Zonderlinge waardeering. SPORT. Ingezonden Stukken. Het nieuwe Verkade's Album: „V e t p I a n t e n." EEN SCHAT IN HET BAIKALMEER. Kindermoord te Den Haag. De beruchte Kethelsche overweg. Wapensmokkelarij in Noord-Limburg. VUEGTÜIGWRAK BIJ ZANDVOORT AANGESPOELD. Bruggedeelte ingezakt. HET TEEDERE HART. Chineesch is raar taaltje, niet alleen om te spa ken. maar vooral ook om te schrUven ol té drukken. Andere beschaafde volken, wij Neder anders bijv, heb ben niet meer dan 26 verschillende lettertekens te Iec- ren en we zijn In slaat brieven, kranten en boeken te produceeren tot in het oneindige. Anders staat het met onze broeders uit het Heenel- sche Kijk. Een alfabet als wij kennen ze niet. maar wel duizenden verschillende figuurtjes of karakters, elk met een aparte betcekenis. Het aantal SToeP*" waarin deze karakters verdeeld zijn. loopt boven de 200, op zich zelf reeds een respectabel getal, maar dan de onder-verdee- IinNatuurlijk Zijn er maar zeer. zeer weinig drukkerijen, waar Chineesch gezet kan worden en dan nog maar door een doodenkelen zetter. Hoe bizonder dit is. ver telde de heer Kleerekoper dezer dagen in Het Volk. Bij de beroemde firma Bril! in Leiden, een wereldcen trum voor de beoefening der Oostersche talen, ia een gouden jubileum gevierd. De letterzetter J. B. van Duu ren was de held van dit feest. Maar wat voor een zetter! Professor Duyvendak, de groote man voor het Ohl- neeseh aan de Leidsche Hoogeschool, heeft de ver diensten van den jubilaris in het „Lcidsch Dagblad" uit eengezet, en men wordt duizelig als men dat leest en tracht te begrijpen. Want de typograaf van Duuren is de eenige zetter in Nederland, die Chineesch zetten kan (behoudens dan de leerlingen, die hij zelf bezig is te kweken) en de bekwaamste in zijn vak op de heele wereld. Wat dat zeggen wil, legt de professor uit De jubilaris is dan ook een wereldberoemdheid, aan wiens zeldzame bekwaamheid het te danken is, dat de firma Brill een tijdschrift voor het Chineesch uit kan geven met Franschen. Engelschen en Duitsohen tekst, en dat men uit de groote landen in het kleine Leiden tireeht moet om zijn standaard-uitgaven goed gedrukt tkrijgen. Men vindt da.n ook den naam van dezen ge- teerden en kunstvaardigen arbeider in het groote Ohl- ineesch-Engelsche woordenboek met dankbaarheid ver meld. Uit dit alles en nog veel meer, dat professor Duyven- dak vertelt, kan men zich een oordeel vormen over de verdiensten, die Van Duuren heeft, óók voor ons land. dat hem zulk een bekendheid in de wereld te danken heeft. Geen wonder, dat hij op zijn feestdag in tegen woordigheid van universitaire en gemeentelijke autori teiten met vele woorden van lof en geschenken is ge huldigd Nam ook de regeering deel aan de hulde? Inderdaad, maar hoe? De regeering „vereerde" dezen geleerden grijsaard roet de bronzen medaille van de O r a n j e-N a s s a u-o rde, Bedenk wel: een lager „eere-teeken bestaat niet en bedenk ook met hoe gulle hand de echte ridderor den bijv. op 31 Augustus worden rondgestrooid over al lerlei nulliteiten. Er is één troost: wie zóó een beroemdheid durft te „eeren", maakt in de eerste plaats zich zelf te schande, ook al is zijn eigen borst versierd met de allerhoogste, maar waarschijnlijk niet verdiende onder scheidingen. Nieuwe Niedorp, 20 October 1932. Mijnheer de Redacteur, Nogmaals verzoek ik u een plaats in uw blad