Alicneti Nitiws- Bui tenland. Woensdag 26 October 1932. Uilgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. MacDonald over den economischen toestand. JAPAN SAMEN MET RUSLAND. Japan verwerpt Hoover's ontwapeningsvoorstellen. Een Duitsche Prins op het politieke pad. De afsluitdijk als verkeersweg. Geweldige hongermarsch naar Washington in voorbereiding. VISCHKOTTER IN HET MOLENGAT GESTRAND. Motorongeval. Leeftijdsgrens voor rechters, etc. Toestand blijft zorgwekkend. Waterschade in W.-Frieslands tuinbouw gebied. Geen trouwe makker. De onbewaakte overwegen. Versche Ned. groenten naar Frankrijk. Auto en trein. SC1HE1 76ste Jaargang No. 9165 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit drie bladen. Internationale handelsbelemmeringen opge heven of verminderd. LONDEN. 25 Oct. (V.D.) De Engelsche minister-president MacDonald heeft dinsdagmiddag in antwoord op een vraag van den lei der der Onafhankelijke Arbeiderspartij, Maxton, in het Lagerhuis verklaard, dat het steeds de politiek der En gelsche regeering zal zijn met alle ten dienste staande middelen te streven naar een opleving van handel en industrie in het geheele land, door het sluitend nyaken der begrooting, de conversie der staatsschulden op een lager rentevoet, vergemakkelijking van het beschikbaar MACDONALD. stellen van billijk en overvloedig geld, het bevorderen van den handel binnen het Britsche Rijk en ten slotte door onderhandelingen met vreemde mogendheden er voor te zorgen dat bestaande Internationale handelsbe lemmeringen zullen worden opgeheven of verminderd. Geen land kan ontkomen aan de werking van een toe stand van depressie, zooals thans in de geheele wereld heerscht. Voor wat betreft de productie en den uitvoer evenwel, welker vermindering MacDonald in het bizon der memoreerde, is Engeland sinds verleden jaar De cember betrekkelijk onberoerd gebleven, terwijl in Ame rika, Frankrijk en Duitschland tamelijke groote vermin deringen zijn te constateeren geweest. Japan wil den Chineeschen Oosterspoor weg koopen. TOKIO, 25 October (V.D.) De Japansche ambas sadeur te Moskou en de Sovjet Russische ambassa deur te Tokio zijn in opdracht hunner regeeringen overeengekomen voorbesprekingen te openen ten einde te kunnen komen tot een Russisch-Japansch non-agressiepact. Het ligt allereerst in het voornemen een vóórver drag te sluiten op economisch- en handelspolitiek- gebied. Volgens de wenschen der Japansche regee ring moeten de eigenlijke onderhandelingen midden December een aanvang nemen. Het vóórverdrag zal de garantie inhouden voor Russische olie- en vis- scherij- en boschrechten. De Japanners zijn van plan Moskou voor de Sovjet Russische aandeelen in den Chineeschen Oosterspoorweg een aanbieding te doen. Het beoogde verdrag zal bovendien de Russisch- Mandsjoerijsche grens nauwkeurig vaststellen. Voorts zal het verdrag een bepaling bevatten betref fende de levering van Japansche machines en andere waren aan Rusland ten einde „Rusland te steunen bij de ten uitvoer legging van hel Vijfjarenplan". De Japansche vertegenwoordiger bij den Volken bond, Matsoeka, die thans op weg is naar Genève, zal eenige dagen te Moskou verblijven, ten einde met den Volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, Litwinov, en Ivarachan te onderhandelen over de bi- zonderheden van het te sluiten verdrag Voorwaarde voor het aanvaarden van een dergelijk verdrag zal natuurlijk zijn dat Mandsjoerije door Sovjet Rus land wordt erkend. Dat Sovjet Rusland tot nu toe Mandsjoerije nog niet heeft erkend, is volgens Ja pansche