SPORT Uit Alkmaar en Omstreken. Uit onze Omgeving. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. DE STRIJD DER KIPPENHOUDERS. Een sterk geflatteerde overwinning van Alcmaria op DJE.C., 7Z. Een groote ne derlaag van Alkmaar 1 te Beverwijk en een goede overwinning van de Alkmaarsche Boys te Zaandijk. Ook Alcmaria 2 blijft runner up. In den NJLV.B. Alcmaria heeft voor een tweede overwinning zorg gedragen en daarmede zes winstpunten uit zes wed strijden behaald. Dat het zulk een groote zege zou wor den, had men stellig toch wel niet verwacht en hoewel een overwinning haar volkomen toekwam, hadden er zeker wel drie goals minder kunnen zijn. Het tweede, derde en vijfde doelpunt kwam al op zeer gelukkige wijze ter wereld en volgens de ontmoeting te beoordee- len zat het de Amsterdammers die ongetwijfeld over een betere techniek beschikken geducht tegen. Wel is waar had zij een nederlaag verdiend, dit toch immers was al dadelijk een gevolg van de mindere sohuttersca- pacateiten. Het wordt inmiddels voor D.E.C. dat vo rige week tegen Kinheim op zeer ongelukkige wijze ver loor thans geducht oppassen, anders... De wedstrijd. De wedstrijd zelve wisselde aardige momenten af en vooral toen beide partijen gelijk opgingen bestond er tamelijk spanning, die geleidelijk vertrok, naarmate de nederlaag voor D.E.C. grooter werd. Alcmaria dat voor Oudes een invaller telde en Lengers weer in de gelederen had, kwam met de volgende opstel ling in het veld: De Graaf; Schokker en Jonker; Rootring, de Grand en Lengers; Bos, v. d. Pol, Peerboom, de Jong en Ham stra D.E.C. had de toss gewonnen en Peereboom brengt den bal aan het rollen en reeds dadelijk zitten de Alk- maarders voor het doel der Amsterdammers. D.E.C. geeft echter niet thuis en gaat tot den aanval over en we zien haar bekende linksbuiten juist naast schieten De Alkmaarders hebben meer geluk; v. d. Pol schiet geheel naar links, de toeloopende de Jong vangt het le der op en een moment later is het 10 voor de thuis club. Opnieuw zal Alcmaria het probeeren, doch de Amsterdamsche doelwachter maakt het schot van Pee reboom onschadelijk. Een pracht kans gaat voor D.E.C. verloren, als haar rechtbinnen vlak voor het Alkmaar sche doel komt te staan en nog binnen het bereik van de Graaf inschiet, zoodat deze juist nog corner kan Werken. Het is echter uitstel van executie, want de goed genomen corner wordt thans door den rechtsbin nen in een doelpunt omgezet 11. Ook Alcmaria valt een corner ten deel, doch Peereboom kopt naast. Bij een nieuwe D.E.C.-aanval komt Jonker eenigszins te val len, de rechtsbinnen breekt door en scoort op fraaie wijze, zoodat thans de bezoekers de leiding hebben 1—2. De Alomarianen zitten echter niet stil en zien het ge- Vaar in, zij komen echter op zeer gelukkige wijze gelijk. Als Hamstra scherp voorzet, mist Peereboom grandioos, de verraste keeper eveneens en... het is 22. Hoewel de Amsterdammers geen onverdienstelijk spel laten zien, is Alcmaria toch het meest in den aanval en als Peere boom eenmaal op het doel schiet, laat de Amsterdam sche doelwachter het leder door de handen glippen en de thuisclub heeft opnieuw de leiding 32. Na nog eenige verwoede aanvallen op de Alcmariaveste, volgt een corner op het DJS.C.