Spanje's politiek in binnen- en buitenland. Kantongerecht te Schagen. DE BINNENLANDSCHE TOESTAND IK SPANJE. ONDERDRUKTE PERS.BANNELINGEN IN AFRIKA, FRANKRIJK, SPANJE EN HET VRAAGSTUK DER MIDDELLANDSCHL ZEE. (Van onzen reizenden correspondent.) MADRID, 10 October. Nu, tegen dat ik de Spaansche hoofdstad en haar omgeving verlaat, is het mijn plicht eens enkele woor den te wijden aan de Spaansche binnen- en buiten- landsche politiek, die den beschouwer van verre wel zeer verward moet schijnen. Na den mislukten staatsgreep van 10 Augustus, mocht men de hoop koesteren, dat de atmospheer ge heel gezuiverd zou zijn, cn de jonge republiek in vol zelfvertrouwen rustig de toekomst tegemoet zou gaan. Dit is evenwel niet het geval. Op de republikeinsche regeering drukt nog steeds als een nachtmerrie de angst voor een monarchistische beweging, die het ko ningschap zou kunnen, herstellen. Éigenaardig is deze angst voor rechts, daar zoowel volgens vele Spanjaarden als volgens alle builenlandsche kenners der Spaansche toestanden het groote gevaar niet van rechts, maar veel meer van uiterst links dreigt. Op het land is een sterke beweging voor loonsver- hooging gaande, maar deze volkomen begrijpelijke be weging is op .zichzelf niet als een gevaar te beschou wen. De loonen der landarbeiders zijn schrikbarend laag. Ze bedragen in vele streken nog niet meer dan avier peseta (tachtig cent) per dag. Dikwijls maakt het weder den arbeid op het land onmogelijk en op zulke dagen wordt niets verdiend. Men kan dus moei lijk anders dan sympathiek staan tegenover een be weging welke ten doel heeft die loonen aanmerke lijk te verhoogen. Wilde elementen trachten evenwel in dezen zuiver economische en volkomen gerecht vaardigde beweging extremistische politiek te men- gèn. Een, naar men zegt door het buitenland betaalde propaganda werkt in dezen geest en hier en daar kwam het gedurende vergaderingen reeds tot een strijd tusschen de arbeiders onderling, waarbij doo- den én gewonden vielen en de politie krachtdadig moest ingrijpen om de orde te herstellen. De nieuwe agrarische wet, die grond ter beschikking van de ar beiders stelt, zal misschien verbetering brengen in de toestanden op het platteland. De angst voor rechts en herhaalde excessen van uiterst links, hebben de regeering kopschuw gemaakt en van ouds weten we, dat angst een slechte raad geefster is. Op de dagbladpers wordt thans door de republikeinsche regeering een zoo strenge censuur uitgeoefend als men onder monarchie vrijwel nimmer heeft gekend. Andere dan regeeringsgezinde bladen worden niet toegelaten, waardoor een soms toch heil zame critiek op de daden der regeering onmogelijk is gemaakt. Zelfs het in het buitenland algemeen be- kende gematigde blad A.B.C. kan sedert maanden niet. meer verschijnen. Met mondelinge critiek op den bestaanden toestand zijn de menschen ook in gewone gesprekken zeer voorzichtig geworden. Onder mijn Spaansche kennissen heb ik langzamerhand ontdekt ontevredenen met het huidige systeem( maar klaar en duidelijk hebben ze zich niet uitgesproken, behalve een enkelen keer als ik met een hunner eens alleen was. Is deze angst voor meeningsuiting onder de dic tatuur van generaal Primo de Rivera nog grooter ge weest? Ik weet het niet, maar kan het nauwelijks aannemen. Er is reden voor zulk een angst, want de republi keinsche regeering en Spanje bezit volmachten- en past methoden toe, die wij in ons koninkrijk volko men ontoelaatbaar en ln strijd met de eerste begin selen van