AlKlEEl NillIS- GLASTRA Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. eerste blad dit nummer bestaat uit zes bladen Het hooge water in den Schermerboezem. DE AFSLUITDIJK. Ontslagen in de Wieringermeer. Als de gemeenten willen leenen van het Rijk. R00T SPOORWEGONGELUK TE MOSKOU? Uw Schoenen kapot? Glastra's Schoenhandel, Incident in het Bulgaarsche Parlement MEISJE IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Autobus in de Wieringermeer. Prov. Staten ran Noordholland. Door den trein gegrepen. GLASTRA'S Doodelijk ongeluk te Den Haag. De taifoen boven Annam. Overstroomingen in België. De geweigerde uitzending van de VARA Zaterdag 29 October 1932. SC DAEER 76ste Jaargang No. 9167 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het seinstelsel geeft aanleiding tot vergissing. Maat regelen aan de hand gedaan, om toestanden te voorkomen, zooals we nu ondervinden. De heeren G. J. d e Goede en D. Koster, resp. voorzitter en secretaris van het college van dagelijksoh bestuur van den Karnemeldkspolder heeft het volgende schrijven gezonden aan Dijkgraaf en Hoogheemraden van „Het Hoogheemraadschap, voor uitwaterende slui zen in Kennemerland en West Frielsnad: WelEdele Gestrenge Heeren. In verband met het hooge water In den Sohermerboe- zem is het ons opgevallen, dat het seintoestel, zooals het nu geregeld is, tot vergissingen aanleiding geeft.. Wij stellen U voor, om, indien het boezem op peil is, zulks aan te geven op de seinpalen met een blauwe vlag en bij avond met het witte licht, doch dit sein te laten hangen, zoolang er niet gemalen mag worden, dus: sein op beteekent: bemalingen stoppen: het sein weg betee kent: vrijheid voor malen; op deze manier kunnen er geen vergissingen ontstaan. Wat het afvloeien van het overtollige boezemwater aangaat, geven wij U in overweging, om het daarheen te leiden, dater een gemaal op het boezem wordt ge plaatst, b.v. bij Schardam. Dan kan het water met tegenwoordige en later te bepaffen peil voor het IJselmeer direct daarop worden uitgemalen en zijn wij in de toekomst bevrijd van de nadeelen, die wij nu ondervinden. Hoogstens zouden onze poldergemalen bij abnormaal weer soms eenige uren moeten wachten, totdat het Hoofdgemaal den boezem voldoende zou hebben uitgemalen. Zoover wij ons herinneren, is een dusdanig plan ook in vroeger jaren fn bespreking geweest doch voor het bezwaar, wat we nu ondervinden, ontstaan door de afsluiting der Zuiderzee, zou het naar onze meening rechtvaardig en billijk zijn, als het Rijk de stichtlngskosten op zich zou nemen van het gemaal. Wij achten het zelfs dringend noodzakelijk, om di rect met Rijkssteun een noodbemaling te plaatsen op een of meer der uitwateringssluizen van den Scher merboezem, om zoodoende alreeds to voorkomen de toestanden, die wij nu ondervinden. Wij verzoeken U beleefd; ten spoedigste maatregelen te nemen, om aan onze gedachtengang tegemoet te komen. En het peil van het IJselmeer. Van Kornwerderzand wordt aan de Leeuw. Ct. gemeld Sinds de vorige wec-k wordt met ht Oostercomplex van de spuisluizen regelmatig gespuit. De verwachting is. dat aan al de moeilijkheden een einde is gekomen. Aan den Zuidkant van het Westercomplex werd deze ■week een groot zinkstuk gezonken. Naar wij vernemen, moet half November aan den Noordkant van dit com plex nog gezonken worden. Er kan dan regelmatig ge stroomd worden, waardoor het IJsselmeer op peil blijft. Volgende week zeshonderd arbeiders naar huis. Beëindiging der ontginningswer ken. In het begin van de volgende week zullen in de Wieringermeer wegens het vergevorderd seizoen en beëindiging dar ontginningswerken, ongeveer zeshon derd ontginningsarbeiders, in dienst van de Grondmij. en de Nederlandsche Heidemaatschappij, worden ont slagen. ....eischt de regeering zuinigheid. De heer A. G. Suring, lid der Tweede Kamer heeft F?" d®,-mmis,er8 v,an Binnelandsche Zaken en van Financiën gevraagd, of het juist is, dat