-doel, die door de Grand keu rig wordt ingekopt 4—2. Even later is het rusten; Na rust is Alcmaria sterker dan er voor, doch de Am- eterdammers komen toch geducht opzetten. Edoch, zij vinden in de Alkmaarsche verdediging die weer eens goed op dreef is een geducht struikelblok. Aan den anderen kant gaat het gemakkelijker. Als Bos scherp voorzet, slaat de D.-doelwachter het leder in eigen doel 62. Het spelpeil zakt geducht en men verwacht geen verandering meer. Toch gelukt het Bos om er 6—2 van te maken en na enkele mislukte schoten van Peereboom gelukt het hem den eindstand op 72 te brengen. Alcmaria heeft hiermede een groote overwinning be haald, doch de ruststand had een juistere verhouding weergegeven. N abeschouwing. In de beginperiode maakte Alcmaria geen al te sterken indruk, de Amsterdammers hadden meestal het beste van het spel, doch, zooals reeds eerder ge zegd, in het schieten waren de heeren zwak. Merk waardig dat het Alkmaarsche overwicht van, zoowel voor als na de rust hen de noodige doelpunten bracht. De Graaf in doel heeft goed werk laten zien, terwijl Schokker in de verdediging ook nu weer de beste kracht was. Jonker is nog tamelijk zwakker en ook zijn plaatsen weer minder goed. De halflinie was weer goed op dreef en het goede kopwerk van de Grand valt immer te loven. In de voorhoede waren de beide vleugelspelers de besten en zoowel Hamstra als Bos hebben goed werk laten zien. De beide binnenspelers maakten geen al te sterken indruk en vooral de Jong kan beter dan hij doet. Peereboom als immer te voren, vaak goede momenten, afgewisseld door evenzooveel slechte momenten. De Alcmarianen zullen tegen de sterkere clubs wel eens uit een ander vaatje mogen tappen, willen zij een dergelijk succes behalen. D.E.C. was geen onverdienstelijke ploeg, doch haar voorhoede was nu bepaald zwak. Vooral de links- huiten Roeg deed het te veel alleen om succes te kunnen boeken. De -verdediging kreeg veel werk en kon niet altijd den druk weerstaan en vooral de doel wachter had bepaald zijn dag niet! Wanneer zal D.E. C. zich eens herstellen? V.V.A. 2ALCMARIA 2, 8—4. Alcmaria 2 was op bezoek bij V.V.A. 2 en deed zeer goed werk, door de Amsterdammers in eigen huis met 43 te kloppen. Erg gemakkelijk ging dit echter niet en een kwartier voor het einde zag het er nog geens zins naar uit, dat een Alkmaarsche zege het slot zou zijn. Zooals zeer begrijpelijk werd op een uiterst zwaar veld in de Meer gespeeld, wat natuurlijk voor de kaasstedelingen een geduchte handicap bleek te zijn. Toch waren het de Alkmaarders, die het eerst, het doel konden vinden, 01. Dit prikkelde de Amsterdammers en er brak voor hen een overwichtlge periode aan, doch voor de Alkmaarsche veste gekomen, was het beslissende schot steeds zoek, al heeft het een enkele maal maar heel weinig gescheeld. Zonder verandering brak dan ook de rust aan. Na de thee ging het bij de Amsterdammers heter en in een zeer korten tijd hadden zij de leiding overge komen, 21 Eén der Alkmaarsche uitvallen had tot gevolg, dat de A.