Alkmaarsche Causerie. Raad Oude Niedorp. Zaterdag 22 October 1932 SCHAGER COURANT. Vijfde blad. No. 9163 De gemeente noodlijdend. Een aanvraag om rijksbijdrage in de kosten der gemeentehuishonding. Ben adres waarin geëischt wordt. Wethouder Kriller be dankt als wethouder en als raads lid. Vergadering van den Raad op Donderdag 20 Oc tober 1932, des namiddags 2 uur. Voorzitter: B. J. F. Meijer, burgemeester Aanwezig zijn de leden J. Bakker, C. de Boer, W Kolkman, D. Kriller, W. Slijkerman, J. Waiboer en' J. van Zoonen. De publieke tribune is dicht bezet, terwijl in de raadzaal heeft plaats genomen de rijksveldwachter de heer Bruines. De Voorzitter opent de vergadering en wijst er de heeren op de publieke tribune op, dat zij de vergade ring kunnen bijwonen met ongedekte hoofden en dat de gemeentewet voorschrijft dat zij bij de besprekin gen of besluiten noch hun goed-, noch hun afkeu ring tot uiting mogen laten komen. De notulen der openbare vergadering van bep- tember j.1. worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Aan de orde is: 1. Ingekomen stukken: a. Jaarverslag over 1931 van het Centraal Archief en Inlichtingenbureau inzake maatschappelijk Hulp betoon voor Nederland. b. Schrijven d.d. 12 September j.1. van P. Burg- meijer te 't Veld, daarbij berichtende, dat hij de be noeming tot lid der Commissie voor werkverschaffing niet aanneemt. c. Schrijven d.d. 17 September J.1. van C. Jong, secretaris der afd. 't Veld van den R.K. Landarbei- dersbond „St. Deus Dedit", houdende bericht van aan neming der benoeming tot lid der commissie voor werkverschaffing. d. Missive d.d. 14 September j.1. van Gedeputeerde Staten van Noordholland ten geleide van het goed gekeurd raadsbesluit tot het aangaan eener vaste geldleening met genoemde provincie voor de financie ring der voorschotten van het z.g. Ie Regeeringscre- diet e. Schrijven d.d. 20 September j.1. van C. Witsmeer te de Leijen, houdende bericht van aanneming der be noeming tot lid der Commissie van Toezicht voor de Protestantsche Armvoogdij. f. Missive d.d. 20 September j.1., no. 2876, van Bur gemeester en Wethouders van Laren (N.H.), houden de verzoek adhaesie te betuigen aan het door den Raad der gemeente Jisp aan Gedeputeerde Staten van Noordholland gericht verzoek ter vorige raadsverga dering behandeld. B. en W. stellen voor het onder a genoemde ver slag gedurende de maand October voor de raadsleden ter inzage te leggen en de overige stukken voor noti ficatie aan te nemen. Aldus wordt besloten. g. Procesverbaal van opneming van boeken en ikas van "den gemeenteontvanger, op 24 September j.1. h. Verzoek d.d. 29 September j.1. van G. Billen kamp, onderwijzeres aan de school voor openbaar ge woon lager onderwijs te Oude Niedorp. om haar we gens het bereiken van den pensioonsgerechtigden leef tijd, ingaande 1 April 1933 of zooveel eerder als mo gelijk blijkt, doch niet voor 20 Maart a.s., eervol ont slag te verleenen uit bovenvermelde betrekking. B. en W. adviseeren het ontslag eervol te verleenen onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. De Voorzitter herinnert er aan dat Mej. Billenkamp als jonge onderwijzeres in 1894 de betrekking van onderwijzeres aan de school voor openbaar gewoon lager onderwijs te Oude Niedorp heeft, aanvaard en gedurende talrijke jaren dus in deze gemeente werk zaam is geweest. Het komt spr. voor dat een woord van zeer hartelijkcn dank tot Mej. Billenkamp dient te worden gericht, voor de talrijke diensten die zij de gemeente heeft bewezen en daarom stellen B. en W. voor, het ontslag eervol te verleenen, met dank betuiging voor de der gemeente bewezen diensten. Overeenkomstig dit adviês wordt