aan de ge meente Nijmegen, in verband met een verzoek tot het rrE"1" VCr booginK eener kasgeldlcening, door in v°orwaart zijn gesteld ncp-ns afschaffing an alle boventallige leerkrachten, stopzetting van de substdieering van het voorberoidend lager onder- viif'rf0Ph ing hot verv°lgonderwijs, opheffing van de handiverkschool voor meisjes, opheffing van het geneeskundig schooltoezicht, stopzetting der sub- sidieermg van de openbare leeszalen. veïmMering Wil Cl sV.bs,dl,cs aan, sociala instellingen (bijv. het te-pèrsonee!',U sala,'18verla«i"S voor het gemeen- Indien deze vraag bevestigend beantwoord moet worden, vraagt do heer Suring of ook niet naar het oordeel dor regeering een voldoen Mn dezo (oore waarden niet mogelijk is zonder ernstige schade aan gewicht,ge volksbelangen. Achten de ministère het juist, zoo wordt gevraagd, gebruik te maken van den gentotemMtr°«?«tf'nd r6r g.®me'Jnlen °m te dwin- maatregelen, die zij niet kunnen treffen zon- J °rn.amc volksbelangen in ernstige mate ?e daar?no' ®,rwijl moet worden aangenomen dat zij daartoe anders niet zouden overgaan? J Er zouden 100 dooden en 300 gewonden zijn. Uit KEULEN, 28 October (V.D.): Het „Koelner Tageblatt" publiceert in zijn avond editie van Vrijdag den brief van den chef-chemicus eener fabriek te Moskou, iemand die te Keulen is ge boren, waarin deze melding maakt van een zeer ern stig spoorwegongeluk, dat Zondag voor acht dagen bij Moskou zou hebben plaats gehad. Volgens den brief zou het aantal dooden ongeveer honderd, dat der gewonden bijna 300 bedragen. Het „Koelner Tageblatt" knoopt aan dit bericht de opmerking vast, dat het ongeluk door de GePeoe zou zijn verzwegen. De chef-chemicus heeft met zijn fa milie aan de Zwarte Zee vertoefd en was met den verongelukten trein naar Moskou teruggekeerd. Naar in den brief wordt verklaard, is deze trein tegen ze ven uur 's avonds even voor het binnenrijden van het station Moskou in volle vaart tegen een locomotief ge botst. Daarbij zouden de eerste zes wagens zijn ge derailleerd en volkomen vernield zijn. De chef-chemi cus is evenals zijn vrouw en dochtertje als door een wonder ongedeerd gebleven. EVEN NAAR MOLENSTRAAT C 27 Uiterst lage prijzen. Vlugge aflevering. Wij repareeren ook niet bij ons gekochte schoenen. Ieder paar onder volle garantie. SCHAGEN. De voorlezing van de troonrede verstoord door communisten. OorveixLoovend rumOe*" op de tribunes. V. D. verneemt uit Sofia: Gister ia de herfstzitting van de Bulgaarsche Sobran ja door koning Boris geopend. KONING BORIS. Het kwam hierbij tot een ernstig incident toen ko ning Boris zou beginnen met het voorlezen van de troonrede. De 31 communistische afgevaardigden ver hieven zich van hun zetel en riepen in koor: „Weg met de fascistische regeering." In de zaal en op de tribunes brak een oorverdoovend rumoer los. De communisten werden door de overige af gevaardigden uit de zaal geslagen, terwijl hun inktko kers en deksels van lessenaars werden nageworpen. Zichtbaar opgewonden en met scherpe stem las ko ning Boris daarop de troonrede voor. Er worden vijftien nieuwe wetsontwerpen in aange kondigd, oa. een perswet, alsmede een belastingwet en een wet tot verlaging der huren, voorts ontwerpen tot vereenvoudiging van de administratie, hervorming van het onderwijs, renteverlaging en hulp aan den landbouw. De troonrede wijst met nadruk op de da ling van de staatsinkomsten tengevolge van de de pressie in het economische leven en de daling van de prijzen van de landbouwproducten. Voorts wordt her innerd aan de daling van de belastingopbrengst en het gebrek aan deviezen. Om de moeilijkheden te overwinnen is een samenwerking van alle staten noodig. Bulgarije zal slechts in beperkte mate zijn schulden kunnen terugbetalen. Het is te hopen dat voor den schuldendienst een bevredigende oplossing gevonden kan worden. Tenslotte wordt aangekondigd, dat de regeering besloten is de scherpste maatregelen