zullen ook dien avond de Westfriesche voordrachtkunstenaars Jasper en M&raike optreden. Voor den tweeden avond In Januari hebben de oud leden van de propagandaclub D.E.V. hunne medewer king weer' toegezegd. Opgevoerd zal dan worden het mooie tooneelwerk: ,,'t Vlindertje van Jaap v. d. Poll en Henri Borel." HEERHÜGOWAARD Woensdagavond werd de heer A. Kwantus, oud me- teropnemer-geldophaler van het G.E.B., door den bur gemeester als blijk van waardeering voor de diensten den gemeente bewezen een gouden regelring overhan digd. Z.E.Achtb. noemde den heer Kwantus een dier geluk kige menschen, die tot op hoogen ouderdom hun kwiek heid weten te bewaren, en die door jovialiteit in den omgang bij ieder graag zijn gezien, zelfs als zij om de dubbeltjes komen. Hij hoopte dat de heer Kwantus nog lange jaren in zijn vriendelijke woning van het leven zou genieten, een welverdienden rust zou doormaken, waarop zijn trouwe plichtsbetrachting hem zeker wel een soort van recht had gegeven. Hierna nam de voorzitter der lichtcommissie, de heer Tromp, het woord, die zich aansluitend bij de woorden van den vorigen spreker, verzekerde dat de herinne ring aan den bij iedereen in de Waard bekende casseer- der van het bedrijf, bij hen steeds zou blijven leven, als zijnde naast een plichtsgetrouw ambtenaar, tevens een aangenaam mensch. Het totaal aantal ingeschrevenen bij de arbeidersbe middeling bedraagt momenteel 61. In verband met het ln de Raadsvergadering van den lOen October beslotene omtrent een baggerregeling met subsidie hebben zich reeds een dertien-tal landeigena ren aangemeld, die genegen zijn een bijdrage te geven. Vrijdagmorgen zakte de met brandstof beladen auto van den heer Kreb alhier door de brug van den heer G. op de Buurt. Doordat het bovenstel op den wal en balken bleef steunen, werd voorkomen dat dit ongeval van ernstlgen aard was.

Schager Courant | 1932 | | pagina 11