Rijk.... en geen geld. Nederlands fascisme en de diepere ondergrond hiervan Nieuwe brugbouw in Den Helder. voor het ter plaatse zeer drukke verkee Besloten werd tot den bouw van een brug ter breed te van 20 M. De kosten werden, met inbegrip van het afbreken \an dc bestaande en het maken van een houten hulpbrug, geraamd op f 40.000. Wel schrok de Raad aanvankelijk nog voor dit voor Den Helder hooge bedrag terug, maar tenslotte werd het plan toch aanvaard. Voor het maken van don oprit ii het tevens noodig zijn een strook van den tuin der R.K. gemeente, c' a i het Koningsplein grenst, aan te koopen. Dinsdagmiddag nu is dit voor Den Helder belang rijke werk aanbesteed. Hiervoor was de belangstel ling van de zijde der aannemers buitengewoon groot, (Hierbij moet er evenwel rekening mee worden ge houden, dat nog twee kleinere werken warden aanbe steed terzelfder tijd). Merkwaardig was, dat van de vijf en twintig inschrijvers de laagste, een firma uit Harlingen, meer dan 50 pet. met de raming verschil de. Als een der besieks'-'oorwaarden is vermeld dat S0 pet. van het aantal werklieden bij dit werk Heldcr- schen moeten zijn. Met dit werk wordt een aanvang gemaakt met de geleidelijke vernieuwing van de bruggen: voor Dep Helder inderdaad vitaal belang. Het vinden van een object, dat naast zekere productiviteit ook een goede rentabili teit in uitzicht stelt. Het zelfstan dig maken van het bedrijf voor den aanleg van bruggen en wegen. lang mee rondgeloopen. Maar door de vele vergade ringen, ook in andere colleges, kom je niet aan je eigen bedrijf toe. De werkzaamheden zijn spr. te druk en spr. blijft dan ook bij zijn besluit. Hij dankt de heeren voor de pogingen om hem hier te willen houden. Dc Voorzitter onderschrijft dat steeds prettig is sa mengewerkt en het afscheid doet spr. dan ook leed. In zeer hartelijke bewoordingen brengt spr. den heer Kriller dank voor hetgeen hij voor de gemeente heeft gedaan. o. Van enkele ouders van kinderen buiten de ge meente is een verzoek ingekomen om hun kinderen alsnog toe te laten tot den cursus voor schoolvrije jeugd. De Voorzitter licht toe, dat B. en W. oordeelden, dat de cursus niet toegankelijk diende te zijn voor kinderen buiten de gemeente en die ook de openbare school alhier niet hadden bezocht. Het gaat hier meer om het spel dan om de knikkers, maar B. en W. wijzen op de consequentie, als de kinderen wel wor den toegelaten. In verband met de consequentie wordt besloten voor dit jaar de kinderen toe te laten. 2. Benoeming van een lid der Commissie voor werkverschaffing wegens het niet aannemen van P. Burgmeijer (zie ingekomen stuk onder 1, sub b). Benoemd wordt met algemeene stemmen de heer J. Bakker Jn. Jz. Autobuskosten vergoed. 3. Voorstel van B. en W. om gerekend te zijn in gegaan 19 September j.1. voor zoover van na te noe men vervoerwijze werd gebruik gemaakt, aan de ar beiders, thans werkzaam in de Wieringermeer (droog making Zuiderzee), die gehuwd of kostwinner zijn, een wekelijksche vergoeding van f 1.50 per persoon te verleenen voor de kosten van autobusvervoer naar en van hun werk, welke kosten f 4 per persoon en per week bedragen. De heer Waiboer heeft gehoord, dat voor den auto busondernemer het vervoer niet voldoende beloond werd. Opgemerkt werd, dat men zich tot het verzoek dient te bepalen en met algemeene stemmen wordt dan ook conform het vporstel van B. en W. besloten. De Vleeschkeuringsdienst. 