-midvoor opnieuw den stand gelijk kon maken, doch de vreugde was van korten duur, daar de Amsterdammers geducht op dreef waren en uit een strafschop den stand op 32 brachten. Dit ziet er voor de Alcmarianen niet best uit, er is nog een ruim kwartier te spelen. Er wordt nog een flink schepje opgegooid, met het gevolg dat Watertor op nieuw kan gelijk maken en de Alcmarianen juist nog voor het eindsignaal een zwaar bevochten 34 zege uur het vuur kunnen sleepen. Deze Alcmarianen heb ben thans vier overwinningen en één nederlaag op hun naam staan endaarbij een goede kans behouden, Met Alcmaria 3 ging het minder goed. Zij liet zich te Zaandam door Z.V.V. 2 met 52 kloppen. BEVERWIJK I—ALKMAAR I, 9—2. De nieuwe K.N.V.B.-er was bij Beverwijk op bezoek en heeft daar niet veel plezier van beleefd. Dat de Beverwijker ploeg vrijwel staat aangeschre ven als .gedoodverfde kampioen", is genoegzaam be kend en deze kaasstedelingen werden dan ook voor een zeer zware taak gesteld. Het spel der Beverwij- kers was betrekkelijk af, goed stoppen, plaatsen en... uiterst gevaarlijke aanvallen, die de Alkmaarsche back- en halflinie handen vol werk bezorgden. Het pleit voor de Alkmaarders, dat zij voor de rust, die met* 31 inging, op buitengewone wijze stand wist te houden. De Beverwijker aanvallen werden toen goed gebroken, stellig had de stand hooger kunnen zijn. Na de rust konden de Alkmaarders niet veel meer tegen het spel der Beverwïjkers inbrengen, die dan ook den stand geleidelijk opvoerden. De Alkmaarders konden slechts nog eenmaal het net vinden en het einde bracht hen een 92 nederlaag. De Alkmaar-mannen zullen wel tot de ontdekking komen, dat de vierde klasse van den K.N.V.B. nog lang geen lichte afdeeling is. ZAANDIJK II—ALKMAARSCHE BOYS I, 2—6. De Alkmaarsche Boys hebben weer eens laten zien dat zij het nog kunnen. Merkwaardig toch die Boys..., thans de derde zware uitwedstrijd en wat men niet verwachtte, geschiedde ook thans. Ook deze ontmoeting werd met flinke cijfers gewonnen. Laat ons hopen dat de Boys ook bij een volgenden thuiswedstrijd eens een dergelijk spel zullen laten zien en niet een ontmoeting als die tegen W.F.C. 5. Het kan toch immers enwaarom dan niet?... Het Zaandijk-terrein was uiterst zwaar en glad en aanvankelijk wilde de thuisclub het veld afge keurd zien, doch de scheidsrechter liet echter spe len. De Alkmaarders kwamen thans volledig in het veld en hun verdediging was ook thans weer hecht en sterk. De halflinie en voorhoede lieten ook goed spel zien, er werd goed gesteund en nu eens flink open gespeeld, waardoor de aanvallen steeds een gevaarlijk karakter droegen. De Zaandijkers speelden eveneens geen onverdien stelijke partij, doch wilden enkele malen het spe forceeren, waar echter de scheidsrechter niet alüjo even juist tegen optrad. Eenmaal ontving 'n Z.spelei een berisping enjuist hierdoor ging een goeden scoorkans voor de Boys verloren. De eerste aanvallen waren voor de Boys, doch de Zaandijkers gaven niet thuis en voelden ook v. d. Horst aan de tand, doch eveneens zonder succes. De Boys zetten er alles op en hebben begrepen dat er aangepakt dient te worden, doch het duurt nog twintig minuten voor Brouwer het Zaandijker net kan vinden. Dan gaat het beter en slechts drie mi nuten later weet dezelfde speler wederom met een goed schot zijn club een nuttigen 0—2 voorsprong te geven. Dit is de Zaandijkers te eig en zij komen geducht opzetten, doch de Alkmaarsche defensie weet steeds erger te voorkomen, al