besloten. i. Uittreksel uit het register van besluiten van Ge deputeerde Staten van Noordholland, d.d. 28 Septem ber j.1., no. 31, waaruit blijkt, dat de beslissing op het ter goedkeuring ingezonden raadsbesluit tot het aan gaan van een geldleening van f 10.000,— is verdaagd. Wordt voor notificatie aangenomen. j. Kantschrijven van Gedeputeerde Staten van Noordholland, d.d. 21 September j.1no. 91, ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit, van 8 September 9-1-, waarbij B. en W. zijn gemachtigd de woningen der gemeente gedurende een tijd van vijf jaren on dershands te verhuren. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De elschen van de afdeeling van den Neu tralen Bond. k. Ongedagteekend adres van het bestuur der af deeling Oude Niedorp van den Neutralen Bond van boeren, tuinders en landarbeiders, daarbij eischende, dat het gemeentebestuur eene steunregeling vaststelt, die in den komenden winter afdoende is, waarbij mede geëischt wordt f 15.— per week. B. en W. adviseeren het adres voor kennisgeving aan te nemen. De Voorzitter zegt, dat met dit advies heelemaal niet wordt bedoeld, dat B en W. verder geen notitie van het adres willen nemen, maar het is het gevolg van de historische beteekenis van het adres. Zooals elke andere zaak, heeft ook deze zaak haar voor- en nageschiedenis. De voorgeschiedenis heeft zich afge speeld in het bestuur van den bond en in de alge meene vergadering van dien bond te Oude Niedorp, de nageschiedenis in de vergadering van B. en w' Toen het adres inkwam, is den onderteekenaars van het adres m overweging gegeven het adres in de ver gadering van B. en W. nader toe te lichten. Dit is gebeurd en uit de besprekingen is gebleken, dat men zich dacht een steunregeling in den geest als vorig jaar is toegepast, met behulp van het rijk aan zelf standig alleen-werkende tuinders en waarbij een toe slag werd gegeven van f 9.- per week. Men wilde ook nu een dergelijke regeling, maar zich zoo mo gelijk met uitsluitend bepalen tot de zelfstandig al- Jeenwerkemte tuinders en inplaats van f9.—, een toe slag van f 15.—. Spr. leest nu het adres, waarin adressante eischt dat gezien den nood zoo spoedig mogelijk een steunregeling wordt vastgesteld, waar- ^ecischt wordt f 15.per week en waarbij gehoopt wordt het college zich er niet van afmaakt met de mededeeling dat de gemeente geen geld heeft. en w- hebben in de vergadering van 11 Octo- «J jme ?edeeld' dat steunregeling alleen kan ^enJ'ast*estaId als het RiJk de regeling geldend verklaart en subsidie verleent. Dat hebben de onder- wk.1*8 ,van ,h!1 adres volkomen kunnen beamen en het bleek wel dat het de bedoeling was dat de ge meente sterke aandrang op de regeering uit zou oefe nen. Men heeft begrepen dat de gemeente finantieel absoluut onmogelijk een steunregeling kan uitvoe ren, en dit blijkt straks wel uit de te behandelen wij ziging van de gemeentebegrooting 1935, ingevolge de derde nota van opmerkingen van Ged. Staten en te vens uit de vaststelling eener suppletoire begrooting. waarbij tegenover een uitgave van f 1400 als extra subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur totaal niets staat. Een gemeente kan een steunregeling alleen fi nantieel uitvoeren als het rijk vooraf subsidie toe zegt.. En Ged. Staten zullen alleen een post voor steun goedkeuren, als het Rijk de steunregeling heeft goed gekeurd en subsidie geeft. Daaruit blijkt dus dat de gemeente voor hulp, aan noodlijdenden aan handen en voeten is gebonden aan rijk en provincie. Aan de onderteekenaars is in overweging gegeven, geef een anderen vorm aan het adres. Met eischen bereikt men totaal niets. Wil het gemeentebestuur iets kunnen bereiken, dan