Tweede Kamer. BEPERKING VAN DEN INVOER VAN VLEESCH. Monteur door electrischen stroom vedood Ernstig ongeluk. Het autobusongeluk te Laren N.-H. 5.109.000 werkloozen in Duitschland. Bloedwraak op straat. Algemeene Beschouwingen. INVOER VAN STEENKOOL IN BELGIë. „Gefreiter" abusievelijk doodgeschoten. Plaatselijk Nieuws. Uit onze omgeving. Het gestolen luchtballonnetje De geschiedenis van twee deugnieten. waren. Op genoemd uur was intusschen juist de kop van den stoet op de Van Alkemadelaan ontbon den. Dat geschiedde overigens groepsgewijze door verschillende sprekers, die zich verstaanbaar kon den maken door een groote luidsprekersinstallatie, welke op het midden van de breede Van Alkemade laan was opgesteld. De geheele stoet bestond uit 16 groepen, waarvan de laatste Houtrust te half zes nog niet had verla ten. De lange optocht was trouwens ook niet in z'n geheel te overzien. De belangstelling langs den weg was niet erg groot. Dartoe werkte het slechte weer ook niet mee. Het grootste deel der demonstranten waren man nen. De regeling was voortreffelijk en ook bij het ver trek was het voor degenen die per autobus waren gekomen, gemakkelijk om hun bus terug te vinden. Zij, die per trein uit Den Haag zouden vertrek ken, gingen groepsgewijze naar de verschillende stations. De duisternis was reeds geruimen tijd ingevallen toen zich nog steeds menschen op Houtrust bevon den. De laatste groep verliet het meetingsterrein tus- schen half zes en kwart voor zes. Men had dus on geveer 4 uur noodig gehad om 't terrein te verlaten. Op Houtrust was intusschen reeds medegedeeld, dat het aantal demonstranten 100.000 bedroeg. Aangezien men ruim een uur noodig had om van Houtrust naar de Van Alkemadelaan te marcheeren, kwamen de laatste groepen daar circa zeven uur aan, dus meer dan drie uur later dan de kop van den stoet was ontbonden. Van incidenten van eenige beteekenis wordt niets gemeld. En ook 's avonds bleef het rustig. Er kan dus in alle opzichten van een buitengewoon geslaag de demonstratie worden gesproken. Ook onderhandelingen met Nederland. Bacon-beperldng met 30 pet.? V.D. meldt uit Londen: De Minister van Landbouw heeft medegedeeld, dat het niet mogelijk is, nieuwe in voerrechten op vleesoh te heffen, omdat hierdoor ook de Dominions getroffen zouden worden. Alleen een be perking van den invoer van vleesch is mogelijk. Tot dusver zijn bij de hieromtrent gevoerde onderhandelin gen de volgende resultaten bereikt: ten eerste vermin dering van den invoer van schapenvleesch uit Zuid- Amerika met 20 pet. en ten tweede vermindering van den invoer van Amerikaansch rundvlees ch voorloopig met 10 pet. Wanneer blijkt, dat deze beperking van den invoer niet voldoende is, zal nog een vermindering met 10 pet. plaats hebben. Onderhandelingen worden gevoerd met Nederland, Denemarken, Zweden en Letland over een vermindering van den invoer van varkensvleesch en vet met 30 pet. Met Australië en Nieuw Zeeland worden verder onder handelingen gevoerd over vermindering van den invoer van bevroren schapenvleesch met 10 pet. Deze beperkingen van den invoer zullen voorloopig gelden voor de maanden NovembeT en December. De gevolgen van deze beperking van den invoer zul len een algemeene prijsstijging van het vleesch in En geland zijn. Ernstige kortsluiting in de stad. Rotterdam, 6 Nov. Vanmiddag om half vier is een ernstig ongeluk gebeurd in een transformator- huis van het Gemeente Electriciteitsbedrijf aan de Ga- lileïstraat te Rotterdam. De electricien De Boer, onge veer 48 jaar oud