Raad Wieringen. zijn dit niet. Er zal bij B. en W. worden geïnfor meerd of er een gemeenteverordening bestaat, waar bij het verboden is, melk af te leveren van niet T.B.C-vrij rundvee. In die richting zal men dan trachten goed werk te verrichten. Verder worden besprekingen gehouden van meer huishoudelijkon aard, waarna de voorzitter onder dankzegging de vergadering sluit. W I E R I N GE RW AAR T) Nu het winterseizoen in aantocht is, komen ook de diverse vereenigingen weer ten tooneele. Zoo ook de vereeniging „Ontspanning na Arbeid", die binnen een paar weken haar eersten Nutsavond zal houden in de zaal van den heer Schenk. O.m. zal opgevoerd worden een tooneelspel in 2 be drijven, getiteld: „Na lange jaren". Verder zang en voordracht. Meerdere bijzonderheden volgen per advertentie. Naar we vernemen zal dit jaar de openbare les van de Kinderzangklasse reeds op 13 November a.s. plaats hebben. In het voorjaar waren telken jare en kele kinderen ziek, redenen waarom het nu eens vroe ger zal worden beproefd. Het programma vermeldt eenige kinderliedjes en een zangspel, waarvoor de costumes door de Zang- vereeniging „Caecilia" te Barsingerhorn beschikbaar werden gesteld. Verder zal het programma per advertentie worden bekend gemaakt. 'ANNA PAUT.OWNA Officieel mededeelingen voetbalvereni ging B.K.C. Programma voor Zondag 30 October. B.K C. IHelder III, 2 uur. Het tweede is vrij. Vergadering van den Raad op Vrijdag 28 October 1932, des middags 2 uur. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer L. C. Kolff, burgemeester; secre taris de heer C. F. van Duin. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de no tulen door den Secretaris worden gelezen; ze worden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stokken. Ingekomen zijn de volgende stukken: Van Ged. Staten besluiten tot goedkeuring der af- en overschrijvingen en de 2e en 3e suppletoire begroo ting, dienst 1931; goedkeuring van de raadsbesluiten tot verkoop van grondstrooken aan de Staatsspoorwe gen en tot verkoop van een perceel bouwgrond aan S. Zomerdijk; van B. en W. de maandstaten der Zee gras-exploitatie over de maanden Augustus en Sep tember, in Augustus zijn 735 en in September 600 pak verkocht Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Van het bestuur der Afdeeling Wieringen van de Holl. Mij. van Landbouw een verzoek om beschik baarstelling van een subsidie van f 100,— voor een door haar te geven landbouwcursus. Op advies van B. en W. wordt het verzoek ingewilligd. Van hetzelfde bestuur een verzoek om gratis een verwarmd en verlicht lokaal in de oude school te Hippolytushoef beschikbaar te stellen voor den te geven landbouwcursus. B. en W. adviseeren gunstig. De heer P. Kooij heeft geen bezwaar tegen gratis beschikbaar stellen, maar spr. herinnert aan de botte afwijzing van een dergelijk verzoek van zang- vereeniging en gymnastiekvereeniging. De Voorzitter zegt, dat de landbouwafdeeling altijd gratis de beschikbaarstelling heeft gehad. De heer P. Kooij zegt, dat vorig jaar de subsidie is verhoogd, zoodanig dat de landbouwafdeeling uit die verhooging de huur kon betalen Spr. juicht het toe, dat B. en W. thans een ander standpunt inne men en neemt aan dat B. en W. toegevender zijn ge worden.. De heer M. Kooij informeert naar het aantal leer lingen. Medegedeeld wordt, dat het aantal leerlingen 30 is. Van Ged. Staten het bericht, dat zij besloten heb ben, ingaande 1 Januari 1933, voor een tijdvak van 3 jaren op de jarwedden van de Burgemeesters, Secre tarissen en Ontvangers een tijdelijke korting toe te passen van 6 met dien verstande, dat buiten deze tijdelijke korting vallen 25 tot een maximum van i 1000 van deze jaarwedden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Van de Commissie voor de malariabestrijding door de bevolking in Noordholland is ingekomen een ver-, zoek om subsidie voor 1933, berekend naar een bedrag van 1 cent per inwoner. B. en W. stellen voor dit doel over 1933 een subsidie