is het dan ook enkele malen ten koste van een corner. Nog voor de rust weet Nol met een goed schot den stand op 0—3 te brengen. Dadelijk na rust komen de Boys weer flink opzet ten, wat zeer noodzakelijk blijkt te zijn. De Zaandij kers trachten de Alkmaarders te overspelen, wat hen gedeeltelijk gelukt, daar zij na vijf minuten te gen scoren, 13. Dit prikkelt de Boys tot nog grootere activiteit en zij voeren het enthousiasme nog hooger op. De Zaandijkers trachten daar tegenover het spel te for ceeren en aan spanning geen gebrek, totdat ten slotte Boots aan alle onzekerheid een einde maakte, daar keurig in te schieten, 14. De Zaandijkers spelen betrekkelijk een verloren spel, wat er niet beter op wordt, als Kwadijk den stand op 15 brengt. Dan hebben de Zaandijkers eindelijk geluk en maken hun tweede doelpunt. Indri brengt bij een open aan val met een goed schot den eindstand op 26. N.H.V.B.-UITSLAQEN. Eerste klasse B. Bergen I—K.F.C. 3 2—5 R.C.Z. I—Assendelft 2 3—5 Zaandijk 2—Alkmaarsche Boys I 2—6 Z.F.C. 5W.F.C. 5 2-5 Eerste klasse C. Hollandia 3—M.F.C. I afgek. Strandvogels IAndijk I s.n.o. (vriendsch.) 68 Tweede klasse D. C.S.V. I—Schoorl I 1—2 Alkmaar 2Alkmaarsche Boys 2 0—5 Alcmaria 4D.T.S. 2 51 Berde klasse B. Ursem I—Bergen 2 0—3 K.S.V. I—Uitgeest 3 0-2 Vierde klasse D. Bergen 3—Akersloot I 7—0 Ursem 2-C.S.V. 3 5—6 Alkmaarsche Boys 4K.S.V. 2 4 Nieuwe Niedorp 3Alkmaar 3 23 Junioren klasse. Alkmaarsche Boys a—Z.V.V. a 44 Alcmaria a—Purmersteijn a afgek. Adspiranten H. Alkmaar aAlcmaria 25 C.S.V. a—Schoorl a 1—5 Adspiranten J. Alcmaria bVrone a afgek. Nieuwe Niedorp aAlkm. Boys b 31 Adspiranten K. Alcmaria d—Bergen b afgek. K.S.V. a—Vrone b 3—0 OVERZICHT. Eerste klasse B. In deze afdeeling; hebben de clubs R.C.Z. en Zaan dijk 2 zich voorloopig voor de bovenste plaats uit geschakeld. R.C.Z. liet zich in eigen huis kloppen door Assendelft 2 met 35 en Zaandijk 2 eveneens in eigen huis door de Alkmaarsche Boys met 2—6. Bergen I stelde ook al in eigen huis teleur en liet zich door K.F.C. 3 kloppen met 25 Z.F.C. 5 liet zich ook al op eigen veld slaan, door W.F.C. 5, eveneens met 2—5. Alkmaarsche Boys 1 5 5 0 0 24-7 10 Assendelft 2 4 3 0 1 2014 6 R.C.Z. I 5 2 12 12—13 5 Zaandijk 2 5 2 1 2 13—15 5 a.F.C. 3 3 2 0 1 18—9 4 vV.F.C. 5 3 1 0 2 8-7 2 .lergen I 4 10 3 12—15 2 Z.F.C. 5 5 0 0 5 10-30 0 Eerste klasse C. Voor den wedstrijd Hollandia 3M.F.C. I werd het ïerrein afgekeurd en daar de scheidsrechter niet was opgekomen werd de ontmoeting S'randvogels— Andijk vriendschappelijk gespeeld, die den Andijkers een 6—8 overwinning opleverde. Tweede klasse D. C.S.V. I, dat nog ongeslagen de leiding had, werd in eigen huis en in de laatste minuut door Schoorl 1 met 12 geslagen. Waar Alcmaria 4 gemakkelijk van D.T.S. 2 met 5—1 kon winnen en de Alkmaar sche Boys 2 in een voortreffelijke partij Alkmaar 2 op eigen veld met 05 sloeg, bestaan hier nog veel mogelijkheden. C.S.V. I 4 3 0 1 16-3 6 Alcmaria 4 4 3 0 1 128 6 Schoorl I 4 2 0 2 188 4 Alkmaarsche Boys 2 4 2 0 2 1513 4 Alkmaar 2 3 1 0 2 16 2 Uitgeest 2 3 1 0 2 720 2 D.T.S. 2 2 0 0 2 1—7 0 Derde klasse B. Bergen 3 blijft nog runner up, door Ursem I in eigen huis met 0—3 te slaan, evenals K.S.V. I dat Uitgeest 3 met een 6—2 nederlaag naar' huis