over het zooveel besproken onderwerp: De veiling in Scha- gen. Na afloop van die veiling is door mij dank ge bracht aan het publiek en ik heb de menschen opge wekt, een notaris die dergelijke verkoopingen hield, te boycotten. Naderhand is mij gebleken, dat een notaris krach tens zijn ambt dit verplicht is en dat mijn opwekking dus niet op z'n plaats was. Verder zou ik ook nog'een opmerking willen maken omtrent het artikel van den heer Van Veen. Het is waar hij schrijft, dat iemand, die geld leent en zich niet verplicht gevoelt aan z'n verplichtingen te voldoen, een anderen naam verdient dan eerlijk mensch. Zie mijnheer Van Veen, ik zie deze zaak uit een ander oogpunt; er is hier geen kwestie van zich niet verplicht gevoelen; het is de volledige onmacht om te betalen en de eerlijkheid van den Hollandschen boer is zoo groot, dat hij z'n laatsten cent geeft om z'n schul den te betalen. U mijnheer de redacteur dank ik voor uw welwillend heid. P. ZWAGERMAN. M. de R., Mag ik een enkele opmerking maken naar aan leiding van het stukje van den heer J. K. te A., waar in hij het. heeft, over de kwestie van: „Moeten wij verknopen" en dit in verband brengt, met de gelden die door de hoercnrlolegatie naar Sowjet Rusland op de Spaarbank zijn geplaatst? De heer K. stelt, de zaak zoo: Wanneer men ver koopingen verhindert, brengt men weer andere per sonen in moeilijkheden. Hij geeft geen advies, maar de consequentie van zijn betoog is: Verhindert dus geen verkoopingen. Evenals zoovelen heaaat de heer K. hier een grove fout. Hij meent namelijk dat de boer of bouwer kan kiezen tusschen wel'di niet betalen en nu maar eens in zijn koppige hoofd heeft gekregen niet meer te be talen! M. de R., zoo staat het niet! De boer heeft geen keus meer. Wanneer banken of wie dan ook hem willen noodzaken t,o betalen, en hij heeft niets, dan is de boer het niet die verknoping aanvraagt, maar de hypotheekgever of pachtheer. De hoer heeft geen keus te doen. Hij staat, voor overmacht. Hij zit. aan den grond. Wie nog wel kigzen kunnen, dat zijn de ban ken. enz. En wanneer zij dan kiezen in het nadeel van den boer en willen verkoopen, dan heeft de boer de plicht dit te verijdelen. Wij zijn geen wanbetalers. Integendeel! Wij mce- ncn dat wie heeft, moet betalen. Wie veel heeft, moet veel betalen. Wie niet heeft daarover hoeft meh toch niet te polemisecren! Deze man heeft, geen keus' Bovendien, waarde heer J. K. te A., er bestaan nog zooiets als klassen in onze maatschappij. En zoolang cle ecne klasse leeft van den arbeid van den andere moet do onderliggende klasse zich wel verzetten. Ook hier is geen keus. Het is een kwestie van to be or not to be. F.n wat die spaarbanken betreft! Zoo goed als wii aan den eenen kant (van de regeering) eischen dat zij betaalt en aan den anderen kant de plicht van betalen voor den armen boer niet erkennen, zoo ei- toaft W1J VSn de r,jkspostspaarbank dat zij be- In onze maatschappij heerscht verschil van wel stand. Er zijn menschen die met werken en er zijn elkr?ni®trekkan aan den kost kornet Voor eiK \an hen hebben wij een andere moraal. in Sa JS, K; te A' kan nu zelf uitmaken wat hij m de toekomst van ons te wachten is. H. DE WEERDT. Nederhortet den Berg. Nieuwe Niedorp, 20 Oct 1932. Als de redactie van de Schager Courant mij de vergunning geeft om iets over de Radio-centrale te schrijven, zou ik dat ten