TERUG IN HOLLAND. Zaterdag 22 October 1932. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9163 EEN TRIP NAAR DE BRITSCHE HOOFDSTAD. Hittegolf-impressies op k a r n e m e 1 k-d i e t. De dame' die zich Bancroft noemde Zenuwachtig, Slapeloos en Overspannen Avonturen van twee afgestudeerde H.B.S.=ers. (Slot.) HET verzamelde rund-, pluim- en ),knor"vee zorgde er voor dat de trekkers bij zevenen geen pogingen meer konden wagen zich nog eens om te draaien. Te zeer was de lucht vervuld van het gekraai, ge loei en geknor van de „trekkers" die buiten of in een ander deel van de boerderij hun tenten hadden opgeslagen. Op het slaapzaaltje stonden typische waschkasten. Deze waren van een oud schip gesloopt. Op zeer eigenaardige wijze moet men zich van deze schceps- inventaris bedienen. We gaven de voorkeur aan het wasschen bij don regenbak. In de stralende morgenzon was het een verrukking om het hoofd tot de schouders in een emmer ijskoud water te steken. Het ontbijt daar in Yerseke was meer dan stevig en zou ons minstens tot des middags een uur of drie van maaggeknor bevrijd houden. Om haif tien ongeveer hadden we alles ingepakt en waren we gereed om op te stappen. In het Hcrbergsboek moesten we nog even een let tertje schrijven. Er zijn Jeugd-Herbergen waar het een moeilijke kwestie is om iets behoorlijks in het Her- bergboek te schrijven. Maar in Yerseke kwamen de oprechte woorden van lof spontaan naar voren. Natuurlijk moest een Duitscher het Herbergsboek weer misbruiken om aan z'n politieke voorkeur lucht te geven: Für Hitier, für Freiheit, für Arbeit und Brot, Deutschland erwache und Juda den Tot. Dergelijke dingen treft men tegenwoordig meer dan eens aan in de .Teugd-herbergsboek. Het wijst er op hoe het nationaal-sorialismc vooral de studeerende jeugd van onze oostelijke naburen wortel heeft ge schoten. Enfin, het was schitterend weer toen we de Jeugd- Herberg verlieten. Over Krabhcndijke kwamen we op den hoofdweg die ons Zeeland uitvoerde. Zeeland heeft op ons een goeden indruk achterge laten. Het warme weer maakte dorstig. Het was dan ook met meer dan gewone belangstelling dat we uitkeken naar melkbussen en melkzaken. Onderwijl passeerden we den beruchten overweg bij Billand Bath en hobbelden over een erbarmelijk stuk „kinderhoofdjes". Bij de Scheldedam werd het geluk kig beter. UHks en rechts 'strekt zich daar do Schelde uit ï.i ffbeger* eeuwen lag daar ook land. Het zeewater zit nog stcods onder de Zeeuwsche eilanden te wer ken. Dat komt omdat de ondergrond uit verschillen de lagen bestaat, waarvan er sommige zeer poreus zijn. Deze poreuze lagen nu spoelen weg, waardoor het land daalt. Zoo verklaart men het „verdrinken" van het land van Saaftinge en het land van Zuid- Bevcland. Hierover behoefden wij ons niet ongerust te makem De Scheldedam die Zeeland sinds 18G7 uit haar isole ment verlost en sinds 1915 een rijweg draagt, zag er vertrouwenwekkend uit. Tegen twaalf uur bereikten we Bergen op Zoom. In de omgeving van deze plaats is het prachtig. Bosch partijen, afgewisseld door groote aspergecultures, vormen een treffend landschap. In Bergen op Zoom verwerkten we eerst wat ijsco's. Door Noord-Brabant. Veiligheidshalve vroegen we aan den ijscovcnter hoe bet zat met dat provinciale weggeld dat in Noord- Brabant van alle gebruikers der provinciale wegen geëischt wordt. De man vertelde dat er inderdaad op toegekeken werd. Voor vreemdelingen waren echter gratis formu lieren verkrijgbaar bij de rijksontvangers, waardoor men van dat weggeld h f2.50 per jaar is vrijgesteld. Het kantoor was tusschen den middag natuurlijk dicht en aangezien we nog een rit naar Rotterdam of Den Haag voor de boeg hadden, besloten we het er maar op te wagen. FEUILLETON. Roman van Norbert Garai. 