en wonende in de Lambertusstraat. die hier bezig was met controlewerkzaamheden, werd door den stroom getroffen en was op slag dood. Een tweede electricien werd licht gewond. Het ongeluk had tengevolge, dat kortsluiting ont stond, waardoor ernstige stoornis werd aangericht in het electrisohe net. In de binnenstad heeft vanaf vijl voor half vier tot tien over half vier het electrische net stroomloos gestaan. Alleen de trams konden blij ven rijden. In het Westen ontstond een zeer ernstige tramstoring, die meer dan een uur duurde en waar door de tramdiensten op Schiedam gedurende dien tijd niet konden doorgaan. De woonwijk Spangen heeft van half vier tot half zes in het donker gezeten. Nog eenige straten in het Westen hebben gedurende dien tijd het zonder electrisch licht moeten doen. Leiden, 8 Nov. Hedenavond te negen uur had op de hoek van de Zoeterwoudsche Singel en den Lammenschansweg te Leiden een vrij ernstige aanrijding plaats. De 27-jarige kruidenier C. S. uit Voorschoten, die op zijn motorfiets reed. werd gegrepen door den electrischen tram uit de richting Den Haag en kwam onder de treeplank terecht Ernstig aan het hoofd gewond, is hij, na door een in do nabijheid wonenden dokter te zijn verbonden, naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Een Duitsche onderscheiding. Laren (N.H.), 8 November. De consul-generaal van Duitschland. de heer Von Hahn, heeft heden aan den burgemeester van Laren (N.H.), Jhr. H. L. van Nispen van Sevenaer en aan de moeder-overste van het St. Jansziekenhuis, het eere-teeken tweede klasse van het Duitsche Roode Ivruis uitgereikt, als erkenning voor de hulpverleening van de plaatse lijke autoriteiten, doktoren en het ziekenhuisperso neel aan de slachtoffers van het ernstige autobus ongeluk d.d. 26 September jl., waarbij vier-en-twin- tig personen werden gewond en waarbij één doode viel te betreuren. Op het oogenblik bevinden zich nog twee slachtoffers in het St. Jansziekenhuis. Berlijn, 8 Nov. Volgens het rapport van het Rijksinstituut voor Ar beidsbemiddeling en Werkloozenverzekering waren per uit. October 1932 bij de arbeidsbeurzen in Duitschland in totaal 5.109.000 werkloozen ingeschreven. Dit is 6000 meer dan per uit. September. 16 personen gedood. Buenos Aires. 8 Nov. (V.D.). In de hoofdstad van Argentinië heeft zich op straat een ontzettend tooneel afgespeeld .Niet minder dan 16 personen zijn gedood. De leden van twee families, die elkaar bestrijden, openden midden in de stad een revolvervuur. Binnen tien minuten waren allen of stervende of reeds dood, met uitzondering van een meisje van 16 jaar. dat kans had gezien te ontkomen. Dertig kleine kinde ren blijven onverzorgd achter. De bijzondere omstandigheden waarin wij thans allen leven, laat ook zijn invloed gelden op de Twee de Kamer en wat daar gesproken wordt, draagt daar van den stempel. De heer Marchant (v.d.), wees in zijn speech in de allereerste plaats op die bijzondere omstandigheden. Eerst constateerde hij een hiaat in de opkomst der Kamerleden, doordat de s.-d. leden liever meedoen aan een straatdemonstratie dan deel te nemen aan het parlementair werk volgens den v.