lliiim Niliis- Mmttiiit- LaillsuM Roosevelt gekozen. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Amerika's 32ste president. Ernstige aanrijding. HET DUITSCHE KABINET HEEFT VERGADERD. Maar eventjes den conducteur vergeten. Onrust in Spanje. Autobus in een sloot. Bloedige botsingen tusschen Peruanen en Columbianen. Om den Gouden Onafhankelijkheidsbeker. EEN OUDE VROUW OVERVALLEN. Een berucht heerschap ingerekend. Moord te Oss. VLEESCHUITVOER NAAR ENGEUND. Een stad in het donker. Donderdag 10 November 1932. SGHAGER 76ste Jaargang No. 9174 COURANT. Pit blad verschijnt viermaal per week; Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur., worden Adver- lentiên nog zooveel mogelijk tn het eerstultkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. dit nummer bestaat uit drie bladen. een eenige triomf der democraten. Zooals wij reeds in ons nummer van gister kon den meedeelen, is de candidaat der democraten Roosevelt tot president gekozen Het is voor de Democraten eert ongekende over winning geworden. Roosevelt kreeg 472 van de 531 kiesstemmen op zich en Hoover maar 59. ROOSEVELT. Volgens de laatste telling van stemmen heeft Roo sevelt 14.627.445 stemmen en Hoover 10.704.719. De groote afwijking van het aantal stemmen van kiezers en kiesmannen is hierdor te verklaren dat de kiesmannen als college stemmen volgens de meer derheid. Wanneer een staat b.v. tien kiesmannon aanwijst, waarvan zes democraten en vier republi keinen, dan tellen de tien stemmen van het college bij de officieele presidentsverkiezing toch alle als democratisch. Hoover heeft na deze geweldige nederlaag reeds meegedeeld, dat hij het politieke leven gaat verlaten. Dat zal op a s. 4 Maart 1933 geschieden. Dan heeft de presidentswisseling plaats. Hoover heeft zijn tegenstander gefeliciteerd met zijn overwinning en Roosevelt heeft een bedank- telegram gezonden. De democraten hebben van de 34 gouverneurszetels er 18 veroverd. In het Huis van Afgevaardigden zijn in totaal ge kozen 220 Democraten en 211 Republikeinen. Een versterking dus van de Democratische meerderheid. In het oude Huis hadden zij een meerderheid van slechts 4 zetels. Blijkens de laatste gegevens zullen de tegenstan ders van het drankverbod volkomen de meerderheid hebben in beide huizen van het nieuwe Congres. Ech ter meent het Journal of Commerce te weten, dat de „natten" niet zullen wachten tot 4 Maart a.s., wanneer de gisteren verkozencn pas in functie zul len treden. Reeds in het nog zittende Congres zullen zij in December komen met een wetsvoorstel, strek kende tot het toestaan van den verkoop van hier met grooter alcoholgehalte dan anderhalf procent. De aanstaande vlce-presldent. Tegelijk met Roosevelt als president is tot aan staand vice-president gekozen het parlementslid John oanier uit Texas. Hii is dus een ïan uit het Zuiden, in de partij-organisatie der democraten heeft hij al jarenlang een rol van beteekenis gespeeld. Hij is fei telijk zonder behoorlijk schoolonderwijs te hebben ge noten door geestkr ht en eigen studie advocaat kun nen worden. Van 1808 tot 1902 had hij zitting in het r*U.1S van afgevaardigden van Texas en van 1003 tot w T®s hij lid van het Huis van afgevaardigden te Washington, sinds 1931 zelfs voorzitter. n Wat zijn de gevolgen voor Europa. Ia at in l °f)z' komen de voorspellingen reeds beweer l at er in het beleid van Roosevelt hetvo IR0 zou zÜn- Hii heeft een opdracht van rnoaiarlu komt n°8 dat de nieuwe president niet, «Ui!» "°over' geremd zal worden door een oppo- drapJn Congres. De nieuwe president zal zorg dp een versterking van het crediet van «oiirt«taÜ2lg Sfaten en voor het behoud van den voprri '»oi tenvijl een liberale tariefpolitiek ge- afhranv w°Üden- Roosevelt zal beginnen met de a° beschermende tariefmuren. DE BILT. 9 Nov. Emottr te llaI' Mvetl werd een 45-jarige dame, toen rH weg °P de tram stond te wachten toen Z1 plotseling den weg overstak om een kat t. grij. Seeir overreden dreigde te worden. Kif door een auto. waarvan de besturder zeer kalm reed. gr pe De vrouw, Bovenkamp, genaamd, is met een juist en inwendige kneuzingen door een v.