Uitlui Nirnrs- Uitruil- LnlUiiftMiL De Amerikaansche verkiezingen. Betooging in Den Haag. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Roosevelt wint FRANKLIN DELANO ROOSEVELT. HERBERT HOOVER. S.DJLP.- en N.V.V.-demonstratie een groot succes. Woensdag 9 November 1932. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9173 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- #n Zaterdag. BIJ Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jentién nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. In Amerika heeft gister de verkiezing plaats gehad voor den president, vice-president, senatoren, afge vaardigden, enz., enz. Heel Amerika was in actie en men kon zonder over drijving spreken van een stembus-race. De beide tegenstanders voor het presidentschap wa ren Roosevelt, de democraat, en Hoovcr, de aftreden de president, de candidaat der Repuhlikeinschen. Dc Soc.-Dem. candidaat telt in deze groote worsteling niet mee. ROOSEVELT. En wat al werd voorspeld, wordt door de binnen gekomen uitslagen bevestigd, dat de candidaat der democraten, Franklin D. Roosevelt, de overwinning zal behalen. De republikeinsche regecring zal dan door een democratische worden vervangen. De opkomst der kiezers was, naar Amerikaansche opvattingen, zeer groot. Naar schatting hebben 40 der kiezers hun stem uitgebracht. Dc gebruikelijke Verkiezingsdrukte is deze keer achterwege gebleven. Zeven en veertig millioen kiezers hebben zich gis teren, zoo wordt geschat, in het geheele gebied der Vereenigde Staten naar de stembureaux begeven. De eerste kiezers kwamen reeds om zes uur 's morgens opdagen. Het liep den geheelen dag druk en overal was po litietoezicht om fraude te voorkomen. Uit de binnengekomen uitslagen bleek al weldra, dat Roosevelt zou winnen. De Staat Indiana werd voor Roosevelt gewonnen. Ook de Staat New York sprak zich voor hem uit. In Texas had Roosevelt eveneens verre de leiding, wat ook in alle zuidelijke staten vrijwel het geval was. Hoover haalde het in Rhode Island, New Hamp- ehire, Ohio, Michigan, Pensylvanië enz. De verkiezingen verloopen rustig. Overwinning voor Roosevelt zeker geacht. New York, 9 Nov. (V.D.). Uit de om 's nachts 1 uur uit alle staten van de V.S. binnengekomen par- tieele uitslagen blijkt, overtuigend, dat Roosevelt met groote meerderheid de overwinning zal behalen. Een eenvoudige kansberekening geeft op dit oogenblik aan Hoover nog slechts 4S kiesmannen. HOOVER. Verkiezing Roosevelt staat vast. Ecla tante overwinning. Uit New York: (aaieuHs?M?.aCht 6 uur Amst' T1d> W8S de bekend h?i f PjCsldent8verkiezinR nog niet geheel der Democr,0,nd eï,enwel vast' dal de «ndidaat derheid gekoren ia." R 8 e v o lt met groote meer- tijdsti'ndcekn7onlliezen 531 k>esmannen waren op dat toor Hniwl w i voor Roosevelt 302 kiesmahnen, 177 kipsmann™ kiesmannen, terwijl de uitslag voor In Wo?o6n n°* niet vaststond, durende den r°staurar>ts van New York, die ge- de eclatant!? -en nacht geopend blijven, wordt bSndig gevierS rWlnning van Roosevelt reed» uit" verkiezingen j'cl\lbakken maken de uitslagen der De alcohnior!? l? verschillende Staten bekend. in Senaat en Pn die' nu eene meerderheid w senaat en Congres gekozen is tegen het alcohol verbod, inzien dat hun rijk uit is, verkoopen in aller ijl hunne voorraden op straat. Het middelpunt van het feestbetoon vormt het Biltmore-Hotel, waar Roosevelt met zijne familie verblijven. Staat van beleg in Nieuw-Mexico. New York, 8 Nov. (V.D.) Naar uit Santa Fo in Nieuw Mexico gemeld wordt, heeft de gouverneur aldaar in verscheidene plaatsen den staat van be leg afgekondigd, aangezien het naar aanleiding van de verkiezingen tot messteekpartijen op grooten schaal was gekomen, waarbij één persoon gedood werd. Franklin Delano Roosevelt is een nakomeling van Claes Martinzen van Roosevelt, die in 1654 Holland verliet