SchagerCourant ASPIR3N Oosterpolder. Natte voeten.... Uit onze Omgeving. 75 jaar geleden. van Molenraeesters en Stemgerechtigde Ingelanden van den Oosterpolder onder Winkel erN.edo^ Voorzitter de heer A. Sloovee; Secretarie de heer A. da Ridder. a QriTi'Gziz 19 personen. Om ruim helf 11 opent Voorzitter met een woord van hartelijk welkom deze bijeenkomst Spr. uit zijn aptjt, dat zoo weinig Ingelanden aanwezig zijn. Vervolgen» leest de heer A. de Ridder, eecretarle van dezen polder de notulen der laatst gehouden vergade ring. die plaats vond op 27 Mei van dit jaar. De uit- gebreide notulen worden zonder op* ot aanmerkingen, onderdankzegging aan den samensteller vastgesteld. Daarna komen aan de orde Mededeelingen en Ingekomen stukken. Door den Minister van Econ. zaken en arbeid is tot het dagelljksch bestuur de vraag gericht of de mogelijk heid zou kunnen bestaan, dat als brandstof voor de ma chine van den polder Llmburgsohe kolen worden ge bruikt Dit zal dan, aldus de Minister, een steunen zijn van de Ned. Industrie. De Voorzitter kan naar aanleiding van dit schrijven mededeelen. dat na onderzoek is komen vast te staan, dat een bepaald soort van bovenbedoelde kolen geschikt is om te worden gebruikt. Het bestuur heeft dan ook besloten een proef te nemen, waaraan echter nog geen gevolg is gegeven, daar de oude voorraad nog niet is opgebruikt. Zoodra dit eohter het geval zijn zal, wordt tot proefneming overgegaan. Aan de beurt van aftreding zijn de heer J. Kors Hz., hoofdingeland en de Molenmeester van den Oosterpol der. de heer P. Schermer. De stemming zal plaats vinden op 11 Nov. a.8., de eventueele herstemming op 25 Nov. d.a.v. Ingevolge de besprekingen, gevoerd in de laatst ge houden vergadering, is aan diverse leveranciers prijs opgave gevraagd van betonnen buizen. Voorzitter deelt dan in verband hierop mede, dat tijdens of na de ver gadering bestellingen kunnen worden gedaan bij den Secretaris. De volgende prijsopgaven zijn gedaan: N.V. Enkhul- zer betonijzerbouw f 1.50 per meter bU afname van minstens 35 stuks; fa. W. F. Stoel en Zoon, Alkmaar, t 1,80, bij afname van minstens 20 stuks; N.V. Bouwma- terialenhandel, Alkmaar, f 1.55 bij afname van minstens 20 stuks. Waar de laatste opgave het bestuur zeer billijk voor komt, wordt voorgesteld de benoodigde buizen van be doelde N.V. te betrekken. Hiermee kan de vergadering a cc oord gaan. Besloten wordt voorts, dat gegadigden naar buizen zich ten spoedigste opgeven als ook 't benoodigde aan tal, opdat in massa kan worden aangekocht. Voorzitter kan vervolgens mededeelen, dat het res tant der laatste geldleening is afgelost, zoodat de polder momenteel sohuldvry is. Spr. hoopt, dat dit zoo voor- loopig mag blijven, alhoewel niet geaarzeld zal worden om, Indien 't belang van den polder zulks eisdht, tot t aangaan van een nieuwe geldleening over te gaan. Het schuldvrij wezen noemt spr. een verheugend feit en wil dan toch niet nalaten om den leden van vorige besturen van deze plaats af dank te brengen voor al wat zij deden in 't belang van den polder. Door de geld leening is veel en nuttig werk verricht en heeft de ma chine, voor welks aanschaffing indertijd bedoelde lee ning werd aangegaan veel werk verricht. De waarde van zoo'n machine treedt in deze dagen van grooten watertoevoer, meer dan anders nog, aan het licht. Ne gentien dagen heeft, vrijwel onafgebroken de machine gedraaid en over de resultaten mag men tevreden zijn. De Oosterpolder steekt momenteel gunstig al bij vele omliggende polders en alhoewel t water abnormaal hoog is, kan men hier minder klagen dan op vele plaat sen elders. De heer P. Pluister vraagt, naar aanleiding van het gezegde van Voorzitter, dat de machine haast onafge broken 19 dagen heeft gedraald, of