hoogste waardeeren. Verschillende uitingen hebben we over deze kwestie al gehoord. Een bewijs te meer dat deze zaak voor de meeste burgers iets belangrijks is. Ook over deze kwestie werd ons van de week een circulaire ge stuurd. Daar werd in vermeld dat de actievoerders onherroepelijk werden afgesneden. Nu, dit is een kwestie van afwachten, want de onderteekenaars zijn toch ook niet met een helm geboren. En dan verder vermelde het, dat het. afbraak zou zijn voor den Centralehouder. Maar daar gaat het hier niet om. Bijna alle ingezetenen hebben minder inkomen en willen ook de uitgaven iets kleiner ma ken. Als wij voor afbraak waren, zouden we net doen als een van de onderteekenaars; die heeft een half jaar geleden de radio al weg laten halen omdat bet hein te duur was en heeft nu een toestel gekocht. Dus als alle luisteraars hetzelfde gedaan hadden, bestond er al geen Centrale meer. Maar dat is onze leuze niet of we moeten er toe ge noodzaakt worden. De eene onderteekenaar heeft al jaren lang nooit anders gedaan om «.ooveel mogelijk afbreuk te doen, dat zal eiken bakker of winkelier in zijn wijk wel eens hebben ondervonden en daarom kan ik niet begrijpen dat zoo iemand zijn naam op een dergelijk stuk papier wil zetten. Ze schrijven ook dat de Vara eerstdaags met een petitionnement-lijst zal uitkomen om tot verlaging .e geraken. Maar eer we dat bereikt hebben, zal er wel één a twee jaar over verloopen en daar kunnen wij niet op wachten. Het is nu een slechte tijd en er moet nu verlaging komen, dat is onze wil. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaats ruimte. EEN AANGESLOTENE. Daar staan z' op een rijtje naast elkander, Verkade's Albums welbekend Er staat daar voor een aardig duitje. Er staat daar voor een heele cent. 't Zijn Lente, Zomer, Herfst en Winter, 't Zijn Blonde Duinen, Bonte Wel, 't Zijn Friesland Texel, Kamerplanten, 't Zijn Naardermeer en Bosch en Hei, 't Zijn Vecht en LJsel, Zuiderzee ook, 't Zijn Cactussen, Aquarium, 't Zijn Tuinplanten en Paddestoelen, Er is ook nog Terrarium. 't Laatst is verschenen nu de Vetplant, Dat is nog eens de moeite waard, Daarom dus maar veel koek gegeten, En zoo de plaatjes opgespaard. „Vetplanten" doet geheel niet onder Voor zijn voorganger en de stof Die is gewis nog wel veel schooner. •k Heb niets dan roem, 'k heb niets dan lof. Met klimmende verbazing leest men D'inrichtlng dier natuurwond'ren, Hoe grootsoh ls nu toch wel de schepping, Zoo dat g1 U moet verwonderen. Hebt gij nu ooit gehoord van planten, Die zich in d'allerdroogsten tijd,..., Geheel t'rugtrekken in den bodem, Het droge weder toch ten spijt. 'n Klein ruitje In de bovenzijde. Dat laat nu maar het zonlicht door. Is dat nu toch geen heel groot wonder, Ik gaf er half mijn leven voor. Om dat te zien: Zaagt gij ooit planten, Die stukjes steen gelijkend zijn, Ze lijken werk'lijik stukjes steenen, Al zijn ze daaibij toch maar klein Geillustreerd door rol en voerman, Is 't een unicum op het gebied Der vetplanten-literatuur, ja, Wie wensoht zich zulk een schat nu niet. Het is in één woord: prachtig, schitt'rend, Het is een onvolprezen werk, Als g* een vol exemplaar gezien hebt, Dan maak ik mij daarbij toch sterk, Dat gij 't wilt hebben, wis en zeker. Dan maar Verkade's goed gebruikt, Gebruik veel van Verkade's zaken, Zoodat Uw kamer er naar ruikt Een avontuurlijke geschiedenis Ihl de