het recht zouden achten en die bij ons on- mogelijk zouden zijn. Bij dozijnen worden menschen verbannen naar een der Spaansche koloniën in Afrika, naar Cisneros, op de „Rio de Oro'\ de Goudkust, Zulk een verbanning zou bij ons natuurlijk onmogelijk zijn. Maar het al lerergste is, dat deze verbanning plaats heeft niet bij rechterlijk vonnis, doch bij eenvoudig regeeringsbe- vel Als de Spaansche minister van binnenlandsche zaken een persoon verdacht vindt, heeft hij geen rech terlijk vonnis noodig om zoo'n persoon naar Afrika te laten transporteeren. Hij onderschrijft een desbetref fend bevel en de politie zorgt voor de rest. Niemand protesteert. Wie zou den moed daartoe hebben? Nog de vorige week werden ruim honderd banne lingen op een schip weggevoerd naar hun verban ningsoord. Onder hen was kapitein Sanjurjo, de zoon van generaal Sanjurjo, den hoofleider van den Staats greep in Augustus. De kapitein stond tegelijk met zijn vader terecht. De generaal werd ter dood veroor deeld, zooals men zich herinneren zal, doch dit dood vonnis werd door den president der republiek in over eenstemming met den ministerraad veranderd in le venslange opsluiting. De zoon echter wérd vrijgespro ken. Niettegenstaande dit vrijsprekend vonnis is hij thans bij eenvoudigen administratieven maatregel verbannen, tegelijk met ruim honderdveertig ande ren. Een nieuwe groep zal hen weldra volgen. De republikeinsche regeering gaat hierbij niet bui nu kunnen wij wel eenige reclame en sensatie gebrui ken!" Daarop verliet Savages zijn kantoor om zioh naar de tweede étage van het gebouw te begeven. Voor een der deuren bleef hij staan en las met ziohtbaar welgeval len het opschrift van een koperen naamplaatje, dat op deze deur was aangebracht: Lady Nicole Davis, Lid van den raad van toezicht der Safety Trade Company. In de beste stemming trad hij Nicole's kantoor bin nen. Hij vond haar aan een schrijftafel, welke met boe ken en papieren overdekt was. Met een van vreugde stralend gezicht stak zij Savages haar hand toe. „Wij hebben u allen zeer gemist; u bent lang weggebleven, Mr. Savages." „Ja, er was heel wat te doen in Manchester". Hij trad nader aan de schrijftafel en wierp een blik op de boe ken, welke daar verspreid lagen. „Wat? Zakenpapieren Exposé's? Verslagen van algemeen® vergaderingen? Wat is dat dan voor lectuur?" Eenigszins verlegen keek zij hem aan. „Ik heb de drie weken van uw afwezigheid gebruikt om mij, zoo goed en zoo kwaad als dat ging, op de hoogte te stellen van het Jules Savages concern. Ik meen, dat ik daarover wel iets meer mag weten, nu ik dit concern in den raad van toezicht der Safety Trade Company representeer..." Een geamuseerd glimlaohje speelde om Savage's lip pen. Hij vroeg, hoe zij zioh dat eigenlijk gedacht had. Het was geen kleinigheid een zoo gecompliceerde mate rie onder de knie te krijgen en zij moest zich het hoofd maar niet breken over dergelijke nuttelooze dingen. Hij nam tegenover haar plaats. „Ja taak is niet zoo heel omvangrijk. Zij bestaat alleen hieruit, een door mij ge schreven rede, welke Mr. Haynes je in een kwartiertje zal overhandigen, op de eerstvolgende algemeene verga dering van de Safety voor te lezen." Nicole voeilde zich zeer teleurgesteld. „En is dat al les, wat u van mij eisoht, Mr. Savages?