18. Lord Douglas Davis scheen in het geheel niet te be merken. dat er in het zaaltje een merkbare onrust ont stond. Moeizaam haalde hij uit zijn zak een bundel brie ven te voorschijn, deponeerde deze op de lessenaar voor fcich en terwijl hij zorgvuldig zijn bril van het foudraal ontdeed, vervolgde hij op sarcastischen toon: „Ja, der tig leden der familie Davis schreven mij, dat zij, zeer tot hun spijt, op dat oogenblik niet in staat waren om mij te helpen..." En toen begon hij de brieven voor te lezen, woord voor woord. Toen hij het tiende epistel ten einde gelezen had, stond Lord Drummond op en verzocht hem dringend aan deze pijnlijke scène een einde te maken. Lord Douglas borg de brieven in de achteraak van zijn rok. „Enfin", zei hij, blijkbaar berustend, ,het is ook eigenlijk niet noodig, dat ik den inhoud van eiken brief afzonderlijk meedeel. Zij zijn tooh büna allemaal gelijkluidend. Destijds zou in 'n inmenging in mijn par ticuliere aangelegenheden op prijs hebben gesteld. Maar nu wijs ik die af! Ik ben niemand verantwoording schul dig en ik heb de verre reis van Dundee naar hier on dernomen om jullie dat te kunnen zeggen!" De bijeenkomst dreigde haar plechtig cachet te zullen verliezen. Er vormden zich groepjes, die voor of tegen Lord Douglas partij kozen. Lord Hasting Davis trad op den ouden heer toe. Hij betreurde het ten zeerste hem slechts de linkerhand te kunnen reiken, daar de rechter ergens bij Amiëns was achtergebleven. „Je hebt je er dapper doorheen gesla gen. ouwe brombeer!" zei hij. Lord Douglas op den schouder kloppend. „Je hebt ons allen eens flink de waarheid gezegd. Je dertig motieven waren steekhou dend genoeg..." In een verborgen hoek van de bibliotheek zat Lord Berry, slechts vervuld van één wensch, n.1. zijn vader Het Raadhuis te Halsteren van 1633. Aan de Noordzijde van Bergen op Zoom vertoonde zich een melkventer. Hebt u karnemelk? Nou. Hoeveel wou u gehad hebben? We namen ieder een liter, die in stevige teugen naar binnen ging. We hadden moeite om met een dikke maag, waarin de karnemelk bijna hoorbaar heen en weer klotste, op de fiets te stijgen. Van Bergen op Zoom fietsten we noordwaarts. Prachtige asphalt- en betonwegen gleden onder ons door. Was dat het weggeld soms? In Halsteren, een oud „stadje, .kpii^ép^vp^niet na-s laten een foto te neiheii van .hcj..ra&dhijis' van 163$ en de kerk er achter. Bij verhaal no. 6 stond..het geval reeds afgebeeld, maar wij voegen het hier nog eens aan toe. Zoovele grootscherc en vreemde dingen hadden ons in het buitenland al geimponeerd, maar van dit een voudige degelijke Hoilandsche groepje raadhuisje, kerkje en die boom er bij straalde een weldadige vertrouwelijke gloed af. „Eigen haard is goud waard" en „Oost West, thuis best", lieten zich als nooit te voren voelen. We moesten de sokken er een beetje inzetten. Dies stevenden we op Steenbergen af. In ons eerste verhaal noemden we Zevenbergen abusievelijk Steen bergen. 