NAAR SEGOVIA. De Telegraaf tapt slappe Cats. Zaterdag 29 October 1932. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9167 Steenkooldiefstal in hét groot. INGEZONDEN. Hooge waterstand. Bekneld geraakt. Vuurgevecht tusschen Egyptische boeren. Kinderdrama in Duitschland. AFSCHEID VAN MADRID. - OVER DE TOPPEN VAN DE SIËRRA DE GUADARRAMA. EEN OUDE STAD MET WONDERLIJKE LEGENDEN. (Van onzen reizenden correspondent,) SAGOVIA, October. Vaarwel Madrid! Ruim twee maanden hebben we gewoond in de Spaansche hoofdstad, er het luchtige, vroolijke, drukke leven gevolgd; nu en dan ook met onzen vier-cylinder-motor en zijspan tochten van en kele honderden kilometer ondernomen, maar nu lokt ons het zuiden, het verre doel, weder. Bovendien, het wordt te Madrid frisscher, al zijn de dagen van zonneschijn nog heerlijk. Een prachtig land ia Spanje voor bewoners van het noorden, dio eerst laat vacan- tie kunnen nemen. Hier zijn ze zoo goed als zeker nog betooverd schoon weder te zullen vinden. 'sAvonds zitten in de parken nog wel menschen, maar hun aantal is geringer geworden en ze eten geen vruchtenijs meer en ze slurpen geen gekoelde limonade. Koffie drinken ze of vermouth, die hier zeer goedkoop is. De hoornen staan evenwel nog vol in blad en ook 's avonds kan het soms nog zeer zoel zijn. Naar het zuiden trekken we met ons vier-cylmder- mótorrijwicl, maar we zijn begonnen met een om weg, naar Segovia. Madrid leerden we kennen, de Spaansche hoofdstad; Toledo, de vroegere hoofdstad met haar wallen, torens en poorten. Segovia moch ten wc niet vergeten, de oude stad, waar eens Isa- bella en Ferdinand, de Katholieke koning, werden uitgeroepen (in 1473) als souvereinen van Kastilië. Hiermede begon Spanjes grootheid, die ruim een eeuw later ten gronde ging in de lage landen aan de Noordzee. Gezicht op do stad Segovia. Door de Siërra de Guadarrama (het Guadarrama gebergte), gaat de weg van Madrid naar Segovia, met sterke stijgingen en fantastische slingeringen. Aan de chauffeurs worden hier hooge eischen van koelbloedigheid en behendigheid gesteld. De afstand bedraagt slechts ongeveer negentig kilometer, maar voor een automobieltocht van Madrid naar Segovia rekent men twee en een half a drie uur. De eene scherpe bocht volgt er na de andere. Afgronden ga pen plotseling, steil heffen zich bergwanden, maar vaak ook zijn er bosschen van hoog-opgaande pijn- hoornen, die het trotsche rotslandschap verteederen. Dun bevolkt is het trotsch gebergte, waar onder de hoede van door de zon en den wind gebruinde her ders groote kudden schapen en geiten ronddwalen. Tot 1854 meter hoogte klimt de weg en daar is de adem van den wind nu reeds ijzig. Nog enkele we ken, enkele maanden hoogstens en de sneeuw be dekt. dit geheelc gebied met een wit kleed. Dat is de tijd van de wintersport, die de laatste jaren in Spanje steeds meer wordt beoefend. Aan onzen motor stelden deze scherpe hellingen en tallooze bochten zware eischen, maar de machine hield zich uitstekend en werd ook beloond. Segovia ligt op duizend meter boven den zeespiegel en nadat we het hoogste punt van de Siërra de Guadarrama voorbij waren, liepen we vele kilometers achter el kander, zonder dat gas werd gegeven. Alleen de rem men moesten herhaaldelijk worden gebruikt. Van de remmen hangt hier in de letterlijke beteekenis van het woord het leven af. Reeds uit de verte zagen we Segovia, het eerst den toren van de kathedraal, slank, indrukwekkend. Fei telijk doet men het best de stad niet binnen te rijden met een motorvoertuig. Te voet moet men Segovia betreden om de eigenaardige stemming