11(11111 NillIS- Ulttllllit- Ülülllllll Het water stijgt hooger en hooger. Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co., Schagen. Heele stukken land en akkers staan blank. HET ONTWERP-STEUNWET VOOR DEN TUINBOUW. [mijnhardfs Een kwart meter water gevallen. De Rijkslandbouwwinterschool te Schagen verstrekte ons de volgende gegevens: Woensdagmiddag, dus over de 26 eerste dagen van de maand October, wees de regen meter een stand van 222.3 m.M. aan. In dat tijdvak was dus bijna een kwart meter water gevallen. Slechts 1 dag heeft het in al die dagen niet geregend. De grootste regenval had plaats op de vol gende dagen: 10 October 29,5 m.M. 15 October 22,0 m.M. 20 October 16,8 m.M, 24 October 20,6 m.M. 26 October 27,7 m.M. Donderdag 27 October 1932. SCÏACEÏ 76ste Jaargang No. 9166 cl ürTït. ^4 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk ln het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëNvan 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Als wij op het oogenblik door het vlakke land in Hollands Noorderkwartier gaan, dan doet ons de toestand denken aan dien van 12 Juni 1930, toen een geweldig onweer, gepaard gaande met een ontzetten- den regenval, verschillende plaatsen onder water zette. Het. was echte, toen slechts plaatselijk. Lang niet overal had het weer op dezelfde erge wijze huis gehouden. Nu is dat heel anders. Nu heeft heel onze omge ving en volgens de courantenberichten, ook ln andere streken v in het land te lijden van den ont- zettenden regenval, die de afgoloopen drie .veken het land teistert. Wij hebben het water hooger en hoo ger zien stijgen, zoo hoog zelfs, dat den 18den Octo ber het bestuur der Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier zich reeds tot den Minister van Waterstaat wendde met het dringende verzoek om het waterpeil te verlagen, teneinde de waterafvoer van Noordholland in het IJs- selmccr te verbeteren. Verder hangt hier de afwatering in stérke mate af van het peil in het Noordhollandsch Kanaal en de GrootsJoot of in *t kort genomen van het peil in den Schermerboezem. Indien het Noordhollandsch Kanaal niet kan spuien en dat schijnt thans sterk het r^al ;e zijn dan kunen de polders hier niets van hun water kwijtkomen. En dit laatste is thans maar al te zeer het geval. Tot groote ~c' rde van weideland en akker bouw en als het water nog hooger stijgt, zal de scha de zich zeker niet hiertoe beperken. In ons nummer van gisteren hebben we al gemeld, hoe de Westfrie- sche tuinbouw, die toch al o noodlijdend is, nu ook hog grooten last van het hooge water ondervindt. Is op sommige stukken land eenig werk totaal on mogelijk omdat z blank staan, ook op andere ge deelten ïs niets uit te richten, zoodat men groote par tijen aardappelen in den grond moet laten zitten, ter wijl de gladiolen niet geplant kunnen worden, terwijl in de bouwpolders niet veel werk verricht kan wor den. Wil dus de schade hier nog niet grooter worden, dan is het te hopen, dat aan deze aanhoudende re gens spoedig een einde komt. En dat er veel water gevallen is, moge het staatje hierboven bewijzen, dat ons door de Rijkslandbouwwinterschool te Schagen werd verstrekt. We zien er uit, dat in de maand October tot op het oogenblik van Woensdagmiddag bijna een kwart meter water gevallen is. Het is begrijpelijk, dat indien er dan niet in enorme hoe veelheden gespuid kan worden, men met het water geen weg meer weet. Met het gevolg dat de greppels op het land tot hun kop toe vol staan, de slootjes breede slooten zijn geworden, zóó zelfs, dat het wa ter in die slooten langs de wegen over den kant loopt, en bij nog hooger stand die wegen dreigen te over- etroomen. Meren hebben zich hiei en daar gevormd. Om ons van de juistheid daarvan te overtuigen, zijn we gister in onze onmiddellijke omgeving eens even wezen kijken en hebben we een paar foto's ge nomen, die wij hierbij voor onze lezers afdrukken Ze spreken duidelijk genoeg. In de Zijpe op sommige punten reeds hooger dan de weg. In Schagerbrug is het