'n Belangstellend lezer kwam het ons al gauw vertellen, vandaar dat hier de foirt hersteld wordt. Door Steenbergen weer Noordwaarts. In Dinteloord informeerden we hoe laat de boot van Willemstad naar Numansdorp ging. Precies om 2 uur ging er één. De volgende ging om kwart over drie. Het was pre cies half twee en de A.N.W.B. vertelde ons dat, de af stand 9.8 K.M. was. Het moest dus hard gaan. En het ging hard. Wel hadden we er zoo n 60 a 70 K.M. opzitten, maar we waren fit en kiplekker, de wegen waren goed en de wind stond, als hij er geweest is. in den rug. De karnemelk was dan ook heelemaal op toen we met een reuzevaart om vijf voor twee op het bootje stonden. Deels had de karnemelk onze gewrichten vet gehouden: voor het andere, overgroote deel had zij het transpiratieproces ondergang was naar de huid verhuisd. vóór diens vertrek niet meer te ontmoeten. Misnoegd trok hij aan zijn sigaret. De oude heer had hem oip on beschaamde wijze voor den geheelen familieraad gebla meerd. Het was trouwens heelemaal een dwaze geschie denis. Elis had den familieraad bijeengeroepen om af- weermaatregelen fe treffen tegen Nicole Irvine. En wat was het resultaat? Dat allen zich verontwaardigd toon den. Maar niet over haar... over hem! Over hem. den verkwister! Hij had zich 'n ernstige philippica van Lord xiasting moeten laten welgevallen en ook andere leden van het gezelschap hadden zich ^gedrongfen gevoeld hem eens te vertellen, hoe ze over hem dachten... ..Hallo, Berry", hoorde hij plotseling een stem naast zioh. „Waarom zit je hier zoo alleen? Ik heb je al overal gezocht" Berry keek op. Voor hem stond, vroolijk lachend, Lord Baynes Davis, bijgenaamd Baby. „De oude heer heeft je eens flink de waarheid gezegd, ouwo jongen. Nu ik zou het maar niet aJ te zwaar opgenemen. Je moet oude menschen toch ook eens aan het woord laten komen." Hij trok een stoel bij en nam naast Berry plaats. „Luis ter eens even," zei hij vertrouwelijk. „Ik heb twee dagen verlof. Daarna moet ik naar Parijs terug. Doe jij me nu een plezier en stel me eens voor aan je nieuwe zus ter, Berry!" „Ik denk er niet aan," riep Berry woedend. „Die blijft voor ons allen een vreemde. Ik verzoek je dringend daarvan goede nota te willen nemen. Baby!" Baby wierp hem een verbaasden blik toe. Hjj zweeg even. doch bleek niet in staat zijn nieuwsgierigheid .,n^onc*erdrukken. „Ik heb me laten vertellen, dat zij bijzonder knap is, Is ze blond of donker, Berry?" „Als je wilt weten, hoe zij er uit ziet, moet je dat maar Scotland Yard vragen. Daar zuilen ze wel een foto van haar hebben. En als je je missohien ook nog voor haar vingers interesseert... Scotland Yard zal je daarvan ze ker een mooien afdruk kunnen laten zien..." Savages neemt een besluit, Jules Savages vertoefde in Manchester. Zijn berichten dienst functioneerde zoo goed, dat hij nog dienzelfden avond op de hoogte was van het resultaat der in een familieraad gevoerde besprekingen. Een uur later ver soheen bij Mr. Haynes een reporter en de Daily Mail, welk blad in de eerstvolgende ochtend-editie zijn lezers een sensationeel artikel voorzette, dat tot opschrift droeg; Avontuurlijke loopbaan van een actrice. Een brandende zon geleidde ons over het Hol- landsch diep. Dat was maar goed ook, want we waren door en doornat van het transpireeren. Aan boord troffen we twee Engelsche padvinders aan. Ze zouden een trektocht door ons land maken, doch- konden geen woord Hollandsch. Ze verzochten ons in hun boekje op te schrijven, wat ze aan deze of gene boer zouden moeten vragen als ze er de tent wilden opzetten. Gaarne gaven we aan hun wensch gehoor. In Numansdorp raakten we ze kwijt. Zij gin gen door naar Rotterdam; wij zouden zien dat we wat eten kregen. Een bakkerij was gauw ontdekt. Met een witbrood en een bruinbrood gewapend, gin gen we op de zuivelfabriek af. Hier werden we har telijk ontvangen. In de fabriek mochten we ons brood opeten. Het was er heerlijk koel. Er lag een dikke waterslang op den grond, waaruit een appetijtelijke straal water over den betonnen vloer uitvloeide. Wat was er minder eenvoudig om de polsen en armen er even onder te