der oude stad te ondergaan; te voet moet men dwalen door de smalle, bochtige straatjes met de eeuwenoude huizen, die elk hun eigen geschiedenis hebben. Meer nog dan door dë kathedraal, dan door de Alcazar, het trot sche middeleeuwsche kasteel, gelegen op een steilen rots bij de samenvloeiing van Eresma en Clamores, twee smalle, zilveren riviertjes; meer nog dan dooi de talrijke kleinere oude kerken wordt het stadsbeeld beheerscht door een bouwwerk der Romeinen, een aquaduc, dat hier en daar tot bijna dertig meter bo ven den beganen grond zich verheft met zijn veel meer dan honderd hogen, waarvan bijna vijftig dub bele. Dwars door de kleine stad van niet meer dan r Alcazar te Segovia. 15000 i vwoners loopt dit grootsche bouwwerk, waar van de hooge pilaren zijn samengesteld uit op elkan der gestapelde granietblokken, zonder dat kalk of eenig ander bindmiddel werd gebruikt. Toch trot seerde dit aquaduc vele, vele eeuwen en het zal er nog staan als tallooze van onze moderne gebouwen reeds tot stof in elkander zullen zijn gevallen. Van zestien kilometer afstand werd het water aangevoerd, dat door dit aquaduc stroomde en de bevolking ge zondheid bracht. Eigenaardig, de Romeinen kwamen overal met het zwaard en toch ook brachten ze meer beschaving, meer welvaart, nieuwe en hetere begrip pen van recht mede. Overal, in Duitschland en Tur kije, in Albanië en Syrië, tot in het dorre gebergte der geheimzinnige Druzcn heb ik telkens weder de spo ren van hun zegenrijken aroeid gevonden. Tc Skoplje, het oude Heskueb, in Macedonië, wandelde ik zelfs over een breede brug, die door de Romeinen werd gebouwd ^n nog dienst uoet zonder sporen van verval te toonen. Ezeldrijvers, schoenpoetsers, lanterfantende men schen, die het leven niet al te zwaar opnemen, ston den te Segovia in de gigantische schaduw van het Romeinsche bouwwerk en lachten en praatten zor geloos zonder te beseffen, dat „twintig eeuwen op hen nederblikten." De kathedraal, geweldig, trotsch, indrukwekkend vooral door haar massa, is nog betrekkelijk jong. Ze werd gebouwd in den tijd van Karei V. Ouder is Alcazar, het groote middeleeuwsche kasteel met to rens en dreigende wallen aan den rand van een af grond, vanwaar men een wijd uitzicht heeft over het omringende land en op de Siërra de Guardarrama met haar donkere bergmassa's. De Alcazar herinnert aan de Arabische overheei-sching. De Mooren lieten overal in Spanje schoonheid, maar geen practischen arbeid ajs de Romeinen. Segovia is in de jongste tijden de bakermat van vele moderne, dikwijls revolutionnaire bewegingen Hier bevindt zich namelijk de Artillerie-Academie, waar ook nu nog de artillerie-officieren van het Spaansche leger worden opgeleid. De artillerie-offi cieren in Spanje met een krachtigen korpsgeest, heb ben steeds 'n (soms weldoonden) invloed in den lande uitgeoefend. Toen de laatste koning, Alphons XIII, de artillerie-officieren van zich vervreemd had. was zijn vonnis geteekend. Bij zijn bezoek aan oen regi ment artillerie te Madrid werd de kooing beleefd, vormelijk ontvangen Er werd champagne geschon ken. maar toen de koning zijn glas ophief namen wel al de officieren hun glas in de hand, maar geen hun ner zette zijn lippen eraan toen de koning dronk. Toen dit bekend werd, besefte iedereen, dat het ein de van het koningschap in Spanje nabij was Enkele weken later was de koning zonder bloedvergieten afgezet, eenvoudig „weggestuurd" als een nutteloos en ongewenscht wezen. Een vriendelijk officier leidde ons rond in de Ar tillerie-Academie met haar tallooz»- herinneringen aan vroegere koningen. Thans