zond. Alkmaarsche Boys 3 4 4 0 0 23—9 8 Bergen 2 4 3 0 1' 12 -8 6 K.S.V. I 3 2 0 1 18—11 4 Uitgeest 3 3 1 0 2 3—9 2 C.S.V. 2 4 1 0 3 14—19 Z Ursem I 4 0 0 4 115 0 LANGEND IJ K De Steunwet voor den Tainbonw. In de tuinbouworganisaties is men over het alge meen tot de overtuiging gekomen, dat de Steunwet voor den tuinbouw, zoo die ongewijzigd wordt aan genomen, op verrena niet voldoende zal zijn, om met een maximumbedrag van f5.000.000 de tuinders ook maar eenigszins te helpen. Deze conclusie be rust niet op gissingen, doch is ontleend aan spre kende cijfers. Het jaar 1929 nl. was een normaal jaar. Toen beliep de omzet aan de veilingen aangesloten hij het Centraal Bureau rond f93.342.000. In 1931 was dit cijfers f80.150 000. Voor zoover de cijfers over 1932 bekend zijn, mag worden aangenomen, dat de totale omzet niet meer dan f75.000.000 zal zijn. Aangezien de steun over 1932 zal worden verleend, zou dus f20.000.000 noodig zijn om tot etn ontvangst te komen van een normaal jaar. Bedenkende, dat de meesten diep in de schulden zitten en de bedrij ven dus zwaarder belast zijn, is het begrijpelijk, dat de voorgestelde steun als zeer onvoldoende moet worden aangemerkt. Een tuinder, die een steun noo dig had van f2000, om zijn bedrijf op gang te houden, kan niet meer dan f500 ontvangen. Nu echter en kele politieke fracties blijk hebben gegeven er aan te willen meewerken-, het beschikbare bedrag te ver- hoogen, is er nog kans, dat meer wordt toegestaan. Toen indertijd bij de gemeente- en polderbesturen de aanvrage van Ged. Staten, om een bijdrage in de kosten van de kanalisatie van West-Friesland, werd behandeld, waren er groote minderheden, die zich te gen een bijdrage verzetten. Sindsdien lijkt de toen al niet blakende liefde nog verflauwd. De gemeenteraad van Oudkarspel trok zijn jaarlijksche bijdrage van f 600, gedurende 40 jaar in. De Langendijker Groenten- Centrale stelde een nadere voorwaarde, die door Ged. Staten van Noordholland niet werd geaccepteerd, zoo dat de bijdrage ook komt te vervallen. De gemeente raad van Zuidscharwoude verkreeg toen ter tijd slechts een meerderheid, doordat 2 tegenstanders uit de ver gadering waren gestuurd in verband met een andere kwestie. Nu het gemeentebestuur zal aandringen op het leggen van een rijbrug over de Ringvaart ten Oosten van de gemeente op de plaats, waar de nieuw aan te leggen straat moet komen, en er weinig kans bestaat, dat dit verzoek zal worden ingewilligd, Is het niet onmogelijk, of daar komen voorstellen tot intrekking aan de orde. Aangezien het vervoer der groenten in- plaats van met motorbooten, meer en meer met vrachtautos geschiedt, is ook bij vroegere voorstanders een kentering in opvatting waar te nemen. Deze wordt echter ook door de tijdsomstandigheden beinvloed. BEGROOTING GEMEENTE-GASFABRIEK Zooals we onlangs meedeelden, is de kans groot, dat 3 van de 5 gemeenteraden niet accoord zullen gaan met de door de Commissie van Beheer samengestelde be grooting voor de Gemeenschappelijke Lichtbedrijven van de 4 Langendijker gemeenten en St.Pancras. Sinds we dit schreven, is die kans er niet gunstiger op ge worden, en kan thans wel als zeker worden aangenomen dat die begrooting door 3 raden niet zal worden goed- Na do pauze kregen