* vroeg zij be drukt. „Natuurlijk is dat alles. Wat dacht je dan?" „Ik dacht", antwoordde zij spijtig, dat ik mij op de een of andere manier in uw bedrijf nuttig kon maken." „Onzin, kind! Ga jij maar wandelen. Amuseer je, zoo veel je wilt en laat de leiding van de zaken maar aan ons, mannen, over." Nicole keek zwijgend voor zioh uit. Zij voelde zich verongelijkt. Mr. Savages onderschatte haar krachten; hij hield haar voor een oppervlakkig persoontje. ten haar boekje, want er is een wet, welke haar tot zulke maatregelen machtigt, de wtt van 21 October 1931, maarzulk een wet moet ons bewoners van een constitutioneele monarchie nogal zonderling voorkomen. De republiek heeft op militair gebied eenige ingrij pende veranderingen gebracht. Ten eerste heeft ze met zachten drang een groot aantal officieren, die haar niet republikeinsch genoeg waren, in de reserve gezet Maar dan ook is ze bezig dit leger, dat tot nu toe feitelijk niet meer dan een parade-leger was, met een anderen geest te bezielen. Juist dezer dagen heb ben op ruim honderdvijftig kilometer van Madrid manoeuvres plaats, waarbij de oorlogstoestand zoo goed mogelijk wordt nagebootst, iets wat vroeger niet gebeurde. Nieuw anti-vliegmachine-geschut werd daarbij in het veld gebracht en een aantal militaire attaché's woonden de oefeningen bij. De bladen wij den uitvoerige artikelen aan deze manoeuvres. Waarom is dit alles? Waarom moest de lichting voor dit jaar weer worden vastgesteld op meer dan 150 000 man? Men zou meenen, dat Spanje aan zulk een buiten verhouding tot zijn draagkracht sterke weermacht geen behoefte heeft veilig als het ligt achter den beschuttenden wal der Pyreneeën, gren zend aan een staat. Frankrijk, die niet den minsten lust heeft zich een nieuwen vijand te maken. Eenige Spanjaarden uitten tegenover mij de meening, dat de Spaansche regeering voornemens zou zijn meer ac tief deel te gaan nemen aan de Europeesche politiek ZITTING VAN DONDERDAG 20 OCTOBER. (Kantonrechter Mr. H. Judell, te Bergen). AANGEHOUDEN. De zaak tegen den heer N. M. wordt aangehouden, daar verdachte zich op het oogenblik in het Ziekenhuis te Alkmaar bevindt, waar hij als slachtoffer van de Maandag plaats gehad hebbende aanrijding te 't Zand is opgenomen. GEEN AANLEIDING GEWEEST OM AAN TE RIJDEN. Corn. K. te Barsingerhorn had onlangs voor zijn vader de melk gereden. Het was geen gelukkige dag voor hem, daar hij in den Korten Burenweg de auto, bestuurd door dr. Hoogkamer uit de Wierlngermeer, aanreed. Laatstgenoemde was voor alle zekerheid maar stil gaan staan op den berm, doch ondanks werd het achterspabbord van zijn wagen aangereden. Verdachte, die doorgereden was, was nu nog zoo waarheidlievend om te zeggen, dat indien hij voorzich tiger had gereden, de aanrijding niet gebeurd zou zijn. Door deze ruiterlijke bekentenis was natuurlijk het pleit spoedig beslist en de ambtenaar van het Q.M., die het toch al niet erg op melkrijders voorzien heeft, vroeg maar eventjes f 30 boete of 30 dagen hechtenis. De uitspraak luidde f 15 of 15 dagen. DE BURGERVLOTBRUG WORDT BERUCHT. De rijksweg van Alkmaar naar Den Helder langs het Noord-Hollandsch Kanaal begint om zijn vele verkeers ongelukken, waaronder helaas talrijke ernstige, een zékere vermaardheid, of beter misschien beruchtheid, tp krijgen. .De..plek bij de Burgervlotbrug heeft daar dezen zomer het hare toe bijgedragen. Het was op den lOden Augustus, dat de 22-jarige Jac. B. van Petten op een motorfiets van Burgerbrug over de Vlotbrug naar zijn woonplaats tufte. Van de brug afkomende, kwam echter van rechts een auto aanrijden, bestuurd door IJ. van Dijk, en waar de laatste niet spoedig genoeg kon stoppen, volgde een hotsing, waardoor B. met zijn