en naar Amerika trok. Hij werd de stamvader van verschillende groote figuren op politiek en econo misch gebied. Claes schrapte kort nadat hij zich in New York had gevestigd, het „van" uit zijn naam. Hij liet vijf kinderen achter, van wie één Nicholas Roo sevelt, trouwde met Hilletje Jans Kunst. Hot huwe lijk werd voltrokken in de oude „Dutch Church". Hun oudste zoon, Johannes werd geboren in 16S9. De ver maarde president Thcodore Roosevelt is een afstam meling van dezen Johannes. Een broer van Johannes n.1. Jacobus Roisevelt is daarentegen een voorvader van "ranklin Delano. Jacobus zag het levenlicht in 1692 en trouwde in 1713 met Catherina Hardenbroek. Hun telg Isa&c heeft in de Amerikaansche politiek een rol gespeeld. Hij huwde i 1752 met een dochter van Colonel Martinus Hoffman en vertegenwoordigde in 1788 toen de grondwet werd aangenomen, do stad en het landschap New York. Zijn derde zoon. James, erfde een flink fortuin, en koch» een stuk land in Haarlem van de weduwe Storm. Wanneer de klein kinderen dit stuk grond nog in hun bezit hadden ge had, zouden ze deel hebben uitgemaakt van de multi- millionnairsklasse. Franklin D. is echter geen rijk man, ofschoon vele dit beweren. James Roosevelt kreeg een zoon, die weer Isaac heette. Diens zoon heette weer James en deze trad in het huwelijk r.. Sarah Delano. Hun kind is Franklin Delano Roosevelt. de man op wien de oogen der Amerikaansche natie, ja, der geheele wereld, thans zijn gevestigd. Hij is het tegenbeeld van Hoover. Vier jaren geleden was Herhert C. Hoover de afgod van zijn volk. Maar met de glans van zijn natie verbleekte ook veel v n zijn persoonlijken glans. Hij is de „goote ingenieur", die werkt naar streng wetenschappelijke principes, maar een brill it staatsman, een meesleepend voor beeld is hij niet en allerminst een goed woordvoerder. Zijn stem klinkt monotoon; hij bezit noch bijzondere deugden, noch bijzondere ondeugden, die het volk voor hem in beweging brengen. Medewerkers in den waren zin van het woord heeft hij niet. Hij hou lt niet&van de massa en de massa toont hem, den slecht- sten redenaar van Europa, weinig bijval. Om zhn per soon heeft zich slechts één legende geweven, behalve misschien die van zijn rijkdom: dat hij n.1. bij het luisteren naar .:11e redevoeringen, kleine mathemati sche figuren op een wit. stuk papie. krast, dat. in den loop van den dag steeds van hoven tot henedon vol geschreven is Well een heel ander man daarentegen is Franklin Roosevelt. Alles wat Hoover ontbreekt, bezit hij in hooee mate: charme, persoonlijke warmte, redenaars talent, nimmer verflauwde belangstelling voor de kleinste zorgen zijner bezoekers. De illustere naam, die hij draagt, spreekt bij de Amerikanen uit den aard der zaak zeer tot zijn vo.rdeel, ofschoon hij slechts een verre bloedverwant van den vroegeren pre sident is. Hij zou de ideale Amerikaansche politicus zijn, wan neer een zwaar lichamelijk gebrek, uit .en ernstige ziekte overgebleven, hem niet in zijn bewegingsvrij heid hinderde. Jarenlang was hij verlamd en volko men hulpeloos, ook thans nog an hij zich nog slechts met behulp van twee stokken voortbewegen. Hij heeft echter groote st: .tsmansbekwaamheden, een eervolle loopbaan achter zich en een absoluut zuiver geweten. En hoeveel politici kunnen dat van zich zelf zeggen? Als gouverneur van dc staat New York heeft hij zich op uitstekende wijze van zijn taak gekweten. Niettegenstaande zijn eroote bekwaamheden mag men toch veilig aannemen, dat een groot, deel der stemmen op hem uitgebracht niet zoozeer zijn per soonlijke kwaliteiten, noch de grondbeginselen der Democratische Partij gelden, welker candidaat hij is, maar veel meer het feit, dat hij en zün partij vóór opheffing, althans gedeeltelijke opheffing van het drankverbod zijn. Herbert Hoover werd geboren den lOen Augustus 1874 in