daarmee wordt be doeld dagen èn nachten. Zoo de nachten niet gedraaid wordt, zijn dan de vuren nog aan den volgenden mor gen? Voorzitter antwoordt hierop, dat tot nu toe des nachts niet is gewerkt. De machine is 's morgens eohter tijdig weer in bedrijf. Wel wordt er soms 16 uren aaneen ge malen, wat reeds veel is, maar indien eventueel ook des nachts zal moeten worden gemalen, dan zal personeel- uitbreiding moeten plaats vinden. Het zal voor den machinist niet doenlijk zijn dag en nacht ln touw te wezen. De heer Koomen geeft naar aanleiding van dit laat ste sterk in overweging, om een plaatsvervanger aan te stellen voor den machinist. Ongeacht 't feit van door malen gedurende den nacht; de machinist kan onge steld wezen en dan zou men er mee zitten. Voorzitter antwoordt hierop, dat 't zelfde kan gelden voor den stoker. De heer G. Kamp la 't daarmede eens en geeft in overweging den stoker dan invaller-machinist te ma ken en een persoon aan te zoeken, die ln dergelijke omstandigheden den stoker kan vervangen. Voorzitter zegt hierop, dat een Invaller-stoker gauw genoeg te vinden zal wezen en vindt het nemen van maatregelen in dezen nu niet bepaald noodig. De heer Gaijaard merkt dan op, dat de machine niet dag en nacht kan draaien, al zou de watertoevoer zulks gewenscht maken. Dit nu wijst, naar sprekers oordeel, erop, dat de toestand In den polder foutief is. De Oosterpolder is een grooten polder, ruim 1100 H.A. en moet de mogelijkheid zeer zeker wel bestaan om, zoo noodig, onafgebroken te kunnen malen. Als er een dag of 4 wordt gemalen is 't in de verste slooten van den polder niet te bespeuren. Het water zakt dan niet, zooals 't lijkt. Spreker is van meening, dat dit ook voor een groot deel is te wijten aan den toestand van vele slooten. Spreker zou gaarne zien, dat de slooten werden nagezien en waar noodig verbeterd, 't Slooten moet dan vanaf de machine begonnen worden.. Spreker meent voorts, dat de machine op een verkeerde plaats staat. Deze staat Inplaats van midden In den polder aan een der uiteinden. Zeer zeker is dat nu eenmaal zoo, maar daarom ziet spreker er wel de noodzakelijk heid van ln; om de mogelijkheid te scheppen dag en nacht te kunnen malen. Spr. vindt 't voorts ook zeer gelukkig dat men nu schuldvrij is, maar vindt 't toch een schoone gelegenheid om een nieuwe schuld te ma ken, met welk geld dan de molen van electrische kracht kan worden voorzien. De molen heeft dit tefen, dat niet bij alle winden en op elk gewenscht moment daarmee kan gemalen worden. Voorzitter merkt op, dat niet zal worden geaarzeld om een nieuwe schuld te maken als 't in 't polderbe- lang is. Het is van zeer groot belang als men op tijd van 't overtollige water ls verlost Maar naar sprekers meening vergeet de heer Gaijaard, dat de molen niet alleen draait, maar steeds hulp heeft van de machine, Andersom is dat lang niet altijd het geval. De molen doet vele goede diensten, maar draalt nooit alleen. De heer G. Kamp ziet een groote fout in de slooten. De machine krijgt niet dét water, wat kan worden aangevoerd bij goed liggende slooten. Voorzitter zegt, dat 't punt slootwerk straks toch aan de orde komt. Voorloopig worden dus eerst behandeld de Digekomen stukben. Bericht is ingekomen van Ged. Staten, dat goedkeu ring is verleend aan 't besluit tot herziening van de Jaarwedde van den voorzitter. Ged. Staten keurden eveneens goed 't aangaan van een kasgeldleening en de ruiling van polderwater met de gemeente Winkel. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De heer Strijker vraagt, of het bestuur accoord gaat met de oplevering van duikerwei ken door 't hoogheemraadschap, welke werken zijn uitgevoerd bij perceel Mantel. Spreker zegt, dat de duiker lang niet diep genoeg ligt en ook de noodlge wijdte niet bezit. Het water kan niet voldoende passeeren en dit is een groote fout. Voorzitter merkt op, dat hierover reeds met 't Hoogheemraadschap is gecorrespondeerd. Het ls ge bleken, dat er een groote verzakking heeft plaats ge had. De heer Strijker zegt dit wel te weten, maar de uit voering heeft zeer veel te wenschen overgelaten, 't Lijkt naar niets! Voorzitter zegt, dat er van 't Hoogheemraadschap nog geen antwoord is binnengekomen en dat men dat eerst dient te moeten afwachten. De discussies over dit punt zijn hiermee beëindigd en aan de orde komt nu een bespreking over Slootwerk. Voorzitter deelt mee, dat naar 't oordeel van de Molenmeesters 't noodig Is, dat er slootwerk wordt verricht in de nabijheid van de machine en ln de dijksloot. Zeer zeker is er meer slootwerk, maar hier mee is 't meest voorname genoemd. Waar 't geen tijd is, om groote gelden te besteden, mogen de kosten, naar de meening van het bestuur, de f 1000 niet te boven gaan. Deze werkzaamheden mogen nu niet meer worden uitgesteld, waardoor verlaging van polderlas- ten tot de vrome wenschen zal gaan behooren. Het bestuur vraagt in dezen het oordeel der vergadering. De heer Koster, burgemeester der gemeente Win kel, het eerst het woord verkrijgende, laat een geheel ander geluid hooren. Spreker merkt op, dat de Oos terpolder alzoo f 1000 zou uittrekken voor watertoe- voerwegen, die verbetering behoeven. Begrijpelijk kan hiervoor lang niet alle noodige werk worden verricht. Niet enkele, maar alle waterwegen moeten goed in orde zijn. Daarom vraagt spreker zich af, of 't niet mogelijk zou wezen, dat de polder, in samenwerking met het rijk en de gemeente tot uitvoering van een groot werk overging. De heer Koster heeft alle reden om hier optimistisch tegenover te staan. Het Rijk immers, is bereid voor werken steun te verleenen, in dien 't gemeentebestuur zich daarbij aanpast en mits 't werk gaat als werkobject ter bestrijding der werk loosheid. De polder heeft f 1000 beschikbaar voor de uitvoering van werken. Als nu Rijk en gemeente be reid gevonden worden te steunen, zou allicht een be drag van ongeveer f 2500 worden verwerkt. De werk loosheid dreigt geweldig, de werken in de Wieringer- meer worden spoedig stopgezet en dan zou een zoo danige oplossing zeer toe te juichen zijn. Spreker twijfelt niet of de pogingen van het polder bestuur zouden bij rijk en gemeente slagen en indien 't gelukt zal de polder er wel bij varen. Spreker zet zijn bedoelingen nog verder uiteen en voegt er aan toe, dat mits b.v. de gemeente Winkel zich voor een bedrag ?an f 750 garant verklaart, het rijk bij zal dragen. Spreker heeft nu steeds 't oog op de gemeente Winkel; Indien de gemeente Nieuwe Nie- dorp steunen kan en wil, zal burgemeester Pluister daar wel een uiteenzetting over geven. Indien ook de gemeente Nieuwe Niedorp wil steunen, zal men a.h.w. een combinatie krijgen van het rijk met 2 gemeenten en den Oosterpolder. Het werk zal dan eventueel worden uitgevoerd onder leiding van de Ned. Heide- Maatschappij, terwijl het rijk de loonen zal bepalen. Voorzitter dankt burgemeester Koster voor zijn uit voerige besprekingen en doet den vergadering het voorstel om stappen ln deze richting te doen. De heer Koomen zegt het voorstel van den heer J. Koster toe te juichen. Een groote moeilijkheid doet zich echter z.i. voor. Wanneer een zoo groot werk ter hand zal worden genomen, zullen de toegangswegen moeten worden afgesloten en dat zal in dezen tijd van 't jaar niet gaan. Het voorstel van den heer Gaij aard kan spreker dan ook niet vergeten. Spreker is er voor dit eerst in orde te maken, dan kan later over 't andere plan worden gedacht. De heer Gaijaard vindt het ldée van den heer Kos ter zeer goed en wil dan ook zijn voorstel