motorfiets in den berm van den weg terecht kwam. De monteur KI. Schagen had de remmen van beide vehikels nagezien en daar scheen nog al iets aan te mankeeren. Inmiddels had B. behooren te wachten, zooals door de heeren rechters werd uitgemaakt, en werd hij ver oordeeld tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Deze zaak had echter een staartje en zagen we ver volgens den getuige Van D. thans als verdachte ver verschijnen, terzake dat zijn remmen niet in orde waren Samen met vorengenoemde monteur Schagen had veldwachter v. d. Heijde de remproef genomen en toen bleek, dat de handrem bepaald slecht was en de voet- rem bij een vaart van 30 K.M. eerst op 23 meter den wagen tot stilstand kon brengen. Toch waren de remmen nog denzelfden dag nagezien, waarvan verdachte de rekening van den garagehouder kon overleggen. Verder voert hij te zijner verdediging aan, dat door zijn remmen juist nog erger is voorko men. Er lag iets van koppig verweer in haar stem. toen zij antwoordde: „Mr. Savages, ik wil werken. Ik wil al tevreden zijn. als Ik Mr. Haynes wat zou kunnen ont lasten. Kijkt u eens hier", ze legde hem eenige schrif ten voor. „ik leer machineschrijven enstenografie." Savages. was ten zeerste verbaasd. Deze onverwachte werklust van Nicole was bedenkelijk. „Je bent in de drie weken van mijn afwezigheid zeer veranderd. Ni cole", zei hij. „Wat is er gebeurd? Hoe is je verhouding tot Berry? Vertel me eens oprecht, wat er allemaal ge beurd is." Sleohts met moeite scheen zij aan deze uitnoodiging gevolg te kunnen geven. Er kwam een bittere trek om haar mond, toen zij eindelijk haperend verklaarde tot de erkenning te zijn gekomen een onwaardige te hebben lief gehad. Zij had zich in Berry vergist, zij verachtte hem nu zoo, dat het ondraaglijk voor haar was hem on der de oogen te moeten komen. „Er blijft mij slechts één uitweg. Mr. Savages", be sloot zij smeek end. „één enkele uitweg, het werk! Slechts daardoor kan ik over m'n teleurstelling heen komen." Savages stond op en liep met groote stappen het ver trek op en neer. Wat hij zoo juist gehoord had. haalde een streep door al zijn berekeningen. Er dreigde gevaar! Als Nicole er niet in slaagde Berry aan zich te binden, zou zijn met zooveel moeite opge bouwd plan mislukken. Over een week reeds zou zijn echtsoheidingszaak voor de rechtbank behandeld wor den. En juist op dit kritieke oogenblik liet Nicole hem in de steek en bekommerde zij zich niet om Berry. zoo dat deze volop gelegenheid had de verwijdering, welke tusschen El is en hem ontstaan was, nog te verscherpen. Voor de naaste toekomst had Savages grootsche plan nen. Juist nu kwam het er op aan, dat alles liep, zooals hij zioh dat had voorgesteld. Het risico zou anders te groot zijn. Een heimelijke vrees overviel hem, als hij er aan dacht, dat het hem evenzoo zou kunnen vergaan als destijds, toen hij zioh met de gevaarlijkste specu laties Inliet, alleen om zijn huiselijke zorgen te verge ten. De onverwachte discontoverhooging van de Bank of Engeland had hem toen ln de laatste minuut voor den ondergang bewaard. Dat was een gelukkig toeval ge weest! Maar men kon niet altijd op gelukkige toevallig heden rekenen, die op het juiste moment te hulp kwa men. Ja, zijn zoo weldoordacht plan was mislukt! Er was een fout in geweest. Hij had geen rekening gehouden en toenadering zou zoeken tot Frankrijk. Om zich als bondgenoot waarde te geven, zou het zijn leger wil len verbeteren. In verband met dezen nieuwen koers werd ook gebracht