SchagerCourant Faad Anna Paulowna. GEBREK AAN GRONDSTOFFEN? TE WEINIG VOEDSEL EN KLEEDING? Zaterdag 29 October 1932. 76ste Jaargang. No. 9167. Zesde blad. V-readerinfr van den Raad op Donderdag 27 Octo- w 1932. des middags 2 uur. Voorrii'er de heer G. J. Lovink, burgemeester; secretaris de heer C. Keijzcr. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dankzegging worden goedgekeurd. Voordat, de notulen gelezen zijn, is de Raad voltal lig. Voor de modedeelingen verwijzen we naar ons num mer van Dinsdag j.1. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken werd medegedeeld, dat in beginsel is besloten subsidie te verleenen voor werklooze bouwvakarbeiders. De tijdelijke korting op de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ont vangers. Het ontwerp kan niet meer gewij zigd worden. Aan het slot van de circulaire van Gcd. Staten, be geleidende het ontwerpbesluit tot toepassing van de tijdelijke korting op de jaarwedden van burgemees ters. secretarissen en ontvangers, vragen Ged. Staten mededeoling, indien er tegen het ontwerp bedenkin gen mochten zijn. De Voorzitter zegt, dat er geen bedenkingen zijn. De heer Kuiken oordeelt de verlaging echter zeer miniem in den tegen woord igen tijd en zou aan Ged. Staten willen verzoeken de verlaging 25 te doen zijn. De Voorzitter zegt dat dit niet kan. dit is het be sluit van Ged. Staten. Het advies van den Raad wordt niet meer ingewonnen. De heer Kuiken zegt, dat do nood der tijden den Raad dwingt niet. werkloos te zijn. Alle mcnschcn moeten veel ontberen en nu is het niet redelijk de salarissen van de ambtenaren niet meer te treffen. Hot blijven evengoed nog behoorlijke salarissen. De Voorzitter erkent, dat de toestand slecht is, maar in deze regeling kan niets meer veranderd wor den. De heer Kuiken vindt het onbegrijpelijk dat hij hierin geen medewerking krijgt, alles gaat in dalende lijn. De Voorzitter zegt. dat Ged. Staten en de Kroon blijkbaar vinden dat de levensmiddelen niet goedkoo- per zijn. De heer Kuiken zegt, dat het zoo niet is vol te hou den. De heer Smit is het niet met den heer Kuiken eens. De-levensmiddelen gaan eerder in stijgende dan in dalende .lijn en hoewol spreker de salarissen te hoog vindt, is spr. toch niet voor loonsverlaging, maar wil de 8 voor de 3 genoemde ambtenaren aanvaar den. De heer Kuiken zegt dat alleen vet en vleesch duur der zijn, groenten en aardappelen zijn zeer goedkoop. De Voorzitter merkt op dat de consumenten de le vensmiddelen nog niet voor lagen prijs kunnen koo- pen. Geen reinigingsrechten. Door B. en W. zal geen voorstel worden gedaan tot heffing van reinigingsrechten in den geest als door het raadslid Smit is aangegeven. Er zijn 500 emmers verkocht en B. en W. hopen dat cr nog eens 250 ver kocht zullen worden. Als :1e belasting wordt geheven, vreezen B. en W. dat niet meer gebruik zal worden gemaakt van den dienst en dat juist de arbeiders er over zullen vallen. Wc zouden dus den dienst zelf af breken, zegt de Voorzitter. De heer Smit zegt dat hij het voorstel deed met het sociaal gevoel, om daardoor de bedeelden een hoo- gere uitkeering te kunnen doen toekomen en de rest te besteden voor de t.b.c.