te ne men tegen alle revolutionaire elementen. De troon rede eindigt met de verkalring dat de Bulgaarsche re geering den wil koestert in goede verstandhouding te leven met alle omringende landen. KINDERPORTRETTEN, FAMILIEGROEPEN, BUS TEN, enz., verder VERGROOTINGEN naar iedere foto in de allerfijnste uitvoering. De prijzen zijn verlaagd, nieuwe, voordeelige forma ten voor vergrootingen, portretten en ansichtkaarten. Geopend dapelijksch van 8—8 uur,, 's Zondags den geheelen dag tot n.m. 10 uur. Met het oog op de aankomende drukte, gelieve Uw bestellingen zoo vroegtijdig mogelijk te doen. Fotografisch Atelier ARPAD MOLDOVAN, NIEUWE NIEDORP. By een emstigen brand te Hansweert. Lampje gebruikt by het aftappen van ben zine. Gisteravond ongeveer half zes heeft te Hansweert een ernstig ongeval plaats gehad. Omstreeks dat uur was de caféhouder. Schouwenaar bezig met benzine aftap pen, waarin hij werd bijgestaan door zijn 15-jarige doch ter Marie. Waarschijnlijk heeft het meisje haar vader bijgelicht met een kaars of lampje, althans de benzine in het vat vatte vlam en een ontploffing volgde. Het vat was geplaatst in een klein gebouwtje achter het café, een voormalige bakkerij. De vlammen van de brandende benzine deelden zich direct aan de omgeving mede en in een oogwenk stond het gebouwtje in lichter laaie. Het was onmogelijk voor beide personen om door de deur een heenkomen te zoeken. Door het wegslaan van een paar dakpannen wist S. zich uit het brandende gebouwtje te red den. De 15-jarige Marie Schouwenaar kwam in de vlam men om. Haar vader werd met hevige brandwonden overdekt opgenomen. Dr. Nieuwenhuizen uit Kruinin- gèa verleende de eerste geneeskundige hulp. De toe stand van den man is ernstig. Zijn overbrenging naar bet ziekenhuis te Goes was noodzakelijk. De motorspuit van Hansweert, die spoedig ter plaat se verscheen, slaagde er in na een half uur de brand te bedwingen. Alles brandde totaal af. Hoe de dienst rijdt. Op 26 October is een voorloopige autobusdienst in gesteld voor de Wieringermeer. Voorloopig rijdt slechts een van de lijnen, die in het definitieve plan zijn opgenomen. De thans ingestelde dienst geeft een rechtstreeksche verbinding met den polder, aanslui tende op de treinen uit Schagen. Te Schagen aan het station staat een bus naar Kolhorn, d'e de polder- bezoekers tot aan den rand van de Meer brengt. On middellijk aansluitend vertrekt van daar een tweede bus die over Middcnmeer en Slootdorp naar Wierin- gerwerf (De Terp) rijdt. Wanneer men b.v. om 8 50 uit Alkmaar vertrekt, bereikt men Middenmeer reeds om 9.45, dus binnen het uur. De bus vervoert dage lijks als vaste klanten de schoolkinderen van Wie- ringerwerf en voor zooveel noodig Middenmeer naar de school te Slootdorp. De R.K. fractie. De heer N. Dekker, burgemeester van Obdam en lid van de Prov. Staten van Noordholland, heeft, naar het Hdbld- verneemt, als voorzitter van de R.K. Sta tenfractie bedankt. In de vervanging van den heer Dekker is nog niet voorzien. Twee spoorwegarbeiders gewond. Donderdagnamiddag zijn de ploegbaas Mols en de ploegwerker Langenberg, beiden uit Oisterwijk, die per rijwiel over het langs de spoorlijn liggende pad uit de richting Tilburg kwamen gereden, op 't moment dat ze de spoorbaan wilden afrijden, gegrepen door een hun achteropkomenden balast-trein. Ze werden van de fiets geslingerd, maar kwamen gelukkig buiten de rails te recht. M. werd met een bloedende hoofdwonde opgenomen, terwijl L. bewusteloos was. Nadat geneeskundige hulp was verleend, werden beiden naar hun woningen over gebracht. Volgens de „N.Tilb.Ct." is hun toestand vrij ernstig: de heer M. heeft vermoedelijk een hersenschud ding, de heer L. inwendige kenuzingen opgeloopen. EERSTE INDIé-VLIEGER GEPROMOVEERD De heer A. N. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop is gistermiddag aan de Utrechtsche universiteit gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeer te op een proefschrift, getiteld: „Megalietische oudhe den in Zuid-Sumatra". Deze promotie van den vliegenden Hollander, die onze Nederlandsche luchtvaart den weg wees van het moe derland naar de overzeesche gebieden in Ned.Indlë, ge schiedde uit hoofde van bijzondere verdiensten met lof. Schoenhandel MOLENSTRAAT C 27 Uitsluitend le klas schoenwerk voor zeer lage prijzen.. In alles groote sorteering. Schoenmakerij SCHAGEN. Plotseling overgestoken en door een auto gegrepen. Gisterenmiddag om 12 uur is op den hoek van de Noordpolderkade en Elboogstraat te Den Haag, een droevig ongeluk gebeurd. Een 8-jarig meisje, J. S. genaamd en wonende in de Molenaarstraat, stak onverwacht den rijweg over en werd door een passeerendem auto gegrepen. Het meis je werd zoo ernstig gewond, dat zij enkele oogenblikken later overleed. Het lijkje is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Een voorloopig politie-onderzoek zou aangetoond heb ben, dat de autobestuuder geen schuld aan het ongeval droeg. Driehonderd dooden! Reuter meldt uit Parijs dat volgens een bericht van de Ag. Indo-Pacifique uit Saigon de taifoen, die den 15en October boven de Annamietische kust heeft gewoed, driehonderd slachtoffers zou hebben geëischt. De schade zou enorm zijn. Tengevolge van den zwaren regen. BRUSSEL, 27 Oct. (V.DTengevolge van den zwaren regenval zijn de Maas en de zijrivieren zeer gestegen. In Dinant is de Maas buiten de oevers. De Lesse vult het dal tusschen Han en Anseremme vol komen. Ook de Semons heeft overstroomingen ver oorzaakt. COMPLOT TEGEN JAPANSCHE REGEERING ONTDEKT? TOKIO, 28 October (V.D.). De Japanschc politieke politie heeft verscheidene personen gearresteerd, die moordaanslagen beraamden op twee politieke per soonlijkheden, die een nieuw kabinet zouden vormen en de politiek van Japan in andere banen wilden leiden. BEWOGEN KAMERZITTING TE PARIJS. Ongerustheid over Dnitschlands bewape ningsplannen. In de gisteren gehouden zitting der Fransche Ka mer, waarin een zeer gedrukte stemming heerschte, is uiting gegeven aan de groote bezorgdheid over Duitschlands plannen tot hei-bewapening. Herriot hield een zeer pesimistische rede. TWEEDE KAMER Vragen van den heer Duts. Gistermiddag heeft in de Tweede Kamer de heer Duys (s.d.), de volgende vraag gesteld aan den mi nister van waterstaat: Welke zijn de motieven, waarop de minister, in strijd met het advies van den radioraad, geweigerd heeft, aan de V.A.R.A. gelegenheid te geven, de t« houden redevoeringen en het verloop der betoogingen op 8 November a.s. te verbieden? Antwoord van minister Reymer, De Minister van Waterstaat, de heer Reijmer, ant woordt het volgende: Voor de uitzending is mijn medewerking gevraagd. Van de regeering kan in redelijkheid niet worden verwacht, dat zij voor een bctooging, welke recht streeks is gericht tegen het beleid, dat de regeering onder hoogst moeilijke omstandigheden rich verplicht ziet te voeren, medewerking zal verleunen. Waar alzoo tegen inwilliging van het verzoek over wegend bezwaar bestond, wegens aard en doel der betooging, heb #ik gemeend, zoodanige medewerking te moeten weigeren. De heer Duijs (s.d.) stelt de volgende nadere vraag: Moet uit het antwoord worden opgemaakt, dat de minister zijn beslissing dus niet in strijd acht met een te goeder trouw nakomen van het met de om- roepvereenigingen overeengekomene, dat deze orga nisaties zelf uitmaken, welke dagen voor haar als hoogtijdagen zullen gelden, uitgezonderd dan wan neer b v. op zulk een dag een nationale feestdag wordt gevierd? Spr. merkt op, dat de regeering haar medewerking blijkbaar heeft geweigerd, niet wegens gevaar voor ordeverstoring, maar omdat de betooging haar on welgevallig is. Minister Reijmer antwoordt, dat medewerking werd gevraagd voor een betooging, rechtstreeks tegen de daden dor regeering gericht. Dit is redelijkerwijs niet te vergen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1