ONVERWACHT BEZOEK. Wat te doen Gasten bezoek gezelligheid, ziehier drie dingen, waarover menigeen tegenwoor dig niet zoo gemakkelijk kan denken. Gas ten ontvangen brengt kosten met zich mede, tenminste als men extra uit moet halen. Toch kan het gebeuren, dat wij goede vrienden op bezoek krijgen en de middag al een heel eind omgevlogen is, voor we er op bedacht zijn, zoo gezellig was het discours. „Kom, blijven jullie eten is de goedbe doelde vraag van den heer des huizes, die er in den regel niet over denkt, of het inder daad schikt, niet het oog op den beschik baren voorraad. Na enkele zwakke pogingen tot bedanken, excuses over teveel last veroorzaken, enz., wordt echter gaarne de uitnoodiging aan vaard, tenminste ais de huisvrouw deze on dersteunt doch met het voorbehoud, dat de gasten het eenvoudige dan maar voor lief moeten nemen. Bliksemsnel gaan hare gedachten naar den inhoud van de provisiekast. Wat heb ik in huis Soepblokjes, tomaten, eieren, een fleschje mayonaise, wat blikken groenten. Nu dat komt wel in orde Manlief neemt de gasten voor zijn rekening en de huis vrouw gaat vol ijver de noodige voorberei dingen treffen. Tomaten en eieren geven een heerlijk voorgerecht in den vorm van gevulde to maten met roereieren en mayonaise, de soepblokjes zijn gauw gekookt, zoodat de extra moeite niet zóó groot is; vleesch, groenten (desnoods aangevuld met een blik) en aardappelen moesten toch toebereid wor den, en de toespijs was reeds gereed; zoo is inderdaad een heel diner tot stand gekomen door het overleg der huisvrouw. De toon aan tafel bewijst, dat de gasten zich thuis gevoelen en het op prijs stellen, dat hen op zoo'n ongedwongen wijze gast vrijheid wordt verleend. Met de koffietafel zijn er eveneens ver schillende gerechten klaar te maken, indien we onverwacht bezoek hebben. We maken een pasta van tot room geroerde boter met zeer fijn gehakte peterselie of van zeer fijn gehakte haring, ei en een uitje, beide worden op sneedjes geroosterd brood uitge smeerd en zijn zeer smakelijk. Gebakken tomaten met spiegeleieren zijn eveneens gauw gereed en een bijzondere tractatie vormen de ham- en kaasbroodjes, waarvoor we een aantal halve sneedjes brood zonder korst met boter besmeren, waarna we de eene helft met ham en de andere helft met kaas beleggen. Eén ham- en één kaas- sneed je worden tegen elkaar geplakt en aan beide kanten in boter in de koekepan ge bakken. Hebben we wat koude rijst over en bijv. 3 of 4 eieren, dan maken we „zuinige roer eieren", door bijv. 2 kopjes gekookte rijst, 1 fijn gesneden licht bruin gefruite ui, 3 eetlepels of ruim 50 gram boter en 3 of 4 goed geklopte eieren met elkander te ver mengen en naar smaak peper, kerry of tomatenpurée toe te voegen. Dit mengsel laten we in een pannetje even goed doorkoken tot de eieren gestold zijn; daarna op een langwerpige schaal opdienen met wat plakjes tomaat, uitjes en augurken. We hebben hier een en ander aangegeven om de huisvrouwen den weg te wijzen hoe te handelen bij onverwacht bezoek, omdat het zoovelen overkomt, dat zij in zulke gevallen met de handen in het haar zitten. Niets werkt zóó deprimeerend op de ge- heele omgeving, dan dat de huisvrouw in onverwachte oogenblikken geen raad weet te schaffen en geagiteerd met de voorbereidin gen bezig is. Het geeft den gasten echter een gevoel van zich thuis gevoelen, als zij bemerken, dat de huisvrouw kalm en beheerscht het meerdere werk verricht. Zijzelf heeft dan de voldoe ning, met weinig extra kosten voor een smakelijk en een gezellig tafeluurtje te heb ben gezorgd. G. C. MEYERSCHWENCKE. (Nadruk verboden). FRAAIE MIDDAGJAPON. (307) Afghalaine, cragtvelé, Jwollen crêpe de chine, Hammerschlag of een der vele andere crêpe weefsels leenen zich al le buitengewoon goed tot het verwerken van deze japon. Het vest (kunnen we maken van gestreepte wollen kant stof, van een wollen1 weefsel met kleine ru ches of van Hammer