dient het geen adres waar in botweg wordt geëischt. aan de regeering door te zenden. Wij kunnen ons ccnigermate voorstellen dal gezien den grooten nood waarin men verkeert, men voor het adres een vorm heeft gekozen, dien men anders niet zou kiezen. Spr. wijst er op dat men in een kleine gemeente, op het platteland alleen iets kan bereiken, wanneer wij zorgen dat wij vereenigd blijven en niet verdeeld. Spr. wijst op Hensbroek, dat wel de eischen aan de regeering heeft doorgezonden en de regeering het adres voor kennisgeving heeft aangenomen. Trouwens de minister oordeelt, er komt een tuinbouwsteunwet, een wet die nog deze week in de afdeelingen onderzocht zal worden en waarbij het de bedoeling is haar tot 1 Januari 1932 terugwer kende kracht te geven. Het is dus begrijpelijk dat de regeering nu geen aparte steunregeling meer wil. Het is bovendien treffend dat B. en W. voordat het adres van den Neutralen Bond inkwam, reeds om een toe slag voor de tuinbouwers hadden gevraagd en daar op een telegram ontvingen, dat een steunregeling niet meer zal worden toegestaan, doch dat de nood gele nigd dient te worden door werk te verschaffen. Ge zien den algemeenen nood is spr. tweemaal naar Den Haag geweest en heeft de regeering erop gewezen dat de tuinbouwers in zoo'n desolaten toestand ver- keeren dat regereingshulp onmiddellijk geboden is. B. en W. willen alle medewerking aaji den Neu tralen Bond verleenen, indien het adres in een ande ren vorm wordt gesteld, met eischen bereikt men niets. Het rijk toch kan niet met eischen rekening houden. Artikel 5 van de grondwet geeft een ieder het recht zich met een verzoek tot de regcering te wenden, het z.g. petitierecht, maar de regeering kan dat recht niet uitbreiden en rekening gaan houden met eischen die gesteld worden. Daarom heeft spr. namens B. en W. in de vergadering met het bestuur van den Neutralen Bond gezegd, desnoods met alle mogelijke klem te verzoeken, maar voorzichtig te zijn met eischen. B. en W. hebben den indruk dat de voorzitter en secretaris van den Bond de motieven van B. en W. hebben gevoeld, maar de voorzitter en secretaris kon den niet anders handelen in verband met het besluit der algemeene vergadering. Het spijt spr. buitenge woon dat het dien kant is uitgegaan. B. en W. advi seeren het adres voor kennisgeving aan te nemen, al wil dit niet zeggen dat B. en W. niet voelen den nood die in sterke mate door de tuinders wordt ge voeld. De heer Van Zoonen zegt dat het adres volkomen doet uitkomen wat er op 't oogenblik leeft in den tuinbouw en boerenstand, waar de nood zoo hoog is gestegen, dat men er aan toe is. Een steun van f 15 vindt spr. niet bovenmatig hoog. Spr. is het niet met den Voorzitter eens dat men met eischen niets be reikt en wijst erop dat zijn partij, de S.D.A.P. met goed gevolg heeft geëischt het algemeen kiesrecht, de achturendag en de werkloozenvoorziening. Spr. juicht het toe, dat de tuinders nu op hun poot gaan spelen en wijst er op dat de verbruikers f 156 millioen op brengen voor steun aan tarwebouwers, bietenbouwers enz., terwijl de regeering voor den tuinbouw niets doet. Dat de minister nu den tuinders verwijst naai de werkverschaffing, kan spr. niet genoeg afkeuren, want de tuinders behooren op hun eigen land. De heer Kriller wil verklaren waarom hij het adres voor kennisgeving wil aannemen. Ook spr. vindt een uitkeering van f 15 niet te hoog, maar eischen vindt spr. ongewenscht. Spr. voelt aankomen, dat als ge ëischt wordt, de zaak van de baan raakt en dat moet voorkomen worden, want hier moet spoedig en snel geholpen worden, de nood is hoog. Ook spr. wijst op den finantieelen toestand der gemeente, zoo dat aanstonds