„ komende ziekenauto naar de Rijksklinieken t» Hnnü La beetuurder van de aanrijdende auto raak- eftnp..f onSeval zoo van streek, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moeet stellen. Een nationale concentratie. De regeering treedt niet af. Het kabinet heeft zich bezig gehouden met een diepgaande bespreking van den binnenlandschen po- litieken toestand. Bij de beraadslagingen kwam men tot de eenparige conclusie, dat alles moet worden gedaan om tot een nationale concentratie te komen. Het kabinet denkt echter niet aan aftreden. Dat geldt ook voor de afzonderlijke leden van het kabi net, over wier mogelijk aflredsn in de laatste da gen onjuiste geruchten zijn verspreid. De rijksre- geering is integendeel vastbesloten haar weg te ver volgen. Zij staat op het standpunt, dat in een zoo moeilijke situatie, welke thans bstaat, er geen tijd voor experimenten is. Het practische resultaat van de kabinetsbespre kingen is. dat de rijkskanselier den rijkspresident voorstellen voor de besprekingen met de partijlei ders zal doen. Do besprekingen van den rijkskanse lier met de partijleiders zullen in de eerstkomende dagen plaats vinden. Zeker is. dat de rijkskanselier van plan is, ernstig met de leiders der partijen over den toestand te beraadslagen. Bovendien zullen in de komende dagen bespre kingen met de ministers-presidenten der landen worden gehouden, voorzoover deze op da zittingen van den rijksraad te Berlijn aanwezig zijn. Met nog 2 passagiers. Van den trein die te Alphen a. d. Rijn des avonds gelijk een tweetal treinen naar de richting Utrecht en Leiden half tien naar Amsterdam station Willems park vertrekt, had men Zondagavond den conducteur en een tweetal vrouwelijke passagiers vergeten, meldt het „U. D." De machinist, die blijkbaar met de vertrekseinen ln de war was, ging er plots met zijn trein vandoor, de niet weinig ontstellende conducteur met een tweetal dames, die zich nog op het perron bevonden, het na kijken gevende. Den conducteur, slecht te spreken over dit vertrek, hoorde men spoedig opperen, de trein moet terugkomen. Inderdaad bleek dit het geval. Door het statlonspersoneel werd het brugpersoneel aan Gouwsluis verzocht den trein te laten stoppen en den machinist met zijn trein terug te laten keeren. Inder daad reed de trein tot groote verbazing der passagiers weer naar het station Alphen terug. Groot was name lijk de hiliariteit onder de passagiers, toen zij verna men, dat men den conducteur en een tweetal passa giers had vergeten. Nadat conducteur en passagiers waren ingestapt, vertrok de trein met een kleine ver traging andermaal. Daden van gebeld. Madrid, 10 Nov. In geheel Spanje heerscht een algemeene onrust Dagelijks komen daden van geweld voor ln alle deelen des lands. Men is hier van meening, dat in hoofdzaak communisten de oorzaak zijn van deze gebeurtenissen. Zoo deed Woensdag een groep van 25 jonge communisten een aanval op een aantal winkels ln Bilbao, waar zij er ln slaagden met eên grooten bult te ontkomen. Rumoerige openbare vergaderingen worden overal ge houden, zoodat de politie de handen vol werk heeft. In Vigo en Barcelona zijn ernstige stakingen in het scheepvaartbedrijf uitgebroken, terwijl ln Saragossa een staking in het bouwbedrijf is ontstaan. Tijdens een proces in Bilbao, waar een werkgever vermoord was, maakten de syndicalisten in de rechtszaal een zoodanig rumoer, dat de voorzitter de zitting moest schorsen. Een ernstig gewonden ZUIDWOLDE, 9 Nov. In den afgeloopen naöht te ongeveer drie uur had alhier een ernstig autobusongeluk plaats. Een autobus, met twintig passagiers, terugkeerend van de demonstra tie te Den Haag en best Aid voor Hooge veen. reed, ver moedelijk doordat de chauffeur door slaap werd over mand. in een berm sloot, langs den weg. Een der inzit tenden werd daarbij vrij ernstig aan het hoofd gewond, terwijl de meeste andere passagiers lichte kwetsuren opliepen. De ernstig gewonde werd door een passeeren- de auto naar het ziekenhuis te Hoogeveen overgebracht De overigen zijn eveneens' met passeerende auto's door gereisd. De bus werd zwaar beschadigd. Buenos Aires, 9 November (V.D.) De bezetting van de Columbiaansche grensstad Leticia door Peru- aansche kolonisten heeft thans tot de eerste bloedige botsingen tusschen Peruaansche en Columbiaansche marinestrijdkrachten geleid. In het oerwoud is het op de rivier Putemayo, een zijrivier van de Amazone, tot een verbitterd gevecht gekomen tusschen vier Peru aansche en