4. Behandeling der begrooting 1933 van den Keu ringsdienst voor; vee en vleesch in den Kring Barsin- gerhorn. De heer WanDoer vraagt, of de gemeente medezeg gingschap heeft' inzake het opmaken van de begroo ting cn spr. begr»ÜPt niet dat gezien het groote tekort, de directeur, de adjunctdirecteur en de secretaris- penningmeester ^slechts aanbieden 8 op het salaris te korten, z.i. rrioest dat noodig 25 zijn geweest Ook de salarisst'n van de slagers zijn veel te hoog en spr. vraagt of bekend is, of door de slagers dage lijks gewerkt w^rdt en ook of de auto's voor het ver voer der kadavers, 's Zondags voor de slagers dispo nibel zijn. Spr./ vraagt dit gezien het feit dat een sla ger uit te ga.«*t ging en later door zijn collega opge haald moest /worden. Wordt daar controle op uitge oefend? Spr. meen#, dat de functies van directeur en secre taris-penningmeester wel in één persoon vereenigd konden worgden. Spr. adviseert de begrooting niet goed te kei#ren, tenzij de afgevaardigde der ge meente na-ur eigen inzicht zijn stem geeft en dus de gemeente /'geen zeggingschap heeft. De Voorzitter zegt, dat als de gemeente geen zeg gingschap^ had. den leden geen begrooting zou wor den toege zonden en dan zouden ook de opmerkin gen van /den heer Waiboer achterwege hebben kun nen blijden. Dat de salarisvermindering van 8 on- voldoerijfde is, met het oog op het tekort, is geen rede- neerinspt, want als de gemeenterekening dan eens sloot mettekort van f 15000, zou de burgemeester het zü^ker zonder salaris moeten stellen. De commissie Speeft toe dat het voor den directeur een nevenbe- HTrekking is, maar de.functie zal door een veearts ver- pftuld moeten worden, en een aparte directeur zal het Bmiet voor een salaris van f2300 8 willen doen. l»e commissie is ook overtuigd van de vele werk zaamheden ook voor de slagers en er is zelfs gezegd, Ipiicnen de slagers niet meer salaris te hebben! Of er SF voldoende controle is? Er is een commissie van toe zicht en de dagelijksche controle berust hij den di recteur. De heer Kriller deelt mede, dat het advies van de kleine commissie om de salarissen van directeur, ad junct-directeur en secretaris-penningmeester met 8 terug te brengen, door de geheele vergadering is overgenomen. De slagers hebben zeer onregelmatig werk, de keurmeesters eveneens en daarom is be sloten, die salarissen te handhaven. Spr. weet niet of des Zpndags de auto's door de slagers worden ge bruikt Er is zooveel gepraat, wat groote nonsens is. De heer Waiboer heeft zelf gezien, dat de auto van af Zijdewind gesleept moest worden, dat berust niet op praatjes. De Voorzitter zal de commissie op de hoogte bren gen van deze vraag. De heer Kolkman vindt het een beetje kleingees tig, dat de heer Wanboer dit ter sprake brengt. Het is spr. .bekend, dat de slager Quax voor een spoed geval, ernstige ziekte, te Zijdewind bij familie is ge weest, dat tot overmaat van ramp de auto weigerde en per fiets hulp uit Schagen moest worden gehaald. Dat in zoo'n geval de auto wordt gebruikt vindt spr. niet zoo erg en spr. vindt, dat de heer Waiboer beter had moeten informeeren. De Voorzitter wijst er op, dat het bekend is dat Quax een heel goede kracht is en spr. is het met den heer Kolkman eens, dat niet direct alle? naar voren moet worden gebracht wat in de volksziel opkomt. De heer Waiboer zegt, geen enkel persoon te hebben genoemd en of het een beste of slechte kracht is, laat spr. koud. De heer Van Zoonen zegt, dat de heer Waiboer in min of meer insinueerenden geest over de prestaties der slagers heeft gesproken. Als men in 't openbaar «ooiets gaat aanvoeren, moet men zich beter op de hoogte stellen. Het is spr. gebleken dat èn slagers, èn keurmeesters èn adjunct-directeur zeer veel werk verrichten en als men vraagt waarom men niet meer dan 8 verlaging voorstelt, kan men ook de vraag stellen, waarom men 5 rente voor zijn geld vraagt en waarom niet 3. De begrooting wordt goedgekeurd, tegen stemde de heer Waiboer. 