aan de regeering zal moeten worden ge vraagd een bijdrage in de kosten der gemeentehuis houding. Al wordt het adres voor kennisgeving aange nomen, dan is spr. er toch sterk voor om al het mo gelijke le doen om een spoedige algemeene regeling te krijgen, om een tijdelijke uitkeering le krijgen. De heer Bakker hoopt dat adressanten zullen be grijpen dat B. en W. al het mogelijke willen doen om den nood te lenigeh, maar met eischen kunnen B. en W. niet meega. n. De Voorzitter antwoordt, den heer Van Zoonen, dat het inzicht over deze zaak staat of valt met de po litiek die men aanhangt. De heer Van Zoonen stamt uit een politieke sfeer, de S.D.A.P., waarin men niet dat gevoel heeft voor orde en gezag. Het gaat er nu maar om op welke manier men iets denkt te berei ken en spr. gelooft dat men met eischen niets bij de regeering bereikt. Dat algemeen kiesrecht enz. ver kregen zijn door de eischen der S.D.A.P., betwijfelt spr., hij oordeelt dat het algemeen inzicht wat de sociaal economische politiek betreft, zich had gewij zigd en spr. stelt zich op het standpunt, dat als an dere partijen er niet aan hadden meegeholpen, er van de eischen niets terecht was gekomen. Spr. herhaalt dat hij in Den Haag met klem be toogd heeft dat er geholpen moest worden en men Onder het licht van Burgemeester meester Willem Wendelaars eere«Vuurtoren. ii. Na het uiterst gelukkig cri eerzaam' 12%-jarig hu welijksleven van rar. Willem Wendelaar met me vrouw Alcmaria Victrix, douarière van wijlen den Heer Gerrit Ripping, eerder weduwe van Archibald Maclaine Pont, 'n burgemeester, die bekend stond om zijn fraaie handteekeningen, zijn liefde voor de pers, uitgedrukt door aanbieding van een peukje vetkaars, waarbij de H.H. Verslaggevers op de pu blieke Tribune hun aanteekeningen konden maken van het gedaas der Vroede Vaderen, alsmede van het feit, dat hij op liefdadigheidslijsten nooit meer toekende dan voor een gulden, zegge 1 piek, werd dan onder veel gejuich, fanfares en het gezang: „Lang zullen ze leven", het onverwoestbare feestlied van alle tijden, de koperen bruiloft gevierd, onder het genot van een menu van slap, dun en dik, dat, de genoo- digden nog dagen de lippen deed likken onder de ver zuchting: Sic transit gloria mundi; alle aardsche lek- kerigheid is vergankelijk? Het was een liefde op het eerste gezicht, de honey moon van het jonge echtpaar één bliksemtrein van zaligheid en nimmer werd de immerstralende geluks zon aan het permanent blauwe huwelijksfirmament één fractie van een seconde verduisterd. Het was koek en ei, al de dagen van hun echtelijk samenzijn! En ziedaar, als een driedubbele donderslag bij hel deren Hemel, als een nimmer te verwachten vulcani- sche uitbarsting van den Kat.tenberg, uitbrakende een stroom van glooiende lavatroet, heeft de versla gen menigte des volks het bericht bereikt, dat Willy en Maartje zullen scheiden, niet van tafel en bed, maar helaas een formeele wettelijke scheiding, met verdelging der eventueele ledige wijnflesschen, 'n se paratie dus voor eeuwig! Natuurlijk hadden enkele uitverkoren gemeentepo litieke meteorologen deze ramp op onze nuchtere maag reeds zien aankomen, maar de doorsnee beta ler van den hoofdelijkeh doodslag was nog onbewust van het dreigende gevaar. Een schrale troost is het voor de treurende ge- raeentenaren dat aan overspel niet behoeft te wor den gedacht. De huwelijkstrouw was nog ongerept en geen andere schuldige vrouw had met eenig merkbaar succes haar liefdelonkjos geworpen in de richting van den knappen hupschen gade van de hem vergoodende Alcmaria, maar het was de eerzucht en den drang om de menschheid te dienen, om zijn be schikbare krachten te wijden