de tot den Franschen minister president gerichte uitnoodiging Madrid te komen be zoeken, welke uitnoodiging in principe werd aange nomen. Van zulk een streven naar een bondgenootschap met Frankrijk geloof ik niets, al is het duidelijk dat alleen reeds door de ligging van Spaansch Marokko, grenzend aan onder Franschen invloed staand gebied, een vriendschappelijke verhouding tot Frankrijk zeer gewenscht is. Meer toenadering tot Frankrijk, zonder dat dit echter tot een bondgenootschap behoeft te lei den. is nog om een andere reden begrijpelijk Geduren de den tijd der dictatuur van goreraal Primo de Ri vera bestond in de hoogste kringen een zeer ver klaarbare sympathie voor Italië, het andere land on der dictatuur. Wat is er natuurlijker dan dat de re publiek Spanje zich afwendt van Italië en vriendelijke blikken wisselt met de andere Latijnsche republiek Frankrijk? Zonder beteekenis is dit'niet bij den na-ijver, welke bestaat tusschen Frankrijk en Italië en*velke bij alle mogelijke vraagstukken Italië stepds drijft aan de zij de van Duitschland en tegen zijn ouden bondgenoot Frankrijk. He.t bezoek van den Franschen minister-president was oorspronkelijk gedacht in de eerste helft van Oc tober en ik had gehoopt het bij te kunnen wonen overtuigd, dat dit bezoek nog wel eens een andere beteekenis dan van een eenvoudige beleefdheidsvi site zou kunnen hebben doch de chef van het Fran- sche kabinet wordt thans door dringender aangele genheden in beslag genomen, zoodat de Spaansche hoofdstad vooreerst nog wel geen gelegenheid zal hebben hem te ontvangen. J. K. BREDERODE. De Kantonrechter vindt, dat verdachte de boete van f 15, die hij hem thans oplegt, maar van de rekening des garagehouders moet aftrekken. Op den 22sten Juli had het tweede ongeluk bij de Burgervlotbrug plaats. Het geschiedde op dezelfde wijze als hiervoor. De vrachtrijder Jb. v. E. uit Anna Pau- lowna reed nog midden op de brug, toen van rechts dus uit Den Helder de heer Schaaf met zijn auto aan kwam rijden. Van E. had gedacht dat hij nog best met vol gas over kon steken, zoodat Schaaf links kon passeeren, doch het pakte wel een beetje anders uit en links aangereden, werd laatstgenoemde met zijn wagen in den rechterberm van den weg gedrukt. De heer De Boer, die in dezen wagen zat, weet alleen van dit laatste, doch minder prettige moment te vertellen. Joh. Komen zat bij verdachte in den wagen, en ge hoord als getuige a decharge, verklaarde hij, dat ook hij van meening was geweest,, dat Van E. nog best kon oversteken, vóórdat de andere auto naderbij was gekomen. Kantonrechter: Ja, dat blijkt nu wel. Verder wordt de verklaring van verdachte en zijn getuige, als zouden zij reeds op den rechterkant van den weg zijn aangekomen, volkomen door de feiten gelogen straft. zooals de heeren rechters aantoonen en daarom zegt de Ambtenaar van het O. M. niet te schromen, om in deze zaak een zware straf van f 40 boete of 40 dagen hechtenis te eischen. De uitspraak luidde f 25 of 25 dagen. Tegen dit vonnis zegt verdachte hooger beroep te zullen aanteekenen. Thans volgt nummer drie op deze plaats. Slager W. de Beurs van Petten «tond met zijn auto rechts van den weg. Iets verder had de bus stilgehou den voor het opnemen van passagiers en in OU oogen blik kwam uit de richting Alkmaar met een aardig gangetje een luxe auto, bestuurd door Ger. P. M. te Den Haag. Aangezien deze heer blijkbaar niet wensch- te te stoppen, had hij het maar om het kiezen, óf de wagen van de Beurs, óf de bus. Hij