toe te staan tot een bedrag van 159. Wordt goedgevonden. Van G. Poppen en 6 andere slagers alhier een ver zoek om de keuring van vee en vleesch in deze ge meente op te dragen aan den zich alhier gevestigd hebbenden veearts. Adressanten meenen, dat hier door niet alleen voordeel voor de gemeente, zal ont staan, doch dat ook voor hen zelf deze regeling voor- deelen zal bieden. Van het bestuur van de afdeeling Wieringen van de Holl. Mij. van Landbouw een schrij ven, waarin aan bovengenoemd adres adhaesie wordt betuigd. Deze stukken gaan om prae-advies naar B. en W. De heer Oden zegt dat het adres reeds een maand oud is en had gedacht dat B. en W. nu reeds piae- advies hadden kunnen indienen. De Voorzitter zegt dat het niet zoo'n gemakkelijke zaak is. We moeten weten wat de veearts moet ver dienen en we hebben met Den Helder en Anna Pau- lowna een overeenkomst gesloten, welke in ieder ge val tot 1 Januari 1934 geldt. Van de afd. Schagen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters een verzoek om verlaging van de personeele belasting op billards, lokalen en meubelen, voor zoover ten be hoeve van hun bedrijf gebezigd, die vaak juist voor het bedrijf dat men uitoefent als bezwarend en druk kend worden gevoeld. B. en W. meenen, dat, indien dit laatste vooral het geval is voor de zaken, waarvoor adressante opkomt, wat zij hier in het midden wenschen te laten, men zich tot de regeering zou dienen te wenden om wij ziging der wet op dit punt te verkrijgen. Wel heeft de gemeente het recht gekregen om in de tarieven der wet op de personeele belasting verandering aan te brengen, doch die bevoegdheid is slechts bedoeld als een gelegenheid om voor plaatselijke afwijkingen de wet te corrigeeren. Hun zijn geen omstandigheden be kend op grond waarvan afwijking voor de gemeente Wieringen wenschelijk of noodig zou zijn. Op dien grond stellen zij voor het verzoek van de hand te wijzen. Aldus wordt-besloten. Op een verzoek van J. Hekmsjn om een 'perceel grond aan de Zwinstraat van de gemeente te mogGn koopen, wordt tegen de geldende voorwaarden en tegen den prijs van f 3.25 per M2. gunstig beschikt. Verlenging pacht wierwaarden. In verband met het afloopen op 1 Juni 1933 van den pachttijd der wierwaarden, stellen B. en >V- voor hen te machtigen de pacht voor een nieuw «J-Jarig tijd vak te verlengen en wel op de thans geldende voor waarden of op de door de Regeering gewijzigde voor waarden, tenzij die wijzigingen van zoodanigen aard zijn, dat zij het gewenscht achten zich ter zake nader met den Raad te verstaan. B. en W. schrijven dat zij bij het doen van dit voor stel niet voorbijzien, dat de toekomst van de zeegras- maaierij op dit oogenblik onzeker is. De omstandig heid echter, dat de pachtsom per pak berekend wordt en dus evenredig is aan de jaarlijksche opbrengst, zoodat bij vermindering daarvan ook de pachtsom in gelijke mate daalt, maakt het risico van voortzetting der exploitatie voor de gemeente minder groot dan dit vroeger het geval was. B. en W. zijn daarom van oor deel, dat de gemeente zich zonder bezwaar tot ver lenging der pacht bereid kan verklaren. Aldus wordt besloten. Beperking getal vergunningen en verin ven A. In de vorige vergadering werd aangenomen een amendement van den heer Lub om in art. 1 der ver ordening, behalve het maximum-aantal te verleenen vergunningen en verloven A. tot drankverkoop in het klein voor sommige deelen der gemeente, te doen vervallen het vermelde onder letter d., voorschrijven de, dat voor het onder Wieringen ressorteerende deel van de Wieringermeer één vergunning kon worden verleend. Door dit gedeelte van het artikel te doen vervallen, heeft men er zich blijkbaar onvoldoende rekenschap van gegeven, dat daardoor geen enkel maximum voor de Wieringermeer was bepaald, 'n re sultaat geheel tegenovergesteld aan de bedoeling van den voorsteller, die juist een bepaling wenschte, dat in dit gebied geen enkele vergunning zou kunnen worden verleend. De heer Lub