-d. leider een symptoom. In de tweede plaats vond hij het bijzon der, dat hij zich moest richten tot een kabinet, waar van onzeker is of het nog leeft. Bij de behandeling der tarievenwet is de kabinetskwestie gesteld, doch de regeering doet of er geen vuiltje aan de lucht is. De heer Marchant meent echter, dat de regeerirxg eerst eens had moeten mededeelen of het tarieven- ontwerp al dan niet is ingetrokken Zeer uitvoerig ging de heer Marchant nog eens na, op welke gron den de Kamer de tariefsverhooging heeft afgewezen en hij gaf nog eens een opsomming van de midde len die er voor in do plaats kunnen komen: tabaks belasting, couponbelasting, belasting van goederen in de doode hand, een weeldeverteringsbelasting, ver hooging der successiebelasting. De regeering staan twee wegen open: aftreden of het ontwerp intrekken. Om in de Kamer een meerderheid te vinden voor een derde oplossing en als dat niet lukt, de tariefs verhooging maar aanvaarden, wees spr. met nadruk van de hand. Daarna besprak spr. de Commissie-Welter en oor deelde dat deze commissie de regeering als Prügel junge is voorafgegaan. Wellicht wel tactisch, maar niet in alle opzichten afdoende, omdat van deze com missie niet was te eischen om in den tijd die haar was toegewezen, een systematische wijze van bezui niging te mogen verwachten. De heer Marchant illustreerde deze uiting met eenige voorbeelden van niet voldoende overwogen be zuinigingen. Het oordeel der commissie vooral ten aanzien van de werkloosheid en loonsverlaging, was niet dat van spr. De defensie is te veel ontzien. Een redelijke oor logsorganisatie heeft de commissie niet aangedurfd. De positie van het kabinet en de verhouding tot de Kamer werd eveneens onder handen genomen. Het vertrouwen van het volk in dit kabinet is niet groot. Het is alleen een administratiel apparaat. De ver houding tusschen regeering en gemeenten is slecht Er is geen samenwerking, maar een oorlogsverhou ding. De gezagsuitoefening is niet krachtig genoeg, omdat zij niet zuiver ambtelijk wordt uitgevoerd, doch met behulp van particuliere organisaties, die geen waarborg bieden voor voldoend verantwoorde lijkheidsbesef. Op haar beurt moet de parlementaire democratie zich hoeden voor het dienen van partijbelangen Vertegenwoordigers zijn geen lasthebbers van de kiezers; daarom is het onjuist, dat aan sommigen verboden is in bepaalde gevallen tegen een salaris korting te stemmen. Ten slotte wilde de heer Mar chant een raad geven, voor het geval het overleg tusschen regeering en Kamer over de tarieven niet slaagt. Laat de regeering aftreden en het nieuwe kabi net, na zijn program ontvouwd te hebben, de Ka mer ontbinden, om de kiezers in de gelegenheid te stellen over dat program een votum uit te brengen. De heer Braat verweet de regeering, dat zij niet genoeg doet voor den landbouw en den tuinbouw. Zij voert een verkeerde handelspolitiek Het tarwepercentage is hem veel te laag en er mo gen niet genoeg aardappelen het land uit; voor het verdrag van Ouchy voelt hij niets. Zijn standpunt is, dat wij met het buitenland niets te maken hebben en dat de tariefmuren niet hoog genoeg kunnen wor den opgetrokken. Den financieelen toestand kenschet ste hij met één woord: „treurig". Hij had echter de middelen bij de hand om daarin verbetering te bren gen: tariefsverhooging, belasting op goederen iji de doode hand, verdere korting op salarissen en pensi oenen, bezuiniging op de luchtvaart en maatregelen tegen cumulatie van functies en pensioenen. Zijn mo tie tegen de cumulatie werd echter niet gesteund en komt dus niet in behandeling. De heer Duymaer van Twist (a.r.), sprak over den nood der binnenscheepvaart en vroeg in een motie een effectvolle steunregeling. De heer Peereboom (h.g.s.) ontwikkelde de begin selen van zijn partijprogram, waarbij hij op belas ting en desnoods een gedeeltelijke seculariseering van goederen in kerkelijke hand aandrong