Jliiiiu Nimis- llnrtutit- Lmllimllii Vliegramp in Beieren. HOOG WATER IN HET IJSSELMEER. Uitgevers: N.V. vJi TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Duitschlands economische politiek. HET HOOGE WATER. DE „H 0 N G E R B E T 0 0 GIN G" TE LONDEN. Vijf dooden. UIT DEN RAAD VAN OOTMARSUM. Van een vriendelijke verloofde. Een Duitsche burgemeester ontslagen. Donderdag 3 November 1932. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9170 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. Behandeling van het contingenteerings- vraagstuk in het Kabinet. Uitéén- loopende meeningen. Waarschijnlijk hedenavond een beslissing. Naar het Wolff Bureau meldt, is de Duitsche Rijksregeering, die gisteravond een vergadering had, daarbij tot geen enkel besluit gekomen. De confe rentie wordt hedenochtend voortgezet en dan zal waarschijnlijk wel een beslissing vallen. Het kabinet houdt zich bezig met de vraagstukken van de Duitsche gcmeente-financiën, dat van de contingenteering en den steun van den graanprijs Op den voorgrond staat het vraagstuk van de con tingenteering, omdat de z.g.n. tomatencommissie gisteren van haar buitenlandsche reis is terugge keerd. De re&eering-Von Papen in een lijk parket. moei- De regeering-Von Papen is door de moeilijkheden die zich bij het contingentooringsvraagstuk hebben voorgedaan, in een moeilijk parket gekomen. Na den terugkeer der contingenteeringscommissie uit Denemarken trachten zoowel de voor- als de te genstanders van het contingenieeringssysteem op grond van de mislukking der onderhandelingen de juistheid van hun eigen standpunt aan te toonen. Van industrieelc zijde wordt een laatste stormloop gewaagd tegen de agrarische poiitiek der rijksregee ring en met de reeds bekende argumenten wordt gepoogd, nog invloed uit te oefenen op de drei gende beslissingen. Daarentegen trachten de landbouworganisaties en de met haar verwante politieke partijen de regeering er van te overtuigen, dat het systeem van onderhan delen ten eenenmale verkeerd was cn dat 't er thans op aankomt, zonder verder talmen de contingenten autonoom af te kondigen. Hedenochtend heeft de rijkskansqlier Von Papen een aantal leden der Duitsch-nationale Landdagfractie ontvangen, die er met allen klem op aandrongen, dat de rijksregeering onmiddellijk tot contingenteering in vollen omvang zou overgaan. Naar aanleiding van deze bespreking heeft de Duitsch-nationale Landdagfractie een communiqué gepubliceerd, waarin werd beweerd, dat rijkskanselier von Papen had beloofd, dat tot de afkondiging der contingenten, waaraan onder alle omstandigheden zou wof-den vastgehouden, reeds Donderdag zou wor den besloten. Het is intusschen niet waarschijnlijk, dat de rijks- ikanselier zich over deze netelige kwestie dermate po sitief heeft uitgelaten. Het valt namelijk niet te ont kennen, dat in den boezem van het kabinet de mee rlingen nopens de contingenteering nogal uiteen loo- pen en dat het blijkbaar ietwat eigenzinnige streven van den rijksminister van Landbouw, Freiherr von Braun, bij andere ministers, in het bijzonder bij den rijksminister van Economische Zaken, op heftigen te genstand stuit. Het is alleen daarom al twijfelachtig, of het zal gelukken reeds morgen tot overeenstem ming te komen. Denemarkens „neen". l'it Kopenhagen, 2 Nov. Onder het opschrift „Ge motiveerd Deensch „Neen" aan de Duitsche onderhan delaars", publiceert het Kopenhaagsche dagblad „Po- liliken" eenige uitlatingen van den leider der Deen- sche delegatie bij de onderhandelingen met Duitsch- land, minister Mohr, die verklaard heeft dat de on derhandelingen definitief zijn afgesloten. Het resul taat is nog niet bekend, doch de minister spreekt de hoop uit, dat de Duitschers tot rede