heeft daarom terecht een nader voor stel ingediend om deze fout te herstellen. Met den in houd daarvan kunnen B. en W. zich dan ook vereeni gen, zich daarbij stellende op het standpunt, de door den Raad genomen beslissing omtrent het niet-verlee- nen van een vergunning in genoemd gedeelte van de Wieringermeer te moeten eerbiedigen. B. en W. adviseeren dus tot aanneming van dat voorstel en tot het opnieuw in haar geheel vaststellen van de gewijzigde verordening. Aldus wordt besloten. Gemeenschappelijke schoolartsondlenst. In de vergadering van 1 September 1931 werd beslo ten tot het aangaan van een gemeenschappelijke re geling met de gemeenten Den Helder, Texel, Anna Paulowna en Callantsoog nopens het instellen van een geneeskundig schooltoezicht. Nadien is over het ontwerp dier gemeenschappelijke regeling door het Bestuur der Centrum-gemeente Den Helder een briefwiseling met Gedeputeerde Staten ge voerd, welke wordt overgelegd. Het gevolg hiervan is geweest, dat op verlangen van Ged. Staten in dat ontwerp eenige wijzigingen moesten worden aange bracht, zoodat de ontwerp-regeling thans luidt con form het exemplaar, dat eveneens aan den Raad wordt overgelegd. Uit de stukken blijkt, dat in de kosten van dienst een provinciale subsidie is toe gezegd tot de helft daarvan, zoodat het aandeel der gemeente niet onbelangrijk lager zal zijn, dan waar op destijds was gerekend. Daar de aangebrachte wijzigingen niet van groot belang zijn en daartegen bij B. en W. geen bezwa ren bestaan, stellen zij voor nu definitief te besluiten tot het aangaan van de bedoelde gemeenschappelijke regeling, die waarschijnlijk vanaf 1 Januari e.k. zal beginnen te werken. Ten slotte stellen zij voor als lid van de commissie van beheer van den dienst aan te wijzen den wethou der, den heer P. Kaan. De heer Lont heeft uit de begrooting opgemerkt dat de kosten hoog worden opgedreven. Spr. noemt bijv. het salaris van f6000 f7000. Spr is echter niet tegen het voorstel. De Voorzitter zegt, dat het een begrooting is en het is altijd veilig het hoog te begrooten. Spr. weet niet of direct het maximum salaris zal worden uitbe taald. Voor de gemeente Wieringen zullen de .kosten bedragen f620.84, en wordt de schoolarts van Den Helder op wachtgeld gesteld dan zullen de kosten onzer gemeente worden f764.69 De heer Lub kan het niet goed vinden dat onze ge meente moet meebetalen aan het op wachtgeld stel len van den schoolarts te Den Helder. De Voorzitter wijst er op, dat als dit niet werd ge daan, de gemeente Den Helder de regeling niet zou aangaan. Spr. vertrouwt echter, dat de tegenwoordige schoolarts te Den Helder wel niet op wachtgeld ge steld zal worden. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Aanwijzing takken van dienst der ge meente. In de op 22 Mei 1932 vastgestelde verordening tot aanwijzing van de takken van dienst der gemeente voor de toepassing van art. 252 der Gemeentewet, wer den tot 1 Januari 1933 van kracht verklaard de rege len, welke tot dusver hebben gegolden voor het be heer der Zeegras-exploitatie, zulks in afwachting van het tot stand komen van de nieuwe begroot.ings-, reke- nings- en boekhoud-voorschriften bij algemeenen maatregel van bestuur. - Aangezien deze algemeene maatregel van bestuur blijkbaar nog eenigen tijd op zich zal laten wachten, hebben Ged. Staten verzocht genoemde bekrachtiging tot 1 Juli 1933 te verlengen, waartoe B. en W. het voorstel doen. Wordt goedgevonden. Aanleg van gedeelten rioleerlng. Bij het maken der plannen van Rijkswege voor den aanleg van den verbindingsweg bezuiden Den Oever was blijkbaar niet gerekend op het leggen van een rioleering in dien weg. Zoodra dit was gebleken, hebben B. en W. onmiddellijk stappen gedaan om daarin alsnog te doen voorzien. Aangezien met het oog op den stand der werkzaamheden van den weg aanleg de zaak geen uitstel kon leiden, hebben B. en W., nadat door den aannemer dier werken vooraf een prijsopgave was ingediend, aan dezen opgedra gen ook de