houden! We bestelden een liter karnemelk de persoon. Een half pond boter voor het brood en een halve flesch melk voor „het lekker" na. Maar aan den anderhalven liter, vloeistof moesten we nog een hal ven liter karnemelk toevoegen, alvo rens we voldaan waren. De „braspartij" had ons niet arm gemaakt. We wa ren misschien een gulden samen kwijt. Van Bergen op Zoom tot Numansdorp hadden we 1 op 40 geloopen en als onze „motoren" van Numans dorp naar Den Haag nu maar 1 op 25 liepen, dan zou den we met de opgenomen karnemelk wel in de Sche- veningsche Jeugdherberg komen. Hoe we nog op de fietsen gekomen zijn mag een wonder hoeten. Vast staat dat we bij elk hobbeltje in den weg een soort maagverzakking wnarnamen. Over de Zuid-Hollandsche eilanden gingen we op Rotterdam af. Aan den overkant van Gosschalksoord in IJsselmonde, hebben we een kwartiertje peren zit ten eten en aangezien met „in het veen niet op een turfje zag", reden we voor enkele centen met de zak ken vol verder. In Rotterdam kwamen we langs Waalhavén aan het pont. Na het lappen van een lekke band staken we de Maas over. Het was nog pas vijf uur. De keus tusschen de Rot- tcrdamsche en de Haagsche (eigenlijk Schevening- sche) Jeugdherberg viel ten gunste van de laatst genoemde uit. Zoo doorkruisten we zonder aan te leg gen dc Rottestad. Juist buiten Rotterdam reed een groote vrachtauto, die naar Den Haag ging, ons ach terop. We klopten'gelukkig niet aan doovemans- ooren; we mochten mee! Het was een zeer brutale chauffeur Want op den smallen drukken weg van Rotterdam naar Delft gierde hij er met zijn zcswieler overheen en sneed dc meeste luxe wagens. Het was lang geen pretje op den stootenden laad bak. Een doordringende vischmeel- én kunstmestreuk -ovcrheorschte en de fietsen werkten als lagen ze op rolletjes. We kwamen vrij gemakkelijk in Den Haag. Reeds om zeven uur hadden we de Jeugd-Hcrberg in de Vijzelstraat te Scheveningen te pakken. Eerst moesten we de stank van het vischmeel weg- wasschen. Zelfs in onze kleeren was hij blijven han gen! Op de slaapzaal was het nogal rumoerig Maar we hadden zoo'n gezonde dosis slaap, dat m'n acroba- Een herinneringl Het avondblad van de Times wijdde een artikel van twee kolom lengte aan deze opzienbarende affaire. Het kwam ln hoofdzaak met dat van de Daily Mail over een: slechts het opschrift vertoonde een kleine afwij king, want de Times vermeldde met vette letters in de kop: Van actrice tot lid van den raad van toezicht der Safety Trade Company! Zooals Savages %*erwacht had baarde het roman- tiesch verhaal van het Iersche tooneelspeelstertje. dat uit liefde voor een haar onwaardige tot oplichting ver vallen was. onder het krantenlezend publiek geweldig opzien. Een modern sprookje! Zij was de adoptiefzuster geworden van denzelfden man, voor wie zij indertijd zoo vernederd was. Een dag later vond men de geschiedenis van Lady Nicole Davis in alle bladen, tot welke politieke partij deze ook behoorden. Opgesmukt met vele tragische bij zonderheden. ontsproten aan het fantastische brein van al te actieve reporters, woekerde het verhaal voort in de buitenlandsohe pers, vond ook daar gevoelige lezers en wekte bewondering en afgunst. En zoo kon het gebeuren, dat Berry en Elis overal waar zij zich vertoonden, bestormd werden met nieuws gierige vragen, waarom men Lady Nicole.Davis niet te zien kreeg, of deze jongedame werkelijk over zulke bui tengewone koopmanstalenten beschikte en hoe het dan toch eigenlijk gekomen was, dat zij de adoptiezuster van Berry werd. Het viel niet gemakkelijk op deze vragen te antwoor den. Elis moest tot haar niet