-bcstrijding. Spr. meende daarmee te doen een sociale daad, maar spr. heeft er van de socialen zoo over op zijn kop gekregen, dat deze zaak voor hem heeft afgedaan en hij zijn voor stel intrekt. Aan het verzoek van de gemeente Alkmaar om ook Ibii de Tweede Kamer op behoud van de Arrondisse- iricnts-Rechtbank te Alkmaar aan te dringen, zal wor den voldaan. Het loon in de werkverschaffing. Van den Minister is mcdedeeling ontvangen dat onder bepaalde voorwaarden voor de door den polder uit te voeren werkverschaffing, n.1. het verlagen der bermen, 75 rijkssubsidie in de looncn zal worden verleend. O.a. zullen alleen te werk kunnen worden gesteld hoofden van gezinnen en kostwinners, het werk zal zooveel mogelijk in accoord dienen te ge schieden en bij flink werken het loon gemiddeld 28 cent per uur bedragen. De eerste drie regendagen worden niet uitbetaald, de overige 22 cent per uur. De heer Dekker vraagt of B. en W. willen trach ten dat de uitvoering aan de gemeente komt, in plaats ^an aan den polder. De werkloozenzorg is de taak oer gemeente. In de tweede plaats keurt spi. het af oat nu het loon weer met 2 cent wordt verlaagd; het wordt steeds erger. De heer Smit heeft berekend dat per dag zal wor- ontvangen f 2.24 of bii bVz dag werken per week 112.32 en dat terwijl de arbeiders niet kunnen helpen nat ze werkloos zijn. Spr. stelt voor niet aan die voor waarde te voldoen. Wat er dan gebeurt, gebeure, «naar de menschen kunnen het niet langer volhouden. Dflo vindt een dergelijk loon diep en diep-treurig. betalen* StClt SPr' V°°r °m tC probceren cent uit -e ,1f^e,^er Haven oordeelt dat getracht dient te wor- snr wil uprloon oj 30 cent bepaald te krijgen, maar dei4 niet.ze"Ren, zooals de heer Smit, om het an- dn.-c ni niot te accepteeren. Dan zouden de arbei- nl h Slro-p hebben. Dp hpol ïan der Bers uit zich in gelijken geest, en vereenipt1?tn vraagt het °°rdeel van B. en W. voort Cnl er mee- dat de P°Ider het werk uit- iedpr'nndat a,s het mogelijk is, dan een dat ahV !/l?en terrein dient te blijven. Spr. zegt anders wordt dag wordt «ov™'kt' de becijfering Ren 2' cont Lv C(m verbeterin« is dat bij regende- Lna pai UUr wordt uitbetaald. Men mag het gen maar kan dan ook het andere wel zeg- wjik.T, KeUïf dat als er 48 uren wordt go- n^t k ™>kl0°n zal bedragen f 13.41 of rond f 13. pn «nr u-n d de optiek niet kan doorstaan, nmhooff ia medewerken te trachten het loon de heer SmU af een d^ah Sl°' Va" be'°°g "eemt mPifr neem heelemaal geen draai, f]nn o de menschen dood gemaakt moeten wor- De Vooraitter hamor™aar dir°Ct "en a'3niiden' De heer Keuris vindt, dat getracht moet worden het loon op denzelfden norm van verleden jaar te krijgen, dat is spr.'s persoonlijke meening. De Voorzitter merkt op dat het ongebruikelijk is dat de wethouder zijn eigen meening mededeelt. B. en VV. vinden 28 cent inderdaad wat laag, en willen moeite doen om het weer op 30 cent te krijgen. Maar een redeneering als van den heer Smit lijkt nergens op, want steunregeling en alles zou worden ingetrok ken en de menschen zouden niet weten wat ze aan 'n dergelijken raad hadden. Het was ook de bedoe ling van het polderbestuur, dat de uitvoering door de gemeente geschiedde. Maar als de minister voor schrijft dat de polder het werk uitvoert, kan er wei nig aan gedaan worden. De heer Kuiken is er ook voor. dat het bij den pol der blijft, daar is regelmatig toezicht. De heer Smit wijst op dc huishuur die betaald moet worden en zegt niet gek te redeneeren, maar naar eigen uitgaven uit te gaan. De Voorzitter zegt, dat alle moeite zal worden ge daan. om het loon op 30 cent te krijgen. De heer Koorn verwacht geen resultaat van die poging, als men ziet dat voor het maken van het bosch in de Wieringermeer een kwartje loon wordt betaald. Do heer Dekker weet nog niet of de poging geen resultaat zal hebben. Naast B. en W. kunnen er an dere krachten aan het werk en daar zal spr. zijn best voor doen. Op verschillende aanvragen om ontheffing of ver mindering op aanslagen in het schoolgeld wordt gun stig beschikt. De afd. Schagen e.a. van dei. Nedcrl. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters vraagt wijziging van de verordening inzake personeele be lasting. B. en W. zouden niets liever willen dan adressante tegemoet te komen, die bedrijven worden zwaar be last, maar op het oogenblik kan de gemeente er niets aan doen. De heer Koorn zegt, dat die bedrijven al beschermd worden, doordat niemand er een koffiehuis naast mag zetten Do heer Keuris: Het verzoek is te laat ook. Op het verzoek werdt afwijzend beschikt Cursus in oade falen. Voorgesteld wordt, om met de gemeente Den Hel der een overeenkomst te sluiten betreffende toelating van leerlingen uit deze gemeente tot den cursus in oude talen dier gemeente. Het betreft hier den leer ling H. Jonker; de totale kosten zullen voor de ge meente bedragen f274 Aan de gemeente Den Hel der is ontheffing verleend tot het hebben van een gymnasium en nu heeft Den Helder dezen cursus. Als het een gymnasium was. zou onze gemeente ver plicht zijn. een bijdrage te geven en nu vinden B. en W. het billijk de genoemde kosten te dragen. Als Jon ker nog op de H.B.S was, zouden de kosten voor de gemeente hooger zijn. De heer Smit heeft nooit iets van die oude talen gehoord, het gaat misschien boven zijn verstand, maar waar de gemeente cr zoo slecht voorstaat, stelt spr. voor. deze zaak voor kennisgeving aan te nemen. De heer Koorn wijst er op. dat in de vorige ver gadering de begrooting is behandeld en nu komt dit weer. Spr oordeelt, dat menschen die hun kinderen willen laten leeren, het zelf maar moeten betalen. De Voorzitter zegt. dat deze leerling dan de dupe zou worden van de gunst, die de gemeente Den Hel der is verleend. Spr. wijst er verder op, dat een gym nasium 6 jaar duurt, dat Jonker 5 jaar H.B.S. heeft geloopen en daarnaast nu dezen cursus. Do kosten worden dus eerder lager dan hoi-ger. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. De verordeningen-op het beheer-van het G.E.B. en hot gemeentelijk grondbedrijf worden van kracht verklaard tot 1 Juli 1933 ,r De schoolartsendienst. Uit het ontwerp gemeenschappelijke regeling tusschen de gemeenten Den Helder, Texel. Anna Paulowna, Wie- ringen en Callantsoog, nopens het voor die gemeenten instellen van een geneeskundig schooltoezicht, blijkt, dat een commissie van beheer zal bestaan uit 3 leden van het college van B. en W. der gemeente Den Helder en één lid van het college van B. en W. van elk der andere bij den dienst aangesloten gemeenten, te benoemen door den betrokken raad. De commissie draagt zorg dat het geneeskundig schooltoezicht zoodanig wordt ingericht en ingericht zal blijven, dat voldaan wordt aan de voorwaarden, waaronder Provinciaal subsidie in uitzicht wordt ge steld. De schoolarts zal in de gemeente Den Helder ge vestigd zijn. Zijn jaarwedde zal maximaal bedragen in aanvang f 6000, te verhoogen met vier een-jaarlijksche verhoogingen van f 250 tot f 7000. Indien de commissie de jaarwedde op een lager bedrag vaststelt of indien zij besluit de eenmaal vastgestelde jaarwedde te verminde ren is daarvoor noodig de goedkeuring van Ged. Staten van Noordholland. Door elke gemeente wordt in