rioleeringswerken uit te voeren. Volgens het door den gemeente-opzichter gemaakte werkplan zal de leiding, die aan weerszijden van de straat wordt gelegd, bestaan uit 52 Meter betonriool- buizen van 25 c.M. en 20 Meter dergelijke buizen van 30 c.M. diameter met 1 zinkput en 15 betonnen straat- kolken van genormaliseerd modeL Daarbij is er op gerekend een behoorlijke aansluiting te krijgen met het riool langs de Hofstraat en op verbetering van de afwatering van Dijkstraat en Bakkerstraat, die noodig is geacht met het oog op de capaciteit der rio leering in het centrum van Den Oever, welke min of meer overbelast was De kosten van een en ander zullen te zamen f 1650 beloopen. De opzichter heeft er voorts de aandacht van B. en W. op gevestigd, dat het gewenscht zou zijn op twee plaatsen langs den Gemeenelandsweg de afwatering te verbeteren, bestaande eenerzijds in een stukje lei ding met straatkolk nabij het perceel van den heer S. Hegeman Wz. te Oosterland. anderzijds in een 50 Meter leiding met straatkolk te Zandburen vanaf het perceel van den heer K. Maaskant in Oostelijke rich ting. Naar raming zullen hiervan de kosten respec-' tievelijk f 125 en f 100 bedragen. Waar echter te Zand buren de bebouwing zich uitbreidt, lijkt het B. en W. gewenscht de leiding te Zandburen niet tot 50 Meter te beperken, doch door te trekken tot hoek Slingerweg. B. en W. stellen den Raad voor tot de uitvoering van vorengenoemde werken machtiging te verleenen. Aldus geschiedt. Geldelijke tegemoetkoming voor school- bezoek. Naar aanleiding van de aanvragen van H. van Gils, j. van Ham, J. Koops, D. Anemaal en P. Godschalk, allen alhier, om tegemoetkoming, ingevolge art 13 der Lager Onderwijswet 1920, in de kosten, verbon den aan 't bezoeken door hun kinderen van de bijzon dere lagere school van het Roomsch-Katholiek Kerk bestuur der parochie van den H Hippilytus te Hip- polytushoef, deelen B. en W. mede. dat deze aanvra gen in overeenstemming zijn met de wettelijke bepa lingen en dus behooren te worden ingewilligd. Zij stellen daarom voor het overgelegde ontwerp besluit, waarin de gemeentelijke bijdragen zijn bere kend naar verhouding van de draagkracht der aan vragers, te bekrachtigen. Wordt goedgevonden. Winkelsluiting. Bij besluit van 30 Juni jl. werd de verordening op de winkelsluiting o.m. aangevuld met de bepaling, dat de winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak brood, koek, banket, suikerwerk, chocolade, fruit en visch of tabaksartikelen worden verkocht, geduren de het tijdvak van 1 Juni tot en met 15 September op Zondag geopend mogen zijn van des morgens 9 tot des avonds 8 uur. De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft thans bericht, dat hij zich daarmede kan vereenigen, behoudens, dat die open stelling dient te worden beperkt tot. 8 achtereenvol gende, in de verordening aan te geven, uren. Het komt B. en W. voor, dat daarvoor aangewezen zou den moeten worden de uren, vallende tusschen des middags 12 en des namiddags 8 uur Tegen het bepalen van het sluitingsuur gedurende den zomertijd op een uur later dan de wet voor schrijft, heeft de Minister geen bezwaar. In den brief van den Minister geeft deze voorts een nadere beschouwing omtrent de redactie van art. 1 der verordening, welke naar zijn inzien niet uitdrukt hetgeen beoogd wordt, althans tot misver stand aanleiding zou kunnen geven B en W. heb ben er geen bezwaar tegen de voorgestelde redactie over te nemen. Hetzelfde is het geval met de door den Minister in overweging gegeven wijziging van de bepaling inzake de inwerkingtreding. Zij hebben daarom een nieuwe verordening ont worpen, waarbij met het vorenstaande rekening is gehouden en stellen voor dit ontwerp te bekrach tigen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Wijziging der bouw- en woningverorde ning. Art. 15, eerste lid, van de bouw- en woningveror dening voor deze gemeente bepaalt, dat aan straten, langs welke doqr den Gemeenteraad rooilijnen zijn