eenige Columbiaansche oorlogsschepen. De Peruanen zijn er in geslaagd de Columbiaansche ka nonneerboot „Carthagena" tot zinken te brengen en de „Santa Maria" buit te maken. Toen het bericht van de overwining te Leticia be kend werd, werden groote manifestaties gehouden ten gunste van Peru. Barometerstand op Donderdagmorgen 9 u.: 777 m.M, Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 5 gr. C. is 40 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS. Hoogztjde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien - Refrartionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Het Nederlandsch elftal samengesteld. ROTTERDAM. 9 Nov. Na afloop van den wedstrijd Northampton Town te gen het voorlooplge Nederlandsche elftal, heeft de Keu- aecommlssle van den K.N.V.B. het Nederlandsch elftal samengesteld, dat op Zondag 20 November a.s. op het Sparta-terreln te Rotterdam zal spelen tegen het Rot- terdamsch elftal om den Gouden Onafhankelijkheidsbe- k>er. De samenstelling luidt als volgt: Doel: Van der Meulen (H.F.C.); Achter: Weber (A.D.O.) en Van Run (P.S.V.) Midden: Pelllkaan (Longa), B. Paauwe en van Heel. (beiden Feijenoord); Voorhoede: Nagels (Ensöhede), Vente (Neptunes), v. d. Broek (P.S.V.), Bonsema (Velocitas, Gr.), Van Nellen (D.H.C.). Met de benoeming van de reserves zal worden ge wacht, tot het Rotterdamsch elftal zal zijn samenge steld. OOGONDERZOEK-IN RICHTING oilJttlME KLU/É üPILMOHTUREN EN GLAZEN SPEciAU REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEELEN cldi, lUMHEkD cphcifn - 11EFQ ACTIONIST L«utZlJOE B -+0 If» 26. SCHAGEN. oogondf.r7óek fieheel* go ati s. MET EEN MES ZWAAR GEWOND. Gepakt en gevlucht. In het dorp Rcssen heeft gisternacht een poging tot moord en roof plaats gehad. Omstreeks middernacht werd de burgemeester van Bemmel. de heer Heroken- rath onder welke gemeente het dorp Ressen valt, ge waarschuwd, dat was ingebroken bij de alleenwonende 65-jarige mejuffrouw van Druten in Ressen. De burge meester begaf zioh met de politie naar de woning van de vrouw. Het bleek, dat alles overhoop was gehaald en dat een drama had plaats gehad, waarvan de oude vrouw, een weduwe, het slaohtoffer was. De vrouw was hevig bloedende in nachtgewaad gevlucht naar den overburman Theunissen. Hier werd haar nog in den loop van den nacht een verhoor afgenomen. Zij kon een signalement van den dader opgeven. Mejufrouw van Druten vertelde, dat zij onraad in haar woning had gehoord en dat zij toen was opgestaan Zij zag een man in de deur van haar woning staan, die haar onmiddellijk aanviel enhaar met een mes ernstig verwondde. Nog in den loop van den nacht werden de politie-au- toritelten van de omliggende gemeenten gewaarschuwd Dit had tot resultaat, dat aan de waalbrug te Nijmegen een politieagent een jongen man aanhield, die aan het signalement beantwoordde. HM zeide slager te Bemmel te zijn. De politieagent verzocht hem mede te gaan naar het politiebureau. Aan den ingang van het wachtlokaal heeft de man zich losgerukt en een schot op den agent gelost, die aan de hand werd gewond. De man vluchtte. Het onderzoek wordt voortgezet De gewonde vrouw Is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Bemmel vervoerd. Omtrent den roofoverval te Bemmel vernemen wij nog nader, dat het parket op de plaats van de misdaad is aangekomen. Het kon niet vastgesteld worden of de jeugdige dader de oude vrouw met een revolver of met een scherp voorwerp heeft verwond. De vrouw heeft wonden gekregen aan rug, borst en pols. Haar toestand was gistermiddag redelijk wel. De da der is nog steeds voortvluchtig. Men vermoedt, dat hij over de grens gevlucht is en geen grooten buit heeft kunnen maken. Goed half twee kwam de dader gisternacht met de pont over de Waal te Nijmegen. Nadat hij 'n schot op den politieagent had gelost, die hem mee naar het po litiebureau nam, zette deze den dader onmiddellijk na en alarmeerde zijn collega's. Er zijn nog twee schoten op den vluchteling gelost, maar deze troffen blijkbaar geen doel. In een wirwar van steegjes in de beneden stad van Nijmegen wist de dader aan de politie te ont komen. In den loop van den nacht heeft hij waarschijn lijk de grens kunnen bereiken. Reeds 7 vonnissen op zijn boekje. Toen gisteravond de heer E. M. omstreeks zes uur in zijn woning aan den