5. Vaststelling van het primitief kohier der hon denbelasting, dienstjaar 1932. Het kohier wordt vastgesteld tot een bedrag van f93.50. Slecht geboerd. 6. Aanbieding der gemeenterekening over het dienstjaar 1931, vergezeld van de rekening over 1931 van het Burgerlijk Armbestuur. De gewone dienst van de gemeenterekening sluit met een nadeelig saldo van f 6451.72, de kapitaal- dienst met een nadeelig saldo van f 113607.12. Dit laatste is een administratief nadeelig saldo, omdat er nog geen vaste geldleeningen zijn gesloten. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur sluit met een nadeelig saldo van f208.58M. Tot leden der commissie van onderzoek dezer re keningen worden aangewezen de heeren Waiboer, Slijkerman en Van Zoonen. Een treurig beeld. 7. Voorstel om aan het Burgerlijk ^Armbestuur over 1.932 een extra subsidie te verleenen van f 1400. De Voorzitter zegt dat het geen prettig voorstel is, omdat er uit blijkt dat er heel wat wat onderstand moest worden gegeven. Tot nu bedroeg de subsidié f 2900, zoodat zij met deze f 1400 f 4300 zal bedragen. Door het. Katholieke Armbestuur is ongeveer f5000 aan onderhoud gegeven, door de Protestantsche Arm- voogdij ongeveer f2000 en daarbij komt dan nog de Diaconie der Ned. Herv. Kerk. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. De aflossing van f 4500. 8. Voorstel tot wijziging en aanvulling van de primitieve raming der gemeentebegrooting voor 1932, zulks naar aanleiding van een van Gedeputeerde Staten van Noordholland ontvangen 3e Nota van Op merkingen. Zooals door den heer Van Zoonen reeds was voor speld, is de begrooting nogmaals van Ged. Staten terug ontvangen en wel met het verzoek er in te ra men een bedrag van f 4500 voor aflossing aan het Rijk. Door het Rijk was van 1932 een aflossing van f4500 geëischt; voor 1933 ene van f7000, maar voor 1933 is de regeering teruggekrabbeld tot een bedrag van f 4500. De Voorzitter wijst op de moeilijkheid om voor 1932 tot een aflossing te komen van f 4500, wijst op het gemis voor 1933 van een batig saldo en berekent dat voor 1933 een tekort zal zijn te de.kken van f 14000, een bedrag dat nooit door belastingheffing zal zijn te verkrijgen. Geen officieele toezegging is gedaan, maar wellicht is voor 1932 af te komen van de f4500 aflossing, en aan het Rijk zou dan voorloopig een voorschot van f 10.000 gevraagd dienen te worden. In verband met besprekingen in Den Haag stelt spr. voor de begrooting dus nog maar niet te wijzigen, doch te probeeren de f 4500 aflossing weg te werken. Aldus wordt besloten. 9. Concept-besluit tot wijziging en aanvulling van den gewonen dienst der begrooting voor het dienst jaar 1932 (2e suppl. begrooting Gewone Dienst). De begrooting wordt gewijzigd in verband met de extra subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur. 10. Voorstel tot wijziging van het ter vorige verga dering genomen besluit om aan Jb. Witte te vergoe den f7.50 voor huurafstand van een gedeelte grond benoodigd voor werkverschaffing (te wijzigen in f 12.50). Conform het voorstel wordt besloten. 