zijn gebracht, zoo dat zij de contingenteeringsplannen hebben opgege ven. Over den omvang der contingenteering heeft De nemarken in het geheel niet onderhandeld, aangezien bet onmogelijk is ook maar tot eenige contingentee- nbg der betrokken goederen, namelijk slachtvee, reu zei en kaas, over te gaan. De Deensche delegatie heeft Z1.ch dan ook duidelijk tegen elke contingenteering Afgesproken. Val te Maastricht. Te Maastricht schijnt het water thans zijn hoogsten nd bereikt te hebben. In de laatste acht uur is het water hier ten minste 10 c.M. gevallen. De dorpen in de omgeving hebben evenwel nog steeds veel last van het water en een merkbaar afnemen van het water wordt n°^, niet gemeld. Wanneer de weersomstandigheden echter gunstig blijven, behoeft voor verdere stijging van net water geen vrees te bestaan. De hooge stand van het water van het oogenblik is grootendeels on afhankelijk van het wettelijk toe gelaten peil van het meer. Met de vraag, of de overstrooming in Noord-Hol land en Friesland uitsluitend veroorzaakt wordt door den hoogen stand van het peil in het IJsselmeer, heeft de Haagsche correspondent van het „Alg. Han delsblad" zich nog eens tot den rijkswaterstaat ge wend. De directeur-generaal, ir. Ringers, zeide in de eer ste plaats uitdrukkelijk, dat de toestand op het oogen blik zeker even ongunstig zou zijn geweest, indien de Zuiderzee niet was afgesloten. Het is vrijwel overbodig te zeggen, dat de abnormale regenval ook het peil van het IJsselmeer heeft opgevoerd. Daarbij komt, dat, zooals eveneens uiteen is gezet, ook de hooge stand van de zee de loozing tegenwerkt Maar dat was eveneens het geval, toen de Zuiderzee niet was afgesloten. Toen werden groote massa's water uit de Waddenzee de Zuiderzee binnengestuwd. Er is ook reeds gemeld, dat de sluizen op Kornwer- derzand niet op volle capaciteit werken, maar deze kleinere capaciteit veroorzaakt toch niet de belang rijke opvoering van het peil van het IJsselmeer. De meening is geuit, dat de overstrooming in het Oosten van ons land mede veroorzaakt wordt door den hoogen stand van het wate- in het IJsselmeer. Schipbeek en Bolksbeek hebben evenwel met den stand van het peil van het IJselmeer niets uit te staan. Er wordt van belanghebbende zijde op aange drongen, dat het wettelijk vastgestelde peil van het IJsselmeer, dat 13 c.M. N.A.P. is, zal worden ge bracht op 40 c.M. N.A.P. Ook al zou het peil van IJsselmeer 40 c.M. N.A.P. volgens de wet mogen zijn, dan zou het peil van het IJsselmeer er op het oogenblik toch veel hooger zijn, misschien wel om en nabij N.A.P. en dus zou er ook onder die omstandigheden bij den tegenwoordigen abnormalen regenval sprake zijn van overstrooming, aldus liet de heer Ringers, zich positief uit. De toestand, zooals deze zich thans voordoet, ver schilt dus niet veel van den toestand, zooals deze bestond toen de Zuiderzee nog niet was afgesloten. Iets anders is, of het niet wenschelijk is, dat het wettelijk vastgestelde peil van 13 c.M. N.A.P. niet hooger moet worden gesteld. Wat Waterstaat be treft, bestaat hiertegen geen bezwaar. Het plan-Lely voorzag in,een peil van 40 c.M. N.A.P. Waterstaat zou intusschen met 30 c.M. N.A.P. al reeds tevreden zijn, aldus wist men ons te zeggen. Of het departement, van Defensie daarte gen groote bezwaren heeft? Naar hetgeen wij dien aangaande vernamen, wil het ons voorkomen, dat men in die kringen vermoedelijk wel te vinden zal zijn voor een peil van het IJsselmeer, dat meer in overeenstemming zou zijn met het peil, dat indertijd ir. Lely noodig oordeelde. De vraag tenslotte, hoeveel tijd er noodig is om het peil van IJsselmeer te verlagen, kunnen wij be antwoorden met de mededeeling. dai bij den tegen woordigen regenval en