en de coa litie veroordeelde. De anti-rev. kregen het verwijt dat zij een oud liberaal potje opkoken met wat Chris telijke kruiden toebereid, om het zoo wat smakelij ker voor de kiezers te maken. Afschaffing contiffigenteering? Brussel, 8 Nov. Ingevolge stappen, gedaan door de steenkoolproducentep, ten einde vermindering van de invoercontingenten voor buitenlaudsche steen kool te verkrijgen, heeft de ministerraad zich heden middag weer bezig gehouden met de contingenteerlngs- kwestie, aldus meldt de Tel. De ministerraad heeft zijn vorig besluit gehandhaafd, om de contlngenteering in etappes af te schaffen, waarbij rekening zal worden gehouden met de overeenkomsten, die zijn gesloten met Nederland. Duitschland en Engeland. Be-sloten werd onderhandelingen te beginnen met Duitschland ten einde den invoer van een grootere hoeveelheid huisbrand in België mogelijk te maken en daarna zal met Nederland worden onderhandeld. Munchen, 8 Nov. In den nacht op Dinsdag heeft een ernstig ongeluk plaats gehad in de kazerne van het 7e bataljon der Beiersche pioniers. Een „Gefreiter" werd door den schildwacht voor een inbreker gehouden en na eenige malen te zijn aangeroepen, waarop hij niet antwoordde, door een schot ernstig gewond. De „Gefreiter" is nog in den loop van den nacht overleden. STOFVERVEN. Op 10. 11 en 12 November, telken dage van 2—5 en van 7—10 uur zal, uitgaande van de Deka-Textil farben A.G. Munchen in hotel „Vredelust" een kos- telooze cursus worden gegeven in stofschilderen en in borduren zonder naald. We twijfelen niet of zeer veel dames zullen een kijkje gaan nemen in boven genoemd Hotel. VOOR HET CRISISCOMITé. Door de plaatselijke tooneelvereeniging V.V.V. zal ten bate van het Plaatselijk Crisiscomité worden op gevoerd „Arme Rijken', een vroolijk spel in één be drijf door Nono. Zooals bekend, zal de avond ten bate van bovengemeld doel plaats vinden op 25 No vember e.k. WINKEL RADIO-STRIJD. Dinsdagavond vergaderden de abonné's van de Ra diodistributie. teneinde de resultaten van het onderzoek der commissie te vernemen. Omstreeks 60 a 70 personen waren aanwezig, voor namelijk abonné's en daaronder verscheidene vrouwen. De leiding berustte bij den heer G. Kamp. aangezien de heer J. Breebaart Jz. afwezig was. De Voorzitter herinnert het verloop der zaak, hoe de vorige vergadering was besloten met den Centralehou der. een half jaar proef te nemen voor f 1.25 en een commissie zou onderzoeken of dit al- of niet mogeljjk was. De centralehouder heeft daaraan niet voldaan en de uitzending stop gezet. Inmiddels is daarover in den Raad gesproken en den burgemeester verzocht bemid delend op te treden. Door den heer Breebaart zijn daarna op verzoek van den burgemeester de boeken nagezien en heeft In de commissie als zijn meening medegedeeld, dat het voor f 1.25 niet, doch voor f 1.60 per maand wel kan. In de eerste commissievergadering, waar naast de commissie ook de centralehouder aanwezig was en 2 bondsleden, is geen resultaat bereikt. Inmiddels had een der commissieleden, de heer Kooij. een gesprek gehad met den centralehouder en daaruit geconcludeerd dat hij wel bereid was voor f 1.60 tot een oplossing te ko men. De heer Kooij heeft zich daarop direct in verbin ding gesteld met de commissieleden en Maandagavond is een vergadering gehouden, waarin de centralehouder ook tegenwoordig was, en hoewel hij aanvankelijk weer van gedachten veranderd scheen is er toch door hem verklaard, genoegen te zullen nemen met f 1.60. Dit nu wordt aan de vergadering