de kos ten van het geneeskundig schooltoezioht bijgedragen in verhouding tot het aantal kinderen, waarvoor van den dienst gebru k wordt gemaakt. De Voorzitter deelt mede dat de Gezondheidscom missie zich met de gemeenschappelijke regeling kan vereenigen, dat de totale #kosten voor onze gemeente f 603.33 zullen bedragen of f 743, indien de tegen woordige schoolarts van Den Helder niet zou worden benoemd en deze dan op wachtgeld zou moeten worden gesteld. De belde katholieke scholen en de christelijke school hebben verklaard den dienst te aanvaarden. Door de provincie wordt 50 pet. in de kosten bijgedragen. De heer Kuiken wijst op de belangrijke kosten, want bij de scholen zal nog wel een gebouwtje moeten worden gebouwd voor het onderzoek, alsmede de aanschaffing van materialen. De Voorzitter verwacht dat het uitgetrokken be drag voor aanschaffing van instrumenten voldoende zal zijn. Wel is er gesproken over kamertjes voor on derzoek en spr. verwacht wel dat er in die richting iets moet gebeuren, maar er is hieromtrent nog niets bepaald. Bij de roomsch-katholieke en bijzondere school is reeds een kamer. De heer Koorn verklaart dat nu de provincie voor 50 pet. in de kosten bijdraagt, spr. voor dezen dienst Is. De heer Kuiken vraagt of de Voorzitter het tegen- wordlge toezicht niet goed vindt en wat thans de kosten zijn. De Voorzitter zegt dat de tegenwoordige kosten op f 100 gesteld kunnen worden en dat het streven van rijk en provincie is om speciale schoolartsen te heb ben. Wat tot nu in onze gemeente bereikt is, we kregen het volle pond. De heer Rezelman heeft een algemeene vergadering van Het Witte Kruis bijgewoond, waar iemand een lezing over den schoolartsendienst heeft gehouden en spr.'s indruk was dat een schoolartsendienst heel nut tig is. Het percentage ziekten daalde enorm. De heer Haven zegt dat zijn fractie het voorstel toejuicht: dat er een offer van de gemeente zal .worden gevraagd, we zijn er ons van bewust, maar we denken dat het zijn geld waard is. De heer Smit deelt mede, dat hij, toen hij van huis ging, zeer sterk gekant was tegen het voor stel waarmee f 10.000 gemoeid gaat, maar nu spr. hoort dat de dienst zeer nuttig en noodig is en de kosten voor onze gemeente afgerond op f 700 gesteld kunnen worden, zal spr. voor het voorstel stemmen. De heer Van der Berg zegt dat z.i. de noodzakelijk heid niet uitgesproken wordt en spr. oordeelt een goed verlicht lokaal noodig. Met het oog op den tijd had spreker liever gezien dat het voorstel nog wat was aangehouden. De heer Rezelman verlaat de vergadering. Na eenige discussie wordt zonder hoofdelijke stem ming conform het voorstel van B. en W. besloten. Korting op de salarissen. In de laatstgehouden vergadering is in beginsel be sloten tot verlaging van de jaarwedden der ambtenaren door verhaal van pensioensbijdragen. Inmiddels is van Ged. Staten ontvangen een ontwerp-besluit om op de jaarwedden van Burgemeesters, Secretarissen en Ont vangers eene tijdelijke korting toe te passen. In ver band hiermee en gelet op de ingekomen adviezen der ambtenarenvereenigingen stellen B. en W. voor over te gaan: a. tot eene analoge korting op de salarissen der ove rige ambtenaren, waartoe wij een ontwerp-besluit ter vaststelling aanbieden, en b. tot intrekking van het hiervoor genoemd beginsel besluit- Ten opzichte dezer verlaging wordt opgemerkt, dat naar het oordeel van B. en W. de jaarwedde van den secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbe stuur reeds zóó laag is, dat het onredelijk moet worden geacht daarop een vermindering toe te passen. Daarbij komt. dat voor deze betrekking abusievelijk een te lage pensioensgrondslag geldt, welke alleen kan worden ge redresseerd door wijziging in deze wedde te brengen. B. en W. stellen daarom voor genoemde jaarwedde te verhoogen van f 150 tot f 160, met ingang van 1 Januari 1933. De voorgestelde korting geldt niet voor de jaarwed den van de ambtenaren van den burgerlijken stand, om dat deze jaarwedden worden vastgesteld door Ged. Sta ten. Het wil B. en W. voorkomen, dat er geen reden is om deze buiten de korting te laten, waarom voorgesteld wordt aan Ged. Staten te verzoeken voor de ambtenaren van den burgerlijken stand dezer gemeente eenzelfde korting toe te passen als voor burgemeesters, secreta rissen en ontvangers is of zal worden vastgesteld en daarbij met combinatie van betrekkingen rekening te houden. In het pntwerp-besluit wordt dan vastgesteld dat een tijdelijke korting toegepast wordt van 6 pet. met dien verstande, dat: le. buiten de tijdelijke korting valt of vallen de jaar wedde of de jaarwedden aan één persoon toegekend, waarvoor een pensioensgrondslag geldt of pensioen grondslagen gelden, welke niet hooger is of gezamen lijk niet hooger zijn dan f 1000; 2e. de tijdelijke korting op de jaarwedde of de jaar wedden aan één persoon toegekend, waarvoor een pen sioensgrondslag geldt of pensioengrondslagen gelden, welke hooger is of gezamenlijk hooger zijn dan f 1000, wordt toegepast op het bedrag, hetwelk verkregen wordt: a. voor de ambtenaren, die tevens een jaarwedde ge nieten, welke niet door den Raad wordt vastgesteld, door den pensioensgrondslag of de gezamenlijke pensi oensgrondslagen in betrekkingen, waarvan de Raad de jaarwedde(n) vaststelt, te verminderen met zoodanig bedrag als noodig is om met den aftrek, welke toegepast wordt op zijne jaarwedde, welke niet door den raad wordt vastgesteld, een bedrag van f 1000 te verkrijgen. b. voor de overige ambtenaren, door den pensioens grondslag of de gezamenlijke pensioengrondslagen te verminderen met f 1000; Zooals we reeds uitvoerig in het nummer van Dins dag j.1. hebben medegedeeld, zou bij pensioenverhaal een bedrag van f 1107.07 worden verkregen, terwijl de besparing bij het huidige voorstel f 934 bedraagt. De heer Smit verklaart zich tegen salarisverlaging, wat immers beteekent verslechtering van de samen leving. De Voorzitter wijst op de f 1000 die niet voor de verlaging in aanmerking komt. De korting is zoo mi niem, dat we ons er aan moeten vasthouden. De heer Komen noemt dit voorstel een beduidende verbetering bij dat van vorig maal. De heer Dekker zegt zich vorig maal accoord ver klaard te hebben met het beginselbesluit tot pensi oenverhaal. Nu zou spr. dat nog prefereeren, vooral omdat hij vreest dat het rijk eens een dwingend pen sioenverhaal zal voorschrijven. Doch waar de organi saties zich met het voorstel van B'. en W. accoord •hebben verklstard, kan spr. zich met het voorstel ver eenigen. De heer Smit ziet ook liever pensioenverhaal toege past, omdat dan de pensioengrondslag niet wordt aan getast. De Voorzitter zegt dat bij een tijdelijke korting de pensioengrondslag onaangetast blijft. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen; tegen stemde heer Smit. H©fflng van leges. Vastgesteld wordt een verordening op de heffing en op de invordering van leges. Daarbij zullen verschil lende nieuwe rechten worden geheven, terwijl andere rechten worden verhoogd. Door den heer Kuiken wordt daarbij nog eeens ter sprake gebracht de kosten van de Adviescommissie en speciaal dan de kosten voor de teekeningen. Door den Voorzitter wordt erop gewezen, dat wan neer via het gemeentebestuur advies wordt gevraagd over de teekeningen.hieraan geen kosten zijn vprbonden Vastgesteld worden de diverse suppletoire begrootin gen. Door de heeren Smnt, Komen en Raven worden de geloofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, den heer H. Jonker Hz., nagezien en bij monde van den heer Smit wordt tot toelating geadviseerd. Overeen komstig dit advies wordt door den raad besloten. De rondvraag. De heer Smit vraagt of er nog werkloozen zijn. In den loop van het jaar zijn palen van het electrlsch net vrijgegraven. teneinde gecarbolineerd te wordem. Die gaten zijn niet dicht gemaakt en spr. acht met het oog op verrotting en stormweer, het dichtgooien dier gaten gewenscht. De Voorzitter zal het met Jonker bespreken. De heer Smit zegt dat in verschillende gemeenten een bijdrage aan het Nationaal Crisiscomité wordt gegeven, teneinde een uitkeering aan het plaatselijk crisisoo- mité te verkrijgen. Spr. zou willen dat er ook in Anna Paulowna werk van gemaakt werd, want spr. voorziet straks groote armoede. De Voorzitter zegt dat aanstonds verschillende stuk ken van het crisiscomité behandeld zullen worden. De heer Smit vraagt of er nog werk gemaakt wordt van de achterstallige gelden, die het G.E.B. heeft te innen. De Voorzitter zegt, dat de heer Smit dit wel aan de directie en aan B. en W. kan overlaten. De heer Dekker vraagt of de Voorzitter en een be stuurslid van de woningbouwvereenlging nog naar Den Haag zijn geweest en wat de resultaten waren. De Voorzitter zegt dat het bezoek niet heeft plaats gehad, omdat het resultaat van het schrijven weinig kans van slagen gaf. Met het oog op de consequentie wil de minister niet aan verlaging van de huur. Spr. denkt dat het meer van de zijde der Tweede Kamer zal moeten komen. De heer Dekker zegt dat het vast staat dat het vast loopt, en dat de gemeente dan straks de stroppen krijgt te dragen. Als het goed weer is ontvangen de menschen f 12 loon in de werkverschaffing, en de menschen zullen de huur niet kunnen betalen. De Voorzitter zegt dat ook de gemeente dat niet zal kunnen dragen. Wel is dit een motief voor ons bij de poging om het uurloon van 28 cent op 30 cent te krijgen. We zullen dit uitspelen en wijzen op het vrij dure leven hier. Overwogen zal worden of een persoonlijk bezoek in Den Haag zal plaats vinden. De heer Stammes zegt dat er sprake is van verlaging van stroom prijs voor de G. E. B.'s, maar spr. vindt het resultaat zeer pover. De Voorzitter zegt dat weer een ander bericht in de courant heeft gestaan, n.1. dat in de eerste plaats voor verlaging in aanmerking zouden komen de gemeenten met de hoogste tarieven. Aan deze zaak wordt druk ge werkt, maar Ged. Staten laten deze zaak niet zoo gauw los. De heer Stammes denkt van vooral de Raad van Toe zicht niet. Die is voor overname der gemeentelijke be- Stellig zouden wij er nog veel slechter voorstaan dan nu, indien de crisis, welke wij ondergaan, er een was van gebrek aan grondstoffen en van een tekort aan technische hulpmiddelen. Ieder onzer weet echter, dat daarvan geen sprake is. Er wordt gebrek, geleden bijna heel dc wereld over, doch dat gebrek, is gansch iets anders dan een