11. Rondvraag. De her De Boer merkt op, dat de slooten langs de wegen opgeknapt dienen te worden. De Voorzitter zegt dat dan overleg gepleegd dient te worden met de eigenaren der Belendende lande rijen. Door den Minister wordt kroozen, diepspitten, baggeren, enz. als werkobjecten beschouwd, waarvoor de regeering subsidie verleent en waarbij de belang hebbenden 30 a 40 der kosten dragen. Vergadering te Winkel. (Vereenvoudigde spelling). Woensdag 19 Oktober had in het lokaal van de heer de Bruqn, een openbare vergadering plaats van het An- tifokomitee, waar Gré Nabrink uit Den Haag over bo vengenoemd onderwerp sprak. We hebben, aldus spr.. het fascisme verwaarloosd en eerst gedacht dat het aleen tot Italië behoorde. Een grote betekenis hebben we er aanvankelik niet aan ge hecht. Hierin hebben we gedwaald. In Italië is het tot een «eer grote macht gekomen, en via de Balkan en het Oosten is het tot hier doorgedrongen. Te sterk wordt de mening verkondigd dat het fascisme van de bezittende klasse komt. Doch het vergiftigd tevens de arbeiders. Dit beangstigt ons. Allerlei dringende vra gen worden daardoor aan de orde gesteld. In bijna alle nieuwe staten die na de oorlog zijn ont staan is het aksent zeer sterk gelegd op het nationa lisme. Wel on-verbrekelik is het verbonden met reaksle. Al zijn fascisme en reaksie dan ook geheel verschillen de faktoren. Reaksie is van de bezittende klasse en dient om de groei van de arbeidersbeweging tegen te houden, het geen zich uit in beperking van het vrije woord, radlosen- suur, beperking van pers, Welterrapport enz. Dit is material en geestelik een achteruitgang. Dit is echter geen fascisme. Bij het fascisme wordt een beroep gedaan op elemen ten die diep in de mensen leven. Er is een diepe onder grond. Het wil ook iets nieuws brengen voor de men sen die het aanhangen. Doch de metoden die het toe past zijn reaksionair. Hiertegen is felle strijd geboden. We willen en kunnen niet terug naar toestanden die 50 of 100 jaar aohter ons liggen. Willen we met sukses strijden, dan moeten we nauw keurig nagaan, waar het gevaar schuilt. Momenteel loopt in Nederland de bezittende klasse nog niet warm voor het fascisme. Het is meer verankerd in de arbeidersbeweging en vooral in de Jeugd. De jeugd valt voor een'groot gedeelte in handen van het fascis me. Sinds 1919 is de nationaal-socialistiese partij in Duitschland uitgegroeid tot de grootste partij. Gevormd voor een groot gedeelte door de jeugd, ontleent ze hier aan haar kracht, maar tevens 't gevaar. De kracht van het fascisme in Duitschland Is gekomen uit de oorlogs mentaliteit. We hebben allen de neiging om zo goed moxelik voor de dag te willen komen. Zo hebben ook de Duitse vaders die aan het front geweest zijn, niet in de eerste plaats ln hun gezin gesproken over de ellen de en de dierlikheid van den oorlog, doch wel over de heldenmoed en offervaardigheid het vaderland te dienen in een oorlog. Dit heeft zijn invloed op de jeugd doen gelden, en hen gestuwd in de richting van een sterke oorlogsmentaliteit. We hebben wel gemeend dat als we de mensen maar veel van de ellende van de oorlog lieten zien, dit een middel was om de kansen van een volgende oorlog kleiner te maken. Ook dit is niet juist geweest. De mens zoekt in een bioskoop waar oorlogsfilms draaien altijd geen huivering, doch ook genoegen. Voor velen biedt de oorlog uitleving van opgekropte en verdrongen instink- ten. Men komt los van de konventie en de dwang van de burger-maatschappij, en geeft op allerlei terrein aan onbevredigde impulsen kansen. De Duitse jeugd die na de oorlog is ontwikkeld en opgegroeid is met een oorlogsmentaliteit en in een re vanche geest, heeft spijt niet aktief aan de oorlog deel te kunnen nemen. Temeer daar werkloosheid en ellen dige omstandigheden, geen ruimte laten voor uitleving van hun energie, die in een oorlog de vrijë loop naar bulten