koos de eerste, wat blijkbaar een goede keus was, want zijn wagen kon doorrijden naar Den Helder en die van De Beurs kon 2 huizen verder naar de garage gebracht worden. Waarmee echter het verhaaltje natuurlijk nog niet uit is, want hedenmorgen moest deze kilometervreter voor den rechter verschijnen, doch hij was wijselijk in het Haagje gebleven, wat vanzelf niet wegneemt, dat hij evengoed tot f 20 boete of 20 dagen werd veroordeeld. De civiele vordering van De Beurs, ad f 37.75, die met het oog op diens minderjarigheid door zijn vader had moeten worden ingediend, kan nog een postje worden, dat nog bij die f 20 komt, HET BLIJVEN VERKEERSOVERTREDINGEN. Nu we van de geografische ligging van de Burger vlotbrug, mede aan de hand van de noodlge schets kaartjes, volkomen op de hoogte zijn, verplaatsen we ons naar den Langendijk, waar het verkeersvraagstuk, als overal elders, niet minder urgent is. Ditmaal was het te Oudkarspel, waar de niet versche nen Joseph v. H. met zijn zandauto doorged... was en toen den fietsrijder Bartus Drost, die nog net op zij kon springen, bijna tot het zooveelste slachtoffer van het verkeer gemaakt. met de gevoelens ven dit jonge meisje. Zij verachtte Berry nu. Die mogelijkheid had hij eigenlijk vooruit onder de oogen moeten zien. Het harde noodlot had haar nu gemaakt tot een mensoh, die de dingen scherp en duidelijk onderscheidde en onder die omstandighe den behoefde het zeker niet te verworftieren. dat Berry*e minderwaardige karaktereigenschappen ook voor haar niet verborgen waren gebleven. Savages kwam tot het besluit, dat hij nu zelf zoo spoe dig mogelijk moest ingrijpen. Er was nog één kans. Ja! Maar dat was een va banque spelletje, waaraan hij zich tot dusver niet had durven wagen. Aarzelend bleef hij een oogenblik voor de telefoon staan. Het viel hem niet gemakkelijk de laatste troef, welke hij nog in handen had, uit te spelen. Hazard!... Mr. Savages speelde niet graag hazard! Maar met een gedecideerd gebaar nam hij plotseling de hoorn van de haak. „Haynes, bel onmiddellijk mijn vrouw op. Zeg haar, dat ik haar verzoek binnen een uur bij mij op kantoor te komen. Vergeet niet er bij te zeggen, dat het een dringende aangelegenheid is, waar voor ik haar wensch te spreken. Hij legde de hoorn weer op de haak. Over een uur dus... Elis zou komen, dat wist hij. Wat zou het einde zijn van dit onderhoud?" Nicole stond aan het raam en staarde naar buiten. Toen Savages, die haar geheel vergeten scheen te heb ben, het vertrek wilde verlaten, keerde zij zich schuch ter om. Zij zag bleek en haar gelaat toonde duidelijk sporen van tranen. „Mr. Savages," zei zij. „het spijt me zoo, dat ik..." Savages bleef staan. Het aanstaande onderhoud met zijn vrouw had zijn gedachten zoozeer in beslag geno men, dat haar stem hem plotseling uit zijn gepeins deed opschrikken. „Ja, ja, Nicole..." zei hij, met een vermoeide beweging de hand langs het voorhoofd strijkend. „Ik kan je voor- loopig nog niets zeggen... In elk geval dwingt je onver wachte mededeeling mij er echter toe een hazardspel te spelen... het grootste hazardspel van mijn leven..." Een uur later zat Elis in het privékantoor vam haar man en vroeg hem, wat hy haar te zeggen had. Hij haalde zijn portefeuille te voorschijn, nam er een brief uit en overhandigde haar dien. In de enveloppe zat de chèque, waarop aan de achterzijde de woorden ge schreven waren: Ik zal nooit meer spelen Elis. Een donkere blos overtoog haar gelaat. In een plotse Verdachte was doorgereden