Russi sche pers. Een schat die 28jaar ge leden ln het Baikalmeer door roe vers tot zinken zou zijn ge bracht en nu weer zal wor den opgehaald. In de Russiche pers doet de avontuurlijke geschie denis de ronde van een goudschat, die roovers 28 jaar geleden hebben laten zinken in het Baikalmeer en die nu weer zal worden opgehaald. Zooals bekend is, trokken voor den oorlog in Sibe rië talrijke rooverbenden rond. Toen nu in 1904 een groote goudtransport van Rusland naar Noord-Sibe- rië werd gezonden, had men voor een gewapende ge leide gezorgd. Maar dat geleide bleek toch niet sterk genoeg te zijn. In de nabijheid van het Baikalmeer werd het transport aangevallen door een groot aan tal strafkolonisten, die zich van wapens hadden we- ten te voorzien. Na een verbitterden strijd dolf het geleide het onderspit en maakten de roovers zich van den schat meester. Zij brachten het goud in booten en begaven zich daarmee op het meer. Plotseling brak echter een zwaar onweer los, dat gepaard ging met hevigen wind. De booten der strafkolonisten sloegen om en de goudschat zonk op den bodem. De roovers brachten er het leven af en gingen op de vlucht, na op een kaart van het meer nauwkeurig de plaats van het ongeluk te hebben aangegeven, na tuurlijk met het plan, de schat later weer te lichten. De Russische regeering liet langen tijd naar het goud zoeken, maar tevergeefs. Zoo raakte de roofoverval langzamerhand in het vergeetboek. Totdat eenige weken geleden een man in de staatsbank verscheen, die de oude geschiedenis ver telde en bovendien meedeelde, dat hij van een der roovers de waarde volle kaart had gekregen. De re-gee ring stelde een onderzoek in; een aantal duikers wer den naar het Baikalmeer gezonden en spoedig bleek, dat de kaart de juiste plaats aangaf. Reeds is een be langrijke hoeveelheid goud naar boven gebracht en binnenkort zal de geheele schat geborgen zijn SPARTA'S PROGRAMMA GEWIJZIGD. Het programma is thans: Sohagen IUitgeest I, 2 uur. Sohagen inKolhorn I, 11 uur. D.O.S.K.O. ISohagen H, 2 uur. H.S.V. II—Sohagen IV, 12 uur. Helder aSchagen a, 11 uur. Schagen b heeft een vrijen Zondag. HET INTERNATIONALE PROGRAMMA BEKEND. Op 4 December 1932 speelt ons Nederlandsob elftal waarschijnlijk te Dusseldorf tegen het vertegenwoordi gend Duitsohe elftal. Op 5 Maart 1933 wordt tegen Hongarije in het Stadion te Amsterdam gespeeld en op 9 April d.a.v. tegen Bel gië. De returnmatoh is dan op 7 Mei 1933 te Antwerpen Men kan dus weer volop genieten van internationale wedstrijden. HENGELSPORTVEREEN. „DE BAARS." Bovengenoemde vereeniging organiseert op Zondag 30 October a-s. een vrijen vischwedstrijd in hun eigen wa ter te Valkoog. Twee gevallen gepleegd door Duitsche dienstboden. De politie te 's Gravenhage houdt zich op het oogen- blik bezig met het onderzoek naar twee gevallen van vermoedelijken kindermoord of kinderdoodslag te 's Gravenhage, gepleegd door Duitsche dienstboden. Het eerste geval betreft dat van een 21-jarige dienstbode afkomstig uit Beieren en sedert eenigen tijd in betrekking bij een familie aan den Benoorden- houtschen weg. Uit het voorloopig onderzoek is komen vast te staan, dat het meisje op 11 September jL op haar ka mer heimelijk is bevallen en dat zij daarna het kind in doeken gewikkeld in een kast op haar kamer ver borg. Na twee dagen evenwel werd het meisje ernstig ziek, zoodat de dokter opneming