heeft. De jeugd zoekt ontspanning van innerlijke krachten. De werkloosheid werkt de spanning van in- nerlike faktoren in de hand. Zij zoekt uitkomst. Ieder die hiervoor kansen biedt heeft de jeugd. Werkloosheid versterkt teyens het minderwaardig heidsgevoel. Dit zoekt men te overwinnen. In het mili tarisme komt het meerderwaardigheidsgevoel weer naar boven, omdat men daar weer aktief kan deelnemen voor een groot ep nuttig doel, zo waant men, en hiermede dan tevens zijn minderwaardigheidsgevoel overwint. In Duitsland wordt meerderwaardigheidsgevoel ge kweekt. De meeste kansen heeft dit als het doel spoe dig bereikbaar is. Om grote massaas warm te maken moet een doel wat voor deze massa gesteld is bereik baar zijn. Het verlangen 't doel te bereiken bind in ster ke mate de nationaal-socialistiese beweging in Duits land. De toestand waarin de Duitse jeugd is opgegroeid was gunstig voor het fascisme. De jeugd is romanties, beleeft de romantiek in zich zelf, en wil dit ook in praktijk brengen. Doch ook in ouderen is deze drang aanwezig. Men vlucht aan de hai-de werkelikheld van het leven naar de onwerkelik- heid van de romantiek. Wie bij deze romantiek van de jeugd aansluit, heeft de jeugd, 't Socialisme deed dit niet. Met prinsipes heeft het fascisme de jeugd nooit ver moeid. 't Oude vechtideaal is versterkt, terwijl de maat schappij de gelegenheid biedt 't in praktijk te kunnen brengen. De heer Van Zoonen noemt het een bezwaar dat dan voortaan het baggeren niet meer zelfstandig door de tuinders zal worden gedaan. De Voorzitter zegt dat de Minister alleen steun wil geven aan menschcn in loondienst. De heer Kriller zegt dat dit dus de laatste verga dering zal zijn. éat hij deelneemt aan dit college. Spr. dankt voor de medewerking en dankt den Voorzitter en dc andere heeren voor hun hartelijke woorden. De Voorzitter merkt op dat dc heer Kriller raads lid blijft totdat dc geloofsbrieven van zijn opvolger zijn goedgekeurd. Spr. verwacht dat de heer Kriller dus nog een vergadering zal bijwonen en hoopt van harte dat de heer Kriller dan aanwezig zal zijn. Spr. brengt den heer Kriller nogmaals dank voor alles wat deze voor de gemeente heeft gedaan en wijst er op dat er zich vele moeilijkheden voordeden, die de men- schen niet zullen beseffen. De heer Van Zoonen sluit zich bij de woorden van den Voorzitter aan, het doet hem leed dat de lijst aanvoerder ons gaat verlaten, maar het besluit heb ben wij te eerbiedigen. Spr. hoopt dat de opvolger van dezelfde kwaliteit zal zijn. De Voorzitter deelt nog mede. dat het de bedoeling is dat in de volgende vergadering een tijdelijke wet houder wordt benoemd. Hierna niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. De vervanging van de Postbrng door een steenen brug. Het werk aanbesteed. Laagste inschrijver 50 beneden de ra ming. Zooals dezen zomer in den Helederschen gemeente raad is besloten, zou een steenen brug worden aange legd, ter vervanging van de bestaande Postbrug. Deze Postbrug ligt in het centrum der stad en vormt de rechtstreeksche verbinding eenerzijds met het station, anderzijds met het postkantoor. De zeer smalle hou ten brug, die bovendien uiterst gevaarlijke scherpe bochten vormde, leverde een voortdurend gevaar op Er leeft in de mensen veel van de oude strijders- natuur. Dit vechtinstinkt leeft sterk bij militairen en politie. Doch ook verheft zich hierop, vermengd met de romantleke aanleg, het fascisme. Hierin is- veel kinderliks en onbeschaafd. Redelike mensen trachten dit alles te overwinnen. Fascisten, politie en militairen overwinnen dit nooit. Ook