getrokken, B. en W. kunnen eischen, dat de voorrijde der op te richten gebouwen met de rooilijn samenval len of daarvan niet meer dan 3 Meter verwijderd blijve Deze bepaling geldt dus alleen voor straten, waar langs speciale rooilijnen zijn getiokken en niet voor die, welke de algemeene rooilijn geldt, bedoeld in art. 12, tweede lid (3 Meter uit de wegscheiding). Het is genoegzaam bekend tot welke bezwaren het gemis van zoodanige bepaling ook voor laatstge noemde wegen en straten aanleiding heeft gegeven. B. en W. waren voornemens deze kwestie nader on der de oogen te zien bij de algemeene herziening van de bouw- en woningverordening, die noodig is géwor den door de laatste wijzigingen in de Woningwet. Aangezien deze herzimjing nog eenigen rijd op zich zal laten wachten eir met het oog op den herhaal den aandrang uit den Raad om dit onderwerp te re gelen, hebben B. en W. gemeend nu met een voor stel van die strekking te moeten komen. Door de ontworpen wijziging van art 15, eerste lid kunnen in het vervolg B. en W over voldoende middelen beschikken om te eischen, dat op de rooi lijn wordt gebouwd en een einde maken aan het nog herhaaldelijk voorkomende bouwer niet evenwijdig aan de weglijn. Dat hiermede een algemeen belang, n.1 het uiterlijk aanzien der gemeente, is gediend, is ook de meening van B. en W. Zij stellen daarom voor de in ontwerp aangeboden verordening tot wijziging der bouw- en woningver ordening te bekrachtigen. Aldus geschiedt. Overplaatsing van het hoofd der O. L. school te Oosterland naar de O. L. school te Den Oever. Het hoofd der O. L. school te Oosterland, de heer J. Lammes, verzoekt om in gelijke functie te mogen worden benoemd aan de in aanbouw zijnde school te Den Oever, ingaande op den datum van opening der nieuwe school. Daar B en W. hiertegen geen bezwaren hebben en de Inspecteur van het lager onderwijs reeds monde ling heeft verklaard er zich mede te kunnen vereeni gen, stellen zij voor het verzoek in te willigen. De heer P. Kooij heeft gehoord, dat ook de onder wijzer de heer Kuiper, overplaatsing heeft gevraagd. De Voorzitter beaamt dit, ook heeft juffrouw De Wit vanmorgen een dergelijk verzoek ingediend Die verzoeken zullen nog onder de oogen worden gezien. De heer P. Kooij wijst er op, dat niet geoordeeld dient te worden, wie het eerste komt, het eerste maalt, maar dat nagegaan dient te worden, wie de meeste rechten voor overplaatsing heeft. De Voorzitter zegt, dat voor dergelijke verzoeken het advies gevraagd behoort te worden van het hoofd der school en van den Inspecteur. Dit zal dus geschieden en daarna komt de kwestie in den raad. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming besloten Subsldieering van een door de afdeeling Wieringen van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling op te richten ontwikke lingscursus. De afdeeling Wieringen van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling doet in een overgelegd adres uit voerige mededeelingen omtrent de oprichting van een cursus voor de z.g. rijpere jeugd (14- tot en met 17-ja- rigen). Ten aanzien van het daaraan vastgeknoopte verzoek om subsidieering van gemeentewege, merken B. en W. het volgende op. Uit het schrijven blijkt in de eerste plaats, dat voor dit soort onderwijs groote belangstelling bestaat; een aantal leerlingen van bijna 60 (thans tot precies 60 gestegen, volgens nadere mededeeling) is zeer be vredigend te noemen. Uit de verstrekte inlichtingen is verder gebleken, dat van dit onderwijs door leer lingen uit gezinnen van alle richtingen gebruik zal worden gemaakt. De opzet en organisatie van den cursus is zoodanig, dat het onderwijs inderdaad aan alle eischen van deugdelijkheid en neutraliteit zal voldoen. Boven het vroegere vervolgonderwijs is hier het voordeel verkre gen, dat men, door onafhankelijkheid van wettelijke voorschriften, het onderwijs zooveel mogelijk op de praktijk kan richten. In een voorloopige bespreking, die B. en W. destijds met het adresseerende bestuur voerden, is als min.