opvatting het feit, dat de Russen vreezen dat het Japansch Mandsjoerijsche protocol een be paling inhoudt, welke nadeelig zou zijn voor de be langen van Sovjet Rusland, zoowel in politiek als in economisch opzicht Matsoeka is, naar verluidt, belast te wijzen op de beteckenis van een hechte Ja- pansch-Russische samenwerking in het belang van den vrede in het Verre Oosten en deze argwaan te doen verdwijnen. Matsoeka zou te Moskou ook moe ten trachten te bewerken dat een vertegenwoordiger van Sowjet Rusland naar Genève zal worden gezon den om deel te nemen aan de onderhandelingen van den Volkenhond inzake het rapport-Lytton. TOKIO, 25 Oct. (VJ>.) z De ministerraad heeft Dinsdag het besluit der mi nisters van Buitenlandsche Zaken en Marine inzake de verwerping van het ontwapeningsvoorstel van Hoover bevestigd. De Japansche delegatie te Geneve zal Instruc tie ontvangen het principe der beperking van de aan valswapenen te vertegenwoordigen en geen concessies te doen. Redevoeringen van Prins August Wilhelm en Kube. Uit Berlijn, 25 October (V.D.): In het Sportpalast hebben hedenavond Prins Au gust van Pruisen en de leider van de Nat.-Soc. frac tie in den Pruisischen Landdag, Kube, het woord ge voerd. Prins August Wilhelm verklaarde, dat hij in de Nat.-Soc. beweging de mogelijkheid had gevonden, vele fouten van vroeger en ook zijn eigen falen goed te maken. Des te meer deed het hem leed, te moeten constateeren, dat zijn vroegere standgenooten weer een klassenstrijd van boven af voerden. Men sabo teert zoo de groeiende, nieuwe volksgemeenschap. Het is landverraad, wanneer men nu rekent op een aanwas van de communistische beweging ten nadee- le van het Nat.-Socialisme. Ju.st de bezittenden, die zich nu achter Von Papen verschuilen, zouden het eerst have en goed aan het communisme verliezen. De Nat.Soc. denken er niet aan, met een tweede plaats in den staat tevreden te zijn. Ware heerschers en leiders groeien niet in clubs, maar in den strijd van het dagelijksche leven. Hij verkiest niet, dat men hem voorschrijft, wat hij heeft te beschouwen als de traditie van zijn huis. De rede van den prins werd met stormachtigen bij val ontvangen. Daarna nam Kube het woord. Hij oefende felle cri- tiek uit op Duitsch-Nationalen en Rijksregeering. De huidige Rijkskanselier heeft zich als Centrumafge vaardigde steeds ann de zijde der Sociaal-democraten gevoegd. Na den 6cn November zullen de Nat.-Soc. de vorming van een Pruisische regeering wel op zich moeten nemen. Aan het slot van zijn toespraak on derstreepte Kube het anti-semitische karakter van de beweging, die den invloed van de Joden op alle ge bieden, die den volksgeest raken, wil uitschakelen. Bijzonder onverdragelijk is, dat de jeugd aan Jood- sche opvoeders wordt toevertrouwd. Driemaal in de geschiedenis heeft de reactie van een Duitsche revolu tie gebruik willen maken. Maar die reactie mag nu voorzichtig zijn, want het parool van heden is: „Hit- Ier over Duitschland!" Aansluitingswegen nog niet gereed. Nog geen autobusconcessies toegekend. Voor- looplg geen spoorweg. In aansluiting op het bericht, dat de Afsluitdijk dit jaar nog niet voor het verkeer zal worden in gebruik genomen, meldt het N.C.B.: Wij vernemen dat, hoewel de weg over den dijk zelf voor het verkeer vrijwel gereed is, het nog wel eenige maanden zal duren alvorens de algeheele openstelling zal kunnen geschieden, en wel omdat de aansluitings- wegen bij Wieringen en in Friesland nog niet klaar zijn om het te verwaohten drukke autoverkeer over den dijk op te vangen. Tegen het aanstaande