laten va ren, daar spreker er van overtuigd ls, dat men bij goede toegangswegen (zooals 't idéé des heeren Kos ter betoogt) het water in den macht heeft. Alleen vreest spreker dat de werkloozen geen slootwerk zul len willen doen voor 25 cents loon per uur en dit zal 't rijk wel vaststellen. Spreker hoopt echter, dat het rijk er dan rekening mee zal willen houden, dat het zwaar werk is. Burgemeester Pluister meent er met klem op te moe ten wijzen, dat 't Rijk alleen daai finantieelen steun zal verleenen, als 't werk wordt uitgevoerd uit oogpunt van werkloosheidsbestrijding. Dit moet het bestuur bij even tueel vragen om steun duidelijk laten uitkomen, want voor gewoon werk, dat bij wijze van spreken op 't pro gramma staat om te worden uitgevoerd, wordt geen steun verleend. Spr. vreest voorts, dat t' loon niet zal worden gesteld hooger dan op 25 cent per uur. Mooht, aldus de heer Pluister, het plan van den heer Koster niet kunnen worden verwezenlijkt, dan meent spr. nog een anderen weg te kunnen aangeven. Er be staat voor de 50 Westfriesohe gemeenten een bepaling, waarin hen 't recht wordt toegezegd, om bagger- en sloofcwerken uit te voeren in samenwerking met eigena ren, gemeenten, en rijk. Elk lichaam draagt dan in de kosten een bepaald percentage bij. Uit alle besprekingen blijkt, dat de grootste moeilijk heid is gelegen ln 't feit, dat bij uitvoering van Bloot- werken waterwegen zullen moeten afgesloten. Do heer G. Kamp geeft den raad, de sloot langs de Molenkade eerst in orde te maken. In 't geval er dan met het oog op verdere werken afsluiting van toevoer wegen zou moeten volgen, zou door deze goede sloot een weg tot loozlng zijn verkregen. Men zal daarna dan t groote werk wel gerust kunnen uitvoeren, zonder last van water te krijgen. De Voorzitter zegt, dat 't geen den heer G. Kamp be toogt wel waar zal zijn, maar daardoor wordt het werk nog grooter en kostbaarder. De heer G. Kamp merkt daarna nog op, dat dit, door hem bedoelde werk zal moeten worden gerekend te be hooren bij 't plan van den heer Koster, waarvoor dan steun verleend wordt. Ds heer P. Pluister betuigt zijn instemming met t plan-Koster en ziet ook alleen moeilijkheden in de tij delijke afsluiting van waterwegen. De heer Koster zegt dan dat men, zoo tot uitvoering vam dit werk in zijn geheel zou kunnen worden overge gaan, met de hoofdaders moet worden aangevangen. In dien deze goed in orde zijn, ls men een heel stuk in de goede richting. De hoofdwaterwegen aldus het eerst daarna de zijslooten, die hierop loozen. Spr. wil op de loonregeling niet vooruitloopen, maar kan wel mededeelen, dat bij dergelijke werken gelet wordt op de prestaties van de personen individueel. Een flink, ijverig en volwaardig werkman zal meer kunnen verdienen dan 25 cent per uur. Wel zal door het Rijk worden bepaald de aanvangs datum van het werk en de datum van oplevering,, maar met gerechtvaardigde uitzonderingsgevallen wordt reke ning gehouden. Hier zal men werk hebben gevonden, wat van groot belang is, zoowel voor gemeenten als voor de werkloozen. Wel is er een voorwaarde aan ver bonden, die minder aangenaam ls te noemen, n.1. deze. dat uit elk gezin maar één persoon aan die werken mag arbeiden. Voorzitter vreest, dat men niet met de daarvoor be schikbaar gestelde f 1000 toe zal kunnen. De heer Gaijaaxd vindt dat niet zoo erg. Spr. zal er niet tegen zijn, een leening te sluiten als dit noodig is, wanneer daarvoor In do plaats dan alle polderslooten tot in de perfectie in orde komen. Goede waterwegen Is een factor van niet te onderschatten beteekenis. De heer Pluister vindt, dat er spijkers met koppen moeten worden geslagen. Spr. raadt aan ten spoedigste het plan te laten opmaken en onverwijld Ir» te zenden. Gelijktijdig moet den