in het ziekenhuis aan den Tapijtweg nodzakelijk achtte Eerst een de zer dagen kwam men tot de ontdekking, dat het kin derlijkje zich in de kast bevond. Door den zorgwek- kenden toestand warin het meisje thans nog verkeert was het de politie niet mogelijk haar aan een geregeld verhoor te onderwerpen. Het tweede geval betreft een 30-jarige dienstbode afkomstig uit Bottrop, in betrekking bij een familie aan de Juliana van Stolberglaan. Deze is in den nacht van Maandag op Dinsdag ji. eveneens heime lijk op haar kamertje bevallen. Woensdagmorgen toog zij als gewoonlijk aan het werk. Zij klaagde toen wel over pijn, waarop haar mevrouw haar aan eenige medicijnen hielp. Donderdagavond ging het meisje met iemand met wien zij verkeering had als gewoonlijk uit. Zij droeg toen een acte-tasch bij zich. Op de vraag van haar verloofde, wat zij in die tasch had gaf ze een ontwij kend antwoord. Laatstgenoemde bood haar ook aan de tasch, die er nog al zwaar uitzag voor haar te dra gen. Het meisje reikte hem daarop de tasch over; de ma nkeek er in en ontdekte tot zijn niet geringe ver bazing dat deze een pak waarin een kinderlijkje ge wikkeld was, inhield. Op zijn vraag hoe zij in het bezit van zoo iets ko men kon, antwoordde het meisje, dat zij het pakje had gevonden. De man begaf zich daarop aanstonds naar het po litiebureau aan de Louise Henriettestraat, waar hij de politie van een en ander in kennis stelde. Bij haar verhoor bekende het meisje van dat kind bevallen te zijn en £at zij het na de geboorte heeft laten lig gen zonder er verder naar om te zien Daar ook haar gezondheidstoestand ernstig ge schokt bleek, werd zij op geneeskundig advies even eens naar den Tapijtweg overgebracht. De politie heeft beide zaken verder in onderzoek. Wederom een slachtoffer. Motorrijder door den trein gegrepen en op slag gedood. Gistermiddag even jver twee is een tot nog toe on bekende motorwielrijder op den beruchten onbewaak- ten Kethelschen spoorwegovergang onder den trein geraakt, welke om 2 uur uit Schiedam was vertrok ken in de richting Maassluis. De ongelukkige werd een kleine honderd meter meegesleurd. Hem werden beide beenen afgereden. De man was op slag dood. Het gesprek in het grenscafé. Venlosche politie heeft een goeden neus. Weer eenige personen gearresteerd. Thans is gebleken, dat te Venlo in het geheim wa pens verhandeld zijn. Een Nederlandsche vrouw en een Duitscher zijn op heeterdaad betrapt bij het smok kelen van een flinke partij. Het was aan de politie in Venlo reeds eenigen tijd bekend dat er aldaar nog ergens een partijtje revol vers verborgen werd gehouden. Door een voortdu rende controle en ijverige nasporingen viel de aan dacht op een bijeenkomst van een Duitscher met een zekere vrouw H. in café S. aan den Leutherweg te Venlo. In den laten avond, Donderdag, bleek het, dat in dit. café wederom een samenkomst plaats had. Na eenigen tijd daar te hebben vertoefd, heeft vrouw H. het café verlaten, terwijl de Duitscher er bleef wach ten. Na ongeveer een uur keerde de vrouw terug met een grooten koffer, dien zij in een voor het café staan- den luxe-auto plaatste. De Duitscher kwam toen ook naar buiten en be gaf zich in den wagen teneinde zich te overtuigen of de door hem gekochte waar inderdaad in den kof fer was. Op dit moment greep de verdekt opgestelde politie in en nam den auto, alsmede den koffer met