NEDERLAND tusschen Duitschland en Engeland Snelheid is macht. Zaterdag 29 October1932^ SCHAGER COURANT. Vijfde blad. No. 9167 Beschouwingen van den Londenschen correspondent van het „Berliner Tageblatt" De dame' die zich Bancroft noemde Wy Angstige tijden! Nederland hel natuurlijke agrarische achterland van het industrleele West-Duitschland. Nederland een even belangrijke afnemer van Duitschland. Eisch en tegeneisch zakelijk en nuchter overwogen. Nederlandsche export 256 mllUoen, Duitsche import 619 mlllioen gulden. Mogelijke toenadering tusschen Nederland en Engeland. De Londensche correspondent van het Berliner Ra- geblatt, Walter Schindler, schrijft uit Den Haag, ai dus de N. R. Ct.: Een kort oponthoud in Nederland bevestigt den in druk, dien men een tijdlang kon ontleenen aan de Nederlandsche pers, n.1. dat een ongewoon diepe er gernis over Duitschland voelbaar wordt. Men zal verder moeten treden in de structuur van het Nederlandsche zakenleven en zich moeten verdie pen in de mentaliteit van den Nederlander, om deze ontstemming geheel te begrijpen. De landbouwstaat Nederland beschouwt zich van oudsher als het natuurlijke agrarische achterland van het industriegebied van West-Duitschland. Een geweldig groot percentage van zijn productie is ingesteld op de verzorging van dit gebied. De uit voer van groente van de Noordelijke provincies van Nederland is zoo goed als geheel gericht op Duitsch land. Een groot percentage van de zuivelproducten was bestemd voor de Oostelijke buren. De Nederlander beschouwt zich daarbij als een even belangrijke afnemer van Duitschland en niet ten on rechte legt hij bijzonder sterken nadruk op dit feit. In geen enkel ander land ook in de verste verte niet in Engeland is de vrijhandelsidee in zoo ster ke mate, niet alleen een theoretische wensch, maar een leiddraad voor de praktische oeconomische po litiek geworden. Vrije ruilhandel is het principe, dat den Nederland- schcn koopman en den Nederlandschen boer bezielt. Zakelijk cn nuchter worden eisch en tegeneisch af gewogen, en als op het oogenblik het katholieke land bouwende Zuiden een scherpen boycot tegen Duitsche waren verlangt, komt daarin een geweldig grooto te leurstelling tot uiting. Nederland heeft inderdaad tot 1931 veel meer goederen uit Duitschland ingevoerd dan daarnaartoe uitgevoerd. Geschat naar de waarde stond tegenover den Ne derlandschen export van 256 millioen gulden een im port van niet minder dan 619 millioen gulden. Ook Nederland heeft intusschen in strijd met zijn prin cipe, besloten tot zekere invoerbeperkingen op grond van zijn contingenteeringswetten. Maar de princi- piecle opzet is onveranderd gebleven en hij is het ook die tenslotte gevoerd heeft tot het afslaan van de Duitsche contingenteeringsaanbiedingen, die door de „tomatencommissie" in Den Haag zijn voorgesteld. Het is waar, dat deze Duitsche voorstellen den Ne derlanders geen enkele mogelijkheid tot ernstige overweging gaven. Men heeft de invoercijfers van het laatste kwartaal van 1931 voorgesteld als basis van een contingentee- ring van ongeveer 40 pet., dus van een kwartaal, dat op zichzelf een zeer lagen Nederlandschen export naar Duitschland kon aanwijzen. Men zie het volgende staatje van den Nederland schen uitvoer naar Duitschland in de eerste negen maanden, in millioenen K.G. 1929 1930 1931 1932 Boter 28,1 2.48 15,2 6.3 Kaas 33,6 30,5 27,1 25,2 Roode kool 31,7 31,3 14,8 19,5 Bloemkool 27,4 27.5 14,0 8,1 Tomaten 24,5 32,2 27,6 36,9 feuilleton. Roman van Norbert Garal. „Nicole", zei Savages kalm, „het spijt me werkelijk voor je, maar het moet me