- aantal leerlingen per cursus het getal 10 genoemd. Toen was het nog de bedoeling drie cursussen te or- ganiseeren. Het getal aanmeldingen zou dit ook mo gelijk hebben gemaakt, daar zoowel te Westerland als te Oosterland het minimum is overschreden. Noch tans is het later beter gebleken alle leerlingen te Hippolytuslioef samen te brengen en daar éen cur sus met twee klassen te vormen. Hierdoor wordt voor komen, dat de eene cursus maar klein, de andere fei telijk te groot zou worden. Een belangrijk onderwijs kundig voordeel is ook, dat men bij concentratie de leerlingen kan splitsen naar leeftijd en ontwikkeling. Het is gebleken, dat bij vorming van twee klassen te Hippolytushoef en vervoer van de leerlingen per auto bus daarheen, de kosten eerder lager dan hooger z j. len zijn. Hoewel nu het getal leerlingen per klasse veel hooger zal zijn dan het gestelde minimum, mee nen B. en W. volledigheidshalve dezen eisch te moe ten handhaven. Naar aanleiding van de voorloopige kostenbereke- 'ng merken B. en W. op, dat de belooning der on- rwijzers bij het vroegere vervolgonderwijs ongeveer per uur bedroeg. Dit bedrag is ook voor dezen rsiis —'lelijk te achten. Is het daarnaast noodig aan de <fden een bepaalde vergoeding toe te ken nen voc administratieve werkzaamheden, dan heb ben B. en W. daartegen geen bezwaar. Zij stellen daarom voor het verzoek in i ligen onder voorwaarde, dat het minimum-aant: ?rlin- gen per klasse 10 zal bedragen en de vergocu. der leerkrachten zal worden vastgesteld op '2— per uur, voor de hoofden eventueel te verhoogen met een ver goeding voor administratiekosten. Verder stellen B. en W. voor tot vertegenwoordiger van de gemeente in de commissie van toezicht aan te wijzen den burgemeester. Da heer P. Kooij meent, dat de onderwijzers in onder^ Hng overleg besloten hebben geen verschil te maken wat de belooning betreft, maar spr. zou dan willen dat de belooning op f 2.25 per uur werd gebracht. Voor da gemeente zou dit niet duurder worden, omdat dan de vergoeding voor administratiekosten vervalt. De Voorzitter zegt dat vroeger de belooning aan de hoofden van het vervolgonderwijs f 2.50 bedroeg,maar bij dit onderwijs hebben de hoofden geen extra werk, omdat de commissie van toezicht het werk doet. Alleen bij eventueele administratiekosten zou vergoeding ge geven worden. Dé heer P. Koofj zou niet weten welke kosten ge maakt behoeven te worden, de administratie wordt niet door de onderwijzers gevoerd. De Voorzitter zegt dat by dit onderwijs feitelijk van hoofden geen sprake is. De heer Tijsen zegt dat f 2 belooning voldoende werd geacht. Het gaat er niet om den een boven den ander te stellen. Worden geen kosten gemaakt, dan wordt niet betaald. De heer Boslter zou de belooning ook liever op f 2.25 willem stellen in verband met de voorbereiding en de na-werkzaam heden. De heer P. Kooij zegt dat dit onderwijs nogal wat voorbereiding vraagt. Spr. noemt één uur en na de les nog twee uur voor de correctie. Het voorstel-P. Koojj om de belooning op f 2.25 te bepalen wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen, hoewel wij den indruk krijgen dat «het vóór-stemmen door enkele leden niet van harte geschiedt. Tegen stem den de heeren Kaan en Tijsen. B. en W. stellen voor te besluiten tot het aangaan van een kasgeldleertlng, tot een bedrag van f 50.000, rente 1 pet. boven het promesse-disconto van de Neder- landsche Bank tot een minimum van 4 pet. Het .geld wordt in hoofdaaak besteed voor den weg. De heer P. Kooij: Voorheen was er zeker een potje, dat als appeltje voor den dorst werd gebruikt. De Voorzitter: Ja, maar de dorst is gelescht en het appeltje op. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt be sloten. Commissie tot wering van schoolverzuim. Ingevolge het aan den heer S. Juisting verleend eervol ontslag als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim, doen B. en W. de volgende aanbeve ling toekomen ter vervulling van de uaardoor ont stane vacature: 1. de heer G. van Steenbergen. 