een arm dorp van Iowa, midden in het Wil de Westen. Zijn vader was smid. Vandaar het klas sieke liedje van den self-madc man. De geschied schrijvers van den huidigen President blijken een byzondere aandacht te schenken aan het feit, dat niemand ter wereld kan zeggen, waar vandaan de Hoovers oorspronkelijk komen, uit Silezië of uit Bretagne. Zij concludeeren, dat deze onbekendheid de kenmerkende eigenschap is van het waarachtig Amerikanisme. Door geen ketens aan het verleden gebonden en de toekomst open en wijd voor zich. De vader van den kleinen Herbert stierf zeer jong. Zijn oom, een strenge Puritein, heeft zijn neef de groote principes bijgebracht van eer en recht, „waarvan hij nooit is afgeweken". Laat ons daarbij opmerken, dat de Amerikaansche puriteinen er origi- neele begrippen op na houden over de te volgen manieren om God welgevallig te zijn. Voor hen is rijkdom een goddelijke belooning. Om daaruit af te leiden, dat alle middelen goed zijn om dien rijkdom te verwerven, is slechts één schrede. De oude Rocke- feller, wiens trust zooveel arme lieden hebben geru- ineerd. is den godvruchtigen Hoover voorgegaan. De moraal van den oom heeft vruchten gedragen. De president heeft zich weten te verrijken. Op 13- jarigen leeftijd verkocht hij terreinen in Orégon cn toonde toen verwonderlijke neigingen om de even- tueele koopers in een kamer od te sluiten, hen te overwinnen door overreding en volharding en hen zich op genade te doen overgeven. Wat later kwam hij op de Universiteit van Stan- ford. Student zonder fortuin oefende hij tal van be roepen uit om zijn studie te kunnen betalen en werd „ingenieur". Do Engelschc taal is een beetje vaag op dit punt. Een polytechnieker is een „engineer". Een mecanicien eveneens. En zelfs de genie-soldaten zijti „cngincers". Deze titel is echter die, waarmee de Ijveraars voor Hoover steeds het meest hebben geschermd. Daarentegen kunnen verscheiden andere Amerikanen nauwelijks een glimlach bedwingen als men hun spreekt, over de vakkennis van den candidaat der Republikeinen. Het is onnoodig Hoover te volgen naar Nieuw M^cico, Arizona en Australië, naar Mongolië en Tien-Tsin, waar de Boxer-opstand hem verrast. Overal doet hij zaken. Hij is mijningenieur en moet de exploitaties leiden. In werkelijkheid speculeert hij. Hij verdient ongeveer 100000 dollars per jaar. Maar niet meer dan 5000 dollars als ingenieur. Vijf en negentig proc. van zijn inkomen ontvangt hij voor „financieele raadgevingen". Dit heeft hij weten te handhaven in alle posities, welke hij heeft bekleed. De jonge man Hoover ging niet naar Japan om er de jonge dame Chrysanthème te ontmoeten. In Thi- bet bekommerde hij zich nauwelijks om Dalai La ma. Als hij wat meer geld had kunnen verdienen in een somber laboratorium in New York. zou hij daar heen zijn gegaan en hij zou het nog prettiger heb ben gevonden. De latere president neemt in den vreemde be treurenswaardige gewoonten aan, waarvan hij zich in den omgang met zijn medeburger niet. geheel heeft kunnen ontdoen. De Chineesche koelies heb ben nooit tegen hem geprotesteerd. Echter heeft een hooggeplaatst dignitaris uit Mandsjoerije Chang Yen Mao eens een klacht tegen hem ingediend. De zaak kwam in 1905 voor het Hooge Gerechtshof te Londen en dit verklaarde o.a. het volgende in het arrest: „Wij meenen hier aan nog een verklaring te moe ten toevoegen. Niets tijdens de behandeling dezer zaak wijst er op, dat S. E. Chang zich aan eenige onregelmatigheden heeft schuldig gemaakt. Dit is meor dan wij kunnen zeggen van de tegenpartij (Herbert Hoover)." Maar hoe het ook zij, Hoover wist zoowel in China als Mexico, in Rusland en Indië en in Londen als leider van groote ondernemingen tot aanzien en ver mogen te geraken. In Europa werd hij bekend door zijn leiding van den Amerikaanschen hulpdienst ten bate van België in