ilnini Muis- llratiitlt- ListliitM De hongermarschen in Engeland Uilgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Handelskwestie. Kinderspeeltuinen in Parijs. Wat Mussolini op doen kan. één dag De Koning van België erfgenaam. Duitsch—Deensche economische onder handelingen beëindigd. Hongermarsch te Chicago. Stoomboot omgeslagen. Samenwerking? GEMEENTEGELDEN. Treurig ongeluk. Hij deed het grootscheeps. Treurige toestanden. Ernstig auto-ongeluk. Doodelijk ongeluk bij het spelen met een revolver. Doodelijk ongeluk. Waren alle menschen wijs Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Woensdag 2 November 1932. S C HA GE R 76ste Jaargang No. 9169 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- #D Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën oog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend1. dit nummer bestaat dit twee bladen. BOTSINGEN IN LONDEN. Uit LONDEN, 1 Nov. (V.D.): Hedenavond is het in do straten, die naar het par lement leiden, tot botsingen gekomen tusschen de po litie en deelnemers aan den hongermarsch. Het is de politie met behulp van den gummistok gelukt het ter rein vrij te houden. Bij de Westminster-brug overvie len de werkloozen de voorbijkomende tramwagens, trokken de borden van de wagens af en vielen vervol gens de politie aan. Ook werd gepoogd met auto's een barricade op te werpen. Van het Charing Cross-station drong een me nigte op naar Trafalgar Square, waar eveneens on regelmatigheden ontstonden. Steenen werdén uit het plaveisel gehaald en als projectielen gebruikt Ook hier werd het terrein door de politie ontruimd. Verschillende ruiten werden door de menigte ver brijzeld. Tal van personen zijn gearresteerd. Een groot aantal vrouwen viel in zwijm Het aantal gewonden staat nog niet vast. Een delegatie van werkeloozen, die uitdrukkelijk verklaarden niets uit te staan te hebben met de on lusten, is door Lansbury ontvangen in het Lager huis. De mannen eischten, dat do oppositie alles in het werk zou stellen om het handhaven van de wer- keloozensteuningen mogelijk te maken. De ,,hongermaxcheerders" dreigen met be storming van parlementsgebouw. „Massa-aanval van „hongermarcheerders" op het parlementsgebouw" wa9 Dinsdagavond te Londen het slagwoord. De „hongermarcheerders" die voortdurend met roode vlaggen door de straten trekken, verklaren dat zij het parlement Dinsdagavond willen dwingen hun eischen aan te hooren en kennis te nemen van hun door een miliioen menschen onderteekend verzoek schrift. Zij hebben het parool uitgegeven zich om half acht (G.T.) voor het parlementsgebouw te verzame len. In pamfletten wordt er. bij de politiebeambten op aangedrongen geen gebruik te maken van den gummistok. De politig heeft maatregelen getroffen ten einde de bedreiging der „hongermarcheerders" te verijdelen. Dinsdagmiddag werd het bureau der organisatoren van de demonstratie door de politie doorzocht. Do communistenleider Hannington werd gearresteerd, voor den politierechter geleid en tot een week hechte nis veroordeeld. Hannington had tijdens een betoo ging de politiebeambten opgewekt met de „honger marcheerders" samen te gaan. Ook andere leiders der communisten zijn gearresteerd. Toén bekend werd dat Hannington was gearresteerd, wilden eenige hon derden demonstraten de police-court bestormen. Zij werden evenwel door de politie uiteengejaagd. In de omgeving van het parlementsgebouw zijn duizenden politiebeambten geconcentreerd. Er mo gen geen demonstraties plaats vinden binnen een ze keren afstand van het parlementsgebouw. Zweden wil onderhandelen. De Zweedsche regeering heeft in een buitengewone zitting van den kroonraad besloten, met Duitschland en Engeland