Delftweg te Oversrhie kwam, trof hij daar een man aan die een schrijfbureau had opengebroken. De indringer, die door de achterdeur binnen gekomen was, vluchtte de voordeur uit en liep den Delftweg op, waar de verkeersagent, die op den hoek van de Schielaan dienst deed, hem wist te grijpen. Hoewel de arrestant ontkende in het huis van M. geweest te zijn. bleek hij in het bezit van een com pleet stel inbrekerswerktuigen, terwijl hij door den heer M. pertinent als de inbreker werd herkond. Hij weigerde zijn naam op te geven, waarna enkele re- chorcheurs uit Rotterdam ontboden werden, die hem onmiddellijk herkenden als den 40-jarigen J. B. uit Rotterdam, een berucht inbreker, die reeds 7 vonnissen achter den rug heeft, waarvan één van vijf jaar wegens inbraak met geweldpleging, van welke straf hij pas sinds kort uit de gevangenis was ontslagen. Hij is te Overschie ingesloten en cal voor den offi cier van justitie worden geleid. Caféhouder vermoord. Woensdagmorgen werd in een weiland onder de gemeente Berghem het lijk gevonden van een 30-ja- rig manspersoon. Bij politie-onderzoek is vastgesteld, dat het lijk is van den 30-jarigen caféhouder J. van der Pas, wonende aan den Berghemscheweg te Oss. Het lijk was bijna niet te herkennen, daar het ge zicht gewond en geheel mot bloed besmeurd was. Men heeft aanvankelijk de identiteit van het slachtoffer kunnen vaststellen uit de initialen in den trouwring, dien de vermoorde droeg. Toen gistermorgen de landbouwer Vaassen te Berghem omstreeks elf uur zijn hit uit zijn weide ging halen, ontdekte hij aan het einde van het land het lijk van een manspersoon. Hij riep direct zijn huurman Schuurmans, die op een aangrenzend stuk land aan het werk was. Zij herkenden het slachtoffer reeds dadelijk. De caféhouder bleek door eenige schoten in den rug en rechterarm gedood te zijn. Mot behulp van speur honden werd het onderzoek voortgezet. Om den moord hangt evenwel een geheimzinnige waas. De weide, waar de verslagene werd gevonden, ligt minstens een kilometer van de woning en de politie begrijpt niet, wat den caféhouder bewogen kan heb ben, zich zoover van zijn woning te verwijderen. Vrijwel vast staat, dat de moord in de bewuste wei de moet zijn gepleegd, daar men in de geheele om geving geen verdere sporen van het misdrijf heeft kunnen vinden. Wij vernemen nader, schrijft de Tel., dat de café houder, bij wien eenigen tijd geleden een partij een den was gestolen, de gewoonte had des avonds, voor dat hij naar bed ging, op zijn erf nog eens naar zijn pluimvee te gaan kijken. Ook Dinsdagavond om streeks elf uur heeft de caféhouder zijn herberg ver laten. Hij is naar huiten gegaan, doch dien avond en ook des nachts is hij niet meer teruggekomen. Beperking met 20 pet.? Vandaag ml reeds de Engelsche minister van Land bouw Elliott de handelsattaohés van de gezantschappen van Nederland, Denemarken, Zweden, Rusland, Li- thauen. Polen, Finland en Estland, een plan i.z. een vrijwillige beperking van varkensvleesch en spekinvoer uit die landen met 20 pet. voorleggen, meldt het Hsbl. De snelle afdoening der regeering te dezer zake heeft overal eenige verrassing gewekt. Blijkens berichten uit Kopenhagen schijnt men in Denemarken bijzonder on aangenaam te zijn getroffen, hoewel men inziet, dat ten slotte aan een vrijwillige uitvoerbeperking de voorkeur moet worden gegeven boven een gedwongen contingen- teering of verhoogde invoerrechten. Poging tot diefstal van electrischen stroom Het was even na vijven gisteren, toen een groot deel van de stad Kampen in duister werd gezet door het plotseling uitgaan van het electrisch licht, aldus het Hsbl. De mannen van het electrisch bedrijf vonden al spoe dig de plaats, waar het kwaad schuilde, namelijk aan de Heilige Steeg en wel in perceel no. 23. Dit huis bleek echter gesloten. Toen de politie den ingang geforceerd had, bleek dat de bewoner zioh achter de deur had op gesteld en gewapend met een bijl de indringers bedreig de. Voordat hij echter onheil had kunnen aanrichten, was hij door een paar rechercheurs overmand en wegge voerd. Bij verder onderzoek bleek toen, dat de gevaar lijke vriend zich had onledig gehouden met het aanbren gen van een aftakeling buiten den meter om, om zich gratis stroom U verschaffen.

Schager Courant | 1932 | | pagina 1