den wereldoorlog. In 1917 riep Wilson hem als dictator van de voed selvoorziening naar Amerika terug. Na den wapen stilstand nam hij de organisatie ter hand van de voed selvoorziening van Oostenrijk, Hongarije en iets later van Rusland. In 1920 werd hij minister van handel onder president Harding en later onder Coolidge. Den 4en Maart 1929 trad Hoover op als President der Vereenigde Staten. Als zoodanig heeft hij zich vooral bekendheid verworven door het z.g. Hoover- plan, het Hoover-moratorium, zijn ontwapeningsvoor stellen en zijn streven naar protectie. Geweldig aantal betoogers. SCHITTERENDE REGELING. Dinsdag zijn de Algemeene Beschouwingen hl do Tweede Kamer over de Staatsbegrooting begonnen en in verband daarmee hadden S.D.A.P. en N.V.V. een groote demonstratie op touw gezet tegen het rapport- Weiter en de voronemens der Regeering om te be zuinigen. Deze betooging is een groot succes geworden, zoowel wat de deelname gis de régeling betrof. Reeds vroeg in den morgen, tegen 10 uur, zag men troepen demonstranten naar Houtrust trekken, allen getooid met een insigne. Naarmate de ochtenduren verliepen en de 36 extra-treinen en ongeveer 1000 auto bussen met demonstranten uit alle oorden des lands aankwamen, werd het drukker en drukker. Aan do stations had alles een geregeld verloop. Orde-oommissarissen vanwege de partijbesturen wa ren aanwezig om allen te ontvangen en naar Houtrust te geleiden. Op de voornaamste toegangswegen naar Den Haag waren posten ingericht, welke aan auto bussen, auto's en fietsers den weg wezen. In de omgeving van Houtrust was het al vroeg zeer levendig. Men ventte er druk met socialistische lec tuur, speldjes en insignes, alsmede versnaperingen. De politie had buiten het terrein een uitgebrei- den ordedienst georganiseerd, zoodat er geen ge drang ontstond, en een ieder op vertoon van zijn toegangskaart het terrein kon betreden. Reeds lang vóór het aanvangsuur was een zeer groote menschenmassa hier samengestroomd. Af gaande op de verstrekte gegevens schatte de demon stratie,leiders het aantal aanwezigen toen op ruim 50.000. Een aanhoudende regen maakte het terrein slecht begaanbaar en maakte het verblijf voor de demon stranten daar allesbehalve aangenaam Men hield er den moed in met een twintig muziekkorpsen, welke zich op verschillende punten deden hooren. Overal op het terrein waren tentjes opgericht, waar men brood en koffie kon koopen. Tegen 12 uur kwam er eenige teekening in de massa. Overal zag met kleurige vanen en banieren, welke door bonden en afdeelingen waren meege bracht. Op een groot aantal borden en doeken waren de „eischen" te lezen, welke de partijbesturen voor dezen dag hadden opgesteld. Om 12 uur waren nog lang niet allen op het ter rein aanwezig. Eenige treinen uit verre plaatsen van ons land moesten nog binnenkomen. Precies 12 uur betrad de partijvoorzitter der S.D. A.P., de heer J. Oudegecst, de hoofdtribune, om de openingstoespraak te houden. Hij deelde mee, dat vol gens de laatste opgaven meer dan 60.000 personen met allerlei middelen van vervoer naar Den Haag waren gereisd, wat hij een overweldigend bewijs van den vasten wil en den strijdlust der Nederlandsche arbeiders noemde. Met oen woord van hulde en dank aan allen, die aan het welslagen van de organisatie hadden meege werkt, besloot de heer Oudegeest zijn toespraak. Mededeeling werd gedaan van een ontvangen sym pathie-telegram van de afdeeling Batavia. Tenslotte deed de heer Oudegeest nog voorlezing van een telegram van den Bond van Marineschepelin gen. Na de toespraak van den heer Oudegeest werden wederom eenige strijdliederen gezongen. Inmiddels stroomden nog steeds deelnemers het ter rein op. Op de tibune hadden de soc.