voorjaar zal men echter ln elk gevai op deze openstelling kunnen rekenen. Wat de concessies voor autobusdiensten betreft, er zijn een aantal aanvragen, waaronder een van de A.T.O. en diverse van particuliere ondernemers, bij de colle ges van Ged. Staten van Noord-Holand en Friesland ln behandeling. Totnutoe is nog geen enkele concessie aan eenige transportonderneming voor een autobusdienst over den dijk verleend. Wat den voorgenomen aanleg van een spoorlijn over den afsluitdijk betreft, deze aanleg waarop met de constructie van den dijk is gerekend zal stellig acht tot tien millioen gulden kosten en het ls niet te ver wachten, dat de Ned. Spoorwegen in de tegenwoordige tijdsomstandigheden dergelijke sommen sullen beschik baar hebben voor dit doel. Voordat de spoorwegaanslui- ting tot stand komt, zullen er stellig nog wel eenige jaren mee heengaan. Intusschen wordt voortgegaan met den aankoop van gronden in de gedeelten van Noord-Holland en Fries land, voor de aansluiting van den toekomstigen spoor weg over den dijk benoodigd. Onder communistische leiding. Uit Washington, 25 October (V.D.): De Amerikaansche geheime politic is in het bezit gekomen van materiaal waaruit blijkt, dat den 4 De cember een geweldige communistische „honger marsch" uit alle staten naar Washington wordt ge organiseerd. Er worden reeds bizondere maatregelen getroffen ter bescherming van het Witte Muis, het Departement van Financiën en andere regeeringsge- bouwen, zoomede van de ambtenaren en andere per sonen in staatsdienst. VIER PERSONEN GERED. Den Helder, 25 October. Hedenavond ongeveer 7 uur is in het Molengat op de Texelsche kust de Hel- dersche vischkotter H.D. 108 gestrand. De bemanning, bestaande uit 4 personen werd door de „Dorus Rij kers" gered. De sleepboot „Utrecht" van het bureau Wijsmuller mocht er niet in slagen verbinding met de boot te krijgen. Het is twijfelachtig of de kotter nog behouden kan worden. Woensdagochtend zullen door het bureau Wijsmuller opnieuw pogingen gedaan wor den het schip vlot te krijgen. Men meldde gisteravond uit Den Helder aan de N. R.Ct: Vanavond ongeveer 7 uur is in het Molengat op de Texelsche kust ongeveer ter hoogte van strandpaal 8 de Heldersche vischkotter HD 108 gestrand. Het vaar tuig was Maandagavond naar zee gegaan, doch door het opkomende slechte weer op weg naar Den Helder. Waarschijnlijk is het door een regenbui overvallen, waardoor het uitzicht slecht werd, zoodat het schip op het strand liep. Door middel van vuurpijlen werden noodsignalen gegeven, welke door de kustwacht in Don Helder werden opgemerkt, die onmiddellijk de red dingsboot waarschuwde. Om ongeveer half acht ver trok de reddingsboot Dorus Rijkers onder leiding van schipper Bot naar de plaats van de stranding. Om ongeveer 8 uur volgde de sleepboot Utrecht van bu reau Wijsmuller. De Dorus Rijkers is erin geslaagd de vier opvarenden te redden, doch onder zeer moeilijke omstandigheden. De kotter is in laag water gestrand, zoodat de reddingboot zeer voorzichtig moest manoe- vreeren om zelf niet aan den grond te komen. Een werpanker werd uitgebracht om de reddingboot weder in. zee te krijgen. De Dorus Rijkers kon slechts met den achtereteven hij den spiegel van het gestrande vaartuig komen hetgeen de redding zeer bemoeilijkte. De reddingboot liep herhaaldelijk aan den grond. Aanvankelijk wilde de schipper niet van boord, daar hij gedurende den nacht zijn schip wilde bewaken. Een van zijn zoons wilde naar zijn vader terug. Schipper B. wees hem er echter op, dat de toestand des nachts zou