tot het bereiken van het schoone levensdoel, omschreven in de gulden woorden, gebeiteld in den muursteen van het echte lijk gemeentepaleis: Homo, Res Sacra Homini, Mensch, heilig de zaak der menschheid! Als we eerlijk willen spreken, al betreuren wij zijn heengaan naar de Hofstad als toekomstig volksver tegenwoordiger, met 100 pop onaantastbaar en blijk baar onafslagbaax tractement in de week voor 'n si gaarcentje, geheel ongelijk kunnen wij den burge meester niet geven! Ongetwijfeld was prè Guillaume met zijn bemin nelijke Alcmaria, dat hem nimmer lastig viel om een diamanten parure, 'n paarlen collier, of zelfs maar om n eenvoudig bontmanteltje van 1500 pegels, op perbest tevreden. Maar ontevredenheid, hoe loffelijk ook en gemak- fjïw j00r den werkgever, die niet te veel uurloon aftikt, doodt zonder twijfel alle initiatief. En burgemeester Wendelaar. nog maar staande op de vloermat van het portaal zijner nakende middel bare jparen nog blakend van levens- en arbeidslust, begiftigd met de schoone gave der welsprekendheid, aangenaam ter tafel en ter tale en liefelijk van glim lach, wil toch per saldo nog wel eens wat anders zien dan de wriemelende steenen engeltjes van de ersatz Schermerpoort, de asthmatische kater van den gemeentebode en de doodsche deftigheid der binnenplaats van het Alkmaarsche stadshuis. Van harte wenschen wij hem geluk met zijn top zwaar voornemen en een volle en overmaat van suc ces op den weg van den politieken roem! Indien het hem mocht gelukken door een duw van zijn krachtige schouders onzen belastingdruk wat te verlichten, zal het hem tot eeuwige eere verstrek ken. Natuurlijk betreuren wij zijn heengaan! Hij was een sieraad van Alkmaar en al mocht het hem ook aan voorheen zoo begeerde blauw bloed ontbreken, hij is een arristocraat van den geest, wat men noemt: „een fijne vent". Aangenaam van aangelaat, rank van figuur, al ging ongemerkt de slanke lijn wat verloren door de kwellingen van de niet te ontwijken feestdiners en hoffelijk van manieren. Zijn eloquente capaciteiten promoveerden hem tot den aangewezen feestrede naar. niet alleen op bruiloften en partijen, maar bij alle iestiviteiteu en plechtige bijeenkomsten, onge acht kleur, richting en stemming. Hij was geen autocraat, maar een vriendelijke va der voor zijn bekommerde gemeentenaren. Niemand méér dan hij had de zeldzame gave, de verontruste burgers, die bij hem hulp en raad zoch ten, ongemerkt met een kluitje in 't riet te sturen 'n Camouflage, noodgedwongen, maar die hem zelf pijn deed. Blijde en getroost keerden zij huiswaarts, zonder zich af te vragen, wat zij eigenlijk bereikt hadden, Ik herinner mij nog als de dag van gisteren, dat een mijner vrienden, een Hoofdinspecteur van Poli tie, ambieerde naar het vacant geraakte commissa ris-ambt. Hij maakte natuurlijk ook de gebruikelijke visite bij den burgemeester, hé? en kwam opgetogen en enthousiast thuis: Ik heb mijn benoeming zoo goed als in mijn zak, juichte hij en sloeg een kuiteflikker! Zoo, zei ik sceptisch en wat zei de burgemeester? Wat ie zei? nou, hij drukte mij de hand en zei: Beste mijnheer van Pumpelen, ik zal aan uwe solli citatie mijn bijzondere aandacht schenken! Nou, zei ik, maak dan je testament maar! Een paar weken later stond de benoeming in het Kleuterblaadje, maar het was niet meneer v. Pum pelen. Het leek er niks op! Die is nu allang gepensioneerd als afgekeurd in specteur en president van een pandoerclub! Dan heeft hij meer „sjans". Dit is natuurlijk een klein intermezzo zonder eenige onaangename bedoeling. Men kan niet den geheelen avond de loftrompet blazen. Er moet. zoo nu en dan eens gerust worden voor een neutje. Cantores amant