onderhandelingen aan te knoopen over handelskwesties. Naar Nederlandse!» model aangelegd. ■De correspondent der N.R.Ct. te Parijs schrijft: Ten spijt van zijn parken en plantsoenen is Parijs ten opzichte van speelgelegenheid voor de kinderen misdeeld. In die openbare tuinen kunnen ze niet ra votten en zelfs het scheppen was er hun tot voor xort verboden. Den laatsten tijd zijn er zandbakken aaïigebracht en in enkele staan mallemolens, auto- •pelen en schommels, maar daarvoor moet betaald gorden. Voor de jeugd in de volkswijken bleef te 6 mg ruimte om hun overvloed aan levenskracht uit te vieren. De afgeloopen jaren komt daar verandering in. Het l«Jee,l.Chauvinisme' te zeSgem dat de nieuw aange- S e kinderspeeltuinen naar Nederlandsch voorbeeld jn aangelegd. Men behoeft erbij niet aan iets blzon- weini 6 ^enken> Het ziJn afgeschoten plaatsen, waar mir !Laan,!e bederven is. Sommige zijn een platform o i kmdersport beoefend wordt. a'ï8s 13 er een op het dak van een groot pand fa., en wel door niemand minder dan Herriot in tegenwoordigheid van vele andere ministers. Kamer- JLri1 60 °nderwUzers. Die ongedwongen plechtigheid rr.i„;=+een daverende hulde aan den voorzitter van den crocf ,erraad- Den kinderen waren vlaggetjes ter hand gesteld en daarmee geducht gewuifd. Er zijn toespra- gehouden en Herriot voerde ook het woord. is nu &r°otendeels ontbladerd, maar de rt Van de Qual Valmy kreeg er een In- a J1.8 "iee van bet meeste nut.1 Het opgroeiende ge- r,i Vi Gr 1,cht en lucht en in de bijbehoorende fewt»6 un het n°8 op andere, nuttige wijze worden ♦„du !11, De toeirang is kosteloos en er wordt Wpl, gehouden, niet alleen door de moeders, die er blijven" De heeren der schepping moeten buiten Een druk en vermoeiend leven. De feesten ter gelegenheid van den tienden jaardag der fascistische revolutie, die over het geheele land worden gevierd, leggen volkomen beslag op Musso lini. Dag aan dag houdt de Duce redevoeringen, pre sideert hij onthullings- en inwijdingsplechtigheden of laat hij fascistische troepenformaties de revue pas- seeren. Hoeveel werk Mussolini wel af kan, blijkt uit de taak, welke hij op een der dagen van de vorige week heeft verricht. Om kwart voor acht 's ochtends kwam hij met den nachttrein uit Milaan te Rome aan. Hij reed onmiddellijk naar een ander station en nam daar den eersten trein naar Vitcrbo. om een nieuwe spoor lijn in te wijden. Op zijn reis werd hij aan elk station officieel begroet. Om kwart voor elf was de plechtig heid te Viterbo afgeloopen en keerde hij per auto naar Rome terug. Om 1 uur 's middags wijdde hij in het Lictorenpaleis een kapel in. aan de dooden der fascistische partij gewijd. Om twee uur bevond hij zich op de Piazza Venezia ter inwijding van den nieu wen verkeersweg. Hij begaf zich vervolgens naar het Forum van Trajanus, dalade in dit baseliek van Ul- pia af en liet zich door Senator Ricci de resultaten der jongste opgravingen uiteenzetten. Om half drie verliet hij de Piazza Venezia en was om half vijf present in de vergadering van de orga nisatie van Italianen in den vreemde. Hij onthulde bij die gelegenheid twee gedenkplaten, gewijd aan do nagedachtenis van 45 in hot buitenland vermoorde fascisten. Na afloop hiervan verscheen Mussolini in den Se naat, waar een receptie te zijner eere was georgani seerd, aangeboden door de Kamer en den Senaat. On geveer duizend personen, allen met het zwarte hemd aan, waren aanwezig. Tehuis voor kunstenaars. Een rijke Italiaan, Capranl geheeten, heeft eens een klein eilandje, Comacina, aan den konlrifc van België vermaakt, uit bewonderig voor dezen vooral tijdens den oorlog zoo moedig gebleken vorst. Intuschen is nu echter