verergeren. De golven sloegen reeds over het schip en met den vloed zou het zeker geheel onder water komen. Daarop zijn de vier schipbreuke lingen aan boord van de reddingboot gegaan, die hen naar Den Helder heeft gebracht. De Utrecht moest onverrlchterzake terugkeeren, daar geen vebinding tot stand kon worden gebracht. De HJD. i9 een ijzeren visschersvaartuig en behoort toe aan M. Slot te Den Helder, den schipper die erop voer met twee zoons en een matroos. Het is nog niet zeker of het schip geborgen kan worden; dit hangt er van af hoe het zich ln den nacht zal houden. Mogenochtend half zeven vertrekt het bergingsper- soneel van de fa. Wijsmuller naar het schip om te trachten het vlot te brengen. Zwaar gewond. Nieuw Helvoet, 25 October. Hedenavond om streeks vijf uur heeft de politie uit Nieuw Helvoet en Nieuwenhoorn op den kanaaldijk langs het Voorn- sche kanaal onder de gemeente Heenvliet een mo torrijder op den weg gevonden, die onder zijn ma chine lag. Hevig bloedend en met een zware hersen schudding werd het slachtoffer opgenomen. Nadat dr. Sluis de eerste'geneeskundige hulp had verleend, werd de man, zekere Silvester uit Nieuw Helvoet, naar zijn woning vervoerd. De gemeentelijke ge neesheer achtte zijn overbrenging naar het Diaco- nossenziekenhuis te Rotterdam noodzakelijk. Zijn toestand is zeer ernstig, men vreest voor zijn leven. Wat er precies gebeurd is, wist men nog niet. De koplamp van het motorrijwiel is ingedrukt, waar door vermoed wordt, dat een aanrijding heeft plaats gehad. S. zou hierdoor onder het motorrijwiel zijn gekomen met het noodlottig gevolg. De politie heeft de zaak in onderzoek. Men weet thans, dat omstreeks dien tijd twee auto's zijn gepas seerd, in tegenovergestelde richting als de motorrij der reed. De weg ter plaatse is uitstekend en de mo torrijder kan onmogelijk geslipt zijn. Bezuiniging. De Tweede Kamer heeft behandeld wetsontwerpen betreffende Enkelvoudige Kamer, leeftijdsgrens en O. M. in burgerlijke zaken. Het eerste van de drie wetsontwerpen, waarin de veranderingen zijn neergelegd, was binnen tien mi nuten door de Tweede Kamer zonder hoofdelijke stemming aangoenmen. Dat was het ontwerp in zake de Enkelvoudige Kamer, dat aan de rechtbank op draagt, de zaken, welke haar voor verwijzing ge schikt schijnen, naar de Enkelvoudige Kamer te ver wijzen. Die verwijzing kan geschieden in eiken stand der zaak. Blijkt, dat de zaak ongeschikt is voor be handeling door één rechter, dan wijst deze de zaak weer terug. Meer tijd kostte het vaststellen van een maximum leeftijdsgrens voor leden van de rechterlijke macht. Het ontwerp wilde die grens bepaald zien op 70 jaar, maar in een zeer uitvoerig betoog verklaarde de heer Tilanus (c.-h.) zich daarmede niet accoord; hij vond 65 jaar oud genoeg. Minister Donner wees er echter op, dat ook voor hoogleeraar de 70-jarige leeftijd geldt en dacht daar bij vooral aan den Iloogen Raad. De heer Tilanus liet daarop uit de serie amende menten, waarin hij zijn opvatting had neergelegd, de leden van den Hoogen Raad verdwijnen, doch het hielp hem weinig: met 6222 stemmen werd zijn voorstel verworpen. Het ontwerp zelf werd ^.h.s. goedgekeurd, evenals het derde, dat de gevallen, waarin het O. M in burgerlijke zaken conclusie neemt, zeer beperkt. UIT ONZE OOST. Het verslag over den economischen toestand gedu rende het eerste halfjaar van 1932 meldt, dat geen in grijpende wijziging in de economische verhoudingen optrad. De toestand bleef zorgelijk, alhoewel, in de laatste maanden eenige lichtpunten vielen waar te nemen. Door den