tooh van het hart. dat de aangelegenheid, waarvan je me nu vertelt, voor .mij geen waarde meer heeft. Je moet me goed begrijpen Nicole", vervolgde hij, den kleinen gummiclown, die op zijn schrijftafel stond, in de hand nemend en hem nauw keurig bekijkend, „je moet me goed begrijpen. Ik heb alle mogelijke moeite gedaan om mijn vrouw tot rede te brengen, maar het was tevergeefs! Een mislukte speculatie... ik zal me er bjj moeten neerleggen, al zal me dat dan zeker niet gemakkelijk vallen." Terneergeslagen en ontmoedigd, zooals Nicole hem nog nooit gezien had, liet hij zich nu in zijn stoel val len. „Men moet nu eenmaal niet boven zijn stand leven, ook psychisch niet. Men moet zijn gedachten bij elkaar houden en ze niet verkwisten aan. dingen, die tooh niet to veranderen zijn. Mijn zaken eischen al mijn krach ten, al mijn energie." Het was Nicole. alsof hij tot zichzelf had gesproken. Zij wist niet, wat ze hierop moest antwoorden, maar Savages hielp haar uit de impasse, door het gesprek geheel onverwacht op Berry te brengen. „Je zei zooeven, dat Berry je geheel onverschillig ge worden is. Wanneer dat inderdaad het geval is, kan ik je slechts geluk wenschen. Overigens is dat natuurlijk jouw zaak. Geloof me Nicole, ook met jou had ik slechts het beste voor. De gebeurtenissen hebben ech ter een geheel anderen loop genomen dan ik aanvanke- VtrWacht had" Laten we dus een streep zetten onder clat alles. Ik wensoh er niets meer over te hooren." Men heeft de Duitsche contingenten en invoerrech ten tot nu toe met een zeker geduld en met een zeker begrip gedragen in Nederland. Het botercontingent van 5000 ton had toch al eenige opschudding verwekt, maar de nieuwe meer elasti sche Duitsche regeling zal hier een verhooging voor Nederland mogelijk maken. Maar ter zake kundigen beweren, dat de nieuwe contingenteeringsvoorstellen tenslotte op niets anders zullen uitloopen dan oen Nederlandschen levensmiddelenexport naar Duitscn- land te beperken tot ongeveer 12 pet. van dien in een normaal jaar. Gelukkig houdt men in ambtelijke kringen in ucn Haag het hoofd koel. Het zou absoluut verkeerd zijn, om de Nederlandsche regeering bedoelingen in den zin van een handelsoorlog tegen Duitschland toe te schrijven. Maar even verkeerd zou het zijn aan te nemen, dat Den Haag pasief blijft en een uitsluitend afwachtende houding aanneemt. In alle stilte wor" den daar plannen gemaakt en besproken, over de draagwijdte waarvan men in Duitschland niet weinig verbaasd zal staan. Maar op de een of andere manier koestert men toch ook wel de stille hoop. dat de Duitsche regeering of geheel van de contingenteering zal afzien of ten min ste zeer belangrijke veranderingen zal invoeren. Gebeurt dat echter niet, dan kan men er zeker van zijn, dat Den Haag ernaar streelt zijn handelsrela ties met andere landen nit te breiden ten koste van Duitschland. Het feit. dat het Duitsch-Nederlandsche handelsverdrag op 31 December afloopt kan zulks in de hand werken. Herhaaldelijk is in den laatsten tijd het probleem van een toenadering tot Groot-Britannië besproken Maar met de aankondiging van te verwachten onder handelingen over handelsverdragen tusschen Enge land en de Scandinavische staten, is de zaak pas op gang gemaakt. Volgens mijn inlichtingen zal dezer dagen een ver tegenwoordiger van de Nederlandsche regeering naar Londen gaan, om met de Engelsche regeering voe ling te krijgen, aanvankelijk alleen nog maar voor inlichtingen. Dat Engeland veel gelegen is aan het openen van onderhandelingen over een handelsverdrag met Ne derland, komt overigens ook tot uiting in de