2. De heer J. Geerts. Het te benoemen lid zal moeten behooren tot da categorie meerderparige onderwijzers bij het bijzon der lager onderwijs. De heer G. van Steenbergen wordt benoemd met 10 stemmen, 1 stem werd uitgebracht op den heer Geert* De heer Lont deelt mede, dat de vrouw van Willem Lont hesn heeft gevraagd naar aansluiting aan het elee- trisch licht. Spr. heeft haar al medegedeeld dat aanslui ting wel op moeilijkheden stuit. De Voorzitter zegt dat nog geen wijziging ls gebracht in de voorwaarden en B. en W. stellen tegenover den wensch de meening dat men daar dan liever niet had moeten bouwen. Tevoren is naar de mogelijkheid van aansluiting geïnformeerd. De heer Oden zegt dat daarom P. Luijt ook terugge komen is van zijn voornemen om daar te bouwen. De heer Lub zegt dat hij vorig maal de toezegging heeft verkregen dat B. en W. zouden onderzoeken het verzoek om verlenging en verbreeding van de Pomp- steeg. De Voorzitter zegt dat B. en W. zich op het standpunt plaatsen dat de eigenaren der gronden zelf voor den aanleg van een weg dienen te zorgen. De heer Lub meent dat het viervoets pad toch van de gemeente is. De heer Kaan merkt op dat het begin van het vier voetspad 3.30 meter ls, verderop is het smaller. De heer Oden zegt dat B. en W. ten opzichte van de Bakkerstraat te Den Oever toch op hun eerder Ingeno men standpunt terug gekomen zijn, en de eigenaren der perceelen eerst moesten zorgen voor rioleering en straatweg. De Voorzitter zegt dat dit de quaestie van overname van de straat door de gemeente betreft. De heer Oden oordeelt dat de exploitant voor het maken van de straat behoort te zorgen. De heer Kaan meent dat men toch niet kan beschik ken over de portemonnaie van een ander. De heer Oden zegt dat elders de bepaling toch wel wordt gemaakt. De heer Lub zegt dat hier de toestand andera ls, want hier bestaat een weg. De Voorzitter oordeelt dat men dan niet aan zoo'n weg moet bouwen. De heer P. Kooij zegt dat dit wel gemakkelijk gezegd is, maar om te bouwen heeft men grond noodig. Het was wenschelijk geweest dat de gemeente gezorgd had grond te bezitten en spr. herinnert aan de vrees wat Den Oever betreft, terwijl de terreinen aan den Zwin- weg weg vliegen. ZJ. kan de verplichting gemaakt wor den, dat als iemand zooveel hulzen bouwt, hij moet zor gen voor bestrating. Spr. wijst op den treurigen toe stand in de Dijkstraat, het is of men in een moorde- naarshol komt en men is gelukkig als men niet over een hek valt. Spr. noemt bijv. 't neergooien van fae- caliën enz., de Gezondheidscommissie zou er van opkij ken een dergelijken toestand te vinden. De Voorzitter zegt dat over de Dijkstraat door B. en W. gesproken zal worden, evenals over de verplichting voor bouwexploitanten om een weg aan te leggen. De heer Lub acht het gewenscht dat als de eigenaren van grond dat moeten doen, ze er dan spoedig mede deeling van krijgen. De heer Oden zegt, dat nu de hoofdwegen worden verbeterd, maar spr. heeft gehoord dat er geen voor raad basalt is voor de zijwegen. Spr. noemt Klieft- straat, Mekkenstuinweg en de voetpaden die basalt behoeven. De heer Oden bepleit verder het aanbrengen van een lichtpunt aan den Slingerweg, ook met het oog op het Tehuis voor Ouden van Dagen. De heer Bakker noemt in dit verband ook Vatrop, al geeft spr. toe, dat men tenslotte geen eind krijgt De Voorzitter wijst den heer Oden op mogelijke verplaatsing van de palen in den Slingerweg en daar dient op gewacht te worden. De heer Bakker deelt mede, dat aan den westkant van de school te Oosterland een paar ruiten kapot rijn. Zal in voorzien worden. De heer Kaan deelt den heer M. Kooij mede, dat voor het maken van een lichtpunt bij den vuurbaken een kabel gelegd zou moeten worden. Als oplossing noemt spr. het aanbrengen van een lichtpunt bij A- Duinker en dan loopende over diens meter,. Hierna volgt sluiting.

Schager Courant | 1932 | | pagina 16