heerscht er een repu- blikeinsche geest, al heeft men niet de domheid be gaan te trachten de oude herinneringen te doen ver dwijnen. Een Joodsch kerkhof is er nog te Segovia en een tot een katholieke kerk ingerichte synagoge, maar reeds eeuwen wonen er geen Joden meer, al wijst men den vreemdeling nog wel de oude Jodenbuurt. De Joden werden vermoord of verdreven door Chris telijke koningen, wier Christendom geen vergevende liefde en verdraagzaamheid kenden Vreemde verhalen en legenden gaan nog rond in de oude stad Segovia, waar herinneringen aan de Romeinen, aan de Arabieren, aan roemrijke konin gen en veel bloed en wreedheid bleven. Er is de rots, waarvan een onschuldige Jodin werd neergesmeten. Door een hemelsch wonder bleef ze ongedeerd en be keerde zich later tot het Christendom Een straatje met oude huizen draagt den naam „Straat van leven en den dood'". Hierdoor werd eenmaal pen ter dood veroordeelde naar de plaats der terechtstelling ge voerd. Onderweg, in deze straat, ontmoette hij den koning, die, getroffen door het uiterlijk van den on gelukkige,, op het laatste oogenhlik genade schonk. Schoon, romantisch is Segovia, maar de stad ligt duizend meter hoog en het is er nu reeds koud. IJzig waait er de adem der bergen Naar het zuiden gaat ons verlangen en op het oogenblik, dat deze regelen den lezer onder de oogen komen, heeft ons dapper motorrijwiel ons reeds vele honderden kilo meters verder gevoerd, in de richting van Afrika. J. K. BREDERODE. In do schaduw van nei aquauuc te Segovia. Duizenden tonnen in het Roergebied ge stolen. Naar het Berl. Tagchl. uit Essen meldt, nemen de diefstallen van steenkool in het Roergebied den laat- sten tijd enorme afmetingen aan. Er zijn 's nachts heelc dievenbenden op het. pad om het zwarte goud van do opslagplaatsen der mijnen, van kolentreinen en uit sleepaken te stelen. Het gestolene loopt in de duizenden tonnen en bij .politie en justitie regent het slachten van benadeelden. De diefstallen worden vol strekt niet uit nood gepleegd, veeleer als bedrijf, want er heeft zich een geweldige sluikhandel in ge stolen steenkool ontwikkeld. De dieven zijn meestal ■'oed gewapend met geweren en revolvers en weten daarvan bij ontdekking ook een ruim gebruik te ma- ke*"* In d« Telegraaf worden voortdurend opgenomen ano nieme of geteekende stukken, waarin de opheffing van 7 arrondissementsrechtsbanken en 48 kantongerechten worden toegejuicht. Zoo bevatte dit blad in zijn nummer van 26 dezer onder den Agatha Ohristie sensatietitei ..Zeven Dekens", een artikel van zekeren Mr. C. W. Catz. waarin zoo'n beetje de draak wordt gestoken met de Dekens der orde van advocaten, bij de met ontbin ding der bedreigde zeven arrondissementsrechtbanken, die terecht tegen deze amotie hebben geageerd. Het is toch een hoogst natuurlijke zaak, dat onze ju risten, wiens bestaandsmoeilijkheden evenals die van de justitiabelen ernstig wordt vergroot, door de opheffing van deze rechtbanken, zich met hand en tand verzetten met alle geoorloofde middelen en doet het wonder vreemd aan. dat een vakgenoot zooals deze mr. Catz toch wel schijnt te zijn, zich zoodanig vergeet dat hij met deze 7 juristen, tot hoofd der diverse balies ver kozen en dus zeer zeker mannen van naam en onder vinding. een loopje durft nemen. En deze onsympathieke poging ergerde mij dan ook in zóó hooge mate. dat ik op mijn beprt de vrijheid neem ook dezen z.g. geestige mr. Catz eens de ooren te wassohen. Hij zal mij echter toestaan, dat ik hierbij gebruik maak van een waschhandschoen, gefabriceerd van haa- zenvel, om te