gemeenten steun worden ge vraagd. Spr. zegt van gemeenten te spreken, omdat een deel der Oosterpolder ook in de gemeente Nieuwe Nie dorp is gelegen. Nogmaals wil spr. er op wy'zen, dat ten duidelijkste moet worden aangetoond, dat men be doelde werken wil laten uitvoeren uit 't oogpunt van werkloosheidsbestrijding. Spr. geeft t bestuur den raad, alle spoed te betrachten, indien de vergadering daar toe machtiging kan geven. (Applaus uit de vergadering) De heer Kamp zegt alsnog, dat men in opvatting niet te klein mag wezen. Mochten de financiën niet voldoen de blijken te zijn, dan kan gerustelijk een leening wor den aangegaan. De heer Beumkes meent, dat de tijdsomstandigheden groote uitgaven niet veroorlooven. Landverbeteren vindt spr. zeer goed en gewenscht, maar om momenteel voor t land veel gelden uit te geven, kan spr. niet goed vinden. De Voorzitter ls een andere meening toegedaan en doet den vergadering het voorstel, het bestuur te machtigen de besprekingen met diverse lichamen aan te vangen. Dit wordt door de vergadering bij groote meerder heid goedgevonden, zoodat het dag. bestuur stappen zal doen om het geheele werk te laten uitvoeren bij wijze van werkobject met steun van rijk en de ge meenten Winkel en Nieuwe Niedorp. Daarna volgt de Rondvraag. De heer G. Kamp zou gaarne in de toekomst en vooral in den winter verlaging van het peil zien. Het bollenplanten is van dit peil indirect ten zeer ste afhankelijk. Voorzitter zegt dat er rekening mee zal worden ge houden. De rondvraag levert voorts niets op, zoodat Voor zitter stot sluiting kan overgaan. Dit geschiedt, nadat woorden van dank zijn gespro ken voor de opkomst en de besprekingen, die op aan gename en zakelijke wijze zijn gevoerd, en die hopelijk zullen blijken te zijn in 't belang van den polder. f A i Uitsluitend vcrfcrijgbaar in de oranje-band buisjes van 20 tabletten nu D. —.70 en oranjezakjes van 2 tabletten .10. WARMEN HUIZEN Vergadering Neutrale Bond. Dezer dagen vergaderde de Neutrale Bond afd. Warmenhuizen in het „Ons Huis". De voorzitter, de heer C. Mink, opende deze verga dering en heette allen welkom, speciaal de leden die waren opgekomen vanuit de buitenwijken. Medege deeld werd, dat het bestuurslid P. Jonker is be noemd tot lid van het Kringbestuur. De secretaris werd verzocht de notulen te willen voorlezen en na een opmerking van een der leden aangevuld. Deze aanvulling betrof het praatje dat rondging in onze gemeente, dat een der leden zou hebben geadviseerd om niets meer te betalen met de gelden van het verstrekte tuinderscrediet In de vergadering, die destijds gehouden is, is dui delijk uitgesproken, dat allereerst neringdoenden en arme landverhuurders van die gelden moesten wor den betaald. Dergelijke praatjes schaden den N. Bond en moeten den kop worden ingedrukt. Alle leden waren het met deze opmerking eens. Verder werden besproken de ingekomen en verzonden brieven. In bespreking kwam de vergadering die is geweest op Maandag 24 October. Een samenkomst met de huurders der landerijen behoorende aan de Ned. Herv. Kerk. De reductie die zal worden ge vraagd, was hier vastgesteld op 50 voor weiland en 60 voor bouwland. Voor perceelen die een ex tra hooge huur doen, zal meer worden gevraagd. De vergadering was unaniem van oordeel, dat deze re ductie hoog noodig was. Door deze reductie zouden de bedrijven nog niet loonend zijn. Aan gemeente en Armbestuur zal een zelfde verzoek worden gericht, zoo mogelijk in samenwerking met den L.T.B Vervolgens is besloten om in de eerstvolgende ver gadering van „de Noord" in bespreking te brengen het voorstel „Boycot" bij gedwongen verkoop. Land dat verkocht wordt door opzegging van hypotheek, zal besmet worden verklaart. Producten van dat land mogen niet op onze veiling