is de geheimzinnigheid een faktor die aantrekt. Dit wakkert men in het fascisme aan. Fascisten mogen geen lid zijn van geheime organisaties en men bedoeld hiermee dan de vrijmetselarij enz., terwijl deze toch duidelijk statuten enz. openbaar hebben gemaakt. Het gaat dan ook in de eerste plaats om de geheimzinnige sfeer die men poogt te versterken. We denken ook aan de eed en het handgebaar, 't Handgebaar vinden we niet alleen bij fascisten doch ook bij kommunisten. Dit is primitief en romanties, stamt uit de oude tijd dat de jagerslnstinkten het leven beheersten. De jeugd zwelgt in dit soort van romantisme. De karaktertrekken van het fascisme zijn overal ge lijk. Zowel in Italië, als in Duitschland, Nederland en Engeland. De fascisten worden op de geregelde burgeroorlog voorbereid, ook in Nederland. Momenteel tellen we in Nederland reeds 18 uitgesproken fascistise organisaties. Er is wel een sterke onderlinge verdeeldheid en strijd om het diktatorschap, doch dat wordt wel opgelost als de bezittende klasse haar steun verleend heeft. Doch bij allen is er het grote gebaar en de romantiek. Ook is dit het geval met Mussolinl. Op zijn best als fascist is Mussolini bij de parades en luchtmanouvres, waar hij als de sterke man in uniform een zeer sterke uitzonderingspositie inneemt en daarmee %*oor de zwak ken en do massa een symboliese betekenis heeft van kracht, en om iets aan de anderen te kunnen geven. Men vraagt voor diktator geen persoon die geestelik boven andereen uitsteekt, maar een persoon van het grote gebaar, die indruk van kracht geeft en het roman tiese verlangens in de massa kan bevredigen. Het nationaal Jongeren Verbond is een voorschool tot het fascisme. Deze beweging groeit krachtig. Hoge militairen geven er leiding, de rijkseenheidsgedachte en de gezagskwestie staan voorop. Aan de levende wensen komt men tegemoet door het geven van lessen in bok sen en worstelen. Officieren geven hierin les. Het fascisme in Nederland bevind zich onder de Hol landse jeugd, al worden deze dan ook op elke wijze gesteund door politie, militairen en burgerwachten. 't Fascisme bestrijden is een moeilik en zwaar werk. et geweld van wapenen neer slaan, geeft geen oplossing en is. ondoenlijk, 't Fascisme heeft al het wapengeweld van deze wereld met zich mede. Door ons kan nooit het aksent vallen om het met wapenen te bestrijden, al zouden we in uiterste noodzaak ons gewapend moeten verdedigen. Wij zullen andere middelen moeten bezi gen, willen we het fascisme zelf niet versterken. Wij moeten de grondoorzaken wegnemen. Het ongevoelig maken van de jeugd voor het fascisme, door geestelijke bewustwording. Geestelik moeten we de gedachte breken dat een ander het voor de mens kan doen. Dit is het belang rijkste wapen. Gevaarlik is dat het fascisme met soslalistiese leuzen komt. Zo worden strijdbare arbeiders overgeheveld naar de reaksie. We moeten het vertrouwen van de arbeiders verster ken in het kunnen van eigen klasse. In dit opzicht moet men zelfvertrouwen hebben. Op 't persoonlijke inzicht en de persoonlik© levenshouding komt het aan. Wij moeten een beroep doen op het gezonde verstand en de zelfkontrole. Dit maakt de groei van het fascis me onmogelik. 