humores? Zangers, ook lofzangers, houden van voch ten! Vast staat, dat het heengaan van onze beste Willem de Prater, de Vader mijns geboorteplaats niet alleen voor de gemeente in 't algemeen, maar voor de be zetting van het stadhuis een harde mokerslag is! Burgemeester Wendelaar moet voor zijn ambtena ren en bedienden een reuzebaas zijn en het zal nog proefondervindinglijk bewezen moeten worden of zijn toekomstige opvolger in dat opzicht in zijn schaduw zal kunnen staan. De nieuwe allerhoogste gemeente-titularis kan een saggerijn, 'n kankeraar, 'n La Fontainekikker, kortom van alles zijn, dat burgemeester Wendelaar niet was en dan is zoo'n verandering voorzeker geen ver betering te noemen. Laten we dan hopen dat het sociale leger van Alkmaarsche ambtenaren en be dienden, vanaf de secretaris, referendaris en thesau rier tot de bedienaren der tonnenwisseling, straatrei niging en putlediging, onder dankbare herinnering aan hot scheidende gemeentehoofd, alle reden zullen hebben over den nieuwen functionaris voldaan te ?ijn. Aftikken op hout, sievoeplê! Moge burgemeester Wendelaar dan na een lang po litiek leven in stijgende lijn eenmaal een welverdien de rust vinden in den Raad van State, waarvan de eerwaardige leden allemaal hopen 100 jaar te worden, om nog lang te genieten van de 9 miel traktement, die hun jaarlijks wordt toegemeten. Zoo zij het Amen! CAVE CANEM. N.B. Hedenavond voor het eerst bewonderd het licht in den eere-vuurtoren ..Jan van Speyk". Dat licht was slecht, maar juist daarom echt midden- eeuwsch in stijl! Abot C. C. met 2 tabletten, hy giënischer en prac- tisdier dan losse ta bletten, kost slechts 10 cent. Alleen deze beide verpakkingen garan deeren U de echte Aspirin-fabletten, welke uitsluitend door de BAYER-fabrieken ver vaardigd worden. Elke tablet, welke niet het BAYER-kruis draagt, is geen Aspirin. heeft aan het departement tenslotte nog een middel aan de hand gedaan, dat in de Streef algemeen en ook aan den Langendijk wel wordt toegepast. Spr. verklaart zich bereid die mogelijkheid met het be stuur van den Neutralen Bond onder die oogen te zien en het bestuur heeft zich daartoe ber-eid verklaard. Door den heer^Van Zoonen is gezegd;, waarom zou men den eisch niet doorgeven, maar -Spr. wijst er op dat de eischen beslist niet worden 'ingewilligd. Er. nu kan men wel blijven eischen, mer\ kan anarchist zijn, a la bonheur, maar de gemeen te neemt daar geen genoegen mee. Spr. voelt dikwijl s meer de din gen met hoofd en hart, dan men wol denkt, maar tenslotte kan ook spr. niet meer doen d?an mogelijk is. De heer Van Zoonen zegt, dat de Voorzitter zegt dat de regeering een eisch naast zich zal\- neerleggen, maar dat doet zij ook met een verzoek'11-, immers de regeering zou geen toeslag geven. Spr. is de eer te beurt gevallen geschaard te worden ondier hen die de handhaving van gezag en orde niet2 aanhangt. Welnu, spr. stelt zich ook op het standpl-unt dat hij niet de verantwoordelijkheid draagt vanden tegen- woordigen maatschappelijken toestand. Sj nr. is over tuigd dat wanneer de gemeentebesturen i n overleg met de tuinders, genoeg drang op de rege ering uit oefenen, succes zal worden verkregen. De h-egeering heeft wel de groote tarweboeren geholpen, rrA>aar voor de tuinders heeft zij veel te weinig gedaan Spr. is overtuigd dat B. en W. het noodigc doen t< it steun van de tuinders, maar het gaat hier om de w._aardee- ring van het verzoek en spr. kan volstrekt ni^et den eisch meegaan. Spr zou willen, dat de VoorSritter vergezeld van een paar tuinders naar Den Haag giPug, opdat de tuinders zelf hun toestand bloot kunnen leggen. De Voorzitter zegt dat hier twee levens- en wereld