schlag of andere stof- len, die zich voor gar neeringen leenen. Bij zonder aardig is een ef fen wit vest. dat op bepaalde afstanden doorgeregen wordt in een streeppatroon met diverse tinten dunne wollen en zijden draden. Het lijfje heeft een vest met aan beide zij den ruime volants, die een voortzetting van de kraag zijn. De mouw is •glad en heeft op elle booghoogte een kleine •volant en aan de ondermouw een knoopgarnee- ring, terwijl de rok een recht heupstuk heeft en ;een onderstuk met opzij van de vóór- en achter- jbaan enkele plooiengroepen. Patronen verkrijgbaar tot en met maat 52. FLUWEELEN MANTELTJE MET HOED. (251) Bijzonder gekleed is dit geheel, indien het ge maakt wordt van zwart fluweel; tweed of een diagonaal stof leenen zich hier echter eveneens zeer goed toe, hoewel we bij fluweel alleen dr| lange slip aan de hoed houden, van andere stol ls dit te zwaar. Het manteltje is zeer eenvoudig te maken, daar het model vrijwel recht ls en raglan mou wen heeft met een kleine opslag. Aan het linker en rechter voorpand moe', een flink beleg aange knipt of anders aan de binnenzijde tegen ge naaid worden, daar hierdoor de revers ge vormd worden. Het pa troon van de kraag is geheel recht en wordt dubbel genomen, een der lange kanten wordt langs de halsopening gestikt en aan de bin nenzijde overgezoomd. De sluiting is met knoopen en knoopsgaten, ter wijl een ceintuur met gesp om het middel gedragen wordt. De zakken worden opgestikt. Stevig sati net doet dienst als voering, desgewenscht met gedeeltelijke flanellen tusschenvoering. Het aardige hoedje bestaat uit een aantal baantjes, die aan de onderzijde de maat van het hoofd hebben en naar de bol toe puntig uitloo- pen; het wordt gevoerd met satinet of zijde. Boven op de bol zijn een paar lusjes en vandaar af hangt de lange slip, die men al of niet aan kan brengen. De patronen zijn geschikt voor meisjes vani 5 tot 10 jaar. Prijs ƒ0.58. VOOR ST. NICOLAAS. ONZE BREIPATRONEN. HEERENPULLOVER VOOR SLANKE FIGUREN. Om zdf te maken. Niet alleen het zeif naaien, maar ook het breien van kleedingstukken geeft de huisvrou wen een groote voldoening. Hoe vaak hebben wr geen kwartiertjes, dat we wachten en niets kunnen doen, b.v. aan ontbijt- of koffietafels, als de kleinen wat treuzelen met boterhammen eten en toch zoo graag hebben dat moeder bij hen blijft zitten tot zij klaar zijn. Hebt gij al eens nagedacht hoe vele uren al die kwartier tjes tezamen vormen en wat er al niet in al die urer. bij el kaar gedaan kan worden? Het gaat er mede, als met de lappen dekens van onze groot- en over grootmoeders. Zorg vuldig werden al die kleine snippertjes verzameld, met recht vogels van di verse pluimage, zoo wel wat stof als kleur betreft en in verloren uurtjes aaneengenaaid tot dekens, kus sens en kleedjes, waar zij in haar tijd recht trotsch op waren. Al geven wij onzen tijd niet meer aan dit soort handwerk, dan is er toch nog veel, wat wij in verloren oogenblikken niet alleen, maar ook in de gezellige lange winteravonden ter hand kunnen nemen en waarvan door man en kinderen dankbaar gebruik gemaakt zal worden. Wij meenden dan ook niet beter te kunnen doen dan beschrijvingen voor onze lezeressen beschikbaar te stellen, voorloopig van een heeren-pullover (B 2), waarvan de prijs is vastgesteld °P dertig cent per stuk. Wij hebben slechts een zeer beperkt aan tal tegen dezen uiterst lagen prijs beschikbaar. Maten; Lengte van schouder tot onderkant: 57 C.M. Wijdte: 90 cM. Dikte wol: 3 steken in de breedte is 2J/£ c.M.; 5 toeren is eveneens 2^ cM. Materiaal: dikke wol. Het patroon kunt U bij onze moderedactrice voor slechts 30 ct. aanvragen. SCHOONMAKEN VAN RIETEN MEUBELS. Rieten meubels kun nen uitstekend met zeep sop worden schoonge maakt; men gebruikt hierbij een niet te harde borstel en een kwastje om tusschen de openin gen te komen, waarna zij met schoon water worden afgespoeld en nogmaals