we te hooren een tooneelspel In twee bedrijven getiteld: „Na lange jaren". Een boer. die voor den oorlog was opgeroepen, keerde na lange jaren verwilderd terug, waardoor hij door niemand werd herkend. Zelfs niet door zijn vrouw en zoontje. Zijn vrouw kon hem niet eens als haar man erkennen. Door een litteeken werd hij tenslotte door den dokter her kend. zoodat alles terecht kwam. In aanmerking ne mende, dat de opvoering geschiedde door dilettanten, werd er goed gespeeld. Het bestuur kan over dezen len avond tevreden zijn, Z IJ PE gekeurd. De steén des aanstoots zit in de omstandig heid, dat de meerderheid der Commissie van Beheer niet tot salarisverlaging meende te moeten overgaan. Nu doet zioh echter een bijzondere omstandigheid voor, die o.i. wel eens oorzaak zou kunnen zijn, dat het met deze zaak anders loopt, dan zij behoorde te loopen In art. 4 en 8 van de gemeenschappelijke regeling komt de bepaling voor: „Jaarlijks stelt de commissie een be grooting van inkomsten en uitgaven voor het volgende dienstjaar vast en onderwerpt die begrooting voor 15 Augustus aan de goedkeuring der vijf gemeenteraden. De begrooting wordt geacht te zijn goedgekeurd, indien ten minste drie gemeenteraden hun goedkeuring er aan hebben verleend. De gemeenteraden zijn gebonden voor den eersten November hun beslissing aan de commissie mee te deelen." Op 't oogenblik heeft eohter nog maar één gemeente raad, die de begrooting niet goedkeurde, zijn beslissing ingezonden, en twee, die ze wel goedkeurden. De ge meenteraden van Noord- en Zuidscharwoude, waarvan men met vrij groote zekerheid mag aannemen, dat zij de begrooting ook niet zullen goedkeuren, hebben deze nog niet behandeld, zoodat hun beslissing nog niet is meegedeeld kunnen worden. En nu bepaalt een volgend artikel, zonder dat daarbij een woord Fransch is, dat, indien een gemeenteraad in gebreke blijft, zich te ver klaren vóór den gestelden termijn (in casu 1 Nov.) ge acht wordt de goedkeuring van dien gemeenteraad te zijn verleend. Om volledig te zijn, zij meegedeeld, dat de begrooting ook niet op tijd (vóór 15 Aug.) aan de goedkeuring der vijf gemeenteraden is onderworpen, doch wel op zooda nig tijdstip, dat vóór 1 Nov. al- of niet goedkeuring door de gemeenteraden kon zijn verleend. Het lijkt ons in- tusschen gewensoht, dat, waar hier voor verschillende raadsleden principieele inziohten zijn betrokken, dat deze inziohten niet tot gelding zouden kunnen komen, omdat niet voldaan ia aan bepaalde voorschriften. NOORDSCHARWOUDE. Op de Dinsdagmiddag gehouden openbare verkoo- ping in „Concordia" alhier, werd het winkelhuis, en erf, in huur bij den heer S. de Rijke, het woonhuis en erf, in huur bij den heer C. Langendijk en de werk plaats in huur bij den heer C. Klinkert, en alles eigen dom der Langendijker Timmerfabriek, alhier, ge kocht door den heer C. Klinkert te Oudkarspel voor totaal f7160. WIERINGERWAARD De eerste nutsavond van de vereeniging „Ontspan ning na Arbeid", gehouden in de saai van den heer P. Schenk, kan als uitstekend geslaagd worden geboekt. Het was een varieerend programma. Na rt openingswoord door den voorzitter, den heer Goosens, kregen we eerst te zien een tableau, voorstel lende een Welkomstgroet, wat een aardig effect maakte