voorgelegd, niet als voorstel der commissie doch als resultaat van de be spreking met den centralehouder. De heer Vethman vraagt naar cijfers, wat wordt ver diend bij f 1.25 en wat bij f 1.60. De voorzitter zegt dat was afgesproken geen cijfers bekend te maken, alleen de heer Breebaart weet dit en het spijt spr. ook dat het onderzoek slechts door één persoon is geschied. Spr. acht den heer Breebaart zeer zeker dairtoe bevoegd, en die meende dat het niet voor f 1.25 kon, gezien ook de afschrijving op het net, dat vooral de eerste jaren zeer kostbaar was. De heer Dekker betreurt het, dat de commissie niets gezien heeft, als lid der commissie zou spr. daarmede geen genoegen genomen hebben. Spr. is niet bevredigd en blijft bij zijn eisch van f 1.25; f 1.60 is wel tegemoet komend, doch een teleurstelling voor de vergadering. De voorzitter merkt op dat de heer Dekker medege werkt heeft de bemiddeling van den burgemeester in te roepen. De heer Dekker zegt dat daar niet in opgesloten lag. dat de rekening door één man behoefde te worden na gezien. De heer Beers wil aangetoond zien dat het niet kan voor f L25. De heer Kort vraagt, wie den burgemeester heeft ge vraagd, en vond de commissie dit goed. De voorzitter zegt dat de burgemeester al was ge noemd in de commissie van den centralehouder, en door den raad is zijn bemiddeling gevraagd, en heeft toen de leiding in handen genomen. De heer Hartog maakt er den centralehouder een ver wijt van dat hij zijn woord niet gehouden heeft. De voorzitter zegt dat én de oommissie én zijn bonds- bestuur die houding sterk hebben afgekeurd. De heer Vethman stelt voor f 1.25 te handhaven en dan onderzoeken hoeveel het wezen moet en is het meer, dan het meerdere bijbetalen. De heer Kort merkt op dat de abonnée's wat wijs is gemaakt, eerst werd beweerd door den Centrale- houder, dat hij los was van den Bond en nu is het weer niet zoo. De heer Wit verwacht, dat de heer Kooij er wel meer van weet. De heer Kooij weet er niet meer van dan de com missie. De heer Kort vraagt waarom er nu muziek is, ls dit op verzoek van de commissie. De Voorzitter zegt dat de Commissie hem dit had aangeraden. De heer Bart beschouwt den heer Breebaart als be voegd boekhoudkundige, doch betwijfelt toch of hij deskundig genoeg was voor een radiobedrijf. De cijfers zullen wel geklopt hebben, doch was de opzet te con troleeren? Deskundige hulp was daarvoor noodig ge weest. Stroomverbruik, vastrecht, lampen en materia len en afschrijving net, was op te zetten. Spreker heeft onderzocht en de Centralehouder ls te beschuldigen van woordbreuk en daardoor civiel- rechterlijk vervolgbaar. Spreker handhaaft het eeste besluit van f 1.25, doch wil het onderzoek beperken tot bijv. 1 maand. De Voorzitter vraagt of bij aanneming van f 1.60, de minderheid daarin medegaat en wenscht een stemming te laten beslissen. Verschillende aanwezigen wenschen geen stemming, doch handhaving van de f 1.25. De heer Brian zegt een rekening te hebben opgezet, buiten den Centralehouder om, aan de hand van goede gegevens en dan kan het voor f 1.25 niet. Voor een verdienste daarvan kan het bedrijf niet in stand wor den gehouden, wel is het nu bijzaak, doch het kan ook hoofdzaak worden en daarmede moet met de inkom sten rekening worden gehouden. De heer Kort zegt dat het een proef gold en nle- mand de bedoeling had het bedrijf den kop in te druk ken De heer Dekker kan aan het betoog van den heer Brian niet veel waarde toekennen, die heeft ook de cijfers van Blom niet gezien en spreker moet