hevigen regen. Door de aanhoudende hevige regens wordt de tuin bouwerstand in West-Friesland zwaar getroffen. Vele landerijen staan blank, terwijl het op andere onmo gelijk is te werken, zoodat men groote partijen aard appelen in den grond moet laten zitten, terwijl de gladiolen niet geplant kunnen worden. f 14.000 verduisterd. De penningmeester van de afd. Rotterdam van den R.K. Bouwarbeiders bond heeft zich gedurende de laat ste jajren aan verduistering van ongeveer t 14.000 schul dig gemaakt, ten nadeele van dien bond. Dezer dagen is de man, die als penningmeester reeds was ontslagen, geroyeerd ais bondslid. Hij zou aan werkloozen giften hebben verstrekt buiten medeweten van de overige bestuursleden en de tekorten die hjj in zijn kas kreeg, zou hij hebben aangezuiverd met geld uit de kassen die hij beheerde van andere or ganisaties en fondsen. Dezen zomer moesten de vacan- tiebonnen van de leden van den ,bond worden verzilverd, maar daartoe was niet voldoende geld aanwezig. Op den Zaterdag dat de leden dit geld kwamen innen, heeft de penningmeester hen heen gezonden, 's Maandags werd het geld uitgekeerd, omdat inmiddels f 4000 van Maat schappelijk hulpbetoon voor de werkloozen was binnen gekomen. Later zijn deze vierduizend gulden terugge stort. De verduisteringen zijn evenwel uitgekomen en bij onderzoek bleek dat zij gedurende de laatste jaren zijn gepleegd. De bestuurder van de aangereden auto ongedeerd. Men meldt uit Roosendaal: Dinsdagmiddag is op den onbewaakten overweg na bij wachtpost 15 onder de gemeente Wouw een aan rijding geschied tusschen een autc en 1en sneltrein, die om 2 u. 24 uit Bergen op Zoom naar Roosendaal vertekt. De auto, bestuurd door den zaadhandelaar P. de Nijs uit Rosendaal, was den overweg bijna gepasseerd, toen hij door de locomotief van achteren werd geraakt. De auto werd een meter of vijf weg- gesmakt De bestuurder bleef ongedeerd. Het voer tuig had ernstige averij. De trein, die onmiddellijk tot stilstand werd gebracht, kon met vijf minuten vertraging de reis vervolgen. Invoer toegestaan. Volgens een gisteren gepubliceerd officieel decreet is bij reciprociteit de in- en doorvoer van versche Ne- derlandsche groenten, van Nederland afkomstig, tus schen 25 October 1932 tot 15 Maart 1933 toegestaan. Samen in botsing. Nabij Parijs is gisteravond een vrachtauto, met ben zine geladen, in botsing gekomen met een goederen trein. Een hevige ontploffing was het gevolg. De bran dende benzine vloeide niet alleen over den spoorweg, Joch bereikte ook twee in de nabijheid liggende gebou wen. Toen de brandweer aankwam stonden deze beide panden, alsmede verscheidene wagens van den goede rentrein, in lichter laaie. Het eene gebouw, waarin een groot warenhuis was gevestigd is geheel vernield. Uit de puinhoopen van de totaal verbrande vracht auto heeft men he tgeheel verkoolde lijk van den chauffeur gevonden. DIE ZOEKT HET HOOG. Een brutale toer. Gisternacht is te Senlis in het departement Oiso de haan van den 78 M. hoogen toren van de kathe draal gestolen, welke een gewicht heeft, van niet minder dan 150 pond. Deze torenhaan dagteekent uit het jaar 1250 en heeft een hoogte van ongeveer 1 M. Voor het laatst heeft in 1856 een vermetele klauteraar een bezoek aan den torenhaan gebracht. Hij had nl. bij de geboorte van den zoon van Napo leon III een weddenschap gesloten, dat hij, op den torenhaan rijdend, de trommel zou slaan. De politie van Senlis heeft tot nu toe geen spoor van de vermetele dieven kunnen ontdekken.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1