activi teit, die het Engelsche gezantschap den laatsten tijd in Den Haag ontwikkelt. Engeland heeft weliswaar door zijn nco-protectionisme, dat culmineert in de verdragen van Ottawa, zeer zware schade toegebracht aan den Nederlandschen landbouw, maar het ver moeden schijnt niet ongegrond, dat Engeland van nlan is, om Nederland evenals de Scandinavische lan den op te nemen in een min of meer gesloten Empire- handelssvsteem en ook met Nederland een daaraan beantwoordende soort „koehandel" te beginnen. Er moet de nadruk op worden gelegd, dat men ook in Den Hang de mogelijkheden van een toenadering bespreekt. Maar deze besprekingen zijn totnutoe nog zeer vaag gebleven. De consequenties van de verdragen van Ottawa zijn voor Den Haau nog te onduidelijk, dan dat de Nederlandsche regeering reeds van haar kant zou kunnen zien of de aanslagen op het meestbegunsti- ginessvsteem, die in de besluiten van Ottawa zijn vastgelegd, of de bezwaren tegen een uitbreiding van het voorkeurssysteem buiten het Empire, zijn te over bruggen. De berichten als zou het hij de onderhande lingen over het handelsverdrag met de Scandinavi sche landen in hoofdzaak alleen maar gaan over een wijziging van de bestaande verdragen, worden ecnigs- zins sceptisch beoordeeld. Overigens moet men wel bedenken, dat het handha ven van den gouden standaard in tegenstelling met de Scandinavische landen Nederland in een heel andere positie tegenover Groot-Britannië plaatst. Toch ziet men zekere mogelijkheden om de buiten gewoon groote verliezen, die de. Nederlandsche export, ook op de Engelsche markt heeft geleden, door zekere concessies ten koste van den invoer uit Duitschland, te verminderen. Wij hebben allen grond om aan te nemen, dat hierbij de vraag van de Nederlandsche kolenbehoefte een bijzonder belangrijke rol speelt. Ne derland heeft in 1931 ongeveer 9.4 millioen ton kolen ingevoerd ter waarde van 107 millioen gulden, waarvan 80 millioen uit Duitschland. Het staat vast, dat de regeerinn ln Den Haag den kolenlnvoer zal aanbieden als object voor de aan staande onderhandeling over een handelsverdrag met Engeland. Men denkt daarbij niet aan ©en feitelijk invoer verbod van Duitsche kolen of een speciaal invoer recht. Alleen met behulp van de Nederlandsche con- En plotseling toonde hij zich weer de kalm©, nuchtere zakenman, wiens koele, afgemeten beleefdheid elke vorm van vertrouwelijkheid uitsloot „Wat onze zakelijke relaties betreft. Nicole, wilde ik je nu maar meteen mededeelen, dat ik je langen tijd niet meer noodig zal hebben. Het spreekt vanzelf, dat je salaris gewoon doorgaat, maar je werkkring zal uit sluitend bestaan in het houden van door ons opgestelde redevoeringen op vergaderingen van de Safety Trade. Waar echter de eerstvolgende vergadering niet eerder zal plaats hebben dan over een half jaar, is je aan wezigheid hier voorloopig niet verelscht. Mocht ik je onverhoopt tussdhentijds noodig hebben, dan zal ik je door Haynes laten waarsohuwen. Overigens blijft je werkkamer hier natuurlijk te allen tüde tot je beschik king." Hij dadht een oogenblik na. Toen besloot hij, eenigs- zins aarzelend: „Verder is er, geloof ik niets meer te bespreken..." Zijn houding bewees duidelijk, dat hij het gesprek als geëindigd beschouwde. Nicole stond langzaam op. Een gevoel van ontzetten de teleurstelling en verlatenheid had zich van haar meester gemaakt. De man. die haar steeds met zijn kracht en goede zorgen omringd had. de man. aan wien zij zich in haar nood 'had vastgeklampt, hij schoof haar eenvoudig terzijde. Hij had haar niet meer noodig. Zij was overbodig