De ontwerper was de heer A. Klos. De heer P. Harder had voor zijn lezing gekozen: „Een probaat middel" met als inhoud om van 'n vervelende medepassagier in den trein af te komen. Het applaus was verdiend. De heer P. Kroese had een bijdrage getiteld „De schildwacht", die, op post staande, onwetend zijn moe der dood schoot. De mondharmonicaclub onder leiding van den heer A. Klos gaf eenige aardige muzieknummers ten ge hoore. Verder werd door de jonge dames H. de Jaeger en G. Wit heel verdienstelijk een tooneelstukje opge voerd getiteld: „Lize", waarbij verwarring ontstond tus- sohen Lize de koe en Lize de dochter. OUDESLUIS. Door de N.V. American Petroleum Company te Den Haag is vergunning gevraagd tot het oprichten van een benzine-bewaarplaats met aftapinrichting op het perceel nabij het café van den heer Buisman alhier. Jl. Zondag gaf de Harmonie „Concordia" haar eer ste uitvoering in dit seizoen in café Kreijger alhier. De opkomst was, hoewel het beter had kunnen rijn, tamelijk goed te noemen. De verschillende muziek nummers. ingezet met een pittige marsch, werden zeer goed ten gehoore gebracht, vooral in de mar- schen is „Concordia" wel het sterkst. Ter afwisse ling werden door de dames Slikker. Hoep en Geer- ligs een drietal voordrachten ten beste gegeven, nl. „Als de kat van huis is". „Carmen" en „De drie Gratiën". Of deze afwisseling in den smaak viel, behoeft wel geen betoog, daarvoor staan bovenge noemde dames genoegzaam bekend en voor het laatste nummer moest zelfs nog even gehaald wor den. Door den hero G Veltman werden nog een tweetal liederen gezongen, begeleid door den heer D. Muntjewerf op de harmonica, waarvoor hun een dankbaar applaus gewerd De Harmonie kan op een goed geslaagden avond terugzien. ST. MAARTENSBRUG. Naar wij vernemen, heeft de Hoofdinspecteur van den Arbeid aan de firma P. Dekker Pz., graanmalerij, een overwerkvergunning ingevolge do Arbeidswet ver leend voor het tijdvak 7 November 1932 tot 28 April 1933. Meervoudige Strafkamer. Zltlng van Dinsdag 8 November 1932. Uitspraken vorige zitting. Eitje H., Veendam, mishandeling gepl. te Hoog- karspel, vrijgesproken. Willem St., Veendam, mishandeling als voren, f25 boete of 25 dagen. Gerart v. M., Uitgeest, verduistering. 2 maanden gev. voorw. met 2 proefjaren. Hendrik V., Alkmaar, hooger beroep vonnis kan tongerecht. Helder, vonnis bevestigd Fred. Bern. v. d. B.. Heiloo, valschheid in geschifte, f 125 boete of 60 dagen. Corn. N. T., Helder, (gedetineerd), zedemisdrijf, 10 maanden gev. voorw. met 3 proefjaren. Hoewel de thans geldende prijzen van de eieren niet zullen doen vermoeden, dat meer dan voorheen een zware tijd voor de pluimveehouderij is aange broken, is dit toch alleszins waarheid. Veel zal er worden gevergd van bedtijfshouders om de kippen- bedrijven in stand te houden en een naar tijds omstandigheden bevredigend resultaat te verkrij gen. We meenen met bovenstaande niet te mogen volstaan, het hoe en waarom dient hier naar voren te worden gebracht. Hopelijk zal een en ander zijn nut afwerpen voor hen. die met het houden van pluimvee zich een bestaan trachten te verwerven. We gaan dan, alvorens de toekomst nader te be zien en te bespreken, terug naar de maanden Maart en April van dit jaar. In het voorjaar dan waren de eierprijzen ongekend laag. Inderdaad ongekend. De laatste jaren was een zoodanig laag niveau niet be reikt en de regeering. ziende het gevaar waarin de pluimveehouders gingen verkeeren, ontwierp steun maatregelen. Tot steun kwam het niet. Was dit een fout der regeering. of had de toestand zich zoodanig gewijzigd in gunstigen zin? 