behandeld worden met een nagel schuiertje, dat in water met citroensap is ge dompeld. Het riet behoudt door deze behande ling zijn oorspronkelijke lichte kleur. Het dro gen geschiedt het best in de buitenlucht, doch voord op schaduwrijke plekken. Wil men het hinderlijke kraken na de schoon maakbeurt voorkomen, dan houdt men dc meu bels de eerste weken uit de nabijheid van kachels, althans zéker, zoolang men niet overtuigd is, da* zij door, en door droog zijn. B 2 Bloemen in huis. ENKELE RAADGEVINGEN Om bloemen op de juiste wijze te schikken niet alleen, maar hen zoolang mogelijk goed te houden, ls een kunst, die lang niet ieder een verstaat. In Japan behoort de behandeling van bloemen tot de schoolvakken en de liefde voor bloemen wordt reeds van Jongsaf aan gekweekt. Geen huisje, hoe arm, of men vindt er bloemen of planten. Heeft men de Japansche meisjes bezig ge zien met de verzorging van hare bloemen, dan zal men gaarne erkennen, dat er inder daad gevoel voor kunst noodig is om bloe men op de juiste wijze te schikken. Men verkrijgt eerst dan een werkelijk mooi effect, indien men die soorten bijeen voegt, die bij elkander passen. Het beschei den, op zich zelf allerliefste viooltje, plaatst men niet in een vaas met rozen. Naar onze meening komen vele bloemen slechts tot hun recht indien zij van één soort bij elkander gevoegd worden. Noemen wij slechts lelie's, dahlia's, rozen, chrysanten, asters, herfstasters, enz. Enkele combinaties kunnen mooi zijn, wij noemen u slechts delphiniums en theerozen, zoo zijn er natuurlijk nog andere te noemen, maar de samenstelling moet met smaak gekozen wor den. Een andere voorname factor ls de vaas, waarin de bloemen geschikt worden. Hoe vaak ziet men niet, dat deze, hoewel van kostbaar kristal of mooi aardewerk, abso luut ongeschikt ls om bloemen in te zetten, daar de hals zóó nauw ls, dat de bloemen er steel tegen steel als het ware inge perst moeten worden. Laten we dergelijke onpractische vazen liever maar als „pronkstukken" gebruiken en van onze bloemenkinderen steeds zoolang mogelijk genieten door ze te plaatsen in eenvoudige glazen vazen met wijden hals, liefst naar boven toe iets wijder uitloopend. De aandacht moet op de bloemen en niet op de vaas gevestigd worden, want wat is er heerlijker denkbaar dan bloemen in huis? Hoe houden wij de bloemen zoo lang mo gelijk goed? De stelen worden van de blaadjes ontdaan, voor zoover deze in het water zouden komen, daar zij spoedig gaan rotten en een onaan gename lucht verspreiden. Verder moet het water dagelijks ververscht en er een weinig pyramldol, zout of overmangaanzure kali bijgevoegd worden. Tenslotte moeten de bloemen zoo veel mogelijk uit de zon staan en in kamers, waar gestookt wordt, 's mor gens even met de bloemenspuit bespoten worden. Indien men stroobloemen wil bewaren, moeten deze geplukt worden, wanneer zij op het hoogtepunt van hun bloeitijd zijn; daar na worden ze in de schaduw (bulten) opge hangen en met de steel naar boven gedroogd. Herfstbladeren, vooral de mooi getinte bla deren van de eikenboomen, kan men veel langer goed hóuden in huis, indien men er met een warm, niet heet ijzer langs strijkt. Laten wij ook niet de heidebloempjes (erica) vergeten, die in groote bossen als herinnering aan in de omgeving van de heide genoten vacantiedagen worden meegebracht. Het groote bezwaar was tot dusverre, dat de kleine paarse bloempjes, als zij gedroogd waren, uitvielen. Door een kleine behandeling houden zij vorm en kleur, n.1. door ze in kleine bosjes tegelijk te drenken in een oplossing van 12 deel en water, 4 deelen glycerine en 1 dee' salpeter- of zoutzuur: daarna hangt men de bloemen buiten om uit te druppelen en te drogen. L. DE WEES—VAN STAVERNI Strjl in huis. Sommige menschen denken, dat zij, om een stijlvol ingericht huis te hebben, veel geld moeten besteden. Toch is niets minder waar dan dat. Stijleenheid in aankleeding