zorgen dat er geen vuiltje overblijft. Zachte meesters maken stinkende wonden, mr. Catz! Dn moet ik in de eerste plaats opmerken, dat deze Mr. Catz. die zich zoo vroolijk maakt over de onbenul lige argumentatie van deze 7 Baliedekens, zelf met al zijn standwerkerswoordenrijkheid ten eenemale ver zuimt zijn eigen afwijzend standpunt behoorlijk en hout snijdend toe te lichten. Zoo gewaagt hij spottend van het verweermiddel der adressanten met betrekking der geste van de Fransche regeering in 1926, die in 1929 terugkwam van haar ge nomen maatregel, kleinere plattelandsrechtbanken te ontbinden. Hij laat dit punt verder onaangeroerd, doch begint direct te zwammen over de opheffing der arr. rechtbanken Zierikzee en Heerenveen, die bij Koninklijk besluit van 22 Juni 1923 werden ontbonden. Is het hem dan niet bekend dat deze rechtbanken in dien tijd, toen nog geen verkeers- en andere sociale wetten bestonden en dus hooger beroepen bijna niet voorkwamen, al zeer weinig te doen hadden en dus opheffing alleszins was gewettigd? Zierikzee had jurisdictie over 28 kleine gemeenten met twee kantongerechten en kantonrechters! Heerenveen had jurisdictie over slechts 21 gemeen ten nota bene met 4 kantonrechters! Het was toch ze ker ln het lioht van dien tijd wenschelijk dat deze recht banken werden ontbonden? Mr. Catz? Reeds in 1877 werden diverse rechtbanken, die fei telijk geen direct bestaansrecht hadden, onder anderen Eindhoven, Nijmegen. Deventer. Leiden. Brielle, Gorin- chem. Go es, Hoorn. Amersfoort en voorts tal van kan tongerechten, heel het land was destijds gegarneerd met rechtbanken, ontboden. Doch al deze opgeheven rechtbanken werden onder gebracht bij de thans nog bestaande, waarbij nog komt de aanmerkelijke uitbreiding van verschillende wetten en verordeningen, welke stroom nog altijd aanhoudt, denk slechts aan de winkelsluitingswet, het vloekver- bod. verschillende crisiswetten en wat dies meer zij. Bovéndien hebben wij intusschen gekregen verschil lende wijzigingen in het strafrecht, die een meer inge wikkelde en langdurige berechting inhielden, zooals de psyohopateirwet, de voorwaardelijke veroordeeling en dergelijke belemmeringen voor een snelle rechtspraak. Allemaal factoren, die het zeer zeker gewenscht maken om met het opheffen van arrondissementsrechtbanken in 't geheel niet en met die van kantongerechten slechts spaarzaam voort te gaan. Er was eens 'n broodbakker, die te veel aan Bachus offerde en meermalen voor den rechter moest verschij nen. Hij werd natuurlijk flink gekapitteld, maar repli ceerde ten slotte: Ja, ziet U, U heeft het nu maar steeds over mijn drinken, maar wie heeft het nu ook eens oveT mijn dorst? Kjjk, dat is nu juist de kwestie, waar mr. Catz en al die andere hooggeleerde juristen heelemaal niet aan denken. En dan noemen wij de getuigen en verdachten, die ten koste van hun reisgeld, door een minister, die zich zeker verdienstelijk wil maken en zonder op, om of teT zijde te zien zich vastklemt aan het door dik en dun voortploeterende bezuinlgingsrapport-Welter, van het kastje naar den muur wordt gestuurd. Vertel mij eens, mr. Catz. waar wordt er meer uitge buit en uitgezogen dan in het departement van justitie? De getuigen, die daar uren en halve dagen hun kost baren tijd staan te verdonderjagen, worden tot het uiterste beknibbeld wegens tijdverzuim en reiskosten. Als er een deurknop stuk is of een riool verstopt in het rechtsgebouw, dan is het geheele departement van justitie in opschudding! Het licht wordt eerst ontstoken, als de conciërge zijn neus niet meer vinden kan om zijn bril