't Fascisme vraagt in de eerste plaats mensen die geloven, doch niet denken. Die lam geslagen zijn en geestelik uitgehold door de praktijken van het reformisme. De bevrijding van de arbeiders is nog steeds de taak van de arbeider zelf. Daarom ook is het nodig dat be wustwording wordt bevorderd en verantwoordelikheid gewekt. Met onze gehele persoonlikheid moeten we ons in de strijd werpen tegen het fascisme. Met volle over gave en verantwoordelikheid onze houding bepalen, zo als momenteel de dienstweigeraars en in het biezonder onze kameraad Simoens in België, die nu reeds 18 dagen in hongerstaking is. Voor het geweld behoeven wij niet te zorgen, dat doet de overheid. Wij hebben effektlever wapenen. De ekonomiese strijdmetoden, van boycot, sabotage en be zetting der bedrijven. Deze middelen moeten we aan vaarden en nu reeds trachten toe te passen tegen fas cisten, burgerwachten, militairen enz. Wij verwachten niet een direkt sukses. Doch wel kunnen deze midde len een gevoel van kracht geven. Dezelfde metoden moeten we toepassen tegen oorlog en militarisme. De tijd !s kritiek. We moeten de handen in een slaan en intensief arbeiden. De tijd van woor den is voorbij, nu hangt het af van de daden. Overal moeten we trachten het denken te wekken, protest- aksies te ontketenen. Langer wachten ls misdadig. Dit is een tijd van over- of ondergang. Helaas verkeren we in de verdedigende positie. Maar laten we bedenken, dat de beste verdediging de aanval is. Dit moet geor ganiseerd worden. Het gaat om de hoogste goederen die de mensheid bezit. Laten we daarvoor onze beste krachten geven. HOE DE HONGER NAAR GOEDE BELEGGINGS WAARDEN DIENSTBAAR TE MAKEN AAN DE BEVORDERING DER WELVAART? „Het ei van Columbus" als broodnoodig middel ter bevordering der welvaart en van een betere oriëntatie der beleggingsmarkt, zou men het zeer interessante idéé kunnen noemen, dat prof. dr. N. J. Polak, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, in het jongst® nummer der Economisch-Statlstlsche Berichten ontwik kelt. Onder een pakkenden titel, als hierboven weergege ven, doet de schrijver in zijn artikel het voorstel tot versneld uitvoeren van openbare werken. Daar het plan alleszins spoedige nadere overweging waard is, en ln ruimen kring verdient gekend te wor den, geven wij de groote lijnen ervan weer. Terecht betoogt prof. Polak, dat ons wegen- en brug» gen-apparaat onvoldoende is, dat de verbetering daar» van thans van eminent belang is voor ons geheele eco nomische leven, aar hoe? Hadde het Rijk de middelen... Maar het Rijk heeft ze niet. Het Rijk heeft ze niet. Wil dat zeggen, dat die mid delen er ook niet zijn? Geenszins: er zijn reusachtige kapitalen in liquiden vorm beschikbaar. Er is honger naar goede beleggingswijzer.. Er zyn milliarden opgepot of uit de Ingekrompen productie vrijgekomen, die on middellijk zullen toevloeien aan eiken opzet, die met niet te groot risico een behoorlijk, zij het matig rende ment belooft. Waarom die milliarden dan niet opgeno men door publieke lichamen? Omdat die publieke licha men ten deele verbruikshuishoudinsren zijn. op welker rationeele verbruiksbepnling men niet gerust is, om***' die publieke lichamen al zoovele oude sohuidim hebben gemaakt voor uitgaven, waarvan men vreest, dat ze niet alle ©ven doelmatig zullen blijken, en omdat ze nog zooveel zullen moeten leenen voor toekomstige verdere uitgaven, aan welker efficiëntie getwijfeld wordt. Waarom die milliarden niet den ondernemingen toe vloeien? Omdat de voorwaarden voor herleving voor tal van bedrijven nog niet vervuld schijnen. Maar voor werken, die zonder ©enigen twijfel produc tiviteit en rentabiliteit beloven, is zeer zeker veel ka pitaal beschikbaar. Acht men nu versnelling van den aanleg van wegen en bruggen urgent, dan kan men zeker daartoe het kapitaal verkrijgen en uit de eigen productiviteit en rentabiliteit dier werken beloonen en amortiseeren, indien men slechts zorgt, dat die eigen rentabliteit