worden verhandeld. Als een koopman deze producten ondershands koopt, zal deze koopman van de veiling worden uitgesloten. De ze voorstellen zullen door den voorzitter en andere leden worden verdedigd op de eerstvolgende tuin bouwvergadering. Ook in den omtrek, als Schoorl- dam, Eenigenburg enz. zal op de tuinbouwvergade ringen dit naar voren worden gebracht. Bij de rondvraag werden verschillende Interne vraagstukken breedvoerig behandeld en onder de oogen gezien. Vooral dezen indruk werd verkregen, het vereni gingsleven van den N. Bond hoog te houden en te versterken. In den strijd van boeren en tuinders, is dit ln de zen tijd zeer noodig. We moeten goed inzien wie ons hierin steunen en wie ons tegenwerken. Met een woord van dank sloot de voorzitter de geanimeerde vergadering. W 1 E R r N GE N Bestrijding van T.B.C. onder het rundvee. Vergadering van de afd. Wieringen der vereeniging tot bestrijding van T.B.C. onder het rundvee, op jl. Donderdagavond in Hotel Lont. De heer C J. Koorn opende met welkom, en deelde mede, dat ongeveer 3 jaar geleden ook een vergade ring is belegd, doch toen kon men niets bereiken, omreden de te geringe belangstelling. De heer U. Wester, veearts, heeft een vereeniging bij elkaar ge bracht, doch nog nimmer is vergaderd. Nu is de toe stand weer anders en hoopte dat de vergadering van heden naar genoegen zal verloopen. De heer J. Veerdig leest vervolgens zijn financieel verslag, wat we hier laten volgen. Rekening 1930. Totaal ontvangsten f 1124.40, totaal uitgaven f1004 20, batig saldo f 120.20. Rekening 1931: Ontvangsten met saldo vorig jaar f 1410.70, uitgaven f 1156.30, batig saldo f254.40. Rekening 1932: Ontvangsten met saldo vorig jaar f 1473.50, uitgaven f 1102.70, batig saldo f370.80, welk bedrag thans in kas is. De rekening wordt goedge keurd. Wordt voorgesteld het bedrag te beleggen bij de Boerenleenbank (Spaarbank). De heer J. Veerdig brengt tevens verslag uit van het werk der vereeniging. In het afgeloopen. jaar zijn 1051 dieren onderzocht, waarvan er slechts 2S rea- UIT DE 1 van No. 5. 29 October. 1857. Het eerste verslag van een gemeenteraadsver gadering van Schagen vinden we in het 5de num mer van de Schager Courant gedateerd 29 Octo ber 1857. Wanneer we afgaan naar de lengte van dit verslag, dan is de taak van onze vroegere collega's niet zwaar geweest. Waarmee natuur lijk geenszins is gezegd, dat de belangrijkheid van wat door de vroede vaderen wordt gezegd, moet worden afgemeten naar de lengte hunner rede voeringen. Integendeel! Wat dit laatste betreft, hieraan gingen de voorgangers van onze huidige raadsleden zich niet „te buiten". Te oordeelen dan naar het raads- verslag van 27 October 1857, dat we hieronder laten volgen, en waarvan naast de namen van de leden, de begrootingsbedragen en belastingko hieren wel het belangrijkste zijn. Schagen, 27 October. VERGADERING ven den GEMEENTERAAD. Tegenwoordig de Heeren H. R. de Meèr, bur gemeester, W. Vader, wethouder, D. Timmer man, Cs. de Heer en E. Hoekstra, leden van den Raad. lo Gearresteerd, de staat van begrooting van de gemeente-inkomsten en „uitgaven voor het jaar 1858, zijnde de inkomsten geraamd op f 9284.58 de uitgaven op f 9284.50 Saldo f .08 2o Vastgesteld het euppletolre kohier van den Hoofdelijken Omslag voor dit loopende jaar, na dat hetzelve gedurende ruim 14 dagen ter visie had gelegen, op een bedrag van f 116.52. 3o Het suppletoire kohier van de belasting op de Honden, ven hen die na het formeren van het priinitive één of meerdere honden voor de belasting hébben aangegeven, bedragende f 19.