hongersnood, zooals er in de geschiedenis vele zijn geboekstaafd. In die ge vallen was er niet om te eten, terwijl we nu geen raad weten met den overvloed. Tarwe, suiker, vleesch, koffie, groenten, vruchten, ze zijn onverkoopbaar door do enorme hoeveelhe den, welke er van voorradig zijn, en door het streven van elk volk om zich van de overige wereld af te sluiten. Steenkolen, olie, ertsen, rubber, van eenig tekort op de wereldmarkt is geen sprake, integendeel, er is een aanbod dat de vraag vele, vele malen over treft. Machines van allerlei soort, nooit gedroomde tech nische wonderen, ze ontbreken ons niet, doch staan werkeloos en roesten in plaats van ons te dienen. Wat ons dan ontbreekt? De wil, het verstand en de macht om de productie te beheerschcn en de distributie te regelen. Wij wer ken er maar op los tot het spaak loopt en als de boel hopeloos in de war zit, beleven we eenige jaren vol ellende. Bij duizenden vallen de slachtoffers en toch, zoodra de wanorde wat uitgeziekt is en er zoo genaamd betere tijden aanbreken, zetten we de zaak op den ouden voet voort en rennen welbewust de vol gende crisis tegemoet. De wondere gaven der techniek, waardoor ons le ven veraangenaamd en vergemakkelijkt zou kunnen worden, zijn de menschhcid eer tot vloek dan tot ze gen. „De Blijde Wereld" herinnert er aan, dat Prof. Hij mans eens dc vele vindingen der techniek heeft ver geleken bij pepernoten, die op Sinterklaasavond ge strooid worden. De grabbelstemming is gewoonlijk een vechtstemming; ieder tracht zooveel mogelijk te grijpen en de vluggen verdringen de langzamen, de sterken de zwakken. Dat is een juist beeld van het kapitalisme en zijn wonderbare technische ontwikke- ling. De Delftsche professor Ir. IT. ter Meulen heeft bij het begin van den nieuwen cursus de studenten toe gesproken en daarbij ook tegen moedeloosheid on der hen gewaarschuwd. Er is minder enthousiasme voor dc techniek; er is ontmoediging gekomen. Men twijfelt aan de waarde van groote technische uitvin dingen, ja ziet er eer een kwaad in. Maar, zeide Prof. ter Meulen, moeilijkheden ontstaan alleen, doordat do maatschappij zich niet vlug genoeg aanpast bij nieuwe toestanden en de snelle vlucht der techniek niet kan bijhouden. De tegenwoordige misère komt niet door gebrek aan grondstoffen of voedsel, ze heeft geen reëele grondslag en zal dus ook niet blijven. De techniek heeft reeds veel goed gedaan; iemand met oen bescheiden inkomen leeft aangenamer, makke lijker en gezondr dan oen vermogend man uit een niet eens zoo lang vervlogen tijd. Men moet daarom de techniek niet minachten. „Dat er thans vaak onverstandig wordt voortge bracht, is een feit. Er wordt bij de voortbrenging niet altijd voldoende rekening gehouden met de behoefte". Voortbrenging naar behoefte en dan een doelma tige en billijke distributie zou dat nu werkelijk een te moeilijke opgave zijn voor den knappen mensch van onzen tijd? drijven en als deze bedTijven nu tegemoet worden geko men, verkleint de kans dat de bedrijven aan de pro vincie overgedaan zullen worden. De Voorzitter zegt dat het laatste woord over deze zaak nog niet is gesproken. De heer Kuiken informeert naar de onderhandelingen met het P.E.N. over eventueele overdracht van het G.E.B. Opgemerkt wordt dat het rapport van Dr. Verhoex nog niet is ontvangen. Een afscheid. De Voorzitter zegt, voor deze vergadering te sluiten, nog een enkel woord van afscheid tot den heer Stam mes te willen richten. Spr. dankt