geworden. Hij begreep niets van den hopeloozen toestand, waarin zij verkeerde, voelde ook niet, dat hij tenslotte de eenige was, die haar zou heb ben kunnen helpen haar leven opnieuw op te bouwen. „Ik dank u voor alles, wat u voor me gedaan hebt", zei ze zacht. „Het ga u goed. Mr. Savages!" Den volgenden dag kwam bij het bestuur der nieuw opgerichte Safety Trade Company een schrijven in, waarin Lady Nicole Davis meedeelde, dat zij zich tot haar spijt genoodzaakt had gezien als lid van den raad van toezicht te bedanken. Een onverwacht besluit. Baby zat in een lunchroom, welke tegenover het mi nisterie van koloniën gelegen was en wachtte vol on geduld op Nicole. tingenteeringswetten zou men een regeling van den kolenimport uit Duitschland kunnen doorzetten. Bovendien moet gewezen worden op de Belgisch- Nederlandscho overeenkomst, waardoor bij aanstaan de onderhandelingen met Engeland, twee belangrijke industrieele concurrenten op de Nederlandsche markt elkaar zouden ontmoeten; tenzij men er in beginsel toe zou kunnen besluiten om Engeland op te nemen in de Belgisch-Nederlandscho overeenkomst. Dat zou echter, naar onze meening, toch indrui- schen tegen de bedoelingen van de verdragen van Ottawa. Nederland heeft, zooals gezegd, door de daling van het pond en het neoprotectionisme van Engeland, bui tengewoon groote verliezen geleden op de Engelsche markt Als voorbeeld zij aangevoerd, dat in de eerste zeven maanden van dit jaar, in vergelijking met den zelfden tijd in 1931. de boterexport naar Groot-Britan nië is gedaald van 60.438 tot 2-4.075 cwts, terwijl De nemarken en Nieuw-Zeeland, met hun eveneens ge- deprosieerde valuta's, hun export van 1.41 tot 1.5, resp. van 1.24 tot 1.37 millioen cwts. hebben verhoogd. De uitvoer van Nederlandsche eieren is gedaald van 2.38 millioen tot 993.000 „great hundreds" (1 great hundred: 120 stuks). Toch zou men te ver gaan als men dezelfde erger nis zou willen vaststellen tegenover de Engelsche po litiek als die er heerscht tegenover Duitschland. Want per slot van rekening heeft Nederland veel minder van Engeland dan van Duitschland gekocht. Volgens de waarde bedroeg de invoer uit Groot-Bri tannië over 1931 159 millioen gulden tegen 619 milli oen uit Duitschland, terwijl Engeland nog het vorige jaar met 320 millioen gulden de eerste importeur was van Nederlandsche waren. Nadat gebleken is, hoe weinig Engeland's export heeft gewonneji bij de daling van het pond, is men in Nederland wat tot kalmte gekomen en is men daar enboven zeer positief tot de overtuiging gekomen, dat een dergelijke stap in Nederland niet slechts on- noodig, maar zelfs schadelijk zou zijn. Inderdaad wordt er in de eerste plaats in ambtelijke kringen in Den Haag de nadruk op gelegd, dat een depreciatie van den gulden, die in ieder geval Nederland nader zou kunnen brengen tot Engeland en het Britsche rijk, absoluut niet in aanmerking komt. tJ BEWEEGT u voort mot ©en snelheid van pl.m, 1675 K31. per uur ten opzichte van den aardas, met de aarde beweegt u zich voort t.o.v. de zon en legt pLm. 126835 K.M. per uur af. Met het zonnestelsel schiet u door het heelal t.o.v. Vega en iedere zestig minu ten vordert u pl.m. 6800 KM. Sedert het begin der wereld heeft de mensch ge tracht snel vooruit te komen. Men kan dit opvatten zoo als men wil, het blijft altijd waar. Snelheid beteekent macht. Wat we allen bezitten is: de tijd. De snelheid dient om deze schat te bewaken. De grootste physisöhe snelheid, die we kennen, is die van lioht en electricteit; zij bedraagt ongeveer 300.000 KM. per seconde, maar aldus wil het de optimisti