inhoud in beslag, terwijl vrouw H. en de Duitscher voorloo pig gearresteerd werden. In den koffer bevonden zich 42 revolvers van zgn. Spaansch model en verscheidene doozen patronen, in totaal 550. Nog een arrestatie. Gisteren, in den loop van den morgen heeft de po litie nog zekeren H. gearresteerd, die in de levering van deze wapens mede de hand moet hebben gehad. Bü Paal 70 in de richting van Noord wijk. Vermoedelijk een jaar geleden vlak bü de kust vergaan. Geen Nederlandseh toestel Donderdagavond is aan de Zandvoortsche politie ken nis gegeven dat op het strand bij paal 70 (richting Noordwijk) stukken aangespoeld waren van een vlieg tuig. Bij onderzoek bleek, dat het hier betrof een stuk hoogteroer van een zwaar vliegtuig, bestaande uit een aJumlnium-vlak met bailonstaf omgeven, blauw en wit gekleurd, voorzien van de stamnummers F.S. 23125 en F.S. 20963 Dit stuk was 2.60 meter lang en 50 c.M. breed. Het houtwerk dat uitgehold was op de vlakte, bestond uit Amerikaansch grenenhout, hieraan waren lange staaldraden bevestigd. Verder is nog gevonden een band. voorzien van de woorden: „Paimer cord aero club" en de maataanduiding. 9.75 x 2.25, 5, 18, 15. De band was zóó zwaar, dat transporteeren onmogelijk bleek. Het hoogteroer werd naar het politiebureau vervoerd. Het draagvlak was geheel verflard, waardoor verdere identificatie door de politie uitgesloten bleek. Onmiddellijk werd de berichtendienst te Schiphol van deze vondst in kennis gesteld; uit een onderzoek dat daarop gevolgd is, bleek dat de gevonden onderdeelen ln elk geval niet afkomstig kunnen zijn van 'n Neder* landsch vliegtuig, vooreerst omdat ter plaatse den laat sten tijd geen Nederlandsdh vliegtuig vergaan ia en ver volgens omdat het stamnummer op een andere afkomst wysL Dat het wiel nogal sterk met zeewier begroeid was, is een omstandigheid die er op wijst, dat het ongeval tengevolge waarvan dit vliegtuig in zee terecht geko men is, reeds ongeveer een jaar geleden of langer nog gebeurd moet zijn. Het is verder niet onwaarschijnlijk dat het hier een vliegtuig betreft dat vlak bij onze kust vergaan is. De twee stukken zijn vlak bij elkaar aangespoeld, hierin ziet de politie een aanwijzing, dat de rest van het vliegtuig zich in de onmiddellijke om geving, bijv. op de derde zandbank moet bevinden, want ware dit niet 't geval, dan zouden beide geheel van elkaar onafhankelijke stukken zeker niet zoo dicht bijeen gebleven zijn op hun reis door de golven. De bijzonderheden omtrent deze vondst worden zoo spoedig mogelijk ter kennis gebracht van buitenland- sche autoriteiten. Tot zoover lezen we in de Opr. Hrl. Crt. Ook op het strand ten N. van Za/ndvOoTfc. Een ander stuk van een vliegtuig is later aange spoeld aan het strand tusschen Zandvoort en Umul- den. De commissaris van politie te Bloemendaal. onder wiens ressort dit stuk door de zee is aangebracht, deelde mede dat het een soort hoogteroer was, dra gende als onderscheldingsteekenen de letters C.D. en het cijfer 32. Vermoed werd, na het hooren van eenige bewoners van de omgeving, dat op omstreeks 2 K.M. van de kust zich het wrak van een vliegtuig bevindt. De politie zou, bij laag water trachten te weten te komen, wat daar van waar is. Bekisting van een der nieuwe bruggen over de Roer bij Roermond bezweken. Geen persoonlijke ongelukken. Gisterochtend is een gedeelte van "de bekisting van