den heer Stammes namens den raad en de ambtenaren. Nu de heer Stam mes op spr.'s verzoek om terug te komen op zijn ont slagname niet is ingegaan, wil spr. voorloopig van den heer Stammes afsoheid nemen. Spr. hoopt n.1. dat de aangename herinnering, die de heer Stammes ongetwij feld zal behouden van onze bijeenkomsten en op ver zoek van de kiesvereenigingen hem nog eens zullen bewegen opnieuw zitting te nemen als lid van den raad. Op 12 Juni 1917 is de heer Stammes als raadslid geïn stalleerd en voorzag daardoor in de vacature van zijn vader, wijlen den heer Jb. Stammes, die sedert 1901 zit ting had. Meer dan 31 jaren is de zetel dus Ingenomen geweest door de familie Stammes, vader en zoon, en de heer D. Stammes is 15 jaren lid van het raadscollege geweest, waarvan hij 8 jaren als wethouder heeft ge fungeerd. U heeft, mijnheer Stammes, Uw beste krach ten ingespannen om de gemeente vooruit te brengen. Toen U in 1917 Uw zetel innam, toen moest de raad al zijn krachten inspannen om het leed en de schade van den watersnood te boven te komen. Ook door Uw werk is dat gelukt en hebben we mooie jaren gehad. Nu moe ten we opnieuw alle krachten inspannen om de malaise die over de geheele wereld woedt, te boven te komen. Ik dank U voor alles wat U voor de gemeente heeft ge daan, namens den raad, maar ook namens do ambtena ren, voor wie U een buitengewoon goede chef is ge weest. Persoonlijk dank ik U voor de groote vriendschap Zelfs bij ernstig verschil van meening leed die vriend schap er niet onder. Ik spreek voor U en Uw gezin de beste wenschen uit en hoop dat U de lust zal blijven behouden, om de zaken der gemeente te blijven volgen. Spr. eindigt met den wensoh dat het de familie D. Stammes goed moge gaan. De heer Stammes dankt voor de vriendelijke woorden In hoeverre spr. er in geslaagd is zijn beste krachten aan de gemeente te geven, het is niet aan spr. om dit te beoordeelen. Misschien is hij wel eens in zijn taak te kort geschoten, Maar waar spr. niet in te kort is ge schoten, dat is in de liefde, die hij had voor de zaken der gemeente, die hij had te behandelen. Spr. is over tuigd steeds zonder aanzien des persoons te hebben ge handeld, soms tot schade van eigen zaak, maar zonder acht te slaan op eigen belangen. Of spr. nog eens hier zal terugkeeren, zooals de zaken thans staan wel niet, maar als spr. nog eens mooht terugkeeren, dan zou dat zijn door de groote liefde voor de gemeentezaken. Spr. dankt voor de vriendschap ondervonden en voor de goede samenwerking met den raad. Ook al was er ver- sohil van meening, de persoonlijke omgang leed daar niet onder. De Voorzitter zegt dat inderdaad de liefde voor de gemeentezaken bij den heer Stammes zeer groot was en dat hij steeds buitengewoon onpartijdig heeft gehan deld. De heer Stammes heeft nooit gevraagd van wel ken kant komt het, maar vroeg alleen, hebben de men schen er recht op. Voor die groote onpartijdigheid dankt spr. hem hartelijk. Hierna volgt sluiting. Do bezufnf<r!»"» in toepassing. Tijdens de vergadering werd de heer Kuiken er door een medelid opmerkzaam opgemaakt, dat de sigaren, die thans werden verstrekt, van een lageren prijs wa ren. De bezuiniging die de groep-Kuiken in de begroo- tingsvergadering zoo had voorgestaan, was dus blijk baar reeds in toespassing. Daarentegen werd ditmaal bij de thee een koekje aangeboden. Hield dit wellicht verband met het afscheid van den heer Stammes?

Schager Courant | 1932 | | pagina 21