behoeft nog niet te zeggen, dat men een ameublement moet bezitten, door een of andere beroemde binnenhuisarchitect ont worpen. Men kan soms van de meest uit- Huishoudschort (MET LANGE MOUWEN) Dit huishoudschort is zeker wel een van de meest practische modellen, daar beide voorkanten als bovenkant dienst kunnen doen; is dus de linkeroverslag wat vuil ge worden, dan behoeft het schort nog niet ge- eenloopende meubelen toch een artistiek geheel vormen. Wat zegt u van dit zonnig en opgewekt zitje bij het raam? Ziet u wel hoe aardig het staat, het bloemenmotiefje op kussen en gordijnen beide aan te brengen. Het geeft een gevoel van behagelijke rust, van een heid. die toch weer niet eentonig wordt. Wat we u hier brengen, is slechts een ideetje en een hulsvrouw, die van een gezellig huis houdt, zal zelf iets dergelijks weten uit te denken. Want elk huis heeft zijn bijzondere eigenaardigheden en daardoor de meest "i'penloopende mogelijkheden. wasschen te worden, maar komt de rechter- overslag boven. Het kan met een korte of lange mouw gedragen worden; de laatste lijkt ons het meest practisch en wordt bij het patroon gevoegd. Zelf kan men, Indien een korte mouw gewenscht wordt, het pa troon verkorten. De achterzijde bestaat uit een rug- en twee zijpanden, terwijl de voorzijde uit twee voorstukken met zijpanden bestaat. Inplaats van satinet kan men bedrukt waschbaar flanel nemen en een practische morgenjapon maken van het patroon. De coupe is heel mooi en sluit een weinig aan, waardoor het figuur zeer tot zijn recht komt. Patronen verkrijgbaar in de maten 42 tot en met 52. Wat de wintermode brengt. Mantels maken een belangrijk deel van de wintermode uit. De moeilijke tijden dwingen iedereen zooveel mogelijk te overleggen bij de aanschaffing hiervan. We willen gaarne zoolang mogelijk met onze kleeren doen en ze van een weefsel maken, dat niet te zeer aan mode onderhevig is alleen, maar waar van we eveneens kleur en coupe zóó kiezen, dat het geheel met de gestelde elschen over eenkomt. Een donkere mantel bijv. met twee rijen knoopen en ceintuur, die zoowel voor spor tieve doeleinden als voor meer gekleed kan dienen, verdient de voorkeur. Grove weefsels als tweed en homespun worden veel voor deze mantels gebruikt, evenais de dikke harige stoffen, veelal met raglan mouwen en opgestikte zakken. Men maakt ze met en zonder kragen, in het laat ste geval met groote revers en aangeknipte shawl; ook ziet men opstaande rechte kra gen met aangeknipte einden, die met koud weer kruiselings over elkander worden dicht geknoopt. Donkergroen, bruin en grijs zijn veel voor komende tinten. De mantels worden vrij ruim gemaakt, d. w.z. zóó, dat het rechter voorpand een flink stuk over het linker slaat; verder groote knoopen als sluiting, waarvan er twee aan de hals worden gezet, één rechts en één links en twee op taillehoogte. Wil men een kraag hebben, dan wordt deze niet meer zoo bijzonder groot gemaakt, de manchetten daarentegen wel. Zeer nieuw zijn de machinaal gemaakte stoffen knoopen Kleuren. Bepaalde modekleuren zijn er niet, alleen grijs en paars worden thans veel meer gezien dan eenige jaren terug. Paars is echter een tint, die lang niet iedereen staat, hoewel de kleur op zich zelve heel mooi kan zijn. Grijs ziet men in allerlei nuances, de donkere heb ben echter de overhand zoowel voor man tels en japonnen als blouses. Het donkere grijs vooral vraagt een vroolijke garneering, bijv. in den vorm van een mooie tint rood. Ook matblauw ziet men vaak met een tint grijs gecombineerd. Veel komen de fijne pasteltinten-van lila voor, die thans niet alleen gedragen worden, zooals dit vroeger het geval was, door oudere, maar eveneens door jongere dames. Men moet evenwel voorzichtig zijn met de keuze hiervan, want niet bij ieder gelaat passen deze matte tinten. Bruin, terracotta, zwart-wit blijven zich alle in de gunst der dames verheugen. Garneering. Men ziet