— 4o Een adres van Diaken der Herv. gemeente en R.C. Armenvoogden alhier, betrekkelijk het in gebruik geven van den grond, waarop de gebouwen van de vlasaerij gevestigd zijn, waar omtrent, na deliberatie is besloten, adressanten hun verzoek intewilllgen op voorwaarde, dat de gebouwen zullen moeten worden weggenomen, zoodra zulks door den raad noodig geacht zal worden, en na opzegging van zes maanden. Het onder 4 genoemde zal voor de jongeren mis schien wat vTeemd lijken, niet wat betreft het adres zelve, als wel het feit, dat hier sprake is van een vlasserij. Minder vreemd zal dit echter schijnen, wanneer men weet, dat hier vroeger in den omtrek vrij veel vlas verbouwd werd, iets, wat thans in het geheel niet meer voorkomt. Vrij wel alleen in Zeeland wordt de vlascultuur nu nog beoefend. Vervolgens nog de Burgerlijke Stand van de gemeente Schagen. Geboren: 20 Oct. Dirk, z. van Leendert de Waard en Jetske Frans; 23 Oct Vrouwtje, d. van Jaeob Trompetter en Slentje Senson. Getrouwd: 24 Oct, Arie Snaas, j.m. en Sytje Breet, j.d. Overleden: 22 Oct Johanna Grosse]oud 71 j.; Trijntje Bloem, oud 43 j.; Arie Broekhuij- zen, oud 65 j.; 23 Oct Jacob Mannee, oud 76 j.; 25 Oct. Maartje Hemme, oud 74 j. geerden. Er waren 42 vrije stallen. Alzoo een gunstig resultaat. Open gevallen zijn hier nog niet gecon stateerd De vereeniging telt thans 63 leden; er zijn er nu 5 bij gekomen. De heer J. Veerdig brengt tevens verslag uit van de vergadering te Alkmaar gehouden. Een spreker heeft zich disponibel gesteld om een lezing voor de afd. te houden over T.B.C. Voorzitter brengt ter sprake welke veearts de T B.C.-bestrijding zal ter hand nemen. Ieder lid is vrij welke veearts hij wil hebben voor dit werk. Er zijn echter twee lijsten ter tafel, welke door den heer Hovenier, veearts te Wieringen, ter teekening zijn aangeboden. 49 leden teekenden voor den heer Ho venier en 14 leden voor den heer Wester. Verschil lende leden zijn echter twijfelachtig en teekenden zoowel bij den een als bij den ander niet. Verschil lende leden zijn echter van meening, dat de heer Wester wel hierheen zal komen, al heeft hij alle le den niet tot klant De meening wordt echter geuit, dat het toch wenschelijker zal zijn, dat al het vee in behandeling komt van één veearts en dan wel den heer Hovenier. Er valt op den heer Wester niets te zeggen, doch het wordt beter geacht in eigen belang. De mededeeling wordt gedaan, dat bij verhandelen van vee de kooper een kaart moet invullen. Dit vee moet een zekeren tijd afgezonderd worden en kan als deze voor T.B.C.-vrij verkocht wordt, bij reagee- ren worden teruggegeven. Volgt nog een breedvoerige bespreking, welke vee arts men denkt voor te staan, uit welke bespreking we kunnen afleiden, dat den heer Hovenier zal wor den gevraagd alsnog rond te gaan bij hen welke zijn lijst niet teokenden. De heer P. Veerdig is van meening dat de beste weg is om bij de verschillende kaasfabrieken er op aan te dringen dat de leveranciers lid van de ver eeniging worden. Er zijn ongeveer 90 melkveehouders, waarvan nog geen 70 lid der vereeniging zijn. De melk welke geleverd wordt aan een kaasfabriek van wel en niet T.B.C.-vrij vee, geeft geen zekerheid dat het af te leveren wei T.B C.-vrij is. Wanneer niet T.B.C.-vrije wei op een T.B.C.-vrij bedrijf komt, geeft het werk der vereeniging wel, doch beantwoordt niet aan het doel. Alle veehouders lid worden is dus gewenscht. De contributie f 1 per lid blijft zoo het is. Besloten wordt om 1 maal per jaar te vergaderen. Volgt bestuursverkiezing. Tot heden is er nog steeds een voorloopig bestuur. De heer C. J. Koorn en J Veerdig worden gekozen tot resp. voorzitter en secretaris-penningmeester. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren M. Bakker en J. Engel. Allen nemen hunne benoeming aan. De heer J. Kooij acht het van groot belang dat de melkshjters lid der vereeniging zijn. .Verschillende

Schager Courant | 1932 | | pagina 15