gezien de capaciteit van de sluizen op Kornwerderzand 5 c.M. water van het IJsselmeer wordt weggemalen. In betrekkelijk kor ten tijd is het dus mogelijk, het peil van het IJssel meer te verlagen, wanneer de omstandigheden, die op het oogenblik den hoogen stand veroorzaken, er niet zijn. De werkloozen keeren naar huls terug. Reuter seint uit Londen: De werkloozen. die te voet uit verschillende deelen des lands naar Londen waren gekomen, zijn vandaag begon nen met het aanvaarden van den terugtocht. Intusschen zijn de rechtbanken te Londen begonnen met de be rechting van degenen, die zich gisteren aan wanorde lijkheden hebben schuldig gemaakt: niet minder dan 27 ordeverstoorders verschenen voor de correctioneele po litierechtbank in Bowstreet, waar slechts enkele perso nen uit het publiek werden toegelaten en waar voor zorgsmaatregelen waren getroffen. De vonnissen, die werden uitgesproken, varieeeren van een half jaar dwangarbeid wegens aanvallen op de politie tot kleine boeten wegens andere overtredingen. Arrestaties en gewonden. Op een vraag in het Lagerhuis heeft naar Reuter meldt de minister van binnenlandsohe zaken Gilmour inzake de ongeregeldheden van Dinsdag meegedeeld, dat er ongeveer 40 aanhoudingen waren geschied en dat 12 politiebeambten waren gewond van wie een ernstig; bo vendien werden 32 andere personen gewond. Werkloozenpetitie door politie In beslag ge nomen. De politie heeft, naar Reuter meldt, de petitie in be slag genomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de z.g.. „means test" voor de werkloozen en die van een millioen handteekeningen zou voorzien zijn. Het was deze petitie welke een deputatie van de werkloozen Dinsdagavond aan het Lagerhuis trachtte aan te bie den. Daar de deputatie wegens de politieafzetting het Lagerhuis niet kon bereiken, had zij de petitie in bewa ring gegeven aan. het Charing Cross-station, Toen zij Verkeerstoestel neergestort, vermoedelijk tengevolge van vleugelbreuk. Wolff meldt uit Frankfurt a. M., 2 Nov.: Op weg van Neurenberg naar Frankfurt via Fürth is hedenmiddag het vliegtuig D 724 (typo Junkers F 13) bij Echtcrpfuhl in de buurt van Rohr- brunn in den Spessart verongelukt. De vijf inzitten den vonden den dood. Aan boord bevonden zich oberregierungsrat Werd- ner en regierungsrat Eischonbach uit Munchcn, een vertegenwoordiger van den Munchener vliegdienst, en verder de vlieger Anton Schulz en de mecano- marconist Karl Frank. Nadere bijzonderheden. Omtrent het ernstige ongeluk in den Spessart meldde Wolff nog de volgende bijzonderheden. De plaats, waar het vliegtuig neergestort is, bleek heel moeilijk bereikbaar. Na een voorloopig onderzoek is gebleken, dat het ongeval te wijten zou zijn aan vleugelbreuk. Men vond tenminste een helft van den vleugel op eenige honderden meters afstand van de plek, waar het vliegtuig zelf zich in den grond heeft geboord. De machine is in het dichte geboomte neergestort: de toppen van een paar boomen werden er glad af gescheurd. En zóó fel was de slag blijkbaar, dat de romp van het vliegtuig zich diep in den grond boorde. Een der slachtoffers ligt er nog onder; drie werden in de buurt van het vliegtuig gevonden: het iïjk van den vijfde die, naar men van ooggetuigen vernam, uit het vliegtuig zou zijn gosprongen is nog niet gevonden. In tegenstelling met andere geruchten meldt de Lufthansa aan het Wolfbureau te Berlijn, dat alle vijf de lijken geborgen zijn: de drie passagiers wer den in de kajuit, de piloot en de marconist in de stuurcabine gevonden. Toen het ongeval plaats greep, was het zich zoo slecht, dat ook de ooggetuigen over de wijze waarop het ongeval gebeurde, slechts vermoedens kunnen uitspreken. Het rapport des deskundigen wordt eerst morgen