niet wordt aangetast door volkomen exo gene risico's. Indien alzoo geen vermenging plaats vindt met andere posten van het staatsbudget, met an dere ondernemingen, met andere voorzieningen, die niet zulk een zekere productiviteit en rentabliteit in het vooruitzicht stellen. Zulk een verzelfstandiging van het bedrijf voor den aanleg van wegen en bruggen ware op twee manleren te bewerkstelligen. In de eerste plaats zal men voor den aanleg van be paalde bruggen, al dan niet met aansluitende wegge deelten. concessies kunnen verleenen aan particulieren, die het recht zouden verkrijgen tot het heffen van een bruggeld, totdat het Rijk tegen vooraf bepaalde voor waarden de verbinding overneemt of totdat een vooraf te bepalen totaal bedrag aan bruggelden is gebeurd. De aanleg zou natuurlijk volgens aanwijzingen en plannen van den Rijkswaterstaat moeten geschieden, het brug geld zou door het Rijk moeten worden gelimiteerd. In Amerika is zulk een figuur niet onbekend. In de tweede plaats zou het Rijk het Wegenfonds dus danige zelfstandigheid kunnen verleenen, dat leeningen ten laste van dat Fonds konden worden gesloten. Dit Fonds heeft aanzienlijke jaarlijksche inkomsten. Voor 1933 is, evenals voor 1932, geraamd een opbrengst aan wegenbelasting groot 12 millioen, aan rijwielbelasting groot. 7 millioen. Op de bijdrage van het Rijk rekent de schr. hierbij niet. Het Fonds heeft eind 1932 een schuld aan het Rijk groot 12 millioen; geraamd is, dat het Rijk in 1933 opnieuw 8 millioen zal voorschieten, maakt to- taal 20 millioen. Op deze voorschotten wordt 4 pet. rente vergoed, aflossing behoeft eerst plaats te vinden, zoo dra het Fonds geen voorschotten meer noodig heeft. ffelt men nu, dat een versnelling vaa den aanleg zoo danig plaats vindt, dat het bedrag, dat in tien jaar zal worden uitgegeven, in vijf jaar wordt verwerkt, dan zal men de jaarlijksche uitgaaf voor werken van 20 millioen 1 in die vijf jaar tot 40 millioen moeten opvoeren. Vijf jaar achtereen zal men dan 20 millioen ten laste van het Fonds moeten leenen. Mét de rentebetalingen, ln den loop van die vijf jaar te doen. zal dit een leenings- bedrag van ciroa 110 milioen vereischen. Het dénkbeeld van hét in versneld tempo uitvoeren van openbare werken Is niet nieuw. In hetzelfde week blad heeft prof. dr. G. M. Ver-rijn Stuart reeds enkele ja ren geleden de wenschelijkheid ervan betoogd en ook de S.D.A.P. heeft in haar rapport over bedrijfsleven en verruiming van de arbeidsmarkt in Nederland op dit vraagstuk de aandaoht gevestigd. Tot dusver heeft onze regeering nog weinig in deze richting gedaan. Eerder volgt zij thans een tegenover gestelde politiek (vertraging in de uitvoering van de Zuiderzeewerken), hoewel daarvan de slechte toestand van land's finantlën de oorzaak is. Nieuw is daarom de vorm, waarin prof. Polak dit vraagstuk giet, dat zeker overdenking waard is. Al moge de beteekenis van dit plan o.a. Voor de verruiming van de arbeidsmarkt niet. te hoog worden aangeslagen, het heeft in elk geval dit voordeel, dat voor onze metaal industrie nieuwe werkgelegenheid wordt geschapen, ter wijl verder ons wegennet over enkele jaren oevral in goeden staat zal verkeeren. Dit zou voor onze land- en tuinbouwproducten nieuwe afzetmogelijkheden in het eigen land kunnen openen, hetgeen, gezien de verminde ring van de buitenlandsche markten, zeker niet te ver smaden is. Bovendien zal een deel van het kapitaal, <l«t thans op groote schaal in liquiden vorm op belegging wacht, in het eigen land kunnen worden belegd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 18