sche denker de gedachte is sneller dan het licht. Wanneer iemand de honderd meter in 10 seconden loopt, wekt hij de bewondering op de geheele wereld. Maar zijn ontstellende vlugheid komt neer op 36 KM. per uur, een vaartje, waarvoor Uw auto zich zou scha men. Een renpaard, dat tot de star-klasse behoort, zou 63 KM. per uur afleggen. Het publiek, dat een race bij woont, is enthousiast, wanneer het dier het wereldre cord verbetert met een of twee •metertjes per seconde. Niemand echter neemt de lomotief au sérieus, die het niet verder kan brengen dan die onnoozele zestig kilo meter. Neen. een trein moet minstens 85 of 90 kunnen rijden. In Engeland zijn er zelfs exprestremen, die meer dan honderd halen en dat, terwijl eenige tientallen ja ren geleden, de vijanden van de locomotief zeiden: „De uitvinding wordt een fiasco, want meer dan 40 K.M. per uur kan het mensahelijk lichaam niet doorstaan." De tegenstanders van het nog steeds moderne ver voermiddel hebben ongelijk gekregen. Het ijzeren paard, dat U, omgeven door veel stof en geraas, voorbij snelt, boezemt ontzag in en desondanks zou een race-auto, die het niet vlugger kon dan zoo, geen oent waard zijn. Lrp|pn en repareeren alle soorten Wollen J Drclcn Kleeding. Kousen en Sokken iook de aller fijnste). Voor nieuw werk zijn wij no. 1. JAAP SNOR, Znidstraat 19, Den Helder. (Let op den gelen winkel). P.S. Gratis neemt elke bode Uw bestelling of repa ratie mede. zoowel heen als t e r u g. Bijna elke minuut wierp hij een blik naar den Ingang van het machtige gebouw, waar Nicole zich nu reeds meer dan een uur ophield. En het ergste was. dat hij er geen flauw idéé van had met welk doel zij daar zoo lang vertoefde Reeds heel vroeg dezen morgen was hij door Nicole opgebeld. Zij had hem gevraagd, of hij op het Departe ment van Koloniën een zekere Mr. Ampword kende en zoo ja, of hij haar dan voor dezen heer een aanbeveling zou kunnen geven. Waarom zij die aanbeveling zoo dringend noodig had. zou hij hem later wel vertellen. Zij ontmoetten elkaar voor hei departement, waar Nicole, na den aanbevelingsbrief in ontvangst te heb ben genomen, haastig afscheid van hem had genomen met het verzoek in de lunchroom op haar te willen wachten. En nu zat hij hier reeds meer dan een uur zonder dat Nicole zich ook maar een oogenblik had laten zien Doch eindelijk scheen zijn nieuwsgierigheid te zullen worden bevredigd. Hij zag haar de hall van het gebouw uitkomen, haastig stak zij den rijweg over en eenige se conden later trad zij opgewonden de lunchroom binnen Zij had zeer veel te vertellen. In de „Colonial News" had zij gisteren een advertentie ontdekt, waarin voor het Rijksbureau voor Graanimport te Bombay een se cretaresse werd gevraagd. Sollicitanten moesten zioh persoonlijk aanmelden bij Mr. Ampword op het departe ment van Koloniën. Deze Mr. Ampword nu bleek een allerminzaamste oude heer te zijn, die zeer verbaasd was geweest, toen hij hoorde, dat Lady Nicole Davis naar de vacante betrekking in Bombay solliciteerde. Hij had haar echter plechtig beloofd bij zijn chef een goed woordje voor haar te zullen doen, hetgeen hem, mede in verband met het feit, dat zij als lid van den raad van toezicht der Safety Trade Company reeds naam had gemaakt, zeker niet moeilijk zou vallen. Etn daarmee was de zaak zeer waarschijnlijk ln orde. Over een uur werd zij terug verwacht om het contract, dat dan inmiddels zou worden opgemaakt, te onderteeke nen. Baby keek haar aan, alsof hij aan haar verstand twij felde. „Indlë Bombay... Rijksbureau voor Graanim port...?" Hij sprong op en greep naar zijn hoed. „Een