recht te zetten! Rechters, kantonrechters en griffier-plaatsvervangers moeten zich gratis beschikbaar stellen, alleen om de eer waar je lekker van kan eten. Tot voor korten tijd ontvingen ook deurwaarders geen sou voor het waarnemen van de diverse straf zittingen! Advocaten moeten kosteloos tijd en moeite verspillen voor de meest onsympathieke prodeanen. Mr. Catsie! En dit alles in een departement dat nagenoeg in staat is zijn eigen kost te bescharrelen, uit de hon derdduizenden schrobbers die aan boete en proces kosten worden afgetapt. En nu, hooggeleerde heer mr. Catz, zullen ook nog de arrondisementen worden uitgesloopt en van de ver dachten en geti|igen worden gevergd, dat zij 80 en meer kilometers zullen voortbaggeren om recht te zoeken of gestraft te worden! Het is gewoonweg 'n schandaal, mr. Catz! Uitgeknepen worden we als citroenen, vanaf de inwonende dienstbode die haar vingers te barsten werkt en ieder jaar wordt het comfort dat het Rijk ons dient te verschaffen als compensatie voor onze zuurverdiende belastingpennin gen, steeds minder en minder, altijd beroerder. Bovendien zyn we nog veroordeeld om naar het gefemel te moeten luisteren van onze regeeringsmen- schen, die ons in de radio en zelfs in de bioscoop ver volgen met hun gepreek over bezuiniging en de op offeringen die het volk zich moet getroosten. Laat die predikers dan zelf het voorbeeld geven en hun trakte menten, pensioenen, wachtgelden en tantièmea met behoud van, laat ik royaal zijn, 1000 pop voor levens onderhoud, beschikbaar stellen voor de Staatskas on der het motto: Opofferingen. En bovendien wordt onze stemming nog verbitterd door advocaten in het genre van een meester E. W. Catz die in de veiligheid van zijn kantoor op de Keizers gracht no. 578 betaalde opstelletjes zit te fabriceeren over 7 Dekens en de opheffing van diverse „kleine" rechtbanken. Ik zou wel eens willen weten, of de heer mr. Catz, die het geluk heeft te mogen wonen op de Stadion kade no. 5 met evenveel geest en animo, zonder de beminnelijke naïviteit en stoute verbeeldingskracht van Alphonse Daudet's Tartaron de Tarascon, nog zoo enthousiast zou zijn, indien minister Donner voorstel de om de arrondissementsrechtbank te Amsterdam op te heffen en over te brengen naar Harenkarspel en hij verplicht was zijn kantoor te vestigen in de Kerke- buurt. met het genoegelijk uitzicht op een rooie kool- krocht en een geitenhok Ik geloof stellig dat het lachen met zijn 7 respec tabele collega's uit de plattelands-arrondissementen hem wel zou vergaan. Het verbaast mij alleen nog maar of mr. Catz nu zelf nog gelooft aan de voorgestelde besparing, door de ontbinding der bereids ter dood veroordeelde ge rechten! aan Sijmen „tik-af" voorgespiegeld! Laat mr. Catz mij eens wijzen, waar de spaarduitjes gebleven zijn van de ontbopden rechtbanken Zierik zee en Heerenveen! Hij mag dan de assistentie wel inroepen van de Zaandamsche schatgraafster Madame Sylvia! Zou hij soms denken, dat die nuchtere paar duizend gulden, die misschien door de opheffing schoon aan den haak verkregen worden, eenigermate kunnen op wegen tegen de schade, juist aan de minder bedeelde justitiabelen toegebracht? Indien hij zulks inderdaad meent, moet hij zijn schoolgeld maar terug gaan halen. Ieder is geen advocaat, die het voorrecht heeft op de Stadionkade te kunnen wonen, kantoor te houden op de Keizersgracht en stukjes in de Telegraaf te schrij ven met de toevoeging: nadruk verboden Deze voorrechten geven mij de overtuiging dat de WelEd.gestr. heer mr. E. W. Catz inderdaad beter ad vocaat is dan humorist. Ware zulks niet het geval, dan zou ik hem eerbiedig willen adviseeren van zijn toga een tochtdeken te maken en zich te vestigen als afslager op publieke verkooplngen. Hij houdt nogal van opruimen! En hoop ik van harte, dat zijn nachtrust onder „ze ven dekens" niet zal worden gestoord door de aan ontbinding prijsgegeven arrondissementsrechtbanken en kantongerechten, die om zijn vorstelijke mafkist gra- cieuselijk een danse macabre zullen ten uitvoer bren gen. t. t Mr. ELIXTSR D'ANVERS. Nadruk verzocht. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C NIEUWLAND BERGEN. Door dc Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, werd het volgende tele gram verzonden aan den Minister van Waterstaat te 's-Gravenhage: Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier Alkmaar van oordeel zijnde dat de aanhoudende hooge waterstand in de ringvaarten in haar District de dijken ver zwakt en kans op doorbraak schept, hetgeen een ware ramp zou zijn voor de in de polders gele gen industrie- en tuinbouwbedrijven, gepaard gaande met werkloosheid, verzoekt Uwe Excel lentie spoedig die maatregelen te willen treffen welke ertoe zullen kunnen leiden dat verder on heil door den hoogen waterstand in het IJssel- meer zal worden voorkomen. ARNTZ, Voorzitter. SCHEFFEL, Secretaris. Ernstig ongeluk aan Veer. het Moerdijksche Uit Moerdijk: Bij het aanleggen der veerboot had Donderdagmorgen een ernstig ongeluk plaats. De dek- knecht A. Norbart raakte bekneld tusschen de klep der drijvende ponton en de aanleggende veerboot. De ongelukkige werd met ernstige kneuzingen naar de Marechaussee-kazerne vervoerd en daarna in zeer be- denkelijken toestand naar het R.K. Ziekenhuis te Bre da overgebracht, waar operatief ingrijpen noodzake lijk bleek. Voor het leven van den man wordt gevreesd. Vijf personen gesneuveld. Uit IvAIRO, 27 Oct. (Reuter): Uit een twist tusschen boeren te Luxor over de bezaaiing van bepaalde stuk ken grond, ontwikkelde zich een geregelde slag met vuurwapens, waarbij vijf personen werden gedood en velen gewond. De politie slaagde er ten slotte in, de orde te herstellen. Twee jongens plegen zelfmoord. De correspondent van de N. R. Ct. te Berlijn schrijft aan zijn blad: Een jongmensch van 21 jaar probeerde verleden week heimelijk uit een benzinepomp de tank van zijn motorfiets bij te vullen, maar werd daarbij betrapt door twee rijwiel-agenten die hem meenamen naar oen politiepost. Een jongen van 13 jaar, een kennis van den motorfietser, die in diens gezelschap werd aangetroffen, werd eveneens meegenomen, maar on middellijk weder in vrijheid gesteld, omdat bleek, dat hij met het geval niets te maken had. De jongen trok zjch echter deze onvrijwillige aanraking met de po litie zoo aan, dat hij geen anderen uitweg meer wist dan zelfmoord. Met een kogel in het hoofd vond men hem op dc Königsheidc. Men transporteerde hem in bedenkelijken toestand naar een ziekenhuis. De motorfietser werd, na verhoord te zijn, eveneens vrijgelaten en hoorde eenige dagen later van het treurig lot van zijn jeugdig vriendje. Door schuldbe wustzijn gepijnigd, begaf hij zich eveneens naar de Königsheide en schoot zich op de plaats, waar de jon gen gevonden was, dood. Gisteren is de jongen even eens overleden. Zoo iets kan natuurlijk ook wel eens in een ander land voorkomen, maar wij meenen, dat het toch ken schetsend voor Duitschland is. waar zelfmoorden van kinderen en zeer jonge menschen ook na den oor log nog zeer veelvuldig zijn gebleven, een verschijn sel dat zich ook in de literatuur spiegelt.

Schager Courant | 1932 | | pagina 9