verwacht. Een ooggetuige vertelt. NEURENBERG, 2 November (V.D.) Een oog getuige van het vliegtuigongeluk deelt mede, dat het ongeval niet, zooals eerst werd gemeld, om 12 uur 50 heeft plaats gehad, doch um kwart over een. Er hing een dichte mist, zoodat men slechts enkele me ters zicht had. Het vliegtuig vloog bizonder laag en vlak boven de bosschen tusschen Echterthal en Weibersbrunn. Te oordeelen naar het onregelmatig functionneeren van den motor, moet zich tijdens de vlucht een motordefect hebben voorgedaan. Plotse ling weigerde de motor. Het vliegtuig kwam met donderend geraas op de boomen terecht. De eene vleugel is afgebroken en staat in den grond. Het vliegtuig zelf is ongeveer 100 M. verder neergekomen. Het is geheel vernield. De breuk in den vleugel zou ontstaan zijn bij het neerkomen op de boomen. Volgens een anders lezing zou het ongeluk ver oorzaakt zijn door het afbreken van den vleugel. Reeds op aanzienlijke hoogte zou de vleugel los zijn geraakt. Bij den val is het toestel in brand geraakt. Het vuur was evenwel van geringen omvang, aan gezien de machine in den grond sloeg, waarbij het vuur werd verstikt. De tot nu toe geborgen vier lij ken zijn deerlijk verminkt. De tot nu toe niet ge vonden vijfde inzittende zou reeds tijdens den val uit het toestel zijn gesprongen. Een gerechtelijk on derzoek is aangevangen. haar gisteren kwam afhalen werd haar meegedeeld, dat de politie het stuk had meegenomen. Jongeman in MacDonalds w«uing gearres teerd. Hij had groot» stoencn by zich. Londen, 2 Nov. (Reuter). Heden verscheen voor den politierechter van de voorstad Hampstead een jonge student, genaamd Ian Serya. een Britsch onder daan, die hedenmorgen vroeg in de particuliere wo ning van MacDonald werd gevonden met onwettige bedoelingen. Toen de politie Serya vond, was hij in het bezit van verscheidene groote steenen. MacDo- nals was op dit oogenblik niet aanwezig; hij vertoeft zelden in zijn particuliere woning, die in Hampstead ligt. Daling werkloosheid. Ondanks de ge» gebruikelijke seizoensstyglng. De maandelijksche cijfers van de werkloosheid, die deze week zullen worden gepubliceerd, zullen volgens den Britschen draadloozen dienst een daling toonen met ongeveer 100.000 Dit wordt temeer bevredigend geacht, omdat er gewoonlijk een seizoensstijging van de werkloosheid is in de periode van het jaar, waarop de cijfers betrekking hebben. WERKVERSCHAFFING IN DEN HAAG. Een crediet van f 100.000 gevraagd. B. en W. van Den Haag hebben een plan ontwor pen om aan werkloozen voor f230.000 werk te ver schaffen, o.a. door parkaanlcg. Zij vragen voor de uitvoering een crediet van f 100.000. Het is er weer eens mlddel- eeuwsch toegegaan. Zes gros pennen en een dure vlag. Critiek op het beleid van het da- gelijksch bestuur. In de laatste zitting van den gemeenteraad van Oot- marsum is het weer eens heel middeleeuwsch toegegaan. Het begon, aldus lezen we in het „Handelsblad" met een verzoek van een der raadsleden om de notulen voor te lezen, welke liefhebberij een uur in beslag nam. Na deze lezing van de notulen ontspon zich een aller- vermakelijkst debat, waarbij een der leden ook een ver slag in een der Twentsche bladen wilde betrekken. Hij verweet den gemeentesecretaris, dat deze het verslag tijdens de kantooruren op de schrijfmachine der secre tarie had getikt.. De spreker verlangde, dat den secretaris in zijn in structie zal worden voorgeschreven, dat hij geen kran tenverslagen meer mag maken. Het meest ergerde de spreker zich over het feit, dal in het verslag, waarin een quaestie werd behandeld over het bouwen op gemeentegrond door dit raadslid, de toe voeging „Stille verwenschingen" stond. Wie heeft dai kunnen constateerenriep deze spreker woedend uit. De voorzitter: Niemand man, daarom staat er ook „stille". „Het kan niet op.'