een der nieuwe bruggen over de Roer van den Maastrichtschenweg te Roermond bezweken en inge stort, waardoor een belangrijke stagnatie in het werk is ontstaan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het betreft hier de bekisting van de eerste boog aan de eerste brug aan de stadszijde. Het bekistings- werk rustte aan den eenen kant op den oever en aan de andere zijde op een reeks ingeheide palen. Stevige ijzeren balken vormden den grondslag, waarop het constructiewerk en het geheele getimmerte rustte. De houten steunvlakken. die van de rivier uit den ijzeren ondergrond tegenhielden, braken af door het groote gewicht, dat zij te dragen kregen. Hierdoor ontstond een plotselinge druk op het zoo goed als gereed zijnde wegdek; enkele werklieden, die dicht bij .het storten waren, konden zich spoedig in veiligheid stellen. Door het ijzeren gedeelte echter bleef het verzakte gedeelte in een grooten bocht han gen, zoodat geen persoonlijke ongelukken voorkwa men. Men is direct met het opruimingswerk begonnen. Een Amerikaansche vrederechter die veel doet om de dames ter wille te zijn, doch ook hier was ondank 's werelds loon. Da vrederechter Bird uit Ohio is een ietwat senti menteel mensch. Het is geen onsympathieke man, maar hij meet dames en heeren in haar (hun) kwaliteit van beklaagde met verschillende maten. Hij bekent dit open lijk. Vrouwen zijn naar zijn zeggen een heel ander soort wezens dan mannen en daarmee moet men rekening blijven houden, ook wanneer men als rechter tegenover haar staat. Men moet haar sommige dingen wat snel ler vergeven en andere wat meer kwalijk nemen. Aan het „snel vergiffenis schenken" houdt de rechter zich inderdaad, maar met 't „kwalijk nemen" wil het niet vlotten. Zijn Edelachtbare is te teerhartig. Ook buiten de rechtzaal doet hij veel om de dames ter wille te zijn, en soms combineert hij zijn algemeen menschelijke en juridische eigenschappen en laat zich tot experimenten verleiden. Zoo viel het hem op, dat talrijke heeren wegens alcoholmisbruik achter slot en grendel zaten, juist omstreeks den tijd. dat hun ega's haar geboortedag hoopten te herdenken. Dit bracht hem op een grootsoh idee. Hij betreurde het, dat de dames in eenzaamheid haar verjaardag zouden moeten vieren; om deze ramp te voorkomen, verzond hij vijftig brieven aan ieder derd ames één, waarin hij schreef, dat haar echtgenoot haar op den heugelijken dag missichen een bezoek kwam brengen, wanneer zij dit schriftelijk ver- zoohten. Met het gevoel een goede daad te hebben verricht, wandelde de heer Bird van de griffie naar huis. Hij verwachtte een vijftigtal enthousiaste dankbetuigingen, maar er verstreken zeven dagen en de hartelijke brie ven bleven uit. De rechter begreep er niets van. Zou den de dames zoo overstelpt zijn door het geluk, dat haar hand weigerde aan haar gevoelens uitdrukking te geven? Dit was niet wel aan te nemen. Bovenditn is een week ruim voldoende om zelfs aan het meest paradijsachtige geluk te wennen. Eindelijk bereikte den rechter een schrijven, waaruit hem als bü tooverslag de heele situatie duidelijk werd. In dit merkwaardige document kwam de volgende zin snede voor: „Op mün verjaardag heb ik hem niet noodig, Edelachtbare, maar wanneer U hem tegen de groote schoonmaak zou kunnen vrij laten, zou my dat zeer gelegen komen; dan kan hij helpen

Schager Courant | 1932 | | pagina 19