naar Alkmaar, cn zeker ..nattigheid" voelende, zijn wagen bij den reparateur gebracht voor het nazien der remmen. De politie echter, niet minder bij de hand, was hem wat men zou kunnen noemen op den voet gevolgd en' na opsporing van den wagen, kwam men tot de ont dekking dat de remmen zich in een schrikbarend slechten toestand bevonden. De Ambtenaar wond zich bijna op over zooveel roe keloosheid (bestuurders van zand-auto's mogen wel goed kijken naar hun remmen, want „meneer is er voor klaar"!!) de Ambtenaar dan vroeg maar even f 40 of 40 dagen, waar de Kantonrechter f 30 of 30 dagen van maakte. Een heeleboel geld. waarvoor men verscheidene malen zijn remmen kan laten nazien. IN HET GROEN. GROEN KNOLLENLAND. G. M. te Wieringerwaard is niet verschenen. Den 13en September had hii zonder acte gejaagd ln het bieten veld van De Jonge. De jongeman Corn. Meereboer had M. zijn jagerslust zien botvieren en kan er nu een omstandig relaas van doen. Eerst schoot M. mis. vertelde getuige. Kantonrechter: Ook dat nog! ...en toen, gring getuige verder, ging M. op zijn sok ken achter „het" haas aan, die in een greppel tegen het moordend lood dekking zocht. En toen sohoot 'ie raak (dat wil zeggen M.) Kantonrechter: Gelukkig maar! De ambtenaar: En komt M. nu nog in dat bietenveld jagen. Kantonrechter: Neen, natuurlijk niet. want „het" haas is nu dood (algemeene hilariteit). Inmiddels wordt Meereboer bedankt en krijgt M. f 8 boete of 8 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het ln beslag genomen geweer. ER DOORGEROLD. De garagehouder Gerrit B. te Medemblik moet terecht staan, omdat op zijn bus. die den dienst tusschen Me demblik, Barsingerhorn en Schagen onderhoudt zoo stond het n.1. ln de dagvaarding niet stond hoeveel personen deze mocht bevatten. Het wordt wel een beetje anders, als verdachte ver telt, dat dezen dienst heelemaal niet bestaat, doch hij op den dag van de bekeuring met een groep voetballers naar Kolhora was geweest. Wij hebben op het oogenblik de motor- en rijwiel wet niet bii de hand. doch anders zou het wel eens interes sant zijn om na te slaan, of niet evengoed dat aantal op die bus had moeten staan. Het is maar een veron derstelling. Inmiddels werd de heer B. van het hem ten laste ge legde vrijgesproken. DE LOOZE VISSCHERTJES. Een tweetal heeren uit Anna Paulowna. J. Sp. en Corn. M. hadden op de Waddenzee een beetje zitten peuren, zonder dat ze daarvoor een consent, oftewel vergunning hadden. Dat wisten de onschuldige visscher- tjes niet. ofschoon Je ambtenaar zich dat moeilijk kon voorstellen, doch de kantonrechter hield er rekening mee en veroordeelde ze elk tot f 1.50 of 2 dagen. DE SCHOOL KOMT IN DE EERSTE PLAATS. Joh. P. Pr. te Harenkarspel zou zijn kind van de R.K. school hebben thuisgehouden. Verdachte licht toe. dat de jongen zijn been bezeerd had en daarom het bed moest houden, doch later kon hij wel mee naar den bouw. doch nog niet naar school. Dit schenen de school-autoriteiten niet mogelijk te aohten en nu stond Pr. terecht. Enfin, na een vaderlijke vermaning van den kanton rechter. waarin deze deed uitkomen dat in de eerste plaats de sohoo! komt, werd Pr. tot f 1 of 1 dag ver oordeeld. IN DE OUDE STREEK. We kennen vrijwel allen de Oude .Streek te Kpjhorn. en weten ook. dat.men daar niet fietsen mag. Dé nerr Kt K. van Anna Paulowna had daar blijkbaar ook wel eens over gehoord, maar toen hii er zich bevond en bij iemand was geweest over het afsluiten van een verze kering, was hij naar een anderen