water in het slootje aan den linkerkant, komende van Schagen af, zóó hoog gestegen, dat het sommige aanliggende erven en tuintjes overstroomt en tevens een deel van den berm aan den wegkant. Zelfs is het water gestegen tot aan het dek der bruggetjes die toegang geven tot de woningen aan de overzijde. Een van dc bewoners vertelde ons, dat het water tot onder de vloeren der huizen staat, dus kan men zich indenken, dat die menschen verlangend uitzien naar verlaging van den waterstand. Men kan zich nauwelijks heugen, dat het ooit zoo hoog gestaan had. Van hier gingen wij naar de St. Maartensbrug tus- schen St Maarten en St. Maartensbrug. Hier liet zich de toestand nog wat ernstiger aanzien, zooals ook wel uit de foto hiernaast blijkt. Het water was zóó hoog gestegen, dat men maatregelen had moeten ne men, dat een deel van den weg werd overstroomd. Deze maatregelen bestonden in het slaan van een houten bekisting ter lengte van ongeveer 50 meter en het aanbrengen van aarden walletjes. Het water sijpelde echter nog door de bekisting heen en als een klein beekje stroomde het aan de andere zijde van het op de foto zichtbare damhok in een lager gelegen sloot. Zoo op het oog af er was geen deskundige ter plaatse om onze veronderstelling te bevestigen zoo te zien dan scheen ons het water verscheidene centimeters hooger te staan dan het wegdek op de gevaarlijke plek. Ook hier dus alle reden om te ho pen, dat het waterpeil spoedig zal zakken of op z'n minst aan dien aanhoudenden regenval een einde zal komen, aan welk laatste men gezien de sombere weersvoorspellingen zou gaan twijfelen en temeer, waar op dit oogenblik, dat wij dit neerschrijven, het water opnieuw als met bakken vol uit den hemel geworpen wordt. Hieronder: Te Schagerbrug overstroomt het water ln den wegsloot voor een deel de ahnllggende erven aan de eene zijde en den wegberm aan den anderen kanfc De aangebrachte bekisting aan den St. Maartensweg, waar het water den weg dreigt te overstroomen. De grootste regenval reeds overtroffen. Gistermorgen 8 uur bedroeg volgens mededeeling an de Amsterdamsche filiaal-inrichting van het Met. Instituut de totale regenval voor October in den Hortus aldaar 205, aan de Filiaal-Inrichting 180 m.m., hoeveelheden die de tot nu toe bereikte regenval van deze maand overtroffen. De grootste October-val in den Hortus was 197 aan de Filiaal-Inrichting 142, beide in 1917. De waar nemingen in den Hortus vingen in 1909 aan, die aan de inrichting in 1887. Dat de Filiaal-Inrichting steeds minder regen vangt dan de Hortus, vindt zijn oor zaak in de minder gunstige opstelling van den re genmeter. Uit den stand van den regenmeter der Rijksland bouwwinterschool te Schagen, die wij hierboven vermelden, blijkt dus, dat hier in het noorden nog aanmerkelijk' meer water gevallen is. LANGENDIJK. Het is te begrijpen, dat de tuinbouwers, die in zoo grooten nood verkeeren, zich de vraag stellen, of de inhoud van het ontwerp-steunwet voor den tuin bouw van zoodanige beteckenis is, dat, komt de wet tot stand, er voor hen een steun uit voortvloeit, die hen eenigszins zal opheffen uit de ellende, waarin ze de laatste jaren zijn geraakt. De steun, dien zij in den vorm van rentelooze voorschottan hebben ont vangen. heeft voor hen zoon wrangen bijsmaak ge had, doordien de schulden, die de meesten reeds hadden, nog grooter werden; verschillenden die noo- dig gesteund moesten worden, werden uitgesloten en ten slotte het bedrag, dat de .gelukkigen' ontvingen op verrena niet voldoende bleek, om op eenigszins re delijke en afdoende wijze het bedrijf in stand te hou den. Het ontwerp-steunwet, nu aan de orde, heeft intus- schen een heel andere basis dan de steunregeling, boven bedoeld. Wat nu zal worden ontvangen, moet niet worden terugbetaald en in dat opzicht verdient het met meer recht den naam van steun, dan die van Maart en Juni van dit jaar. Waar het echter nu voor de tuinders op aankomt, is het bedrag, dat zij bij oen maximum van de be schikbaar gestelde 5 millioen