ontraden daar zoo maar op In te gaan en spreker maakt een vergelijk met een andere onderneming, o.a. te Gronin gen, waar bij 5000 aansluitingen bij een abonnement van f 24 per aansluiting f 12 winst werd gemaakt. Het geval-Groningen wordt bestreden. De Voorzitter meent er nog op te moeten wijzen, dat hoe langer het duurt, hoe meer eigen toestellen er zullen komen en zij die dit niet kunnen, blijven over, en dan zal het zeker duurder moeten worden. Juffr. Wit zegt, dat tusschen f 1.25 en f 1-60 nog een tusschen weg is, doch heeft daar geen antwoord op kunen krijgen in de commissie. De heer Vethman meent toch gehoord te hebben, dat bij f 1.25 de verdiensten van f 17 tot f 20 per week waren en bij f 1.60 pl.m. f 30. De heer Brian zegt dat dan niet gerekend is op risi co en afschrijving. Verschillende aanwezigen wenschen handhaving van f 1.25. De heer Hartog wenscht zekerheid, dat een eventu- eele beslissing ook uitgevoerd wordt. Tenslote komt de vergadering tot een stemming: 31 aangeslotenen verklaren zich vóór f 1.60; 23 verklaren zich daartegen; 3 blanco. Een contributie van f 1.60 ls derhalve door een meer derheid aanvaard en de commissie zal dit ter kennis van den Centralehouder brengen. De Voorzitter hoopt dat de minderheid zich daarbij zal aansluiten en de radio weer ongestoord kan door gaan en dat deze beslissing ook voor anderen een wenk moge zijn, om te weten, dat het voor f 1.25 niet kan. Daarna ls de bijeenkomst gesloten. DRAAPLOOTE TELEGRAFIE BIJ DE CONGOï.EEZEN. Reeds eeuwen voordat de uitvinding der marconl- grafie de beschaafde wereld in verbazing bracht, maakten de negerstammen levende ln de uitgestrekte wouden van den Congo, van draadlooze telegrafie gebruik, en nog steeds hebben zij hun seinsysteem daar gehandhaafd. Een dikke boomstam, de dikste die in het bosch is te vinden, dient hun als seintoestel en wel op zeer eigenaardige wijze. Een stuk van ander halve tot tweemeter lengte wordt van den boom afge- zaagt en door den bast wordt een opening van pl.m. 5 c.M. middellijn geboord, 't Is nu de kunst der Con- goleezen om door deze opening den geheelen stam uit, te hollen zonder den wand verder te beschadigen. Om te seinen wordt door „deskundigen" met een zware knots volgens vast ayeteem (men zw kunnen* zeggen: een primitief Morse-systeem». den -boom stam geslagen, waardoor een dof-dreunend geluid ontstaat, dat door de lucht tot op zeer groote afstan den wordt voortgeplant. Hoewel iedere Congolees deze seingeluiden verstaat, zijn er in eene Congodorp door gaans slechts twee personen, een vader en zoon, die de seinen kunnen en mogen geven. Dreigt er onraad, of heeft ln zoo'n negerdorp een gewichtige gebeur tenis plaats, dan wordt dat met goedvinden van het stamhoofd op de beschreven wijze onmiddellijk ge seind naar de omliggende dorpen, die het op hun beurt weer overbrengen raar verderaf gelegen neder zettingen, en zoodoende gaat het nieuws met onge looflijke snelheid van Noord naar Zuid, van Oost naar West. Of 487. Hongerig, verkleumd en hullend Stond hij op zijn houten vlot, En de golven en de winden Dreven met zijn leed den spot. Ja, zoo gaat het, als een jongen Eerlijkheid met voeten treedt, Wim die voelde nu pas waarlijk, Dat het niet goed was wat hij deed. oen de koning wat bedaard was, Riep hij het volk fluks bij elkaar; Mannen, zei hij, haast je, rep je, Maak je tot vervolging klaar. Want het koste wat het wilde, Zoek die blanken weder op Als je zonder hen weerom keert, Wacht jelui de galgenstrop.

Schager Courant | 1932 | | pagina 2