geringe verbazing en ver ontwaardiging erkennen, dat haar man er Inderdaad in geslaagd was Nicole in de voorname kringen van Lon den te introduceeren en zij begon den dag te vreezen, waarop zij deze Nicole in de salons zou ontmoeten. Zoo kwam het, dat zij een of andere uitnoodiging eerst dan aannam, wanneer zij een nauwkeurige opgave ontvan gen had, wie tot de gasten zouden betoooren. Berry, bij wien zij herhaaldelijk naar de gedragingen van Nicole, die nog steeds in hetzelfde huis woonde, informeerde, kon haar geen inlichtingen verschaffen. Hij wist slechts, dat zij 's morgens om aoht uur de wo ning verliet om zich naar het kantoor van Savages te begeven. Daar bleef zij dan verder den geheelen dag. Eerst om zes uur 's avonds kwam zij weer thuis. Dat leek er dus veel op, of zij tot de vrouwelijke employé's van het Jules Savages concern behoorde. Berry had getracht hierover iets meer te weten te komen, maar het was bij een poging gebleven. Geduren de de eerste week, dat Nicole bij hem inwoonde, had Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmecren en sterken en Uw slapeloosheid verdrijven. Buisjè 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. tische „bovenslaap" na een kwartier de pogingen om me wakker te houden, staakte. Den anderen dag hebben we rust gehouden. En dat was goed bekeken. Het was zoo warm als het nog nooit geweest was. In de Wagenstraat en op het Spui werden we haast duizelig van de warmte. Op den daktuin van de Bijenkorf was het nog eenigs- zins uit te houden. Een paar ice-cream soda's sloegen in. Trekkers- zuinigheid werd even opzij gezet! Langzaam wachten we het oogenblik af waarop on ze magen zouden beginnen te rammelen. Om een uur of twee kwam het. We -hebben toen een restau rant opgezocht. Biefstuk, groenten en aardappels. Vooral echte lekkere Hoilandsche aardappels. Als een bijzondere lekkernij werden deze lang ontbeerde spijzen ge-, nuttigd. Ondanks de warmte zaten we met winteiv sche élan te bikken! Na afloop van de smulpartij hebben we een lees zaal opgezocht. Hier was het heerlijk frisch en men behoefde zich niet uit te sloven. Er was een schat van lectuur en er stonden meubelen, die heel wat behagelijker zaten dan de harde stoelen en banken van een jeugdherberg. Des avonds hebben we ons weer in het gewone leven gestort. Familiebezoek en kranten lezen. Met een voel je dan dat je in een andere sfeer komt. Toch deed die vertrouwelijk aan. Den anderen morgen om kwart over acht stapten we den Scheveningsche jeugdherberg uit. Tempo tempo! Goed weer schitterend zelfs voor den wind, welge moed en buitengewoon frisch. Geen wonder dan ook dat we de voeten stevig op de pedalen drukten en met een reuze vaart over Wassenaar naar den prachtigen asphaltweg, die langs de duinen voert, reden. Niet zoo hard man, 't is geen aangenomen werkl Beurtelings zenden we dat tot elkaar. Maar onwille keurig bleven we de sokken er in zetten. Om twaalf uur waren we dan ook in Castricum. Hier ondergingen we de zegeningen van familie op de reisroute. We werden onthaald, als vreesde men dat we al dien tijd niets gehad hadden. De plaats van bestemming naderde. Om twee uur hadden we Alkmaar. Tusschen Schoorldam en de Zijpersluis kregen we ons laatste het zevende lekke bandje! In een huisje leenden we een goede voetpomp en in 10 minuten was alles voor elkaar. Tempo, tempo, maar weer. De hittegolf deerde ona niet. Hoe we verder thuiskwamen kan ieder zich voor stellen. Eerst blij dat je toch maar weer rustig op het plat teland in Nederland zit; later met verlangen terug denkend aan dien fijnen tijd. in het buitenland. Besluit. Ondanks