veel kraagjes of halsafwerkingen, ja zelfs geheele ruggarneeririgen bij avond japonnen van a jour gewerkte biesjes, die in dezelfde tint der japon gekozen, een mooi effect geven, tenzij men een zwarte japon heeft, die met open gewerkte biesjes van wit en zwart een zeer gedistingeerd geheel geeft. Handschoenen. Deze ziet men nog steeds met bestikte manchetten dragen, soms zelfs met applica ties van afstekende kleur. Noodig is, dat de kleur óf met den mantel óf met tasch en shawl overeenstemt. Strijken van shantung. Shantung kleedingstukken moeten» het strijken geheel en al glad, zondek kels of kringen uitzien. De reden, dat shantung er na het^ zoo heel vaak minder mooi uitzie; j het niet door en door droog gestre^ zijde bevat een natuurlijke olie, dk^ zijn volle werking kan komen, 1b£ weefsel nog sporen van vochtigheid i* wanneer het met het warme strijk aanraking komt. Een lichte, vlugge aanraking met h warme ijzer zal de shantung glanj glad maken. Zijn er geborduurde gedeelten in 6 dingstukken, dan worden deze eerst verkeerde kant gestreken, om het p op te halen. De shawl. Uit Parijs vernamen wij, dat de i afgeloopen seizoen zoo veel gedragen i die dan ook Inderdaad zoo'n vroolijfc. aan het geheel kon geven, ook dezen weer modern zal blijven. Voor 's morgens en 's middags zal di; gebreide shawl in bij den mantel tinten dienst doen, vooral nu de l kragen niet meer zóó hoog zijn als w en men de shawl óf boven den mantel: op de schouder over elkander geslag. één eind op den rug óf onder dens - EENVOUDIG JONGENSPJï voor 24 jaar. (296) Deze kiel met bijpassend broekje ls lirit voudig en vlug te ma ken en kan heel gemak kelijk b.v. uit een japon, die niet meer gedragen wordt, gemaakt worden. Indien men stof moet koopen. is geribd flu weel zeer geschikt. Het vierkante halsje sluit hoog aan. terwijl op den linkerschoudei de sluiting wordt aan gebracht, b.v. met knoo pen en lusjes: het kieltje is verder recht, naar on der toe even klokkenc 296 j en heeft om het middel een leeren riem. Het broekje ls glad en kan het best aan een recht lijfje genaaid worden. Patronen voor jongens van 2—4 Jaar. DISTELS. Distels kunnen een aardige verslerinj ven voor onze kamers gedurende den ff: Zij moeten geplukt worden, als zij nog g zijn. Daarna worden de distels en de: deren met een penseeltje gevernist en| behulp van een plukje watten met br. kleurige poeder bestoven, z.g. goudpoeè Plaatst men een toef van deze geprt reerde distels (met lange steel) b.v. In Japansche vaas, dan zal men zeer rolc zijn over het verkregen effect en zal versiering in een hoek der zitkamer het; goed doen. GOEDKOOPE KNIPPATRQÖ. VOOR ONZE LEZERESSEN. Van de op deze pagina afgebeelde n len stellen wij ten behoeve van onze ressen tegen kostprijs knippac beschikbaar Bestellingen worden b; 36 dagen uitgevoerd na overschrijving een bedrag van 0.58 op postrekening E tm.v. den Patronendienst te den Haag; der vermelding van gewenscht numma luiste maat. Aanvragen kunnen eveneens gescitè door Inzending van ƒ0.58 per posttöel per brief in postzegels aan de mo&wb trice van dit blad. Joan Maetsuyckerft. - den Haag Men verzulme vooral niet Juiste mas gewenscht nummer op het postff strookje of in de brief te vermelden. De juiste n Dikwijis komt het voor, dat men niet; 2ies de maat weet van het te bestt model. Ten gerieve van lezeressen, die l mede niet op de hoogte zijn, geven wij - derstaand een UJstje met de Juiste mateni de hiermede overeenkomende buste- 5 heupwijdten Voor men tot bestelling orë gaat, diene men zich er eerst van te ver? wissen of de opgegeven maat klopt. K voorkomt teleurstellin*. Maat 40 42 44 46 48 50 Bustewijdte 92 100 108 112 120 126 HeuH* 100 CJ 104 Cl 110 Cl 118 cl 124 Cl 130 Cl Het verdient wel aanbeveling om dit 11$ goed te bewaren, opdat men het kan ra* plegen bij eventueel nabestellen van QaC1 nen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 10