beschouwingen lijnrecht tegenover elkaar staan en wel niet een compromis zal worden verkregen. Spr. als burgemeester staat steeds boven de politieke par tijen, neemt men dat niet aan, enfin, maar spr. tracht het zooveel mogelijk te doen. Als spr. zelf de regee ring was, zou hij hetzelfde standpunt innemen, spr. zou ook niet voldoen aan de eischen, omdat de con sequentie zou inhouden dat er voortaan geen verzoe ken meer zouden inkomen. Spr. is dus bereid om adressanten in overweging te geven met hem een con ferentie te houden, waarin spr. vertrouwelijke mede- deelingen zal doen over een regeling waarmee de tuinders gebaat zijn. Als men blijft eischen, dan zal er niets van het gemeentebestuur zijn te verwachten. Ook bij spr. bereikt men met booze woorden niets. Na eenige bespreking wordt het adres voor kennis geving aangenomen, waarbij de heer Van Zoonen geacht wil worden te hebben tegengestemd. Nog meer ingekomen stukken. 1. Uittreksel uit het register van besluiten van Ged Staten van Noordholland van 21 September j.1., no. 94. waaruit blijkt, dat de goedkeuring is onthou den aan het raadsbesluit van 30 Juni j.1. tot het ver panden van effecten. Wordt voor kennisgeving aangenomen. m. Schrijven van de afd. Schagen en omstreken van den Nederland3chen Bond van Koffiehuis Restau ranthouders en Slijters, houdende verzoek om ver lichting aan te brengen in den belastingdruk betref fende de Personeele Belasting terzake de grondsla gen biljart, lokalen en meubelen, waarin en waar mede het bedrijf in café's en dergelijke wordt uitge oefend. B. en W. adviseeren tot afwijzende beschikking, om dat reeds eerder aan een verzoek van de afd. 't Veld is voldaan, en bovendien in de maand September wij ziging van de betrekkelijke verordening dient te ge schieden. Conform het advies van B. en W. wordt besloten. Ontslag als wethouder en raadslid. n. Van den heer D. Kriller is een schrijven ingeko men, waarin hij mededeelt, dat hij met ingang van 21 October a.s. ontslag neemt als wethouder en raadslid der gemeente. De Voorzitter deelt mede, dat eergister in de ver gadering van B. en W. de heer Kriller mededeeling heeft gedaan van zijn voornemen en dat de heer Bak ker en spr. gepoogd hebben, den heer Kriller op zijn besluit terug te doen komen. AUè pogingen faalden, ook de poging om den heer Kriller te bewegen lid van den raad te blijven, omdat met de ervaring die de heer Kriller heeft opgedaan, zijn eigen fractie en de raad daarmee zouden zijn gebaat. Spr. drukt zijn grooten spijt uit over het heengaan van den heer Kriller. De heer Van Zoonen zegt, dat het bericht hem buitengewoon overvalt en spr. zou het op hoogen prijs stellen als de heer Kriller tenminste bleef, tot dat nader overleg met de kiesvereeniging had plaats gehad. Vooral in dezen tijd is het zeer gewenscht. dat men aanblijft. De heer Kolkman deelt het gevoelen van den heer Van Zoonen. Den heer De Boer spijt het ook, dat. de heer Kriller heengaat Spr. wijst op de goede samenwerking n hoewel erkennende dat juist in dezen tijd het wet houderschap en raadslidmaatschap moeilijk is. is het toch gewenscht dat men aan het bestuur blijft. Den heer Bakker spijt het. dat juist in dezen tijd een van het college afscheid neemt. Het is zwaar werk en er is niet veel moois aan, Men zou op poli tiek gebied levensmoede worden Het is jammer, dat een vreedzaam man als de heer Kriller is, uit het col lege gaat. Spr. wijst op prettige samenwerking en op het feit, dat de beweegreden van den heer Kriller niet berust op minder aangename samenwerking. De heer Kriller deelt mede, dat het besluit niet eensklaps bij hem is opgekomen, hij heeft er reeds

Schager Courant | 1932 | | pagina 17