't Laatste is eer waar dan 't eerste. Bij dien lagen prijs kwamen vraag en aanbod in evenwicht. Het eiergebruik nam in sterke mate toe en een tegemoetgaanden tijd van vermin derde productie deed het zijne ten goede. In die periode, bovengenoemd, werden bovendien veel eieren voor de broederij gebruikt., iets wat ook een factor van beteekenis was Zoo zagen we dus, dat de bedrijven, al werd er geen goud verdiend, zich staande konden houden. Nu is 't echter geheel anders geworden. Gedurende de laatste weken was over alle linies een regelma tige prijsstijging te constateercn De eieren werden verveild voor 8 cents, ja zelfs meer per stuk. Wat was hiervan een direct gevolg? liet publiek ging minder eieren gebruiken, de consumptie nam regel matig af, de vraag alzoo werd minder. Waar dit zich vooral buiten onze landsgrenzen sterk voordeed, werd het een zorgelijker tijd. De export ligt zelfs vrijwel stil en hieruit volgt, dat het eigen land de productie dient te „verwerken". En daarvoor is onz-e :andsproductie te hoog. Wc mogen dus aannemen, dat geen prijsstijging meer zal plaats vinden; de vraag naar eieren is veel te gering daarvoor. Slechts abnormale weersgesteldheden zullen een opleving kunnen in de hand werken. Wat beteekent dit alles voor den bedrijfspluimvee- houder? Het beteekent. dat de opgemaakte zuivere rekening van het bedrijf hem den schrik om het het hart zal doen slaan en hij zal inzien, dat het nemen van directe maatregelen gebiede:-.ien eisch is. Welke maatregelen dat zijn? De minder produc tieve dieren moeten ten spoedigste van de hand worden gedaan. Alleen houde men die dieren, die een hooge productiestaat hebben Gevolg is: minder dieren, minder voedingskosten, maar van de dieren individueel en in totaal een naar verhouding van het aantal bevredigend aantal eieren. De resteerende dieren moeten een perfecte verzorging verkrijgen De voeding moet zóó goed en volledig wezen als het maar kan, het dag- en nachtverblijf moet goed we zen, enz-, enz. Men diene kortom niets onbeproefd te laten. Meer dan anders moet hier gelden ,,'t beste van 't beste op elk gebied". Geen geknoei met min derwaardig voer, geen vermindering ^an rantsoen. Al is de eierproductie minder, men moet., dat is eisch en plicht, de dieren in conditie houden. De Ncderlandsehc kippenhouder heeft thans voor zijn bestaan te vechten, bij een koopkracht-vermin dering. zoowel in het buitenland als in ons eigen land. De kostprijs van het ei moet, in de laagte wor den gebracht, hetgeen alleen zal kunnen plaats vinden, wanneer men het heusch niet gemakke lijke vak volkomen onder de knie heeft. „Vak"-kennis is dus een eisch. Men volge den raad op van hen. die te dien opzichte medeleven met cte pluimveehouders, mits de raadgevingen zijn van kopstukken op dit gebied. Met ernst en kennis van zaken aan den arbeid. Stilstand is achteruitgang!

Schager Courant | 1932 | | pagina 6