* Na dit incidentje kwam een der wethouders met grie ven tegen den secretaris los. Het meest ergerde dit lid van het edelachtbaar college zich aan het feit. dat men op de secretarie denkt: „Het kan niet op." Er zijn, o, schande! maar eventjes zes gros pennen aangeschaft, „De secretaris doet nietsriep de wethouder uit, en de spreker wilde adresseeren aan Ged. Staten. Hierbij sloeg deze wethouder met de vuist op tafel. De voorzitter: Adresseer maar. Dat is wel eens vaket gebeurd. (Doelende op de schoolkwestie) Bezwaren tegen de gemeenterekening Na deze gewichtige discussie bood de voorzitter, jhr. E. L. H. Th. J. von Bönninghausen, namens B. en W. de gemeenterekening over 1931 aan. Tot groote verbazing van den voorzitter merkte de recalcitrante wethouder op, dat hij niet met de rekening accoord kon gaan. Zijn collega zeide, dat de wethouders geen verantwoordelijkheid wenschen voor deze gemeen terekening. De voorzitter: En in de vergadering van B. en W. is besloten om de rekening aan den raad aan te bieden? Toen deden de heeren geen mond open! In de raadsvergadering kwamen nu echter grieven los. Er zijn, zoo werd verklaard, zooveel pennen op de secretarie aangeschaft, dat men er wel een kantoorboek handel mee kan openen. Voorts er is er in 1931 een vlag voor het raadhuis aangeschaft, die ruim zeventig gulden heeft gekost. (Ontsteltenis op de publieke tribune) Dat is een. schandaal. De voorzitter: Als het teveel is kan men misschien het bedrag vergelijken, dat voor een vlag ten behoeve van de R.K. Meisjesschool is uitgegeven. Verder stelde de voorzitter voor om een commissie van onderzoek te benoemen, welke zal nagaan hoe veel pennen ter gemeentesecretarie aanwezig zijn. Door het aanbrengen van een peiler kan dan de inkt worden gemeten. Het slot van het liedje was, dat de gemeentereke ning niet werd aangeboden. Het was hem om 't geld te doen. Men schrijft aan de N.R.Ct.: Iemand uit Den Haag had reeds eenigen tijd om gang met een Westlandsche schoone uit Monster. Het Monsterschc dametje kon het best met haar Haagschen verloofde vinden en kon dan ook maar niet begrijpen, dat sommige harer kennissen den man niet vertrouwden en haar waarschuwden. Men ver moedde n.1., dat de Hagenaar onder een valschen naam met het meisje omging en door samenweefsels van verdichtsels het meisje bewoog tot afgifte van geldbedragen. Inderdaad bleek het meisje reeds eenige malen geld te hebben verstrekt, omdat de vriendelijke verloofde haar daarom vroeg. Toen het geval der politie van Monster ter oore kwam, werd tot arrestatie van den verloofde overge gaan, nadat een uitvoerig onderzoek was ingesteld. Uit, het onderzoek kwam vast te staan, dat de man inderdaad onder een valschen naam met het meisje omging en van haar enkele bedragen aan geld had weten los te krijgen. Er is proces-verbaal opgemaakt. Nationaal-socialist contra Duitsch-nafcionaal. Het W. B. telegrafeert uit Eutin in Oldenburg, dat de nationaal-socialistische regeerings-president In Ol denburg, Böhmcker, den burgemeester van de stad Eutin, den Duitsch-nationalen dr. Stoffregen van zijn ambt heeft ontheven. Dr. Stoffregen werd gistermiddag door een comman do van de Schwartauer Ordnungs-polizei, onder aanvoe ring van een Polizei-hauptmann, uit zijn bureau ver wijderd. De burgemeester wees den Polizeihautpmann op het onwettige van zijn optreden en heeft daarna telegrafisch zijn beklag ingediend bij de Oldenburg- sche regeering. Het bestuur van de plaatselijke Duitsch-nationale vereeniging heeft in een telegram den Rijksminister van binnenlandsche zaken om zijn interventie gevraagd.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1