koning Albert op de goede gedachte gekomen, het eiland cadeau te geven aan de stad Milaan opdat men daar op den duur een te- huls voor kunstenaars zou vestigen. Tyt nu toe werd het eiland slechts door twee koelen en een oppasser bewoond, maar onlangs is Eugenio Brenna tot gouverneur van Comacina benoemd. Het is de bedoeling van den gouverneur, het eiland ten spoedigste bewoonbaar te maken, het althans zoo te exploiteeren, dat het een attractie temeer zal zijn voor de vele toeristen, die het Como-meer bezoeken. Door de Milaansche Spaarkas is voor dit plan een bedrag van 100.000 Lire toegezegd. De werkzaamheden in deze hebben inmiddels een aanvang genomen. Geen overeenstemming bereikt. Kopenhagen, 1 November (V.D.) De Duitsch-Deensche economische onderhandelingen zijn Dinsdag beëindigd. Het volgende gemeenschappe lijke communiqué werd uitgegeven: „De tusschen een Duitsche regeringsdelegatie en ver tegenwoordigers van de Deensche regering en van den landbouw gevoerde economische besprekingen zijn he den gesloten. De Duitsche delegatie heeft de meening harer regeering nopens de contingenteering uiteenge zet. De Deensche vertegenwoordigers hebben hun prin- cipieele bezwaren tegen de contingenteering kenbaar gemaakt. De Duitsche delegatie zal haar regeering rap port uitbrengen betreffende het verloop en het resul taat dezer besprekingen". De Duitsche delegatie zal Woensdag (heden) onder leiding van Dr. Walter naar Berlijn terugkeeren. Er is dus geen overeenstemming bereikt. Het kapitalistische stelsel de schuld. Vijftienduizend werkloozen hebben gisteren, naar V.D. uit Chicago meldt, met roode vlaggen gedemon streerd door de straten van Chicago en langs den breeden Michigan-boulevard, hun leuzen uitroepende voor brood en werk. Een delegatie, die hun wcnschen kenbaar maakte, werd ontvangen door burgemeester Cermak, terwijl de betooging, die zelf een volkomen rustig verloop had, in het Grant-Park werd ontbon den, waarbij de leiders redevoeringen hielden, waarin zij het kapitalistisch systeem verantwoordelijk stel den voor de ellende der werkloozen. Na afloop der betooging ontstond op een enkele plaats moeilijkhe den, toen groepen demonstranten met de tram ver voerd wilden worden zonder te willen betalen. De po litie trad hiertegen op en arresteerde vier negers. Hoewel de politie het meedragen van roode vlaggen in den stoet had verboden, trad zij hiertegen niet ac tief op. Vijftien personen verdronken. Reuter meldt uit Santiago de Chili: Een stoomboot met 50 arbeiders is gisteren in de nabijheid van het Guano-eiland Alacran omgeslagen. Van de opvarenden konden er 35 worden gered. De overige 15 vonden den dood in de golven. Gedachtenwisseling van Engeland met de staten van de Nederlandsch-Belgisch- Luxemburgsche Tolunie. Londen, 1 November (V.D.). Een vertegenwoordi ger van het ministerie van Handel heeft in het La gerhuis medegedeeld, dat een gedachtenwisseling tusschen de Engelsche regeering en de regeeringen van Nederland, België en Luxemburg betreffende de in Juli van dit jaar gesloten Nederlansch-Belgisch- Luxemburgsche Tolunie, heeft plaats gevonden. De Engelsche regeering heeft medegedeeld, dat zij de uitnoodiging nog niet kan aannemen Tegelijkertijd heeft zij evenwel haar bereidwilligheid uitgesproken de douanotaricven te verlagen. Wtfze van belegging. Geen hypotheken op kleine boerderijen. Toen de gemeente Dldam in het begin van dit jaar een bedrag van ruim f 19.000 beschikbaar had ten ge volge van door die gemeente gewonnen processen, be sloot de gemeenteraad tot belegging van deze gelden onder eerste hypothecair verband op een tiental plaats jes met een gezamenlijke grootte van bijna 3 hectaren en een