oogenblik, ik ben direct terug!" Zwakte van de organen in den rug bedreigt zoo wel mannen als vrouwen, vooral in den middelbaren leeftijd en daarna. De verschijnselen zijn gemakke lijk te onderkennen. Als uw rug, ledematen en spieren pijnlijk zijn; als gij .u prikkelbaar, vermoeid en zenuwachtig voelt; als gij last hebt van urinestoornissen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, of aanvallen van duizeligheid, gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Pillen. Want als tengevolge van verzwakking der organen in den rug urinezuur en andere schadelijke onzui verheden zich in het bloed meer eri meer ophoopen door verwaarloozing der eerste waarschuwende ver schijnselen, wordt herstel moeilijker Er bestaat ge vaar voor rheumatiek, ischias, spit, waterzucht en /daaszwakte. Foster's Rugpijn Pillen zijn een speciaal middel, dat rechtstreeks op de bedoelde organen werkt en geen nevenwerking heeft op de ingewanden. Bij alle drogisten f 1.75 per flacon. Een motorboot verplaatst zich, als ze op volle kracht werkt, mete en snelheid van ongeveer 200 KM. per uur, doch in de toekomst zullen de oceaanstoomers wel acht of negenhonderd kilometer kunnen varen. Proeven ooi Iets in die richting te bereiken worden reeds genomen. Engelsche en Italiaansohe piloten hebben het tot ruim zeshonderd KM. gebracht en mensohen, die met beide beenen op aarde stonden, en over die waaghalzerij hoorden spreken, duizelde het. Inderdaad zijn we hiermee aan het eind van ons sport preetatie-latijn. Maar een gewone geweerkogel heeft een vaart van meer dan 3000 KM. per uur. Alles wat de mensch zioh van snelheid kan voorstel len is kinderspel, vergeleken met de afstanden en tijden die we gedeeltelijk wél in cijfers vermochten uit te drukken, maar waarvan we overigens geen indruk kun nen krijgen. In weerwil van onze luchtschepen, vliegtuigen en stra- tospheertochten zijn wij van physisch standpunt bezien microben, die op een groot wiel leven en niet eens be merken. dat het wiel draalt. Vóór de dagen van Copernicus geloofde ieder welden kend mensch, dat het universum om onze planeet draai de. We waren gelijik Multatuli zegt als de muis. die in de Edammerkaas woonde en die men maar niet uit 't kopje kon praten, dat het heele kaasmagazijn was op gericht om haar te plezieren. Tegenwoordig meen en we te weten, dat we licht en warmte van de zon ontvangen, terwijl de aarde rond wentelt als een vogel aan een braadspit, dat bij het vuur wordt gehouden. De modernste mathematici heb ben dit standpunt in zekeren zin aJ weer verlaten en wijzen op de relativiteit aller beweging, waardoor het redeloos zou worden van een beweging te spreken zon der meer. Slechts een beweging t.o.v. iets anders is denkbaar. Zoolang U zich op aarde bevindt, tolt U in het rond t.o.v. de zon met een snelheid van pl.m. 1675 KM.* per uur. De aarde doorloopt de 965.000.000 K.M. om de zon in 365 dagen... en de relativiteitstheorie brengt ons weer in het onzekere omtrent de aard van dit heele proces. Hoe 't echter zij: Snelheid is macht. Neem een was kaars en druk die tegen een dunne eikenhouten plank. De kaars zal breken. Schiet nu even-wel hetzelfde object uit de loop van een geweer; de kaar3 dwars door- een eikenhouten deur heendringen zondeT te breken. Men heeft ingezien, dat de uitspraak: snelheid is macht, in de praktijk steeds op gaat, vandaar het oude probleem: „Wanneer een onweerstaanbare kracht een ondoordringbaar lichaam ontmoet, wat gebeurt et dan? De vraag boeit ons een oogenblik, eensdeels doordat zij op onze fantasie werkt en andersdeels. doordat zij ons. verstandelijk