zullen ontvangen. Men mag aannemen, dat dit bedrag, gezien de toelichting welke de Minister bij zijn wetsontwerp geeft, niet zal worden verhoogd. Verder dient in aanmerking ge nomen te worden, dat de steunverlecning nu niet uitsluitend den groven tuinbouw in Westfriesland geldt doch den geheelen tuinbouw en de fruitteelt. Helaas moet hier dus gelden dat veel varkens de spoeling dun maken. Wie vergelijkingen zou willen maken met de verleende 2 millioen aan den West- frieschen tuinbouw, vergete niet, dat toen maar een deel der tuinders voor die rentelooze voorschotten in aanmerking kwam, terwijl nu ook allen, die zich zelf nog kunnen helpen of die nog wei op andere wijze ETSij HoOTa-en Doos A-5ct.Perstuk 81 Bij Uw drogist. geholpen zouden kunnen worden, onder de steun- wet zullen vallen. Zij, die bij de vorige verleening der rentelooze voorschotten werden uitgesloten, om dat naar de meening van betreffende colleges of commissies het bedrijf toch niet was te redden, zul len nu mede van den steun genieten, zoodat we niet te ver van de waarheid af zullen zijn. als we be weren, dat 4 millioen uitgekeerd had moeten wor den, indien allen die nu voor steun in aanmerking komen, indertijd ook tot de steuntrekkenden hadden behoord en op denzolfden voet waren gesteund. Zij, die vergelijkingen willen maken met de ont vangen rentelooze voorschotten, zullen dit dus moe- ton doen op basis van een bedrag van 4 millioen voor West-Friesland tegen 5 millioen over den heelen tuinbouw en de ooftteelt. Daar de steun wordt ver leend in verhouding tot de veilingomzetten, kunnen afgescheiden van den aard der producten, die aan de verschillende veilingen worden aangevoerd, die om zetten tot basis dienen voor een berekening van het bedrag, dat aan iedere veiling kan worden uitge keerd, aannemende dat het verlies, door de tuinders geleden, niet minder dan 5 millioen zal blijken te zijn geweest. Aan de veilingen in West-Friesland, welker aan gesloten tuinders voor de rentelooze voorschotten in aanmerking kwamenf hoewel, zooals we boven uiteenzetten, niet alle waardig zijn geacht, zoo'n voor schot te krijgen), bedroeg de omzet over 1931 rond 8 millioen, terwijl de omzet aan alle veilingen, aan gesloten bij de „Groep Veilingen" van den Neder- landschen Tuinbouwraad" rond SO.OOO.OCO bedroeg, alzoo tienmaal zooveel. Dit zou dus neerkomen op een bedrag van f 500.000, die voor de tuinders in West-Friesland beschikbaar zou komen, doch in aan merking genomen de omstandigheid, dat het vooral de grove tuinbouw is geweest, die de grootste ver liezen heeft geleden, zal dit bedrag wel verdubbeld kunnen word«i en alzoo op een millioen gesteld. Ten bewijze, dat vooral Noord-Holland de ergste klappen heeft gekregen diene, dat van de 80 mil lioen, die aan alle veilingen werd omgezet, er 46 millioen voor rekening van Zuid-Holland komen en 13 voor Noord-Holland en dat in 1929 de omzet aan de Zuidhollandsclie veilingen f 4S.384.000 bedroeg en in 1931 f 46.700.000, terwijl die cijfers voor de Noord- hollandsche veilingen f 22.000.000 in 1&29 en f 13.000.000 in 1931 beliepen. Houden we nu den steun van 1 millioen voor d6 Westfricsche veilingen vast, dan zullen, dus diege nen, die van de rentelooze voorschotten genoten, on geveer het vierde gedeelte van dat bedrag kuniren ontvangen- op grond van de nu aanhangige steun- wet. Deze berekening is globaal genomen en de be dragen zullen ook kunnen verschillen in veroand met de soort van producten, die de bouwers indivi dueel hebben geteeld De verschillende koolsoorten en de aardappelen, die in West-Friesland in groote hoeveelheden worden verbouwd. zijn er dit jaar al zeer slecht afgekomen en het is niet onmogeiuu ol deze omstandigheid is nog van invloed om een -..au.- stiger verhoudingscijfer te verkrijgen voor de tuiw- bouwers, die zijn aangesloten bij de groenteveiling!-,, van de Langendijker Groentencenirale te Broek op Langondijk en dèn Noordermarktbond te Noord scharwoude.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1