geschatte waarde van f 32.297, tegen een rente van 4% pet. Gedeputeerde Staten van Gelderland onthielden bij hun besluit van 18 Mei j.1. hun goedkeuring aan dit raadsbesluit, uit overweging, dat bij het beleggen van gelden door een gemeente uitsluitend het finantieel be lang der gemeente in het oog moet worden gehouden, en het gemeentebestuur heeft te zorgen, dat deze be leggingen op de voor de gemeente meest voordeelIge en zekerste wijze geschieden; dat onder de tegenwoordige omstandigheden daaraan niet voldoet het ter leen ver strekken van gelden onder hypothecair verband van hofsteden, daar toch de waarde van deze bezittingen thans als onzeker moet worden aangemerkt, en onge twijfeld betere beleggingen kunnen gevonden worden. Verder hadden Ged. Staten o.m. nog bezwaren tegen den rentevoet De gemeenteraad teekende tegen dit besluit beroep aan, om. aanvoerende, dat belegging onder hypothecair verband in hofsteden, mits met voldoende overwaarde, in den tegenwoordigen tijd, naast grondaankoop, de meest zekere en in elk geval een zekere belegging ge noemd mag worden; dat daarenboven thans een derge lijke belegging, vooral in boerenhofsteden, aanbeveling verdient, omdat daardoor de boerenstand aan geld wordt geholpen en op die wijze een maatschappelijk nut tig werk wordt verricht. Bij Kon. besluit van 12 September is het beroep van den gemeenteraad ongegrond verklaard, uit overweging dat, al moge in het algemeen het ter leen verstrekken van gelden onder hypothecair verhand van hofsteden, mits voldoende overwaarde aanwezig is, voor een ge meente niet als een onsolide geldbelegging kunnen wor den beschouwd, waar het hier betreft hypotheken op plaatstjes ter grootte van ternauwernood 1 hectare, en minder, waarvan de waarde in den tegenwoordigen tijd ten zeerste onzeker Is, de door den gemeenteraad be oogde belegging niet geacht kan worden met een goed financieel beleid te strooken. Met den dood bekocht. Twee zoons van den landbouwer E. te Dongen wa ren verleden week Woensdag op het land bezig het groen van bieten te laden. Plotseling werd het paard voor den wagen schichtig en een der broers bukte zich om de leidsels op te rapen. Tegelijkertijd hief de ander een riek met groen omhoog en trof zijn broer daarmede tegen het voorhoofd. De scherpe punten waren echter met doppen beschermd en daar geen verwonding was aangebracht, dacht men dat het on gelukje goed afliep. Donderdag is de jongen echter bewusteloos geraakt en ijlings overgebracht naar het ziekenhuis te Tilburg. Thans ls hij daar aan hersen schudding overleden. Per auto op pad. Den laatsten tijd kwamen landbouwers in de om geving van Bedum, en vooral in het dorp Zuidwolde, wanneer zij des morgens hun werkzaamheden op het land aanvingen, tot de ontdekking, dat er hun iemand voor geweest was. Voortdurend werden veldvruch ten ontvreemd en het bleek al spoedig dat de v,werk- geest" het voornamelijk op kool en booncn voorzien had. De gemeente-politie lag telkens op den loer, doch het gelukte eerst niet de(n) dadei(s) te snappen. Ten slotte werd, in samenwerking met den veldwachter van Garmerwolde, een onderzoek ingesteld. Want het was gebleken, dat de dief zich in dit dorp moest op houden en ten langen laaste werd een 19-jarig jong- mensch aangehouden uit Garmerwolde, die bekend heeft er 's nachts met een auto op uit te gaan, om de tuingewassen te rooven. Drankmisbruik de oorzaak. In het café van H. de R., aan de Heuvelstraat te Princenhage, heeft gisternacht een huiselijke twist plaats gehad met 'n droeven afloop. De man, die zich in een naburig café bevond, werd door vrouw en doch ter daaruit opgc aald. Toen men na veel moeite was thuisgekomen, ontstond daar tusschen beide echtge- nooten een hevige twist, tengevolge waarvan de vrouw is overleden. Volgens sommigen zou de café houder haar met een stoel op het hoofd hebben ge slagen. Een andere lezing wil, dat zij door een hart verlamming werd getroffen. De caféhouder is intusschen in verzekerde bewaring gesteld, terwijl de politie een onderzoek instelt naar het verloop van het huiselijk drama. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 768 m.M, Vooruitzichten: kans op regen. Temperatuur: 11 gr. C. is 52 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogztjde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien - Refrartionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Een ernstig gewonde. DEN BRXEU 1 Nov. Hedenmiddag ongeveer half vier heeft een ernstig auto-ongeval plaats gehad op den Groenen Kruisweg bij Heenvliet. Een vrachtauto van den heer Leentfaar uit Heenvliet reed op het kruispunt tegen een van rechts komenden vrachtwagen, beladen met hout van den hout handelaar Kruisheer uit Den Haag, met het gevolg, dat beide auto's ernstig beschadigd werden. De in de cabine zittende personen kwamen met den schrik vrij, doch de beide mannen, die op het hout zaten, werden er af geslingerd. Een hunner kwam in een sloot terecht en werd ernstig gewond. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. DOESBURG, 1 Nov. Hedenmiddag omstreeks kwam voor vier, heeft het 13-jarig zoontje van den accountant Mulder te Doesburg in de Beitelstraat, bij het spelen zijn vijfjarig zusje Theresia met een revolver zoodanig in de borst gescho ten, dat het kind binnen een kwartier overleed. De heer Mulder was tijdens het droeve voorval niet ln zijn woning aanwezig. De jongen had een ouden dienstrevolver van zijn Vader gevonden en was daarme de in den tuin gaan schieten. Het lijkje van het meisje is naar het St. Elisabeth Gasthuis te Doeburg overge bracht. Aangereden door een wielrijder HOEK VAN HOLLAND, 1 Nov. Hedenavond werd op den Zekkenweg de 68-jarige B. J. v. d. Beek, terwijl hij huiswaarts keerde, aangere den door den 15-Jarigen wielrijder H. v. d. Velden, die zonder licht aan den verkeerden kant van den weg reed De man werd doodelijk gewond door leden van den E.H.B.O. naar zijn woning gebracht. Een sohoolkwestio. Eenigen tijd geleden hebben B. en W. van Opster- land de schoolgrens in die gemeente gewijzigd, zoo dat de kinderen van verschillende ingezetenen te Langezwaag nu naar de school te Luxwoude moesten. Dit was niet naar den zin van de ouders, zoodat zij besloten de kinderen weer naar de school te Lange zwaag te zenden. Het hoofd van de school aldaar mocht deze kinderen echter niet toelaten. De ouders daarentegen stuurden hun spruiten niet naar Lux- woudo's school, met het gevolg, dat deze kinderen nu al in geen zes weken onderwijs hebben ontvangen. Herhaalde malen is er geconfereerd, doch deze"be sprekingen hebben geen succes gehad. Naar wordt vernomen, hebben de ouders thans be sloten, om, mochten B. en W. niet weer op hun be sluit terugkomen, de kinderen naar de Christelijke school te Gorredijk te zenden. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag l November. Uitspraak van vorige zaken. Antje V., huisvrouw H. H., Alkmaar, diefstal, 1 dag gev. en ter beschikking der regeering gesteld. Corn. Petr. T., Helder, thans gedetin., misdr. art. 248 bis Strafrecht, geen uitspraak. Jan de V. en Arie de B., Alkmaar, vernieling en mishandeling, le 3 maanden gev. en 2e f25 boete of 25 dagen. H. Th. S., Alkmaar, hooger beroep, veroordeeling overtreding motor- en rijwielwet, vrijgesproken. Von nis bevestigd. Verdediger was Mr. C. A. de Groot.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1