bezien, volkomen dwaas lijkt. Wat antwoordt de natuurkundige, althans wanneer hij zich verwaardigt zioh met een dergelijke puzzle in te laten? „Er is geen ondoordringbaar lichaam bekend en geen onweerstaanbare kracht ook. Datgene, wat we op dit gebied ontdekten, bleek eindig te zijn en was meestal in getallen uit te drukken. Een kind zou in staat zijn d© aardbol op te tillen als hij maar een hefboom tot zijn beschikking had en een „steuntje". Een stuk hout zou door de stalen huid van een pantserschip dringen, wan neer de snelheid van het projectiel groot genoeg zou zijn. Aan den anderen kant: onoverwinnelijke krachten kennen we niet. Een meteoorsteen, die soms voor het grootste gedeelte uit „hard" ijzer bestaat, wordt rood gloeiend, vliegt in stukken en verdampt soms zelfs, wanneer hij in aanraking komt met het buitenste laagje van onze atmosfeer, dat zóó ijl is. dat een vliegmachine er niet kan vliegen en een mensch er geen adem kan halen. De vesplintering van den meteoorsteen is alweer het gevolg van de snelheid. Weliswaar gelukt het hem onzen dampkring binnen te brengen maar de snelhed doet hem uiteen spatten." Onze optimistische denker, 'die beweert, dat de ge dachte sneller is dan het licht en dat daardoor de mensch tot de hoogste macht kan geraken, dient in tusschen rekening te houden met 'de mogelijkheid, dat hem hetzelfde lot kan treffen als den meteoorsteen... „Baby, wat bezielt je? Wat ga je doen?" „Natuurlijk onmiddellijk naar Ampword. Ik zal hem zeggen, dat je zooeven ter observatie in een krankzin nigengesticht bent opgenomen." Zij trok hem den hoed uit zijn hand. „Ga zitten, Baby en luister nu eens kalm naar me. Ik kan niet langer hier blijven, geloof me..." Maar Baby was niet van plan zich met een kluitje in het riet te laten sturen. Hij verlangde open kaart. Waar om wilde zij naar Indië? Wat waren de redenen, die haar uit Engeland verdreven? Zat zij in geldverlegen heid? Dan zou hij haar wel kunnen helpen..." Nicole had moeite haar ontroering te verbergen. „Ba by", zei zij met een weemoedig lachje, „je bent een beste jongen, maar wat je daar zegt, is dwaasheid. Ik heb gisteren afstand gedaan van een betrekking, die me 500 pond per maand opbracht" Met open mond staarde hij haar aan. Wat? Had zij afstand gedaan van een maandelijksch inkomen van 500 pond? 500 Pond, dat was een burgermanskapitaaltje. Zijn salaris bedroeg nog geen 50 pond per maand. Er moesten dan toch wel zeer bijzondere redenen zijn ge weest welke er haar toe hadden doen besluiten zoo'n prachtige betrekking te laten loopen. „Als je mij niet vertellen wilt wat er gebeurd is," besloot hij na een korte paiuze, waarin hij, geheel terneergeslagen naar buiten had zitten staren, „dan is mijn aanwezigheid hier overbodig... dan kan ik wel gaan." Nochtans bleef hij zitten. Tevergeefs trachtte hij een oplossing te vinden voor de vraag, wat Nicole plotse ling had doen besluiten Engeland te verlaten. Dit over haaste vertrek geleek wel een vlucht... een vlucht voor een hem onbekenden vijand... Doch nu scheen hem eensklaps een licht op te gaan. „Ach, wat, 't is zeker om Berry", riep hij plotseling zoo luid, dat de bezoekers, die aan de naburige tafel tjes zaten, nieuwsgierig het hoofd omwendden. „Na tuurlijk Berry verdrijft je van hier!" Nicole vond het onaangenaam, dat Baby's opgewon denheid de aandacht begon te trekken van de overige lunchbezoekers en zij wenkte daarom den kellner om ai te rekenen. Geruimen tijd liepen zij nu de straat voor het depar tement van koloniën op en af. Nicole zou haar contract

Schager Courant | 1932 | | pagina 17