cliënt, een stukje ver derop... per fiets gegaan, denkende, dat het daar al was toegestaan, doch de politie wist hem wel beter te vertel len. Met de zucht tot onderzoek, zooals het den wethou der van z*n gemeente betaamt, had de heer K. later het bord bestudeerd en daarop kunnen lezen dat hij in derdaad gefoudeerd had. Ja- ja, meende de ambtenaar, na het afsluiten van de verzekering had U nog niet de zekerheid bekomen, dat U tegen een proces-verbaal was verzekerd, en met een dergelijke geestige woordspeling eischte hij f 3 of 3 d Het werd f 2 of 2 dagen. VAN MANESCHIJN EN EEN BEETJE ROMANTIEK Jacob L„ een vriendelijk laohende arbeider .zeldzaam heid in dezen tijd) uit de Zijpe had in den avond van den 13den Augustus zonder licht op zijn fiets gereden. Het was helder volle maan vertelde verdachte, zoo dat ik niet kon zien. dat mijn lantaarn was uitgegaan. Het draadje was gebroken, vertelde hij leukweg. Ja, die draadjes zijn al menigmaal de stroohalmen geweest, waaraan de slaohtoffers van de politie, zioh hebben vastgeklampt, wanneer er nergens meer een uitweg was te vinden. Omdat verdachte het zoo leuk vertelde, kreeg hij f 2 of 2 dagen. linge opwelling nam zij de chèque uit het couvert en scheurde hem in kleine stukjes. „Dit vod heeft geen waarde meer..." Met een verachtelijk gebaar wierp zij de snippers in de papiermand. „Dit waardelooze vod", zei Savages kalm, „was oor zaak. dat ik je verzocht hier te komen. Je belofte om niet meer te spelen schijnt me n.1. voldoende waarborg, dat je voortaan je hartstocht voor het spel zult weten te bedwingen. Er is dus voor mij geen aanleiding meer je de betwiste vijftigduizend pond nog langer te onthou den." Hii nam zijn ohèqueboek, schreef een chèque uit en schoof haar die over de schrijftafel toe. Zij kon haar oogen niet gelooven... Inderdaad, daar stond:Mts. Elis Savages 50.000 pond contant te be talen. Langzaam vouwde zij de chèque samen. Wat bracht haar man er toe plotseling met deze 50.000 pond voor den dag te komen? Alleen haar belofte niet meer te zullen spelen? Dat klonk toch hoogst onwaarschijnlijk! „Ik zou je willen verzoeken. Jules..." zei zij, r nder hem aan te zienik zou je willen verzoeken..." „Wat Elis?" „Ja, wat ik zeggen wil... die comedie met... en, dat wicht, die Nicole Irvine, moet nu eindelijk eens ophou den. Deze toestand Is voor ons allen eenvoudig ondraag lijk. Zij moet Londen onmiddellijk verlaten." Met een snelle beweging draaide hij zich naar haar toe. Ziin gelaat versteende. Er was geen woord van dank over haar lippen gekomen. Hij had zijn laatste troef uitgespeeld door gebruik te maken van den macht; die hij over haar bezat. En het resultaat? Als een vreemde zat zij daar tegenover hem en in plaats van een vriendelijk woord, dat hij verwacht had, getuigde heel haar houding slechts van gekwetste ijdelheid. „Ik had liever, dat je niet op een dergelijke verach telijke toon over Lady Nicole Davis sprak," zei hij scherp. „Daartoe mis je het recht." Elis beet zioh op de lippen van ergernis. „Zooals je wilt," ..antwoordde zij. „Ik vergat, dat deze jongedame zich in jouw bijzondere sympathie mag verheugen." Zij stond op. „Jij hebt haar in de familie Davis doen op nemen en buitengewone koopmanstalenten in haar ont dekt..." Zij lachte ironisch. „Misschien ligt het ook in je bedoeling haar tot je vrouw te maken. In dat geval wensch ik je veel succes!" En met een stijf en hoogmoedig knikje verliet zij het vertrek. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 14