alle ontberingen alle tegenslagen, komt die liefde voor het reizen en trekken weer in ons boven. De wereld bekijken, er op uit Het hoeft niet veel te kosten. Leert met weinig gemak tevreden te zijn. Vooral de jongelui zou ik op het hart willen druk ken: legt iets over en maakt a.s. zomer een reis. Pakt do fiets, desnoods de motor of auto, maar reist. Hef is tegenwoordig zoo gemakkelijk. Jeugdherber gen maken U het leven goedkoop. In alle mooie streken van ons land staan ze. In Duitschland en Engeland vindt men ze ook overal. De eerste goede stap die onze lezers dan ook kun nen nemen is: een briefkaartje te schrijven naar de Nederlandsche Jeugd-Herberg Centrale, Plantage Franschelaan 14, Amsterdam C, en te vragen naar een aanmeldingsformulier. We hebben het een plicht gevonden den N.J.H.C, dezen dienst te moeten bewijzen als blijk van, dank voor al het goede wat zij meehielp tot stand brengen voor de jongeren en waarvan ook wij al zoovele kee- ren mochten profiteeren. Dan besluit ik deze reisverhalenreeks met een woord van dank voor de betoonde belangstelling van lezerszijde enmet de hoop dat ik het volgend jaar weer een reis voor U mag beschrijven. HENK JONKER Hz hij steeds om drie ur 's middags zijn woning verlaten om daarin eerst 's avonds laat terug te keeren. Hij deed dat o«m een ontmoeting met Nicole te vermijden, doch tot zijn verbazing constateerde hij al spoedig dat Nicole zich niet in het minst om hem bekommerde. Wel zag hij, dat in den loop van den tijd veel in zijn woning veranderde. Meubels werden van hun plaats ge haald. er doken nieuwe kussens op en de muren wer den versierd met welgeslaagde etsen en schilderijen. De verwaarloosde tuin werd weer in orde gemaakt en op zekeren dag verscheen Tommy bij zijn meester, om de zen met een verongelijkt gezicht mede te deelen dat Mylady een kamenier en* een keukenmeid had aange nomen. Dit alles hield Berry's gedachten dusdanig bezig, dat hij, toen er wederom een week verloopen was, op zeke ren avond besloot thuis te blijven en Nicole op te wach ten. Het diner had geen geanimeerd verloop. Nicole was zeer stil. Zij beantwoordde zijn vragen slechts met een enkel woord. Eindelijk haalde hij twee plaatsbewijzen voor de schouwburg te voorschijn en verzocht haar hem dien avond te willen vergezellen. Zij wees dit aanbod echter beleefd, maar beslist van de hand. Zij had hoofdpijn, was moe van het werk en zij had zioh voorgenomen vroeg naar bed te gaan. En met een korten groet verliet zij de kamer... Drie weken lang had Savages in Manchester doorge bracht, alvorens hij er in geslaagd was de zakelijke transacties, welke zijn aanwezigheid daar ter plaatse noodzakelijk maakten, tot een bevredigend einde te brengen. Direct na zijn terugkomst liet hij het bestuur der S*> fety Trade Company ervan in kennis stellen, dat het Jules Savages concern de bijeenroeping van een buiten gewone algemeene vergadering verlangde. De redactievan de Daily Mail ontving bericht, dat op deze vergadering Lady Nicole Davis een referaat zou houden over het doel van de nieuw opgerichte maat schappij. „Je zult eens zien, Haynes", zei Savages, ver genoegd tot zijn secretaris, „hoe dat inslaat!" Wij zul len de Victoriazaal voor dit doel huren. Daar kunnen we 1500 menschen bergen en ik vermoed, dat de ruuate nog te klein zal zijn. Van de firma's, die zich thans in de Safety Trade Company vereenigd hebben, zal geen enkele aandeelhouder op het appèl ontbreken. Allen zul len popelen van nieuwsgierigheid om Nicole Irvine te zien en te (hooren. Dat is van belang, Haynes, want ook

Schager Courant | 1932 | | pagina 13