-dem. Kamerle den en eenige bekende personen uit de socialistische beweging plaats genomen. Toen de heer Oudegeest zijn toespraak beëindigd had, kwam de heer Wibaut een oogenblik voor de microfoon om de duizenden betoogers een welkom toe te roepen. Terwijl in den d rui li-gen regen nog drommen betoo gers het terrein binnenstroomden, verkreeg om 12.40 de heer Vliegen het woord. De volgende spreker was de heer De la Bella, secre taris van het N.V.V., die de betooging schetste als de grootste uiting van verzet sedert het voeren van den strijd tegen het kapitalisme. De heer v. d. Walle noemde de betooging van S.D. A.P. in samenwerking met N.V.V., volkomen ge slaagd; dit bleek voldoende uit de vele duizendtallen, die daan-oor naar Den Haag waren gegeaan. Onder hen bevonden zich tienduizenden werkloozen, die uit de monden van hun vrouwen en kinderen en van henzelf het noodige hadden gespaard, om aan deze bctooging te kunnen deelnemen, en daarvoor bracht spr. hun een eeresaluut. De heer Kupers. voorzitter van het N.V.V. zeide onder meer, dat evenals tijdens den oorlog millioenen zijn uitgegeven om den wereldstrijd buiten onze gren zen te houden, het thans eisch is dat millioenen wor den gegeven om de volkskrachten te bewaren. De voorzitter der soc.-dem. Tweede Kamer-fractie, ir. J. W. Albarda, begon, na de aanwezigen begroet te hebben, met zijn groote bezorgdheid uit te spreken over de huidige omstandigheden, waaronder de arbei dersklasse leeft. In het bijzonder schetste hij den om vang en de gevolgen tier werkloosheid. Deze betooging is, zoo zeide spr., het bewijs, dat de georganiseerde Nederlandsche Arbeidersklasse gereed staat, opnieuw den strijd tegen aanslagen op het le venspeil der werkloozen te voeren. Maar de werkloos heid is niet het eenige, dat ons in deze dagen be dreigd. Tal van gevaren omringen de arbeiders en veel staat nog oo het spel. Een storm van reactie is over Europa losgebroken en, zooals altijd, is de ar beidersklasse geroepen, dien storm weerstand te bie den en de groote machten te keeren. Sterke stroomingen maken zich op om dc sociale wetgeving en alles, wat daarmede samenhangt, de veroverde rechten en vrijheden aan te tasten en den weg naar het socialisme te versperren. Krijgen deze machten vrij spel, dan zal de arbeidersklasse terug zinken tot hot peil van 30 of 40 jaar geleden, toen zij rechteloos en machteloos was op elk terrein. Deze betooging heeft ten doel, duidelijk te maken, dat het dien weg niet zal gaan. Wij willen niet terug, maar voorwaarts. Voor het eerst tijdens oen crisis is, zoo ging spr. voort, de arbeidersbeweging niet verzwakt, integen deel versterkt. Dit komt, doordat de oogen van tien duizenden open gegaan zijn, die zien, dat naast groo te productiemogelijkheden honger cn gebrek gele don wordt. Dat schudt de arbeidersbeweging wakker en versterkt de socialistische kracht tegen de reac tionaire stroomingen. Wij dulden niet, dat wij teruggeworpen worden in de ellende van vroeger, wij wilien het groote werk volbrengen, waartoe wij geroepen zijn. nl. de ver wezenlijking van het socialisme, hetwelk de uitban ning zal zijn van crisis en oorlog. Door stormen en golven gaan wij voorwaarts in het belang van de menschheid. Een luid applaus volgde op de toespraak van den heer Albarda. De optocht, Muziek en spreekkoren. De stoet werd vervolgens geformeerd. In den kop van den stoet gingen de sociaal-democratische Eer ste en Tweede Kamerleden, voorts de besturen van de S.D.A.P. en het N.V.V. Er liepen tal van muziekkorpsen in den optocht mede en verscheidene doeken met lemen. Spreekkoren lieten zich zoo nu en dan hooren. Het was half vier ongeveer toen de kop van de stoet het eindpunt had bereikt. Het aantal demonstranten we'-d op 70.000 geschat en de menschenmassa was geweldig, want steeds maar bleef het uit Houtrust toestroomen. Om vier uur bevonden zich nog duizenden en dui zenden voor de groote tribunes, die geheel gevuld

Schager Courant | 1932 | | pagina 1